ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Чет Aвг 31 2017, 22:09

За многу кратко време многу бебиња не доживеаја да му се порадуваат на животот ....
... такво нешто се немаше случено у времето на „министерот за смрт“

... а за овие сега исто ко и во 2002/2006 сите се криви само тие несе ... јбг ..дежаву ...

... абе ќе им каже ли некој дека кога ја бараа власта дека знаеја каква е ситуацијата и дека се кочопереа дека се најспособните за да ја опраат работата ...
..од кај сега правдањата ... Гујо е крив...
..па и да е крив, таквите оправдувања не ја оправдуваат нивната неспособност ... едноставно не држат ... 
... знаеја што ги чека, се осеќаа способни, бараа власт , ја добија ... и сега цврц .. само правдања ...
... јблг ... симни се курто качи се мурто ... и така у круг ...
.. разликата е само во тоа ... кој поеќе години ќе остане качен ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Сеп 11 2017, 22:02

king напиша:За многу кратко време многу бебиња не доживеаја да му се порадуваат на животот ....
... такво нешто се немаше случено у времето на „министерот за смрт“

... а за овие сега исто ко и во 2002/2006 сите се криви само тие несе ... јбг ..дежаву ...

... абе ќе им каже ли некој дека кога ја бараа власта дека знаеја каква е ситуацијата и дека се кочопереа дека се најспособните за да ја опраат работата ...
..од кај сега правдањата ... Гујо е крив...
..па и да е крив, таквите оправдувања не ја оправдуваат нивната неспособност ... едноставно не држат ... 
... знаеја што ги чека, се осеќаа способни, бараа власт , ја добија ... и сега цврц .. само правдања ...
... јблг ... симни се курто качи се мурто ... и така у круг ...
.. разликата е само во тоа ... кој поеќе години ќе остане качен ...
ова за бебињата....

не е вистина дека за време на тодоров немало смртни случаи на бебиња и родилки. Не замајувај.

то шо сметам дека треба да се објасни на јавноста е дека во државните болници се носат и сите бебиња од сите приватни болници на кои по билокој основ им е потребна постнатална грижа. Заради висината на чинење на таквата грижа во приватните болници. Ретко кој можи то да си го дозволи.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Сеп 11 2017, 22:05

si ama do nekade , vo pravo
No i king e
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Сеп 11 2017, 22:10

на осетливата тема за смртноста за бебињата разбирам зошто и тодоров не ојаснувал многу многу... се работи за чувствителна тема и крајно чувствителни податоци.

За ништо друго немам оправдување за никој за ситуацијата во здравството. Ме бендиса чекорот на апсење на онај со стотиците иљади евра од неврохирургија и се надевам нема да се остани само на него.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Сеп 11 2017, 22:17

NIEDEN ne moze toj tovar na vina nitu da si go nametne nitu da se sooci,
zatoa sto ne se direktno vkluceni ( na primer, Todorov ne e kriv za onie dvajca pijani anesteziolozi vo Gevgelija sto na coekon i zenata i porodot mu gi umrea..) no na vrvot se vo ministerstvoto i najblago sto mozat e da podnesat ostavka ,.

razlikata pomegju Todorov i Taravari
Todorov BLAGE veze nemase od medicina, ama se nafati  onaka, revnosen, spremen za "bitka" da resava i oprava : normalno, partiskata politika sekogas na prvo mesto, pa se znae i koj bea ( a i koj se) direktori na kliniki, itn itn.. kako i so cija podrska, razbira se.
nejse.
se zaleta Todorov, toa sto mozel znael i neznael, pravel.sepak e LAIK za strucno-medicinski raboti.

Taravari e lekar.ZNAE kako sto itn.
ama ke begal, ke napustal ministerska fotelja. povazni mu bile tesnopartiskite albanski interesi.

nekoi velat deka bil ok, dobar, jas ne go znam, ke ja komentriam postapkata- lingur.

a bebinja za zal, gubele i ke gubat. tragicno e sto se doznava deka "za malku ke se spasele, ama so necija greska ili nevnimanie..."

znaci taa fela , a slobodno moze da se kaze - BANDA ( sekoja cest na cesnite, i jas zavisam od zdravstvoto, ne sum lud, site da mi se krivi!)
treba DEBELO da se procisti, kontrolira, procesla istrese, po cena i da , privremeno uvezeme strucnjaci od strana, samo da si ja rabotat rabotata, a ovaa gamad domakja, da si ibe mater kaj saka.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Сеп 11 2017, 22:35

согласна.

Друго нешто, една пријателка моја има сосем здраворазумско прашање: зошто фондот не покрива до одреден степен прегледи и лечење во приватните болници а остатокот да си го покрива корисникот па ко воли нек изволи?

во приватните болници има едночудо луѓе од косово - нив нивниот фонд му ги покрива трошоците.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Сеп 11 2017, 22:38

more, da ne si plakjaat privatno...
a .. na privatnite, toa im odgovara, dodje shipo, lupne pari na masa, ovoj okokoren od evra doktor leci li leci, em nindzata olecena, em gazdata i zadovolen em ekim-majstorot, presreken . i pobogat.

ni luk jal ni luk mirisial iako kopa smrrdi na lukoina.
drzavata? ne mora ni da znae ni koj dosol ni dali e legalen, ni dali e osiguran i dali treba danok za drzavata.....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Сеп 11 2017, 22:47

не ми е гајле за приватното лечење на косоварите.

поената е дека луѓето шо учествуваат со уплати во фондот за здравство се ограничени на или скапано јавно здравство или приватно. Ако е приватно, шо е несомнено подобар квалитет, тогаш зношто бе да уплаќат за јавно здравство шо не го користат? Фактички двојно се плаќа. То треба да се коргира.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Сеп 11 2017, 22:50

e pa, eve im prilika de.
da ja opraat situacijava.
samo,eve, silno svetnal den- mislis deka im e gajle za bilo kakvo olesnuvanje na gragjanite?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Сеп 11 2017, 22:58

Појма немам, сакам да му е.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Сеп 12 2017, 01:39

чучулига напиша:не ми е гајле за приватното лечење на косоварите.

поената е дека луѓето шо учествуваат со уплати во фондот за здравство се ограничени на или скапано јавно здравство или приватно. Ако е приватно, шо е несомнено подобар квалитет, тогаш зношто бе да уплаќат за јавно здравство шо не го користат? Фактички двојно се плаќа. То треба да се коргира.
Првото ... е под голем знак прашалник ... а за да ти ги земат парите ти праат прегледи и анализи и на што треба и на што не треба ... а и терапии ..
... парите уплатени и фондот за јавно здраство ... се еден вид осигурување .. може ке ти притреба ама подобро ич да не ти притреба а уплатеното нек иде по ѓаволите, нека ич не ми притреба здраствена услуга ...

.. приватното здраство е ствар на личен и необавезен избор, како на пациентот така и на тој што одлучил да отвори здраствена установа рачунајки дека дебело ќе заработи (абе се е трговија) .. и таму ништо посебно нема да ти напраат освен широката насмевка додека ти ги зимаат парите ...

... а за министер  ... никако доктор, министерот е менаџер а докторите освен за себе за се друго се слаби, никакви менаџери ... а ако се земе нашата докторска фела која воглавно ја сочинуваат фамилијарни кланови тотолку поголема причина да министер не е доктор (ма и директори) ... доктори таму во втор трет ешалон во министерството...


п.с. сите запнале ... директорите а никој не обрнува внимание на поставувањето на „главни сестри“ кои итекако се влијателни мучкароши...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Окт 02 2017, 22:19

Mad Mad Mad

http://novatv.mk/ginekolozi-za-500-800-evra-na-tsrno-prodavale-smrtonosen-lek/

Аман бе, амаааан!!!

Под итно сексуално образование да се воведи и истрага за тие шо препишувале ваков медикамент!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Окт 02 2017, 22:54

e arno i teknalo, be , vrapculigo, u osmi mesec...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Окт 02 2017, 22:59

Не сфаќам...

тажно е премногу 

Sad Sad Sad Sad Sad

ова е убиство.

И докторот е соучесник.... кај му е етиката... мора да одговара!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Пон Окт 02 2017, 23:59

Закон за прекинување на бременост

http://zdravstvo.gov.mk/zakon-za-prekinuvanje-na-bremenosta/

Кривичен законик

               Противправно прекинување на бременост
Член 129
(1) Тој што спротивно на прописите за прекинување на бременост, на бремена жена со нејзина согласност ќе изврши, ќе започне да врши или ќе помогне да изврши прекинување на бременоста, ќе се казни со затвор од три месеци до три години.
(2) Тој што се занимава со вршење на делото од став 1, ќе се казни со затвор од една до пет години.
(3) Тој што на бремена жена без нејзина согласност ќе изврши или ќе започне да врши прекинување на бременоста, ќе се казни со затвор од една до пет години.
(4) Ако поради делото од ставовите 1, 2 и 3 ќе настапи тешко нарушување на здравјето или смрт на бремена жена, сторителот ќе се казни за делото од став 1 со затвор од шест месеци до пет години, а за делото од ставовите 2 и 3 со затвор најмалку една година. 
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Окт 03 2017, 09:58

чучулига напиша:согласна.

Друго нешто, една пријателка моја има сосем здраворазумско прашање: зошто фондот не покрива до одреден степен прегледи и лечење во приватните болници а остатокот да си го покрива корисникот па ко воли нек изволи?

во приватните болници има едночудо луѓе од косово - нив нивниот фонд му ги покрива трошоците.
..нивниот фонд??  Мислиш оној од продажба на бели прашаци,тревки и резервни делови за богатунери по свет?? Нема да ме изненади и македонскиот да партиципира на основа на некаков "меѓудржавен" договор. Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Окт 03 2017, 10:03

чучулига напиша:Mad Mad Mad

http://novatv.mk/ginekolozi-za-500-800-evra-na-tsrno-prodavale-smrtonosen-lek/

Аман бе, амаааан!!!

Под итно сексуално образование да се воведи и истрага за тие шо препишувале ваков медикамент!!!
...тоа се треба да се стрела по куса судска постапка.. Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Окт 03 2017, 22:00

a da mu se nacukaat toa vatrenite, ( ..ili otrovni li bea.. Shocked ? ) vaginaleti u gz?
so go jebes, naguzi go , kazi mu onaka doktorski:
"gospodine lijecnik, sad ce primis putem analne penetracije filter vaginaleta - a ondak slijedi i cigara od koka kola od 2L" Twisted Evil
pa neli i cigarite se otrov
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Окт 03 2017, 23:19

http://sitel.com.mk/novi-sluchai-na-morbili-kaj-deca

резил е ова со невакцинираните деца. Не ми се верва колку неодговорни луѓе шетат наокулу
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Окт 03 2017, 23:21

so mislis treba ili ne treba da se bockaat?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Окт 03 2017, 23:23

треба.

Срамота е во 21ви век да се враќат болести шо беа истребени во модерните општества. Болести со трајни и/или смртни последици.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Окт 03 2017, 23:29

treba, ama dali od ovie nedokvakani "lekari" so vakvi "lekarstva"
dali reagirase za otrovnite vaginaleti , preeska?
em zabraneti, nelegalni em toj "lekarot".... sto i gi prepisal...

a tek za dete?

ja se cudam kako seuste nema vesti kako:
"..poznat dzajnekolog zaginal od struen udar.."
".. nesreka: lekar od ginekologija - se liznal i padnal vo bunar naglavacki.."
"..pozar vo kukjata na doktor od GAK - teloto najdeno zaglaveno vo odzakot.."

i slicni ..

ili mozda  ima ali nema javno...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Окт 03 2017, 23:44

VOL напиша:treba, ama dali od ovie nedokvakani "lekari" so vakvi "lekarstva"
dali reagirase za otrovnite vaginaleti , preeska?
em zabraneti, nelegalni em toj "lekarot".... sto i gi prepisal...

a tek za dete?

ja se cudam kako seuste nema vesti kako:
"..poznat dzajnekolog zaginal od struen udar.."
".. nesreka: lekar od ginekologija - se liznal i padnal vo bunar naglavacki.."
"..pozar vo kukjata na doktor od GAK - teloto najdeno zaglaveno vo odzakot.."

i slicni ..

ili mozda  ima ali nema javno...
не реагирав преѓе, реагирав вчера.

Очигледно има огромен ситемски пропуст во здравството кај нас. И да, лекарите се најверојатно најслабата алка.

незнам дали прочита вчера, тие вагиналети ете се потребни за гинеколошки третмани, ама кај нас се недостапни. И, сега, лакомите корумпирани доктори ги набавуваат од околните држави за 10-11 евра како шо разбрав од објавената вест а ги продаваат за 500-800 евра, ем незаконски ем неетички. Како д асе средат докторите? Со она џиџето од мен ин блек? Башка имаме проблем со недостаток од доктори оти едни заминаја во приватните клиники а други заминаја во странство.

Проблемите со законот за абортус се исто така битни. При промената, ако се сеќаваш, беше укажувано дека ќе има зголемен број случаи каде ќе има нелегални абортуси високоризични по жените.

Во целосен хаос сме.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Окт 03 2017, 23:48

И да, и за вакцините. 

И не се само вакцините... цела една листа на проблематични лекарства. Инсулин, Цитостатици...

Не ја разбирам нехуманата политика према народот од аспект на набавки на неквалитетни, ефтини ем во недоволни количини лекарства.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Окт 03 2017, 23:52

se resava de haosot.
vaka ili onaka.

ko dresura na Dzeki.
dzeki sakas salamce? dobar Dzeki.. dobar.. eve salamce..
dzeki ne slusa? drmni go po grb, ednas dvapati dzeki ke sednee..

ostaj ti zastita na profesijata, ebem li mu ja i kodeks i sve.
zatita qrac -na - biciklu.

samo "zakon" od haosot moze da g sredi lekarskiov haos.

ili go biva ili ne. ako go biva, neka zema plata. ako ne- neka stiska bubuljici na kozi, ovci, kravi, .... iako i za veterinari treba dobro poznavanje na rabotata, praksa...
 ne e secie tatino i mamino since ili kerkice za bel mantil.
 ako tatence ili mamicka imale pari so se veli site 6 godini da mu gi kupat, trebalo da mu kupat i etika, moral, svest, sovest..

tuka nekade se izgubeni nasive "zdravstvenici" ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 6 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот