ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Јан 06 2016, 14:26

VOL напиша:tri kila i stopeeset grama i 51 santimetar...pa ova se normalni parametri...
podobro e da gi spasi sudot so zatvor i toa na maksimalna kazna ( kazni, zatoa sto najverojatno se raboti za povekjekratni "greski" koi sudot treba da im gi sobere na kraj, kako edinstvena kazna).....,  ...odosto da se dosudi nekakva presuda do 3-4 godini ili pak da gi zaebe so osloboditelna presuda....

..inaku ke citame  crna hronika I ponatamu..samo vo "tatkovsko-sopruznicka" varijanta..
....не веруам дека ќе ја читаме конкретната сторија, сопружникот е сиромашно дете за да договори соодветно казнување... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Јан 06 2016, 15:57

...ne bi si igral so makata na siromaviot... pogotovo ako zeme pravda vo svoi race...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 21:41

http://plusinfo.mk/vest/57331/airlija-i-slobodni-zdravstveni-zoni

ова беше она за лекување на странците по сите светски тертипи кај нас а кај шо ние нема да имаме пристап и ќе мора да продолжиме да се влечкаме по странства за да се лечиме ако арно памтам... така?

Ц Ц Ц!!!

Еееееееј!!!

Пулиш ли бе ти народе???!!!

Sad Mad Mad Mad Sad
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Фед 10 2016, 00:05

чучулига напиша:http://plusinfo.mk/vest/57331/airlija-i-slobodni-zdravstveni-zoni

ова беше она за лекување на странците по сите светски тертипи кај нас а кај шо ние нема да имаме пристап и ќе мора да продолжиме да се влечкаме по странства за да се лечиме ако арно памтам... така?

Ц Ц Ц!!!

Еееееееј!!!

Пулиш ли бе ти народе???!!!

Sad Mad Mad Mad Sad
..кој те спречува да отидеш со пасош во зоната и да се лечиш по сите светски тертипи...ко странците кои наводно ќе доаѓаат таму за лечење за странска цена поделена со два.... Во такви зони и ние сме странци..., па кој има пара  нека оди...Сигурно ќе биде поевтино и од извиканиве странски болници по скопје, зошто кој будала странец ќе дојде таму да плаќа лечење, ако барем не е дупло поевтино од кај него дома????
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Фед 10 2016, 00:22

concrete напиша:
чучулига напиша:http://plusinfo.mk/vest/57331/airlija-i-slobodni-zdravstveni-zoni

ова беше она за лекување на странците по сите светски тертипи кај нас а кај шо ние нема да имаме пристап и ќе мора да продолжиме да се влечкаме по странства за да се лечиме ако арно памтам... така?

Ц Ц Ц!!!

Еееееееј!!!

Пулиш ли бе ти народе???!!!

Sad Mad Mad Mad Sad
..кој те спречува да отидеш со пасош во зоната и да се лечиш по сите светски тертипи...ко странците кои наводно ќе доаѓаат таму за лечење за странска цена поделена со два.... Во такви зони и ние сме странци..., па кој има пара  нека оди...Сигурно ќе биде поевтино и од извиканиве странски болници по скопје, зошто кој будала странец ќе дојде таму да плаќа лечење, ако барем не е дупло поевтино од кај него дома????
законот...

исто ко шо не можам да градам/инвестирам во индустриските зони.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 10:58

http://www.libertas.mk/тодоров-се-брани-не-знаел-за-писмото-м/

Тактизирање м?

Кретени едни, тактизирајте колку шо сакате со сопственото и здравјето на вашите најблиски! нас, останатите, не ни ги ускратувајте правата на среќа и живот!!!

Идиоти!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Сре Мар 09 2016, 11:09

чучулига напиша:http://www.libertas.mk/тодоров-се-брани-не-знаел-за-писмото-м/

Тактизирање м?

Кретени едни, тактизирајте колку шо сакате со сопственото и здравјето на вашите најблиски! нас, останатите, не ни ги ускратувајте правата на среќа и живот!!!

Идиоти!
А како да ги наречеме црпнатите што најбезочно го трагичниот случај како најдолни некрофили користат за дневнополитичко профитерство?

... сепак тоа е семејна трагедија и семејството е тоа што прво треба да се спротистави на политичката експлоатација на нивниот случај и правдата ја бара кај што е местото за тоа ... ако тоа не го направи значи се бетер и од црпнатите....

... а црпнатите ко црпнати ... едвај дочекаа да ко во хор УААААА ГУЈО ... умрело детето зошто не отишло на операција притоа не спомнувајки ја ( или намерно заборавајки) целосната слика на здраствената состојба и историја на БОЛЕСТИТЕ на детето ... и нивното влијание на општата здраствена состојба на детето ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Мар 09 2016, 11:20

чучулига напиша:http://www.libertas.mk/тодоров-се-брани-не-знаел-за-писмото-м/

Тактизирање м?

Кретени едни, тактизирајте колку шо сакате со сопственото и здравјето на вашите најблиски! нас, останатите, не ни ги ускратувајте правата на среќа и живот!!!

Идиоти!
....дури ни една Канада, Англија или Германија со најбесплатното здравство не можат да си ги дозволат збесоите со кои парадираат сдсм-соросоидните кретени....без усул, срам и перде. Можеби само Либијците пред...заради таквите егзибиции да им го утепаат Гадафи.
Мислам дека стварно соросоидниве кретени ја претераа, а и родителите на тоа некои "утепани" деца, дал од доктори , дал од полицајци...Никогаш не можам да се опасуљам како сите бараат нешто без да помислат од каде , кога никој ништо не дава во системот кој нели наводно живее од задолжување и безочно земање на кредити???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Сре Мар 09 2016, 11:31

сдсм и здравство ... абе гони ги упм ...
... еден крие два милиона дојч марки на граница, друг купуе бужутерија и бега азил во бугаристан а пациенти плаќаат дури и најобичен физиолошки раствор на вода и сол .. и тоа бугарски (бидејки го затворија единствениот наш производител па дури и извозник) од кои пола и више пациенти добиваа температура
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 11:43

Не ве разбирам...

затворате очи пред реални и изложени проблеми за да се плука по сдсм???

мммда, не ве разбирам ич!

Па добро, мож здравството во Македонија не ве засега ич па... шознам...
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Мар 09 2016, 12:30

чучулига напиша:Не ве разбирам...

затворате очи пред реални и изложени проблеми за да се плука по сдсм???

мммда, не ве разбирам ич!

Па добро, мож здравството во Македонија не ве засега ич па... шознам...
..не, само ние сме реални смртни луѓе , свесни за ќушето во кое се родиле и во кое живеат и не фантазираат и очекуваат невозможни работи.
....но кои терат у красни курац демагози ко кретениве на сорос-сдсм кои јадат трици...најнепринципиелно  и свират на т'нката жица на душата на оној кој има мука...подгревајќи небулози....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 12:35

concrete напиша:
чучулига напиша:Не ве разбирам...

затворате очи пред реални и изложени проблеми за да се плука по сдсм???

мммда, не ве разбирам ич!

Па добро, мож здравството во Македонија не ве засега ич па... шознам...
..не, само ние сме реални смртни луѓе , свесни за ќушето во кое се родиле и во кое живеат и не фантазираат и очекуваат невозможни работи.
....но кои терат у красни курац демагози ко кретениве на сорос-сдсм кои јадат трици...најнепринципиелно  и свират на т'нката жица на душата на оној кој има мука...подгревајќи небулози....
абе какво фантазирање конкретен шо збораш?

ти, јас, сите ние шо сме живи имаме цивилизациска обврска баш ради то шо сме се родиле и живејме, константно, активно да го подобруваме општеството а не да чекаме некој друг да го прај то за нас....

ми е гајле мене за муабетите на сдсм... гледам шо ни се случва и на то реагирам... на шо реагираш ти?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 14:43

В А Ж Н О !!!


Обратете должно внимание молам, посебно жените


Македонско здравство - Page 4 12800241_1077848462238072_3345955209212361627_n


Женава немала грутка, нејзиниот доктор ништо не напипал, мамограмот исто ништо не покажал, сепак, се работело за рак на дојка... прочитајте поќе http://superzena.b92.net/sudbine.php?yyyy=2016&mm=03&nav_id=1105575
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Мар 09 2016, 19:34

ќе ти раскажам една срцепарателно језива приказна... докторка која дипломирала..... незнам каде е тоа престижно во америка, со висоооки оценки...ја продолжила кариерата , со необична одлука...како новинар за струката.. Станала славна , нејзините истражувања, коментари и проценки за квалитетот на болниците биле репер. За беља некаде на 40 и некоја откриле дека е во ситуација на ѓоспоѓата од погоре. Сите американски престижни болници се потепале  да ја убедат да дојде кај нив на лечење. Бирала и ја одбрала според неа најдобрата.
И ја утепале..ко пиле , ко Гадафи... Уште на почетните дози на цитостатици згрешиле во дозата ВО РЕД ВЕЛИЧИНА... не ни кркнала...
Копај малку мора да има некаде податоци за случајот.... ми остана во сеќавање пред години....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 22:20

Неќам да копам... имам семјна историја.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Мар 09 2016, 23:16

daj be u gro-plan, toa sisata..
da vidime dali ima nekoj rak , a?
...
... a ima rak na dunda...?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 23:17

Има.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Мар 09 2016, 23:18

pa daj slika?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Мар 09 2016, 23:20

барај си сам...

туку...

шо со муабетов за тактизирање м?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Чет Јун 16 2016, 09:17

Браво

http://www.libertas.mk/masloto-od-kanabis-vo-Makedonija-pochna-da-odi-kako-alva/

тукууууу...

слушав некоја жена на тв од Реплек збораше за маслово како е штета дека од порано не го имало оти било ногу корисно, то настрана...
кажа за то дека тхц во маслото е минимално, нормално, и, иииии сега мене ме интересира шо тие прат со екстрахираното тхц...

scratch
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Чет Јун 16 2016, 09:30

чучулига напиша:Браво

http://www.libertas.mk/masloto-od-kanabis-vo-Makedonija-pochna-da-odi-kako-alva/

тукууууу...

слушав некоја жена на тв од Реплек збораше за маслово како е штета дека од порано не го имало оти било ногу корисно, то настрана...
кажа за то дека тхц во маслото е минимално, нормално, и, иииии сега мене ме интересира шо тие прат со екстрахираното тхц...

scratch
...Чашка се вика не заради чашка-лозова , туку заради чашка-афион...
...лен, коноп, афион, црвена капија и каварџик, домати, кромид, лук..компири, зелка, јаболки.. се нашата светла иднина. Преработени со внимание, мерак и фантазија , спакувани .., на палета у контејнер качени на воз, камион или авион.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Нед Окт 02 2016, 00:02

Ја заболе Владата за здравјето на граѓаните...

http://plusinfo.mk/vest/87812/popovska-ministre-so-ovoj-budjet-kje-dojde-do-epidemija-na-sida

настрана сиди миди... алоооооо шо бе од здравство кратите м?

веома врло лепо!

вие од дфрикингпмне се' приватно м? еми ви се можи......
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Нед Окт 02 2016, 09:07

чучулига напиша:Ја заболе Владата за здравјето на граѓаните...

http://plusinfo.mk/vest/87812/popovska-ministre-so-ovoj-budjet-kje-dojde-do-epidemija-na-sida

настрана сиди миди... алоооооо шо бе од здравство кратите м?

веома врло лепо!

вие од дфрикингпмне се' приватно м? еми ви се можи......
..Поповска мање да се праи паметна и да не ебе у здрав мозок,  така нема шанса да распространуе политичка сида, вака кој да ти го знае. А ако е веќе зелена гандиевка ко што глуми, нека се пресрами и нека каже колку тежи ....у пари нормално. Тежината на умот и моралот и ги гледаме на ТВ. Mad
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Нед Окт 02 2016, 13:27

Зар некој неа ја тркала ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:01

Бог да чува и да брани!!!

http://www.libertas.mk/monstruozno-odnesuvane-na-ginekolog-devet-mesetsi-lazhel-patsientka-deka-e-bremena/

Како бе така??!!

Како се наближувал датумот на породување, гинекологот се повеќе го одложувал породувањето со образложение дека има се уште време до крајниот рок. Во еден момент предложил породувањето да биде направено во болницата во Прилеп, што нашата соговорничка децидно го одбила. Кога веќе не можело да се одлага, гинекологот го викнал нејзиниот сопруг и му соопштил дека неговата сопруга „дури тие мислеле дека била бремена, всушност не била бремена“. 
Тогаш му кажал дека има три опции: Тој да ја породи со царски рез и да и каже дека бебето е мртво родено, да ја успие со анестезија во амбулантата, да и направи киретажа и повторно да и каже дека бебето било мртво или пак, сопругот да и соопшти дека не била бремена, воопшто

А шо ако одлучела да прифати да се 'пораѓа' во Прилеп?! Од каде бебе? Да не имале резерва некое м???

И после овај случај 'докторов' го вработуват во ГАК

 Случајот во кој гинекологот Дамчевски, во моментов вработен во Гинеколошко-акушерската клиника (ГАК) во Скопје, монструозно девет месеци лажел пациентка дека е бремена ја згози јавноста и повторно отвори прашање за третманот на пациентот во здравството во Македонија.
Македонско здравство - Page 4 Picture
Дамчевски, за кого Министерството за здравство, Лекарската комора и ГАК се известени за направените злоупотреби во приватната здравствена установа во која претходно работел, како и дека против него е поднесека кривична пријава и дека случајот е во фаза на истражна постапка, е вработен во ГАК каде е во секојдневен контакт со пациентки.
Ирена Фрчкоска, адвокатка на оштетената пациента во случајот за Либертас изјави дека во конкретниот случај се работи за скандалозно и крајно непрофесионално однесување од страна на гинеколот кој требал да и пружи медицинска помош на пацинетката во процесот на добивање дете.

-Едноставно, случајот е неверојатен бидејќи се работи за низа непрофесионални и нечовечни дејствија кои се косат со здравиот разум. Докторот девет месеци ја држел во заблуда и ја лажел  оштетената дека е бремена со покажување на лажни ехо снимки, извештаи, скрининзи ехо прегледи, вербални убедувања. Успеал со давање на хормони да постигне зголемување на стомакот” односно ефект на лажна бременост.Кога наводно требала да се породи, им соопштил дека оштетената не е бремена и дека самоиницијативно одлучил да експериментира со неа. На крајот докторот предложил да изврши царски рез и да и соопштат на оштетената дека бебето е мртво родено. После овој случај  Министертвото за здравство го вработило овој доктор  на ГАК каде и денеска работи. Овој случај е важен да се сподели во јавноста за во иднина да се спречат вакви тешки злоупотреби, а не само да се добие некаква сатисфакција за оштетените – додава таа.
Според адвокатката на оштетената ова што го направил докторот не е спроведено врз основа на научно истражување, туку како еден вид на експеримент, без знаење на оштетената и на нејзиниот сопруг.
-Последиците кои овој случај ги оставил врз пациентката се катастрофални – изјави адвокатката.
http://www.libertas.mk/neverojatna-zloupotreba-vo-sluchajot-so-lazhna-bremenost/
 

Си зел да експриментира бе! Менгеле еден!!!

Јака му душа на луѓево дека не го отепале на лице место!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 4 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот