ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

+17
Spray
gestapo
Прч
izotop
Laba
jambo
VOL
OSA
ribar
Sahara raj
YAS
Centarec
кнез
чучулига
Arhimed
king
concrete
21 posters

Страна 3 of 28 Previous  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 28  Next

Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Чет Сеп 11 2014, 18:52

Во 2009/10 се почувствува кризата во МК.

Прво, се побунија примателите на дознаки од кичевските села, па ги вработија во Осломеј.
Друго, паднаа приходите во буџетот, па мораше да се направи ребаланс. Ама од тогаш се зголемија долговите, а со тоа и ризикот од нагло штедење.

Во Европа сеуште имаат надувани цени од имот во банковните конта. ЕЦБ пумпа пари, ама сеуште се во зона на ниска инфлација.


Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Сеп 11 2014, 20:22

Arhimed напиша:Во 2009/10 се почувствува кризата во МК.

Прво, се побунија примателите на дознаки од кичевските села, па ги вработија во Осломеј.
Друго, паднаа приходите во буџетот, па мораше да се направи ребаланс. Ама од тогаш се зголемија долговите, а со тоа и ризикот од нагло штедење.

Во Европа сеуште имаат надувани цени од имот во банковните конта. ЕЦБ пумпа пари, ама сеуште се во зона на ниска инфлација.


хммм.., одамна инфлацијата не е инпутот кој има или ќе има влијание на кризата. Многу време и пари е потрошено да се смислат начини за нејзино контролирање и тоа функционира во едно дефинирано и на некој начин заштитено условно самодоволно стопанство каде важат класичните економски закони посебно понудата и побарувачката и сооддветственото регулирање на количините пари на некоја валута во оптек.
Оној момент кога федералната банка ќе престане да прави долари во количини кому колку треба, кои се дистрибуираат по мулти левел принципот, до последниот пензионер дури и во Македонија, се ќе отиде у лепу пизду материну во рок од 60 дена.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Искрено не верувам дека газдите на БуБа, Русите и Кинезите ќе стугнат да го стабилизираат бродот кога опасно ќе се заниша. Гарантирано сите ќе ги натопиме ногавиците , а многумина и ќе се удават.Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Сеп 12 2014, 00:24

concrete напиша:хммм.., одамна инфлацијата не е инпутот кој има или ќе има влијание на кризата. Многу време и пари е потрошено да се смислат начини за нејзино контролирање и тоа функционира во едно дефинирано и на некој начин заштитено условно самодоволно стопанство каде важат класичните економски закони посебно понудата и побарувачката и сооддветственото регулирање на количините пари на некоја валута во оптек.
Оној момент кога федералната банка ќе престане да прави долари во количини кому колку треба, кои се дистрибуираат по мулти левел принципот, до последниот пензионер дури и во Македонија, се ќе отиде у лепу пизду материну во рок од 60 дена.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Искрено не верувам дека газдите на БуБа, Русите и Кинезите ќе стугнат да го стабилизираат бродот кога опасно ќе се заниша. Гарантирано сите ќе ги натопиме ногавиците , а многумина и ќе се удават.Cool
ФЕД може независно да уфрла пари или да ги повлекува од оптек. Но први клиенти на ФЕД се Владата на САД и банките во САД. Од нивната фискална активност зависи колкава е побарувачката на пари.

Проблемот во 2008 настана кога вештачки е создадеа поголема побарувачка на пари (станбени кредити), манипулација на ЛИБОР камати (лажирање на вистинската понуда и побарувачка на пари). ФЕД не можеше поинаку да реагира освен со гасење на пожарот и спасување на банките. Во 1929 ФЕД реагираше поинаку, па ја турна САД и светот во дефлација и рецесија.

За Македонија, решението е во диверсификација. Ако извозот е над 90% насочен во ЕУ и САД, зависиме од милоста на нивните економии.
Тајван го движеше интересна филозофија - извези или умри!

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 12 2014, 11:04

хммм, јас мислам мој Архимеде дека е во колачите.., штом нема леб треба да почнеме да се храниме со колачи.., тоа е подобро отколку д умреме, заради немањето извоз... Very Happy Very Happy
Со кои кредити, кои се овде земат зголемени за колку ни треба, за да се "вратат "претходните, функционира нашата држава на стаклени нозе??? Кој всушност ги полни камарите со азно на ММФ???
Ако не американската дигитална машина за копање пари, незнам кој.
И сигурно не мислиш дека тоа за  нас ММФ фондовците и Светските Банкари го прават од алтруизам  или затоа што очекуваат нагло да се освестиме и да почнеме да ИЗВЕЗУВАМЕ  за да не УМРЕМЕ???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Сеп 12 2014, 12:12

concrete напиша:Со кои кредити, кои се овде земат зголемени за колку ни треба, за да се "вратат "претходните, функционира нашата држава на стаклени нозе??? Кој всушност ги полни камарите со азно на ММФ???
Ако не американската дигитална машина за копање пари, незнам кој.
И сигурно не мислиш дека тоа за  нас ММФ фондовците и Светските Банкари го прават од алтруизам  или затоа што очекуваат нагло да се освестиме и да почнеме да ИЗВЕЗУВАМЕ  за да не УМРЕМЕ???
ММФ си има своја политика зошто дава некому кредит, алтруизам не е сигурно. Користењето на кредити од ММФ генерира потреба од печатење на пари од ФЕД. Функцијата на централната банка е да обезбеди соодветна ликвидност со снабдување на пари.
Сепак, ако не се земе кредит од ММФ, СБ или друг кредитор, нема да има побарувачка за долари. ФЕД само снабдува долари попотреба, меѓу другото и за намножените паразити во Македонија.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 12 2014, 12:36

Мислам дека за исто зборуваме. ФЕД е производител, контролор и управител со кризата и изборот на сите оние кои треба да ја возат...до последниот батлер на најситниот вазал..
Свето тројство.
Тој всушност е диригентот на сите овие опери кои се пејат.
Сега првпат после долго време доаѓаат во судар со друга машинерија која може да им го свитка вратчето. Но секогаш кога пробаш да се пробиеш негде е многу покомплицирано, понапорно и поскапо , отколку да ја браниш позицијата на тоа негде.
Тука лежи зецовот на општата опасност за светот. Доведени пред својот крај тие, какви се оттуѓени, нечовечни, затруени од потребата да бидат моќниците на светот , спремни се и да го уништат.., по шемата на она : ако не си моја , тогаш нема да бидеш ничија..и бам-бам-бам... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Пет Сеп 12 2014, 12:51

Америка произведува петина од целокупното светско производство ама пресметано во долари кој пак зафаќа половина од пазарот на девизи.
Значи тој е далеку прецент веројатно најмалку за половина,а реално повеќе.
Што тоа го држи доларот.
Доларот го држи  довербата а та пак се држи на американската армија как единствено средство за сигурност и доминација.
Тоа го знаат бандитите од ФЕД,и се додека е така нема да ја видиме таа пирамида како се руши барем во тие горни спратови кои се градени од пур пена.
А кога ќе дојде тој ден да доларот доживее слом тогаш има Вол да печам зошто тоа ќе значи и дефинитвен слом на бандитите од ФЕД И вОЛ сТРИТ и слобода од тоа должничко ропство на работниот народ.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Сеп 12 2014, 13:54

кнез напиша:Америка произведува петина од целокупното светско производство ама пресметано во долари кој пак зафаќа половина од пазарот на девизи.
Значи тој е далеку прецент веројатно најмалку за половина,а реално повеќе.
Што тоа го држи доларот.
Доларот го држи  довербата а та пак се држи на американската армија как единствено средство за сигурност и доминација.
Тоа го знаат бандитите од ФЕД,и се додека е така нема да ја видиме таа пирамида како се руши барем во тие горни спратови кои се градени од пур пена.
А кога ќе дојде тој ден да доларот  доживее слом тогаш има Вол да печам зошто тоа ќе значи и дефинитвен слом на бандитите од ФЕД И вОЛ сТРИТ и слобода од тоа должничко ропство на работниот народ.
Порано златото беше платежното средство. Едно време се врзаа сите валути за златото, но тоа создаде други проблеми (неможноста на соодветно снабдување со ликвидност). А луѓето имаат потреба од заедничка стабилна валута. САД доларот е сепак најсилна валута, заради (сеуште) најсилната економија на САД.

Побарувачката на долари доаѓа меѓу другото од изворите за нафта. Сите други земји мора да купат долари за да можат да купат нафта. Оние кои произведуваат нафта се присилени да ја продаваат во долари. Во 2003 Садам Хусеин се обиде да продава на Франција во евра, и во 2011 истото го направи Гадафи (продаваше во локална валута, не во долари).
Потребата
1. Да се задржи доминацијата на доларот,
2. Да се создаде покритие за паричната интервенција од 2009 и
3. Да се одржи продажбата на оружје;
- доведе до воени интервенции во Ирак, Либија, преврат во Тунис, Египет (двапати) и Сирија (делумно успешен).

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 12 2014, 15:49

Не сум некој кој ги следи тие работи до влакно , ама ако добро се сеќавам долар-балонот почна да се дуе со големата нафтена криза, пак од американци смислена....тогашната широка американска многуслојна интервенција и појавата на петрол доларот. Од тогаш тие емитираат трипати , ако не и четири пати повеќе долари отколку што всушност имаат покритие сметајќи го целото нивно производство, продажба на ум и оружје. Дури и покрај тоа што купувачите на кои им платиле со теоретски ич , за огромни количини нафта, тоа оружје го плаќаат како да е од суво злато па на крај доаѓа скоро галон за куршум...во билансите, америве демек остваруваат ко луди... Very Happy Very Happy Very Happy
На се тоа плус експлоатацијата на кинескиот работник и другите  јадници кои работеа за шепа ориз дневно......и што сега нашироко се промовира во остатокот на светот.
Сите игранки од онаа на Ирак со Иран(прв им рече чибу на американците)  која беше практично десеткување на нивната младина тогаш, па до ден денешен и разните конструирани калифати се резултат на тоа америка  т.е. оние "кошер американци" кои ја управуваат , да си ја задржат својата вршна позиција. Русија со целиот свој источен блок пукна на тоа, Југославија како нуз појава исто ....Либија...сега и Европа влегуе да чисти септичка јама заради таа  саможивост на американската финансиска врхушка.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed Пет Сеп 12 2014, 19:26

concrete напиша:Не сум некој кој ги следи тие работи до влакно , ама ако добро се сеќавам долар-балонот почна да се дуе со големата нафтена криза, пак од американци смислена....тогашната широка американска многуслојна интервенција и појавата на петрол доларот. Од тогаш тие емитираат трипати , ако не и четири пати повеќе долари отколку што всушност имаат покритие сметајќи го целото нивно производство, продажба на ум и оружје.
Целта на капиталот е да се концентрира кај богатите. Глобализацијата, војните, интервенциите - го поевтинуваат животот (и трошокот за работна сила).
Сега е во мода богатите фирми да се регистрираат на оф-шор територии, каде плаќаат минимален корпоративен данок, производството им е во земји со евтина работна сила, а финансиите им се во долари.

Паричната маса се зголемила како последица на горенавеното. Сепак, ако утре се смени резервната валута, шоковите од вишокот долари највеќе ќе ги удри богатите.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 12 2014, 21:57

Arhimed напиша:
concrete напиша:Не сум некој кој ги следи тие работи до влакно , ама ако добро се сеќавам долар-балонот почна да се дуе со големата нафтена криза, пак од американци смислена....тогашната широка американска многуслојна интервенција и појавата на петрол доларот. Од тогаш тие емитираат трипати , ако не и четири пати повеќе долари отколку што всушност имаат покритие сметајќи го целото нивно производство, продажба на ум и оружје.
Целта на капиталот е да се концентрира кај богатите. Глобализацијата, војните, интервенциите - го поевтинуваат животот (и трошокот за работна сила).
Сега е во мода богатите фирми да се регистрираат на оф-шор територии, каде плаќаат минимален корпоративен данок, производството им е во земји со евтина работна сила, а финансиите им се во долари.

Паричната маса се зголемила како последица на горенавеното. Сепак, ако утре се смени резервната валута, шоковите од вишокот долари највеќе ќе ги удри богатите.

..хммм, не би рекол.., во принцип таквите работи удираат не по богатите , туку по таму каде е најт'нко...сиромаштијата која нема ништо освен своите две раце и трудот кој го продава. Можеби богатите ќе станат мнооогу помалку богати, но разликата помеѓу егзотична храна во извикан ресторант и добар хамбургер е многу помала отколку онаа помеѓу леб намачкан со маст и посолен со сол и буковец и НЕМАЊЕТО НИШТО ЗА ЈАДЕЊЕ.
Проектирај го тоа на се од автомобил,стан, гардероба, здравствo и останато па ќе ти стане јасно кој ќе наебе. Тоа што ќе те утепаат со некоја бомбетина направена од вештачко ѓубриво у гаража...,некој мутен вирус избеган од тајна лабораторија , или ќе ти ја отсечат главата.... е само бонус. Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Сеп 18 2014, 18:16

..а бе гледам Грујо со широка рака им ветува на "странските" инвеститори 10 години ослободување од данок на добивка и персонален данок од вработување ко да се карамели...
..што сме ние домашните инвеститори??? ..сираци???, најдени у канта за ѓубре.., оставени у корпа пред врата ??? Чоеков очигледно забегуе и почиње да се поистоветува со Дедо Мраз... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Сеп 18 2014, 22:41

concrete напиша:..а бе гледам Грујо со широка рака им ветува на "странските"  инвеститори 10 години ослободување од данок на добивка и персонален данок од вработување ко да се карамели...
..што сме ние домашните инвеститори???  ..сираци???, најдени у канта за ѓубре.., оставени у корпа пред врата ??? Чоеков очигледно забегуе и почиње да се поистоветува со  Дедо Мраз... Cool

хе хе хе ...а по десет години и трага ни глас ќе нема од нив .... веќе подолго време ќе бидат отидени во некоја друга вукојебина ...
..од една страна ... повластици за странците
... а од друга ... домашните мали инвеститори ...дупли режиски сметки ... струја, улично осветление, тел. претплата  итн итн ... па ко ќе собереш на крај од година и споредиш со она што дома би го платил ...разликата е ...машала, машала ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Сре Сеп 24 2014, 11:45

..имам голем проблем. Работам на едно фино проектче ,од концепт до 3 прототипа.. малку различно од оние какви едно-две до три буткам годишно последниве 20 години и си функционирав фино, за еден муштерија од Вилнус, кој изгледа е подружница на Лондонска фирма, чиј...како ми се гледа сопственик е индиец со стан во едно од тие селата на Лонг Ајленд. Very Happy  Very Happy  Very Happy
..кај се фатив во Македонија на ресурси  нив ги НЕМА.
Кога го договарав проектот си мислев дека ги има , а се заебав не проверив. Сега јас сум заебаниот...во Македонија дефинитивно се е умрено. Ние сме, што се однесува до домашно производство мртви. Во Македонија нема веќе никој кој може да избуши дупка од 0,5 мм длабока 15 мм во шипка од прохром со 4 мм пречник и да ја направи цевка....ПРЕЦИЗНО, МАЗНО И ТОЧНО.  
Или го има , ама неможам да го најдам????
Кинезите нудат  за 100 долара по кило, кога ќе се знае каква , но јас треба да кажам каква.....со прототипот Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Пет Сеп 26 2014, 14:32

Ги слушам овие фалбаџииве што се сега на власт како тоа добро одела работата,а ваму пред една недела баш разговарав гледајќи некој точаци,абе еден точак не знаеме да направиме.
Кочници,бандажи гуми,запчаници алуминиумски или титаниумски рам седиште гидан,педали сајли....
Ако навлезеш во таа тематика и видиш разлика во квалитет тек тогаш ќе сватиш колку сме далеку во моментов од производ од 19 век за консументи од 21 век.
Еден точак,а овие зборуваат за некој голем напредок.
Југославија и нејзините инекции(технолошки кадровски,економски и останати) се единственото што оваа држава ја носеше на крила од 45-та до 90-та.
Југолсавија се разбира не каква што беше туку реформирана и создадена да се носи со сегашниве предизвици,може да ги направи овие псеудодржави перспективни области а не какви што се денес колонијални вилаети кој се користат за ефтина работна сила.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 26 2014, 14:46

...точак??, а бе ј не заебавај, точак е денес хај-теч производ до кој не можеме да припириме.... Basketball
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Пет Сеп 26 2014, 20:12

Ако за нешто се нервирам во политикава, тогаш е за тоа што ништо не произведуваме како финален индустриски производ кој е современ и по кој на пазарот не препознаваат.
Не патлиџани не пиперки или некој нивни полуфабрикати или било какви производи од полјоделско или минерално суровинско потекло.
А порано имавме современи производи како САНОС ,Фринко ЕМО,Акумулатори Злетово,МЗТ-запчаници Алкалоид и ОХИС,па наменската индустрија во Прилеп и Брод.Сега освен Самак и Алкалоид букавлно пустина а 25 години поминати.
Сето тоа беше најмалку 10 пати послабо од тоа што го правеше Словенија која пак  и од сите други области на Југославија беше мноооогу поразвиена,ама сега после 26 години независнот ние сме мнооогу длабоко паднати во бунарот на незнаењето.
Сега се ми изгледа некако многу подалеку од тогаш и тоа е во суштина резимето на дилемата помеѓу т.н. независност или јужнословенски сојуз од економски и политички облик.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Сеп 26 2014, 20:56

кнез напиша:Ако за нешто се нервирам во политикава, тогаш е за тоа што ништо не произведуваме како финален индустриски производ кој е современ и по кој на пазарот не препознаваат.
Не патлиџани не пиперки или некој нивни полуфабрикати или било какви производи од полјоделско или минерално суровинско потекло.
А порано имавме современи производи како САНОС ,Фринко ЕМО,Акумулатори Злетово,МЗТ-запчаници Алкалоид и ОХИС,па наменската индустрија во Прилеп и Брод.Сега освен Самак и Алкалоид букавлно пустина а 25 години поминати.
Сето тоа беше најмалку 10 пати послабо од тоа што го правеше Словенија која пак  и од сите други области на Југославија беше мноооогу поразвиена,ама сега после 26 години независнот ние сме мнооогу длабоко паднати во бунарот на незнаењето.
Сега се ми изгледа некако многу подалеку од тогаш и тоа е во суштина резимето на дилемата помеѓу т.н. независност или јужнословенски сојуз од економски и политички облик.

ХЕ ХЕ ХЕ .... и патлиџани и пиперки веќе произведува кој стигне ... така да и за тоа сме веќе неконкурентни ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 26 2014, 21:45

кнез напиша:Ако за нешто се нервирам во политикава, тогаш е за тоа што ништо не произведуваме како финален индустриски производ кој е современ и по кој на пазарот не препознаваат.
Не патлиџани не пиперки или некој нивни полуфабрикати или било какви производи од полјоделско или минерално суровинско потекло.
А порано имавме современи производи како САНОС ,Фринко ЕМО,Акумулатори Злетово,МЗТ-запчаници Алкалоид и ОХИС,па наменската индустрија во Прилеп и Брод.Сега освен Самак и Алкалоид букавлно пустина а 25 години поминати.
Сето тоа беше најмалку 10 пати послабо од тоа што го правеше Словенија која пак  и од сите други области на Југославија беше мноооогу поразвиена,ама сега после 26 години независнот ние сме мнооогу длабоко паднати во бунарот на незнаењето.
Сега се ми изгледа некако многу подалеку од тогаш и тоа е во суштина резимето на дилемата помеѓу т.н. независност или јужнословенски сојуз од економски и политички облик.

кнез.., тоа е тоа..глобалистичките свињи не се заебанција. Ова е процес кој трае веќе 30 години интензивно ...последниве 15.. апла отворено .., илити ачик-ашќере ..како викаше мојата стара баба од Гевгелија која како мало девојче  го беше видела првиот воз на пругата солун-скопје...што реално бил догаџај од класе на последната сцена од Средби- прва врста.... Very Happy Very Happy Very Happy
...секаде тоа пука по шавови и се сели на далечниот исток. Колку знам и во австралија пред некое време затвори и последната фордова фабрика, холден одамна умре. Ова апропо санос.. Very Happy Very Happy Very Happy
Мислам дека ние веќе немаме луѓе кои знаат на ниво кое е потребно за продавање на памет во производ кој ќе го табачат кинези. Тие и индијците се веќе ајнштајни за нас и ги има на кило, на тон и на кубик колку сакаш.
Мнооогу тешко  ќе се извадиме...и тоа под услов ако русите сега и во моментов сватат , утре е веќе доцна, дека треба да им се исечат главите на глобалистичките свињи од одма без задршка. Мислам дека уште се фемкаат и тоа сите ќе не чини онаа иднина за која не учеа во нашите школи и која и во европа се трудеа да ја остварат. Ама тоа заврши на најбрутален начин...последниот....Палме дури и ритуално го заклаа Cool
Сложено е , најлошото е што нашите нови генерции се доведени на ниво на американски овци...кои можеш да ги стрижеш, шишаш, колеш и кои веруваат дека мобилниот  е за нула денари, а и плус кока-кола ти даваат...како што пишува на билбордите и дека уште утре некоја турска фирма ќе отвори фабрика, или некој индиец ќе направи лос вегас.... каде ќе ги вработат како робови...како што им кажува Грујо секој ден на ударните вести.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пет Сеп 26 2014, 21:51

Da, najgolema vistina e deka nemame sansi vo globalnot svet.

Isto e vistina deka mozime da ne sme zavisni od istiot.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 26 2014, 22:05

чучулига напиша:Da, najgolema vistina e deka nemame sansi vo globalnot svet.

Isto e vistina deka mozime da ne sme zavisni od istiot.


..елборирај ја малку таа можна независност..што дефинираш како таква???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пет Сеп 26 2014, 22:18

Ааааааааа


егалите либерте еквалите.

Од кај сакаш да почнам?

Забележи копирајт.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Сеп 26 2014, 22:34

..забележано....!260920142234
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез Саб Сеп 27 2014, 09:53

concrete напиша:
кнез напиша:Ако за нешто се нервирам во политикава, тогаш е за тоа што ништо не произведуваме како финален индустриски производ кој е современ и по кој на пазарот не препознаваат.
Не патлиџани не пиперки или некој нивни полуфабрикати или било какви производи од полјоделско или минерално суровинско потекло.
А порано имавме современи производи како САНОС ,Фринко ЕМО,Акумулатори Злетово,МЗТ-запчаници Алкалоид и ОХИС,па наменската индустрија во Прилеп и Брод.Сега освен Самак и Алкалоид букавлно пустина а 25 години поминати.
Сето тоа беше најмалку 10 пати послабо од тоа што го правеше Словенија која пак  и од сите други области на Југославија беше мноооогу поразвиена,ама сега после 26 години независнот ние сме мнооогу длабоко паднати во бунарот на незнаењето.
Сега се ми изгледа некако многу подалеку од тогаш и тоа е во суштина резимето на дилемата помеѓу т.н. независност или јужнословенски сојуз од економски и политички облик.

кнез.., тоа е тоа..глобалистичките свињи не се заебанција. Ова е процес кој трае веќе 30 години интензивно ...последниве 15.. апла отворено .., илити ачик-ашќере ..како викаше мојата стара баба од Гевгелија која како мало девојче  го беше видела првиот воз на пругата солун-скопје...што реално бил догаџај од класе на последната сцена од Средби- прва врста.... Very Happy Very Happy Very Happy
...секаде тоа пука по шавови и се сели на далечниот исток. Колку знам и во австралија пред некое време затвори и последната фордова фабрика, холден одамна умре. Ова апропо санос.. Very Happy Very Happy Very Happy
Мислам дека ние веќе немаме луѓе кои знаат на ниво кое е потребно за продавање на памет во производ кој ќе го табачат кинези. Тие и индијците се веќе ајнштајни за нас и ги има на кило, на тон и на кубик колку сакаш.
Мнооогу тешко  ќе се извадиме...и тоа под услов ако русите сега и во моментов сватат , утре е веќе доцна, дека треба да им се исечат главите на глобалистичките свињи од одма без задршка. Мислам дека уште се фемкаат и тоа сите ќе не чини онаа иднина за која не учеа во нашите школи и која и во европа се трудеа да ја остварат. Ама тоа заврши на најбрутален начин...последниот....Палме дури и ритуално го заклаа Cool
Сложено е , најлошото е што нашите нови генерции се доведени на ниво на американски овци...кои можеш да ги стрижеш, шишаш, колеш и кои веруваат дека мобилниот  е за нула денари, а и плус кока-кола ти даваат...како што пишува на билбордите и дека уште утре некоја турска фирма ќе отвори фабрика, или некој индиец ќе направи лос вегас.... каде ќе ги вработат како робови...како што им кажува Грујо секој ден на ударните вести.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Убаво ти текна за пругата во тоа време,што ќе рече дека и турчинот во тоа време не заостанувал толку колку ние сега. Very Happy  Very Happy
Е сега ако е тоа што го пишуваме така,а секој разумн човек кој нема некој личен  интерес за да говори против, а тоа се за бељата токму неколкуте проценти богати финансиско медиски бандити и нивните слуги од првиот ешалон плус добро ситуираните административци од првиот и вториот ешалон на власта,тогаш кое е единственото чаре за Македонија во овој момент?
Според мене нема друго чаре освен да се создаде една политичка сила која ќе ги отфрли сите овие догми кон кој сега стремиме и отворено да се спротивстави,иако на почетокот ќе биде могу тешко,ќе те направат од педер до диктатор и фашист ама друго чаре нема.
Второ бидејќи е Македонија многу мала мора да се создаде еден поголем јужнословенски фронт  и да се оди до Белград,Софија и Москва заеднички да дојдеме прво да бидеме свои на своето.
Тоа ќе биде најтешко да излеземе од окупацијата која ја спроведуваат нашиве јаничари некогаш свесно некогаш несвесно,а дури во втората фаза ќе може да се говори за некој реален вистински напредок на оваа земја и на другите јужнословенски земји.
Сето друго што сега се промовира за некаков си напредок е една медијска илузија од која некогаш ќе мора да излеземе а тогаш можеби и ќе биде многу доцна и ќе остане така за многу наредни генерации.
Можеби мене оваа состојба ми изгледа премногу црна ама тоа е само зошто сакам Македонецот да живее современо и да не биде така инфериорен како што сега му е наметнато,затоа што тој како битие во најмала рака е рамноправен со сите овие народи кои сега му ја наметнуваат својата воља.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Сеп 29 2014, 10:55

ех мој кнеже, она твоено погоре ти е чиста фантазија.
Тоа што поминало поминало, светот се менува на начин на кој практично никој нормален не претпоставуваше. Ова е време на ненормалното, па се потребни и соодветни иљачи.
Во секој случај кај и да е светот ќе мора да се сврти на концептот свој на своето и потоа умрежување со најблиските, па после натака глобално.
Рамномерна целуларна мрежа распослана на целата планета. А роамингот евтин и без многу патрдии и  само со една цел ..да спречи неконтролирани "поплави" и "суши" било каде.
А нам нормално најблиски ни се јужнословенските народи, грците и албанците...., а познато е она дека, што го имаш во комшии нема потреба да го бараш во село Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 3 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 28 Previous  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 28  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот