ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+8
трендафил
Пеколно момче
кнез
чучулига
Spray
concrete
king
VOL
12 posters

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Мај 26 2022, 22:10

https://www.dw.com/mk/%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%9F%D0%B0%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B8/a-61943398?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss


Замисли само да беше обратно ... да вмро беше на власт и насправеше такво нешто .. ги заклучи пратениците?!!!!
... сдсоФци ќе вриштее по уса и еу амбасадите, ќе се жалеа до Бисел, Хаг итн ... ќе правеа невидена драма и циркуз колку се обесправени  а власта се исживува врз нив... ќе паѓаа во несвест, ке се качуваа на масата на председателот на собранието, ќе вриштеа итн ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Jул 10 2022, 07:47

https://republika.mk/vesti/Makedonija/pendarovski-shtotuku-prizna-deka-so-predlogot-kje-se-menuva-makedonskata-istorija-vo-uchebnicite-po-zelba-na-bugarite/

ne znam kako mu se pomogne na ovoj covek, ne deka ne moze, so sovet, so nasoka, tuku od faktot sto nikoj dosega nemal namera ni da go sovetuva a ne pa da mu pomogne. ocigledno planot e tokmu takov da go nasadat na taa pozicija,posto uste takov lik i trebase vo ovoj cirkus..

....osloboden e od mislenje- moze da misli samo dali i kolku mu e vazni da gi pogodi leva carapa na leva noga desna na desna. 
za corapi muabetime.  tolku dlaboko najmnogu moze da ide u mislenje..

osloboden e od najserioznite odluki- vo nato sme, nema on so da misli i da odlucuva, brisel odlucuva nema so on da mu pagja kosa dali da proglasuva vojni sostojbi, da odlucuva mobilizacii i drugi kripni precednicki odluki.

osloboden e od se.. i od nadvoresna politika koj ne samo sto nemal ni poim kako da ja vodi, tuku nekoj drug ja vodi i nema sto da mu se zamagluvaat naocarite tuka, nitu ekonomija, nitu vnatresna politika...

osloboden e od se.

treba da si bide samo figura koja lapa vazduh, ide vo ve-ce  da se olabavi, da se gleda ko mis..paun, po cel den vo ogledalo i da si zbori sam na sebe, da vezba trepkanje u pravec na sonceto, da se takmcmici sam so sebe kolku podaleku moze da izbaci mrs..nosna sodrzina so izduvuvanje kroz nos u pravec vodnjanska suma i slicni vestini i potrebi....

ama  politika da vodi, posebno seriozna, drzavnicka, na nivo na eden precednik, ne.

ne znam dali ovoj covek nekogas imal sposobnost da se pogledne vo ogledalo, ama ne ona koe prikauva smesna krakasta figura so neartikulisani dvienja i izrazi na faca, tuku moralno, mentalno, eticko, i slicno ogledalo. dali e svesen kako go gleda okolinata. 
dali e svesen deka ne go sakaat duri i tie sto go namestija a ne pak  ....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Jул 10 2022, 22:58

А оној пред него го викаа фикус?

... ебала ги ЕУ ... абе во оваа калакурница околу Украина и Русија најдобро е, кај сме чекале толку години, да процесите на интеграција ги малку ставиме на пауза и малку почекаме да се расчистат работите.... зошто што како стојат работие изгледа повторно се делат картите у светот ... па да не излезе работата дека сме запнале за во погрешната страна... уствари големо прашање е и дали ќе има кај да се придружиме...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Jул 11 2022, 22:53

treba samo da se doceka zimava, pa posle nekade, od fevruari, najrano, koga ke se oseti zimata i mozni krizi, a kaj nas po se izgleda mnooogu porano, ke se vidi kolku vredi i dali vredi taa strana kaj sto ke sme se pridruzuvale.
sumive ke gi isecat, kakov div zapad e vo Makedonija, bez kontrola, ke im procveta biznisov so drva, po parkovi i ulici ke gi sosecat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Jул 12 2022, 21:09

VOL напиша:treba samo da se doceka zimava, pa posle nekade, od fevruari, najrano, koga ke se oseti zimata i mozni krizi, a kaj nas po se izgleda mnooogu porano, ke se vidi kolku vredi i dali vredi taa strana kaj sto ke sme se pridruzuvale.
sumive ke gi isecat, kakov div zapad e vo Makedonija, bez kontrola, ke im procveta biznisov so drva, po parkovi i ulici ke gi sosecat.
Дааа, ама тоа , ајде оваа зима , а другата ??? Зарем мислат дека тогаш камењата ќе горат???  Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Jул 19 2022, 03:18

konkrit...
nie ke treseme klinci, taa jevropa ke pocne da trese otkako nie ke iscezneme sami po sebe, od stud, od glad.. 
nema oni pred nas da gorat kamenja sigurno.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Нед Jул 24 2022, 08:09

преголем чекор превзема Ковачевски а нозете не му се растени за толкави чекори. Како да се обидел да скокне преку поток облечен во тесно здолниште. Само што сега сеуште е во „скок“ односно замрзната слика на одскокот, на кој „публиката“ на брегот го бодри и му се „восхитува“ на храбриот потег,со свои мотиви за ефтина забава,  а ја чека следната половина секунда, кога засигурно ќе шлапне на средината на потокот. Ете тоа е накратко ситуацијата. 

а полурасчепатен во тесно долго здолниште кое му го ограничува движењето, виснат во лет над водата, свесен е дека нема да доскокне над другата страна туку единствен правец е - долу , во водата. Веќе ги гледа окезените фаци на навивачите, како го полетаа , за да го шлапнат.
Единствена „енигма “ во целава бурлеска со бугарскиов договор е , што беше толку силно да го натера намерно да скокне и да се удави во поток. 
Кој и да го поткрепил со нешто, а тоа не е сигурно тапшање по рамо, туку многу веројатно со некаква вредност, која ќе го збогати како и неговиот претходник, ( исплатив ризик, стана професија! . Но тоа не е поентата. Поентата е што стана навика, а стана навика затоа што некој проценил дека опозицијата нема да премине граници на „добро професорско однесување“ од страна на Мицковски, односно дека опозицијата ќе си ги контролира  и најекстремните членови да не направат „некоја глупост“ и тоа е најверојатно гарантирано во некоја амбасада. 

Имено, на Мицковски се му помина. Референдумот иако беше пропаднат. Промената на името. Продажбата на 8 гласа. Первезните комисии за историски, идентитетски и секакви прашања. Бугарите во уставот. Договорот со нив. се. Секогаш протести, секогаш отпор. но ниеден успех да се спречи тоа. Значи добра слика за телевизија, се одржува патриотизмот, а уште подобра, не е насилен и не предизвикува реакции кај странците, туку контролиран, смирен . 
     Тоа е секако позитивно , голем исчекор за партијата ВМРО ДПМНЕ во позитивна смисла и веќе 5 година рефлектира состојба на цивилизираност. Но, тоа е за ситуации кога Државата не е во идентитетска , историска, политичка, јазична и секаква криза. 
Или, со други зборови, одлично е што не се применуваат понасилни методи, што нема палења , кршења, судири со полицијата, повредени или недај боже и мртви по улиците . Но, отпорот кон договорите не требаше да заврши тука. Не е се до протести на улиците. 

Што направи опозицијата односно конкретно, не баш харизматичниот иако многу интелигнетен Мицковски?

Дали успеа да створи атмосфера  во која и овие од власта би се замислиле и би преминале како Весна Бендевска на пример, од СДСМ, на страната на народот? макар и за кратко. Ама сосема доволно за добра слиика и пи-ар.
Мицковски цело време ја има подршката од партијата. И цело време партијата ја има подршката од најголем дел од народот.
А ниеднаш не успеаја да поентираат со тие фактори. Едноставно, не успеја да го искористи тоа, да привлече повеќе , да убеди и да ја золеми подршката и во Парламентот.

Секоја чест на држењето и однесувањето на Мицковски на ниво на еден универзитетски професор. Тој секогаш кога е на телевизија, го истакнува, и со гордост и со право неговиот професорлук, статус на научен аработник, академски високо образуван граѓанин. 

Но?

и Апасиев е професор. Доктор на науки. дали се исти? далеку од тоа.
Апасиев иако напати претерува бидејќи се однесува како да е на Куба во 1953 година, иако неговата дружина и во Парламент и на улица е далеку помалубројна од оваа на Мицковски, повпечатлив и поинтересен е од Мицковски. Прво интересен е за масите, друго, професорлуот го закачува на шајка на ѕид и навлекува ракавици за бокс, за разлика од Мицковски, кога доаѓа време за врева и беља.

Ако заедничката мака или интерес обединила маса луѓе дури и од српска партија, многу мал дел од албанци, турци или роми, понекој поединец како Бендевска, од партијата на власт, тоа можеше попаметно да се изигра, но или Мицковски толку му е дадено и реално тука му се границите како лидер, или е играч за што има сомнеж но малку веројатно.
Веќе и некои медиуми, кои важат за помоќни подржувачи на партијата или пак и да не се подржувачи на партијата туку целат против власта, почнаа да го ставаат Мицковски под лупа, како на пример, Инфомакс. 
Добар индикатор дека веќе се приметува дека нешто не чини, а јасно е дека се и помина на власта а богами и на Мицковски, караванот си помина, а Мицко само дава изјави.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Aвг 18 2022, 22:36

Јавниот обвинител на РМ, Љубомир Јовески, не открива детали за основите на кои го донел Решението за оддалечување од функцијата на шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ЈО-ГОКК), Вилма Русковска.
Македонска политика - општо - Page 14 Z
ih so se ubai.. a be srcki  I love you I love you I love you.. ama bea.

znaci pukanki, nesto ladno , so mraz, i pred televizor: sapunska serija, so Vilma "the Urko" Ruskondzulovska u glavna uloga, speshl guest star, Ljubiguz "Turtle" Dzoveski, i ostala boranija..

pirat scratch

znaci ljubiguz bezglasniot so Modolex patroni na soodvetno mesto, ja ljubi Urkoica, ama dodeka ne mu pritisnat pogolem modolex -  na soodvetno mesto razbira se..Under licence, made in Haracina ili Malla Reccica Wink  .. praat oni king sajz modolex , sfe leci, a ljubiguz ima da peva ko alt sopran u katolicki zenski hor koga ke mu go...pritisnat..

i sea u sapunjanicava, Ljubiguz ne ja saka vise Urkoica, zbog zaradi preporaki na doktor Jaser ( Arafat) t.e poradi "receptot" za king sajz modolex koj doktor Jaser mu go prepisue na Ljubiguz , dupla doza i duzina.. 

a Urkoica , cvet rascvetan, zumbul umirisan, a be strkovi i vrani begaa od kursot na let po koj letase Urkoica dodeka - letase, sega ja sletaa da krsi skocni zgloboi po zemja kada so smrtnici gazat, kucinja mocaat, bubasvabi pretrcuvaat od senka u senka... 

e bas e interesno so ke se desi, 

se si mislam deka Ljubiguz e - ssledniot. 
koga ke snema Modolex patroni, ke go kacat  na masa da im pee oblecen u mrezasti carapi , na stikli so leptir masna..

posto ke snema kogo vekje da sleta , posle Urkoica, ke dojde red i na nego, dosta vegetirase kako obescesten tegavec, ke se najde na menito na "Kuchen Chief Von Mara Rechica" ja sega ja poposle...


e pa koga dozolivte DIV ZAPAD vo ZALNA Makedonija , gospoda dooooooooobro nafatirani obvinitutki, sudci, vakvi onakvi, e pa sega posto narodot e isceden, zemjata rasparcena, ne ostana nisto za "zabava" na pacientite od mala recica, sega, Vie ste na red.

se' se sredi vo drzavava, krupni zverki, korupcija, ubistva, drogi, se' pa uste Vilma so se Ljubiguz vi ostanaa da si igrat fudbal so niv kako partali.

eden po eden ke ve lovat, dupat, partal ke ve pravat, koalicionite vi partneri. na zdravje neka vi e.


eden PRODAVAC na polovni mobilni na Bit Pazar, so ispod tezga ke bi sitka joint, ili podole na 50 metra gazdata na kartonska kutija u koja ima Arsenal raketi petardi, i slicni lanseri seriozni za izvoz i za edna Ukraina, a be NIV ne mozete ni da gi poglednete na razminuvanje da ne ve opcujat, a kamo li da napisete pusulce do MVR da reagira, ke ve nabijat na kol... dodeka "strucni i profesionalno" ke ne tamanite nas, makedoncite za slobodna misla, za patriotizam.

e pa sega, na zdravje Arafat.. Vajstina Arafat.
doktorot, de, Jaser.

PS> Vilma gi nacuka po 19038000 godini Jane Cento i kompanija po zatvori?  ona ke bese, a?

za drugarce prasuem....


https://infomax.mk/%d1%98%d0%be%d0%b2%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%b0%d0%ba%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d1%82%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d1%81/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 10 2022, 06:12

a be kade iscezna Ruskoska.... znae li nekoj...? Laughing
ja Eliot Nes, ja Vilma, da ja gleas, ist tezina, "mame ebea na site strani, kriminalec ne rastese, ko treva isto, kaj ke zaagazea".

ima edna stvarcica se vika... nebino. na nego pise, posle uporabe- baciti..
za ednokratna upotreba, 

gaden osekjaj, da sjaes pa da ne mozes ni od kanta da dzirnes nadvor.

Katica, znae. .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Мај 30 2023, 12:13

Македонска политика - општо - Page 14 34710
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Aвг 24 2023, 22:14

Ескобар...
... заменик на помошникот на  државен секретар....!!!!!!!!!!!!!????!!!!

...шо да се коментира ... трета лига ако не и селска ... ни мешетари и прозива по државава ...
...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Сеп 08 2023, 22:26

Македонски оригинален начин за борба против корупцијата .... драстично намалување на казните за злоупотреба на службената положба ...
...е па на здравје....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 14 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот