ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+8
трендафил
Пеколно момче
кнез
чучулига
Spray
concrete
king
VOL
12 posters

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Go down

Македонска политика - општо Empty Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Ное 03 2017, 07:14

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Ное 03 2017, 07:22

spored ( vekje beatificiran,so novo duhovno ime i rezime i pocesna titula, vidi tema dzukeli...)

stvorov, smeta deka makedonskata borba za ZIVOT niz vekovite - pred 1945 e nula, nisto ,prazno..

toj tvrdi deka SE' e izmisleno, buvalno izmislena makedonskata nacija...
gospoda BANJATI, gospoda banjati....

Maksim Dimitrievski mu go pusese na bugaristancite koga begase od makedonsko zname a se trtese i kolenicese pod bugaristansko, pred dve nedeli, polozuvajki cvekinja na fasisti i ubijci na makedonski borci.

Silegov so siroko otvoren GAZ ( gornata usta, z.m) go lae planot za odstranuvanje na se i sesto od SKopje..

OVOJ sam SE' si kaza, nema da go  komentiram , na klipov..

Gerovski vi bara federalizacija..

Golumot, bara da umrela Makedonija.

Zaev bara  se' pogore, em siptarski da ucele site, ko so ke ucela kerka mu.

a be iskreno: dali ste vie NORMALNI, mislam, nekako deluvate deka i vo bardovci nema da ve primat, radi visok stepen na zabeganost???
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Ное 03 2017, 07:28

NIE , neizmislenite Makedonci, gospoda BANJATI ( da potsetam, si znaete vo sto ste banjati)

NE smetame deka sme izmisleni, ko sto veli OVOJ stvor na klipov.
nasite dedovci ne smetale deka se nepostoecki i cekale nekoj da gi izmisli.

pravilniot termin e - konecno vo 1945 godina se slucuva priznavanje
ama za OVOJ STVOR nie sme izmisleni.
 pa da, taka velat i srbstancite, i bugromongolite, i grkolajnata.
i- ovoj.
cudno? kako bas so site 4 strani se na ista frekvencija Wink 
mene ODAMNA nisto ne me cudi so banjative, zatoa i ne prestanuvam da si gi ONADAM od "jutra do sutra"
i nema ni da prestanam, da gi "vadam na sonce".
vremeto pokaza se' ....

ma sto ke go komentiram, od negov gaz ( gorna usta.z.m) izleguva dovolno za sekoj da razbere sto pisuvam.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Ное 03 2017, 16:49

VOL напиша:
Со вакви изроди и гниди ич не ни се потребни бугарите, србите и  јужноѓупците, многу подобра им ја вршат работата....

... и овој сеуште е член на Советот за култура при министерството, само незнам чија култура представува, „измислената македонска“ секако ...не ...
 .... е па наздравје ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Пет Ное 03 2017, 17:20

Господинот е луд одамна , со дијагноза и пропишана терапија. Проблемот е што го испуштаат од јаже кога по потреба треба да се плука , моча и кења по Македонскиот народ.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Саб Ное 04 2017, 08:46

Луд или не, Мирослав Грчев е автор на редефинираното државно знаме. Од 16 краци тој го дизајнира на 8. Тоа е ова што денес го имаме.
Но интересно е да се каже за него дека , за државен грб, тој го предложил - лавот.
ако смета дека македонците културно , национално и како држава се измислени токму во 1945 година, тогаш нека објасни зошто негов предлог бил лавот како грб на Република Македонија, кога знаеме дека тој постои кај македонците многу одамна, а не од Грчевата 1945.

Денес , Грчев е дел од советници и експерти на министерот за култура од редовите на СДСМ- Алаѓозовски.Верувам дека чека и повисоко место, од каде ќе реформира, гради па урива, или урива па гради, или пак само- урива.Засега не е многу оптимистичка појава .

Не знам од каде е клипов, дали има уште или дали неговава изјава е вадена од контекст за да се оцрни човеков, ама фактот што тој лично се изјаснува, што тоа се негови зборови и лик, доволно е и тоа.
не верувам дека пред почетоков на изјавата која не е на клипот кажал нешто „ сега ке ви кажам една заебанција„ па почнува да кажува на видеото, а ние гледаме само лоша изјава а не и најава дека е тоа само виц.

Дека е погана изјава , и тоа некому ми се подлизурува, на „скршен српски јазик“, е факт.Не знам како би се оправдал и би се вадел после ова, ако има намера да се објаснува, но останува да чекаме. А би требало да има реакција од власта, затоа што е нивни човек.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Саб Ное 04 2017, 10:16

Познато е од искуството дека многу фини луѓе од разни причини полудуваат  или стануваат опседнати иако пред тоа биле многу фини,културни и благонадежни. Нејасно е зошто во нивната  фаза"трагична глупа будалетинка " се користат како политички маскоти за протињање на такви кретенизми како што е рушење на споменици и триумфални капии во последниот обид за бришење на Македонија и македонците од лицето на политичката карта на светот???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Ное 04 2017, 12:36

Spray напиша:Луд или не, Мирослав Грчев е автор на редефинираното државно знаме. Од 16 краци тој го дизајнира на 8. Тоа е ова што денес го имаме.
Но интересно е да се каже за него дека , за државен грб, тој го предложил - лавот.
ако смета дека македонците културно , национално и како држава се измислени токму во 1945 година, тогаш нека објасни зошто негов предлог бил лавот како грб на Република Македонија, кога знаеме дека тој постои кај македонците многу одамна, а не од Грчевата 1945.

Денес , Грчев е дел од советници и експерти на министерот за култура од редовите на СДСМ- Алаѓозовски.Верувам дека чека и повисоко место, од каде ќе реформира, гради па урива, или урива па гради, или пак само- урива.Засега не е многу оптимистичка појава .

Не знам од каде е клипов, дали има уште или дали неговава изјава е вадена од контекст за да се оцрни човеков, ама фактот што тој лично се изјаснува, што тоа се негови зборови и лик, доволно е и тоа.
не верувам дека пред почетоков на изјавата која не е на клипот кажал нешто „ сега ке ви кажам една заебанција„ па почнува да кажува на видеото, а ние гледаме само лоша изјава а не и најава дека е тоа само виц.

Дека е погана изјава , и тоа некому ми се подлизурува, на „скршен српски јазик“, е факт.Не знам како би се оправдал и би се вадел после ова, ако има намера да се објаснува, но останува да чекаме. А би требало да има реакција од власта, затоа што е нивни човек.
Целата изјава

http://taratur.com/skandalozna-izjava-na-miroslav-grchev-makedonskata-drzhava-natsija-jazik-kultura-se-izmisleni-video/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 18:13a, sto majka baravte kosovari, vo Republika Makedonija?

8 dozivotni ,i drugi kazni , po 40 god.. e pa ako vi e malku, povelete pak.
za terorizam , amerikancite bombardiraa celi drzavi.
vie pominavte samo so zatvorska kazna.
kukajte sega. drugo i ne mozete.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Нед Ное 05 2017, 18:54

VOL напиша:

a, sto majka baravte kosovari, vo Republika Makedonija?

8 dozivotni ,i drugi kazni , po 40 god.. e pa ako vi e malku, povelete pak.
za terorizam , amerikancite bombardiraa celi drzavi.
vie pominavte samo so zatvorska kazna.
kukajte sega. drugo i ne mozete.
..нашиве шипатари, дојдените албанските граѓани и косоварите многу ме разочараа, упорно потврдуваат дека се најголемите џукели на Балканов...Шампиони у џукелерај , љигавост и педерлук у душа... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 19:24

e, e, e...... Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 05 2017, 20:59

а кој го организираше протестот?

ситуацијата косовари, странски државјани да протестират во Македонија е надреална.... мож да влези во некоја црна комедија
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 21:09

cek malce. scratch
pa stranski drzavjani preizvikaa incidenti- dvodnevna bitka.
koga predizvikaa, im se eba mamata. sega im se zapecati i sudbinata,spored slovoto na zakonot.
tuku, KOJ trebase da go sredi toa, kosovari da ne digaa dzeva pred sudon?
Zagor? Blek? Flok?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 05 2017, 21:12

зато баш ме интересира како е дозволено да стигни до то... кој го организираше протестот, оти е дозволен и на то слични прашања...

логика странци да дојдат да протестират од ко странци ја нападнале државата и се фатени живи - нема! Бар за мене.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 21:17

sto te cudi?
kogo baraa "protestantite" na protestot?
OBSE?
za sto im e OBSE? a be luda rabota.
ako zajacive se normalni, a ovoj ministarov policiski so tri cisti..
ama ajde. neka im bide. na nivno konto odi ova.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 05 2017, 21:20

ептен небулозна ситуација...

а бога ми и оние од официјално косово не знам шо изигруват??? алоооо бе! ваши државјани на туѓа територија предизвикуваат вооружен конфликт... па покријте се и ќутете!!!...

ц ц ц
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 21:32

e toa e de.
koe oficijalno kosovo.
koja crna republika.
tie ednostavno NE SE sposobni za suverenitet, dignitet, moral i etika vo politikata i nadvoresnite odnosi.
kolku zdravo za gotovo si ja svatija americkata intervencija, i slepo se drzat za toa. Parazitski mentalitet, i vo poranesna SFRJ i denes, sekogas da ima nekoj da im go "cuva" grbot za da im odi aramilakot.
pokazano- dokazano.
vo Otomansko vreme tie bea basibozukot.
doneseni od turcite, naseluvani po selata na hristijanite. Se im bilo dozvoleno, samo da "snema sto povekje kauri"
i po isteruvanje na turcite aramilakot i razbojnistvoto prodolzuva.
im cuvaat "grb" avstroungarcite, do nivniot pad i raspad, potoa italijanite, pa germancite... i celo vreme na zlostornickata strana, od strana na okupatorot. Kosovo e "meka" za problemi.
Mir na Kosovo nemase ni po '45. se "uhlebaa" vo SFRJ, a denes maftaat so americki znaminja iako se izvoznici na islamisti vo boistata na bliskiot istok.
nikogas-ama nikogas ne se naucile na red i mir, so niv samo na sila.
denes, ete im "republjik".
i? so Crna Gora se catalat za Cagor, za granicata. so Srbija... da ne muabetime. nas redovno ni izvezuzvaat terorizam i nestabilnost.
Kosovo e raj za sekakov vid na kriminal.
i uste trebalo da zamizime sto malce se zaigrale, vo Kumanovo?
treba taa stoka da se nauci na red.
a ima vreme, za 40 godini se' ke se naucat , ke dresiraat bubasvabi da im peat pesni za uck...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Нед Ное 05 2017, 21:39

околу косово - прочитавте некни дека од Суринам го повлекле признавањето на косово?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Ное 05 2017, 22:06

Da.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Ное 07 2017, 21:12

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/tevdovski-sega-sfatil-shto-e-neto-ddv-a-shto-bruto-ddv-video/


Професорот на економски факултет д-р Драган Тевдовски, кој стана прв човек на Министерството за финансии, кадар на социјалдемократите во земјава, се изрезили во телевизиско интервју

tevdovski-gi-karashe-mediumite-da-ne-pishuvale-za-pokachuvaneto-na-tsenite-na-derivatite

Тевдовски ги караше медиумите да не пишувале за покачувањето на цените на дериватите

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/sovetnikot-na-ministerot-za-finansii-jovanovik-deli-lektsii-siromashnite-da-ne-vozat-avtomobili-drugite-treba-pomalku-da-vozat-sleduva-zgolemuvane-na-tsenite-na-proizvodite/
Советникот на министерот за финансии, Јовановиќ дели лекции: Сиромашните да не возат автомобили, другите треба помалку да возат, следува зголемување на цените на производите

http://kurir.mk/tag/12131-19039/Македонска политика - општо 133728913-149091
Македонска политика - општо Mini_1
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Сре Ное 08 2017, 18:24

Шилегов: Возилата ќе добиваат налепници според тоа колку загадуваат


http://plusinfo.mk/vest/133073/shilegov-vozilata-kje-dobivaat-nalepnici-spored-toa-kolku-zagaduvaat

koj za sto, siselegov za postenje.

do ova mu dojde, posle treznenje , posle slavenje, zasuka rakavi i mislese, mislese mislese... i smisli! zemjata e trkalezna, vodata e topla,nema sto da se izmisli, ama ete Siselegov, izmisli sareni lepenki, ko za sarena revolucija, da lepel po sofersajbni .

Skopje , posto e na rang so Helskinki, Stokholm,Cirih, Talin, ..i slicni drugi gradovi so vrven kvalitet na vazduh za disanje.. Siselegov ke go spasel Skopje od zagaduvanje...

a bre zalizan nedootreznet kondom:
ne se resava toa taka kako sto mislis.
niza merki prevzemas, ko naduen paun ne gledas podaleku od pivskiot ti stomak, bez veze.

odma se "fati" za rabota, jadnikot. more idiot,


negde pisav vekje, VODATA e problem a ke bide i pogolem..
eve za sto KUKAVTE, ligavi stvorenja, za sto palevte narod:

kako toa pred 3 godini vi smetaa azbestnite cevki?
ne li e sega toa vas prioritet za resavanje, koga ja dobivte vlasta?
ili, edinstven golemi potfati vi se pokacuvanje na gorivoto, parkingot vo SKopje, da se omastite od nekoj tender za nekakvi nalepnici po sofersajbni demek ke se namalelo zagaduvanjeto, ova ona..
se zabrana do zabrana, restrikcija do restrikcija, oteznuvanje na zivotot na gragjanite uste nesednati vo dooolgo posakuvanata fotelja?

eve:
http://fokus.mk/do-2020-ta-skopjani-k-e-pijat-voda-od-azbestni-tsevki-ama-vodovod-vek-e-dogodina-k-e-dobie-upravna-zgrada-vo-barok-stil/

vidi vidi....
kako se znaelo sto da se lae, koga nema vlast, a sega koga ima, da se molci kako silegov pod kosula?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Сре Ное 08 2017, 21:35

Формирање на нова партија или движење под итно.
Демонтажа на двете партии (ако треба и со штрафцигер) и јавно судење за велепредавство на двете врхушки.Барање помош од нашите пријателски држави(Русија и Кина.........) поништување на сите правни акти кои ја онеспособуваат македонската држава(Охридскиот договор и сите негови последици) да функционира како држава на македонскиот народ и сите нејзини граѓани.
Создавање на тело за развој кое ќе  ги процени нашите компаративни предности и ќе почне создавање на институти  во кој ќе се соберат сите македонски умови од таа област и ќе се донесат уште десетици странски стручњаци.Давање рок на тие институти да создадат конкурентен македонски производ(во прво време од ефтина класа) и после тоа базирање на целото високо образование врз тие институти.Држање темпо со модерните производи е основна цел на институтите.
Русите го направија Сколково и тоа почна да дава страшни резултати.Секоја друга прикаска за некакви странски инвестиции и разни колонијални аранжмани се само друго име за пропаста.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Сре Ное 08 2017, 21:51

..mora da imame soliden standard , bar za silite na Oskata, istok zapad.. a bogami i sever.

a posle se e lesno, a ne e ni tolku ni vazno.
ako se ima pari bar 100/200 eur pogolemi primanja od gorespomenatite, nikoj ovde nema da se zamara so nikakvi partii, nato, eu, nitu ke se zamarame so juznive, za imeto.
ednostavno koj gi trkala, ke go zamrzneme segasniov status - za podobri vreminja, na primer - do rapitno globalno zatopluvanje, pa da im dojdat pingvini na bregot pokraj plazite kaj. .. Lerin..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Чет Ное 09 2017, 16:09

кнез напиша:Формирање на нова партија или движење под итно.
Демонтажа на двете партии (ако треба и со штрафцигер) и јавно судење за велепредавство на двете врхушки.Барање помош од нашите пријателски држави(Русија и Кина.........) поништување на сите правни акти кои ја онеспособуваат македонската држава(Охридскиот договор и сите негови последици) да функционира како држава на македонскиот народ и сите нејзини граѓани.
Создавање на тело за развој кое ќе  ги процени нашите компаративни предности и ќе почне создавање на институти  во кој ќе се соберат сите македонски умови од таа област и ќе се донесат уште десетици странски стручњаци.Давање рок на тие институти да создадат конкурентен македонски производ(во прво време од ефтина класа) и после тоа базирање на целото високо образование врз тие институти.Држање темпо со модерните производи е основна цел на институтите.
Русите го направија Сколково и тоа почна да дава страшни резултати.Секоја друга прикаска за некакви странски инвестиции и разни колонијални аранжмани се само друго име за пропаста.
проблемот мој Кнеже е во тоа што ние немаме некоја образувана и работно вешта работоспособна популација, а од друга страна  за домашна суровинска база можеме само да сметаме на околу еден милион килограми говна и отприлика току литри урина...,прашање дали и толку и ништо повеч. Дури и чистиот воздух кој го дишеме ветерот ни го носи  од странство. Мора да признаеш многу т'нка пот позиција и ќе треба стварно многу среќа и ум да мрднеме од нулата...Кога педерлааната која ни ја менуваат на власт ќе го сконта тоа можеби и нешто порационално ќе преземе, нормално ако и допуштат господарите.  Wink Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Чет Ное 09 2017, 17:09

Еве пример.
Ако до сега просечната цена на шише вино е 3 долари,тогаш да се викнат 5-6 странски стручњаци (Французи Шпанци( да им се даде плата по 10 000 долари, да се купат сите достапни лабараториски уреди,зграда адекватна,и цела логистика.
Да им се дадат 300 хектари земја во Кавадаречкиот крај и да им се даде рок од 24 месеци да создадат вино па потоа и сорта која ќе даде боца вино од 15 долари.
Тоа да се инвеситра годишно со 20 милиони долари да се земат најдобри 15 студенти за да го крадат знаењето од странциве и да се праќаат на симпозиуми саеми и останато да украдат знаење.Студентите да се платат по 1000 евра.
Експерименталната лабараторија да им е втора дома.
Бтор пример.
Да се соберат сите професори од машински да се осовремени лабараторијата веднаш,да се донесат ште 10 странски стручњаци и да им се даде рок да создадат машински производ.
Да се отвори фирма сопственост на државата која ќе ги има сите права на тој производДа се купат машини-алатки и погон во зависност од призводот кој ќе се произведува.
Во уште 10 области да се направи така.
Тоа нема да го дозволат окупаторите македонски.Затоа прво теба да се ослободиме па после сето тоа ќе изгледа возможно.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот