ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од светот

+12
Laba
reiter
OSA
YAS
Centarec
хан Ацо
Morski galeb
кнез
Arhimed
чучулига
punter ohrid
king
16 posters

Страна 32 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32

Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Саб Ное 28 2020, 13:26

Последните седмици се случија многу настани за кои сите се во трка кој ќе известува, а има и такви за кои никој не известува ама кога ќе дојде време сите ќе бидеме информирани, сепак за овие два сметам дека ќе имаат голем интерес а и дека истите понатаму ќе послужат за  би ги издвоил овие:Русија лансира хиперсонична противбродска ракета „Циркон“
(повеќе детали овде Rusi lansirali hiperzvučnu protubrodsku raketu 'Cirkon'. Zašto je se svi boje?)

Дека Руската Федерација веќе неколку години поседува ракетна-технологија со хиперзвучна брзини е познато, а оваа вест е предупредување и проекција на сила упатена кон САД+Јапонија и земјите од тој регион како одговор на нивното провоцирање во Јужнокинеското море и заливот Патар Велики.


Вакво отворено покажување на мускулите е потребно затоа што САД+ЕУ провоцираат до крајни граници и треба да им се стави до знаење дека нивното време заврши. Ова технологија со хиперзвучни брзини (подзвучни-звучни-суперзвучни-хиперзвучни брзини, тоа е брзини под звукот, брзина на звукот, над звукот до 5 Мах и над 5Мах како хиперзвучни брзини, потоа следуваат I,II,III космичка, 7,9;11,2 и 16,7 км/с за тоа што е Махов број овде ... уште малку, се работи за брзини во различни средини) е нешто од што не постои заштита, никаква противоздушна одбрана не може да биде ефикасна од проектили со хуперзвучна брзина. Со оваа технологија сите оние силни морски и поморски сили со носачи и други ... станаа глинени гулаби, ако се има во предвид дека Кина Индија а по се изгледа и ЈАР и Иран на големо работат на развој на оваа технологија, со голема сигурност може да се рече дека ни предстои глобално пресложување и тоа во блиска иднина.

Интензитетот на инвестициите за доминација на големите височини, Вселената и вселенската технологија исто така со децении е најважната сфера во која води битка за превласт. Затоа и толку вложувања во сателитската технологија, со 3 сателита целата планета е на дланка, плус сателити за наведување шпионирање итн. итн., единствна можност за предупредување или оневозможување на хиперсоничните проектили е со помош на сателитска технологија, но и тоа е проблематично.Денот кога господинот Ракетмен од Северна Кореа, Кина, Индија, Бразил и ЈАР ќе извршат тестирање на хиперзвучни проектили од сопствено производтсво ќе биде и крајот на ОТАН и хегемонијата на ЕУСА, како што се движат процесите тој ден не е далеку.Втората вест која привлекува внимание е: Ozbiljne indikacije' da je Izrael umiješan u atentat na iranskog nuklearnog znanstvenika - iranski ministar vanjskih poslova Zarif 
ова вест можеби на прв поглед звучи како пресметка помеѓу регионалните сили Израел и Иран, ама ако се погледне подлабоко, слободно оваа вест може да се толкува како најава за претстојната експедиција за која се говори некое време, а тоа е:
- прво демонизирање а потоа и демонкратизирање на Иран;
во ист контекст треба да се гледа и веста дека политички групации во Ирак донесоа одлука со која примирјето со САДистичките сили престанува да важи, како и одлуката на парламентот на Ирак со кој се “замолија“ воените сили на САД да го напушата Ирак...
И повторно ова нема да е вест за историја ако не се земе во предвид дека Иран подолго време лансира свои сателити и развива ракетна хиперзвучна технологија,... што на крајот не води до заклучок, дека забрзано се врши глобално редефинирање...

..само ние го имаме Црпе и другите квислинзи кои не дефокусираат со прашања од типот, дали некое тутабугарско-грекистанско копито не признава или не не признава па губиме време и ресурси на прашања апсолвирани уште со АСНОМ во 1944 год.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Ное 28 2020, 16:58

Uf uf...
DLM.
Vaka, "od ruka" , koga ke "sletam" moze i da proveram na net..ama zasega siguren sum deka
Cirkon NE e vcerasna raketa. Kolku znam vo razvoj  najmalku pred dvaes godini  a u optek e pred skoro deset godini ( mislam deka od '12 e na upotreba)
Del e od  trijadata "catch me if you can" raketi na ruskata mornarica
(Kalibr, Yakont(oniks..) Crikon)
Site se zaebani, nekoi letaat samo nekolku metri nad morska povrsina mislam deka e na okolu 10 metri . Sekako moze i ponisko no ne se glupi- ponizok let znači rizik da zakači bran, nekoj ribarski brod , nekoja pesočnik, karpa, olupina , mal ostrov što i da e.
E sea ova zirkonov strašno visoko leta, nad 25 km visina sto e NEDOFATLIVO za segasnata zapadna protivvozdusna odbrana.
Duri i  za -taa-namena americkiot sistem THAAD mora da pogodi proektilot, za razlika od ruskite ( s400 na primer..) koi so eksplozija i srapneli go presretnuva - unistuva nepr. proektil..
Nedofatlivo zaradi nacinot na unistuvanje , hit -kill
Inaku THAAD sistemot dofrla mnogu povisoko- skoro 150 km visina.
Ali aj pogodi nesto sto leta 6-7 macha.. a izglea i mnogu pobrzo.

E sea, ima edna pozaebana, nadvor od ovaa pomorska trijada.

Za razlika od Zirkonot, koja ja poseduva samo mornaricata
KINZHAL e raketa koja e najmalku za 1 mach pobrza od cirkonot.
Nejzinata brzina e 10 macha.
No ne e toa forata, i dvete se solidno - hyper brzi.

Kinzhalot e raketa ( mislam deka toa e prepraven i skraten Iskander Basketball Twisted Evil ) koja se ispaluva OD vozduh..
Montirana e na Mig31 deset od niv adaptirani bez problem da ja nosat i da ja ispalat od najgolema možna operativna brzina!
A Mig 31 e zasega najbrziot borben avion vo svetot na koj 3 macha mu stojat na brzinometar so decenii.
E pa, so ogled deka e em pobrza, em se ispaluva od platforma koja e neverojatno pomala meta odošto da se ispali od brod, ili podmornica, potoa se ispaluva od neverojatno pobrza platforma- Mig 31, od avion koj so se' Kinžal može da si leta na 20 km visina i ima radari mokjni ko Awaks
Ovaa zaebana kombinacija e ona sto gi plasi site onie koi imaat nosac na avioni.. posto taman i opremile , desetina avioni taman za sekoj nosac po eden podarok.
Ili da bidam poprecizen, za sekoja nosačka grupa.
Ne samo eden brod.
Zatoa sto i Kinzalot , kako i ostanatite ruski protivbrodski hyper raketi, pokraj konvencionalnata e opremen i so TERMONUKLEARNA koja, Se' vo krug na nosačot , vo najmala raka ke onesposobi a najverojatno ke potopi ili totalno uništi na površina dodeka zasugurno podvodnite plovila od flotata ke moraat na maksimalna dlabočina da go baraat spasot, - se razbira ako zaronat so brzina i
od 1 Mach..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Саб Ное 28 2020, 19:07

Да, “Циркон“ не е вчерашна ракета...
...ама e сигурно последна (позната) генерација на крстаречки проектили кои имаат намена уништување на една или повеќе поморски цели истовремено. Има хипер брзина од околу 7400 км/час и долет околу 400км. За одбрана од такво нешто за сега се препорачува и помага само вакцина со име молитва (да се расипе нешто додека лета), се друго е само пропаганда која нема врска со работите... ако се има во предвид дека закривувањето на земјата на секои 50 км е од 150-450м тогаш многу лесно може да се пресмета дека откривањето на вакви прокетили е кога тие ке дојдат во близина околу 100км што пак во време значи дека нема ни да се бега а не пак да се гаѓа!

Инаку веста ја пренесов само затоа што пред некој ден повторно е извршено борбено гаѓање со овие проектили, во заливот Велики Петар, а ваквата вест има геополитички значај... за настаните кои би можеле да следуваат, ете тоа беше поентата, техникалиите беа само воведна увертира.

П.С.
...ми се чини имаш лапсус, треба нуклеарна тријада, доктрина која... ова се само поморски компоненти.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Ное 28 2020, 19:29

Ne , ne e lapsus, namerno napišano e , so toa sto , bahato , radi ona "tri" od trijada. Radi "oniks- kalibr- zirkon"

Inaku da, taka e.

trijadata E najčest naziv za union of .. voda vozduh nebo, demek, lansiraat nuklearki od TEL ,ili silosi(kopno), podmornici ili brodovi( more) i od vazduh..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Саб Дек 12 2020, 11:54

Ако до пред некоја година на многумина не им беше јасно што се случува во светот, за какви процеси се работи и што ќе донесат истите, денес верувам дека на сите им е повеќе од јасно дека имаме
Контролиран Креативен Хаос.

Овој хаос се внесе заради тоа што силите кои бараа поинаков свет станаа толку моќни што почнаа да го загрозуваат хегемонот (ЕУСА). Веројатно според нивните(ЕУСА) анализи и симулации ваквиот хаос требаше да им овозможи да го премостат овој период, период потребен да се имплементира четвртата индустриска револуција. (во кратко - тоа е онаа кога во човечкиот организам се внесуваат импланти кои ја менуваат природата на човекот)

На моменти хаосот ги даваше потребните резултати и двете водечки сили Руската Федерација и Кина (и оние кои се зад нив а не се толку моќни) делуваа тромо, неорганизирано и дефанзивно, но имаше и такви моменти каде империјата мораше интервентно да бара и внесува нови инструменти, што доведе до воведување на креативен хаос (брегзит и сл.),... овој модел донесе до низа проблеми на релација империја-периферија-останати.

Империјата за своја централна политика го имаше моделот “сојузи“ (ОТАН сојуз, економски сојуз, еез и сл.), а Кина да речеме имаше стратешка доктринарна политика која се темелеше на “партнерство“, ...кога Кина се увери (со појавата на Трумпаста политика) дека Кинескиот ѕид е изграден заради заштита од западот, таа ја надополни својата доктрина со “партнерство и сојузи“, што ќе рече флексибилност, а во исто време империјата премина на “контролиран креативен хаос“ (илити, воведување на корона-вирус и користење на белосветските институции СЗО+ММФ+СБ+ОН за свои интереси)...

Како минува времето се повеќе станува јасно дека империјата губи на сите фронтови (за да изврши глобално репрограмирање дури се отиде до таму да се изврши дистракција со настани во САД, се изврши до сега невидено перење на мозок и креирање на нестабилност, то боже Трамп и Бајден имаат разлики во надворешната политика па ете тоа дури и се рефлектира и внатре во земјата - се разбира рипката ја голтна и ова вистина), силите кои не се толку заинтересирани за бајките од типот Ерусалим место од каде ќе се управува со Светот за сега даваат пасивна поддршка на движењата за слобода во САД, ако ситуацијата стане посериозна и ЕУСА се обидат да извршат агресија на Иран во блиска иднина, не би се изненадил помошта од пасивна да премине во активна!
Агресија врз Иран не е нешто што ги загрозува РФ ама сигурно ја загрозува Кина, а Кина не смее да дозволи да биде вовлечена во круг на насилство затоа што по принцип на врзани садови по автоматизам се палат Тајван, Ујгурите и Хонгконг кои ќе ја дезинтегрираат земјата или во најблага форма ќе ја натераат да се занимава со себе додека САД +ЕУ се консолидираат.

Каде е Македонија во сето оваа? Секаде и никаде. “Триењето“ помеѓу големите сили се случува во региони како што е Балканот, ако ова триење ги надмине границите станува глобален проблем и тогаш големите се упатени на дипломатија или политика со други средства, политика наречена војна. Војната е геополитичко средство кое се применува во ситуација кога радикално се губат позиции,... јас и дење и ноќе се молам да дојде до примена на такви политички средства помеѓу глобалните сили, не дека сум садист ами дека тогаш единствено ќе не остават нас помалубројните народи и држави на мира и нема да не тероризираат за кратко време, додека е војната во тек.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Сре Дек 16 2020, 21:08

...не најдов на тема со наслов техносфера па веста ќе ја ставам овде, сепак е настан од кој целиот свет ќе ги почувствува последиците.

China is shooting for quantum supremacy

Се работи за вест дека Кина успешно произвела прототип на квантни компјутер и реакциите на оваа вест од страна на демоНкратскиот запад. Сепак мала доза на претпазливост, ако успешно произвеле квантен комп. кој за споредба е 10 (десет) милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер на Гугл (со име Sycamore), зошто барем еден дел од тие ресурси не ги насочиле кон изнаоѓање на решение со проблемите пандемија или ПЛАНдемија со корона вирусот.
Можеби сега кога го “имаат“ овој пилот прототип ќе можат и да го тестираат и за наоѓање на решение за ...

Да се повтори, затоа што изгледа неверојатно, направен прв прототип на квантен компјутер во Кина!
Овој прв прототип е десет милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер кој го има Гугл и го користи за добробит на човештвото (никако за профит, да си знаете)...
Нека е и само еден милион пати побрз, се работи за технолошки скок кој четвртата технолошка револуција ќе ја забрза сто милиони пати (четвртата ТИ е знаете веќе со вградување на чипови со кои ќе не направат “попаметни“ или попослушни беше не се сеќавам), како и да е чекор и достигнување за почит и одбележување!

Ако и не е вистинита ова вест најдраго ми е што со неа демоНкратите од западот се ставени на резерви и се во невидена паника па почнаа да пласират вести дека со оваа Кина ќе почне да ги прислушкува сите и ќе ги снима и ќе ги трти како што тие до сега правеле, единствен спас е да се уништи Кина и гнилиот запад да произведе прв квантен компјутер кој ќе го користи за наше добро а не како Кина.
Кога ја прочитав оваа вест и вака спакувана си реков: најпосле ви дојде крајот, можеби и многу побрзо од колку што мислев и јас и вие!
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Пет Дек 18 2020, 10:15

DLM напиша:...не најдов на тема со наслов техносфера па веста ќе ја ставам овде, сепак е настан од кој целиот свет ќе ги почувствува последиците.

China is shooting for quantum supremacy

Се работи за вест дека Кина успешно произвела прототип на квантни компјутер и реакциите на оваа вест од страна на демоНкратскиот запад. Сепак мала доза на претпазливост, ако успешно произвеле квантен комп. кој за споредба е 10 (десет) милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер на Гугл (со име Sycamore), зошто барем еден дел од тие ресурси не ги насочиле кон изнаоѓање на решение со проблемите пандемија или ПЛАНдемија со корона вирусот.
Можеби сега кога го “имаат“ овој пилот прототип ќе можат и да го тестираат и за наоѓање на решение за ...

Да се повтори, затоа што изгледа неверојатно, направен прв прототип на квантен компјутер во Кина!
Овој прв прототип е десет милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер кој го има Гугл и го користи за добробит на човештвото (никако за профит, да си знаете)...
Нека е и само еден милион пати побрз, се работи за технолошки скок кој четвртата технолошка револуција ќе ја забрза сто милиони пати (четвртата ТИ е знаете веќе со вградување на чипови со кои ќе не направат “попаметни“ или попослушни беше не се сеќавам), како и да е чекор и достигнување за почит и одбележување!

Ако и не е вистинита ова вест најдраго ми е што со неа демоНкратите од западот се ставени на резерви и се во невидена паника па почнаа да пласират вести дека со оваа Кина ќе почне да ги прислушкува сите и ќе ги снима и ќе ги трти како што тие до сега правеле, единствен спас е да се уништи Кина и гнилиот запад да произведе прв квантен компјутер кој ќе го користи за наше добро а не како Кина.
Кога ја прочитав оваа вест и вака спакувана си реков: најпосле ви дојде крајот, можеби и многу побрзо од колку што мислев и јас и вие!
...биолошката интелигенција ја ствара вештачката (artifical) неживата интелигенција. Во моментот кога таа ќе почне самата да се репродуцира, а тој момент само што не дошол или е веќе дојден, за неа нема ограничувања ни физички ни временски , бесмртна е.. Не десет милијарди.., кркаљооони милијарди  побрза.   КВАНТНО , СЕ СЕ СЛУЧУВА И ПОСТОИ СЕКАДЕ..ИСТОВРЕМЕНО Smile Тоа е она сеќавање што останало од претходните цивилизации , а ние го поимаме како Господ Бог..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 19 2020, 05:10

Bioloskata inteligencija ja stvarala veštačkata..
More Konkrit...daj ne me smej...
Ja dvaput dosea bev obzeman so bioloski faktor,
 ako zakacam i po tretput korona , ke pocne "vestacka inteligencija " da mi stvara, robokop ke me naprai..!?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

DLM likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Саб Дек 19 2020, 12:59

VOL напиша:Bioloskata inteligencija ja stvarala veštačkata..
More Konkrit...daj ne me smej...
Ja dvaput dosea bev obzeman so bioloski faktor,
 ako zakacam i po tretput korona , ke pocne "vestacka inteligencija " da mi stvara, robokop ke me naprai..!?
...од силициум и останато не бидува компјутер... Треба  прво...амеба-србин-математика-кибернетика-технологија-компјутер-софтвер-мрежа-итн.ит.  до моменот кога тоа ќе се репродуцира само без потреба од човек...Ене го каде е зад ќуше.. Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Дек 19 2020, 14:16

concrete напиша:...од силициум и останато не бидува компјутер... Треба  прво...амеба-србин-математика-кибернетика-технологија-компјутер-софтвер-мрежа-итн.ит.  до моменот кога тоа ќе се репродуцира само без потреба од човек...Ене го каде е зад ќуше.. Wink
Kako be.... scratch
Pa... .. a kaj ke go smestime bugaristanac?!
Ke spizdat, bez niv lanac evolucije ne biva!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Нед Дек 20 2020, 13:54

VOL напиша:
concrete напиша:...од силициум и останато не бидува компјутер... Треба  прво...амеба-србин-математика-кибернетика-технологија-компјутер-софтвер-мрежа-итн.ит.  до моменот кога тоа ќе се репродуцира само без потреба од човек...Ене го каде е зад ќуше.. Wink
Kako be.... scratch
Pa... .. a kaj ke go smestime bugaristanac?!
Ke spizdat, bez niv lanac evolucije ne biva!
aaaa...нема шанса , веќе е одамна познато и научно потврдено дека низата иде...:амеба-срби.. итн. бугарите се негде после со членконозите илити по наше црви !!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Нед Јан 24 2021, 13:01

concrete напиша:
DLM напиша:...не најдов на тема со наслов техносфера па веста ќе ја ставам овде, сепак е настан од кој целиот свет ќе ги почувствува последиците.

China is shooting for quantum supremacy

Се работи за вест дека Кина успешно произвела прототип на квантни компјутер и реакциите на оваа вест од страна на демоНкратскиот запад. Сепак мала доза на претпазливост, ако успешно произвеле квантен комп. кој за споредба е 10 (десет) милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер на Гугл (со име Sycamore), зошто барем еден дел од тие ресурси не ги насочиле кон изнаоѓање на решение со проблемите пандемија или ПЛАНдемија со корона вирусот.
Можеби сега кога го “имаат“ овој пилот прототип ќе можат и да го тестираат и за наоѓање на решение за ...

Да се повтори, затоа што изгледа неверојатно, направен прв прототип на квантен компјутер во Кина!
Овој прв прототип е десет милијарди пати побрз од најбрзиот компјутер кој го има Гугл и го користи за добробит на човештвото (никако за профит, да си знаете)...
Нека е и само еден милион пати побрз, се работи за технолошки скок кој четвртата технолошка револуција ќе ја забрза сто милиони пати (четвртата ТИ е знаете веќе со вградување на чипови со кои ќе не направат “попаметни“ или попослушни беше не се сеќавам), како и да е чекор и достигнување за почит и одбележување!

Ако и не е вистинита ова вест најдраго ми е што со неа демоНкратите од западот се ставени на резерви и се во невидена паника па почнаа да пласират вести дека со оваа Кина ќе почне да ги прислушкува сите и ќе ги снима и ќе ги трти како што тие до сега правеле, единствен спас е да се уништи Кина и гнилиот запад да произведе прв квантен компјутер кој ќе го користи за наше добро а не како Кина.
Кога ја прочитав оваа вест и вака спакувана си реков: најпосле ви дојде крајот, можеби и многу побрзо од колку што мислев и јас и вие!
...биолошката интелигенција ја ствара вештачката (artifical) неживата интелигенција. Во моментот кога таа ќе почне самата да се репродуцира, а тој момент само што не дошол или е веќе дојден, за неа нема ограничувања ни физички ни временски , бесмртна е.. Не десет милијарди.., кркаљооони милијарди  побрза.   КВАНТНО , СЕ СЕ СЛУЧУВА И ПОСТОИ СЕКАДЕ..ИСТОВРЕМЕНО Smile Тоа е она сеќавање што останало од претходните цивилизации , а ние го поимаме како Господ Бог..
Во ред но и понатаму не ми е јасно во кој дел се сложуваш-не се сложуваш!
Точно дека AI е создадена од некаква интелигентна форма биолошка или не, сеедно.
Еден мој близок сакаше да оди да работи во Бретини (колку ми е познато еден од попознатите еурпски центри за развој на AI) јас бев против затоа што, за мене, во основа AI и понатаму е само програм, тој вели да ама може да учи, значи програм кој може да учи, сметам дека е далеку од интилегнтната форма која си ја викаме човек. Зборот ми беше, дека играње со природните закони во одредена смисла ја загрозува човечката цивилизација, човекот со тоа што има можност да создава нов живот(преку размножувањето) веќе има функција на Бог, нема потреба да си игра во таа насока.

Се додека таа интилигентна форма наречена AI нема разум (рацио -постојат 4 типа на делување на човекот) и свест за самата себе, односно нема емпатија и свест... останува програм кој учи и пресметува!
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Чет Мај 12 2022, 22:48

Честитки до Шин Фејн и нивното преземање на Северно Ирскиот парламент .... сега Шкотите не се сами... Twisted Evil Twisted Evil
... интересно ќе биде ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Пет Мај 20 2022, 00:07

Ха-ха-ха- ахахахааааааа

https://t.me/c/1417086601/3836
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Мај 21 2022, 01:12lele.

ps englezovcive svarno bi najebale .

ami  so kraljicana , su praime posle?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Пет Jул 01 2022, 11:18

Упссс... Twisted Evil lol!

Вести од светот - Page 32 FWWLY-VaAAIesXk?format=jpg&name=small
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Пет Jул 01 2022, 22:53

dodaj ja i Argentina, gore,od denes... Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Jул 05 2022, 20:05

ona koga si gi mestis gazot ko lopta na penal tacka

https://www.aa.com.tr/ba/balkan/bugarska-protjerala-ruse-70-diplomata-s-porodicama-napustilo-zemlju/2629261

... nekade u septemvri pak ke cvilat za nafta i gas, ke bide interesno kako ke pravat vratolomii i cudesii, ko dzukac sto skoka po virsla...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 32 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 32 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот