ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Саб Мар 10 2018, 05:28

mislam deka zovri vodata.
da vidam koj ke go digne kapaceto na tendzerceto...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Саб Мар 10 2018, 20:20

concrete напиша:
трендафил напиша:Само еден податок. Мартин Пановски, лидерот на Асоцијацијата на архитекти што наводно и ги презентираше на владата предностите на новата локација на клинички е сопруг на директорката на Институтот отворено општество (фондацијата на Сорос) во Македонија. Презентацијата мислам дека повеќе беше наменета за испирање на мозок на граѓаните за да прифатат клиничкиот да се гради без финансиска контрола, а во старт треба да чини четири пати повеќе од договореното од старата влада. А колку ќе излезе на крај само Господ знае.
Трендафиле се е отдено у красни курац, можеме само да констатираме дека не сјебаа и да се једиме што би рекол лала.. Грешка у чекори ко увек.Веројатно и непостоење доволно национална мирудија. Покрај толку бугарофили, гркомани, србомани и шипатари па и чудо би било да ја има.  А и дпмне џукелите не издупија здраво, тивко и елегантно. Сеа само чудо не спасува , а чуда нема. Ниту младина која би ја болела патка за Македонија. А кој ја има младината ја има иднината , одамна е познато. Сеа ние на овие години можеме само хроники да пишуеме....кој никој нема да ги чита.
Го глеам прееска Миленко кажуе како од понеделник ќе се рушел Александар како димна завеса за гласање на двојазичноста у Собрание.   И.....??? Cool
Во подобра ситуација сме од комитите (така нели се викале пред доаѓањето на југословенските партиски инструктори пред преименувањето во партизани нашите борци) во 1941 година. Ако историјата се повторува можеби повторно ќе не спасат Русите кои за разлика од меѓународната банда што кај нас се вика меѓународна заедница немаат проблем да не препознаат кои сме.
Да се вратам на здравството. Драган Симоновски, советник на Оливер Спасовски, на лекарка осомничена за корупција и пренел дека и се прислушува телефонот и дека треба да очекува агент провокатор со обележени пари. Човекот не доби притвор, за разлика од тие што се обвинети за пеење на македонската химна во Собранието, туку само му е одземен пасошот. Веројатно затоа што беше учесник во куртон револуцијата. Којзнае дали овој наводен криминалец воопшто ќе одговараше доколку нема судир помеѓу Шеќеринска и Спасовски, односно дали човекот на Радмила, Лазаревски воопшто ќе го апсеше својот колега и сопартиец. Веројатно поделеноста во СДС? е причина што беше одложено криминалното гласање за законот за јазици.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Нед Мар 11 2018, 05:29

трендафил напиша:
.....................................
Драган Симоновски, советник на Оливер Спасовски, на лекарка осомничена за корупција и пренел дека и се прислушува телефонот и дека треба да очекува агент провокатор со обележени пари. Човекот не доби притвор, за разлика од тие што се обвинети за пеење на македонската химна во Собранието, туку само му е одземен пасошот. Веројатно затоа што беше учесник во куртон револуцијата. Којзнае дали овој наводен криминалец воопшто ќе одговараше доколку нема судир помеѓу Шеќеринска и Спасовски, односно дали човекот на Радмила, Лазаревски воопшто ќе го апсеше својот колега и сопартиец. Веројатно поделеноста во СДС? е причина што беше одложено криминалното гласање за законот за јазици..................................
Simonoski, poznata faca bese ovoj?
definitivno kriminalen soj.
ke gi otkrijat site Laughing  se nacukaa vo vlasta, posle godini zed i glad za vlast i sega ko zbesnati kucinja mislat deka se uber alles.
gologazi i bosonogi provincijalcinja. kako naebuvaat eden po eden , duri se srekni sto olku rano naebuvaat, barem za malku ke im se sudi. kolku podolgo lapaat tolku pogolemi im se greovovite, a togas se pokratki sudenjata ama podolgi kaznite  Twisted Evil .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Нед Мар 11 2018, 05:44

ovie predavnicki kopilinja pocnaa so spijuniranje i prodolzuvaat so spijuniranje.

Makedonija izleze na povrsina: se prislusnuva, se ucenuva, se kodosi, se
spijunira. se nekakvi debeli faci koi nikogas nisto korisno vo zivotot ne napravile, ama zatoa trguvaat so "informacii" i toa e glavna preokupacija
, nesto slicno kako vo sosedna srbistanija sto e estradata.
vazno da se mele nesto, makar i tvrdi kakinja.

najinteresni se raznorazni podopasesti "sareni revolucionari" koi kako zbesnati kucki, spoulavea od radostinje, koga im dodelija hunta za raznebituvanje na drzavata:
naednas se osokolija, ke se svetat, ke secat i rezat, kasaat kaj stigne, najmnogu sebe si. poludeno kuce si ja jade prvo opaskata.
i sega oni bi da prisluskuvaat, lovat nesto, naslusnuvaat..
ostavajki ja drzvata da potone, zatoa sto ne ja ni smetaat za nivna.
tie smetaat deka se "pomazani" kako jehovine svedoci- site ke umrele, samo 144 000 ke se spasele i toa samo jehovinive svedoci.
zatoa mozda pobrzo-porano i se otepaa da gi zabijat klinovite za rascep na makedonizmot, crkvata, jazikot, istorijata , imeto.

zdravstvo? ke staneme beter od kosovo.
ova nakisnato , nedefinirano , matno sustetsvo koe go narekuvaat "minister za zdravsto"  nema kolektivna svest, nema dopir so realnosta, nema custvo za individualnite sudbini i maki na lugjeto - pacientite.

se pokaza, i se dokaza, deka za ova ministerstvo, lekar NE TREBA da pomirisa ministerska fotelja.

podobro e obicen covek , so bilo kakvo obrazovanie, do kogo dopiraat licnite sudbini  i problemi so zdravstvoto, od cekanje po bolnici so saaati, od  preskapi lekovi, od maksimalna nekazneta koprupcija na sekoj cekor, od nemanje lekovi, koi se svercaat, krijat, prodavaat za skapi pari , od nikakvi uslovi ( za pacienti!!!) po "bolnicite"..

koga ke dojde minister koj ke ima sluh, custvo, socustvo za PACIENTITE, kako sto i sekoj covek e- pacient, negovite postari roditeli, nedaj boze i negovite deca ,itn, togas MOZEBI ke se ima nekoj napredok.

a ova sustestvo sto nesto mumla, gleda levo desno sara so ocine kako da pazi da ne iznikne nekon sto mu gi znae matenicite, pa da ne prasa nesto nezgodno ili nedajboze da kaze nesto vo javnost, so nejasni vizii sto saka ili sto planira, bez jasen pravec ...
... siromaviot posiromav, bogatiot pobogat.
ke zivee onoj koj ima pari da go plati iljacot. on si ima, negovite si imaat, go zabole nego onakvoto, vazno da mu se polnat smetkite, a narodot "ke se snajde" kako i sekogas - ke si umira poleka no sigurno.
"bolest" sto banjatite bogati kopilnja ne gi fakja, posto nikogas nitu bile del od narod, nitu si dozvoluvale da ja delat sudbinata so narodot. toj im sluzi za da se zaebavaat so nesto, koga im e dosadno.ko plastelin. menuvaj forma, ime, zname, jazik.....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Нед Мар 11 2018, 12:24

Според археологот Василка Димитровска локацијата на која платениците на Сорос сакаат да се гради новиот клинички центар во голем дел се поклопува со локацијата на античкиот град Скупи. Патем знае ли некој кои се експертите архитекти што предлагаат нова локација за клиничкиот. Да не се меѓу нив експертите за се, Фрчковски на пример или се работи за почетници на архитекти на кои експертството им се дава врз основа на тоа што се на платен список на Џорџ Сорос?
Дали владата сака со еден удар да убие два зајака. Да дрпне повеќе пари за себе и да уништи дел од македонската историја? Ако се земе дека веројатно пред почеток на работите ќе мора да се извршат археолошки истражувања кои не може да траат под 5 години и петте години повеќе колку што треба да трае изградбата на клиничкиот центар во Злокуќани ќе загубиме двојно.  10 години до почеток на работа на центарот и најмалку 300 милиона евра пари. А 300 милиона е помалку од целосниот проект Скопје 2014.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Нед Мар 11 2018, 14:09

Не се 300 милиони туку скоро пола милијарда евра!

... новиот клинички заличува на Скопје 2014 втор дел ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Нед Мар 11 2018, 18:26

Она што ме нервира е фактот дека никако не можам да прокљувам дали некои овде во државава кои упорно се бутаат како некакви богом дадени експерти, спасители и стручњаци за се и сешто од устав до болница и човекови права кога ќе се вратат попладне дома се валкаат по патос од меење како дента дупеле еден цел народ ЗА ДОБРА ПАРА , или се стварно до таму будалетинки и шуплоглави за да мислат дека стварно се некој и нешто битно и дека во потта и трудот покрстуваат домородци и им ним носат светлина , а радост за Бога???
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Нед Мар 11 2018, 20:02

Интересно е што експертутките се секогаш на иста страна со СДС?. Албанците, Грците, Бугарите ...

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Пет Апр 13 2018, 12:24

Очигледно е дека оваа власт не може да ја зборува вистината. Последната лага е дека лековите се поевтини, кога ако не од омилениот ден за власта, 1 април. Јас си ја земав редовната тура лекови, ги најдов на рецепт, но ниту еден не е поевтин. За волја на вистината на сите освен еден цената им е иста, а еден Тамлос е 3,6 пати (360%) поскап. Порано вкупната цена (со рецепт) му беше 50 денари, сега е 180 денари. Гледам дека проблеми имаат и други граѓани. Поголеми и од мене. 

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/poskapenite-lekovi-se-teret-nad-grbot-na-gragjanite-vladata-dade-lazno-vetuvanje-fzom-molchi-osigurenicite-patat/

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Пет Апр 13 2018, 13:27

трендафил напиша:Очигледно е дека оваа власт не може да ја зборува вистината. Последната лага е дека лековите се поевтини, кога ако не од омилениот ден за власта, 1 април. Јас си ја земав редовната тура лекови, ги најдов на рецепт, но ниту еден не е поевтин. За волја на вистината на сите освен еден цената им е иста, а еден Тамлос е 3,6 пати (360%) поскап. Порано вкупната цена (со рецепт) му беше 50 денари, сега е 180 денари. Гледам дека проблеми имаат и други граѓани. Поголеми и од мене. 

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/poskapenite-lekovi-se-teret-nad-grbot-na-gragjanite-vladata-dade-lazno-vetuvanje-fzom-molchi-osigurenicite-patat/
....трендафиле џабе е кукање, џукелите се разлајани и никој ништо не им може. Имаш само можност да си одлучиш кога ќе одлободиш место за некое џукелче од оние шиптарскине.  Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Јун 12 2018, 15:58

Без коментар!!!!!

https://a1on.mk/archives/906403
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Пет Јун 15 2018, 00:55

Мори сестро кој ти е крив кога немаш членска книшка на сдс ... втората лична карта...

https://sitel.com.mk/somnitelen-konkurs-za-vrabotuvanje-vo-ijz-kumanovo

...и после зошто одат т.е. бегаат во странство ...
..е не будали ќе седат тука ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Нед Jул 08 2018, 14:52

И по нешто повеќе од една година на власт сезнајковците од сдс се што успеаја да постигнат во здраството е .... да драстично го зголемат и омасоват бегањето на здраствените работници во странство....

.... за кого бе ќе граделе нов клинички центар!?!
... гледам, за лекување  пак ќе се вратиме кај бајачки и надрилекари ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Чет Jул 19 2018, 06:47

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Сре Окт 31 2018, 23:57

https://sitel.com.mk/nov-odliv-na-doktori-od-skopskite-kliniki-filipche-veruva-deka-kje-gi-razubedi

https://skopjeinfo.mk/nov-odliv-na-doktori-od-skopskite-kliniki-se-zakanuva-kolabiranje-na-klinikata-za-detski-bolesti

Ќе ги разубеди ... со што?
... со некоја шарена лага?

.... ај у вмро даваат оставки, голем таков, за еден у оставка десет се јавуваат за негово место ... ама доктори со искуство кај ќе најде ... не знам ...

Слушам сега сакале да го укинат плаќањето по учинок ... демек квалитет наместо квантитет... тек тогаш ќе добијат ни квантитет ни квалитет, сите ќе дигнат нозе на маса и ќе меркаат сестрите по цел ден...

.... здравството мора да се ослободи од политиката, сега кај е корумпирано е и високо политизирано...
...ете до кај стигна кога со секое менување на централна и локална власт во него се прави земјотрес со кадровските политики...и не само во здраството ...
... сите им ветуваат се и сешто ... ама само додека пројдат изборите, потоа аш ништо, на мачка на опаш....... курто и мурто ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Пет Ное 16 2018, 19:50

упссс..

https://sitel.com.mk/matichnite-lekari-izlegoa-na-protest-ako-ne-dobijat-podobri-uslovi-kje-se-selat-vo-germanija

... толку од ...за живот у заева Македонија...

... у задње време како ни тргнало со егзодусот името ќе ни биде најмал проблем ....
... уште малку и Антартикот ќе има поеќе жители на квадратен километар.... Twisted Evil Twisted Evil
...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Дек 15 2018, 01:18

Ама им го здрвија на медицинарите ... +5% плата ама и +200% паркинг.... lol!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Јан 12 2019, 13:23

Не удавија со ова вакцините....

...те воден печат, те декларација... те казни, те одземање на дозволи и лиценци... и аферава се поеќе заличува дека бизнисот треба да се даде на некој поподобен ...

А овие наши новинарчиња, врвни светски експерти по сваштологија се распишале надолго и нашироко за се и сешто околу вакцините а никој за најдоброто, наједноставното  и најисправното решение ....
... имено, кога се работи за здравјето луѓето се посебно осетливи и не помагаат никакви, правдања, објаснувања, дообјаснувања, изјави, деманти, деманти на демантите.... тоа едноставно не проаѓа...

... затоа за да се нема никаква сомнеж оние токмаците во министерството за здраство треба да ја запленат целата количина на спорни вакцини, кутиите ги фрлат на земја и со ваљак преку нив а на фирмата набавувач и наложат да по најитно набави нови вакцини на нивни трошок... и крај на приказната.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Јан 12 2019, 23:32

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Нед Јан 13 2019, 00:13

gospode boze...

ova GUSTEROLIKO stvorenje , nadenato da se glupira ko nekoj minister za bolest, treba da se vakcinira, i toa bas so kapace na iglata ama na drugo mesto...

ovaa BUDALA ke pokazuvala so "licen primer" deka trebalo da se bockaat decata?!? 
aj sto glumat ludilo demek "ja bockal vnuka mu" pred site da dokazel deka vakcinite bile ok- a "tetkava" sto bocka nemala nitu rakavici nitu pak na iglata i bilo izvadeno zastitnoto kapace... tuku treba pod itno da se vidi koe dete kidnapirale za da se majmunisuvaat po mediumi, posto se somnevam deka voopsto ima i vnuka, a ako ima deka voopsto e toa dete.. tuku dzapnale nekoe od bolnica da statira za propaganda, sakalo nekjelo...


pokazano, dokazano, potpisano, so sdsOVCITE se' e mozno.
zinat-lazat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Пет Мар 01 2019, 17:55

За првпат во Република Северна Македонија

https://tv21.tv/mk/mz-vmro-dpmne-ima-neseriozen-pristap-za-seriozni-prashana/

.... па кога предходно .... ????

....Република Северна Македонија.... е стара едвај месец дена .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

... и ...веќе претераа со тоа ... Република Северна Македонија...и кај што треба и кај што не треба ... ко да се такмичат кој повеќе ќе рече или напише  Република Северна Македонија

...а,бе може едноставно само Македонија... ко што за Велика Британија викаат само, Британија, Кралството а најчесто само Англија....
... секојдневниот говор е различно од официјална употреба на целиот назив...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Мар 02 2019, 18:38

https://www.mkd.mk/Makedonija/skopje/vo-pzu-na-mitanoski-na-crno-se-operirale-lugje-vo-istragata-se-vkluchuva-i

Операции на црно?????
... и министерот се уште мува не го лази..... !!!!!!!

... и сега... ко и секогаш, ќе наебат некои ситни риби... а онаа најголемата што највеќе смрди и даље ќе плива и загадува...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Нед Апр 14 2019, 22:39

,,Епидемијата е резултат на падот на колективниот имунитет, поради катастрофалните политики на претходната Влада во изминатите години и негрижата за здравјето на граѓаните.,,


https://republika.mk/vesti/Makedonija/gruevski-za-filipche-go-ispushtivme-deteto/

Овие бе ... стално ни трубат дека од историја не се живее а од друга страна за се сешто цело време се повикуваат на минатото ...
...ни се тераат ни се водат ...

... а овој ни министерот ако знаел што е,  како е и како било пред него и дека нема да може да се носи со проблемите ...тогаш кој таков се нафатил да министерува??????

... на граѓаните ама баш ич не им е гајле како било, нив ги интересира само сегашноста и иднината ..

.... правдањата се само доказ за неспособност...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Мај 28 2019, 23:19

Почнаа очи да си вадат... и прљавиот веш....

https://sitel.com.mk/direktorska-kavga-na-ginekologija-megjusebni-obvinuvanja-za-kriminal-i-ucena

... здравството одамна ни е тезга ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 8 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот