ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од светот

+12
Laba
reiter
OSA
YAS
Centarec
хан Ацо
Morski galeb
кнез
Arhimed
чучулига
punter ohrid
king
16 posters

Страна 31 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Нед Јан 19 2020, 16:19

https://a1on.mk/world/bil-gejts-moeto-bogatstvo-od-109-bilioni-dolari-pokazhuva-deka-ekonomijata-ne-e-fer/

Сере ко грлица...
..откако за се и сешто наплаќаше прескапо, откако здрпа толку пари, откако патентираше и заштити работи ко њутон да ги патентирал своите закони, кодот на виндовсот го крие ко змија нозете, ...  сега најде да се просерува...

...уствари првиот „успех“ му беше еден вид интелектуална кражба од IBM... DOS operativniot sistem... кој на сомнителен начин го патентира под свое име..

... има и уште многу други зажал недокажани работи работи... на пример условувањето на производителите на видео игри да не даваат од одма подршка на игрите за другите оперативни системи туку малку покасно после ударниот термин на хитовите т.е.  да малку застарат...
... едно време и производителот nvidia на графички картици беше фаворизиран за комплетната под windows... така да пропаднаа сите други производители на графички картици единствено некако со голема мака се одржа ATI RADEON...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Spray Сре Јан 22 2020, 20:24

Реакцијата на Макрон е интересна. Побарал израелските полицајци да излезат од црквата во која тој влегол.

https://a1on.mk/world/video-makron-gi-izbrka-izraelskite-policajci-od-francuskata-crkva-vo-erusalim/

Да го почекаме уи неговот објаснување а и реакцијата на Израел
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Чет Јан 23 2020, 11:09

...почело је ..градот Вухан , 11 милиона народ ,затворен херметички заради епидемијата со вирус у втора мутација.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Чет Јан 23 2020, 15:06

Spray напиша:Реакцијата на Макрон е интересна. Побарал израелските полицајци да излезат од црквата во која тој влегол.

https://a1on.mk/world/video-makron-gi-izbrka-izraelskite-policajci-od-francuskata-crkva-vo-erusalim/

Да го почекаме уи неговот објаснување а и реакцијата на Израел

Нема што да се објаснува.... тоа е француска територија  со француски суверенитет во Ерусалим така да израелската полиција таму без покана нема што да бара...

...грубо кажано ... израелски униформисани лица без дозвола упаднале на територија на друга држава...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Чет Јан 23 2020, 15:21

concrete напиша:...почело је ..градот Вухан , 11 милиона народ ,затворен херметички заради епидемијата со вирус у втора мутација.

Немаат они гајле ... имаат луѓе и за извоз...
... само кинезите  во Кина се скоро 20% од целата светска популација... и Индија не е многу далеку од тој процент...

... а сега, ако не грешам изгледа го имаат укинато законот за едно дете по фамилија така да у догледно време ќе имаат демографска експлозија...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Саб Фед 08 2020, 00:05

bogtejebo...
Kina u karantin. evropskite i americkite kompanii zatvaraat fabriki po kina.
Proizvodi od Kina ne se uvezuvaat. Ali Express ne moze da prakja naracki, se e stopirano

nekoj ovde DEBELO GUBI,
bez ispucan metak, bogihjebosvepospiskom

ps: ABHO  Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Саб Фед 08 2020, 00:20

VOL напиша:bogtejebo...
Kina u karantin. evropskite i americkite kompanii zatvaraat fabriki po kina.
Proizvodi od Kina ne se uvezuvaat. Ali Express ne moze da prakja naracki, se e stopirano

nekoj ovde DEBELO GUBI,
bez ispucan metak, bogihjebosvepospiskom

ps: ABHO  Laughing
Т.Е.  не чека огромно поскапување на се и сешто!

... од чорапи па до iPhone...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Саб Фед 08 2020, 13:56

king напиша:
VOL напиша:bogtejebo...
Kina u karantin. evropskite i americkite kompanii zatvaraat fabriki po kina.
Proizvodi od Kina ne se uvezuvaat. Ali Express ne moze da prakja naracki, se e stopirano

nekoj ovde DEBELO GUBI,
bez ispucan metak, bogihjebosvepospiskom

ps: ABHO  Laughing
Т.Е.  не чека огромно поскапување на се и сешто!

... од чорапи па до iPhone...
...прошо воз Кинг, таа медицина веќе не функционира.. Кинезите и сами научија да работат , а пазарот си е пазар..квалитет за ниска цена секогаш поминува.IPhone  можат у г'з да си го бутнат... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Мар 24 2020, 23:52

https://press24.mk/greta-tunberg-veruva-deka-e-zarazena-od-koronavirusot

...КОЈА Е БЕ ОВАА, што се замислува дека е .... што толку внимание и обрнуваат... па и други скоро 400 000 го имаат, само таа е специјална...
... ниту има доволно години а ниту ни од далеку го има потребното знаење за работите во кои се плетка...
... некој ради нему познати причини бута малолетник таму кај што не му е место...
... абе нек се гони у три лепе ... глуматара... а фино лепо ја провалија у оној возот кога за саморекламирање  и само за сликање ја сликаа како божем седи у ходник а у ствари извадила карта за прва класа, се сликала што се сликала и рикверц назад у прва класа ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Јун 16 2020, 23:58

https://a1on.mk/world/desetici-indiski-i-kineski-vojnici-zaginaa-vo-pogranichni-sudiri-na-himalaite/

Војници на две нуклеарни сили воделе битка со стапови, шипки и камења без ниеден испукан куршумTwisted Evil Twisted Evil
....резултат 60-тина мртви  ... нешто не е во ред, има голем број мртви за обична тепачка ко што сакаат да ја претстават...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Пет Јун 26 2020, 23:00

Boze, boze...

https://republika.mk/vesti/balkan/italijanskata-policija-rasteruva-bugari-koi-ne-sakale-da-odat-vo-izolacija/

Vidi gi migrantive, morale vojska da dovleckaat za da go priberat divovo pleme ..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Вто Aвг 04 2020, 20:34

Ова во Бејрут ко нуклеарка да рокнала....

https://tv21.tv/mk/voznemiruvachko-video-snimen-momentot-na-eksplozijata-vo-bejrut/

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Чет Aвг 06 2020, 00:50

A pazi sea, da ti bilo tarana toa, vestacko gjubre nekoe...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by concrete Пет Aвг 07 2020, 10:39

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Пон Aвг 17 2020, 22:36

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by king Саб Окт 17 2020, 21:30

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%B5%D1%98%D1%9F%D0%B0%D0%BD-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B8-%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE/

Е да де .... два камиона со лансерите стојат така ачик сами без камуфлажа и никаква друга пратња и обезбедување....
... друго, азербејџан нема авион што може неприметен да се приближи до тој систем и изврши напад....
...јбг... со денешните компјутери, графичките и видео  програми и дете може да создаде каква сака анимација... ама ете војна е и секаква пропаганда е дозволена...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Нед Окт 18 2020, 17:29

Arcah, Nagorno karabah seedno.. otcepeniot region ima svoja militarija, sekako so sesrdna pomos od Ermenija, vo materijali, personal, logostika, sekako.
No S300 nema(se) ni po spisok ni na teren vo nivniot arsenal.
Ima Ermenija.
Ako e tresnat s300 togas e ermenski i najverojatno na teritorija na Ermenija. A toa bi bilo katastrofalna greska na efendi Erdoglup i Aliev.
Zatoa sto Ermenija e vo toj nivni ZND sojuz koj se brani megjusebno, so Rusija. Ako se slucilo toa , i ne e montaza , odnosno navistina da e lupnat s300 na ermenskite sili na ermenska teritorija, nekoj gadno se zaebal...
A ako pak e ermenski sistem koj e odvleckan nadvor od legalnite priznati granici na ermenija odnosno da e dovleckan co Nagorno Karabah, blizu frontot, togas Rusija nema da vleze vo konflikt, zatoa sto ne e napadnata ermenija kako nezavisna drzava..
No respondot bi bil definitivno baegi zaeban po azerbejdzanskite sili i turskite koi vojuvaat za azerite...
Ke bide interesno. Rusija zasega SEUSTE se nema zamesano nikako , ne fakja strana nit seir, iako vo Ermenija drzi voena baza kako del od zaednickata odbrana  "vo slycaj na.." , dodeka od dryga strana azerbejdzan e redoven i dobro nafatiran musterija na rusko vooruzuvanje- cist biznis, koj ima pari e dobredojden , neli..

Posto informacijava ja prenele "strucni lica " na severnomakedonska novinska agencija, zimam krajña rezerva,i cekam da se pokaze vistinata...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Саб Ное 14 2020, 11:29

Во тек се избори во САД и како што е редот медиумите по диктат вниманието го насочуваат кон овој настан. Нема ништо лошо во тоа ако немаше добро познати маипулативни техники каде спротивствените групи пласираат апокалиптички тези дека ако не победи нивниот “коњ„ ќе настапи армагедон. Ако сме сериозни од нација која за себе мисли дека е избрана од Бога да доминира(коли, беси и врши геноциди неказнето) над другите и не може друго да се очекува.

Од ова временска дистанца според мене најдобра оценка на тоа што се случува во САД даде Пепе во неговиот текст Escobar: Banana Follies - The Mother Of All Color Revolutions

(zerohedge.com/geopolitical/escobar-banana-follies-mother-all-color-revolutions?fbclid=IwAR0lLMFHvMBRdl0csAvAVWvU19v_mfW4fgILBVl3zxKP9NvyaDgIyXFk9Bk) 
а овде го има во превод (standard.rs/2020/11/08/u-americi-je-izvrsena-plava-obojena-revolucija/) на српски јазик и прилично верен на оргиналниот текст,
..., а и овој наслов The Deep State vs the deep country (thesaker.is/the-deep-state-vs-the-deep-country/) дава добра слика за случувањата таму.

Според последните вести Трамп зема сила и изнесува докази за бројни нерегуларности(изборен инжењеринг) ги повикува службите да го прогласт за избран претседател...

Сепак она што е најважно е која и каква рефлексија ќе има врз Македонија и Македонците изборот на еден од овие двајца, едниот “Кловн“ другиот “Леш“. Без оглед на наративот пласиран од медиумите мислам дека надворешната политика не би се разликувала радикално, односно и едниот и другиот македонското прашање го согледуваат низ призмата на американските интереси што значи дека геноцидот-етноцидот на Македонците продолжува..

Единственото спасоносно решение за нас е: во САД да не се избере претседател нивната позиција во светот да слабее, или да се распаднат уште подобро, само таков развој на настаните би бил во полза на Македонија и Македонците, за држава која активно работи и врши етноцид врз мојот народ единствени добро жто можам да и го посакам е, да не распадне во агонија!

Ако опаѓа позицијата на САД ќе опаѓа и силата која ја имаат нашите наци-фашистички соседи, а со тоа ќе бидат принудени да се повлечат од нивната геноцидна политика кон Македонија и Македонците.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Нед Ное 15 2020, 07:41

Mozebi nie, mali vo odnos na drygite, vo megjunarodnata politika, premnogu ja uklycuvame taa amerika u nasite zivoti i postoenje..
I ja gleame sekade i vo se. A vo realnosta vrzani sme za evropa.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Нед Ное 15 2020, 11:26

VOL напиша:Mozebi nie, mali vo odnos na drygite, vo megjunarodnata politika, premnogu ja uklycuvame taa amerika u nasite zivoti i postoenje..
I ja gleame sekade i vo se. A vo realnosta vrzani sme za evropa.

Не “можеби“ туку е задолжително имплементирање на интересите на големите. Се разбира тоа е секогаш по “барање“ на тие големи сили. Впечатокот дека некој од “малите“ тоа го работат на своја рака за да се додворат на големите е перцепција произведена заради добро извршеното програмирање - кога субјектот до толку ги прифаќа пот-свесните команди што смета дека се негов изум. Заради тоа тој е среќен (неконфликтен) и смета дека нешто особено е инвентивен, никогаш нема да прифати или свати дека всушност е жртва.

(еве еден пример на кој се гледа дека програмирањето е толку добро што е влезено во менталниот склоп.
Кога ќе излезе вест дека некој човек има проблеми со извршител заради неплатен долг струја-вода-тв што и да е, реакцијата кај повеќето да не речам кај сите е следната: и треба да плати, како јас цел живот плаќам, треба да плати ако не плати нека извршителот му го одземе целиот имот, што сум должен јас да плаќам, а тој да не плаќа.
Со оваа се докажува и гледа до кој степен е изменета човечката страна кај секој од нас, кога сме подготвени да го испратиме човекот наулица без да прашаме зошто тој човек не плаќал можел ли д аплаќа, за причините па потоа да носиме суд, ама не... потоа се преашуваме како од дарвинизмот влеговме во ера на канибализам)

Околу меѓусебната поврзаност на меѓународни субјекти и објаснување на истото не може механички да се примени знаењето за некој биолошки организам затоа што е во прашање социолошки прашање. “Човекот не може да живее надвор од заедница“ рекол уште Аристотел, ако живее сам тогаш не е човек туку животно.
Од кога ни е позната и се проучува историјата се доаѓа до заклучок дека целокупната историја е всушност глобализација, понекогаш тоа се прави со радикални методи како војни за да се забрза и тоа секогаш. И, Главниот проблем-“недоразбирања“ е околу методите како да се таа изведе. Од една страна имаме, јас го нарекувам македонски концепт затоа што е промовиран од страна на Александар Македонски и се нарекува КОСМОПОЛИТИЗАМ. Овој метод инаку најприфатен е меѓу словенската популација и затоа е перципиран како источна цивилизација. Од другата страна (римско-грчки модел) постои метод на глобализирање познат под име “нов светски поредок“ или едноставно ГЛОБАЛИЗАМ, името му се дава од оној кој во моментот го воведува затоа е познат под повеќе имиња. Кога се говори за него најчесто се подразбира фузија-укрупнивање-глобализирање ама со ДОМИНАЦИЈА на ЕУСА (Г7, или “клубот 5 очи“ или едноставно речено англосаконските центри на моќ) земјите, процес кој ќе се одвива под нивен надзор, со нивни интервенционизам итн. итн. ...

Во меѓувреме како еден од многуте концепти се промовираше и глобализам преку кластери односно заедници, па така настанаа ЕУ или ЕАУ, пацифички сојуз афрички сојуз итн итн, замислата беше да се развиваат одвоено секој кластер а кога ќе се изедначат во стандардтехнологија и се друго се изврши нивно спојување,... не нешто не им оди како посакуваат па во меѓувреме имаме други втришта.

Извор, на мене познат, каде најдобро е објаснето што се случува на ова поле е КОБ (Концепција за Општествена Безбедност) извонредно обработена е ова прашање и верувам со методлогија и техника разбирлива за секого. До најситни детали е објаснета денешната глобализација кој ја бутка и зошто нема да помине.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Нед Ное 15 2020, 15:03

Ili planetava  stanuva pretesna za coeckava rasa ili coeckava rasa definitivno  e sama u cela vselena...
...se e ok i te iscitav do detal.

Ova ke komentiram, pa neka bide i predizvik za razvoj na debata.
Globalizacijava e štur proces, ne sme dorasnati za globalozacija, civilizaciski.

Spomna Afrika...
Nekade nekogas , se si mislam deka kade i da e  vo nekoja idnina, taa Afrika ke počne da se prazni od domorodci i da se naseluva so Kinezi, Evropjani ili Amerikanci.
Dokolku ne im uspee da se dogrebat do ogromnite ruski prostranstva, sto zasega e nevozmozno neli, barem dodeka e Putin ziv.
A Aftika e dovolno golema za site. Plus , milioni i milioni ne pokazaa deka se nosat so civilizacijata tuku uporno stagniraat vo sekoj pogled.
Nekomu vo idnina ke mu tekne deka dzabe im e sansata neiskoristena, pa ke proba drug eksperiment..
Drugo, vojnite SE ušte go dvižat svetot.
Kako i kaj elektrikata, za da teče struja , mora da ima dva sprotivni polnezi, + i -, taka i so parite. Za da ima obrt, mora da ima dva sprotivni sveta, sitomastija i bogati, za da tečat i parite. 
Se' dodeka svetov go vrtat parite-  a parite- čoečkata nesrekja odnosno edinstvenata od site katastrofi koja homo sapiens ja predizvikuva- vojnata, parite ke se vo tesna relacija so vojnata. 
Voenite sojuzi ke se vo tesna relacija so ekonomskite.
NATO I EU. 
I ponekoja Switzerland. Ama tamu nema kineski kapital, neli, posto sme neutralni neli...?  Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Нед Ное 15 2020, 20:11

Се плашам дека некои делови не ги разбрав па ќе си продолжам онака како сум разбрал, ако е погрешно интевенирај или избриши.

И повторно не дека сакам едноставно толку ме бидува затоа се и толку долги коментарите, кога би имал повеќе знаења веројатно би биле многу попрецизни.

Што се однесува до глобализацијата како процес можеби заслужува посебна тема за да се говори само за истата, со истата намногу се занаимва геополитиката и геостратегија затоа што им е потребно да се следи за да се конципираат соодветни чекори.

Дека глобализацијата е “штур“ процес не верувам дека го знам точното значење натој збор па според тоа и не разбрав на што точно се однесува.

Еве неколку делови од студијата Закон на Врмето
Закон на Времето:

Во рамките на “Закон на времето“ се користени сите досегашни научни и технички достигнувања за да се согледа вистината, особено се користи “теоријата на управување“...
Вести од светот - Page 31 Law_of10

И не, не е предвидена Африка за преселување (барем не на оние кои треба да управуваат) на ... туку чисти екосредини кои се засебни екосистеми кои ги има на повеќе локации.
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Вто Ное 24 2020, 11:00

Некогаш важеше, една слика 100 збора, денес се е сменето, имаме ново правило, една слика цела библиотека.

Вести од светот - Page 31 Biden_media
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by VOL Вто Ное 24 2020, 12:49

Pred tri dena ovoj načuka 78 godini.
Pred 48 godini zenamu i kerkamu ginat u saobrakjajka.
Pred 7 godini i sin mu umrel od tumor.
Od toa so mu e zivo ostanato, ne moze bas da se pofali.
Dodeka novokomponovaniov preCednik legne u uajt haus a toa ke potrae bar godina, ke nacuka 79. U negov mandat ke dozivee ( valjda) i 80, 82...
E sea so 80 god , so ne bas hepi femili ( od ona so mu e zivo ostanato) ,
So familijarni tragedii ( decata da si gi zakopas pred tebe...) so se prvata mu nevesta...
Ne znam, baska na tie godini, ma i vselenski vakcini da uvezat protiv korona, na 80 godisnjak ako go zdrma korona, ke bide " op - stop! Taknuto - maknuto" , ko u šahot.. koj igral znae.
A baška, eve, ko ke dojde da se istrebime, šo muki ke vidat brakjava amerikanci, " mister president, razbudete se, treba da lansirate protic napad so nuklearki, ne napagnaat!"
Ovoj šo, ke im kaže " ostajte me deco , ja so dve noze i onaka sum u.."?
Ali nek im e so srekja, na brakjata amerikanci ete izbraa oni, čestitki.
A i nam site na planetava , neka ..kahmm...srekja da ne čuva.
Pokraj toa , gospod da ne čuva.

Apropos slikava gore, edinstveno moze da se iskomentira samo kako " rise of livng deads"
( kineski igran film od 1956 godina u režija na Žak Kusto"
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by DLM Чет Ное 26 2020, 07:50

Прво, препорака за текстот Nova europska fraktura istok-zapad: put u slijepu ulicu, каде др.Санја Вујачиќ на едностваен начин укажува и докажува дека не постои голема разлика помеѓу политиката на Трам-групацијата и онаа на Бајден-групацијата, односно дека се тоа само две различни страни од иста паричка.
Секако дека има разлика како на внатрешна така и на надворешната политика ама тие разлики се само финеси, додека едните предвидуваат порадикални средства за наметнување на нивната доминација другите имаат нешто посуптилни средства.
Но во суштина и едната и другата страна имаат за цел УСА доминација во светот, е сега бидејќи светот каков-таков постепено се буди овие се исправени пред дилемата ќе ги има или ќе ги нема.


Вториот текст-препорака е со наслов A Biden Administration Will Be Dominated by More U.S. Aggression, или во превод со инсталирањето на Бајден подгответе се за повеќе војни. Во ова интервју поранешниот адвокат и сенатор дава јасна слика зошто не очекуваат нови војни. Кои се причините и мотивите на моќната групација околу Бајден, Сите, веќе знаат дека тој е остарен и не води ниту управува со ништо, а дека е маскота на моќна транснационална групација (погледнете од каде се пристигна честитките и ќе видите дека таа групација има кракови на сите страни на светот) која сака да го управува целиот свет. Дека за остварување на своите цели е подготвена на нови војни на геноциди и други иновативни методи на западниот империјализам.

Ова “Трето, војна и агресија се назаменливи институционални инструменти на американската капиталистичка економија.“ е круна на се до сега речено, дека на САДистите, и целиот тој тнр запад, војните им се неопходни за да опстанат,.. дека империјализмот, без обзир како и да го нарекуваат (корпоратизам или со некои други звучни имиња, исто како и со проститутките како и да ги нарекувате куртизани, старлети и... не менува ништо само фабрикува перцепција која е илузија) останува зло на човештвото во 21 век.
Капитализмот се истроши и нема што повеќе да му понуди на човештвото време е за нов концепт, односите внатре во општеството, преку раслојувањето и распределбата на колачот, до толку ги радикализира што, гледано од страна човек се прашува како сеуште опстанува,...
...коронава им дојде многу убо за да ги забават процесите, ама тоа не значи дека може да ги одложуваат во недоглед, кога тогаш тиквата ќе пукне, би било добро да си што подалеку од тиквата за да не те погоди ...
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од светот - Page 31 Empty Re: Вести од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 31 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот