ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+8
трендафил
Пеколно момче
кнез
чучулига
Spray
concrete
king
VOL
12 posters

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Сре Мај 19 2021, 16:57

pa tokmu sarenite sds-ovci TRENIRAA MAGARINJA , dresiraa, ...
i sFe gi obucija, taman da gi javnat , uste da naucat MENJACOT kako se rakuva, koga onaa sarenana bivolica od sds- Dimova, im ja magaricosaa vo kjorka... breej, karma, so ova magarinjava...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Мај 30 2021, 17:53

Упссссс!!!!!!


Николоски: Член на највисокото раководство на СДСМ ни ги даде информациите за РЕК „Битола“

https://360stepeni.mk/nikoloski-chlen-na-najvisokoto-rakovodstvo-na-sdsm-ni-gi-dade-informatsiite-za-rek-bitola/

Некој нивни не е нивни ... му се збогтисало од нив....
... ај со среќа нек им е, да им се множат таквите....

п.с.   а да типуваме кој е? Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Вангелија Фон Штипсберг Нед Мај 30 2021, 21:08

ЛГбт не можат да се размножуваат
Вангелија Фон Штипсберг
Вангелија Фон Штипсберг

Posts : 13
Join date : 2021-05-27

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Јун 01 2021, 13:16

a so karakondzula si pa ti....... scratch
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Јун 21 2021, 04:36

uupss...
https://republika.mk/vesti/Makedonija/sostaven-megjunaroden-praven-tim-za-sluchaevite-so-krivichni-koi-gi-podnese-bojan-jovanovski-za-javni-funkcioneri/

Bojana the travestajt povikala sRanci?
ijaaa.... Laughing bounce rendeer

mislam deka pokraj belite mecki u Makedonija, risot, tetrebor, orline ako nekoj ostanal.., mrsojadcine od klisurine... deka i poludeniot, poludiviot zajak, e zastiten.
i toa so zakon, da se znae..!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Чет Aвг 05 2021, 01:04

Деновиве се нападна  Влатко Стефановски заради, неговиот краток уводен говор во кој се споменува името на државата , посебно нагласен со „Северна“.
И покрај сето сите негодувања и напади по социјалните мрежи  не може да му се одземе минатиот труд сите овие децении.

Разочарувањето  на голем дел од неговата публика во Македонија, но сепак, тие кои паметиме подолго треба да им објасниме на младите дека, Влатко и Леб и Сол беа една од таканаречените „државни изведувачи“ какви секоја република во СФРЈ ги имаше.
Секако, со одобрение на Партијата, по мерак на Тито.
Најдобар пример беше Бело Дугме, своевиден „државен бенд“ кој Тито ги нарача да му свират за Нова Година ( 1976). За да му свири на „маршалот“ Бреговиќ откажал свирки веќе закажани, по што доаѓа до конфликт и со Жељко Бебек бидејќи Бебек сметал дека Бреговиќ кокетирал кон политиката и Тито а не кон чистата музика, по што и го напушта бендот подоцна.

следен пример е Здравко Чолиќ
( Друже тито ми ти се кунемо..и други песни ..!), сликан со титовка додека служел во ЈНА, редовна ѕвезда на секој слет и манифестација. Пример за одраснат пионер, правилен за тие норми, стајлинг и однесување, пример на примерен младич.
Кој памти и знае, омилен и во Партија и кај Тито.

Иста матрица е и покојниот Балашевиќ: дури и филм сними каде тој е еден од главните ликови во улога на ЈНА војник, а песната „Рачунајте на нас“ е напишана токму како порака и посвета до Тито, додека го носела еуфоријата , служејќи војска.

Има и други такви примери, на пример, омилените Габи Новак и Арсен Дедиќ, потоа Неда Украден, Оливера Катарина и уште некои.

Секако ,во фокусот е - Влатко Стефановски. Не би ги мешале овде и Леб и Сол, кои свиреа пред Тито исто така, но Влатко Стефановски секако остана „верен на секоја власт“, како и дел од горенаведенте, повеќе или помалку.

Никој од овие музичари не е без талент , ниту форсиран единствено преку Партијата и додворувањето кон Тито и партијата.

Но сепак, не било сеедно, дали ќе свириш пред Маршалот, дали сите врати ќе ти се отворени а за возврат, постарите знаа- ниедна нумера на овие изведувачи не била надвор од социјалистичките рамки, сите текстови биле прифатливи, се пее за работи кои ги одобрува централата, без насилие, без вулгарности,  за трудот, за братството и единството, за љубов, за младост, за посветеност и верност кон Маршалот итн.

Затоа не треба да изненадува комфорниот музички пат на Влатко Стефановски: тој не пее за „1762 лето“,( Мизар) кога е уништена Охридската патријашија ниту споменува во спомнува било каков момент од македонската историја посебно не Илинденската- обработките му се ора, танци и слично, или познати народни песни , (Јовано Јованке,  Бистра Вода ).
Нормално, кој би сакал во тоа време да ја изгуби наклоноста на Централата. Голем дел на песните се на српскохрватски јазик секако, што не го гледам како голем проблем. Но Влатко и Леб и Сол знаеја како треба да отпеат за да се одржат на Дворот.

Но не мислеле сите така и не биле сите врзани за власта.
Ке поставам една песна, на постарите доста позната, хит, лично многу убава.

Имено, изведувачот е спотивност на Балашевиќ, Влатко Стефановски или Бреговиќ.

Тој е буквално протеран од Југославија, избегал како политички емигрант.
Забрането му е да се појави на музичка сцена се до пред распадот, 1989 или 90-та,  а бил представник на Југославија на Евровизија за 1963.
Власта, сите негови песни, фотографии, плакати ги повлекува и уништува како да е постоел никогаш, му ги брише сите трагови.
Песната и гласот ќе потсети многумина
(а, внимавајте само на текстот!) :

а гонет заради хрватска самосвест и национализам, во она време кога хрватската емиграција беше најактивна но и најгонета.
одбрал погрешно време да изразува национални чуства, јавно.

тој, на пример, се декларирал како Хрват, бил гонет како хрват па се вратил после распадот. не се додоврувал на власта,

Освен тој пример, вреди да се наведат на пример, познатите, сега веќе починат Предраг Тозовац кому сите врати му биле затворени затоа што Власта во СФРЈ, откако во 1972 година пее една песна која е комична, ( Јеремија ) и иако не допира ништо Југословенско, бидејќи е испеана за војник кој се борел пред воопшто и првата ( кралството ) и втората ( ФНРЈ/СФРЈ) Југославија да се формира, за борец од солунскиот фронт.Самата песна е испеана на комичен начин, но, власта и партијата сметале дека тој веќе не е омилен изведувач.Ниакде не можел ни песни да сними, а поради репресии бега во Германија да се засолни на три години.По враќање , дополнително , му е одземен дури и пасошот.

Истата судбина ја доживува и Предраг Гојковиќ кој морал на Тито да му пее хрватски загорски песни.
Пејачот направил „катастрофална“ грешка во 1966 заминал за САД што ги му ја запечатило судбината во Југославија- Тито не можел да свати како некој бега во капиталистичкиот свет а Партијата соодветно го казнила- пејачот не можел да си ја врати старата слава никогаш повеќе. Го нарекувале „четник“ затоа што им „избегал“ а тој всушност имал проблеми си четничката емиграција во САД како- „комуњара“.

Можеби и домашниот, порано југословенски Влатко би ја имал истата судбина ако „застранел“ но го избрал другиот пат, и прилагодливост кон власта.

секое време си има свој „Влатко“ .
за жал, музичарите често не се свесни дека  оставаат голем најчесто негативен импакт во општеството токму со своите не-музички изјави и коментари.
Музичките дела остануваат, но искрено, неинтелигентен начин да си ставиш капак на симпатиите од публиката- да те замразат , и да се обележиш на ваков начин наместо да бидеш музичар на сите.


Последната промена е направена од Spray на Чет Aвг 05 2021, 01:23. Мислењето е променето 1 пати
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray Чет Aвг 05 2021, 01:28

Никој не го оцрнува Влатко онака како што се очекува,
секогаш ќе останат легенда неговите односно нивните хитови ( Леб и Сол) . И Ѓорѓе Балашевиќ во Хрватска на коцнерт се извини што зборува на „искривен хрватски“„ односно српски, што наиде на лавина осуди во Србија па одтогаш славата во Србија му спласна.
Но секогаш ќе се паметат неговите песни , дури и од оние кои го замразија при крајот.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Aвг 15 2021, 20:55

https://civilmedia.mk/olbrajt-izrazi-blagodarnost-do-albanija-kanada-kosovo-i-severna-Makedonija-za-solidarnosta-so-sojuznitsite-od-avganistan/

Е, да де ...благодарност ....
... они би ги расфрлиле по цел свет само не кај нив....
..и нормално, благодарни ќе бидат ... поготово ако не потрошат ни долар за нив...
...а нашиве побрзаа да кажат дека се спремни да прифатат ...
.. е оние у Бардовци не џабе протестираат ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Aвг 16 2021, 14:42

zatoa zajakot si uvezuva i podnovuva glasaci i clanstvo na sds so uvoz na 20 000 afganistanci...mu snemuva lokalni podrzuvaci a i za trosenje se, so ke mu se..so e sigurno-sigurno....da se izvlece na lokalnive , pa za parlamentarni moze od Sudan crnci da dovlecka...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Сеп 04 2021, 12:31

Ајдееееее....

https://www.mkd.mk/Makedonija/politika/skandal-vo-srbija-uapseni-dvajca-makedonski-diplomati-mnr-molchi


упссс... слободен печат голтна кнедла...

https://www.slobodenpecat.mk/demant-od-semejstvoto-mijalkovi-ne-sme-vo-rodninska-vrska-so-milenkoski/

... па што и да му бил роднина, никој бе не е одговорен за однесувањето и постапките на роднините... не живееме во племенски заедници каде што еден одлучува за сите...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Сеп 11 2021, 23:41

Saso Tasevski...


Preku TASEVSKI (mi e) show..

carot bil gol...
togas... koga slucajno setal, setal i naisol na tolpa gragjani pa onaka kako koga setas setas i naednas nesto ne napne - i odma znaes deka na slednoto trepnuvanje so trepavici ke ti eksplodira proliv- takov intenzitet na napon dobil i Tasevski i go grabnal mikrofonot se kacil na binata i se razdral u prave na Ce-Ka, deka "Carot e gol"..

ali najspontano sto moze neli, se slucajno, se prirodno..
ponatamu znaeme, stana nekoj direktor na nesto koga ovie dojdoa na vlast pa naednas toj "napon" mu se vrati kroz gakji nazad u debelo crevo pa pocna da prai kontra -zajacki skecevi i emisiicki kako i  twitovi.

Levica na Apasiev, kako se zaleta kako pocna da besi, kole , strela cuda da prai, takva nadez im dade na gladnive raja em pastva za pravda sto VMROvcive se zamislija kolku li ovoj nov Mesija ke im zeme glasovi, ama ozbiljno, kao zestok pozestok amin.
Baska od zenamu kolata ja vozel, a so tocak na parlament idel. 
i mnogu siromav bil.
i burek jadel od noga na sabajle.

a zine , cinis cela Makedonija so dusa go ceka kako ke go napadne Taljat, vlasta, kako e ja pusti pravdata od lanec da gi izede site ovie losotii, kako kje... ... a eden Profesor, more profesoriste, po pazi sad: Rimsko Pravo! koe ne propusta da go istakne na sekoe izlaganje, sekoj twoot ili fejsbuk status, so redovno stavanje na negovite plenovi vo grupata na nedokvakani i nedouceni, kako onoj "Koki Sin Majcin" i slicni.

cudo nevideno- zrak nadez, i Mesija koj zemjava bas vakov go ocekuvvase?

i..?

pa... i tuka ne bilo kako se predstavuva bas...
ispadna deka izlazal za nekolku raboti.
od namalite ( "najmali"?) kako vemeroto naprailo finti vo sobranie so prisustvoto za stetnite zakoni, popisot, i slicno a u stvari so dokumentacija go izvadija na videlina deka lazel ...
tuku...
kako moze tolkavo profesoriste i izvanreden prven strucnjak da bide "prelazan" od edna ...Katica Janeva?
da i sluzi vo SJO?


steta. a bas imav(me) nekoe simpaticno mislenje za (kvazi) revolucionernite nastapi na Dime.
nekoja nadez deka ke dojde bar elementarna pravda... koga ono, sFe si priznaa, on so cinovite, postapkite a  Zajakot so izjavata vo Parlamment.


sto gi sprecuvase sarenite GOVNA da igraat podlo? niisto. spremni na SE'. za pola gram droga, za funkcii, za pari.
a kako i ne bi. koga mozea okoreli "vemerovci" kako ona svinjceno Protuger, pa raznorazni Mijalkovci, pa "Ivica- Komsii" pa pazi kakvi li "vselenski patrioti " od kaibarot na eden Ljige Boskovski i Crep ANgelov... 
sto da ne i sarenive, neli , se e dozvoleno koga nema pravila,a i da ima ( Ustav!) prvo ke gi zapalat pa odozgora i ke se izmocaat.


muabetot mi e, Lazni Mesii, Proroci, podli igri,  

velam , ja i tvrdam, i stojam zad toa deka vistinskite "vernici" t.e komunisti, izginale najrevnosnite i najhrabrite od 1941-1943, a onie pointeligentnite koi preziveale, do 1950-53...

seto ostanato posle niv e poserkovci koi ziveele kako burzoazija samo so "clanska karta KPM/KPJ" bez nacinalna svest i moralna odgovornost, 
osven cesni isklucoci koi i vo malcinstvo, vlijaele dovolno da ne se Zaevizira Makedonija uste vo 1960-70 godina...togas na bugariistancite imase koj da im pokaze jajca za lizenje, a na grcite sreden  prst da go cicaat... 

pogolem dokaz deka seto toa bile burzijski govna so crvena kniska  koi ziveele blagodarjki na zrtvata na vistinskite zastitnici na Makedonizmot, se kopilinjata kako Sranjko Maleski, Glistoslav Grcev, 29-godisnion "premier" Dzoni Setac, ovie glistive ko Nano Ruzniot, i slicni da ne gi nabrajam. Komunist do komunist, samo da bile vo vlast u "socijalisticko" a koga toa go snema , sega se tezgadzija do tezgadzija, zname , ime ( dvapati) , istorija , identitet, sega i himna...

samo NIE Makedoncite, lazani, prelazani,ugnetuvani, se cudime ima li kraj i granici na ovie govna , do kade mozat da odat i da ne melat kako vo masina za mesanje beton, koga ke im e dosta, do kade ke odat da se samozadovolat i da gi zadovolat gazdite, sto uste ne napravile za da ne sotrat i sto uste ima za prodavanje potocno razdavanje - oti prodavanje znaci da i da kjaris nesto a ovie ne razdavaat, za dzabe....


VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Сеп 12 2021, 13:56

Тој бе од Левица... ми личи на оние неиживеаните утепани од господ аутсајдери кој во младоста никој не ги примал во друштво па сега лечат комплекси...
..еве, демек види кој сум јас...
... абе никој и ништо не е, обично кутре што само лае... толку од него... отпрвин заведе нешто народ но го прочитаа ко селски буквар...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Сеп 12 2021, 15:53

..voopsto ne e vazno sto vemero  si go delkaat redovno...
toa se partiski potrebi.

kao pojava bese interesen privlacese paznja, soc. pravda, pravdo sedi em pravo sudi, kjorka za kriminalcite, gooo...ohohooo...ooolemi ocekuvanja i vetuvanja se su svrha pravda...

problemot e sto "neopredelenite" , nezainteresiranite , ODvmrovcenite, ODsdsmosanite i slicni plutajukji elementi na narodov gi zainteresira, im stana duri i simpaticen- kako idel peske na rabota, pa so tocak, pa so zestokite napadi kon klanot na vlast pa kako site po red ke gi strelal....
....sto NARODOT svati deka e samo naduvan balon koj brzo pukna ( ili izdisa duri i bez da pukne!) 
zabava za raja ,  pola godina, po soc mrezi i na TV. nisto povekje. kako da snema turski serii pa go gledavme nego kao pozanimljiva zanimacija.

steta. i mene za kratko ispea da mi izmanipulira.. za kratko dodusa, za edno 4-5 minuti  Twisted Evil..
so e daleku podobar prosek nego VeMeRo, koi se zalepija ljubopitni u nadez deka ke sklopat nekakva koalicija za da prevzemat vlast, edno 4-5 meseci. e sega kao konacno svatile, e sega svirka de.

zatoa i go snema Dime nesto, i po televizii slabo ,  a pa na internet pa ic. a bese revnosen , i interesen.....

steta za blagonadezen koj ako ne zazemese strana mozda i ke bese nesto u politikava. on u stvari ne zavzemal tuku od start e programiran za strana.......
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Сеп 25 2021, 18:26

https://republika.mk/vesti/Makedonija/pred-da-zemat-bugarski-pasosh-makedoncite-kaj-notar-zaveruvaat-izjavi-deka-se-makedonci/


...изјави од Македонци и дека јавноста треба да знае дека нашите граѓани кои земаат бугарски пасоши, пред да им биде издаден бугарскиот пасош во Бугарија, одат кај нотар во Македонија и таму заверуваат изјава во која пишува:
„Јас……. од татко Македонец……. и мајка Македонка……, по националност сум Македонец. Ја давам оваа изјава бидејќи во скоро време сакам да извадам бугарски пасош кој ми треба за лични потреби, затоа што како шофер треба да возам камион низ ЕУ. Бидејќи сум Македонец, сакам да посведочам пред сегашните и идни генерации, мои наследници, дека по националност сум Македонец и дека бугарскиот пасош го вадам исклучиво само заради лични потреби“.uff.....a vo megjuvreme, nekade vo Azija, zaostanatite covecki zaednici organizirani vo pleminja, poleka napreduvaat kon civilizacijata, iako zaostnuvaat  2700 godini zad 21 vek, ..

za zal nema subtitle od ovoj anticki EZIK na ovie avtenticni aziski nomadi, ama se nadevame deka sirokata publika ke razbere ponestosimpaticno e da se vidi kao vo ovaa vestacka drzava, istocna,
SUSTINATA, ESENCIJATA na naselenieto, preminuva od edna civilizaciska faza vo druga, po ponapredna...

...od UDAR U GLAVA na targetiranata nevesta pa koga ke se osvesti ke se najde sebesi izebana, trudna, i so prsten na raka, taka da nema kade da bega, do kupuvanje na stocen  pazar, pa posle ide udar u glava, kloci, pomeka varijanta samar, i sve to.....

rezultatot e ist. vazno da neguvaat tradicionalnite "stanski" obicai i zakoni. 

A, Makedonija, Mojata cudesna zemja, na celo so zajackata brbuska, 
ke NI ja proglasi Tatkovinata, za del od Trojniot Pakt , samo ne znam koj termin ke go zaposedne, posto svabite se nacisticka, italijanite se fasisticka, istocnite pleminja se fasisticko-homoseskusalni, NDH si e prica za sebe....
mozebi ke proglasi deka Makedonija vo WW2 bila NARKO KARTEL, a,  scratch
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Сеп 27 2021, 15:55

branko se javi-vaistina se javi?

https://republika.mk/vesti/Makedonija/crvenkovski-lichno-go-povika-pendarovski-da-inicira-platforma-za-Makedonija/

uau..

sds e pred KLI|NICKA SMRT pa , aj sea ke go promovirame Perhan Prvi, Obedinitel, za ete ON da bide toj sto ke mrdne so prst?
a dosega spiese?
na Mars bese? ne znaese so se slucuva pa trebase prst u gz da mu se pikne za da kvakne deka e ziv?  tuku.... kako ti Brane Prvi Veliki odednas se razbudi ko Trnoruska , ( Trnoruska- patent [ending, by VOL!) koj te bakna bre, BranoRUSHKE ( patent pending, by VOL) pa se razbudi i odednas pocna da ...mislis?

ili.... koga ke tresne sds, ima takov lanec na istragi da povlece sto kamen na kamen nema da ostane od Bihacka?
a?

https://republika.mk/vesti/Makedonija/crvenkovski-nema-dilemi-Makedonija-e-korumirana-drzava/

ne zaebaaj.. Laughing Laughing Laughing  srekja te imame Tebe , Branorushka zapsanata lepotica ( ova e sporno ama ajde...) da se razbudis i da ni kazes .
stvarno ne prosvetl.
ama bas ti trebase da go kazes toa, da gi obasja sunce, ozlojedjeite sdsOvci... sega Sofija Kunovska ke se podmoca od srekja.

tuku....

stvarno be... da ne stvarno do tolku zaebavte sto svakjate deka posle PADOT , taa partija, NIKOGAS povekje nema da se konsolidira, ke se razbie na "zeleni" "razzeleneti" "granap-komiteti" "drustvo na izbeglici" i slicni nevladini organizacii.../
otkako SE ke izleze na povsina i PRED SUD?
dali ste svesni do kade zaglavivte i deka nikako ne smeete pred sud?
ne postoi sud, koj ako ne e vas, nema da ve zaglavi po 10-15-20 + godini vo zatvor.
ne e edno delo.!
a se vi e zabelezano.

pa vie bre i postenite sdsovci si gi izbrkavte od partija vo najgolemite momenti na mokj !
bez pririsoci i nateganja tuku samo od gadenje , izbegaa lugje od SDS koi vredea nesto, bar imaa nacionalno custvo.

e pa sega Brane, Branousko, DZABE VEZES.
znaeme nie so godini deka Makedonija e prodadena, korumpirana, kriminalizirana..

KAKO TOA TI NE ZNAESE do sega a cicas golema drzavna plata em penzija em dobro gi poznavas rabotiute, precednik kao bese? em i premier! em i lider na SDS!??

ili, ako pak gi znaese, KADE BESE DOSEGA Branoruske, so taka sega izreagira KOGA OVOJ TVOJOV ZAJAKOV SE PRODADE I PREDADE, sp taka sega vadis "noz na mrtvoga indijanca"??

Silata  vo narodot.
ne e ni vo sds ni vo vmro.

ke ve stigne narodna pravda, site.
nas, moze da ne stigne  kazna, mozda i zatvor. ama SRAM, nikogas.
vas BI trebalo rezil da ve zakopa, ama vie oset za sram ,NEMATE, toa e problemot.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пон Ное 01 2021, 15:03

Ете ги се јавија бугаристанските стрвинари, едвај дочекаа ... се ситат, благодарејки на зајковци трубат на сите страни... таков пенал не се пропушта...

https://360stepeni.mk/ofitsijalna-sofija-ne-uspea-antibugarskata-kampana-vo-skopje/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Ное 05 2021, 21:20

https://360stepeni.mk/so-zaev-od-vrvot-na-sdsm-zaminuvaat-i-chetvoritsata-potpretsedateli/

Тие бе пукаат по сите шавови...
... а ваму ќе праеле нова влада ... и поголемо мнозинство...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Ное 06 2021, 11:01

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/lukarevska-za-fokus-rabotime-na-reorganiziranje-na-partijata/

Јок, јок... не работат на реорганизација, се борат против распад на партијата...
... бродот им тоне па глувците први го напуштаат...
... ете до таму ги донесе султанизацијата на партијата им... сега не знаат ни каде ни со кого

... сдс со години не гледајки ги работите во својот двор трубеа да вмро се реформира т.е устрои по нивна желба, ма не само што трубеа туку и ровареа и подметнуваа со цел да го уништат или покорат вмро,  па останаа слепи на приватизирањето на  партијата им  од страна на зајко и пет/шест луге околу него... приватизерите набркаа се што не им одговараше и што можеше да им ги загрози позициите, поставуваа понизни послушници на партиски и државни функции .... и сега се чудат што им се случува... е па јбг... тоа е тоа... демократија и еден човек бог и батина не одат заедно..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Ное 06 2021, 20:24

Мицкоски: Нашата цел е да го поразиме СДСМ и да го развластиме ДУИ
oh bree...

a bre more , tegloskop eden..
cel e pravda, mir, ekonomija.
pravda pred se. sds dobi zatoa sto obekjavase deka ke ispozatvorele so znam i suto i rogato, a mu obezedija nesmetan odlazak em prestoj na grujo u madjarska.  sve drugo posle grujo, i pod nego, e sobiranje troski, 
taka spored nivnata perspektiva ispagjat rabotive.

sea, da bi se pravda obezbedila, treba da pocnete od ona SJO- sve po red, najprvo na primer, treba onie nedoskubani, Fatim(i go) Fe(lacio)tai, da se razglobi do najsitni detalji i pracinja vitkorije sikret na primer, pa onaa Lence, pa onaa drugana Setfova... ne moze takvi sudskoobvinitelski avanturi da pominat neceslani. mamumuibam ogromni pari se nalapaa za da im zavrsi matoricana i zatvor.
dalje, se sto se dokaze deka kradelo- u kjorka bre, i toa so amin na nivnite sopartijci.

eve,ako ( koga) ke zavrsi ( konecno, po kojznae koj pat) zajackono kopito, u kjorka, toa imotot da se konfiskuva i eve predlog- neka im se podeli na gladni i zedni sds-ovci, tokmu na niv!
neka vidat kolki bilo ubavo da se zivee ako mantras i lazes, u fotelja na firerot.

ja bi ja zaposlil eve , zenatamu , zajcica, u lokalna samouprava, da ne i se sveti koj stigne, tuku sepak- koj stigne, da ima ete, izvor na prihodi. i decata ne bi mu gi diral, naprotiv, bi obezebedil stipendii i skolarini,na drzavni fakulteti , disperzirani, na primer.

koj e kriv da si plati, neli.

i da se koregira, da ne prai zulumi pak . da svati sto belja naprail na narodot i na Makedonija. nekoj odma svakja, nekoj po  5-10, pa i 15-20 godini.

a Micko-Gricko, ako misli da lovi zabegani solo-pratenjaci, za da  uslovuvaat so foteljcinja, namesto da se fokusira na cistenje na kriminalite, zaludno gubi vreme. 
takvi Maji Mokracanini, Pavle Trajanovci, Giran Milevci i slicni parazitski one-man -show, treba da isceznat od drzavna cicka. cel zivot kako paraziti. 
slicno i so albanskive partii_ ne smee Gricko da stavi cela drzava zaloznik na nekoj si Ljuljzim od sviripicino, sto ima celi eden ipol pratenik a na Gricko mu trebal uste samo eden, da bi ostvaril nekoj balans na sili.

pa poarno da go kupi na pazar odosto da ne stavi na milost i nemilost i vlazni snovi na nekoj si koj nema ni 20 000 glasovi zad sebe.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Ное 11 2021, 15:32

Во Македонија се случуваат чуда досега нигде видени...
... пратеници на владеачка коалиција да бојкотираат парламент... Twisted Evil Twisted Evil

... калакурница!

... а оние од опозицијата како бе да не знаат дека без оглед на општото расположение а  на скоро пата-пата ситуација во парламентот дека „јуришот“ не е опција за успех...
...пијанството од успехот на локалните одамна требаше да им мине и со бистар ум користејки го  кредитот од локалните избори рационално да планираат и преземаат дејствија...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Ное 11 2021, 18:49

king напиша:Во Македонија се случуваат чуда досега нигде видени...
... пратеници на владеачка коалиција да бојкотираат парламент... Twisted Evil Twisted Evil

... калакурница!

... а оние од опозицијата како бе да не знаат дека без оглед на општото расположение а  на скоро пата-пата ситуација во парламентот дека „јуришот“ не е опција за успех...
...пијанството од успехот на локалните одамна требаше да им мине и со бистар ум користејки го  кредитот од локалните избори рационално да планираат и преземаат дејствија...
Pogolema mizerija neam videno nikade.

ova posle seto ovaso ni go prireduvaat, prosto da gi ingoriras deka postojat, so potsmev i sozaluvanje da gledas na niv...
Pufle Bogoevski narkoman faten u sred dil na kokain, ke digal pak revolucii.. Skodrana pak ke digala noze, so se cizmi na niv, u vazduh.... siroko otvoreni..


zajakot gi probi site galakticki naucno fantasticni scenarija bez kicma, bez sram aj so e bez sramu tuku se trudi uste povekje da napreduva vo bezsramnosta, bezmozocnosta..
pastvava od sds..... ne zasluzuvaat da im se obrne ni vnimanie vekje kako kon homo sapiensi.. 
sto "novo" sega ke kazat? so ke ne "ocaraat"?
isuse, koi pacienti krimogeni ///

https://republika.mk/vesti/Makedonija/biljal-kasami-vo-policija-prijavil-ischeznat-pratenik/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Ное 20 2021, 21:41

https://finance.gov.mk/%d0%b7%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80-2/

Па, па, па .... биографија ... а сепак само у втор ешалон...
... власта имала чоек со таква биографија а сепак на сите полиња  „блескаме“ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ... она сидроно што го фрлија ќе да има прекраток ланец а моторите и кормилото му се расипани па бродот плута како која морска струја ќе го завлече...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Фед 06 2022, 16:10

АЈДЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!
... законот за навреда, клевета па дури и за негативно мислење ...
... некои дебело пролупале....
... закон против клевета и така-така ... ама казнување за навреда или негативно мислење....е далеку од умот..
... абе кој не може да се носи со навредите слободно може да иде упм... толку му е дадено,

... е сега ... ќе се казнува кога цел стадион ќе урла „судија е педер“ ... кога на проститутка ќе и речеш „курво“, сите до еден кога на протести ќе викаат „лопови“  или затоа што и самото  излегување на протест е негативно мислење, кога на шоферот ќе му речеш „мајсторе, компири ли возиш“, итн.... апсурд до апсурд...
..оној ставревски велеше ..лудаци сме, ама овие го охохо надминаа, ни небото не им е плафон

.... ајде.. полека но сигурно ќе ја надминеме и северна кореја.... оној таму со RPG ги гаѓа нарушителите...


https://alfa.mk/ostri-reakczii-za-zakonot-so-koj-ke-se-kaznuva-za-negativno-mislene/


п.с.   секој што на суд ќе добие ослободителна пресуда од обвинението слободно ќе може да го тужи обвинителството за клеветење, навреда и нарушување на честа и угледот... Twisted Evil Twisted Evil

п.п.с ... замисли си предизборен митинг кога не ќе смееш да зуцнеш ништо за противникот ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 
..или тв дуел кога според овој закон „противниците“ ќе смеат само да си се удвараат меѓусебно... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Фед 06 2022, 19:08

ebago.. scratch

uups,,, pardon.... so zamenka za ebago...?  Shocked .. aj sea,... aj neka bide "Fuj!"...

cim e taka , da se podcinime na transformacijava ondkakPOLITICKO-SOCIJALISTICKI EN PRIRACNIK ZA LEPO PONASANJE PREVENCIJA OD NAVREDI, ZLI JAZICI, GOVOR ZA MRAZENJE, NAFRLJOTINI I VLASKI MAGII I ODBIVANJE NA KARAKONDZULI

                                         TOM 1

copyriht@ jok bre.
elekrtonsko izdanje IBSN 9876512345

chapter 1    Opsti sekojdnevni poimi


star pogersen nacin                    nov, milozvucen koregran nacin
stoi /zabraneto!/                        treba/ da se koristi!/

zajak                                        progresiven istaknat politicar od r.Severna.m

zajacko kopile                           abortiran progresiven istaknat politicar

kopito murtinsko                       kandidat a nobelovec od r.Severna

bugaristanec                             gragjanin na bulgaristan

Bulgaristan(ija)                          Titostan

Crpnat                                       laureat, nobelovec

Narko Boss                                 pocesen gragjanin investitor
                                                 vo farmaceutikata

predavnik                                  progresiven gragjanin

sarena revolucija                        dvizenje za zastita na jaglerod monoksidot
obraz                                          termin isfren od upitreba i zabranet od vladata na r.Severna .m

to be continued...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пон Фед 14 2022, 14:52

https://kanal5.com.mk/kaleska-vancheva-ostavki-da-podnesat-pratenicite-nikolovski-janushev-misajlovski-i-miloshoski/a516312

Аха ... само нека таа изрази желба тие одма ќе и ја исполнат ... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 13 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот