ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАТО и ЕУ интеграции

+3
VOL
concrete
king
7 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Сре Апр 03 2019, 13:10

https://www.dw.com/mk/%D1%85%D0%B0%D0%BD-%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B0%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-48177721?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

од линкот


ќе дадеме официјална препорака за почеток на подготовките за преговори за приклучување
... е ова подготовки е новата заебанција што не чека...
... оваа џукела Хан ќе ни одговори ли што беше сето тоа што досега го правевме ако не беа тоа подготовки за почеток не преговори?
.... очигледно е дека со нас си играат ко со мали деца....

И упсссс!


Хан рече дека преговорите за приклучување со Хрватска траеле осум години и дека тој не смета оти со другите земји преговорите би биле пократки, туку претпоставува дека „најверојатно ќе траат подолго“.

... е па на здравје ... можда нешто и бидне ама тек во 22 век... а дотогаш уште многу вода ќе протече низ Вардар (или и него ќе мора да го преименуваме во Аксиос) па којзнае што ќе однесе и донесе Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Последната промена е направена од king на Сре Дек 11 2019, 22:35. Мислењето е променето 1 пати
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Чет Апр 04 2019, 09:40

..а бе само ноторна будала, злонамерен квислинг или шарен револуционер и слични кретени можат да веруваат дека Македонија незнам со каков не префикс било кога ќе влезе како таква во ЕУ или НАТО. Не дека е потребна таква ЕУ/НАТО заебанција, ама да веруваш дека некој некогаш ќе те есапи за нешто повеќе од говедо е стварно откачено... Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Нед Апр 14 2019, 22:44

Упсссс....

https://alfa.mk/%d0%b2%d0%be-%d1%98%d1%83%d0%bd%d0%b8-%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b8%d1%81%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b5-%d0%b7%d0%b0-%d0%b5%d1%83/

јбг... Гујо е крив...

Америте си постигнаа своето нив за ЕУ  ги боли стапот ... а ние глупаци сменивме име и се начисто ко нација изрезиливме само за  влез у најобичен воен сојуз ..кој како и секој друг сојуз е од времен карактер ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Чет Јун 06 2019, 20:42

https://www.libertas.mk/video-360%cb%9a-od-debatata-vo-bundestagot-merkel-raboti-na-blokada-na-s-makedoni%d1%98a-za-eu/

Сума сумарум ... договорот од Преспа за јужните ќе стане тоалетна хартија....

и

https://tv21.tv/mk/dokolku-nema-datum-zaev-ke-podnese-ostavka-sudbinata-na-vladata-vo-ratsete-na-evropskiot-sovet/

европскиот совет баш го заболе кој ќе е на власт ... влади доаѓаат и си одат ....

а веќе и почнаа да пуштаат пробни балони за некаква си Балканска унија наместо во ЕУ...

https://tv21.tv/mk/bundestagot-go-ratifikuvashe-nato-protokolot-karanitsa-za-datumot-za-pregovori-na-rsm-so-eu/


..и што да се каже после сето ова, освен .... НЕ НЕ САКААТ И ТОЧКА!  тоа е тоа...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Пет Јун 07 2019, 10:35

king напиша:https://www.libertas.mk/video-360%cb%9a-od-debatata-vo-bundestagot-merkel-raboti-na-blokada-na-s-makedoni%d1%98a-za-eu/

Сума сумарум ... договорот од Преспа за јужните ќе стане тоалетна хартија....

и

https://tv21.tv/mk/dokolku-nema-datum-zaev-ke-podnese-ostavka-sudbinata-na-vladata-vo-ratsete-na-evropskiot-sovet/

европскиот совет баш го заболе кој ќе е на власт ... влади доаѓаат и си одат ....

а веќе и почнаа да пуштаат пробни балони за некаква си Балканска унија наместо во ЕУ...

https://tv21.tv/mk/bundestagot-go-ratifikuvashe-nato-protokolot-karanitsa-za-datumot-za-pregovori-na-rsm-so-eu/


..и што да се каже после сето ова, освен .... НЕ НЕ САКААТ И ТОЧКА!  тоа е тоа...
1.Не не сакале никогаш.
2.Секој Договор од видот на тој Преспанскиот е тоалет хартија уште од моментот на потпушување.
3.Балканска унија без комплетна Југославија,Бугарија,Грцијаи Албанија е илузија , само добар даље склаламерија до следната тепаница.А таква комбинација сега е рака на срце невозможна. Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Пет Јун 21 2019, 21:04

https://sitel.com.mk/merkel-najavi-celosna-poddrshka-za-Makedonija-vo-oktomvri-da-dobie-datum-za-start-na-pregovori

Да, да, да ... нема да праи проблеми (сега направи а за некој месец нема да прави... си ибало мамата ко којзнае што ќе се промени за некој месец) ... нема да праи проблем ама сепак гаранција нема...
... е сега е прашање кој у октомври ќе напраи проблем... еве еден кандидат ... кој друг ако не милите ни источни соседи

https://fokus.mk/gorgiev-ushte-na-prviot-sostanok-na-komisijata-ni-se-zakanija-ili-ke-prifatite-deka-gotse-delchev-e-bugarin-ili-veto/

... овие од еу вака до бесконечност ќе си играат пинг понг со нас...

а и по некоја луда случајност да добиеме датум нема ама баш никаква гаранција дека со преговорите нема да се  занимаваме наредните 100 и кусур години а крајот да не им се гледа...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Jул 03 2019, 19:00

ova , vezbaat idiotlak, vrodena mana im e , ili se kuropecaat namerno...?

https://republika.mk/vesti/Makedonija/merko-go-ispochituva-timonie-zivka-go-navredi-sdsm-go-precheka-francuzinot-so-holandsko-zname/


Претседателката на Советот на општина Охрид Живка Ангелоска пред два дена направила протоколарен гаф на средбата со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Наместо знамето на Франција на средбата покрај македонското знаме било поставено знамето на кралството Холандија.

ne se kuropecaat... ne e prvpat. pa ovie banjative dosega serija gluposti protokolarni imaat napraveno, i toa od najvisok kalibar
i uste zgora nekoj treba da ocekuva deka , vo pauzata pomegju dve potsmevanja i krstenja so leva raka na strancive, ke ni dale preporaka za pregovori, datumi ili ne znam sto?

A mori Zivke, odi frlise vo eNdzerono, zanurkaj od rezil dlaboko-dlaboko, i obidi se da zadrzis dah, na 150 metri edno 10 minuti.
da ti se obnovi procesot na banjanje. da bides salam banjata.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Саб Jул 06 2019, 17:22

https://www.slobodenpecat.mk/rashkovski-na-fejsbuk-dade-ednostaven-odgovor-na-site-obvinuvana/

лани славевме за „добиен датум“, го чекавме во јуни за да можда биде во јули а сега сме оптимисти за октомври ...
... а, бе важно е дека сме оптимисти... додека жедни преку вода не пренесуваат...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by трендафил Вто Сеп 24 2019, 19:48

За волја на вистината потполно е сеедно дали евентуално би добиле датум за преговори или не. Ако го добиеме подолго ќе траат преговорите. Во секој случај доволно долго за да разбереме дека не ни е место меѓу тие што насилно ни поставија лидер што не прогласи за северен сосед на Македонија (која божем е грчка). Инаку кај нас се случува класика. Кога некој (Заев) прави криминал за друг почнува да врши криминал и за своја сметка. ЕУ наводно не сака корумпирани режими, сака само таа да корумпира. Во секој случај еве го октомври, па ќе видиме. Веројатно повторно ќе добиеме нешто што будалите можат да си го претстават како добиен датум, а датум нема да има.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Вто Сеп 24 2019, 23:06

EU so ova gjubre so go ima nasekade,ne gledame.
Evropa ne e cista ali e pocista.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Сре Сеп 25 2019, 10:17

VOL напиша:EU so ova gjubre so go ima nasekade,ne gledame.
Evropa ne e cista ali e pocista.
Сјебаноста на Европа не ебе и нас.Ние сме за сега само коридор.... Главниот мостобран за инвазија на Европа е во Јужна Франција и Италија.Големата орда чека во Либија,Турција ,Сирија и Ирак...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Сеп 25 2019, 11:00

Ja cisto od ekoloski aspekt, za gjubrevo....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Сре Сеп 25 2019, 11:17

VOL напиша:Ja cisto od ekoloski aspekt, za gjubrevo....
..порасна купот високо и уште раста...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Сре Сеп 25 2019, 11:57

Tacno.
 Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Сре Сеп 25 2019, 15:31

Treća točka odnosi se na prava Albanaca u Sjevernoj Makedoniji. Kako bi se nadomjestio gubitak onog dijela teritorija na Kosovu koji oni vide kao svoju, Albanci u Sjevernoj Makedoniji bi dobili još veću autonomiju, a granica između te države i Kosova “maltene bi vila formalno ukinuta, kao i ona između Kosova i Albanije”.


ИЗВОР НА ВЕСТА..


НАТО и ЕУ интеграции 2019-010
Мое размислување на основа на неа...Мегало Шќиприја на мала врата , тивко и до балчак... Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Чет Сеп 26 2019, 07:16

Izi.
Dlaboka e ovaa
...
Za skjipnija nema idnina na balkanot.
Toj son ke zavrsi, ne tolku brzo kolki sto posakuvame ama ednas za sekogas ke se resi i ovaa nebuloza.

Holema sipnija ,znaci muslimanski dominanten faktor.
A toj akt e izvanredno iritiracki za odredeni klucni faktori vo evropa.
Vekje e kazano, kade bre so 800 dzamii na 500k muslimani u EU, koj ke vi dozvoli da bidete mala vrata za islamskiot svet vvo EU.
E pa sega neka biraat. Dali ke "obelezuvaat " teritorii so " ciji je visi" minarinja u sauduski stil ili ke se slikaat u Mala Recica so EU  znaminja.
EU e pozaebana kompanija od NATO.
A NATO vekje ja odjeba Turcija za smetka na Grcija na Balkanot.
E pa sega bas da vidam kade ke pravat velika siptarija so Grcija kako glaven faktor na balkanov..
Evropa posebno odredeni clenki trzaat na minarinja, na burki i slicno
Islamot nema idnina vo EU posebno kakva sto posakuva, ekspanzionisticka.
Dovolno se potrudi da iziritira vo sekoja zemja na EU i vo niedna zemha ne ostavil pozitiven vpecatok. Gi asocira evropjanite na terorizam, napadi, radikalizam.
Neka teraat "velikosipnijcite" kako so naumile, i poarno nikoj da ne gi sprecuva dodeka ne dojdat do tockata na vrienje a toa ke dojde mnogu brzo. .posto posle taa tocka ednostavno isparuvaat....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Чет Сеп 26 2019, 11:03

VOL напиша:Izi.
Dlaboka e ovaa
...
Za skjipnija nema idnina na balkanot.
Toj son ke zavrsi, ne tolku brzo kolki sto posakuvame ama ednas za sekogas ke se resi i ovaa nebuloza.

Holema sipnija ,znaci muslimanski dominanten faktor.
A toj akt e izvanredno iritiracki za odredeni klucni faktori vo evropa.
Vekje e kazano, kade bre so 800 dzamii na 500k muslimani u EU, koj ke vi dozvoli da bidete mala vrata za islamskiot svet vvo EU.
E pa sega neka biraat. Dali ke "obelezuvaat " teritorii so " ciji je visi" minarinja u sauduski stil ili ke se slikaat u Mala Recica so EU  znaminja.
EU e pozaebana kompanija od NATO.
A NATO vekje ja odjeba Turcija za smetka na Grcija na Balkanot.
E pa sega bas da vidam kade ke pravat velika siptarija so Grcija kako glaven faktor na balkanov..
Evropa posebno odredeni clenki trzaat na minarinja, na burki i slicno
Islamot nema idnina vo EU posebno kakva sto posakuva, ekspanzionisticka.
Dovolno se potrudi da iziritira vo sekoja zemja na EU i vo niedna zemha ne ostavil pozitiven vpecatok. Gi asocira evropjanite na terorizam, napadi, radikalizam.
Neka teraat "velikosipnijcite" kako so naumile, i poarno nikoj da ne gi sprecuva dodeka ne dojdat do tockata na vrienje a toa ke dojde mnogu brzo. .posto posle taa tocka ednostavno isparuvaat....
Грешиш по неколку основи. Но тоа е нормално за вакви ситуации. Целта не е овде , целта е во Европа . Голема шќуприја е првото освоено петно, ставање нога у врата... Тие одамна рекоа дека сега одат на Европа ..и како ми се гледа одат.Дали им се слуша на еуропците или не , дали трзаат на бурки и минариња незнам , ама како ми се гледа се доволно глупи да отидат под лед. Сеа еве ги можат само од пенџере да си плачат ....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Чет Сеп 26 2019, 14:18

Eh...
Aj vaka.
Evropa ne moze da ja osvoi islamot.
Toa e takva nebuloza koja koristi na dve strani , sto na primer, evropa za da plasi domakja raja a islamskiot svet da gi kurci svoite sledbenjaci.

Celiot islamski svet e pod kontrola i se drzi pod kontrola od padot na osmanliskata imperija. Duri i voeno najmokjnata, Turcija. Zabeguva vo posledno vreme no e del od nato.i nikoj ne ja brka.

Niedna islamska zemja ne e spsobna da proektira sila von svoite granici toa duri ni mnogu posposobnata Kina ne go pravi (seuste) a e luksuz samo za amerilanci , ponekoj englez pudlica, francezi, i tolku se- izvonredno efikasnata Rusija vo poslednive nekolku godini..
Izletite sto turcite gi pravat co Sirija se samo del od kampanjata protiv kurdite a i tamu turcite go krkaat so kutlaca. 

Islamot kako militantna ( ne kako verska, duhovna) filozofija se tolci na samoto mesto od kade izvira , i toa lagano , so daljinski ....
Teroristickite napadi se neefikasni, ke roknat bomba sred pazar, ke ubijat civili po evropa kolku da hi spizdat desnicarite a za vozvrt ke dobijat metak u celo, zatvaranja, sramnuvanje so zemja na nivnite kampovi i naseleni mesta avionski bombi i krstarecki raketi.

Duri i kako migranti, infiltriranite radikali se nesposobni da napravat nesto poznacajno.
Tolku se pateticni sto dosega nemaat eliminirano niedna krucijalna cel na evropa ili nato.
Nieden strateski aerodrom, magacin, kasarna, nukleatna elektrana, brana, fabrika , brod itn.
Samo noz, sklopena bomba ili puskaranje na slepo. Isklucok se kulite bliznacki no paybackot za toa bese devastiranje na islamskata teroristicla mreza al kaeda i sramnuvanje so zemja na par islamski drzavi.
Zatoa, duri i kako organizirana forma islamskiot radikalizam e nesposoben za povekje od toa.
A ako velikosiponjite se nadevaat deka ke gi ostvarat svoite bolni nameri preku islamot, se zaebale. Na dolgorocen plan.

Ne treba sa se gleda na evropa preku makedonskiov zabjarnik.
Nie, daleku sme i od red i od kultura..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Чет Сеп 26 2019, 14:25

A za polugolite homoselsualci na klipot sto se treskaat po cicina:
Prvo, site tie ko linguri barale azil egzil trbuhom za kruhom vo Deutchland i natamu, begajki od nivnite mizerni ognista , za da ne bidat nataknuti ko mlada momcad, od postarite koi nosat- brada, za korka leb, za da ne im dosagjaat zeleni muvi okolu leva ruka ( onaa sanitarnata) ,za da vidat cesma, i drugi civilizaciski pridobivki koi vo nivnite plemenski drzavi nikogas gi nemale nit ke gi imaat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Чет Сеп 26 2019, 16:12

VOL напиша:Eh...
Aj vaka.
Evropa ne moze da ja osvoi islamot.
Toa e takva nebuloza koja koristi na dve strani , sto na primer, evropa za da plasi domakja raja a islamskiot svet da gi kurci svoite sledbenjaci.

Celiot islamski svet e pod kontrola i se drzi pod kontrola od padot na osmanliskata imperija. Duri i voeno najmokjnata, Turcija. Zabeguva vo posledno vreme no e del od nato.i nikoj ne ja brka.

Niedna islamska zemja ne e spsobna da proektira sila von svoite granici toa duri ni mnogu posposobnata Kina ne go pravi (seuste) a e luksuz samo za amerilanci , ponekoj englez pudlica, francezi, i tolku se- izvonredno efikasnata Rusija vo poslednive nekolku godini..
Izletite sto turcite gi pravat co Sirija se samo del od kampanjata protiv kurdite a i tamu turcite go krkaat so kutlaca. 

Islamot kako militantna ( ne kako verska, duhovna) filozofija se tolci na samoto mesto od kade izvira , i toa lagano , so daljinski ....
Teroristickite napadi se neefikasni, ke roknat bomba sred pazar, ke ubijat civili po evropa kolku da hi spizdat desnicarite a za vozvrt ke dobijat metak u celo, zatvaranja, sramnuvanje so zemja na nivnite kampovi i naseleni mesta avionski bombi i krstarecki raketi.

Duri i kako migranti, infiltriranite radikali se nesposobni da napravat nesto poznacajno.
Tolku se pateticni sto dosega nemaat eliminirano niedna krucijalna cel na evropa ili nato.
Nieden strateski aerodrom, magacin, kasarna, nukleatna elektrana, brana, fabrika , brod itn.
Samo noz, sklopena bomba ili puskaranje na slepo. Isklucok se kulite bliznacki no paybackot za toa bese devastiranje na islamskata teroristicla mreza al kaeda i sramnuvanje so zemja na par islamski drzavi.
Zatoa, duri i kako organizirana forma islamskiot radikalizam e nesposoben za povekje od toa.
A ako velikosiponjite se nadevaat deka ke gi ostvarat svoite bolni nameri preku islamot, se zaebale. Na dolgorocen plan.

Ne treba sa se gleda na evropa preku makedonskiov zabjarnik.
Nie, daleku sme i od red i od kultura..
Тие се веќе во Европа. Ја грицкаат од внатре..., вирусот се размножива , а за било каква ампутација е доцна... Wink  Наредните еден два века се што ние сега знаевме како Европа ќе исчезне , после и буквално со динамит секој знак на она што било пред исламот.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Чет Сеп 26 2019, 16:58

..zatoa vikam... od denesna perspektiva taka izgleda.
No matematikata e poinakva na dolgi pateki.
Za 2 veka nema ni da postojat slabo-vodnite pustini i polupustini na koi raspolagaat muslimanite, pretezno na bliskiot istok.
Taa rasa ednostavno nema idnina tuku krlezi kon zapadnata civilizacija.
Bez zapadnata civilizacija vo ke isceznat ko krlezi na mrtvo kuce.
Ako vekje zborime seriozno zutite se tie koi mozat da napravat presvrt.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by трендафил Пет Сеп 27 2019, 15:33

Германскиот парламент изгласа условена препорака за Макeдонија и Албанија за членство во ЕУ. Но и без тоа не се очекуваше оваа земја, инаку со САД еден од спонзорите за „Северна“ и другите чуда од Преспанскиот договор, да стави вето за наше членство. Останува да видиме што ќе направи Франција пред се. За одбележување е дека прв пат по една деценија препораки за членство кое врхушката на ЕУ после го отфрлаше, прв пат се посветува толкаво внимание на гласањето во еден парламент. Македонија никогаш немала проблем со народите на Европа, освен со пријателите од соседството. Секогаш парламентите, вклучувајќи го и Европскиот гласале за датум за преговори, а потоа врхушката на ЕУ на Советот на Европа истото го посеруваше (се извинувам, но за такво нешто не можам да најдам покултурен израз). Германскиот парламент имаше изгласано и Германија да не признае со природното уставно име, но тоа владата никогаш не го спроведе, Се додека и под нивни притисок (помал од тој на САД) не станавме северен сосед на Македонија (која сега е само грчка).

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by concrete Нед Сеп 29 2019, 14:35

трендафил напиша:Германскиот парламент изгласа условена препорака за Макeдонија и Албанија за членство во ЕУ. Но и без тоа не се очекуваше оваа земја, инаку со САД еден од спонзорите за „Северна“ и другите чуда од Преспанскиот договор, да стави вето за наше членство. Останува да видиме што ќе направи Франција пред се. За одбележување е дека прв пат по една деценија препораки за членство кое врхушката на ЕУ после го отфрлаше, прв пат се посветува толкаво внимание на гласањето во еден парламент. Македонија никогаш немала проблем со народите на Европа, освен со пријателите од соседството. Секогаш парламентите, вклучувајќи го и Европскиот гласале за датум за преговори, а потоа врхушката на ЕУ на Советот на Европа истото го посеруваше (се извинувам, но за такво нешто не можам да најдам покултурен израз). Германскиот парламент имаше изгласано и Германија да не признае со природното уставно име, но тоа владата никогаш не го спроведе, Се додека и под нивни притисок (помал од тој на САД) не станавме северен сосед на Македонија (која сега е само грчка).
Македонија е МАКЕДОНСКА. Не сега, туку е од секогаш. Надживеала и ќе надживее многу "грци"   Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by king Вто Окт 01 2019, 14:23

Бугаристанците почнаа да скокаат, уценуваат и се закануваат со вето... си велат „сега му е мајката да затреме се македонско, којзнае кога ќе имаме ваква прилика“

.... т.е.   во ЕУ  само демакедонизирани и побугарчени.... и никако поинаку...

... е па на здравје ...

... не би ме чудело ако „спорот“ со бугарите овие недоделканиве сега на „власт“ го „решат“ на тој начин што би направиле накакво федерално, конфедерално или некое друго „обединување“ со бугарија (вечниот сон на секој бугаристанец  за Гољама Блгарија) и на тој начин се испофалат дека експресно не убутале во ЕУ ...

... заебанција на страна ... по се,  сепак ни претстојат тешки проблеми со големобугарските апетити ... додека јужните правеа проблем источниве изиграваа „добар полицаец“  и трпеливо чекаа во заседа...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by VOL Вто Окт 01 2019, 15:41

Ne badijala VOL gi sogoluese do gola koza tataromongolnite gnidi na Utopenica , i nivnite donasni gnidoguzni gnojavi sareni lizgii .
Gnida si e gnida  bez razlika dali e vo sostojba da ucenuva, dali dokopala fotelja, dali drzi pistolj u ruka....
..... veri klier.
Stoka predavnicka.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАТО и ЕУ интеграции Empty Re: НАТО и ЕУ интеграции

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот