ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Путин, Русија пред и со него

+13
Фири
хан Ацо
YAS
Sahara raj
Admin
reiter
OSA
Centarec
Arhimed
чучулига
кнез
punter ohrid
concrete
17 posters

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Нед Јун 15 2014, 15:05


Феноменот Путин, човекот кој го врати достоинството на Русија ... но дали е и тој човекот кој ќе ја врати Русија на врвот?

Зошто Путин владее со Русија 15 години?

Тој своите мандати ги освоил на демократски, повеќепартиски избори како секаде во Европа,а истите не се производ на пратиски одлуки или едноумни општества.

Многумина се прашуваат во што е тајната на така долгата власт?

Одговорот е видлив од табелата подоле: Путин радикално го подобрил економскиот и социјален стандард, безбедноста и ја намлил корупцијата што е и повеќе од доволно за власт, особено за Русија, уште од и по времето на Елцин.

Путин, Русија пред и со него Yuhnid10

Од приложеното се гледа дека во 1999 година номиналниот бруто домашен производ изнесувал 195 милијарди долари, додека за 14 години се зголемил на 2113 милијарди.
Инфлацијата е намалена од 36, 5 проценти на 6,5 проценти.
Просечната пензија кон крајот на деведесетите била околу 500 рубли, а во 2013 година се искачила на 10.000 рубли.
Платите, кои во 1999 изнесувале 1.522 рубли, додека во 2013 просечната заработка е 29.940 рубли.

http://www.kurir.mk/svet/vesti/161663-FOTO-Zosto-Putin-vladee-so-Rusija-15-godini?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Fsvet+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%29

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Нед Јун 15 2014, 16:44

Јас сум ти на некој начин деформиран и си имам некои критериуми за проценка кои се помалку откачени.
А бе во Русија купуваат мали авиони и градат мали аеродромчиња ко луди. Тоа е специфичен показател, ама многу идикативен.
И сите е оние деревни (села) се повеќе заличуваат на оние од побогатите земји, дури и во делови на Русија познати по своето историско сељачааанство Very Happy Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by punter ohrid Пон Јун 16 2014, 10:33

Браво за Путин, не е лесно онаков напредок да се направи, посебно во моменти каде економијата генерално стагнира ако не е надолу.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Јун 16 2014, 10:45

punter ohrid напиша:Браво за Путин, не е лесно онаков напредок да се направи, посебно во моменти каде економијата генерално стагнира ако не е надолу.
..Русија, таква,каква е..е економија за себе..., со малку повешто водење на работите може да биде 3-4 пати подобра од сега, со дотерување и на тоа..10 пати, ама таков "Путин"уште не се родил.. Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Сре Јун 18 2014, 17:13

...руските подморниците се апсолутно опасно оружје. Но многу се напорни за посадите, бидејќи  вистинската мисија е нешто ко ноќна стража. Со трикови, тактики и магија се прикрадува до местото на чекање кое никој друг не знае каде е... легнува на дно и 6 месеци дреме чекајќи светска војна....Smile па се враќа дома , а друга оди на смена...
Луѓето побелуваат ко албино , барем пред некои 40 години , како е сега со кварцање и друго незнам....Smile

Единствен проблем е што му ебаа матер на прекрасното море на полуостровот Кола. Таму во секој залив лежат лешеви на стари расходувани подморници кои шират радиоактивност... Русите ги оставаат у дивината да умрат, не бремцаат многу некаква рециклажа,   Еден германец мислам, им продаваше некој систем за рециклажа од кој веројатно се офајдија само кинезите....са евтини пари-радиоактивни железен лом , кој после го замешуат и утопуваат во челичаните.
Затоа никаде на овој бел свет не можеш да купиш добар и прецизен мал гајгеров бројач...едноставно исчезнааSmile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by кнез Нед Jул 06 2014, 09:19

Океанската игра со подморниците е една од работите каде што се бара најголемо интелектуално напрегање т.е. врвна човекова интелегенција.
Стратешките подморници се најубиствените нуклеарни сили од нуклеарната тријада,и најфајтерскиот дел бидеји не се на сопствена територија туку на отворено море каде го држат непријателот на нишан.
Секое испловување на нулеарна стратешка подморница е исклучително тајно но тоа тешко дека ќе мине незабележано од противникот,па затоа нивните подморници-ловци ги чекаат во близина на матичните пристаништа на стратешките подморници.
Криењето на стратешките подморници е тоа што го напишав претходно една од најтешките интелектуални игри во која се вклучуваат и други подморници и останати пловила ,па менување на курсот и издржливоста на подморница под полна пареа да издржи подолго од противничката и многу други моменти. Губењето на стратешката подморница од радарите на противникот е една голема победа која седум осум месеци создава релаксирачка атмосфера и мир на таа страна.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Саб Jул 12 2014, 00:22

Латиноамериканската турнеја на Путин го вознемирува Вашингтон

Претседателот на Русија, Владимир Путин пристигна во официјална посета на Куба. Главните точки во програмата на претседателското патување се разговорот со лидерот на кубанската револуција, Фидел Кастро, како и преговорите со претседателот на Државниот совет и Советот на министри на Куба, Раул Кастро.

После преговорите се очекува потпишување на пакет документи. Патувањето на Путин на Куба е важно за зацврстување не само на руско-кубанските односи, туку и за врските на Русија со Латинска Америка. El Pais пишува дека постепеното влегување на Москва во сферата на влијание на САД се совпаѓа со мешањето на Вашингтон во кризата во Украина. Лидерите на Русија и Куба планираат да ја зацврстат економската и стратешката соработка, а тоа, без сомневање, ќе предизвика нервоза кај САД, пишува шпанскиот весник.

Руско-кубанските односи во 2005 година беа во упадок, а сега соработката се развива и опфаќа голем број на сфери, вклучувајќи ја и воената. Како што пишува весникот, страните склучија договор за сервисирање на руските воени бродови во Хавана. Неодамна во кубанското пристаниште пристигна извидувачкиот брод „Виктор Леонов“, пишува авторот на статијата.

„Од моментот кога е основна годишниот Форум во Сао Паоло, Куба воспостави врски со левичарските сили кои денес се на кормилото на земјите во Латинска Америка и кои се економски привлечни за Русија. Владимир Путин тоа добро го знае“, пишува El Pais, додавајќи дека геополитичката активност на Путин ја зголемува „будноста и внимателноста“ на Вашингтон.

Посетата на Владимир Путин, исто така, се совпаѓа со украинската криза, која е „жесток судир на послевоените блокови за влијание во Украина, подгревани од САД и нивните европски сојузници“, пишува шпанскиот весник.

Изгледа дека мешањето на Вашингтон во кризата во Украина се совпаѓа со постепеното влегување на Москва во сферата на влијание на САД, односно во Латинска Америка. За време на посетата на Куба, Владимир Путин отпиша 90% од кубанскиот долг.

http://mk.rbth.com/news/2014/07/12/mediumi_latinoamerikanskata_turneja_na_putin_go_voznemiruva_vasington_35153.html

I ne samo vo Kuba .... Русија последниве години многу го зголеми влијанието во јужноамеричките држави
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by чучулига Саб Jул 12 2014, 01:00

A дека Кина инвестира во Африка ангро веќе 20 години никој не забележува... и дека Кина ни е пред врата одамна...

Кој ќе викни прв Цхина анте портас, има пијачка од мене

 Laughing 

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Сре Jул 16 2014, 01:20

Започна самитот на БРИКС во Бразил

   

Во Бразил денеска започна три дневениот самит на земјите од групата БРИКС- Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Лидерите на земјите кои учествуваат се сретнаа во североисточниот град Форталеза од каде утре ќе продолжат за Бразилија. Се очекува лидерите да лансираат нова банка за развој и фонд за резерви вреден 100 милиони долари, кои ќе бидат замена за Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд.
http://www.makdenes.org/archive/news/20140715/428/428.html?id=25458178

Групата БРИКС- Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка денес го потпиша документот за создавање на Развојната банка БРИКС вредна 100 милијарди долари и резервен валутен фонд во вредност од уште 100 милијарди долари.

Црно им се пишува на доларот, ммф и светската банка....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Сре Jул 16 2014, 09:38

Да сум јас Грујо, уште утре би барал прием кај Фрау Меркел за да и објаснам некои наши намери, ако и понатака не праи будали и не шета наредни 40 години жедни преку полиња, реки и планини.
Ама Грујо на наша голема жалост не е ни малото прсте на левата нога на Отто...... Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty ПУТИН: Кто нас обидит, тот трех дней не проживет!!!

Пишување by king Вто Jул 22 2014, 13:07

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by punter ohrid Вто Jул 22 2014, 14:01

нешто Путин воено расположен, западниве медиуми мелат по цел ден како Путин во руските медиуми продавал пропаганда.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Вто Jул 22 2014, 14:49

не ми се чини така, повеќе ми личи дека нивниот умствен склоп нема искуство со поимите....: оди шетај, ај олади, или сиктер бе у лепу пизду материну.. тие се сепак од Бога дадени....и нивните процесори не процесираат такви инструкции.. Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Сре Jул 23 2014, 01:10

Сега е појасно зошто онаа скапаницана х. клинтон својот бес го истура врз Путин и Русија ....

..оној нејзиниот Бил пак си нашол нова ебаљка ....

http://tocka.com.mk/1/132445/nova-afera-bil-klinton-ima-nova-ljubovnica-agentite-na-tajnata-sluzba-ja-krijat-od-hilari
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Сре Jул 23 2014, 17:30

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Сре Jул 23 2014, 22:50

king2 напиша:Сега е појасно зошто онаа скапаницана х. клинтон  својот бес го истура врз Путин и Русија ....

..оној нејзиниот Бил пак си нашол нова ебаљка ....

http://tocka.com.mk/1/132445/nova-afera-bil-klinton-ima-nova-ljubovnica-agentite-na-tajnata-sluzba-ja-krijat-od-hilari


стварно бе кинг...некои жени стареат ко катедрали..некои ко пантофли.., ама на оваа ни крпа за бришење патос не и е рамна.... Very Happy Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Вто Aвг 05 2014, 00:46

Ха, ха , хааааа..

Путин, Русија пред и со него Select10
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by чучулига Вто Aвг 05 2014, 22:43

http://web-tribune.com/spektar/napad-na-putina-pocinje-17-avgusta

И ај да видиме дали е иннформацијата веродостојна.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 18:54

Бунтовниците во Украина се постепено изолирани и потиснувани. Сега видов мапа како се раздвоени Донецк и Луганск.

Како ќе реагира Путин, ќе ги препушти бунтовниците на милост на Порошенко? Како Милошевиќ во 1995?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Сре Aвг 06 2014, 19:07

Arhimed напиша:Бунтовниците во Украина се постепено изолирани и потиснувани. Сега видов мапа како се раздвоени Донецк и Луганск.

Како ќе реагира Путин, ќе ги препушти бунтовниците на милост на Порошенко? Како Милошевиќ во 1995?


...чива мапа?? Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 19:22

concrete напиша:
Arhimed напиша:Бунтовниците во Украина се постепено изолирани и потиснувани. Сега видов мапа како се раздвоени Донецк и Луганск.

Како ќе реагира Путин, ќе ги препушти бунтовниците на милост на Порошенко? Како Милошевиќ во 1995?
...чива мапа?? Very Happy 
Не ја цитирав мапата (од Википедиа е), ама сепак следејќи го антимајдан порталот исто гледам дека се во повлекување бунтовниците. Затоа и прашав што ќе прави Путин.

А нема многу можности, плус го наместија со авионот, особено ако сака да го задржи позитивното мислење од светот за него.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by кнез Сре Aвг 06 2014, 19:22

Русија воведе забрана за увоза на прехрамбени производи од сите земји кои и воведоа санкции.
Прашањето е дали Македонија и воведе санкции на Русија?
Не бев последниов месец во тек а многу е важно за нас.
Ако и воведовме тогаш ќе трпи еден дел од нашето земјоделие кое извезуваше воРусија од јаболки до вино.
Ако не сме и вовеле еве ни шанса да продададеме без конкуренција од западните земји и тоа да н биде како ветар во грб за да почнеме да го премостуваме технолошкиот јаз што постои во земјоделието помаѓу нас и западните преработувачки капацитети.
А за потегот на Путин и неговата генијалност не треба многу да се трошат зборови зошто сега сите ќе пробаат некако "само тие" да се извлечат од санкциите зошто ќе им трпи нивната економија а сите еднакво нема да страдаат.
Сега ќе пробаат веројатно со некој нови солидарни фондови кој ќе бидат неправедни и ќе бидат камен на сопнување а и сите финансиски реални капацитети им се одамна на истекување.
Се сеќавате на блокадата на континенеталната блокада на Наполеон спрема Англија и како сето тоа заврши?
Ова ќе биде како сега изгледа уште полошо за ЕУ отколку тогаш за Наполеонова Европа.
Путин игра политички шах како непобедливиот Аљехин што играше шах, па и мало боље од тога.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by кнез Сре Aвг 06 2014, 19:28

Arhimed напиша:
concrete напиша:
Arhimed напиша:Бунтовниците во Украина се постепено изолирани и потиснувани. Сега видов мапа како се раздвоени Донецк и Луганск.

Како ќе реагира Путин, ќе ги препушти бунтовниците на милост на Порошенко? Како Милошевиќ во 1995?
...чива мапа?? Very Happy 
Не ја цитирав мапата (од Википедиа е), ама сепак следејќи го антимајдан порталот исто гледам дека се во повлекување бунтовниците. Затоа и прашав што ќе прави Путин.

А нема многу можности, плус го наместија со авионот, особено ако сака да го задржи позитивното мислење од светот за него.
Антифашистичките партизански единци кои создадоа слободна Доњецка и Луганска Република не смеат да паднат.
Состојбата на теренот ќе се менува се додека тие партизански единици не прераснат во вистинска војска која ќе ја ослободи Украина од бенадитите и фашисти кои сега се наошаат во Киев.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 19:39

кнез напиша:Антифашистичките партизански единци кои создадоа слободна Доњецка и Луганска Република не смеат да паднат.
Состојбата на теренот ќе се менува се додека тие партизански единици не прераснат во вистинска војска која  ќе ја ослободи Украина од бенадитите и фашисти кои сега се наошаат во Киев.
Убави зборови, ама потребно е оружје, муниција, гориво, луѓе. Киев има пристап до сите, плус поддршка од Вујко Сем (кој има неколку пати поголем воен буџет од Путин).

ЕДИТ, околу санкциите, САД освен својот пазар ги принудуваат сите нивни партнери во стилот или си со нас, или си против нас. Поточно ги санкционираат сите фирми кои ги кршат санкциите. Така го санкционираа и Самак, кога продаваше опрема на Иран.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот