ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

+17
Spray
gestapo
Прч
izotop
Laba
jambo
VOL
OSA
ribar
Sahara raj
YAS
Centarec
кнез
чучулига
Arhimed
king
concrete
21 posters

Страна 1 of 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next

Go down

Македонска економија Empty Македонска економија

Пишување by concrete Вто Мај 13 2014, 23:11

Можна ли е алхемија??, може ли од олово да се направи злато???, а од големото ѓубре кое зад себе го остави сдсм после нејзината транзициона баханалија да се рециклира нешто што може да се јаде и пие за да се нахрани овој народ???
Имам впечаток дека не....... Sad 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Вто Мај 13 2014, 23:32

concrete напиша:Можна ли е алхемија??, може ли од олово да се направи злато???, а од големото ѓубре кое зад себе го остави сдсм после нејзината транзициона баханалија да се рециклира нешто што може да се јаде и пие за да се нахрани овој народ???
Имам впечаток дека не....... Sad 

Ебем ли га, и за алхемијата е потребно олово, ама оние растурикуќите и оловото го продадоа ... буд зашто...

...јас напротив имам впечаток малку пооптимистички, ќе не биде ама маааааалкуцка поспоро и со големи маки ... на крај сепак ќе не биде, уствари тек внуците ќе дочекаат... под услов да квинслингзите пак не не приредат некоја ујдурма и не вратат пак на почеток.

... државникот и транзиционерот направија масакр врз мк стопанството, за краток период успеаја да од една мк светлосни години понапред од цел бивш источен блок не направат бушмани.... и пази, сега тие истите викаат режим, диктатура и што ли уште се не, а не ги бива ни за свинска..

.. сдсм-овчичките ти се многу јаки на зборови... во пракса нула, зеро ... другачие не може да се објасни фактот што тие ти се на мајка најубави и најпаметни само кога се опозиционери, дај им власт ..не знаат што со неа, па видовме колку не оправија од 2002 до 2006 ... три премиери им беа малку, како од ѓавол бегаа од премиерското столче ...

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Сре Мај 14 2014, 00:17

Еден пример како државниците работеа ... за доброто на народот..

ТАТ на филмско платно

Долгометражниот документарен филм „ТАТ транзициска еуфорија или национална измама“ ја опишува историјата најголемата пирамидална финансиска измама во Македонија.

Историјата на ТАТ, најголемата пирамидална финансиска измама во Македонија, сега може да се погледа и на филмско платно. Снимен е долгометражен документарен филм „ТАТ транзициска еуфорија или национална измама“ во продукција на „Видеомозаик“, а во режија на Сашо Миленковски.

Целиот филм е околу феноменот на жртвата, значи периодот на транзиција на дестабилизација на феноменот на верба.
Сашо Миленковски, режисер.

Опишана е транзицијата, како поволен општествениот амбиент за создавање на штедилницата, нејзиното пропаѓање, протестите на 13 илјади штедачи кои загубија 60 милиони евра, изјави кои ги дале во тоа време политичарите за таканаречениот октопод, кој никогаш не беше фатен, а затвор од 3,5 години одлежа само сопственичката Соња Николовска за даночно затајување.
 
Сашо Миленковски, режисер.Сашо Миленковски, режисер.

„Целиот филм е околу феноменот на жртвата, значи периодот на транзиција на дестабилизација на феноменот на верба, отсуство на стабилни етички системи и од друга страна општествена погодна констелација да се развие феномен како што беше ТАТ“, вели режисерот Миленковски.

Многу е битно да не умре ТАТ, ако умре ТАТ ќе умре и вистината за ТАТ.
Пеце Гугучевски, штедач.

Филмот кај штедачите предизвика големи емоции.

„66 илјади марки во кеш ги дадов меѓу последните. Благодарение на мојата умствена способност останав нервно необолена. Парите ги спечалив од работа на нива. Колата, девојчето в кола затвори го и копај. Товари 50 тони репа, домати со приколици, пченица, сончоглед. Во ТАТ сè е државен капитал. Првата власт го украде, втората вели таа нека ви ги врати парите“, вели Елена Ристева.

„Се грабаше на лихварски зеланашки начин, со противзаконски каматни стапки се богатеа“, вели Кире Ковачев.

„Многу е битно да не умре ТАТ, ако умре ТАТ ќе умре и вистината за ТАТ“, изјави Пеце Гугучевски.

Денес, 17 години по аферата, стечајот е завршен, но не и судските процеси за имоти дадени под хипотека и златото кое со судска одлука треба да им припадни на штедачите.

http://www.makdenes.org/content/article/25383631.html
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Мај 14 2014, 09:20

хммм  за ТАТ  имам една подруга перспектива на гледање. Неоспорно дека е продукт на една  до тогаш невидена ситуација , барем во таков соголен облик , барем кај нас.
Тоа е нешто што јасно и гласно ја осветли полувековната Македонска заблуда. Заблуда и на многу други, но според аксиомата дека секој плаче на својот гроб...јас зборувам за Македонската.
Тоа покажа дека 1945 првобитните џукели ја спичкаа Македонија, во умот осакатија..нивните потомци ја девастираа дефинитивно...со транзиционата баханалија. Цело време тврдејќи, пена на уста фатија... , дека ја спасуваат, ствараат, државотворат , воздигнуваат, ја прават рај на земјата за Македонците и нивните потомци...
ТАТ е само уште еден камен на камуњарската круна. А таа подоцна си доби и други камења. Блескавиот Квислингарење...неповторливите, нигде другде видени  Урамуење и Обадинтерување.. и завршниот крупен дијамант на кого и каратите не му се мерат:  Територијалната Поделба.
Точно е, гледано од страна дека ТАТ е AN MACEDONIAN TRAGEDY, напишана од Herr Бранко Ц. во која страда историски глупиот македонски човек  дрчен за лесна пара, леб без мотика, ќелепур софра,камата до таван.....која , ако имал и мааалку ак'л ќе свател дека  не ја дава ни трговија со дрога.
Но од неуки будали тоа е и за очекување. Но затоа не е.. дволичното , подмолно однесување на неговите, наводно многу загрижени од комунистите испилени комуњаристички џукели  кои тоа го искористија до максимум..И ги соголија луѓето до гола кожа.  
Колку знам  сексуалното, финансиското и секакво друго искористување на богу драгите будалетинки е тешко казниво дело....секаде во свет , освен нормално во умот на  сдсм џукелите кои сметаат дека се од бога дадени да ги искористуваат, скубат и на мртво ебаваат...Македонците.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 13:29

Читам некаде дека јапонска Тојота, во Јапонија ги враќа работниците на производните линии , наместо роботите...Се сетив на една помисла , дека ќе дојде ден кога Кинезите ќе ни продаваат ауто за едно евро , ама ние нема да го имаме за да го купиме... Very Happy 
Затоа што ништо не произведуваме. А во принцип во пред години проектираното, дискутирано и замислувано  пост-индустриско општество тоа требаше да биде некаков целуларен систем во кој секоја ќелија за сите свои потреби би била во голем степен самодоволна....никој не ги предвиде топлотните пумпи кинески , кои како тргнало ќе посисат се..., а сите богатства на овој свет ќе ги контролираат 2-3% од Господ дадени...
Изгледа Јапонциве , пак први се сеќаваат..... Wink
Денес кај нас сите се web дизајнери, информастичари, мерчандајзери, маркетинг гуруи, кенлери, политички курви и други курви.
Пробај да најдеш човек кој знае да конструира, толерира или направи најобична осовина за косилка.. И ако има некој, мора да е веќе добрано стар......, за десет години ни такви...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мај 15 2014, 21:49

concrete напиша:Читам некаде дека јапонска Тојота, во Јапонија ги враќа работниците на производните линии , наместо роботите...Се сетив на една помисла , дека ќе дојде ден кога Кинезите ќе ни продаваат ауто за едно евро , ама ние нема да го имаме за да го купиме... Very Happy 
Затоа што ништо не произведуваме. А во принцип во пред години проектираното, дискутирано и замислувано  пост-индустриско општество тоа требаше да биде некаков целуларен систем во кој секоја ќелија за сите свои потреби би била во голем степен самодоволна....никој не ги предвиде топлотните пумпи кинески , кои како тргнало ќе посисат се..., а сите богатства на овој свет ќе ги контролираат 2-3% од Господ дадени...
Изгледа Јапонциве , пак први се сеќаваат..... Wink
Денес кај нас сите се web дизајнери, информастичари, мерчандајзери, маркетинг гуруи, кенлери, политички курви и други курви.
Пробај да најдеш човек кој знае да конструира, толерира или направи најобична осовина за косилка.. И ако има некој, мора да е веќе добрано стар......, за десет години ни такви...

Такви со микроскоп треба да ги бараш .... сите би да работат залегнати у фотеља...
Стално паѓам од смеење кога ќе ми текне ..кога на еден тазе дипломец му реков да ми скицира едно малио право осовинче, копуков оди седнуе на компјутер и у кад ке го црта!!!!!!!!!???????? ... јебал го и кад, мад ... цел ден ке штрака по тастатура за два три потеза со слободна рака ...

Факт ..нема или е многу ретка „мајсторската“ фела
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 22:08

хе,хе, ако е за право иднината на цртањето е сепак во CAD програмите..(и  веќе, некои од нив ептен интуитивни за користење), до ниво на документација, но од друга страна ВЕЌЕ НЕМА ТАКВИ  кои од таа документација ќе направат нешто , како ни некој кој знае да ја организира целата логистика која ќе заврши со испорачан и наплатен производ.  Нажалост ни  Грујо, ни копуците околу него тоа не го сваќаат... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мај 15 2014, 22:14

concrete напиша:хе,хе, ако е за право иднината на цртањето е сепак во CAD програмите..(и  веќе, некои од нив ептен интуитивни за користење), до ниво на документација, но од друга страна ВЕЌЕ НЕМА ТАКВИ  кои од таа документација ќе направат нешто , како ни некој кој знае да ја организира целата логистика која ќе заврши со испорачан и наплатен производ.  Нажалост ни  Грујо, ни копуците околу него тоа не го сваќаат... Wink

А бе ..ебал го кад, тоа ти е за документација, а не за ад-хок потреба, на оној на струг доволна му е скица на парче хартија со две три коти ..

Нажалост ни  Грујо, ни копуците околу него тоа не го сваќаат...

Нажалост денес е до врв најизразено она .... учи за да не работиш ..само што денес и не учат, ги купуваат дипломите кај војовци мојовци, а и оној УКИМ веке е отиден у бестрага... и нема ама баш никаква заинтересираност за техничките практични науки и занимања
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мај 15 2014, 22:26

Во прилог на последната реченица од предходниот пост

http://telma.com.mk/vesti/so-politichkite-reformi-se-unazaduva-obrazovniot-sistem
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 22:32

Македонска економија Zavlatko12_zps8606744f
ова го цртнав за 30 секунди....  Smile со мало прсте на лева рука....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 22:36

king2 напиша:Во прилог на последната реченица од предходниот пост

http://telma.com.mk/vesti/so-politichkite-reformi-se-unazaduva-obrazovniot-sistemе тоа е веќе проблем , последните десет години интензивно уште од ниво на киндергартени се штанцаат американски кретени, ко оние со кои ние некад се спрдачевме Embarassed 
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Guest Пон Мај 19 2014, 19:37

По мое мислење причината зошто не постои клима за бизнис во Македонија не е недостатокот на пари и знаења........ туку таа е многу посуптилна, причината е длабоко вкоренета во немањето на континуитет на Македонска ЕЛИТА.
Ако отидеме во историјата од Илинденците, партизаните па до денешен ден ние константно работиме со потрошен човечки материјал оваа ситуација е резултат на вековно ропство, убиства, систематски прогонства, иселување, кодошење...

Партиите треба да доаѓаат и да си идат но оваа БИЗНИС ЕЛИТА треба да владее без разлика која и да е партија на власт.
Они треба да се Мајка и Татко на сите Македонци и на народите кои живеат на овој простор.
Потребно е да се создаде еден МИНИ ОРГАНИЗАМ кој ќе биде составен од НАЈКВАЛИТЕТНОТО што може Македонија да го роди, а тоа не треба да се повеќе од 50 души. Тие ќе одредуваат што сите останати ќе работат, јадат, облекуваат, веруваат...

ТИЕ ќе делуваат како ВОДА што дава ЖИВОТ, тие ќе создадат ОАЗА во пустина.
Со својата гравитација и енергија што ќе ја емитуваат во просторот ќе мораат ЛЕСНО да ги препознаваат и припојуваат сите мали изгубени ОСТРОВИ и ќе накалемуваат се што вреди во државава крајната цел ќе биде да се оплоди пустината Македонија.
Пошто сега во ситуација кога немаш елита се среќаваш со ТРИ основни проблеми:
-ако паднеш нема кој да ти подаде рака да станеш
-ако наидеш на проблем немаш кој да те советува
-ако направиш некаков успех нема со кого да го споделиш...

Членови на оваа групација не можат и не смејат да бидат:
-пијани патриоти од Канада и Австралија со нивните иселенички друштва да праќаат во Недела попладне поздрави преку исленички џубокс
-не можат да бидат менаџери кои водат домашни или странски компании
-не можат да биде некој кој има милиони во странски банки, а соли памет како треба да се работи во Македонија
-не може да биде некој кој им дава на своите вработени плата помала од 400 евра
-не може да биде некој кој моли за државни субвенции
-не може да виде некој кој се бави со неиновативен бизнис на пример продажба на лутеница на Руски пазар
-не може да биде некој кој не препознава во својот народ паметни и креативни луѓе...


Треба да бидат расни претприемачи и да вработуваат луѓе, она што ќе го прават треба да биде НАЈМАЛЦЕ 10 пати подобро од она што ќе го смисли Германецот, Французинот или Американецот.
Они треба да бидат во секоја смисла на зборот супер елита.


Последната промена е направена од еве_сега_одма на Вто Мај 20 2014, 00:45. Мислењето е променето 1 пати

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Мај 19 2014, 23:03

добродошол еве_сега_одма.., многу интересен пристап, што би рекој јас некогаш кога бев помлад : директно меѓу рогови..., но сега после толку километража, премрежиња  итн. и не зошто сум попаметен заради тоа, туку пред се заради искуството кое колку и да си глуп , патем се собира,ќе ти го раскажам стариот српски виц:
-купил батката од белградскиот пашалук , англиска трева....и не ми иде никако, па се јавува и рекламира кај продавачот у Чисборо.., а од таму..
-ја посадивте според упатството...??
-да
-ја поливате , косите како треба ???
-да
-и не ја бива??
-не .....еве веќе 300 дена го правам тоа и ништо .., ни принети према онаа во Вашиот парк...
-300 дена!!!???.., аааа господине не сме се разбрале тоа треба да го правите 300 години.., па после..
Значи, мој..еве_сега_одма , поминати се едвај 20 години..., ние уште немаме елита.., не бизнис...туку никаква..., треба едно 200 години вака , па пра-пра-внуците на Орце Камчев  да забораат дека нивниот предок бил син на транзициски лопов...и улична шверцерска битанга , која дури и се оженила за пара и никаквата ќерка на ист таков лопов.....па да почнат да се чувствуваат, мислат и делуваат како македонска елита.
Ова се однесува нормално и на сите други...Тие сеуште сите смрдат на лоповштина, треба време, многу време да замирисаат како треба...., затоа нема сега одма, треба многу стрпливост за да се одгледа елита... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Guest Вто Мај 20 2014, 01:11

Во грешка си.
Не постои такво нешто како еволуција на видовите.

Лавот раѓа лавчиња и ги воспитува така.
А децата на нашите хиени и мршојади секогаш ќе се раѓаат такви и за следните 300 години од сега

Онаа бројка што ја спомнав 50 души е голема, доволно е само еден човек кој ќе оркестрира со целиот процес...
Мастермајнд.

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Мај 20 2014, 16:53

...а лавот Ламберт???...немој никогаш да го испушташ од вид случајот на Лавот Ламберт.., пример како мала грешка во GPS системот за навигација и неколку чашки шнапс..., чуда прават... Very Happy Very Happy Very Happy
Македонска економија Lambert_the_Sheepish_Lion02
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Вто Jул 01 2014, 00:44

РЕГУЛАТОРНАТА KОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИKА

Ангажираната моќност веќе нема да се прикажува посебно во сметките за струја

http://dnevnik.mk/?ItemID=F0C755A25F7137419FA98C0F85DE00C5

Хаааааааа ... шијем ти га ѓуро .... не по врат, по шија .....

..како бе не им текна да бар за домакинствата го намалат процентот на ДДВ, па за пун курац работи е намален ми се чини на 6% (компјутери и друго не многу важно и ненеопходно)
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Jул 01 2014, 20:14

king2 напиша:
РЕГУЛАТОРНАТА KОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИKА

Ангажираната моќност веќе нема да се прикажува посебно во сметките за струја

http://dnevnik.mk/?ItemID=F0C755A25F7137419FA98C0F85DE00C5

Хаааааааа ... шијем ти га ѓуро .... не по врат, по шија .....

..како бе не им текна да бар за домакинствата го намалат процентот на ДДВ, па за пун курац работи е намален ми се чини на 6% (компјутери и друго не многу важно и ненеопходно)

ќе ја наголемуваат цената мој Кинг-у..., ќе ја наголемуваат.  Одамна сме ние во глобалистички раце  и лошо ни се пушува.

.....повторно, веројатно затоа што не сакате тоа да го сватите...што е пак сосема човечки....дека државата одамна не е нашата куќа која ја градиме и усовршуваме за да ни биде топло и удобно,ниту наша мајка која се грижи за нашиот заеднички интерес за да бидеме образувани, најадени и здравствено обезбедени..ниту е нашиот заштитник кој нас, нашите животи и нашите бизниси ги штити и дома и ширум светот од напади и насилници. Заради тоа пак ние вредно работиме, се усовршуваме, напредуваме и се богатиме , а договорен дел од тоа и отстапуваме на нашата држава за да таа чврсто и чесно може да си ја врши својата тешка работа...Smile
Нажалост таа сега е под штикла на Богот Профит, а него го боли уво за нас , тој си гледа да се множи што е можно повеќе, не гледајќи по која цена и колку тоа не е во наш човечки интерес и што се.... ќе исцица од нас заради тоа.
Чаре??? За сега..т.е. наредните 200 години НЕМА ЧАРЕ!!Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Ќе го бараат назад Гадафи, Садам итн

Пишување by king Нед Jул 27 2014, 20:40

Жестоки судири во Либија, над 38 загинати

27.07.2014

Најмалку 38 лица загинале, повеќето војници, а над 50 се повредени во жестоките судири на либиската војска и исламистичките групи во последните 24 часа во Бенгазиј, соопштија воени и болнички извори во Либија.Воени извори наведуваат дека исламистичките групи вчера отпочнале офанзива на главниот штаб на специјалните единици на либиската војска во центарот на Бенгазиј и дека потоа следувале судири со војската.

Поради влошување на состојбата во Либија, САД вчера го евакуираа својот дипломатски персонал од амбасадата во Либија а истото го направија или ќе го направат и Германија и Велика Британија и уште некои западни земји. Од Либија својот пресонал го повлече и Мисијата на ООН за поддршка на Либија.

Либија во моментов е погодена од најголеми насилства од симнувањето и убиството на долгогодишниот лидер Моамер Гадафи во 2011 година.

http://www.makdenes.org/archive/news/20140727/428/428.html?id=25471847

Извозниците на демократија изглеа добија ... хаос и нешто сеуште недефинирано ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 18:47

king2 напиша:
РЕГУЛАТОРНАТА KОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИKА

Ангажираната моќност веќе нема да се прикажува посебно во сметките за струја

http://dnevnik.mk/?ItemID=F0C755A25F7137419FA98C0F85DE00C5

Хаааааааа ... шијем ти га ѓуро .... не по врат, по шија .....

..како бе не им текна да бар за домакинствата го намалат процентот на ДДВ, па за пун курац работи е намален ми се чини на 6% (компјутери и друго не многу важно и ненеопходно)
Ангажираната моќност е реален трошок. Електроенергетскиот систем мора да инсталира капацитет за максимално производство за да не падне во шпиц на мксимална потрошувачка. Тоа повлекува трошоци, и логично е да се стави во сметка, и да се подели трошокот помеѓу корисниците. Затоа некои големи корисници имаат инсталирано максиграф, кој на месечна основа прикажува максимална потрошувачка во рок од 15 мин.
За домаќинствата овој трошок се пресметува пропорционално на месечната потрошувачка.

ДДВ за струја 5%? Зошто да не, ако дозволува буџетот (т.е. министерот за финансии).

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Aвг 06 2014, 20:52

Arhimed напиша:
king2 напиша:
РЕГУЛАТОРНАТА KОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИKА

Ангажираната моќност веќе нема да се прикажува посебно во сметките за струја

http://dnevnik.mk/?ItemID=F0C755A25F7137419FA98C0F85DE00C5

Хаааааааа ... шијем ти га ѓуро .... не по врат, по шија .....

..како бе не им текна да бар за домакинствата го намалат процентот на ДДВ, па за пун курац работи е намален ми се чини на 6% (компјутери и друго не многу важно и ненеопходно)
Ангажираната моќност е реален трошок. Електроенергетскиот систем мора да инсталира капацитет за максимално производство за да не падне во шпиц на мксимална потрошувачка. Тоа повлекува трошоци, и логично е да се стави во сметка, и да се подели трошокот помеѓу корисниците. Затоа некои големи корисници имаат инсталирано максиграф, кој на месечна основа прикажува максимална потрошувачка во рок од 15 мин.
За домаќинствата овој трошок се пресметува пропорционално на месечната потрошувачка.

ДДВ за струја 5%? Зошто да не, ако дозволува буџетот (т.е. министерот за финансии).
Економскиот систем на една земја кој се оптимализира за најрационално и најефтино функционирање , одамна веќе не постои како категорија и глобалистичката ветрометина на која функционираме..., остава место само за едно: максимално осиромашување на обичниот 90% народ кој треба да се доведе на ниво на пролетерјат без ништо свое , освен умот, телото и здравјето....
Така да и пресметувањето на ангажираната енергија т,е резервирањето на ниво вршна снага на системот. Тоа има логика само кај затворен и како таков планиран систем. На сегашниот отворен пазар тоа е само уште една можност да се земе пара на основа на превара... Исто ко во рекламите на мобителите....: за нула денари..., бесплатно ..................или така нешто... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 21:55

concrete напиша:
Arhimed напиша:Тоа што МК стана зависна од кредити е проблем на Груевски и претераната алчност на мафиозите и паразитите зад него.
..тоа е ногу едноставно тумачење., посебно во делот кој и некои сдсм комедијанти овде упорно го повторуваат дека МК станала зависна од кредити заради Груевски и претераната алчност на мафиозите и паразитите околу него.  Камо среќа Македонските заебанции да се резултат на такви активности на дотичните.
ОК, овде ќе одговорам.
Јасно ми е дека секој систем има главешини кои мора да потрошат од вкупното производство. И овде е иста песна - има корупција на високо ниво.

Разликата е во големината на апетитот и потребите, во апсолутни и релативни бројки (споредбено со стандардот на населението).

Ама сепак, факт е дека ако должиш и имаш за враќање, на крајот зависиш од други (на пр. хазарските банки, ако така подобро се разбираме) дали повторно ќе те рефинансираат и ќе ти репрогамираат долгови.

Единствено позитивно е што ако должиш многу, помали се шансите да ти прават заебанции како во 2001.

Папандреу во 2010 беше во право кога јавно рече дека не прифаќа лихварски камати од 16% за рефинансирање. И кога во 2011 повика на референдум ( а можеше да им врати драхми на должниците).

Таква должничка криза имаше и во СФРЈ, која се прелеа во МК - банките останаа без своите пари и сите депозити (денарски и девизни), оти под притисок на политичарите им даваа кредити на превработените општествени фирми, како и девалвирани станбени кредити.

И во Грција по 2010 имаше исселување, и во Македонија од 1991 има зголемено исселување.
Иста приказна, банките немаат пари да пласираат кредити за основните потреби на стопанството (што резултираше со 20-30% месечни камати, ТАТ и банките лапнаа куп општествени фирми за минорни кредити, БС го лапна БЕКО (Скопјанка), ...)

Ако не си заборавил.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Сре Aвг 06 2014, 22:12

Уште нешто заборавив. Што направи Аргентина со посетата на Путин пред недела две? Успеа да обезбеди помош?

Кипар сепак доби помош од Путин пред некоја година. Дали и МК има резервна варијанта од Русија или Кина да обезбеди пари да репрогамира долгови?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Aвг 15 2014, 16:50

Лекции од Канада за Грција - напис од Екатимерини
Македонска економија Canadagreecedebt
As the accompanying chart shows, both Canada and Greece experienced a steady increase in government indebtedness from the early 1980s to the mid-1990s. By 1995, gross government debt in both countries had reached 100% of GDP.

Greece’s debt stayed more or less at that elevated level, until the onset of the recent financial crisis propelled it sharply higher. Canada introduced an ambitious fiscal restraint program in 1995, which put the country’s finances on a path that brought the debt/GDP ratio down to a low of 67% in 2007, before the financial crisis caused the downward trend to reverse.

Remarkably, Canada’s restraint program achieved its targets without adverse effects on output. Economic growth dipped marginally during the first year of restraint, but then accelerated and remained robust thereafter.
Канада одлучи да го намали релативниот долг (долг/БДП), што резултираше со првично мало намалување на економскиот раст, но следуваше стабилен економски раст после тоа.

Грција знаеме како заврши (исто како и СФРЈ), со долгови, неможност да ја кредитира економијата, со финансиско гушење (заради користење заедничка валута), ... Македонија во 1990-тите исто имаше програма за фискална стабилизација, со стегање на ременот.

Моето прашање е, со какви ризици се соочува Македонија, особено заради високиот дефицит во Буџетот и должничката изложеност на ЈП.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Aвг 15 2014, 17:36

Arhimed напиша:Лекции од Канада за Грција - напис од Екатимерини
Македонска економија Canadagreecedebt
As the accompanying chart shows, both Canada and Greece experienced a steady increase in government indebtedness from the early 1980s to the mid-1990s. By 1995, gross government debt in both countries had reached 100% of GDP.

Greece’s debt stayed more or less at that elevated level, until the onset of the recent financial crisis propelled it sharply higher. Canada introduced an ambitious fiscal restraint program in 1995, which put the country’s finances on a path that brought the debt/GDP ratio down to a low of 67% in 2007, before the financial crisis caused the downward trend to reverse.

Remarkably, Canada’s restraint program achieved its targets without adverse effects on output. Economic growth dipped marginally during the first year of restraint, but then accelerated and remained robust thereafter.
Канада одлучи да го намали релативниот долг (долг/БДП), што резултираше со првично мало намалување на економскиот раст, но следуваше стабилен економски раст после тоа.

Грција знаеме како заврши (исто како и СФРЈ), со долгови, неможност да ја кредитира економијата, со финансиско гушење (заради користење заедничка валута), ... Македонија во 1990-тите исто имаше програма за фискална стабилизација, со стегање на ременот.

Моето прашање е, со какви ризици се соочува Македонија, особено заради високиот дефицит во Буџетот и должничката изложеност на ЈП.


..незнам колку се споредливи тие три економии, ама бидејќи очигледно знаеш..., би било занимливо да видиме како Канада го намалила релативниот долг...книговодствено , ко мачорот Том, метлата и  чергата или тоа беше со ригорозно кратење на сите рестлови и доведување на канаѓаните во хибернација, а кои и покрај тоа работеа, без да зборнат или трепнат ко волови со мали плати, за да го надокнадат претходното  "расипништво "  ????
Инаку за погорното.., дали Грујо и волпејперите за сликање имаат некаква резервна варијанта.., сигурно не, ако се исклучат како мали џокица замишља ..активностите..., илити доведување на Македонската супстанца на ниво на распродаја буд зашто.., на белосветски ојлевци и дојлевци и исламски фундаменталисти маскирани у шеици... Very Happy Very Happy Very Happy

И крајно време е да се престане СФРЈ со опањкавање..околу некакви си ти долгови, таа држава НЕМАШЕ ДОЛГ.., ни фрактал од она што денес се подразбира...како долг..., нејзината смрт ја  уприличија  од сосема дриги причини....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Aвг 15 2014, 18:26

concrete напиша:..незнам колку се споредливи тие три економии, ама бидејќи очигледно знаеш..., би било занимливо да видиме како Канада го намалила релативниот долг...книговодствено , ко мачорот Том, метлата и  чергата или тоа беше со ригорозно кратење на сите рестлови и доведување на канаѓаните во хибернација, а кои и покрај тоа работеа, без да зборнат или трепнат ко волови со мали плати, за да го надокнадат претходното  "расипништво "  ????
Инаку за погорното.., дали Грујо и волпејперите за сликање имаат некаква резервна варијанта.., сигурно не, ако се исклучат како мали џокица замишља ..активностите..., илити доведување на Македонската супстанца на ниво на распродаја буд зашто.., на белосветски ојлевци и дојлевци и исламски фундаменталисти маскирани у шеици... Very Happy Very Happy Very Happy

И крајно време е да се престане СФРЈ со опањкавање..околу некакви си ти долгови, таа држава НЕМАШЕ ДОЛГ.., ни фрактал од она што денес се подразбира...како долг..., нејзината смрт ја  уприличија  од сосема дриги причини....
Ќе извадам цитати од написот на Basil Zafiriou во Екатимерини
Васил Зафирчев, Катимерини напиша:Measures taken at the federal government level included a 10% reduction in program spending, elimination of more than 50,000 jobs, privatization of public assets and contracting out of services. Public service unions opposed these measures, but there were no strikes, work stoppages or other coercive attempts to thwart implementation. The government had gone to great lengths to explain to Canadians the need for retrenchment, and they accepted the message. It helped that the official opposition in Parliament was on board.
Со кратење на потрошувачката 10%, со отпуштање 50,000 луѓе, приватизација и купување на услуги.
Во пракса, Канада нема Завод за вработување. Постојат агенции за вработување, кои може но немора да добијат државна помош (по учинок). Телекомот (Bell - фирма основана од таткото на телефонот Александар Грахам Бел) е приватизирана, и котира на берза. Државата си наплаќа корпоративен данок, нема потреба да биде акционер.

Тоа последниот пасус, за можноста од тотална распродажба на македонските ресурси - скраја да е таква иднина, ако треба да се продадат изворите за вода или сл.
Конкрит напиша: доведување на канаѓаните во хибернација, а кои и покрај тоа работеа, без да зборнат или трепнат ко волови со мали плати, за да го надокнадат претходното  "расипништво "  ????
Се помогна кредитирањето за да се зголеми личната потрошувачка:
Васил Зафирчев, Катимерини напиша:It also lent the program credibility, which helped stimulate consumer and investment spending, offsetting the reductions in government expenditures.
За СФРЈ одговор на темата за СФРЈ.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот