ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+8
трендафил
Пеколно момче
кнез
чучулига
Spray
concrete
king
VOL
12 posters

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 09 2017, 17:46

prviot primer, ne ti e novina.
stotuku go opisan - Bovin.
bez specijalni plati za specijalni specijalci sturcnaci i znalci od franko-spanski enoloski region Wink

i vtoriot slucaj ne e nepoznat.

problemot za uspeh lezi vo edna klucna recenica sto si ja napisal- "okupatorite makedonski"
bi dodal i " domasni izdajnici" Smile

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Чет Ное 09 2017, 17:49

кнез напиша:Еве пример.
Ако до сега просечната цена на шише вино е 3 долари,тогаш да се викнат 5-6 странски стручњаци (Французи Шпанци( да им се даде плата по 10 000 долари, да се купат сите достапни лабараториски уреди,зграда адекватна,и цела логистика.
Да им се дадат 300 хектари земја во Кавадаречкиот крај и да им се даде рок од 24 месеци да создадат вино па потоа и сорта која ќе даде боца вино од 15 долари.
Тоа да се инвеситра годишно со 20 милиони долари да се земат најдобри 15 студенти за да го крадат знаењето од странциве и да се праќаат на симпозиуми саеми и останато да украдат знаење.Студентите да се платат по 1000 евра.
Експерименталната лабараторија да им е втора дома.
Бтор пример.
Да се соберат сите професори од машински да се осовремени лабараторијата веднаш,да се донесат ште 10 странски стручњаци и да им се даде рок да создадат машински производ.
Да се отвори фирма сопственост на државата која ќе ги има сите права на тој производДа се купат машини-алатки и погон во зависност од призводот кој ќе се произведува.
Во уште 10 области да се направи така.
Тоа нема да го дозволат окупаторите македонски.Затоа прво теба да се ослободиме па после сето тоа ќе изгледа возможно.
хммм,  мислев дека не си од вчера.... Smile  Ова е ептен детско размислување... Прво нема потреба да им се даваат 300 хектари. Има вино колку да сакаш. Вештината е да го измешаш како треба. До сега да не биваше ќе имавме зилион енолози шампиони. Едноставно немаме ни талент,  ни интерес за тоа. Таков народ сме генетски...во посек говеда.   А за машинскиот производ , кој производ би бил тоа ?? Перпетум Мобиле??? Не е е проблем производот , проблем се традицијата , синергијата, домољубието,конекциите , деловните врска , чувството за  бизнис, посветеноста и желбата да се успее на свое. Ние сме повеќе за како слуги , измеќари и работници на лон. И се фалиме наоколу се некакви медиокритети , најпросечни кои некој странец само ги потапшал по рамо: добар си мали...па се подмочуеме Smile Smile  А дома сите идеи и идеалисти од одма ги крстиме фантазери и ги пљукаме. Така во секоја област , од политика до најголема наука и уметност. Ние бе не сме земја на храбри луѓе, туку на наведнати глави...
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Ное 09 2017, 21:42

concrete напиша:
кнез напиша:Еве пример.
Ако до сега просечната цена на шише вино е 3 долари,тогаш да се викнат 5-6 странски стручњаци (Французи Шпанци( да им се даде плата по 10 000 долари, да се купат сите достапни лабараториски уреди,зграда адекватна,и цела логистика.
Да им се дадат 300 хектари земја во Кавадаречкиот крај и да им се даде рок од 24 месеци да создадат вино па потоа и сорта која ќе даде боца вино од 15 долари.
Тоа да се инвеситра годишно со 20 милиони долари да се земат најдобри 15 студенти за да го крадат знаењето од странциве и да се праќаат на симпозиуми саеми и останато да украдат знаење.Студентите да се платат по 1000 евра.
Експерименталната лабараторија да им е втора дома.
Бтор пример.
Да се соберат сите професори од машински да се осовремени лабараторијата веднаш,да се донесат ште 10 странски стручњаци и да им се даде рок да создадат машински производ.
Да се отвори фирма сопственост на државата која ќе ги има сите права на тој производДа се купат машини-алатки и погон во зависност од призводот кој ќе се произведува.
Во уште 10 области да се направи така.
Тоа нема да го дозволат окупаторите македонски.Затоа прво теба да се ослободиме па после сето тоа ќе изгледа возможно.
хммм,  мислев дека не си од вчера.... Smile  Ова е ептен детско размислување... Прво нема потреба да им се даваат 300 хектари. Има вино колку да сакаш. Вештината е да го измешаш како треба. До сега да не биваше ќе имавме зилион енолози шампиони. Едноставно немаме ни талент,  ни интерес за тоа. Таков народ сме генетски...во посек говеда.   А за машинскиот производ , кој производ би бил тоа ?? Перпетум Мобиле??? Не е е проблем производот , проблем се традицијата , синергијата, домољубието,конекциите , деловните врска , чувството за  бизнис, посветеноста и желбата да се успее на свое. Ние сме повеќе за како слуги , измеќари и работници на лон. И се фалиме наоколу се некакви медиокритети , најпросечни кои некој странец само ги потапшал по рамо: добар си мали...па се подмочуеме Smile Smile  А дома сите идеи и идеалисти од одма ги крстиме фантазери и ги пљукаме. Така во секоја област , од политика до најголема наука и уметност. Ние бе не сме земја на храбри луѓе, туку на наведнати глави...
Тоа го имавме .... основни машински елементи во масовно производство ... шрафови, шајбни, шприцани производи од пластика и слично....
... кога сме кај пластиката .... колку пластични шишиња дневно трошиме ....  тука само ги дуваме епруветите кои ги увезуваме ....
..понатаму ... ја затворивме единствената фабрика која не можеше да произведе толку колку што и беа нарачките .... таа де, за муниција ...

... од нас под наш бренд  никој нема да купи финален машински производ (машина, склоп ...) ниту пак некој ќе купува интелектуални услуги од нас ... ќе не изедат светските брендови ... значи ни останува опцијата  за производство само на основни стандардни безлични елементи од кои се има масовна потреба ... т.е.  минимален ќар по парче од огромен број парчиња ...

... а стално останува и опцијата .... за производство под туѓ бренд ...


За прехрамбената индустрија, онаа за секојдневните неопходни потреби,  ич не ми се пишува .... тука сме и повеќе од катастрофа ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Пет Ное 10 2017, 08:19

Конкрете зар е можно да не си ја сфатил поентата,а не беше тешко.Не сум јас стручњак за вино,тоа не е поентата воопшто,туку знаењето дека кавадаречкиот регион е еден од најдобрите виногорски региони во Европа(тоа е сигурно) мора да го искористиме веднаш.
Тоа може да се искористи оптимално и да се мултиплицира само со знаење.Значи ако досега имаме просек од 3 долари за боца а за 10 години имаме просек од 15 долари за боца,тоа е зголемување за 5 пати или што би рекле за 500 проценти.А тоа има перспектива за понатаму па мислам дека со паметна работа за 30 години може да се извлече и многу поголем просек од 15 долари за кое сите знаеме дека е ефтино вино(се до 100 долари).Тоа сето на иститот земјишен фонд.
Пишав дека треба да им се даде 300 хектари за да можат да експеримантираат со нови сорти за да се види нивното однесување во нашето виногорје.Лабараторија една колку ФЕНИ Very Happy за да се мешаат сортите.Тоа Вол што напишал за Бовин е одлично ама тоа не може да се направи без државна интервенција за тоа да добие општонароден значај.Ќе им се продаваат за багатела новите сорти на целиот народ,секој вид технологијана производство на новото вино брзо ќе се пренесува на нашите винарии а тие ќе бидат задолжени да ги земаат,прво поради економски законитости а второ и законски.
Значи тоа тоа мора да тргне да се ваља како лавина а напред за прв пат од 90-та ќе гопоставиме знаењето па се останато..
Поентата е во поставување на знаењето на вистинското место како единствен двигател кој реално може да предизвика развиеност и благосостојба.
Втората поента е,се сложувам со тебе дека ние немаме во моментов такво знаење па затоа мора ама мора да се купи знаење,за тоа да се дадат сите пари што би рекле.После тоа ќе почне да носи плодови,од секаков  аспект.
Се слагам со Кинг дека готов машински производ во моментов е тешко да се направи ама на пример бандаж за некој јапански точак,или жици за бандаж можеме да направиме и да ги промовираме со испитана техничка документација со гарантиран квалитет.Половина производи денеска што доаѓаат од Истокот(Кина,Турција,....)немаат никаква гаранција за квалитет.
Тоа се само примери кои секако треба да се разработат а не вака лаички.Најважната поента е во тоа да се концентрира знаењето.Ако имаме 10 дечки кои ги бива во одредена област(а имаме),тие се во моментов далеку од светското знаење ама имаат потенцијал.Да ги собереме заедно со неколку странски учители и да создадеме такви научни институти во кој ќе се создава додадена вредност,а со добра организација и дружење на тие дечки заедно ќе создаваат нови работи.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Пет Ное 10 2017, 10:19

Основна, базична , каква годе сакаш наречија премиса за марифетлуците кои погоре ги редиш се нарекува : ГОЛЕМ ПАЗАР кој ти е реално достапен. Македонија го нема тоа. Покрај УМОТ кој евидентно исто го немаме. Утре сабајле не некој друг туку смотаниот и добрано стар јас ќе ти произведам десет милиона  бандаши за бицикло..кога би можел да ги продадам Smile  А за виното една автентична анегдота на мојот одамна покоен чичко од Винојуг ( фирма ГОЛЕМ производител на јадачка и пијачка од Гевгелија .., исто покојна ..т.е. убиена од Бране). Имаа огромна , за европски појмови винарска визба вкопана во подрум заради температурата ...нормално.. Smile  Дошол , бил повикан , појма немам, француски експерт за вино да погледа што имаат. Прво паднал на дупе од величината на системот , а второ два три дена се задржал во подрумот. Го поканиле на вечера во Задругар, единствениот асален хотел-ресторант тогаш. ОК рекол баткава, ваша е вечерата , мое ќе биде виното. И стварно донел неколку шишиња разни вина на маса. Сеа нашиве паднале на дупе. Дооообро вино, од каде го донесовте. Од ВАШИОТ ПОДРУМ  бил одговорот.  Па сеа ти контај. Ова се случува 60-ти години. Чудно како до сега ниеден не се најде да добутка до французов нивото, или го има , ама не може да пркне . Зошто знам само дека каранфилите , пак од Гевгелија на берзата на цвеќе у Холандија  која го диктира пазарот никогаш не можеа да отидат повеќе од 1/5 од холандските. Едноставно не те ебат бе...Марифетлукот треба да се бара во тој правец, а тоа тешко иде. Тие една Русија ја дупат , а не па нас... Sad
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Ное 10 2017, 17:26

Dobrite i skapi vina nikogas ne se prodavaat vo cisterni tuku vo mali kolicini.

prosecnite do solidnite vina se prodavaat masovno, no:
ne sme samo nie na pazarot. EU nema da ti dade kvota, da ja udavime vo vino od kaj nas. Od toa ziveat i francuzite, italijanite, posiromasnite spanci , portugalci..
vino SITE pravat. ne sme nie najdobri. tuku dobri.

Miguel de Servantes ednas rekol" dobar sovetnik e onoj koj zivee dobro ( ima)
da objasnam: ako sakas da zivees dobro, da uspees, da zarabotis, a ti treba dobar sovetnik najdobro e da se potpres na nekoj koj vekje uspeal, koj go izodel patot do uspehot.

tuka se poklopuva tvoevo mislenje ona na spanskiot pisatel.

no, treba da razmislime i vaka: sto toa napravija da receme, edni slovenci, za da se prodava nivnoto vino?
inaku za nivnoto imam mislenje deka e - farbana mocka.
finti.
sto napravija da go registriraat ajvarot ko nivni?
finti.
eden ajvar, so se veli, koj niedna domakjinka vo slovenija ne znae da go napravi , nitu go pravela nitu ke go pravi, tie go etiketiraa i si go patentiraa imeto. Za nasiot , megjunarodno da se izvezuva kako ajvEr, a ne ajvAr.

Problem imame so otkupot. cenata treba da se odrzi, a ne da se istura od inat grozjeto zaradi niski ceni,a zemjodelcite da se zastitat. Prekupcite partal pravat. Drzavata treba da sklucuva dogovori za izvoz kon zemji ko Rusija, na primer, Evropa ima ogranicuvaja, i treba da misli za otkup i plasman za vnatresnite clenki,
znaci sepak treba da se razmisli pred da se kaze "nato" po sekoja cena..
 Za da otide celo grozje ili vino vo Rusija ili druga zemja, a ne da se ligavi zajakot kako ke vleguval vo nato a rusite mu spremale atentat.
neka im go otkupi zajakot od sega celo grozje i neka mu go nosi na Bejli vo dvorot. Toj neka plati po zasluzena cena.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пон Ное 13 2017, 13:08

Толку и од овој ... малку фрлаше, искри, дрва и камења .... ама власта, сепак  е послатка ...

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=137734

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Саб Ное 18 2017, 10:19

Интересни ми се обидите на одредени медиуми да се извлечат во многу незгодната и антимакедонска кампања за која, верувам многумина од тимот на Заев не беа свесни.

Слободен печат го следам од како излезе, и се обидувам да најдам причина и понатаму да го читам: Геровски за жал, остана без „материјал“ наеднаш груевизмот го снема, едноставно нема за што да се пишува.

очекуваните спектакуларни апсења предвидувани за Груевски и свитата,едноставно ги нема. Груевски, не само што нема да може да биде главна тема во Слободен, Плус инфо , Либертас итн, туку дури и поентира, со изјави и коментари за Владата на Заев, кои се сосема коректни и ако се исфрли дозата на “груевизам“ во неговите изјави, објективно е во право.

тоа е уште еден гаф, пропуст, маана, или не знам што , на приврзаниците на Заев, меѓу кои е и Геровски и други новинари приврзани за Заев.
Наместо да им даде простор за да се залетаат Заев ги остави со спупштени гаќи- ако досега пишуваа за украдени пари, наместени тендери, и слични криминали кои допрва ќе се докажуваат во судовите, Заев со своите авантури по соседството буквално ги остави без зборови: а што правиме сега, револуционери?

Шаренара револуција испадна Шарада. Ништо. едно големо ништо.
се искористија само методите, се доби власта а револуционерите., како што изворно самиот збор означува- РЕВОЛВЕ, вртење, превртување, и самите се превртеа.
земете го само како пример , Павле Богоевски.
Колку ли само независно, делуваше , се трудеше да остави искрен впечаток, ги изнесуваше валканиците на претходната влада.. што сите ги знаевме.
но тоа било само алат , за постигнување на целта.

во таква ситуација се сега и сегашните владини новинари, од споменатите портали, весници итн. Сите тие беа алатка за да се дојде до власт.

наместо да се форсира судството, да се иснистира на решавање на дилемите преку легалните државни институции, се прибегна кон пуч и кон шарени револуции.
Покажаа иницијатива и со тоа дадоа за право, сегашната опозиција во скоро време да употреби исти методи!

со таа разлика што, плодовите на таа шарена шарада која требаше да биде револуција , се пластични и не се јадат. Наменети се да го задават секој што ке ги проба, а тоа е народот.


Господа, од, бившите ни опозициски а сега владини медиуми, фаќајте се за перото, додека Заев не потпише и азбуката да ни ја смени, и почнете да се освестувате .
Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Вто Ное 28 2017, 17:35

Во сенка на денешните апсења поврзани со настаните и упадот во парламентот на 27 април е откривањето на голем споменик -двоглав орел во голема речица


„...Денеска во Голема Речица беше отворен споменик „Орел“, објави албанскиот портал „Фљака“, пренесува Република. На свеченоста присуствувале лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, косовскиот амбасадор, Илбер Хиса амбасадорот на Албанија, Фатос Река и градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, а честа да ја го открие споменикот му припаднала на колицискиот партнер на Заев, Ахмети...“
http://republika.mk/852565

или, апсењата се СЕНКА за покривање на овој настан?
лош тајминг или намерно избран тајмин- да се апсат македонците додека албанците ( амбасадорите на косово, албанија и локалните албански политичари) да си откриваат споменици.


Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Вто Ное 28 2017, 17:45

Ванковска дава свој коментар за настаните


„...Ванковска: Зарем не е малку претерано да апсиш оперски пејач за тероризам, во држава која ни во 2001 година не зборуваше за тероризам...“

http://republika.mk/852416

Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Ное 28 2017, 19:52

...fuk...
Ungarija- cool. ladna ali ok. duri i ne e skapa, za nas dzeb! znaat za Makedonija, nema problem.Slovacka isto.Ceska , old gud Ceska ( edno 5-6 pati imam do sega tamu "ostaeno koski" si e istata. konstanta. mene mi e super. skara nemaat ali pivo i zeniiii..
i niv im e jasno kade e Makedonija i koi se makedoncite.Srbija..hmm.. od Belgrad nagore, ko uprostena ungarska verzija. Moj favorit e Kikinda. Moze i Subotica. ali koga od Leskovac nadole , majko mila, koga dojdov "sto je juznije to je tuznije"....
pa tek koga sabajlevo preminav granica..
sto ne precekuva? vleguvame vo- sto, gorna, centralna, bugaristanska, zaevisticka... koja Makedonija? pa cela Evropa nema problem so nas. Imas pasos- setaj, sluzbeno, privatno. prestojot ti zavisi od -dzebot. kolku pari tolku muzika.
ebago. ONOLKU zemji ne priznaa pod ustavno ime, se naviknaa i na Makedonija i na imeto, go znaat duri i problemot so grcite, i - golema rabota!
pa sto i ako ne vlezeme vo EU? Svajcarija ne e vo EU. jajce ke snese zaeB ako vleze vo evropa?


inaku kaj nas , sabajlevo koga preminav granica, mi se vide najstudeno od sekade.
dzabe floskulata "topol jug".

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Ное 28 2017, 22:42

Кај си бе  VOL добро дојде у клубот. У возењето од север навака добро е што постојат Србија, Хрватска,Словенија, Унгарија.., да не се тие постепено да те адаптираат колку толку, фрасот што те удира кога влегуваш во Македонија ќе те утепа од прва. И не од сега , туку од кога го минувам тој пат.....веќе цели 50 години... Smile
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Ное 28 2017, 22:48

i bi - dobrovenajdov.
bas taka, postepeno prilagoduvanje.

ne mi e jasno - kako za site nadvor ( aj da bidam poprecizen: H, CZ, SK, A, HR, SRB..) nema dilema koi sme i sto sme, i se steknuva apsoluten vpecatok deka sme dobro em poznati kako makedonci, em nema nikakva potreba za doobjasnuvanje, dokazuvanje itn..jasno sme diferencirani vo ocite na goresmpomnatite -KOPNENI evropjani so koi moze da sorabotuvame na sekoe pole, BEZ juznociganite itn..

.. a za ovaa LUDACKA hiper predavnicka "vlada" koja ima neverojatni mentalno poremeteni kapaciteti  i potreba za upikuvanje na dusmanite vo gazot, nie spored niv, treba se obezlicime do koska.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Пеколно момче Вто Ное 28 2017, 23:37

не помина време, ветеното се остварува.
ќе има уште апсења!
Пеколно момче
Пеколно момче

Posts : 9
Join date : 2017-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Ное 28 2017, 23:41

dobri spihozni, Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Сре Ное 29 2017, 00:28

Македонска политика - општо - Page 2 Durlot10
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 30 2017, 05:56

pa, se postignuva efektot.

kaj golem del od narodot, vekje se prifakja floskulata.

go imas eden talat dzaferovski, dokazan terorist a sega perjanica na SDS..

iako , da ne zaboravime, istiot toj bese dozvolen-i postaven za minister za odbrana od vladata na gruevski!, iako kontroliran, so cel- da se zadovolat apetitite na koaliciskata dui vo toa vreme, a od druga strana da ne moze ama bas nisto da smeni, napravi itn vo MO, osven da potpise nekoe tenderce za nabavka od nekoj svoj blizok..
sepak, bese minister! i toa e sega kamenot za sopka na gruevski.

no ne i za narodot. Politikata na grueski i tezinata na potezite ke si ja snosi samo toj.

znaci, ako narodot gleda nasilno i vestacki ZaeVizirana paralela na siptarskite teroristi od 2001, 2008, 2015 itn, so golem del od lugjevo koi se daleku od terorizam, ili pak ne napravile ni nikakvo nasilstvo tuku odredeni prekrsoci a se turka nasila da se sudat za terorizam...]

togas nekoj debelo se zaebal.

protestite na gruevski , ne se nisto.
promenata na raspolozenieto kaj narodot, nervozata i gadenjeto od vakvite nasilni, neprirodni politiki i odnesuvanje raste i bez "vodstvoto" na gruevski.

 dovolno e samo da se sledi eden pavle bogoevski, koj ne moze a da ne skrie likuvanje, istovremeno glumejki "visoko etiketiran politicar i intelektualec"..

psihologijata ima definicija za takvite krajni ekstremi vo glavata na eden covek, ama nema potreba da se elaborira za pavle bogoevski, ne e sreden mentalno za da si zacuva vo glavata se sto ne smee da pokaze, toj vekje puka po rabovi na site strani.

vo nekolku emisii "kritikuva" potezi na ovaa vlada, a istovremeno likuva i najavuva se ova sto se slucuva.
na Bogdan Ilievski na poslednata debatna emisija mu najavi deka ke "lezi" na sto Bogdan rece, jas sam ke se prijavam. i Bi.
Apsasiev, tretiot diskutant, ubavo go rece- sorospijo edna, ( kon pavle bogoevski) iako zaedno bea vo redovite na "sarenata revolucija"
profesorot Aspasiev, svatil deka pavle e samo edno razgaleno dobro nabieno odzadi od strana na soros sponzorite- magarence koe glumelo zestok revolucionar...

a vo sustina, kodos, spion, prevrtliv covek bez nikakvi ideali, pd kodoska familija, so tradicii na manipulant, ambiciozen, no i "ozlojedjen: i "uvredjen" zaradi familijarnite sramovi na koi bil izlozen..

samoto spomnuvanje na prezimeto "bogoevski" vo toj kodos-politikantski svet ( na primer , Slobodan Bogoevski, osuden spion.) vo krimi-negativna konotacija kaj ovoj mlad "borec za sareni kurtoni" budi nervoza.
A sega koga se docepa do vlast, ima zelba da se osveti na site koi go pravea da se osekja nelagodno. Iako treba da se zasrami za svoeto "revolucionarno, em kodosko " minato.

toa e povekje psiholoski a moze da se kaze i psihijatriski slucaj.
Aroganten e premnogu Pavle, za da si gi kontrolira neskrotlivite potrebi da se odmazdi, no za sto? za svojot sram, ne mu se krivi drugite, tuku samiot toj, i , nekoj od "negovata bliska okolina".

najopasno e sto toj,znae deka ima sramno minato, no ne priznava, i ke unisti se okolu sebe za da go smeni i svetot ako treba, za da ne pisuva za nego deka e vakov-takov, tuku da bide "reinkarniran" vo ona sto toj si zamisluva , kako treba da go gledaat.

mnogu, mnogu opasna pojava.
go namesti drugar mu, ( mu se predstavuvase deka so Bogdan bile prijateli) zatoa sto odredeni fakti koi bea kazuvani za pavle, ednostavno pavle ne mozese da gi podnese, izdrzi.
i bi. go resi i Bogdan. Nema sega koj da go kritikuva,
tuku, mnogu poefikasen, podirekten bese Aspasiev. najverojatno nema da go cepka zatoa sto i Aspasiev bese protiv Gruevski, ama Aspasiev, mnogu poefikasno i pointeresno go razglobuva efendi Pavle na najsitni delovi, a pavljusa pelteci i ne znae kade da gleda koga Apsasiev go treskase od zemja.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 30 2017, 21:06

eden od indikatorite za ludackoto likuvanje, bese i gorespomenatata debata, vo koja efendi Pufle ucestvuvase.
so Bogdan, razgovarase kako razgovase ama so Aspasiev, mu idese da se pikne i da se sobere celiot vo sopstveniot cevel.

ponatamu, sledi i objavuvanje na fotkive

Македонска политика - општо - Page 2 23905481_10157224078264466_7696239763730982346_n-520x435

Македонска политика - општо - Page 2 2406782616118202055435579112608955613025681n-520x924....-Фотографијата беше објавена на социјалните мрежи, а имињата на осмничените во медиумите, наведе меѓу другото пратеникот Павле Богоевски...

......Срамната фотографија, најверојатно е направена од стражарската кула која гледа во дворот на Шутка. Според наши неофицијални информации единицата за поддршка на полицијата е ангажирана да го чува поранешниот шеф на МВР. Но кој бил фотографот, дали стражар од затворот или пак припадник на ПЕП, кој го набљудувал Чавков во Шутка? Фотографијата на социјалната мрежа ФБ, беше објавена на групата Јавен ред и мир, од извесен припадник на единицата, чие име пак се совпаѓа со името на поранешен командир во една од скопските полициски станици....

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 30 2017, 21:10

potrebata za odmazda im ja svakjam: no, koga toa go pravat, onie sto mislat deka vredat nesto- e toa ne minuva.
svakjam da se "odmazdi" nekoj koj zaradi prethodnata vlast izgubil rabota.
rabotnik, soptsvenik na nesto sto edvaj kuburelo.
ama koga elitisticki, udba-aristokratcinja na koi im e zamatena slavata, pa morale 3-4-5 ili 10 godini da odat po zemja kako obicnite smrtnici, i kvicele zatoa sto ne se dovolno slavni, ne im e na dofat grneto za da crpat, i slicno- e takvi, so merak da si gi ebnuvas.

da go gledam kako "zrtva na rezimot" eden bogoevski, verusevski, efendi velija ....? jes hau nou. qrac.
akmak si e akmak. ednostavno, ne minuva de Smile

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Чет Ное 30 2017, 22:15

Ќ е доживее ли оваа генерација Македонци да видиме еден прав маж-Македонец кој ќе лежи во хазамат и ќе рече дека  го направив тоа за доброто на Македонија.Без страв, во неговите очи да има само патоказ за наредните генерации.
А слободата ќе дојде!!!
Ќе ги однесе сите кои сега ја градат велика Албанија и Бугарија и ја разградуваат државата на македонскиот народ.Ќе дувнат Московските ветришта многу брзо,народот тоа ќе го препознае,и ќе ги збрише од лицето на македонската земја сите овие гниди,Грујо,Зајо.......и ќе ја постави својата држава на цврсти темели како никогаш досега!!!!!
Да живеее Македонија!!!!!!!!!!!!

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 30 2017, 22:37

za zal, mislam deka da.
zosto za zal...

zatoa sto, brzopleto, rapidno, furiozno, vletaa zajacive vo mnogu avanturi. I niedna ne e vo koalicija so makedonskite interesi.
tipuvam na slednive reakcii.

- do srz gi navredija i povredija i onaka skrsenite i polni so neprebol roditeli, rodnini i prijateli na decata ubieni vo teroristickiot akt kaj Smilkovsko ezero.
ako pustat nekoj ili site od ovie ubijci, namesto da gi fatat izbeganite i omagacite, vlastive ke navlecat takov gnev, sto ako se obidat da gi stisat roditelite, avtomatski ke animiraat narod zad ostetenata strana.
mozno e nekomu da mu se izvadi grklanot so goli race. mnogu mozno.a imajki vo predvid kolku vlastive rizikuvaat i kolku neodgovorno pocnaa, za zal, mislam deka ke ima reakcija.

- ogromen broj na povredeni ( veruvam i obesteteni, no finansiite ne zalecuvaat teski rani, invaliditeti itn) a posebno roditeli-prijateli-kolegi-pa duri i deca- na zaginatite policajci vo Divo Naselje.
kolku i  se obiduvaat da gi kontroliraat, ke mu svetne iskra na nekogo, i tuka za zal, ocekuvam reakcija, koja nekomu ke mu nanese glavobolka, teska, neizleciva.

- site onie zdruzenija, frakcii, itn koi ne se bas na frekvencija so Gruevski. duri i golem del od VMRO DPMNE koe ne moze da se pomiri so izgubenite izbori- a posebno sega da gi narekuva nekoj teroristi, i da trpi ponizuvanja zaradi gafovite na liderstvoto na partijata,
nozot -kamata-biblijata ne se paravan za biznis za sekogo, tuku ideal i dolznost.
i tuka ke kazam za zal, ocekuvam reakcija.
ne deka "zalam" tuku ne e dobro , vo site tri slucai, sto toa bi bile idealisti, povredeni, navredeni ili ponizeni, a ne biznis-patrioti.

-...i.. cetvrtata kategorija> biznis patriotite.
tie bi bile na protesti, na barikadi itn. Ne veruvam deka licno bi prevzemale merki za de-zajacuvanje na opstestvoto.
no , da se razbereme: primerot so Haag- Slobodan Priljak denovive, koj vo sudnica prevzema akt koj gi sokira site, me tera da razmisluvam deka i lugje koi imale se' mozno e da prevzemat drasticni cekori. Duri i da nema kjar od toa, duri i za privlekuvanje vnimanie, ili slicno!

zatoa, mislam deka mozno e da se razleta nekoe zajacko krzno, zatoa sto  nitu prviot esalon na vlasta ne e mnogu blagoprijaten, a tek vtoriot , tretiot, i tn, zedni za likuvanje, seirenje, odmazdi.
seto toa mozno e da predizvika malce pozaebani reakcii, ako ne zaprat, da razmislat do kade ja oteraa.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Дек 01 2017, 18:28

i bi.
Груевски: Ќе поднесам оставка пред органите на партијата, еден ден СДСМ ќе се кае за ова што го прави, а народот ќе си ја врати државата!
http://kurir.mk/Makedonija/vesti/gruevski-ke-podnesam-ostavka-pred-organite-na-partijata-eden-den-sdsm-ke-se-kae-za-ova-shto-go-pravi-a-narodot-ke-si-ja-vrati-drzhavata/

Grujo najavi ostavka.
ne znam dali e toa sega vazno ili ne.
koga vekje se vo opozicija i vo krajno nezavidna polozba.
zasega toa e najdinamicniot poteg sto dosega se slucil dosega. Duri i protestive se nekako, neseizmicki, lesno zaobikoluvacki, sto znam,malolitrazni.

ne znam kako ide toa "decki ja se otkazuem.." vo partijata mu, dali koga ke kaze,- automatski ko PEZ-bombona doagja vednas drug,
ili izvrsniot komitet odlucuva dali ke ja prifati ili ke go ubedue deka bez nego sonce nema da ogree.
subjektivno, ne bi se zamaral so toa , bil, ne bil, na celo, odel na selo, berel pecurki, odel na skijanje, ama nebitno.
bitno mi e slednoto:

- donesuvacite na "sloboda i zivot"  donesoa sloboda i zivot na teroristite od "monstrum", od preeska.

- zajakot nikade go nema, koga e kriza, a koga malce ke ogree redovno se guzi po bugaristanii, juznociganii i slicni vestacki sklopotini,

- gavranite od MPC se obiduvaat da mu se piknat na gavranite od bpc, samo ne se sigurni od koja strana mu se piknaa, vo sekoj slucaj gavranite od bpc zabezeknato iskolcija oci,valjda ke da e supak u prasanje.

- masovna albanizacija, reinkarnacija na basibozuk vo Makedonija, so dozvola , amin, blagoslov na zajakot.

- federalizacija vo sekoj pogled. dvojazicnost na sila!

- totalna rasprodazba na makedonskata istorija, rapidna deformacija i otvaranje na vratite na makedonskiot narod na site kucinja koi kako taka gi drzevme pred porti a zajakot gi pusti vnatre..

Grujo, neka si odi ako mu e dogorelo.dali ke lezi ili ne, dali ke vodi bitki ili ne, toa e totalno nebitno.

kucinjata ke grizaat dodeka ne zdoboli.

makedoncite ke se najdat sebesi , kaj i da e, zasega lutajki i barajki go "sever" na kompasot.

ama predavnicite, se , za nivna zal, obelezani, si gi pokazaa suratcinjata, se vide koj e koj.
se vide, i koj e koj vo taborot na Gruevski, ne znam kade se sega bajni ministari , i zosto ne "ginat" po dozdovive na "barikadite".
zosto na primer, da ne se vidi Stavreski da protestira, Jankulovska, i slicni primeri?

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Саб Дек 02 2017, 09:01

Драган Спасов директор на МНТ:


„ ...
Пријатели и љубетели на театарот, денеска се случи нешто што не смееше да се случи. СЕ ОТКАЖА ПРЕТСТАВА ВО МНТ.
Покрај мојата сугетија и наредба да се игра претстава, глумците своеволно одбија да ја играат претставата "Ничија земја", како подршка за приведените глумци кои беа инволвирани во случувањата од 27-ми април во собранието.
Сите до еден ќе бидат казнети за непослушноста и по разговорот со мене свесни се за проблемот кој го направија.
Театарот постои за публиката и така ќе остане.
Ова го почувствував како атак кон мене и кон нашата публика. ....“
https://www.facebook.com/dragan.s.dac/posts/10212628241713584
http://vecer.mk/zabavna/dragan-spasov-dac-kje-gi-kaznam-glumcite-shto-ne-ja-odigraa-prestavata

по повод овој настан
http://vesti.mk/read/news/14677618/5076556/odlozhena-nichija-zemja-akterite-protestiraat-za-pritvorot-na-jovanovski


во знак на протест поради затварањето на нивниот колега Владо Јовановски и третирањето како терорист, според обвинението , наспроти вистинските терористи кои се пуштаат од затвор или седат во фотељи, според јавното мислење.

за неиграње-откажување, како директор има право да казнува.
како човек, актер, колега, ако има објективно , свое мислење а не партиско, не би требало ни да изјави ваков потег.

партиските игри требаше да завршат со груевски.
но овојпат, не само што не престанаа туку се дури и повулгарни. Ако досега гледавме наврат нанос вработувања, тендерчиња, итн, сега гледаме многу пострашни работи: булумента впрегната во ненационална политика,која и самите актери во овој филм ги буни и зачудува.

Ако Дац е сериозен, тогаш е неверојатно-смешен.

токму заради тоа што одлучил да игра „по прописите“ а тие што го седнале во директорска фотеља се противуставни и играат противуставно.

би се запрашал: што глуми Дац, сега? будала, невиден партиски полтрон или дрогиран изгубен ВД директор?

Spray
Spray

Posts : 235
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Дек 02 2017, 11:47

Ги повикал на разговор .... што е бе тој, политички комесар?
Не му е јасно дека и глумците како и секој друг вработен имаат право на протест, штрајк и слично....

...абе нека сам игра монолози ... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Дек 02 2017, 14:16

toj e eden od mnogute koi cekajki ja nova godina so lampioni- zavrsi kako partiski klovn.


sekoja cest, glumec, ok.
no direktor koj vednas ke direktoruva... hm.. ni "onie" direktori ne mi se dopagjaa koa ke proserea nesto nema ni ovoj.
ako tie bile "anticko radikalni" sega ovoj trebase da bide balans,harmoniziran izbor, cool...?

da sum na negovo mesto bi se pridruzil kon apelot i porakata " Vlado ne e terorist".

da e MAZ  ke se solidarizira so Vlado, a neka gi kazni ako nameril, tie sto ne ja izigrale pretstavata, ako misli taka ili ako taka nalagaat propisite.

ama NE. toj e samo glumec. i toa vo losa uloga.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 2 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот