ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

+17
Spray
gestapo
Прч
izotop
Laba
jambo
VOL
OSA
ribar
Sahara raj
YAS
Centarec
кнез
чучулига
Arhimed
king
concrete
21 posters

Страна 26 of 28 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next

Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Сеп 16 2019, 23:54

https://sitel.com.mk/14000-denari-e-crvenata-linija-na-rabotodavachite-za-minimalna-plata

хехехе... црвена линија ....
... е па, тоа би било во ред само кога ... овие наши лицемерни новокомпонирани „робовласници“ под минимална плата не би подразбирале максимална плата што треба да му ја исплатат на било кој вработен на било кое работно место ...

... е, па ... нека утре пак кукаат дека нема кој да им работи ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Сеп 17 2019, 12:49

king напиша:https://sitel.com.mk/14000-denari-e-crvenata-linija-na-rabotodavachite-za-minimalna-plata

хехехе... црвена линија ....
... е па, тоа би било во ред само кога ... овие наши лицемерни новокомпонирани „робовласници“ под минимална плата не би подразбирале максимална плата што треба да му ја исплатат на било кој вработен на било кое работно место ...

... е, па ... нека утре пак кукаат дека нема кој да им работи ...
Македонска економија - Page 26 MAKEDONIJA_sink-1
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Нед Окт 06 2019, 14:05

Чудно е што наводно невработеноста се намалува без ниту еден посериозен нов стопански објект, а наводно има „само“ 8.300 ново вработени на државна сметка (плус во локалната самоуправа непознат број). При тоа ниту бројот на пријавени во агенцијата за вработување не е сразмерно смален и покрај големото иселување на младите. Новина што ја донесе оваа влада е и иселувањето на пензионерите. Одат во странство да ги чуваат внуците.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Нед Окт 06 2019, 14:29

Некој пресметал ли колку месечно не чинат тие стотици разно разни советници ...  плати, паушали, додатоци, дневници и други разни  трошоци а кои всушност ништо не работат...   на премиерот, министрите, локалните шерифи итн...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Нед Окт 06 2019, 15:51

Mnogu.
Odsekogas.
I vo vremeto na grujo.i predtoa, u brankovo.
Problemot e sto nema kontrolen mehanizam.
Denes e osobeno izrazeno i vpecatlivo, zatoa sto Mira-Dizel zivotinjskiot poriv i A-la Nikola Dimitrov mentalitetot  za posebnost i custvo na pomazanie koe gi cica fondovite za da si go napika potomstvoto na nezaraboteni stipendii i luksuzi ko onoj A-la sluzben -dzip - za kerkiceto-na shoping, na panduron Laze...
....se sekojdnevica na koja treba da se navikneme, da molcime, da predzvakame...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Нед Окт 06 2019, 22:06

Веројатно не чинат онолку колку што требаше да се вложи во капитални инвестиции, па со ребалансот се пренамени за други потреби.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Ное 01 2019, 21:58

https://365.com.mk/306686/tekstilna-rabotnichka-n-zakluchuvaat-odnadvor-ne-n-pushtaat

Ма треба да работат по 16 часа на ден, со ланци да ги врзуваат за машините, да носат пелени на работа...

и тоа за пола плата од таа досега... ма и тоа им е многу кога дозволуваат да некој ги гази, имаат ли тие работници и малку човечко достоинство и гордост штом така мирно дозволуваат да ги третираат ко говна.... е па јбг, наведнатата глава сабјата полесно ја сече ...
... оние бе у јужна америка за поскап билет у јавен превоз ја запалија државата...
..ма каква јужна америка, доволно е да ги погледнеме тие јужно од нас што праат кога ќе решат да штрајкуваат...
... а овие нашиве упорно му одат на газдата да му робуваат... ма и робовите имале поголеми права...
...и што мислат, дека некој друг ќе се избори за нивните права????
македонса работа ... се јорган борци .. ако може некој друг нека оди ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Ное 08 2019, 08:41

https://www.slobodenpecat.mk/po-3-000-denari-mesechno-za-mladite-shto-ke-se-vrabotat-vo-proizvodstvo/

Која ли глупост!!!!!!!
... да, да, да... парите нека им остануваат на робовласниците а државата од буџет ќе надополнува плати!!!!!!!!
Браво... ова само кај нас може да пројде...

..од ова може да произлезе само да ... работодавците за 3000 денари им ја зголемат сумата што вработените ја враќаат во кеш ... Twisted Evil lol!

.. .кој ли лоповлук... вработените враќаат дел од платата во кеш (настрана што тоа е еден вид перење на пари) сите знаат и никој ништо не презема....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Нед Ное 24 2019, 13:09

https://makfax.com.mk/ekonomija/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%82%d1%80%d0%bf%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d0%bc%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%bd%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b0/

.. а да се пофали  дека имаме и најниски плати у Европа со кои и таа најефтина струја едвај се плаќа!!!... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Дек 30 2019, 12:25

https://faktor.mk/mila-carovska-44940-rabotnici-dobija-prosechno-zgolemuvanje-na-platata-za-4100-denari

Тури му таквото на тој „реален сектор“ кој има потреба од државно субвенционирање на платите....
.... во нормални држави реалниот сектор ја „храни“ државата а не обратно...

.... а, бе ... блескаме!!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Јан 13 2020, 23:35

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Сре Јан 22 2020, 16:32

https://lokalno.mk/janevska-ako-sakame-potentsijalen-struchen-kadar-za-firmite-poveke-od-potrebno-e-praktichnata-obuka-da-se-regulira-so-zakon/

Лупа глупости...
... каква сакаш стручна обука можеш да спроведуваш но ако платите останат мизерни и испод секое човечко достоинство се е џабе.... таквите остручени пак ќе „бегаат“ надвор  и придонесуваат за туѓите економии...
... никако бе да научат дека единствен и основен лајтмотив за стимулирање на работниците е висината на платата... се друго е ... се тресе кур у ладна вода...

..зошто бе бегаат надвор ... за пари,  со кои ќе можат пристојно да живеат... и тоа е тоа...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Јан 27 2020, 12:05

https://skopjeinfo.mk/kje-gi-ubedi-li-vlada-gazdite-nedela-da-bide-neraboten-den-i-rabotnicite-da-se-plakjaat-po-chas

Што има да ги моли и убедува ... !!!!!!!!!!!????????

.... едноставно, во собрание се носи закон и крај...
... потоа следуваат ригорозни контроли на трудовите инспекции... под услов да не мижат на едно око...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Мар 06 2020, 13:21

Блескаме....  а секое второ семејство при крај на месецот зема од оние до 12 000 денари брзите кредити за да истурка до плата... т.е. пресипува од празно во шупливо...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Саб Мар 07 2020, 07:43

Od bleskanje oci ne zabolea..
Kako ne svakjaat deka narod gi mrazi.
A megju narod ne se ni osuduvaat da se simnat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мај 07 2020, 01:39

https://sitel.com.mk/drzhavata-pobarala-nad-edna-milijarda-evra-krediti

.... ова бе, мислат ли дека ова некој треба да го враќа?????
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 07 2020, 10:08

king напиша:https://sitel.com.mk/drzhavata-pobarala-nad-edna-milijarda-evra-krediti

.... ова бе, мислат ли дека ова некој треба да го враќа?????
....ги боли патка , тие нема да враќаат.. Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Сре Мај 27 2020, 01:37

https://alfa.mk/gorivata-poskapuvaat-budzetot-se-polni-dzebovite-se-praznat/

настрана поскапувањето на горивата ....

... ама трговците со барањата за поскапување може брбушки да јадат ....  па до само пред некое време кога горивата ја имаа некогаш највисоката цена производите и услугите беа поефтини од денес.... ајздисале....

... а таа дополнителната акциза фино лепо треба да си ја укинат...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Јун 11 2020, 11:09

https://novatv.mk/platezhna-kartichka-za-sdsm-e-pottik-za-ekonomijata-za-vmro-dpmne-potkup-na-graganite/

Откако со тие картици нешто малку ќе се купи а потоа тоа за ден два се изеде и испие единствено корист  ќе имаат јужните од нас  од неколкуте тони арско ѓубре што ќе им го пратиме по Вардар.... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Jул 20 2020, 10:24

https://sitel.com.mk/prijaveni-zloupotrebi-na-vaucherite-za-turizam-gragjani-barale-kesh-namesto-krevet-za-smestuvanje

Па нормално дека ќе се обидат да ги заменат за кеш, немаат, им требаат пари за основните трошкови а одмор не им е ни на крај памет...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Пон Jул 20 2020, 11:33

Vazno bandata na onaa Nina Grupnjak si naprai biznis....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Jул 20 2020, 21:08

А овие ... „електричариве“ чекаа да завршат изборите па да бараат поскапување на струјата... и пред избори иста им беше ситуацијата ама ќутеа ко залиени...

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/najava-za-mozno-poskapuvanje-na-strujata-mepso-i-elem-bile-vo-golema-zaguba/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Jул 21 2020, 12:33

king напиша:А овие ... „електричариве“ чекаа да завршат изборите па да бараат поскапување на струјата... и пред избори иста им беше ситуацијата ама ќутеа ко залиени...

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/najava-za-mozno-poskapuvanje-na-strujata-mepso-i-elem-bile-vo-golema-zaguba/
..па тоа е големата крава музара, а некој треба да ги плати рушветите за избори.А и ЕВН нешто да лапне од  од мевцето...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Jул 30 2020, 11:41

Државата т.е. народот им дал пари на газдите (робовласниците) за плати на вработените а тие си ги зеле за себе ....
... и тоа во над 4500 фирми ...
... и сега ... излегуваат некои загрижени ситни души и ја осудуваат постапката!!!!!!!!!!!!
...демек биле газдите несовесни.... абе каква несовесност, имаме класична пљачка!
..кукаа молеа коленичеа да им се помогне околу платите а тие фино лепо си си ги присвоиле парите а работниците кој ги ебе, нека цркнат за леб,,,

.... абе какви осуди ... се тоа треба одма под итно у ќорка на стоиедна и назад... а како прво може ...катран и пепел...

... само и оваа работа како и многу други ќе држи влага два три дена и ќе се потоа заборави...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Чет Jул 30 2020, 12:28

Grujo e kriv.
On gi zemal parite , garant. 
Za letovanje..

Samo uste da nikne mucka Koki Čokolino od žabjarnikot vo koj site čučat skrieni do oči i da ni go soopšti toa.

Crepot firer ne može. Vilicata mu e ukočena , a ustata herpesi polna od koleničenje za koalicija u mala rečica....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 26 of 28 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот