ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од ЕУ

+11
VOL
Spray
gestapo
Фири
Sahara raj
YAS
хан Ацо
Arhimed
Centarec
чучулига
кнез
15 posters

Страна 1 of 35 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Go down

Вести од ЕУ Empty Вести од ЕУ

Пишување by king Пон Окт 27 2014, 23:12

И тоа е ЕУ...

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=A662BB698DE20C4D8134466CBEED99DB

0.5 ЕУРА по гигабајт!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...УПМ.... !!!!

..тоа не е пљачка, тоа е безобразие, гусарење, разбојништво од најдолен вид....
..не фала таква ЕУ...

... и пази... после бурните реакции данокот не смеел да биде повисок од 2.83 еура месечно...
.. мижи асан да ти баам... ги преебат ли маџарите и еднаш им го воведат ли данокот, наебале ... за кратко време ќе порасне ставката ...


... ЕУ ... и слобода до пристап на информациите ... да, да ... ама дебело да ги платиш ...

FUCK EU!

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Вто Окт 28 2014, 07:49

...није ваљда????...почело је почело....:НОВИОТ ФЕУДАЛИЗАМ, кметови и господари... Cool
ќе се множат сеа серии..супермени,спајдермени...стрелци и други робин худови ...да се теши народа, да си мисли наивно, да се уљуљкуе у заблуда дека некој мисли на него, додека го дерат...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Чет Окт 30 2014, 21:17

Никогаш несватив која им беше во ЕУ логиката на глупирањето со Русија???  Зависници се од американските банкарски евреи???..што ли...???
Само кретен или некој кому мудата му се ептен во менгеме би почнал економска војна со Русија. Ај американците , тие будалетинки се заслепени од помислата дека стануваат империја во пропаѓање, ама европејциве????  Дефинитивно педерлааната и ги има зафатено сите витални органи..
А иде зима, еве ја веќе на праг...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Пет Окт 31 2014, 21:09

Како која конкрит?

Па по секоја зима иди пролет а за време на зимата ако се нурнати цените на енергенсите и златото .... е цврцки.

Пишат луѓе по интернетот за стратегијата која се употребува. Читајте малку.

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Пет Окт 31 2014, 21:48

чучулига напиша:Како која конкрит?

Па по секоја зима иди пролет а за време на зимата ако се нурнати цените на енергенсите и златото .... е цврцки.

Пишат луѓе по интернетот за стратегијата која се употребува. Читајте малку.

Читаме чучулига , зар со цел ум мислиш дека не читаме...,  и Наполеон читал и Хитлер исто, па го попија стапот до рачката.
Не заборавај дека Русија е свет за себе, кој , ако излезе од набеденоста дека е глуп и стане свесен за себе може само да прдне накај Европа , па таа да проба евентуално тој метан да го користи за гориво, А тие , ако им успее со Кина (да не спомнувам Индија и други) да направат дил...имаат доволно пазар, суровини и ресурси да бидат свет за себе. Тоа е некаде околу 60% од светските резерви во се, и некаде  поприлично народ во Русија и Кина за кој.....и де се скинат од работа, производство и трговија за да го дигнат на дупло ниво на стандард и потрошувачка од сега, ќе им требаат наредните 50-60 години.  
Ај кажи ми кај ќе биде тогаш една Германија на пример, кога веќе од вчера сега деловниот свет тамошен и тропа на врата на Фрау Меркел и и вика :  отвори го пенџерчето!!!
Сега!!, за на пролет мислам нема да имаат сила ни за тропање.
Нормално , ако оние идиотите од преку океан не почнат нова светска војна со помош на своине ударни сили од ИСИЛ.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Пет Окт 31 2014, 22:21

нормално дека почнаја....

ехехеее уште кузнај шо нема да се изнагледаме.

Ти мириса теба на трета светска војна?

Или на нова студена војна?

Ај да полеснам, кај има поќе пари и моќ?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Пет Окт 31 2014, 22:49

I drugo concrete,

okolu spomnuvanjeto na zimata Hitler i Napoleon...

oti si mislish deka samo nie sme pismeni i sme go prochitale poglavjeto koe se povtoruva...

zamisli deka i evropjanite vo kombinacija so amerite go prochitale izanalizirale i mu nashle chare....

ne e teshko. Oti si mislish deka ima glupi lugje... Ustvari vo pravo si... ima takvi... glupite lugje sme nie, jas i ti!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Пет Окт 31 2014, 23:42

чучулига напиша:I drugo concrete,

okolu spomnuvanjeto na zimata Hitler i Napoleon...

oti si mislish deka samo nie sme pismeni i sme go prochitale poglavjeto koe se povtoruva...

zamisli deka i evropjanite vo kombinacija so amerite go prochitale izanalizirale i mu nashle chare....

ne e teshko. Oti si mislish deka ima glupi lugje... Ustvari vo pravo si... ima takvi... glupite lugje sme nie, jas i ti!

..скромно си мислам ,земајќи во обзир дека сум си глупичок...за што сум потполно свесен...дека  и Хитлер со целата камарила стручњаци, аналитичари и логистичари го анализирал заебот на Наполеон , па пак го гутнал до балчак.., заедно со  јадните германци и сијасет други ни криви ни дужни со нив..топтан.
Сигурен сум исто така, дека многу умни умови и во уса и во еу дебело, нашироко и надугачко ги анализираат двата историски заеба во блиската историја , онаа таму подалечната да не ја ни гледаме..и дека сигурно мислат дека нашле чаре за таа загатка.
Но самиот тој факт ни кажува дека се заебале и дека во основа гледано се поглупи и од нас глупичките... Wink
Едноставно тие глупандери не сваќаат со кого си имаат работа , како и многу други пред нив , како и многу други после нив, ако се испилат такви.
Ќе помислев дека им дошол умот само во еден момент...., ако на некој начин покажеа дека сватиле дека и Русија е држава и народ со исти желби, соништа и аспирации како нив и дека како таква треба да ја ценат , почитуваат и третират. И дека ноќта на вештерките и другите валентајнски и вуду глупости , ама ич не се нивна традиција и дека кур ги боли за тоа...
Тоа што таа проста и едноставна вистина никако да им пројде низ уши, убеденоста дека тие се тие кои го држат Бога за муда и никој нема право да им напомне дека може нешто држат , ама тоа не се Божјата муда...е тоа заради што си  остануваат глупи и прости губитници.
Иде зима , бомо видели на пролет чија мајка црна вуна предела таа зима.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Пет Окт 31 2014, 23:51

Ахххххх

напразно влечиш парарали.

Изземаш дека и денес сега во моментов во Македонија на пр се прославува Вештерскиот ден?

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Пет Окт 31 2014, 23:52

чучулига напиша:Ахххххх

напразно влечиш парарали.

Изземаш дека и денес сега во моментов во Македонија на пр се прославува Вештерскиот ден?


ќе ги запалиме бргу на клада тие некои изроди , не бригај..... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Пет Окт 31 2014, 23:55

Не се секирам.

Тие се точки. Нема шо да ги палите.

Јас сум вештица ко така.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Саб Ное 01 2014, 00:53

чучулига напиша:Не се секирам.

Тие се точки. Нема шо да ги палите.

Јас сум вештица ко така.

..нема веза ти си само чучулига заљубена во американски чучулиг.. А љубовта е неурачунљива, свашта ти се привидува..така да само ти се чини дека си вештица... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by кнез Саб Ное 01 2014, 07:26

concrete напиша:
чучулига напиша:I drugo concrete,

okolu spomnuvanjeto na zimata Hitler i Napoleon...

oti si mislish deka samo nie sme pismeni i sme go prochitale poglavjeto koe se povtoruva...

zamisli deka i evropjanite vo kombinacija so amerite go prochitale izanalizirale i mu nashle chare....

ne e teshko. Oti si mislish deka ima glupi lugje... Ustvari vo pravo si... ima takvi... glupite lugje sme nie, jas i ti!

..скромно си мислам ,земајќи во обзир дека сум си глупичок...за што сум потполно свесен...дека  и Хитлер со целата камарила стручњаци, аналитичари и логистичари го анализирал заебот на Наполеон , па пак го гутнал до балчак.., заедно со  јадните германци и сијасет други ни криви ни дужни со нив..топтан.
Сигурен сум исто така, дека многу умни умови и во уса и во еу дебело, нашироко и надугачко ги анализираат двата историски заеба во блиската историја , онаа таму подалечната да не ја ни гледаме..и дека сигурно мислат дека нашле чаре за таа загатка.
Но самиот тој факт ни кажува дека се заебале и дека во основа гледано се поглупи и од нас глупичките... Wink
Едноставно тие глупандери не сваќаат со кого си имаат работа , како и многу други пред нив , како и многу други после нив, ако се испилат такви.
Ќе помислев дека им дошол умот само во еден момент...., ако на некој начин покажеа дека сватиле дека и Русија е држава и народ со исти желби, соништа и аспирации како нив и дека како таква треба да ја ценат , почитуваат и третират. И дека ноќта на вештерките и другите валентајнски и вуду глупости , ама ич не се нивна традиција и дека кур ги боли за тоа...
Тоа што таа проста и едноставна вистина никако да им пројде низ уши, убеденоста дека тие се тие кои го држат Бога за муда и никој нема право да им напомне дека може нешто држат , ама тоа не се Божјата муда...е тоа заради што си  остануваат глупи и прости губитници.
Иде зима , бомо видели на пролет чија мајка црна вуна предела таа зима.
Прво нешто процедурално кое се пренебрегнува постојано во историските читанки а тоа е дека против Русија тргаат и во двата случаја цела една коалиција предводена од тогаш најсилната земја на Западот.
Значи се прави една намерна грешка преставувајќи ја Германија како сама трга на Русија што е апсолутна лага.
Со Германија на рускиот фронт одат еве на пример од Балканот и околина една романска армија(150-170 000)па унгарски, зависно од проценките ,но најмалку две армии, хрватска усташка дивизија, па босанска ханџар дивизија,што ќе рече само од овие простори одат во освојувачки поход на Русија повеќе од 500 000 војници што е една огромна сила.Со Германија одат и скоро сите државиод север па до Италија на југ,топтан сосе предавничките полски и бандерашки сили.
Немам намера да пишувам историја, туку се обидувам да ја користам како алатка.
Значи истите приказни како и денеска,па на пример ако ги прочитате германските соопштенија и летоци пишувани и фрлани над Београд и другите поголеми југословенски градови за обединета Европа,за местото на Балканот во таа обединета Европа ќе помисли човек дека тоа е денес пишувано.
Единствено што никој не кажува какво тоа место му дале на Балканот во таа обединета Европа,предводена од Западот. Cool
Е сега за Русите.
За да ги сватиш Русите,прво треба да ги прочиташ Толстој Достоевски и Шолохов,да ги разбереш, па на крајот и да ги сватиш.....и тоа не е се..... Smile
Кога тоа човек ќе го свати знае дека има работа со еден неверојатно сампорегорен(овој збор одамна не се употребува кај нас а е тоооолку важен) руски човек,со кој не може да се мери ниеден човек на светот.
Е сега од каде на русинот тој самопрегор таа способност за жртва и тоа не за лична добивка туку за општото добро на својата мајка Русија.
Тука доаѓаме до духовно ниво кое за рационалниот Западот е неоткриено и тотално непознато.
Ако ги земеш сите параметри на воена сила(бројот на уништени авиони на писти бројот на уништени тенкови,бројот на уништени дивизии,освојувањето на најважните руски територии(паѓа Киев)споредбениот квалитет на оружјето..... во 41-ва година, неминовно доведуваат до еден заклучок, а тоа е неминовен слом на руската армија.
Тоа не само што не се слчува туку русите тргаат во контраофанзива пред Москва и ги буткаат се до Смоленск.
Тука има само едно објаснение а тоа е дека победува духот.
Значи за да се победи Русија треба да и се уништи духот.
Е во таа област Западот се обиде да поработи во овие 20 и кусур години.
Пуси риот,педерламата и либералниот индивидуализам се начинот за уништување на рускиот дух(душа) кое Путин Велики не го дозволи,со што ја направи најголемата работа во сочувување на Русија.
Јас ја гледам во овој момент Русија дека е жива,а тоа е сигурен индикатор дека таа ќе победи.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Саб Ное 01 2014, 08:41

Путин Велики.., браво Кнеже, вистинско име за вистински Русин... Cool
Од сеа само така ќе го викам...и се надевам ќе го поживи Господ како и оној првиот.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by кнез Нед Ное 02 2014, 14:33

Eве ги и Кинезите http://serbian.ruvr.ru/2014_11_02/Juan-je-krenuo-u-ofanzivu-protiv-dolara-9407/
Се работи,само упорно и стрпливо. Very Happy

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by чучулига Вто Ное 04 2014, 22:18

кнез напиша:
За да ги сватиш Русите,прво треба да ги прочиташ Толстој Достоевски и Шолохов,да ги разбереш, па на крајот и да ги сватиш.....и тоа не е се..... Smile

Во магливо сеќавање ми е твит или виц и се повикувам на него.. : Толстоевски!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by king Чет Ное 06 2014, 01:40

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by king Чет Ное 20 2014, 08:53

Од што боледува Франција?


Француското стопанство стагнира. Расте само невработеноста и државниот долг. ЕУ-критериумите за буџетот ќе бидат запазени дури во 2017 година. Дали повторно почнува спиралата на долговите?

Критиката на француската економска политика е се посилна. Француската влада се‘ уште не ја сфатила сериозноста на сопствената економска ситуација, вели Катарина Пијненбург од Германскиот институт за економски истражувања во разговор за Дојче веле.
Во евро-просторот владее уште поголема несигурност, поттикната од геополитичките кризи како онаа во Украина. Но, и негативниот француски државен буџет, во втората по големина економија во еврозоната, не ја издржа својата должничка криза. И натаму постои ризик таа да излезе од контрола, тврди експертот по макроекономија.
Факт е дека во Франција веќе две години нема економски пораст. И покрај тоа, францускиот претседател Франсоа Оланд води експанзивна фискална политика. Француската влада верува дека поголеми државни интервенции можат да ја совладаат кризата. Но, Катарина Пијненбург со скепса гледа на оваа стратегија: Франција може да ја надмине кризата само преку структурни реформи, првенствено на социјалните системи и на пазарот на труд и да постигне истовремено јакнење на претпријатијата и пазарите.
Пораст наместо намалување на долговите
Но, Париз досега не покажа желба за реформи. Отпорот во сопствената Социјалистичка партија на Франсоа Оланд е преголем. Санирањето на државниот буџет не напредува, буџетскиот дефицит постојано расте од 2008 година и е над дозволената граница на ЕУ од три проценти. Во 2013 година дефицитот во буџетот беше 4,3 проценти. За 2015 година експертите предвидуваат пораст на 4,7 насто. Прогнозите на Катарина Пијненбург велат дека маастрихшките критериуми за нови задолжувања ќе бидат запазени дури од 2017 година. Со тоа јавното ново задолжување расте и натаму, на незадоволство на бриселската администрација.

Длабоката криза има последици и врз еврозоната. Токму антиреформските Франција и Италија се тие кои го кочат економскиот пораст во еврозоната, и тоа иако заедно со Германија се вбројуваат во трите најголеми економии во ЕУ.
„Мора нешто да се случи, инаку Франција ризикува преку развојот на долговите да доживее пад како своевремено Португалија и Шпанија“, предупредува економистката.
Франција и Италија - болежливи ЕУ-нации
Финансиската криза од 2008 година во банкарскиот сектор на двете земји водеше до голем пораст на државните долгови. Загубите во вредноста на државните обврзници поради неодржливиот развој на долговите, пак, предизвикаа кризи во банките. Оттогаш, консолидирањето на долговите и усвоените програми за штедење ја оптоваруваат реалната економија. Долгорочно, тоа води до намалени даночни приходи и растечки социјални давачки, а во краен ефект, до повисоки дефицити. Во однос на Франција, со оглед на високиот државен буџетски дефицит, постои се‘ уште опасност од вртење на спиралата на кризата, вели Пијненбург. Но, намалувањето на долговите е турнато во заднина, приоритет има економскиот раст на земјата, а тоа Оланд и неговата влада сакаат да го постигнат со сопствени сили.
„За таа цел треба да бидат скршени овие ригидни структури, за да се генерира поголем развој. Франција тоа го знае, но отпорот во сопствените редови е голем и го кочи преструктуирањето на социјалните системи и пазарот на труд“, смета Пијненбург. Француските економисти одговорноста за долготрајниот економски пад, пак, ја гледаат во Германија и политиката на штедење на земјите во еврозоната.
Опасност за целата еврозона
Но, притисокот врз француската влада расте, зашто ситуацијата на пазарот на труд е напната. Во јуни стапката на невработеност беше 10,2 проценти, двојно повисока отколку во Германија. Оваа висока невработеност првенствено ги кочи потрошувачката и конјунктурата. Притоа, потрошувачката за Франција е многу важен развоен столб и неочекуваниот економски пораст од 0,3 проценти во последниот квартал беше предизвикан главно преку потрошувачката.
„Посебно катастрофално би било натамошно растење на невработеноста“, истакнува Пијненбург. За да се избегне спиралата на назадување, на Франција првенствено и‘ треба поедноставен даночен систем, за на претпријатијата да им отвори поголем маневарски простор за инвестиции, смета економистката. За тоа е потребна избалансирана политика на конкурентност. Поголема конкуретност подразбира повеќе иновации. Тогаш фирмите се принудени да го избегнат притисокот на конкуренцијата со инвестиции во нов развој. Со тоа се предизвикува поголем пораст. За Пијненбург е важно да се создадат подобри рамковни услови за повеќе иновации и развој, за да може целата еврозоната поуспешно да излезе од оваа негативна состојба.

http://www.dw.de/%D0%BE%D0%B4-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-18072088?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-xml-mrss
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Чет Ное 20 2014, 10:39

Oсновниот проблем со социјализмот е што не може да биде и риба и жена.. Нема социјален-капитализам или капиталистички социјализам. Капиталот  природно се собира околу неколку јадра на кондензација и остава се друго суво. Ако се проба да се дистрибуира како социјала , бега од тие простори како луд. И ова не е теорија туку чиста емпирија.
Социјализмот е нешто сосема друго. Глупост е да го практицираш  низ Сталиновиот систем на НАРКОМ-ови, комесари и слично или пак како Маовата Културна револуција и милионите  печки за топење железо...
Вистински функционира само низ ОПШТЕСТВЕНАТА СОПСТВЕНОСТ  но не сватена вулгарно,  туку баш онака како е почетнички анализирана во последните писанија на Маркс, а после и на Енгелс. Само таков.., тогаш делотворен е и Глобализмот кој пружа можност за огромна уштеда во енергија и здрав животен протор што е битно за Планетава.
Југословенскиот експеримент таман дојде до фаза да почне да дава резултати, најкрваво можно е задушен.
Квази Глобалистите реагираат како пациент кому му е дијагностицирана неизлечива болест...се однесуваат како слон во продавница за стакларија, неколку пати после ЈУ, а и тераат даље све у шест.
Не можат да се помират дека идеата ..се да е во нивните неколку џеба, не функционира..дека сепак мораат да делат со секој жив човек на планетава. Но тие нив попрво ќе ги убијат наместо да делат. Затоа се опасни по живот за сите. Како се постапува во такви случаи се знае. Е сеа дали бргу , пред да исчезнеме и ќе може да се делува незнам. Единствените кои можеби можат тоа да го спречат се Русија и Кина , ако навистина ја научиле лекцијата. Другите од "големите 8 " се смртно болни и немоќни.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by Гостин Чет Ное 20 2014, 13:55

concrete напиша:Oсновниот проблем со социјализмот е што не може да биде и риба и жена.. Нема социјален-капитализам или капиталистички социјализам.

Како да нема бе, чистиот капитализам го нема никаде веке, сите модерни држави се социални има найразлични привилегии за хендикепирани, за майки, за пензионери, за невработени и така натаму. А тоа што е во кина не е ли капиталистички социализам? Така да се е прашанйе на терминология. Но во никоя држава помодерна никой нема да го трпи чистиот капитализам каде газдата дава на работникот колку да не умре од глад и го држи по 14-15 часа секой ден.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Чет Ное 20 2014, 16:18

хммм..па затоа и на капитализмот му се одбројани деновите... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by Гостин Чет Ное 20 2014, 17:02

concrete напиша:хммм..па затоа и на капитализмот му се одбројани деновите... Very Happy Very Happy Very Happy
Капитализам од чист вид нема во Европа. Насекаде по напреднатите економски држави се социални.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by Гостин Чет Ное 20 2014, 17:04

Од капитализмот треба да земиме приватниот интерес, моторот на напредокот. Од социализмот треба да земиме грижата за слабите и немокните, за невработените и болните. Ама то е сето веке правено нема потрба да откриваме топлата вода за 100 тен пат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by concrete Чет Ное 20 2014, 17:53

Приватниот интерес нема никаква врска со напредокот. Приватниот интерес единствено се интересира за поимот ПРОФИТ за себе , со минимални трошоци за да се реализира.
Незнам дека било кој научник , инжињер или истражувач на основа на чив ангажман, труд и ум се базира сиот напредок  Е КАПИТАЛИСТ   освен во американските лимунада филмови за успивње на испраните умови.
Приватноста и имотот кој иде со секој жив човек никој никогаш не ја спори. Но и денес веќе во најнапредниот капитализам НАСЛЕДСТВОТО и ИМОТОТ се  даночи дебело.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by Гостин Чет Ное 20 2014, 18:02

Има врзка и то голема. Ако немаше приватен интерес чичко ти Бил или некой друг и не беа форсирале персоналните компютри може би и ден денеска тие да би биле само во изчислителните центрове,а не на секой дома. Но те разбирам -приватниот интерес има и лоша страна кога се гони профит на секоя цена. Тука е и улогата на државата тие да ги криминализира и да ги стави во затвор.Таа треба да регулира ако примерно во некое градче има две хлебарници не едоиниот да оди да пали или реже кабелите за струя на другиот туку тие да се конкурират чесно од што ке падне и цената на хлебот. Да границата мегу напредок, профит и криминал е многу тенка и за тоа и постоянно се прекршува. Полесно е да одкраднеш одколку да заработиш или да измислиш.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од ЕУ Empty Re: Вести од ЕУ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 35 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот