ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Корупција во Македонија

+9
reiter
Фири
Centarec
чучулига
VOL
jambo
Laba
defo
кнез
13 posters

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Пон Окт 08 2018, 20:41

Да ги чуеш само муабетите кои колегите и ги шират .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 21:36

ke svati, ke svati... Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Пон Окт 08 2018, 22:25

velat kje imalo izbori.
nastrana od obidot za referendum za promena...

posle izborite treba temelno cistenje.

vakvo




a organite na progonot treba da si ja vrsat svojata rabota, efikasno, neli.]
eve primer za organite, i sudski i izvrsni, kako treba da se vodi borba protiv kriminalot, korupcijata  i drugi teski protivzakonski i antiustavni dejanija vo Republika Makedonija.

primer za
- istrazen sudija
- javen obvinitel
-organi za progon na kriminalecot
-osnoven , vrhoven, apelacionen i ustaven sud
- donesuvanje na presuda i realizacija na kaznata.

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Чет Окт 11 2018, 10:19

mene mi lici na korupcija..
ovojpat na lokalnana, bitAlska vlast.

im nabavile bre... skopski... mastadonti i muzejski eksponati?


[size=32]Битолчани вријат за подарокот од ЈСП...[/size]
[size=32]https://republika.mk/968318[/size]
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Чет Окт 11 2018, 17:38

Кај немаат па уште и маани наоѓааат.... Very Happy

..а од кого е и за кого е ... и тоа е многу .... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Чет Окт 11 2018, 17:43

tolku od konzAlskiot grad...

ako SANOS-i od vremeto koga Vardar bese sampion na SFRJ  gi obradova bitAlcani....

duri mi e zal za bitAlcani. nit se investira, nit imaat ideja sto da pravat so gradon- onoj Talevski pred ovaa karakondzulava od sds, 
go "vivna" gradot vo "nebeski visocini".
sega karakondzulava , ne mi teknuva kako se vikase, pa zamenski ke si ja narecam taka, sega u tie "nebeski..." ke gi vozi bitAlcani vo SANOS-i , so ekoloski karakteristiki EURO -12 ( ne, ne e crtka, tuku minus...)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Вто Окт 30 2018, 06:22

[size=32]Паника во специјалната единица: Сите „Алфи“ на рапорт во МВР, исчезнало оружје![/size]
[size=32]https://republika.mk/975343[/size]

nastrana koj e na vlast,

vakvi raboti SE slucuvale i koga bile kurtovci i koga bile murtovci .
samata pojava na kradenje ili gubenje oruzje  e rizik sam po sebe. Denes pistol, denes puska utre nekoj raketen frlac.

porozna bezbednost kaj- bezbednosnite sili koi treba da garantiraat - bezbednost?

i nema vrska tuka ni minister, ni ne znam koj, samata organizacija TREBA da funkcionira spored strogo odredeni pravila BEZ razlika koj go vodi ministerstvoto. No, ako ne se istresat dobro, a puskata ne se najde, istata moze nekade i da se pojavi neli, a da "progovori" vo kojznae cii race, kako na primer , na Smilkovsko ezero???
uste tie ne se dosudeni-presudeni, a vamu oruzje isceznuva. 
Vnatresnata kontrola treba UBAVO da istrese od  nacalnik do pozornikar i da utvrdi odgovornost po sekoja linija.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by concrete Вто Окт 30 2018, 10:05

VOL напиша:
[size=32]Паника во специјалната единица: Сите „Алфи“ на рапорт во МВР, исчезнало оружје![/size]
[size=32]https://republika.mk/975343[/size]

nastrana koj e na vlast,

vakvi raboti SE slucuvale i koga bile kurtovci i koga bile murtovci .
samata pojava na kradenje ili gubenje oruzje  e rizik sam po sebe. Denes pistol, denes puska utre nekoj raketen frlac.

porozna bezbednost kaj- bezbednosnite sili koi treba da garantiraat - bezbednost?

i nema vrska tuka ni minister, ni ne znam koj, samata organizacija TREBA da funkcionira spored strogo odredeni pravila BEZ razlika koj go vodi ministerstvoto. No, ako ne se istresat dobro, a puskata ne se najde, istata moze nekade i da se pojavi neli, a da "progovori" vo kojznae cii race, kako na primer , na Smilkovsko ezero???
uste tie ne se dosudeni-presudeni, a vamu oruzje isceznuva. 
Vnatresnata kontrola treba UBAVO da istrese od  nacalnik do pozornikar i da utvrdi odgovornost po sekoja linija.
..алфите се одамна мафиашко дувло. И тоа не е така само кај нив. Стара е тоа појава и се базира на некои човечки одлики. Уште римјаните го уочиле проблемот со таквите повластени дружини и со него се справувале на многу практичен начин. Нормално додека и тие не отишле у пизду си материну па им се распаднала империјата... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Саб Фед 02 2019, 11:41

tolku se sekojdnevica ova SDS-ovcjive kriminali, sto duri i dvanaeset zakoni da prekrsilo ova cudno sustetsvo, denot si vrvi...


[size=32]Заев вети дека ако треба и лично ќе донесе одлука да се догради хотелот во Лагадин што прекрши 12 закони[/size]
[size=32]https://kurir.mk/republika/opstini/zaev-veti-deka-ako-treba-i-lichno-kje-donese-odluka-da-se-dogradi-hotelot-vo-lagadin-shto-prekrshi-12-zakoni/[/size]



..a sto ako ima i utre... t.e  da ne ne' ubedat deka se krade od denes za denes ko da nema utre....upss....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Пон Фед 18 2019, 20:11

https://www.24.mk/details/zaev-del-od-rodninite-na-funkcionerite-kje-se-otkazhat-od-vrabotuvanjeto-vo-drzhavnite-firmi

Да, да, да ... дел ќе се откажеле од вработувањето ... и проблемот е решен....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????!!!!!!!!!!!!!!!

.... абе ајде...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Пон Фед 18 2019, 22:33

ovoj stvor u se zivo se kolnese ,pa izlaza i za toa sto i ne se kolnel
pa bez kolnenje kojznae sto smislil.
a be "veruj mu, na rec.."
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by concrete Вто Фед 19 2019, 12:22

..а бе не го спомнујте.Кога ќе му дојде денот , ќе мора да изоди по улицата МАКЕДОНИЈА  низ шпалир суроици до Камени Мост каде ќе го обесат за нозе , па по една недела гаврани да го  фрлат у Вардар, да отплови накај Солун... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Саб Мар 02 2019, 22:26

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Нед Мар 03 2019, 01:27

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Нед Мар 03 2019, 08:59

a be..
tesko deka nekoj sega na Zaeb ke mu napravi forenzika.

jes da e vreme na grkofasistite koi pod prozor cucele da slusnat dali Makedoncite vo Belomorska Makedonija govorele na svoj majcin makedonski jazik, 
i bile represirani  krvivcki i deca i starci , za eden edinstven makedonski zbor..

i deka kako i vo "tvrdiot" komunizam i sega nekoj ni cuci pod prozor ili "budno sledni" so ke se kaze, napise, objavi itn.

toa se tie mentalni sklopovi.

zavisat i vladeat - od toa. spijuniranje , kodosenje, nabeduvanje...


e sega,
paradoks:

za da padne gruevizmot, potrebni bea intervencii od strana, da se suska, prislusnuva, da se spijunira,so izvanzemaljska pomos.

a sega , pa samite tie si se kodosat, ne treba "bombi", ne treba nikoj da im cuci pod dzam... 
vrijat, ne moze da se smislat zatoa sto eden grabnal povekje od drug- sakaat site da grabnat, da se namestat, da vrabotat, da se ofajdat.

ete, toa e toa vreme, koga se specaluva na makata na nakodoseniot. 
kako bese ona, daj dva svedoci eve ti partizanska spomenica i borilacka penzija.

e sega, ovie primeroci na "sareni" "revolucionari" o ostanati "borci|" pod znameto na vinozitoto, im snemalo svedoci,za da zemat "borilacka penzija" posto "prvoborcite" se utepaa koj kade ke se nasadi u koja fotelja, i duri i za pravata na nivnite "sareni kolegi" nekjat da potstanat, da ne sucajno ja napustat foteljata, da ne im se buvne nekoj drug "revolucionar" pa da mu sednat u  skut..
ama mozda mozat i po dvajca vo edna funkcionaska fotelja, golema rabota ako eden mu sedel u skut na drugiot.vazno da se u fotelja.


ako mene licno nekoj me prasa, a normalno, nikoj ne me esapi, dabome
ja bi rekol NE, za forenzika na prajministerov Zaeb.
zosto da mu cackaat po telefon?

prvo ima imunitet. 
vtoro, treba da se pokrene postapka neli, istrazna sudska ne znam kakva.
ova e na zimi majka.

ako vo nivniot tabor, vrie, zatoa sto nekoj ne stasal do fotelja pa sea mu pisue na prajministerot, toa e negov problem, 

trebalo da grizi, kloca, bode, skoka preku glavi , vo jurisot kon vlasta, ko stigne prvi taj ce da sedne.
jebiga. ko u Kaubojsko.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Нед Мар 03 2019, 09:14

a eve kako izglease jurisot kon vlasta  t.e kon funckiite, tenderite, luskuzite... 
otkako se osvoi vlasta,

sareni revolucionari i galop kon pozicii:



ovo so mu se ljuti na prajmierot so trgnal u pohod kon funkcii, e najverojatno tipot koj mu pisal na prajministerot , po telefon  so nego se dopisuel
ene go na 2:04 min !


na samiot pocetak se glea kako kahm,.,... pred-premierot na ova parce zemja, a vo slobodno vreme ambasador na edna bratska zemja, kako opalue start za juris... a ima i nevladini u publika i novinari koi slikaat ... 

Rada, na 2:07.

zabrevtaniot Zaeb na 2:38.. "malee, az shte si bidam prv, ke gu osvojam forelj'ta!"

Najcevska i ZdrAVKO SAVESKI na 1:45

KOMPLETNA -LEVICA , na 0:58  Laughing

a na 0:44 Hristjan Mickovski s0 potesnoto rakovodstvo.... Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by Spray Сре Мар 20 2019, 06:42

Многу симптоматично, преседан е да еден судија се појавува на телевизии,
и да се правда да објаснува за своите пресуди.

несмасен обид на телевизијава која е блиска до власта, да се изведе судијкава на телевизија како да е претставничка на Евровизија која како по правило не освоила ништо па се правда за неуспехот?

https://www.youtube.com/watch?v=l2Y32BHe2dE

Кацарска не треба да се влечка по студија и да дава отчет за своите одлуки- ова испаѓа како да навистина не се чисти во судството па сега мора и јавноста да ја убедуваат ...?

Ако требало да биде јавноста запознаена како што вели судијкава Кацарска- тогаш зошто не организиравте јавно судење и јавно вадење на доказите по телевизии за сите да видиме?

Не знам дали е законски, а најмалку морално и етички, ама судијкава не стекнува вака никаква наклоност или симпатии.
Потполно спротивно, постојаното повторување на тоа дека била чиста, законска, а од друга страна и било криво што давала ослободителна пресуда за Дурловски (?!?) и тешко и било да го ослободи - и покрај тоа што нема докази , ( пристрасност, ?!)
Кацарска сама себе се дозакопува.

На едно место ја правда улогата на полицаецот албанец, манипулира од една страна вели бил крив затоа што влегол во собранието ама го спасил Села. Се надеваме дека ќе го прегледа интревјуто и ќе се прегледа што зборела, и како судија моќеби ќе се запраша она што сите ние кои ја гледавме на клипот,
- дали е чесна,
- дали е аполитична
- дали е свесна дека со појавувањево и кментариве само ги потврдува коментарите околу нејзе, дека е пристрасна и дека работи по налог, со местенки до максимални казни?
-дали е свесна дека напротив- таа покажува дека нема интегритет
- дали е свесна дека не е убедлива и дека буди сомнеж за сето погоре плус за корумпиранот?

ова се претпоставки кои претпоставувам сакаше да ги разбистри со ова гостување во телевизија. Но потполно неуспешно со сосема друг ефект.

На крајот од краиштата , самата се издаде дека има тесни врски со дел од обвинетите но не ги суди со драконски казни- Камчев и бил шеф на ќерката на Кацарска во Систина, веќе десет години? Мијалков? Муковски?
И тоа мораше да го каже за да се обиде се правда за нешто...?

Делува фрустрирано, немирна, нетипично не смирена, за судија.
А јавноста пак, препознава кога некој постојано повторува, авторитативно однесување и да се обидува да се поставува недопирливо и со блага доза на ароганција.
слушајте ваму, да расчистиме, и слични флоскули. И премногу во прво лице еднина , како да е таа законот а не да суди според законот.
После вакви тешки судења, би требало да искулира малку, да олади,

на прашање, кога било судството најчесно, таа со ностлагија пука со одговор- во социјализмот?!
да бев на нејзино место би рекол дека судсвото е најчесно секогаш кога донесува правда , суд за виновниот а ослободување за невиниот, но Кацарска има сосема друг ментален склоп, да признам, малце непријатен.

Нема потреба да се правда за своите одлуки. Ова појавување на телевизија е непотребно, и може да се протолкува последица на незадоволството кај народот од нееднаквиот аршин, терористите од Монструм слободни а овие кои Кацарска ги осуди на драконски казни па дури и жалела затоа што не може да го осуди и Дурловски.

Кацарска треба да се повлече затоа што самата себеси се доведува да седне на обвинителна клупа во некои идни времиња.Што не е добро како слика за државата, да се седнат судии на клупа за обвинети , без разлика дали е заради реванш или заради закон...
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 20 2019, 10:57

Кога некој си ја има мувата на капата си ја ишка. Во целиот процес чудно е, ако веќе е пресуден тероризам,  што Крсто Муковски, на пример е ослободен од обвинението (со политичка одлука на парламентарното мнозинство), а тие што влегле внатре и не направиле насилство се осудени. Јане Ченто на пример за удар со чадор (без последици) врз Зијадин Села и за удрена клоца на Зоран Заев е осуден на 15 години затвор. Радован Караџиќ за Сребреница доби 40 години во прв степен во Хаг. Не знам колку ќе добие конечно денес кога се одлучува по жалбата. 
Генерално за корупцијата и судството. Се додека се судат само поранешни функционери, а не и некој од актуелната власт, не можеме да тврдиме дека во Македонија се води борба против корупцијата. Сето повеќе личи на борба против опозицијата.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by king Нед Ное 01 2020, 21:07

Упссс....
..по рекет 1 и рекет 2 се најавува рекет 3 ...... до кај ќе ја тераме

https://vocentar.com/branko-geroski-ke-ima-golema-afera-reket-broj-3-vo-sdsm/

оној геросон од гооооолем  хвалоспевач на сдсnmk на пат е да стане погребник на сдсnmk....
...  што ти е суета беTwisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by VOL Пон Ное 02 2020, 05:52

Se e vo red , red se redat reketi  redum... Cool
Ama  vo tie "reket-do-reket" , koj zacapa...?
U kecot Katica, u dvojkava nikoj , u trojkava...koj bi.?
."zlite jazici nišanat kon...Muki od sds?"

 ima mega afera kako "reket uan" , kade se onaa Lenka-sto-stenka, kade e onaa fati-mi-go, kade se site krivo i sakato od ulica zbirano načukano u ona SJO da lapa pari...? Ama lezi samo Katica?
Nikakvi tresenja a od gorata ke se rodese-slon.

Dodusa nilska krava se istrese pa se soblakase pred istraziteli ama nejsè. Taa od Glupokja i onaka ke naebeše u životot ova so reket epten bese izmoleno iznudeno pa aj-sea-nema-smisla-koga-eptem -ne-načekaa-živi -ne fatija, pa ke praime sudski procesi ova ona.. stegaj vrti suci sudi koprcaj se- op! naebaa Gica Prasica i najbaksuznoto prase od trite prasinja, Gile 13-ka.

I toa e "megaaferata reket1"? Cel sds na celo so zajakot odele na baciraka kaj boki13, i site do eden " ama nie od TV go znaeme...?" 
I sega ke otkrivame "novi aferi...?"
Ceeek, gospoda okupatori...ceek malce..
Okupatori na zdraviot razum  

Onoj frfljo, Sranjko Grevovski NE otkriva nisto. On samo "najavuva" 
najverojatno po principot " kopilj, ela vamu... eve ti sto evra, pisi naslov u novini ali bez tekst" ..
Posto "tekstot" ne ni go znae.
Zatoa pak drug go znae, koga ke dojde vreme neli..

I sto so reketive?

Sto na primer, so reket 2?
Kade e onoj  bradavičaron, Den  Dončev?
Aj cao , a? Se potrese nekoj od vlasta da go pobara, prosledi, istrazi...?
Ili po logikata na zajackata okupatorska banda- kradejte dodek ne ve fanat, koga ke ve fanat potrgnejte se drug ke krade?

Vazno kriminalot da e vo dobra kondicija pa ako treba i na smeni ke se krade?
 So sea na Dončev mu zavrsi smenata, a?

Koj reket 3... pa pogotovo ako vo nego zamesan ona malsosanion gnasoglav ligavec, Mahmud od SDS.
A be vitezot na sdsOvcite, licotija.
BtW, kumasin na Zajakot...
U sea ke bide, "kume, spašavaj kume"?
Aj da vidime prvo dali e kumašinot glavna gnasa u najaveniot im reket.
Pa da  vidime posle so KUM e kumot, kako ke se pokaze.

I sto ke napravi zajackata banda u ovoj potencijalen slucaj? 
Ke mu se naluti na intimniot partner na zajakot, mahmud zekiri, i nema da my prai muabet ....edna nedela..?

Ako vekje na "doktor Zaev" , mu se razvila bolesta (kriminalitis hronikus IV faza) kaj "pacientot" ( sds)
"Doktorov" mu snema flasteri vekje da lepi i krpi po "pacientov"
pocna da "miriše ali neugodno" vekje, ne kje e za plukni zalepi "doktorlakov"...
..on , taka nevin, a "doktor" neli, pojma nema "od kaj dosla zarazava" kaj negoviot "pacient", a so site sili pomaga, lepi, duri i bez maska, ako treba, bez rakavici raboti, bez skafander , bez..kaciga., bez ič ništo, so zasukani rakavi krpi lepi stiska mozolčinja.. u rizik taka čist, nevin i on samiot da se zarazi, neli..
Ajde da vidime so sto ke ne "očaraat" Gerovski i pred se' tie što go imaat sednato vo skut, so kakov Reket 3....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во Македонија - Page 13 Empty Re: Корупција во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот