ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина ... ???!!!

+10
Фири
хан Ацо
Laba
Centarec
Il presidente
чучулига
Arhimed
concrete
кнез
punter ohrid
14 posters

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Go down

Украина ... ???!!! Empty Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Јун 06 2014, 01:25

Што се случува таму!!!!!!!!!!

Денес гледаме снимки од покољ направен од бомбардирање по системот ... кому иде...
..тоа тела на распарчени цивили лежат насекаде, видеата од јутуб се тргнати за кратко време....
.. на овие западниве медиуми ..ни збор за тоа ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by punter ohrid Пет Јун 06 2014, 02:13

king2 напиша:Што се случува таму!!!!!!!!!!

Денес гледаме снимки од покољ направен од бомбардирање по системот ... кому иде...
..тоа тела на распарчени цивили лежат насекаде, видеата од јутуб се тргнати за кратко време....
.. на овие западниве медиуми ..ни збор за тоа ...

па нормално ни збор, тие се главниот извор на проблемите во Украина, тие само глумат демократија.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by кнез Пет Јун 06 2014, 11:29

Битката за Украина е битка за Европска доминација.
Кој ќе победи во Украина тој ќе доминира во Европа во наредните неколку децении и како кегли ќе паѓаат една по друга сите држави од источна Европа.
Тоа ќе има големо влијание и врз нас.
За Русија оваа битка дојде прерано,ама тоа го знаеа и фашистите од Вашингтон и затоа ја започнаа токму сега.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пет Јун 06 2014, 15:47

..можеби најголемите-пресудни битки во втората светска војна, која како и сите големи војни е водена за достап и контрола на природните ресурси.. се водени во Украина. Мислам дека ова не е веќе заебанција работава, за бргу време ќе достигне ниво: или ние нив , или тие нас...
Целта не е Украина, целта се 2/3 од достапните ресурси на планетата Земја кои се заедно-топтан се викаат Сибир.
Ако од некаде не се испилат сили во Европа да ги зауздаат веќе поодамна дрогираните, забегани..прекуатлански глобалистички свињи, лошо и се пишува.
Патем и ние сме Европа, уште и за несреќа во граничниот слој каде е триењето најинтензивно, посебно кога е недоволно , читај сиромашно..подмачкано. Во секој случај Европа пак ќе го јаде стапот.., овој пат без Маршаловиот план за после.... Very Happy Very Happy Very Happy
И ич не ми се допаѓа оној Феудалниот Замок Градиште, заради него за првпат во историјата стануваме доволно интересни за да сме ставени на список за атомски удар бар од 1 килотон..., што мора да се признае, ич не е пријатно..., онака нит криви, нит должни, нит демократски консултирани...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by punter ohrid Пет Јун 06 2014, 23:32

ние по традиција го јадеме стапот ни криви ни должи, таква ни била судбината ( местоположбата), нас никој не прашува ништо, доаѓа амерот вика, јас доагам, правам, а ти само одобруваш иако не те прашувам, и ден денс Србите ни викаат дека НАТО ги бомбардирал од наша територија, а тие америте не ни побараа дозвола за тоа.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by кнез Саб Јун 07 2014, 11:23

Битката за Украина прво ние Македонците би морале да ја гледаме од глобален агол,па од словенски агол,па од регионален агол и на крај од македонски агол,за да осознаеме колку е тоа можно што таму се случува и како тоа може да се одрази врз нас и како ние да потикнеме или потпомогнеме некој процес кој нам ќе ни одговоара.
Значи дедукција.
Глобално Битката за Украина доаѓа после битката за Сирија,која беше нападната од американските фундаменталистички кучиња Арапските држави од заливот кој пак се филијали на Вашингтон и Лондон, плус С.Арабија и Турција.
Значи Сирија беше опколена плус петтата колона која им се приклучи на фундаменталистичките кучиња.
Парите и кучињата требаше да ги обезбедат Арапите,логистиката Турците а инструкторите Енглезите,Американците и Турците.
Нападот започна како и секој друг во изминативе децении,прво медиски па после и активната фаза на терен.
Иако се не им одеше според планот сепак беше прашање на време само кога ќе падне Асад а не дали ќе падне.
Русија за цело тоа време и помага дипломатски на Сирија со сите сили и помага и материјално но тоа секако не е доволно за да се победат фундаменталистичките кучиња.
Турција според планот изгласува и парламентот дека Турски трупи може да влезат во Сирија за да направатнели"тампонзона" и "хуманитарен коридор".
Тогаш се случува неверојатен пресврт.
Русите по долго меркање и премерување решаваат и Путин му се јавува на Ердоган со тешка закана дека Русија ќе преземе одговарачки дејствија на воен план со кој ќе го неутрализира турската војска и закана по интегритетот на Турција.
Во исто време покрај Црното Море пролетуваат три интерконтинентални ракети кои ја пресекуваат и турската територија.Очевидци кои ги видели тие пламени јазли има по цела Турција.
Ердоган се упрпува.Турција се повлекува и ја изневерува Америка.Затоа Ердоган од "главен даса" со неоосмански амбиции iи прогресивен човек станува исламиста и недмократа,ама тоа е друга тема.
Американците се бесни и решаваат да ја преземат работата во свои раце.
Обама најавува воен удар и сите ТОА ГО СМЕТААТ ЗА ЗАВРШЕНА РАБОТА.
Русија уште еднаш дејствува и тоа директно против Америка и ракетите што Америка ги пушта од западно Средоземјеза за да го провери рускиот одбрамен противоздушен систем а особено новите станици Вороњеж ги фаќаат американските ракети во нивното рано движење и ги неутрализираат.
Американскиот претседател првпат во овие 25 години е испостран и мора да се повлече како усран голуб.
Американците подивуваат и разулавените фашисти и решаваат да удрат каде најмногу ги боли на Русите,а тоа е секако Украина.
Така започнува Битката за Украина во која Русија и САД се во една активна конфронтација која сега засега е скоро неверојатно да се предвиди како ќе зарвши.
Тоа глобалниот спект.
За словенскиот спект ќе пишам попосле

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by кнез Саб Јун 07 2014, 12:54

Од словенски аспект,тоа е братоубиствена војна,која може да создаде голема омраза омеѓу Русите и Украинците и која како цел на американските варвари е создавање на релации Руси-Украинци да бидат на слично ниво како и односите помеѓу Руси-Полјаци.
Значи тоа е катсрофа која е можеби најважно да се спречи за да не дојде до вековна омраза што е секако полоша од било што.
Како големиот дел од Украинците можат да избегнат да бидат орудија на американските кучиња е главната задача која би требало Путин да ја направи а во исто време да не ја изгуби стратешката битка (анексијата на Крим).
Тешка работа и тешки денови.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Јун 08 2014, 16:23

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Јун 13 2014, 10:35

Ruski tenkovi vlegle vo Ukraina...????... da ne se sprema nekoja golema kalakurnica?


Русија поднесе нацрт-резолуција за Украина

Русија поднесе нацрт-резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации за кризата во Украина. Според амбасадорот на Москва во Обединетите нации Витали Чуркин со резолуцијата се бара запирање на насилствата и спроведување на мапата на патот кон мирот подготвена од ОБСЕ. Претходно, украинскиот претседател Петро Порошенко зборувал по телефон со рускиот претседател Владимир Путин за да протестира откако Киев соопшти дека три тенка и други воени возила ја поминале границата од Русија во региониот контролиран од сепаратистите во источна Украина.

http://www.makdenes.org/archive/news/20140613/428/428.html?id=25420330
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Пет Јун 13 2014, 10:40наоколу се врти видео за тоа како Русија наводно влегла со некакви шкрипави тенкови во Украина...демек агресијата започна Very Happy Very Happy Very Happy 
...дефинитивно ова глобалистичките свињи уште мислат дека народ е глуп???...или па навистина е глуп???...па да поверува дека влегување во војна од тој маштраб се прави
така???
башка тоа тенкот на видеото бауља како да оди на ремонт , а не во војна... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
..ова колку за мустра како тоа реално би изгледало.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Јун 13 2014, 10:57

nema potreba od T-90... dovolen e mal opomenuvachki preventiven vozdushen udar po oklopnite, vozdushnite sili i antivozdushnite stanici na Ukraina, i redovni niski preleti ...kolku da im se dade na znaenje ..
.. sega ukrainskoto rakovodstvo treba da  e pametno i se potseti na lekcijata predavana vo Gruzija...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Саб Јун 14 2014, 08:22

king2 напиша:nema potreba od T-90... dovolen e mal opomenuvachki preventiven vozdushen udar po oklopnite, vozdushnite sili i antivozdushnite stanici na Ukraina, i redovni niski preleti ...kolku da im se dade na znaenje ..
.. sega ukrainskoto rakovodstvo  treba da  e pametno i se potseti na  lekcijata predavana vo Gruzija...


хе, мислата ми беше во нешто друго.  Овие сорос педофилистичарите ќе пуштат клипче каде еден скоро дооден тенк се разминува со две збунети возила и веднаш пуштаат патка РУСИ ДОЛАЗЕЕЕ!!!
Демек сеа нато ќе има оправдување да влезе да ги спасува сиротите Украинци.
Жали боже неколкуте иљади невини, ни криви ни должни, случајно избрани од судбината кои ќе ги изгубат своите животи во безвезни игранки..додека овие настрвениве џукели не добијат по муцка...... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пон Јун 16 2014, 22:25

Ај, ај ај ... Русија им го сопре гасот ... за наредни испораки бара плаќање унапред ...
...јадни ли украинци ... пред нивни очи ќе тече гасот за ЕУ ... а за нив ...аш, ништо ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Вто Јун 17 2014, 16:20

..остај тоа , не е толку страшно.., зимата е за неколку месеци. Проблемот е што почнаа да ги укокаваат како пилиќи , а за тоа да ги местат дека русите им го прават.
Многу ме потсеќа на југословенските војни и целата заебанција која ни ја уприличија правејќи не третокласни жители на светот.... Sad 
Се надевам дека нема да бидат русите до толку смотани овие педофилистичарите пак да ги наместат како што ги заебаа  1917 година...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 00:14king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Arhimed Чет Јун 19 2014, 10:10

concrete напиша:Се надевам дека нема да бидат русите до толку смотани овие педофилистичарите пак да ги наместат како што ги заебаа  1917 година...
Царот во 1914 се заеба неспремен во војна што отиде. Откако му изгинаа милиони, сите сакаа да го срушат.
Путин засега личи попаметен.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Јун 19 2014, 14:21

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Jул 13 2014, 17:49

Инцидент на границата меѓу Русија и Украина

Од почетокот на судирите во источна Украина за првпат загинало и едно лице во Русија. Руските власти ја обвинија украинската војска за бомбардирање на руска територија. Киев, пак, го демантираше тоа.


http://www.dw.de/%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B8-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0/a-17782680?maca=maz-TB_maz_time_box-6096-html-cb

Киев негира дека гранатирале руско село, Москва најави одговор

......................
.......................

Заменик шефот на руската дипломатија Григориј Карасин додал дека Русија ќе упати јасен одговор на гранатирањето на нејзината територија од украинската војска.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=37235

!!!???
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Jул 23 2014, 01:03

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Украина планира да тргне во освојувачки поход проти Русија

Пишување by king Саб Jул 26 2014, 22:59Украина ... ???!!! Ukrain10

Некој се заебава со украинците ....

..тие за „два квадратни километри“ со месеци војуваат ... а види сега ..апетитите им пораснале ...
.. дури и НАТО ќе им помогнел ...
... или пак до тоа малите мозоци им нема допрено дека НАТО макар од Киев ни камен на камен не останало нема да ризикува да горат и Вашингтон, Лондон, Париз, Берлин итн ...
.. украинците највеќе што ќе добијат од западот ќе бидат само соопштенија со „најискрено“ сочувство и осуда ... и кревање на галама за некакви си санкции..

.. Русија не ти е некоја помочана Србија, Ирак или Афганистан па да и се закануваат со воена сила ...


..уствари гледам сликата ... планираат интервенција од море ... а кој ја погледнал картата одма гледа дека Црното море е само една смрдлива малку поголема баричка ...

.. од друга страна, настрана вакви пропангадистички мапи, на теренот имаме масовно дезертирање од украинската војска ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Нед Jул 27 2014, 10:23

хе, хе копале по некои архиви на Вермахтот за продорот према нафтените полиња во Каспискиот регион..., заборавиле само да погледнат на календарот...: јуни 2014 ....не е 1941.. Very Happy Very Happy Very Happy  Дефинитивно овие педофилистичариве никако да излезат од вековниот сон... Cool
..затоа тие упорно преткаат и се џилитаат заради јужниот поток..., лиги им идат од износот на парите кои можат да ги заработат, ако испржат уште некое дете....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Jул 27 2014, 16:51

concrete напиша:хе, хе копале по некои архиви на Вермахтот за продорот према нафтените полиња во Каспискиот регион..., заборавиле само да погледнат на календарот...: јуни 2014 ....не е 1941.. Very Happy Very Happy Very Happy  Дефинитивно овие педофилистичариве никако да излезат од вековниот сон... Cool
..затоа тие упорно преткаат и се џилитаат заради јужниот поток..., лиги им идат од износот на парите кои можат да ги заработат, ако испржат уште некое дете....

Интересно .. ептен исто

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Jул 27 2014, 20:51

Украинските узурпатори на власта сепаратистите ги нарекуваат терористи ...
...  и имаат некој чуден метод на борба со терористите ...
..ги тероришат цивилите со ракети од  системите Град ....


Ukraine city of Gorlovka under heavy bombardmentukrainian army kills children HELP!! 27.07.14
... и овие од Хаг нешто мижат
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот