ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Путин, Русија пред и со него

+13
Фири
хан Ацо
YAS
Sahara raj
Admin
reiter
OSA
Centarec
Arhimed
чучулига
кнез
punter ohrid
concrete
17 posters

Страна 3 of 24 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Aвг 11 2014, 20:14

.сликовно, кога би биле кинези , отприлика ова...:
Путин, Русија пред и со него - Page 3 42004100417041C041504200_zps6191749b
т.е. L/D илити   финесата...е иста  , но на различни Re броеви Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Пон Aвг 11 2014, 20:25

concrete напиша:.сликовно, кога би биле кинези , отприлика ова...:
Путин, Русија пред и со него - Page 3 42004100417041C041504200_zps6191749b
т.е. L/D илити   финесата...е иста  , но на различни Re броеви Very Happy Very Happy Very Happy
Освен Русија uber alles ништо друго не гледам на сликата.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Aвг 11 2014, 20:40

..поентата е ...аголот на планирање (количник на подемната сила и отпорот), во случајов повеќе паѓање е ист, се разликувме само во димензиите  т.е.  во Рејнолдсовиот број Very Happy Very Happy Very Happy
Кнезот остроумно забележа:  елегантни потези на истата  фина глобалистичка рука..... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Пон Aвг 11 2014, 21:07

concrete напиша:..поентата е ...аголот на планирање (количник на подемната сила и отпорот), во случајов повеќе паѓање е ист, се разликувме само во димензиите  т.е.  во Рејнолдсовиот број Very Happy Very Happy Very Happy
Кнезот остроумно забележа:  елегантни потези на  истата  фина глобалистичка рука..... Very Happy Very Happy Very Happy
Не сум баш сигурен. Русија си ги брани своите интереси, што е ОК, но од друга страна има многу корупција (надувани јавни набавки) кои го насочуваат приходот кај одредени олигарси.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Aвг 11 2014, 23:42

..амнезата на ГОЛЕМАТА РУСИЈА и малата Македонија е многу слична. Нормално како што често се шегувам Re бројот им е сосема различен..небо и земја..Така да и последиците и упливот на целокупното светско струење се неспоредливи.
Кога викам фината  глобалистичка рака мислам на процесите кои се сведуват на исто: осиромашување на населениоето.., со исклучок на една процентуално многу мала олигархија која ги има сите богатства, но кои ги изнесува, испумпува  во правец на  глобалистичките дувла, функционирајќи на вазалски принципи, во однос на нив.
Јасна намера да се затре секој кој не го поддржува тој основен глобалистички процес и тежнее кон локална илити целуларна самоодрживост.
Секој кој не мисли дека светот треба да биде устроен според моделот на строго поделени и никако смешливи касти, а при која подреденост може да има само едно движење...надолу кон бедата,  никако нагоре во таа хиерархија , каде секој практично треба да е затворен на статусното ниво  во кое се родил... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Чет Aвг 14 2014, 15:54

Фрчко за Путин ( и Ердоган)
Во владеењето на Путин 15 години споредбените податоци на седум параметри од економијата, финансиската состојба на државата и стандардот на населението се запрепастувачко добри за 80% од руското граѓанство. На пример, просечната плата на администрацијата, работништвото и буџетските корисници ја зголемува од 500 рубљи на 20.000 рубљи (??). Тоа е педесет пати, јеботе.
Тиe луѓе и да калкулираат со укинување на слободите (што никогаш не се исплати впрочем и што на крајот се покажува како лоша трговија) можам некако да ги разберам, ако не и прифатам.
Истите параметри кај Ердоган во Турција, тоа зголемување на платите варира од четири до седум пати за различните слоеви население.
Отсуствуваат податоци за реално зголемување на платата (корекција за инфлација), ама има поента.
Во Македонија ДЗС утврди реално намалување на плати, за жал.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Ердоган

Пишување by чучулига Чет Aвг 14 2014, 20:40

То ми е смешен чоек. Ердоган. Не страшен иако има голема моќ.

Последниот бисер (за кој јас знам) од неговата гарнитура е изјавата на заменик премиер му за тоа дека жените не траба да се смеат во јавност.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Чет Aвг 21 2014, 10:39

Путин, Русија пред и со него - Page 3 J1063_x893876Путин, Русија пред и со него - Page 3 Repin-burlaki-na-volge2_zps1cb829cb
Илья Ефимович Репин (1844-1930)
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Чет Aвг 21 2014, 14:22

РТ со анализа - споредба на антитерористичката операција на Украина со  Србија/Југославија 1998/9 на Косово.
Kosovo and Ukraine: Compare and contrast

There have been at least two countries in Europe in recent history that undertook ‘anti-terrorist’ military operations against ‘separatists’, but got two very different reactions from the Western elite...
What makes the double standards even worse, is that by any objective assessment, the behavior of the government in country B, has been far worse than that of country A and that more human suffering has been caused by their aggressive actions.

In case you haven’t guessed it yet – country A is Yugoslavia, country B is Ukraine...
But as the award winning investigative journalist and broadcaster John Pilger wrote in his article Reminders of Kosovo in 2004, “Lies as great as those told by Bush and Blair were deployed by Clinton and Blair in grooming of public opinion for an illegal, unprovoked attack on a European country.”

The overall death toll of the Kosovo conflict is thought to be between 3,000 and 4,000, but that figure includes Yugoslav army casualties, and Serbs and Roma and Kosovan Albanians killed by the KLA. In 2013, the International Committee of the Red Cross listed the names of 1,754 people from all communities in Kosovo who were reported missing by their families.

The number of people killed by Yugoslav military at the time NATO launched its ‘humanitarian’ bombing campaign, which itself killed between 400-600 people, is thought to be around 500, a tragic death toll but hardly “genocide.”
In fact, neocons and faux-left Zionists who have defended and supported Israel’s “anti-terrorist” Operation Protective Edge, and Operation Cast Lead before it, were among the most enthusiastic supporters of the NATO bombing of Yugoslavia. Israel it seems is allowed to kill large numbers of people, including women and children, in its “anti-terrorist” campaigns, but Yugoslavia had no such “right” to fight an “anti-terrorist” campaign on its own soil.

In 2011, NATO went to war against Libya to prevent a “hypothetical” massacre in Benghazi, and to stop Gaddafi ‘killing his own people’; in 2014 Ukrainian government forces are killing their own people in large numbers, and there have been actual massacres like the appalling Odessa arson attack carried out by pro-government ‘radicals’, but the West hasn’t launched bombing raids on Kiev in response.

The very different approaches from the Western elite to ‘anti-terrorist’ operations in Kosovo and Ukraine (and indeed elsewhere) shows us that what matters most is not the numbers killed, or the amount of human suffering involved, but whether or not the government in question helps or hinders Western economic and military hegemonic aspirations.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Чет Aвг 21 2014, 17:37

..мислам дека одамна е апсолвирана појавата на двоен аршин кај групата педера кои го узурпираа, на многу перфиден начин правото да управуваат со светот во името на Богот ПРОФИТ и сите свои активности , тумачења и објаснувања на појавите и одлучувањето кој е прав , а кој крив за да ги подведуваат под  правила на однесување, пропишани од нив  , а во името на Богот на кого му се клањаат..
Глобализирајќи го светот на свој педерски начин ,а како антитеза на вистинската глобализација со човечки лик, доведе  како еденствен можен резултат на тој процес се добие тоа што единствено и може да се добие: апсолутно раслојување и сегрегација на целиот човечки род во две фракции...2-3 процента божји слуги и се останало стока.., почва на која тие орхидеи виреат.
Но  уште пред скоро век забележал Marriner Stoddard Eccles...председател на Федералните Резерви и еден од краторите на Њу Дилл...: "As mass production has to be accompanied by mass consumption, mass consumption, in turn, implies a distribution of wealth ... to provide men with buying power. ... Instead of achieving that kind of distribution, a giant suction pump had by 1929-30 drawn into a few hands an increasing portion of currently produced wealth. ... The other fellows could stay in the game only by borrowing. When their credit ran out, the game stopped." Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Arhimed Чет Aвг 21 2014, 21:59

Според Дневник, РУСИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ДА ГО НАПАДНЕ ПЕТРОДОЛАРОТ.
Поточно си воведува дел од својата валута како замена за доларот.
Тоа ќе доведе до девалвација на доларот, се додека не се воспостави нова рамнотежа. Но САД ќе бидат поконкурентни за извоз.
Конкрит напиша:...групата педера кои го узурпираа, на многу перфиден начин правото да управуваат со светот во името на Богот ПРОФИТ...
Групата си го тера својот план.
Останува да видиме каква ќе биде реакцијата на Русија, и дали ќе овозможи поинаква распределба на профитот.

На првото веќе дадов некои цитати, на второто засега сум резервиран, пред се заради високата корупција која ги концентрира парите во одредени олигарси.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Чет Aвг 21 2014, 22:54

Колку што слушам Русија воопшто не го напаѓа доларот., тоа е чиста инсинуација, по се изгледа од стране оне групе педера.... Very Happy 
Како што е и шарадата дека Русија се спрема за атомска војна.....
Едноставно ќе премине на пресметка на плаќањата во рубљи. Кој сака да купува енергенси и суровини , ќе треба да ги плати во Рубљи или друга прифатлива валута која не е долар.
Гадафи проба да навестува дека ќе инсистира плаќањата према Либија да бидат во ЗЛАТЕН ДИНАР..., кој ќе можеше според некој курс да се купи во Народната банка на Либија или како се викаше таа установа...., но не успеа ни да претне , го заклаа како пиле насред пустиња Very Happy Very Happy 
Колку можам да забележам, вака оддалеку  Русија не е Либија, а  и Путин не е ни близу Гадафи  во однос на некои сурови средства на одвраќање со кои располага...(исто и либиските мрзи не се исто со пијаните руси..што од водка , што од национална гордост...)
Бидејќи и Кина, Индија, Бразилија, а и Иран и ЈАР гледаат благонаклоно на таа Руска намера.., баш ме занима како американциве ќе ја проголтаат кнедлата, мазно или со штуцање Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Саб Aвг 23 2014, 08:52

concrete mafia..: ведется работа........ бехатон кластьтся и в Москве......для благоустройство города.. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Путин, Русија пред и со него - Page 3 3826800
Путин, Русија пред и со него - Page 3 3827234
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Aвг 25 2014, 20:48

Данный сельскохозяйственный запрет, кроме всего прочего, позволит России проверить союзников на честность и готовность ограничить прибыль перекупщиков ради выгоды своего товаропроизводителя. Пока же под микроскопом общественности и Россельхознадзора оказалась Беларусь. Глава ведомства Сергей Данкверт заявил о выявленных фактах проникновения в Россию через Беларусь польских товаров под видом македонских. Минск же данные факты опровергает, утверждая, что граница на замке. В результате чего данные продукты попали на рынок России — оплошности или злого умысла, пока непонятно.

..преку Белорусија , шверц на Полско производство со документи дека е Македонско......
што се нема на овој бел свет.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by чучулига Пон Aвг 25 2014, 21:05

concrete напиша:
Данный сельскохозяйственный запрет, кроме всего прочего, позволит России проверить союзников на честность и готовность ограничить прибыль перекупщиков ради выгоды своего товаропроизводителя. Пока же под микроскопом общественности и Россельхознадзора оказалась Беларусь. Глава ведомства Сергей Данкверт заявил о выявленных фактах проникновения в Россию через Беларусь польских товаров под видом македонских. Минск же данные факты опровергает, утверждая, что граница на замке. В результате чего данные продукты попали на рынок России — оплошности или злого умысла, пока непонятно.

..преку Белорусија , шверц на Полско производство со документи дека е Македонско......
што се нема на овој бел свет.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Па одма по најавата за санкции се исперчија ЕУ државите дека ќе увезуваат во Русија предку други земји. EDIT: Koj e naveden kako izvoznik treba da se bara

Најсмешно ми е дека земјите аспиранти потклекнаа под барањето за солидарност и морално однесување на ЕУ. Смешно и тажно во исто време. Не сум во тек како Турција постапи.

Слабо вервам дека ЕУ ќе ги поклопи така лесни БРИКС членките ко шо стори со аспирантите.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Чет Aвг 28 2014, 15:08

хе,хе кој кретен оној англискиот премиер Камерон, одбил да се ракува со Путин...тоа може само докажано проста сељачина чие фамилијарно богатство се базира на трговија со робови....
Путин, Русија пред и со него - Page 3 Slave_Auction_Ad
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by чучулига Пет Aвг 29 2014, 20:24

concrete напиша:хе,хе кој кретен оној англискиот премиер Камерон, одбил да се ракува со Путин...тоа може само докажано проста сељачина чие фамилијарно богатство се базира на трговија со робови....
Путин, Русија пред и со него - Page 3 Slave_Auction_Ad

Не бееееее.....

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Вто Сеп 09 2014, 23:55

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Нед Окт 05 2014, 09:27

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Нед Окт 05 2014, 16:14

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Putin
неверојатно колку ПАК ФА на Сухој ја има истата филозофија како првиот нов руски ловец во Втората светска војна...МиГ-3
Путин, Русија пред и со него - Page 3 Mig-3-02-x
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пет Окт 10 2014, 22:04

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Чет Окт 16 2014, 14:06

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Саб Окт 18 2014, 19:00

Путин, Русија пред и со него - Page 3 773d08d0-5618-11e4-b33b-1d174359a26f_AP558522879121_5
...се утепуат да фатат момент-сцена итд. кој им омогучуе после на педофилистичариве 35.500.000 оргазма Very Happy Very Happy
...јадни, мали, зелени...педофилистичари. Ќе попиздат што баткава течно дојче шпрехе...... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Пон Окт 20 2014, 19:17

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by кнез Вто Окт 21 2014, 19:16

Путин за сите функционери од Западот,почнувајќи од Оланд па се до Обама,и вселенски играч и толку е доминантен да нема споредба,само скоро сум дигурен дека нивните главни играчи не се и нивните главни функционери(што е директно рушење на демократијата и воспоставување на кадифена демократија)зошто едноставно не е можно тие да им се потенцијалите за Обама или Оланд да се на тие позиции.
Ако тоа е реално неверојатно тогаш мора да има само еден залучок а тоа е дека некој друг е главен во тие земји,што ќе рече дека тие во нивната суштина се најнедемократски држави на светот.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 3 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 24 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот