ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАТО и ЕУ интеграции

+3
VOL
concrete
king
7 posters

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Сре Ное 11 2020, 14:05

Very Happy Добро ве најдов!

Претходно само изнесов видување околу името на пдф,
Што се однесува до ставот не го кријам, јас сум против влегување на Македонија во ОТАН и тоа уште од осамостојувањето, или влегување во било каков воено-политички сојуз од принципиелни причини.
Отворено сум против и се обидувам преку аргументација да извршам да дојде до будење, но ставовите се веќе оформени и тешко до промена (точно се знае на која возраст се формираат ставови и ова е само за оние кои се на таа возраст).

Околу забелешката дека “огромно мнозинство“ биле за ОТАН и ЕУропска, би рекол дека се работи за манипулација од тие ОТАН+ЕУропска затоа што имаше РЕФЕРЕНДУМ и точно со “математичка прецизност“ се виде колку од кој регион-социјален статус се за влгување во ОТАН и ЕУропска!

Дека пред хх години имало многу за влез , претпоставувам дека е точно, сепак на толку години пропаганда и манипулација со свеста нормално е да има резултат, но замисли што би се случило, кога медиумите и другите сервиси за креирање на јавно мислење би дозволиле и поинакви видувања да се пласираат до јавноста??
Кога Македонците и другите кои живеат овде би имале релевантни информации за тоа, што е ОТАН, зошто постои и кои цели ги има, што мислиш кој би бил процентот за влез во ОТАН?
(Уште ги помнам НАТО-журките кои ги организираше Црпе, на прашање на новинар што одговори една возрасна жена: “време е нашите ќерки и синови да одат во НАТО“ ете тоа се зборовите,... Кој разумен и рационален човек би им посакал на своите деца да заминат во...
Такво нешто е можно да изјави само целосно програмиран човек или ретард. Ако е потребно можам да го побарам видеото ми се чини дека е уште на нет.)

Ете тоа е мојата, вака на прво, аргументација, без да навлегувам во тоа што е НАТО. Која е твојата дека има “огромно мнозинство...“има некое истражување или можеби друг референдум.

Околу ЕУропска, ...со Лисабонската декларација имав силни дилеми, по случувањата со референдумот и околу него, на мислење сум дека влегување во таков економско-политички сојуз е погрешен. Дополнително ми дава за право и излегувањето на Британија.

Многу нашироко почнав, во иднина ќе се обидам да скратам колку се може и знае.

Би било убаво да се слушне, зошто е потребен влез и кое е тоа огромно мнозинство.
Секое добро.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Ное 11 2020, 14:45

Ne e problem obemniot tekst naprotiv.
Nitu stavovite.
Da se slozam so se sto si napisal, i toa ne voopsto problem.
No, ke dopolnam so slednovo.
Se dokaza deka ovie eu , nato, integracii, ne obikoluvaat na site granici.

A alternativa ne deka nema, tuku ne sme razvile nitu seriozno razmislile za alternativni ekonomsko bezbednosni resenija.
So napraivme so Kineski , da receme, investicii? Ke dojdea li ako bevme i nie seriozen partner? So stana so gasovodot? Zasto ne se sluci a ke imavme kjar? Dali i kolku nato i eu sosedite ke ne blokiraa , duri i ne po nivna zelba tuku po diktat..? 
Ne nas, nie sme mali. Tuku da se spreci prodor na kineska ekonomija ili eventualna ruska na mekoto tkivo na nato i eu- balkanot.

Nie , niedna vlada , ne analiziravme i "sto ako" ili "plan B".
Toa go znaea i site onie koi ne ucenuvaa(t).

Zatoa i go pravat toa komotno. Samo trebase da im se poklopi "merkur u jupiter"  i da se crpne nekoj so crpka , za da im odraboti..i bi.

Taka, od edna strana euforicno poracavme "eu i nato" na istite... a eu i nato denes e edna bulgaristanija.!

Sega pred da stane eu ( nato stana pred nas!) Edna albanija ili "pu-pu nedajboze" ..kosovo, pa da ne zivciraat i tie kako istocnive ni privremeni sosedi...nekoj brza (demek) da vlezeme i nie , pred niv , pa valjda podocna , i nie nekomu da mu se čatalime , kako Gnasimir i Gico Borisov so se onaa vošlosanana od korona,  ministarka im, so slicno prezime kako Rad-ne -baš-mila Zaharieva  , našava..nesto kamo seker,dijabetis, nesto slicno.

Sega ne e vekje vazno kolku sme za ili protiv tie organizacii. 
Kartata e kupena a vozot trgna so se nas, samo sto nie ne sme vo patnickiot vagon tuku vrzani so sajla za vrat da trcame po vozot!
Sega najverojatno e testot " a aj sea da vidime kolku brzo moze da trcate!"
Otprilike taka nekako.
Znaeme,  ama nikoj ne se bunese koga Gligorov posoči kon Nato i Eu vo ranite devedeseti!
Aj za desnicata od toa vreme koja i samata bese re-formirana na zapad, dijasporata znaeme deka bese protiv soc-komunistickoto ureduvanje tuku za zapad (nato, eu).
No, levicata, vo tie devedeseti isto taka posoči kon zapad, parem dejlarativno , kako "oaza na mirot" iako vo tie vreminja se slyčuvaa baegi nostalgični anti UN i anti nato-eu crni zdelki so nafta pred se' , barem dodeka istava partija sto e denes na vlast bese i togas....
A sega lele majko, im se napikaa pod koza ko krlezi na nato administrativcite.
Funkcioneri BEZ integritet. Politika BEZ cel. 
Ama interesot... do nebo.
Najloso vo se' e, so koga eve vekje trcame ko dzukelcinja po vozot, ne znaeme ni da trcame, pa se vleceme po pragovite i kamenjata, nebare nekoj ke ni se smiluva , i ke ne kaci na voz, a liderite ni , toa ke go prikazat kako nivni uspeh..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

DLM likes this post

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Сре Ное 11 2020, 16:11

Добро дошол DLM, должната на текстот никогаш не е проблем , а со ставовите ептен се слагам.Но имам впечаток дека мозоците на народ се веќе добрано измазмети и измиени ....Изгледа ќе го папаме во полн износ. па после веројатно ќе се свати , ако преостане некој да свати... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Чет Ное 12 2020, 10:28

@VOL, си опфатил повеќе работи, не дека не се сите меѓусебно поврзани ама да одиме по ред.

Деновиве налетав едно книжуле со наслов “Манипулација со свеста“ од Сергеј Георгиевич Кара-Мурза, навидум неврзано со темава ама само на прв поглед. Ако се погледне подобро ќе се види дека оваа технологија е всушност главниот инструмент со кој се управува. Авторот на безброј примери одлично објаснува како се врши манипулација и како да се одбарниш од неа -наједноставно или за почеток доволно е да се постави прашањето, кој има полза од сето тоа? (Кој има полза од влегувањето на ОТАН во Македонија?)
Во секој случај, иако верувам дека многумина веќе имаат доволно информации, сепак заради примерите кои се употребени книгата е добар почеток.

-“Se dokaza deka ovie eu , nato, integracii, ne obikoluvaat na site granici.“ ова ако може да се рече перцепција е голема вистина, а причините се во геоплитичките триења кои на овие простори од секогаш биле присутни. Велиновска важи, според јавните настапи, за добар познавач на интересите кои се судираат а и за географската позиционираност на Македонија која нема сили да истата ја стави во своја полза. Со децении говорам дека е потребно да се создаде институт за геоплитички истражувања кој би бил сервис за сезнајковците-политичари, дури пред некој месец слушнав дека во рамките на АНУС-М имало таков институт но по се изгледа таму се татини синови и ќерки кои немаат врска со работата која треба да ја работат. Деновиве дури и се потврди дека САД своите сили од Турција ги префрла во Грекија, повеќето се познатите стари бази како Лариса која е во непосредна наша близина, но имало и договор со кој нуклеарните прокетили ќе бидат трајно дислоцирани на грчка територија. РФ на ваквиот развој на настаните глуми француска собарица,... и понатаму во спорот Македонија Грција е неутрална, иако ова е веќе втор чекор првиот е признавањето на Украинската Православна црква од страна на грчката Цариградска Патријаршија итн итн итн
Зборот ми е дека во тие меѓусебни судири на големите, Грција се користи за да се спречи продорот на Кина и за сега им оди поприлично успешно.
Помпејо во турнеите од пред некој месец покрена многу работи како со Грекија така и со иницијативата “Три Мориња“ која всушност беше иницијатор да се започене операцијата со Белорусија (и е во рамките на редефинирање на ЕУропска тнр создавање на 4 ЕУропски едната од нив е некаква си православна ЕУропска), но меѓудругото имаше и интервенција во Северџистан каде успешно го исфрли Хуавеи и внесе нивни играч кој ќе го држи под контрола IT секторот или народски кажано ќе снима и прислушкува.

повеќе за ова во,
balkanist.ru/druzhba-protiv-gretsiya-stanovitsya-novym-forpostom-ssha-na-balkanah/   -автор некој Дарко Тодоровски, некој добро го брифира.

- “Sega ne e vekje vazno kolku sme za ili protiv tie organizacii.“ имам сосема спротивно мислење, многу е важно колкумина се против во случај некој да мисли да се ослободиме од окупацијата, ако не, тогаш твоето е во ред.

-Инаку да потсетам, до сега во историјата не се помни толкав број на толку моќни фигури да посетат една мала земја која не игра голема улога во меѓународните односи само за да извршат притисок и да ја оправдат окупацијата!

-Околу Кина тоа е готова работа, Кина во наредните години целосно ќе го заземе приматот, ќе се наметне и без нејзина согласност нема да може да се продолжи процесот на глобализација, само кратковиди тоа не го гледат ама ќе прогледат нема проблем.

Едно прашање: има ли во Македонија некој субјект кој самостојно од аспект на македонските национални интерси ги перципира овие работи и гради сопствена доктрина-стратегија-концепција што и да е...?
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Чет Ное 12 2020, 12:53

Едно прашање: има ли во Македонија некој субјект кој самостојно од аспект на македонските национални интерси ги перципира овие работи и гради сопствена доктрина-стратегија-концепција што и да е...?
Ima(se)...
Do SFRJ, moze da se zbori za osmislena, logicna i vrz osnova na temelni analizi i istrazuvanja i iskustva pred se', doktrina i koncept.


Naprotiv, ne teoretski tuku prakticen, realno izvodliv.


Kako primer, eve, da ne navlagame vo vojni konflikti- ke ja spomenam civilnata zastita  kako sluzba.
Funkcionirase i mozese da pokrie soliden del od problemite i zastitata na civilnoto naselenie.
Site javni objekti imaa- skrivnici! Ajde toa povekje bese za zastita od bombardiranje, na primer.


No, imase stabovi na civilna zastita, zasolnista za civilite so smestuvacki kapaciteti, ne samo vo slucaj na vojna, konceptot pokrivase i poplavi, pozari, zemjotresi, pandemii!
Znaci o ie licni kompleti za prva pomos so zastitni maski ne bea edinstvenite..
kreveti, kebinja, camci gumeni, pp aparati i mešini za voda, mertli za požar, vozila, saniteti, cisterni za voda, satori za smetsuvanje, polski ambulanti, nosilki.. ..se'.


Nekomu mu bese toa, zaostanato, no sega za da  podignat satori vo pandemijava treba  norveška kokoška da snese šatori i da ni gi pokloni za smeštaj na zarazeni , a "investicijata" se prikažyva so takov žar i sjaj vo očite na političarive, kako da ni podaril Tramp eden Spejs Šatl da letame do mesečinata i nie, kade ke zabodeme kolec vo našata parcela..


Ramnenjeto na livada da se smestat tie specijalni satori se pretstavuvase kako praenje na kosmodrom za interplanetaren transport.. pa raznorazni ministarki em ministri uste so kacigi so anteni za komunilacija so vanzemaljci so ne se slikaa pred kameri..


..a vo ona "zaostanato" vreme, vakvi " specijalni satori", koga nemase olku ekstrasuperobučeni dosega nevideni "specijalni spravuvači so epidemii"
i epten specihalni surat-maski po najnova tehnologija na nasa+ bosch+microsoft...
.."zaostanatite" od civilna zastita bez IČ pompa , redovno vežbaa nekolkupati vo godinata, nekade i ednas ili dvapati mesecno.
..sega, denes, samo za predstavuvanje i promoviranje po mediumi , ovie od vlasta i specijalni portparolski obuki organiziraat, za da se krene euforijata na kvadrat koga portparoliraat i čepkalki za uši ili lubrikanti..

Koncept..? So izvinjenje..daj ne zaebaaj..Smile

Pa ovie se krstat i klanjaat samo u EU i Nato .
Za se' drygo se slepi i gluvi.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Чет Ное 12 2020, 17:24

VOL напиша:
Koncept..? So izvinjenje..daj ne zaebaaj..Smile

Pa ovie se krstat i klanjaat samo u EU i Nato .
Za se' drygo se slepi i gluvi.

Со исто така должно извинување, ама и грижа за здрав дух, 'духот' мора да се заштитува и негува, а најдобро тоа се прави со хумор...

...на времето имаше еден виц за првиот космички брод лансиран од космодромот Касиндол (една “ливада“ покрај Сараево) екипажот се состоел од две свињи и еден Босанец, за наши прилики ќе го преправиме малку.

Значи, се лансираше првиот космички брод од космодромот Арачи-Муртино со екипаж од 2 свињи и 1 Црпе.
По некое време од центарот за контрола на космодромот во близината на Скопи(ј)е Арачи-Муртино, операторот ја повика да се јави првата кабина-свиња: контрола ја повикува првата кабина,...
...да овде првата свиња од првата кабина!
Слушајте ме - притиснете го синото копче и одмарате!
Овде првата свиња - копчето пртииснато -извршено во целост!
По половина час контролата ја повикала втората кабина-свиња....
Контролата од Арачи-Муртино ја повикува втората кабина,....
Овде втората свиња од втората кабина, повелете....
Пртиснете го зеленото копче и одмарајте се...
...барањето е извршено во целост, овде втората свиња од втората кабина се одјавувам!

По неколку час контролата го побарала и третиот член на екипажот Црпе!
Контролата од Арачи-Муртино го повикува Црпе, да се јави, јави се Црпе!
Овде Црпе од Муртино се јавувам на вашето барање -се буди локал-патриотизмот кај Црпе-!
Слушај ваму Црпе, слушај и биди внимателен...
..да слушам...
.....Значи, нахрани ги свињите и немој ништо да чепкаш таму во бродот, јасно ли ти е?

Овде Црпе од третата кабина, јасно, и одам да ги хранам свињите...
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Пет Ное 13 2020, 12:49

DLM напиша:
VOL напиша:
Koncept..? So izvinjenje..daj ne zaebaaj..Smile

Pa ovie se krstat i klanjaat samo u EU i Nato .
Za se' drygo se slepi i gluvi.

Со исто така должно извинување, ама и грижа за здрав дух, 'духот' мора да се заштитува и негува, а најдобро тоа се прави со хумор...

...на времето имаше еден виц за првиот космички брод лансиран од космодромот Касиндол (една “ливада“ покрај Сараево) екипажот се состоел од две свињи и еден Босанец, за наши прилики ќе го преправиме малку.

Значи, се лансираше првиот космички брод од космодромот Арачи-Муртино со екипаж од 2 свињи и 1 Црпе.
По некое време од центарот за контрола на космодромот во близината на Скопи(ј)е Арачи-Муртино, операторот ја повика да се јави првата кабина-свиња: контрола ја повикува првата кабина,...
...да овде првата свиња од првата кабина!
Слушајте ме - притиснете го синото копче и одмарате!
Овде првата свиња - копчето пртииснато -извршено во целост!
По половина час контролата ја повикала втората кабина-свиња....
Контролата од Арачи-Муртино ја повикува втората кабина,....
Овде втората свиња од втората кабина, повелете....
Пртиснете го зеленото копче и одмарајте се...
...барањето е извршено во целост, овде втората свиња од втората кабина се одјавувам!

По неколку час контролата го побарала и третиот член на екипажот Црпе!
Контролата од Арачи-Муртино го повикува Црпе, да се јави, јави се Црпе!
Овде Црпе од Муртино се јавувам на вашето барање -се буди локал-патриотизмот кај Црпе-!
Слушај ваму Црпе, слушај и биди внимателен...
..да слушам...
.....Значи, нахрани ги свињите и немој ништо да чепкаш таму во бродот, јасно ли ти е?

Овде Црпе од третата кабина, јасно, и одам да ги хранам свињите...
НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Zz2
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Чет Ное 19 2020, 18:50

https://mk.voanews.com/a/macedonia-bulgaria/5668996.html

Последниот пасус....
... да се воздржиме и договориме?????
...со кого и за што?
... со тие што во 21 век сакаат да спроведат еден вид на геноцид а други се солидализираат со нив ради некакво си европско единство?
... тука нема место ниту за разговор ниту за договор....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Сре Ное 25 2020, 09:38

Пред хх денови, ББЦ излезе со наслов Afghanistan war: 26,000 Afghan children killed or maimed since 2005
... самиот наслов многу говори и без да се погледне содржината.
Според достапните податоци од 2005 во Авганистан настрадале над 26.025 деца, и тоа само до 2019, значи демократијата има смртоносен ефект врз Авганистан па и за најмлладата популација.
...
ББЦ не би бил ББЦ ако не би манипулирал, во текстот никаде не се говори како тоа по 4-5 деца дневно страдаат (убиени или ранети) ама на еден суптилен начин на читателот му се наметнува дека е тоа заради многуте паравојски-парамилиции односно заради заостанатото авганистанско општество, во ниту еден момент не сака да изнесе податоци како било пред демоНкратија и сега туку само куп податоци без контекст, многу полесно се мнаипулира со таквата инфо.

Зошто и понатаму има лица наклонети кон овој воен сојуз кој сее терор по целиот свет, не се однесува на платеници, кои се патем добро платени да вршат пропаганда во полза на ОТАН, туку за обични “човеци“ кои од силната пропаганда не можат да прогледат јадните, не знам какви лекови да им се дадат за да им се помогне ако постојат такви лекови.
Дури има и такви, и тоа подоста, кои говорат дека влегувањето на ОТАН во Македонија било нешто добро и позитивно, е како тоа окупација може да е добра и корисна работа, може ли на такви копита да им се помогне?

Она што е интересно е дека војници од Македонија, денешен Северџистан, имаат значајна улога во демоНкратизирањето на Авганистан, како и во развојот на домашната индустрија како што е детската проституција пазарот на опиум и неговото десткратно зголемено производство,... ако некогаш и имаше симпатии особено кај Калашите заради големиот Александар Македонски мислам дека со денешното учество во НАТО окупацијата на таа земја си обезбедивме епитет -монструми- за наредниот милениуум.

Можеби сега е појасно зошто им требаше да се укине регрутниот состав на армијата а да се воведе тнр професионален кој во превод значи ПЛАТЕНИЦИ, се работи за банди платеници кои се изнајмуават од страна на моќници и одат по светот и за пари  убиваат се па дури и деца.
Таквиот платенички состав утре да му се рече да пука по својот народ, Македонците, ќе пука без око да му трепне само ако биде доволно платен или нафиксан, што не носи до заклучок дека Македонија и Македонците немаат своја армија и затоа им се случи окупација од страна на криминални трустови. (за полицијата не би зборел тоа е нешто најсрамно што постои во 21 век... можеби повеќе за неа кога ќе стане збор за ЕУропска и цивилизациските достигнувања)......овој возвишен https://youtu.be/MLQ9WZiDKrY?t=126 и над се мудар одговор излезен од аналните сфери-пештери треба да остане запишан засекогаш во мислите на северџганите....
прашање: Зошто е оправдана ...   ?
одговор: Па оправдана е, треба во НАТО да одат децата, внучињата ... да одат по пари... што ќе праиме тука....

Ова видео треба најмалку по 3 (три) пати дневно да им се “сервира“ на северџганите, за да имаа поубо утре!!!


Последната промена е направена од DLM на Сре Ное 25 2020, 09:40. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : доплнување)
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Ное 25 2020, 15:55

Hmm.
Eve vaka.
Za zal drzi voda tvoevo glediste na nato i Makedonija vo Nato.
E sega , pogledaj koj e sostavot na anketiranive...
Nastrana sto prepoznav skopjanKi od famili na bivšata JNA, srbinki itn.
Sepak, svetot e mal.
SiTE ovie, bile titovi pionerKi, lapale od opstestvoto kako pomazani voshituvajki mu se na soušlizm end samoupravuvejšn...
Peele stihotvirbi za ljubičicata bela šo go sakala omladina cela..
Gleale sovetski filmovi a zapadot i "germancite" bile dekadentni i loši.
TOA e najlošoto! Što OVAA starosna grupa na " graždani" noze iskršile kako najmladi partiski mandrili i pavijani da se pojavat da slavat i da se veselat za... zaa.. zaaa... nato? Pari ke zimale decata? Je vrnele tulumbi? Cel život go čekale nato-koncertot? Duri i koga pobedonosno doma kako mladi omladinki gi izraduvale svoite doma, so crvena članska knjižica od UMS na KPM??
zatoa i propadna bivšata država.. premnogu bezkičmenjaci, naučeni da so dve tri stihotvorbi za NOB I Ljubičicata bela em plava, se steknue učenička stipendija, prvak na generacija milom ili silom , pomazanost vo opštestvoto, državna rabotička...?
Barav termin za ovoj fenomen.
Eden e najblizok za opis..: spoulaveni.

Okulu nato.
Za žal so VAKVI poltron- buržuk podlozurkovci,
koi u " komunističko vreme" cekale koncert na nato, a u megjuvreme čekajki, se kolnele deka ke žestoko ke rabotat da stanat eden den, članovi KPM ili KPJ, pa ako treba i na nekoj vujče od Ce-Ka ke mu se javat da gi primi u partija, po skratena postapka...
So vakvi istite, koi sega ne znaat baš za što se dojdeni ali ete dojdeni se i cel život sanjale i čekale da dojdat, iako matno im e zašto..
So vakvi, i od vakvi, čipirani, ni dolga magarica nema da uspeeme da organizirame a ne pak država.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Ное 25 2020, 16:12

Jebi ga , morav...
Na forumov negde porano postaviv činam, eden klip kade vo ranite devedeseti na karaula na JNA od koja taze e povlečena vojskata ja zavzemaat hrvatskite sili na odbrana , se gledaše ceremonija na hrvative kako si go postavuvaat hrvatskoto zname na jarbolot.
..
Na taze napuštena karaula na JNA , činam na ungarska granica kje beše..
Neoštetena karaula, seyšte oznaki na JNA, jna boi, objekt organiziran po tie standardi, se na svoe mesto...

Ama prazna. I Hrvatite besedat nešto, zborat, ete sega toa ke bide hrvatska karaula, ja "nabrkale agresorskata JNA" pa znaminja so šahovnica , pa raduvanje pa taraškanje po sobi, škafovi..

Samo EDEN ne ja napušti karaulata , nikogaš ne ja izdade.

Vo pozadinata na veselite hrvati , se otkosti od laenje najverniot čuvar , germanski ovčar, kuče slyžbeno od karaulata, ČLEN na posadata na karaulata koja site karauli gi poseduvaa.zaboraveno ili ostaveno.
A kade i bi go nosele. Karaulata e negoviot dom i objekt za čuvanje.
Kučeto ZNAE koj se "naši" a koj se "tugji".
Videlo deka nemaše "naši" ( napuštile) a došle nekoi "tugji" vo dvorot kade što NE smeat da dojdat kade što se čuva , po sekoja cena.

Laeše kučeto od boksot, ili vrzano seedno i NIKAKO ne popuštaše.
Ja braneše karaulata.
Bez kompromis.

Ete , edno kuče, koe cel svoj život go pominuva so 18,19 godišni voj ičinja vo zelena obleka i ne znae za podmolnost prevrtlivost tuku e  verno  i lojalno do smrt, pokaža nadčovečki osobini za koi samo mal del od homosapiensite gi imaat, a site sakaat za tie osobini
filmovi da pravat , knigi da pišuvaat ili da debatiraat.

koga gi gledame ovie "NATO Skoevki i pionerki" i koga ke se setam na bezkompromisniot čuvar,  definitivno mi e jasno zošto niedno  životno ne go smeta čovekot za prijatel . I ne treba.
Posledniot i najlojalen na posadata nikogaš ne ja napušti svojata služba.
A ovie se patetika koja ne samo što nema kičma tuku za razlika od kučeto, se glupi.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Сре Ное 25 2020, 19:36

Си изнел работи за кои би сакал ако може повеќе, за некои ќе изнесам поинакво видување.
-за денешните аномалии во општеството постојано се бараат причините во минатото, не дека минатото нема врска ама скоро па секогаш е само изговор кој се користи за да се прикрие манипулацијата. Затоа што кога се говори за минатото се изнесуваат лични искуства кои потоа се генерализираат и врз истите се..., се рабира, погрешни заклучоци. За квалитетно да се искористи минатото во манипулативна насока треба да му се одземе контекстот во кој се случувале тие работи а истите се проектираат на сегашноста што никако не би требало (тоа што денес е нормално пред 30-50 години би било незамисливо).
Изгледа најлесно им е да се фатат за ЈНА, контекстот во кој се става истата е комичен, а всушност нема никаква врска со настаните на кои сме сведоци денес, таа ЈНА во никој случај не е причината зошто сме денес окупирани - затоа што секогаш се работи за сценарио и за сплет на повеќеслојни причини...  (процесот на етноцид врз Македонците, според мои сознанија започна пред цели 50 години, кога Грекистан им забрани на Македонците од Беломорска Македонија да студираат во Скопје беше јасен показател кои и какви процеси не очекуваат, само треба внимателно да се следи и се станува јасно,...)
(Стана модерно да се обвинува УДБА, КОС и другите безбедносни служби за се што се случува денес, а лицата кои работеле во тие служби се демонизираат и се прават црни ѓаволи како да е срамота да работиш за безбедносна служба на својата држава.... , за криминалот ма буквално за се, внимавајте се обвинуваат служби кои не постојат со децении, а не се говори или намерно се избегнува да се говори како тоа денес имаме лица вработени во тие безбедносни служби кои се на платен список на МИ6, алЦИАда, БНД и да не ги редам, ама не тие не ни сметаат туку ни смета нешто што не постои, е ова е класичен пример за МАНИПУЛАЦИЈА со свеста на народецот -пример е оној Силјан Штркот кој во Собрание рече дека бил на платен список на ЦИА ама копитарите во собрание го избраа за министер, и не, не е така ами виновни се УДБА, КОС и Русите да не ги заборавиме!!!! тие станаа дежурни виновници за се што се случува во светот)

-“србинки“ играле на натофест, голема работа, мене не ме изненадува тоа, ама од сите (целата 103.2% арнаутска популација, сите Власи, Турци и Цигани излегоа и гласаа на референдумот да не постои Македонија - не се само Србите, а имаше и еден значаен број на некогашни Македонци денес горди Северџгани, зошто да не се спомнат и тие наши соседи и пријатели, нели е тоа злосторство, зарем не треба и ним да им се забалгодариме?!?) ти се фати баш за Србите, зошто?
Има еден момент кој мене ми смета и од кој како Македонец се срамам, а тоа е дозволата на ОТАН да врши напад врз соседна држава во случајот Србија, таков чин на непријателство кон свој сосед не се заборава и кога тогаш треба да очекуваш одговор, за кого одиграа тогашните Љубчета Балгарчета и Боро Копукот, дали некој е свесен за последиците од тие политички одлуки!?!
итн
итн

Еден друг момент многу повеќе ме загрижува од тоа дали “србинките“ играле на натофест, а тоа е оној Павле Кокаиновски и големиот број на корисници на опијати кои Црпе ги користи и кои не се “пионерки“ ами се внуци на таа генерација кои за 1 грам-милилитар излегуваат на избори и гласат за Црпе, според бројките таа популација е некаде околу 15-20%... имаме жив човек кој докажано е наркоман и кој сигурно гласал за промена на името под дејство на наркотици и сите глумат лудило...

Има ли некоја студија во која се говори дека коронава предизвикува лудило, ако нема треба итно да се поработи на тоа.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Ное 25 2020, 21:50

србинки“ играле на натофест, голема работа, мене не ме изненадува тоа, ама од сите (целата 103.2% арнаутска популација, сите Власи, Турци и Цигани излегоа и гласаа на референдумот да не постои Македонија - не се само Србите, а имаше и еден значаен број на некогашни Македонци денес горди Северџгани, зошто да не се спомнат и тие наши соседи и пријатели, нели е тоа злосторство, зарем не треба и ним да им се забалгодариме?!?) ти се фати баш за Србите, зошто?

Ke ti kazam zasto.
Zatoa sto taa polulacija, na videoto sto si go postavil, NE e potkovana so istorija, znae samo " ma nie sme za se znae kogooo".. glej gi samo sto zborat pred mikrofon i kamera.
Nauceni se deka "vmro se bugaraši" i deka nivnata jugonostalgija im ja neguva partijata SDS. I do tolku se ograniceni, sto i zajacite denes vo tanjir da im uriniraat ovie ke srkaat samo zatoa sto se programirani deka taa e partijata a drugite " bugarasi" ..
Podrogirana raja tesko da se vidi vo Makedonija. A toa sto zajackata banda si gi prca ko laboratoriski pacovi, pa nesvesni ili pak ramnodusni, stanuvaat del od obezvrednuvanjevo na Makedonija, bugariziranje, unistuvanje , vazno Grujo da ne im se vratel da sadi vrbi vo Vardar.

Napisav, vučjakot od karaulata za mene e počisto, pobistro, popametno, polojalno, se izvinuvam-najlojalno, po iskreno , po dostoinstveno i herojsko suštetstvo,
Odošto olajavači i džavkači koi na dugme gi vikaat bez da znaat zošto se sobiraat, što sakaat ili protiv što da vreskaat..
Bitno , "nato - gud, sega, igraj skokaj..!"
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Сре Ное 25 2020, 22:15

https://republika.mk/vesti/Makedonija/pendarovski-nema-da-gi-komentira-stavovite-na-zaev/

А?  no comment!....
... мукла!
... а, кој беше фикусот?
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Пет Ное 27 2020, 21:16

https://nezavisen.mk/marichikj-stojam-celosno-zad-zaev-koj-jasno-kazha-deka-nema-pregovori-za-nashiot-identitet/

Точно нема преговори ... властодршците кај нас не преговараат тие се што од нив ќе се побара си прифаќаат....така беше со јужните нема причина и сега да така не биде Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by DLM Саб Ное 28 2020, 11:13

king напиша:https://nezavisen.mk/marichikj-stojam-celosno-zad-zaev-koj-jasno-kazha-deka-nema-pregovori-za-nashiot-identitet/

Точно нема преговори ... властодршците кај нас не преговараат тие се што од нив ќе се побара си прифаќаат....така беше со јужните нема причина и сега да така не биде Twisted Evil Twisted Evil
Точно, морам да се сложам!

Црпе, Маричиќ и сите другите од видот на северџгански изроди цело време ја говорат вистината, -
- тие никогаш не воделе преговори или разговарале за нивниот идентитет;
- тие секогаш разговарале и тргувале со нашиот МАКЕДОНСКИОТ идентитет, ќе дојде ли време внимателно да ги слушаме што говорат и самите без да некој ни сугерира донесеме свој став!

Се работи за групација на тнр. атлантисти + еурофили кои се на платен список на Брисел (ЕУСА) кои отворено-медиумски негираат постоење на македонски народ, тоа е проблем од формална природа, повеќе имам со тоа дека активно и агресивно работат на тоа да се избрише, прво-постоење на македоска држава преку јасно преставаена федерација а подоцна во вториот и третиот чин поделба на таа федерација па и конечно бришење на Македонците.

Иако на прв поглед се чини дека имаме проблем со петта колона и со квислиншките инсталации сепак нашиот главен проблем и непријател се силите кои активно и крваво ја поделија Македонија, тие исти сили денес ги финансираат тие квислинзи и петта колона.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Нед Ное 29 2020, 14:26

Циркузантот повторно ... Twisted Evil

 https://www.mkd.mk/Makedonija/politika/kostadinov-mickoski-so-koi-bugarski-strukturi-sorabotuvash

А, бе нек си каже дека го интересира кој од нивните не е нивен..... Twisted Evil albino elephant
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Нед Ное 29 2020, 17:36

koki ČOKOLINO.
Reprezentativen primerok na naturalna , nelaboratoriska budala...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Вто Дек 01 2020, 16:31

https://fokus.mk/buchkovski-za-fokus-se-nadevam-deka-ke-iznajdeme-reshenie-so-prijatelska-bugarija-vo-duhot-na-evropskite-vrednosti/

Е, па... во духот на европските вредности има само едно решение ... да бугаристан се откаже од своите шизофренични национал-шовинистички-хегемонистички барања... друго нема...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Чет Дек 03 2020, 21:40

Упсссс...

https://expres.mk/bog-da-mu-e-na-pomosh-na-bugarskiot-pregovarach-buchkovski-pishuva-goran-momiroski/

авторот спомнува ... до 1944 сме бугари итн...
... тоа не е точно ... ако се водиме по државите кои ја држеле Македонија под окупација излегува дека до балканските војни во османлиската империја сите немуслимани беа просто „раја' ..по балканските војни па до 1941 година не сметаа за срби, од 1941 до ослободувањето од бугарска окупација (пардон администрација Twisted Evil) не преиначија во бугари ... по истрерувањето одовде  на „бугарската славна царска армија“ конечно сме свои на своето и  сме македонци, тоа што сме со векови без обзир кој е окупаторот... сега дојдоа некои северџани и ете ти пак проблем...

авторот на текстот спомнува и некои бугарски и српски тајни служби и нивни архиви за бучко....
...би било интересно да некој некого таму поткупи и се изнесе на  дневно светло... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Вто Дек 08 2020, 12:04

https://denesen.mk/dimitrov-sega-ne-ama-vo-mart-eu-kje-ni-vkluchi-zeleno-svetlo-za-pochetok-na-pregovori/

..сега не, ама во .... ќе биде....
колку ли пати ова веќе е чуено и стално повторно и повторно се повторува

... сега не, ама во....

изгледа тоа ... „ама во“ ... ќе биде некогаш помеѓу ... „сега и никогаш“...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Вто Дек 08 2020, 13:53

Dabogda zatrudnel do mart , od divo ( nedresirano,) afričko magare...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Сре Дек 09 2020, 16:18

Видео обраќањето на заев .... со фаца шпирт долга досадна тирада од три дела...

прв дел ... бугарија ова, бугарија она,
втор дел, доста подолг од првиот ... мицко е крив.... добро де, знаеме сите сме криви само заев,  сдс и нивната дилетанска надворешна политика не се криви...

трет дел ... се состоеше од едно долго набројувања на разни ... ќе, ќе, ќе, ќе, ќе, ќе итн...

... сума сумарум цел на вториот и третиот дел е одвлекување на вниманието од тоталниот неуспех на сите полиња од оваа катастрофа влада.

А бучко денес у софија ... ко мало дете фатено додека праи беља.... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Саб Дек 12 2020, 01:02

https://vocentar.com/ekaterina-zaharieva-makedonczite-shirat-lazhni-vesti-bugarija-ne-i-stavi-veto-na-Makedonija/

Таа пак ко папагал ... тази дупка не е дупка.... веќе е досадна...

... па ако се лажни вести за ветото ондак зошто не се почнати преговорите за еу?????

тие рекле НЕ, не рекле ВЕТО... не по врат по шија ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Саб Дек 12 2020, 08:41

king напиша:.. тази дупка не е дупка.... 
Аааа- нe!НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Img-be10
Tova ne e vjarno.
Tozi dupka e dupketina.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции - Page 5 Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот