ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од светот

+12
Laba
reiter
OSA
YAS
Centarec
хан Ацо
Morski galeb
кнез
Arhimed
чучулига
punter ohrid
king
16 posters

Страна 1 of 32 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next

Go down

Вести од светот Empty Вести од светот

Пишување by king Нед Мај 25 2014, 03:07

Продолжува егзодусот на бугарите....

Околу 50 илјади Романци и Бугари аплицирале за работа во Велика Британија во првите три месеци од годината

http://a1on.mk/wordpress/archives/335169


По некои неофицијални извори, се шпекулира да  од како Бугарија влезе во ЕУ дека повеќе од третина бугари тргнаа „трбухом за крухом“  по побогатите земји во ЕУ да бидат измеќари...
Па ебем ли га ... нели се членки на ЕУ, ЕУ во која тече мед и млеко, кој таков бегаат ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Нед Мај 25 2014, 08:40

..природен закон, незнам дали уште реално постои шанса да го спречиме тој процес и овде. За тоа треба озбилна стратегија која ќе ги земе сите фактори и можности во обзир,
сега и во некое идно време... до каде може да се согледа.
Инаку само ќе се створи вакум кој ќе го пополнат кинези, пакистанци и сомалијци.
Ама не гледам ниеден на власт , или близу власта дури ни подалеку...кој прво го наслутува во вистински димензии..проблемот, второ е заинтересиран и трето има капацитет да собере квалификуван тим за таква сложена работа.
Освен нормално, класичното плукни-залепи со  продавање муда за бубрези и  инстант домољубие.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Мај 27 2014, 03:54

Liberal Senator brings fake pipe bomb into Parliament

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by punter ohrid Вто Мај 27 2014, 07:29

concrete напиша:..природен закон, незнам дали уште реално постои шанса да го спречиме тој процес и овде. За тоа треба озбилна стратегија која ќе ги земе сите фактори и можности во обзир,
сега и во некое идно време... до каде може да се согледа.
Инаку само ќе се створи вакум кој ќе го пополнат кинези, пакистанци и сомалијци.
Ама не гледам ниеден на власт , или близу власта дури ни подалеку...кој прво го наслутува во вистински димензии..проблемот, второ е заинтересиран и трето има капацитет да собере квалификуван тим за таква сложена работа.
Освен нормално, класичното плукни-залепи со  продавање муда за бубрези и  инстант домољубие.... Cool

veke spomnav i prethodno, na druga tema, iseluvanjeto od kaj nas a i posiroko od nasive balkanski prostori e tesko da se stopira, veke e vlezeno vo granicite na moderna pojava  posebno sega so bezvizniov moment.I kako sto rece za da se stopira treba seriozna strategija i mnogu rabota  koja sto mozda  bi dala rezultat tamu nekade za edno 10 godini, na kratok rok e cisto nevozmozno.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Мај 27 2014, 23:54

Tргна ли ЕУ по патот на неонацизмот и фашизмот?

Подемот на еврофобите во ЕП е лоша вест за Европа, но и за Македонија


Како прво, проширувањето на Унијата ќе биде се потешко и потешко, бидејќи и другите политички сили во Унијата не се многу расположени за прием на нови членки. Веќе е најавено дека следните пет години нема да има нови приеми, а со структурните промени во политиката, тоа може да трае и десет и повеќе години - предупредува амбасадорот Ристо Никовски


Оваа година за прв пат отворено неонацистички партии ќе седат во Брисел како претставници на нивните нации. Се посилната десница и левица најавуваат тектонски промени во политиките на ЕУ. Многу европски аналитичари меѓу клучните победници на евроизборите ги сметаат Националниот фронт во Франција.

Политичкиот земјотрес што се случи со влезот на над 130 европратеници од еврофобните, евроскептични и неонацистички партии во Европарламентот беше повод за се уште актуелниот претседател на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, да ги покани шефовите на државите и владите на ЕУ во Брисел на неформална вечера да разговараат за тоа како волјата на граѓаните изразена на изборите ќе се одрази на европскиот проект за идното креирање на ЕУ.
.................
..................

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID=30B405E2419EC54FA40A8CB95F525674
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Нед Јун 08 2014, 23:12

Да не губам време и преведувам!

Отидоа бугарите у бајбок.... над 3 милиони се распрснаа по ЕУ а тие што останаа прехрануваат пензионери ...

..полека но сугурно ЕУ станува земја на пензионери, но не е се така црно, надежи се полагаат во пакистанците, индијците, турците и останати од третиот свет кој ќе им ја подмладат крвта... Very Happy 
..уствари не и од турците... тие наголемо ја напуштаат ЕУ и се враќаат во Турција...

100 работещи издържат над 83-ма пенсионери

Само за първите три месеца на тази година бройката на издържаните от 100 работещи пенсионери се е увеличила с трима души. Така вече от осигуровките на 100 души се плащат пенсии на 83,33 пенсионери, докато през миналата година са били 80,44 пенсионери. Това показват данни за макроикономическите показатели на Националния осигурителен институт.

Разходите за пенсии на НОИ са достигнали рекордните 12,2% от БВП, става ясно още от публикуваната от института информация.

През първото тримесечие на 2014 г. средната работна заплата в страната е намаляла с 12 лв. и вместо 808 лв. през 2013 г. вече е 796 лв. От НОИ обаче правят уточнение, че това са предварителни данни.

Националният осигурителен институт отчита и намаление на осигурените българи с над 100 хил. души. През 2013 г. те са били 2 729 800 души, а през първото тримесечие на тази година са намалели до 2 623 106 души. Според експерти обаче това намаление е нормално за първите три месеца на годината и ще се възстанови на годишна база. Според данните на НОИ безработните през първото тримесечие са били над 400 хил. души.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4128278
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 21:55

Злосторство и казна: Силувачот се бори за живот, бидејќи жртвата му одгризала дел од пенисот!

Силовачот од Зимбабве Томас Гванди (32) бил тешко повреден откако жртвата му одгризала дел од половиот орган па сега лекарите во болница се обидуваат да му го спасат животот.
Оваа вест се проширила низ социјалните мрежи, а ја потврдил потпаролот на полицијата Пол Нијати.
Гванди жената ја пресретнал во градот Кадоми кога таа се враќала од бдеење. После силовањето, се обидел да ја натера на орален секс. Таа тогаш ја искористила приликата и му одгризала поголем дел од пенисот после што побегнала.

http://popara.mk/2014/vesti/zlostorstvo-i-kazna-siluvachot-se-bori-za-zhivot-bidejkji-zhrtvata-mu-odgrizala-del-od-penisot/

Ебаго глупиот ... му се присакало и пушење .....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 21:59

„Раша тудеј“: Ракетниот штит на САД-фрлени милијарди?

И покрај тоа што САД потрошиле десетина милијарди долари на одбранбениот ракетен штит, таа програма се покажа како целосно фијаско, пишува Раша тудеј

Како што пишува оваа руска мрежа, најновото истражување открило бројни недостатоци на ракетниот штит, но и покрај тоа, Агенцијата за ракетна одбрана (МДА) планира од наредната недела да ја изведе својата деветта вежба од 2004 година, која би требало да влијае на одлуката дали САД ќе продолжат да даваат пари за овој прескап одбранбен проект.

Неодамнешното истражување на „Лос Анџелес тајмс“, покажало дека ракетниот систем на САД до сега имал толку пропусти да се доведува во прашање и неговата способност да одбие така сериозен напад и да оправда милијарди долари вложени во него во изминатата деценија.

Повикувајќи се на извори во Пентагон, „Тајмс“ во неделата објави дека ракетниот штит до сега имал повеќе пропусти отколку што американската влада очекувала.

-Деценија откако што беше прогласен за оперативен, и по 40 милијарди долари трошоци, на ракетниот штит не можеме да се потпреме, дури ниту во внимателно испланирани тестови кои се далеку помал предизвик отколку што би бил вистински напад. Официјалните соопштенија за ракетниот систем, според пишувањето на „Тајмс“ја преувеличуваат неговата доверливост, пишува американскиот весник.

Од 1999 година, кога започна тестирањето на ракетниот штит, резултатите во најмала рака биле нестабилни. Половина од првите 16 тестови на можностите на ракетниот штит да пресретне непријателска боева глава се завршени со целосен неуспех, дознава „Тајмс“. Системот е прогласен за операционален во 2004 година, но пет од осум тестови во претходната деценија исто така биле неуспешни.

Ракетниот штит е замислен како комплексен одбранбен систем кој би требало да пресретнува непријателски ракети (хипотетички напади од Иран или Северна Кореја). Меѓутоа, дури и на пробните задачи кои ги осмислиле самите американски функционери, ракетниот штит се покажал како недоверлив. Последното успешно пробно пресретнување изведено е пред пет и пол години, а последните три теста се завршени неуспешно-два во 2010, и еден минатиот јули.

-Пробните задачи се направени така да бидат успешни и она што е неверојатно е дека дури и тогаш доаѓа до проблеми, изјави за „Тајмс“ Филип Коил Трети, поранешен директор на тестови во Пентагон.

Поради слабите резултати, сите очи гледаат во следниот тест на ракетниот штит кој би требало да биде изведен на 22 јуни. Раководителот на овој проект, вицеадмиралот на американската морнарица Џејмс Сиринг, неодамна изјави во Конгресот, дека успешноста на следниот тест останува негов најголем приоритет, и тоа со многу добра причина-ако биде успешен, на ракетниот штит, покрај постоечките 30, ќе му се додадат уште 14 пресретнувачи.

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел најави дека, од друга страна, уште еден неуспешен тест би можел да значи затворање на славините, кога е во прашање финансирањето на ракетниот штит. Сенаторот Дик Дурбин истовремено предупреди дека нема само сојузниците на САД да го следат тестот, туку и нејзините непријатели за да ја утврдат моменталната способност на ракетниот штит.

Сиринг меѓутоа, оптимстички верува дека проблемите од минатиот тест се надминати. Тој упати барање до Конгресот за нови 99,5 милиони долари, за да започне „подобрување на проектот“, наведува „Тајмс“ а пренесува „Раша тудеј“.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=36112

40 милијарди долари фрлени у ветер?
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Јун 18 2014, 22:45

...пааа  ова во ветер само условно.
Реално тие пари се плати за зилиони арбајтери, од копачи на руда, траспортни и секакви други работници ..преки купишта инжињери....па до оној генералот кој бара уште 99 милиончиња. Нормално и за профит на банките преку кои се шетаат парите..., а и сопствениците на компаниите кои ги добиле тендерите... Smile
Немој и ти ко оние сдсм џукелине да тврдиш дека противракетниот штит е американското Скопје 2014.... Smile
Всушност американците никад ни за кур не ги бивало кога е во прашање ракета...Smile За тоа сме царои ние од екс-ју , русите и оние германцине...., што само потврдува дека има некои чудни нејасни врски меѓу нас..., се останато е боранија... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 23:26

concrete напиша:...пааа  ова во ветер само условно.
Реално тие пари се плати за зилиони арбајтери, од копачи на руда, траспортни и секакви други работници ..преки купишта инжињери....па до оној генералот кој бара уште 99 милиончиња. Нормално и за профит на банките преку кои се шетаат парите..., а и сопствениците на компаниите кои ги добиле тендерите... Smile
Немој и ти ко оние сдсм џукелине да тврдиш дека противракетниот штит е американското Скопје 2014.... Smile
Всушност американците никад ни за кур не ги бивало кога е во прашање ракета...Smile За тоа сме царои ние од екс-ју , русите и оние германцине...., што само потврдува дека има некои чудни нејасни врски меѓу нас..., се останато е боранија... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Е сега у ветер ....да условно, многумина се опариле од тој проект, ...јблг ... економијата мора да се движи ..
...ветерот беше во смисол... ебате штитот кога секоја втора боева глава ќе пројде, откога ќе пукне првата промашена, штотот ќе нема веќе кого да штити....


... а СК 2014 ... е проект за иднината ... на кој кога ќе добие повеќевековна патина идните генерации ќе му се воодушевуваат ... lol!

туку рака на срце... мада више го преферирам Дубаи стилот .. сепак е боља алтернатива од оние  сивине јајце на јајце, редените под конец соц-реалистички коцки Very Happy
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Eбола!!!

Пишување by king Сре Jул 09 2014, 01:48

СЗО: Во три земји нови 50 случаи на заразени од ебола

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=37040

Oд февруари,  844 заразени лица,  518 смртни случаи!!!

Ова нели беше локална болест ...  од нигде ке се појави во некое село во некоја вукојебина ... за кратко време ќе утепа што ќе утепа и така едноставно како дошла така  ја снемува ...

Ебола во Африка .... антракс во Маѓарска ... а ние у средина


Последната промена е направена од king2 на Сре Jул 09 2014, 01:57. Мислењето е променето 1 пати
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Еуропедофили

Пишување by king Сре Jул 09 2014, 01:54

http://tocka.com.mk/1/131134/skandal-vo-velika-britanija-pratenici-i-ministri-siluvale-deca

..и после нека некои не скокаат како попарени кога ги нарекуваме еуропедофили!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Сре Jул 09 2014, 07:24

king2 напиша:
СЗО: Во три земји нови 50 случаи на заразени од ебола

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=37040

Oд февруари,  844 заразени лица,  518 смртни случаи!!!

Ова нели беше локална болест ...  од нигде ке се појави во некое село во некоја вукојебина ... за кратко време ќе утепа што ќе утепа и така едноставно како дошла така  ја снемува ...

Ебола во Африка .... антракс во Маѓарска ... а ние у средина

многу еверојатно дека светската популација ќе ја сведе на 20% од сегашната некој вирус, обучен за таа задача со некоја ГМО постапка во некоја подземна лабораторија..., нуклеарната војна е само опција, додека крупен камен од небото  дефинитивна солуција.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Aвг 05 2014, 00:50

БРЗА РЕАKЦИЈА НА САНKЦИИТЕ НА ЕУ И НА САД
Руските компании ги преместуваат парите кон Азија

http://dnevnik.mk/?ItemID=A74FC13AB294B14EB412E986213C0B69


Додека Обама се чатали ... ЕУ ќе го наебе ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Вто Aвг 05 2014, 22:45

Стратегии ли се стратегии, геополитички маки големи

http://web-tribune.com/u_fokusu/novi-rat-na-ruskoj-granici-oruzani-sukob-izmedu-jermenije-i-azerbejdzana-9-poginulih-i-11-ranjenih
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Фергусон, Мисури

Пишување by чучулига Чет Aвг 14 2014, 11:12

Веројатно до сега прочитавте за убиениот 18 годишник во Фергусон, протестите, полицијата и употребата на сила....

офф.нет околу ситуацијата

http://off.net.mk/vesti/svet/shto-se-sluchuva-vo-ferguson

Добро четиво

http://off.net.mk/links/nabrzinka/25082
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by Arhimed Чет Aвг 14 2014, 14:27

чучулига напиша:Веројатно до сега прочитавте за убиениот 18 годишник во Фергусон, протестите, полицијата и употребата на сила....

офф.нет околу ситуацијата

http://off.net.mk/vesti/svet/shto-se-sluchuva-vo-ferguson

Добро четиво

http://off.net.mk/links/nabrzinka/25082
И јас најдов нешто од локални (канадски) весници -
The police's military-like response to Missouri riots
Blurred lines between military and police

It's important to distinguish between the military and police, justice experts say, and look at why it matters that the line between the two is blurring.

"The military mission is to find the enemy force and destroy it," said Lynch. "They're not thinking about the constitutional rights of the people on the other side of the battlefield."

By comparison, a police force is expected to use minimal force to bring suspects into the court of law where the dispute can be peacefully resolved.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Чет Aвг 14 2014, 20:52

Демократија не постои. Никогаш не постоела.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by Arhimed Пет Aвг 15 2014, 02:02

Плусинфо
Србија доби милијарда долари од Обединети Арапски Емирати

Српскиот премиер Александар Вучиќ соопшти денеска дека на Србија и е уплатена милијарда долари помош од Обединети Арапски Емирати како помош за буџетот и благодарение на тоа Србија до март нема да има проблем со ликвидноста, јави Танјуг.

Вучиќ рече дека ќе биде сторено се за да во 2015 и 2016 година да се намали трендот на задолжување на Србија.
1 милијарда УСД, а што ќе се даде за возврат?
Арапите не ми личат на филантропи (или србофили).

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Пет Aвг 15 2014, 02:05

Земјоделие.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by Arhimed Пет Aвг 15 2014, 02:19

чучулига напиша:Земјоделие.
За 1 милијарда долари?
Им дојдоа Кинези во Белград, сега и Арапи може ќе им се населат.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by чучулига Пет Aвг 15 2014, 02:28

Arhimed напиша:
чучулига напиша:Земјоделие.
За 1 милијарда долари?
Им дојдоа Кинези во Белград, сега и Арапи може ќе им се населат.

Од пред година две е то парафирана работа.

Имаше по весници/портали.

И навистина е само за земјоделие... тажно е дека никој не ја разбира моќта на храната.... целото внимание е свртено кон се друго.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Нед Aвг 24 2014, 17:07

http://www.kurir.mk/svet/vesti/169510-FOTO%20VIDEO-Policajci-so-konji-gazea-luge?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Fsvet+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%29

Ова во Шведска било!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
..со коњи се газени антинацистички протестанти!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

... а нашиве самопрогласени експерти  за човекови права скокаат (таа климактеричната во прв ред) ко попарени за обично туркање ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Сре Сеп 03 2014, 23:40

Две видеа од најутепаната држава .... според глобалистите...

GoPro City Tour Of Pyongyang, North Koreaking
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Чет Сеп 04 2014, 11:01

Стрелец/Ченто/Тео напиша:..многу сумљиви видеава. Големи , море џиновски споменици, триумфални капии, барок кај да се свртиш и кружни токови и тендер бехатон на тротоари..., а нема луѓе. И тие малку кои се појавуат зомбирани без душа у нив , очигледно од рано сабајле донесени да глумат народ...
......од колата со камерата сите бегат , а возачот не поштуе пешаци, сигурно некоја тамошна лимузина на Грујо со возач кој не јебе жива сила...
Дефинитивно Грујоленд....нигде не се гледа шведска маса..

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот Empty Re: Вести од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 32 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот