ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ирак, Сирија...арапскиот свет

+9
king
хан Ацо
Laba
gestapo
Centarec
Il presidente
кнез
punter ohrid
Arhimed
13 posters

Страна 1 of 32 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next

Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пет Јун 13 2014, 10:45

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Чет Јун 19 2014, 10:26

Не е извоз на демократија, туку С.Арабија и Катар извезуваат ислам.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Чет Јун 19 2014, 10:32

Za Saudiska arabija toa e odamna poznato ... no od nekoi pricini e tolerirana...


Ke ima li treto bombardirawe na Irak?

Обама на консултации со конгресмени за можна акција во Ирак

Американскиот претседател Барак Обама разговарал со клучните конгресмени за можната воена интервенција против сунитските бунтовници во Ирак. По состанокот, сенаторот Мич Мекконел изјави дека Обама сметал дека не е потребна согласност од Конгресот за чекорите што можеби ќе ги превземе. Вашингтон размислува за воздушни напади врз позициите на милитантите во Ирак, како можен одговор на барањето помош од ирачката влада, но засега изклучува испраќање воени сили во таа земја.

http://www.makdenes.org/archive/news/20140619/428/428.html?id=25427662
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by punter ohrid Вто Јун 24 2014, 01:51

Таму е тешка каша, овие што се префрлуваат во Ирак се крајно брутални што дури и Ал каида е изненадена, тие во еден период беа во блиски односи со Ал Каида, мегутоа веке не се баш на иста линија од кога овие ја претераа. Ал Каида на два пати има побарано од нив да оладат малку и да намалат со бруталноста ама новиве дечки едноставно не ги ебат ни два посто момциве од Ал Каида и едноставно ги игнорираат, по се изгледа и Ал Каида не и може ништо а може и да им се плашат.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Вто Јун 24 2014, 19:12

punter ohrid напиша:Таму е тешка каша, овие што се префрлуваат во Ирак се крајно брутални што дури и Ал каида е изненадена, тие во еден период беа во блиски односи со Ал Каида, мегутоа веке не се баш на иста линија од кога овие ја претераа. Ал Каида на два пати има побарано од нив да оладат малку и да  намалат со бруталноста ама новиве дечки едноставно не ги ебат ни два посто момциве од Ал Каида и едноставно ги игнорираат,  по се изгледа и Ал Каида не и може ништо а може и да им се плашат.

...не сум баш многу сигурен дека немаат  ГОЛЕМА американска поддршка( од кои "американци"  тоа е веќе прашање од милион долари... Very Happy Very Happy )  
Ова сепак не е 19 век, дури ни крајот на 20, денес не можеш ни да прднеш , а да не бидеш регистриран со матичен број, величина на стопало и хемиска анализа на продуктите од дотичното прдење..,  не пак да бидеш брутален во Ирак.........или не дај боже со некоја мачка на булеварот  Unter Den Linden Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by punter ohrid Сре Јун 25 2014, 04:37

concrete напиша:
punter ohrid напиша:Таму е тешка каша, овие што се префрлуваат во Ирак се крајно брутални што дури и Ал каида е изненадена, тие во еден период беа во блиски односи со Ал Каида, мегутоа веке не се баш на иста линија од кога овие ја претераа. Ал Каида на два пати има побарано од нив да оладат малку и да  намалат со бруталноста ама новиве дечки едноставно не ги ебат ни два посто момциве од Ал Каида и едноставно ги игнорираат,  по се изгледа и Ал Каида не и може ништо а може и да им се плашат.

...не сум баш многу сигурен дека немаат  ГОЛЕМА американска поддршка( од кои "американци"  тоа е веќе прашање од милион долари... Very Happy Very Happy )  
Ова сепак не е 19 век, дури ни крајот на 20, денес не можеш ни да прднеш , а да не бидеш регистриран со матичен број, величина на стопало и хемиска анализа на продуктите од дотичното прдење..,  не пак да бидеш брутален во Ирак.........или не дај боже со некоја мачка на булеварот  Unter Den Linden Very Happy

не знам и не ми јасно дали имаат некоја подршка или помош од некој ''американци'', али за тоа што пишав се информации стигнати од човек  директно од терен, кој  има престојувано извесно време во регионот на професионална работа.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Сре Јун 25 2014, 09:55

punter ohrid напиша:

не знам и не ми јасно дали имаат некоја подршка или помош од некој ''американци'', али за тоа што пишав се информации стигнати од човек  директно од терен, кој  има престојувано извесно време во регионот на професионална работа.

нека не те изненадува амплитудата на бруталност..тоа се е сепак природно и за очекување. Исто како во случајот на нарко зависник , кому му требаат се појаки и појаки дроги за да си го доживее своето задоволство.
Од друга страна извршителите на терен се веќе ептен трета генерација бројлери, со перфектно измиени мозоци и веројатно добрано доообро дрогирани... со се што треба..
Сметај дека денес е информатичко време , нема баш многу наивни и мораш да бидеш неконвенционално , неочекувано брутален за да успееш. Глобалистите не се од вчера. Зар сите нас не не изненадија бруталностите во Југославија??
Гледај го само вадењето очи и сечењето раце во една Украина...у живо, у камера... Она што се случува сега во Сирија и Ирак само е the leading edge на процесот. А тој ќе се развива на најнеочекуваниот начин и надвор од умот на нормален човек...За Глобалистичките kapitalistenschwein  нема граница, таа евентуално може да е небото , ама никој не знае на која висина е тоа..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Нед Јун 29 2014, 22:03

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пон Јун 30 2014, 10:03

...хе , хе таму  у Ирак изгледа веќе не се знае кој пие , а кој плаќа.  Т.е. за ситна пара се регрутираат  "воини "  на двете страна кои се играат камај и се утепуат едни со други, додека од пристаништата кои се под контрола на  американските кошер мафиози се извлекува огромна количина нафта БЕСПЛАТНО или за ситен локален  поткуп.., па се праи морска пара. Само делче од неа оди на финансирање на кретените кои се ломатаат низ пустињата.., едни за 70 девици..други за сува пара..и сите се среќни.
Немој некој да лаже што е пустинска војна....во 21 век...прикажувајќи сцени од туристичко патување... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Едно време медиум за праење на пари биле робовите, сеа е нафтата и гасот ....битангите се исти и тогаш и сега..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by punter ohrid Вто Jул 01 2014, 05:17

Македонија меѓу земјите во кои ИСИЛ планира да прогласи калифат во следните 5 години

Исламистичката милитантна група ИСИЛ која прогласи калифат, односно Исламистичка држава на териториите на Ирак и Сирија го објави својот петгодишен план за глобална доминација. Имено планот е покажан на карта со јасни граници кои сунитските милитанти и нивниот водач Абу Бакр ал Багдад, планираат да ги освојат.

Освен балканските земји, на картата се покажани и Австрија, Унгарија, дел од Украина, Шпанија, Блискиот Исток, северна Африка, како и големо подрачје од Азија,а во нив треба да владеат строги шеријатски закони.

Ал Багдад е прогласен за калиф Ибрахим и водач на сите муслимани во светот, а групата ги повикала муслиманите да му искажат верност на новиот владетел и да ја отфрлат демократијата и се друго кое им го нуди западот.

По прогласувањето на калифатот, ИСИЛ го промени своето име во Исламска држава.

.....Овие сепак некако голема цел си зацртале, јас мислев си играат локално а тие со глобални амбициозни планови.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Вто Jул 01 2014, 17:02

Проблемот апсолутно не е наивен...на тој план глобалистичките свињи работат многу одамна и сега само го операционализираат. Имаат многу пари, други ресурси и секаква логистика бутнато во тоа.
Дури и дискретно веќе доолго време ..преку средствата за информирање и масовно замајување.. кои апослутно ги имаат во свои раце на народ му протињаат низ уши дека,... наредната голема светска пресметка ќе биде по религиозна линија илити  христијанство-ислам.
Сите елементи: миењето мозоци, нивната фундаменталистичка обработка, инфилтрирањето..тензијата и се друго се веќе на терен и треба  само да се даде сигнал и да ни ебат матер, посебно на оние простори кои се планирани, во таа игра на болните хазарски мозоци... за тактичко повлекување на христијанската страна.....Cool
Рука на срце , нашиот македонски одбрамбен систем нема шанси при тоа, каков е никаков и НАТО пелцуван не ќе стигне да претне, пред да биде уништен или прејде кај противникот или едноставно ја здувне главом без обзира и без да го боли уво за народот Македонски.
Колку знам кај нас никој никаде, дури ни таму каде треба не ја ни анализира  таа можност, а не па да дефинира стратегија ,тактики и сојузи  за злу не требало...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пет Aвг 08 2014, 23:30


Човек бомба ...

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Саб Aвг 09 2014, 01:13

king2 напиша:
Човек бомба ...

..филмчињата снимени по руските автопатишта од камери во автомобилите се ремек дела према вакви сликања на јајцата на некои шофери.. се мислам дека е некоја намештаљка за праење промет на интернет...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Саб Aвг 09 2014, 16:38

concrete напиша:
king2 напиша:
Човек бомба ...
..филмчињата снимени по руските автопатишта од камери во автомобилите се ремек дела према вакви сликања на јајцата на некои шофери..
Русите имаат мака од пешаци кои лажно пријавуваат сообраќајки (се подметнуваат, па бараат отштета), и затоа имаат професионални снимачи на судири ( dash-cam ) , монтирани фиксно. Клипот на бомбашот е снимен аматерски, со нефиксиран уред.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Саб Aвг 09 2014, 18:06

Arhimed напиша:
concrete напиша:
king2 напиша:
Човек бомба ...
..филмчињата снимени по руските автопатишта од камери во автомобилите се ремек дела према вакви сликања на јајцата на некои шофери..
Русите имаат мака од пешаци кои лажно пријавуваат сообраќајки (се подметнуваат, па бараат отштета), и затоа имаат професионални снимачи на судири ( dash-cam ) , монтирани фиксно. Клипот на бомбашот е снимен аматерски, со нефиксиран уред.
Јасно е тоа Архимеде, проблемот е само што бараат плашливи аматери таму, па уште со нефиксиран уред ???  Very Happy
За парите кои се трошат треба да имаат опрема која ќе направи и face recignition  на камиказата...., ама изгледа дека сепак таму  глобалистиве се заинтересирани да имаат приказна без крај за да можат непречено да цицаат нафта за ситна пара, а  и буре без дно за крадење пара на основа борба со тероризам.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Саб Aвг 09 2014, 21:23

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Саб Aвг 09 2014, 21:29

Подолгата верзија

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Саб Aвг 09 2014, 22:45

Кинг кого всушност сега бомбардираат???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Нед Aвг 10 2014, 01:20

concrete напиша:Кинг кого всушност сега бомбардираат???

Oд кај па да знам ... таму е каша попара, на никој не му текнува да го „запали светлото“ колку да се видат кој кого ..
... па до вчера ги вооружуваа за борба против Садат!!!!!

..по се изгледа ги урамнотежуваат страните ... како би конфликтите во таа зона биле со понизок спорадичен интезитет но би траеле што подолго .. вечно да се држи тоа подрачје како конфликтна и „несигурна“ зона ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Нед Aвг 10 2014, 02:39

concrete напиша:Кинг кого всушност сега бомбардираат???
САД ќи помагаат Курдите како сигурни сојузници.
Инаку Блискиот исток е е навистина каша попара. ИСИС е подржан од С. Арабија и Катар, Курдите од САД, Ирак (со шиитска влада) од Иран, Сирија е подржана од Русија и од Иран, а нападната од С. Арабија и Турција, ...

Важно бизнисот со оружје цвета.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Нед Aвг 10 2014, 09:55

...штета , а нас не нема на тој пазар, какви сме глупи не го ни гледаме....како таков, а на него се продава се ..од игла до локомотива , ако си маштовит и со добри врски.
Штета што комедијантите кои не транзицираа ни ги спичкаа сите капацитети кои можеа да скоцкаат производ....па кога толку им се игра камај бар да видевме некој аир од тоа....... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Нед Aвг 10 2014, 11:19

concrete напиша:...штета , а нас не нема на тој пазар, какви сме глупи не го ни гледаме....како таков, а на него се продава се ..од игла до локомотива , ако си маштовит и со добри врски.
Штета што комедијантите кои не транзицираа ни ги спичкаа сите капацитети кои можеа да скоцкаат производ....па кога толку им се игра камај бар да видевме некој аир од тоа....... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Е ебеш му матер .... „успешно “  го транзициравме она што не можеше да стигне (или едвај) да произведе онолку колку што е побарувачката!

..таму стално има редови за чекање на испорака..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Нед Aвг 10 2014, 12:10

хе...реално гледано тешко е на тој пазар и да припириш од големите играчи кои безмилосно се кошкаат, лактаат и шамараат таму. За заебани удари под маса да не збориме.
Може само на црниот пазар да се протне нешто , ама тогаш нема раат пиење кафе на кеј или лефтерни муабети у Лименка.., така да не се исплати цената за луѓе со комформистичка провиниенција.Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез Нед Aвг 10 2014, 14:14

Нашите сето тоа по НАТО-стандарди го средија за да бидат само тоа што му треба на Нато-САД.
Производството е за паметните и супериорни луѓе од Западот,а за вововилте е да ораат.
Мене ми е јасно што тие сакаат ама ме чуди како таква инфериорност може да прифатинекој човек да му биде роб и тоа доброволно,а од друга страна имаме шанса и свои роднини кои ќе не третираат како нив.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Arhimed Пон Aвг 11 2014, 19:40

И ова го доживеавме - НАТО ќе ја штити Турција од ирачките милитанти
А камповите за тренинг на борците против Асад, лоцирани на територија на Турција, за што ќе служат?

Прво ќе продадат троа оружје на ИСИЛ (или на С. Арабија како нивен снабдувач), потоа и на Турција за да се брани.

Важно оружјето се продава, а политичарите од НАТО (+ конгресмени, сенатори ) не прават будали дур си зимаат провизија.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 32 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот