ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Окт 04 2017, 00:03

хммм... да. И то е дел од мозаикот наречен проблеми во здравството.

Прочита денес за вработената докторка во државна гиникологија која не одела на работа а примала плата?

http://fokus.mk/doktorka-na-skopskata-bvbgkhinekologija-18-mesetsi-ne-odela-na-rabota-a-zemala-plata/
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Окт 04 2017, 00:16

`sega od linkov procitav.

sramota.
ne deka nema takvi raboti kaj nas.
tuku deka dogurala duri i do - doktorka.
e znam koja e vistinata vo seto ova, Fokus ne se zema za citanje ni koga si pijan,ama  vistinata ima dve strani.
vo sekoj slucaj ako e vaka,
ne deka nekoj treba da "lezi" tuku imeto na ovaa "lekarka" treba da se objavi. da se iztestira dali ja fakja sram.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Окт 04 2017, 00:21

џукелите треба да се извадат на видело.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Окт 04 2017, 09:07

чучулига напиша:џукелите треба да се извадат на видело.
..ама не со соросоидни фејк њусеви. Или да не била некоја алиева внука??? Shocked
За џукелите треба само шинтери и доволно ампули со течност за успивање. Фокус гарантирано не е тоа. Само неколку листа жута штампа, жали боже хартијата и шумата исечена заради неа.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Чет Окт 05 2017, 07:03

vo tetovo i rodilkata i bebeto pocinale...
nekoj info?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Чет Окт 05 2017, 19:24

VOL напиша:vo tetovo i rodilkata i bebeto pocinale...
nekoj info?
Oстај чоек... нема потреба за муабет
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Окт 10 2017, 09:07

Ја "казниле" докторката шо не била на работа за време на дежурството кога починаја четирите новороденчиња

http://forward.daily.mk/Makedonija/kazneta-doktorkata-chie-dezhurstvo-pochinaa-chetiri-bebinja-1

ја шинале.... Бог да чува и да брани

ц ц ц
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Окт 10 2017, 10:46

А да го разрешат директорот/ката што дозволува таков јавашлук у „неговата“ институција ...

... а таа ... докторката ... а била а не била таму .... ништо немало да се промени ... туку се бара жртвен јарец


...настрана тоа ...
... знајш, побезбедно е да низ Партизанска возиш со двеста на саат во спротивен правец отколку пешки да пројдеш низ клинички центар....
..тоа бе таму, се бзди, смрди на бензин, нафта и остали деривати... до пследно квадратно метро е претворено во паркинг, а се вика Клинички центар... тоа бе го нема нигде у свет...
... па нека оние провладини новинарчиња и понатаму објавуваат слики со по некоја падната плочка во вецињата ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Окт 10 2017, 20:17

king напиша:А да го разрешат директорот/ката што дозволува таков јавашлук у „неговата“ институција ...

... а таа ... докторката ... а била а не била таму .... ништо немало да се промени ... туку се бара жртвен јарец


...настрана тоа ...
... знајш, побезбедно е да низ Партизанска возиш со двеста на саат во спротивен правец отколку пешки да пројдеш низ клинички центар....
..тоа бе таму, се бзди, смрди на бензин, нафта и остали деривати... до пследно квадратно метро е претворено во паркинг, а се вика Клинички центар... тоа бе го нема нигде у свет...
... па нека оние провладини новинарчиња и понатаму објавуваат слики со по некоја падната плочка во вецињата ...
..пред скоро 20 години на тие џукели таму им презентиравме наш проект за компактно паркирање на 1000 возила со максимално време на чекање при преземање од 3 минути.Влез ке беше од кај Македонија спорт, а излез каде е сега паркингот кај забната клиника, додека главниот влез останува за брза помош, сите улици се пешачки. Влез излез и возење во гаражата е под земја , на приземје се селат сите дуќани од Водњанска, додека на мезанионот приватни клиники, а на покривот хелидром. Само со продавање на дуќаните и мезанинот  се финансираше целиот проект , а заработката од рентање на паркингот ...чист ќар. Немавме за мито и корупција, па не не ебеа ни под разно... Smile Smile Плус застаклени тунели мостови помеѓу клиниките за да се избегне клацкање на болните по калдрма. Сметките со сите реновирања беа само фракција од сумата која сега ја планираат да ја цалнат на некои странци. Јеби га , никој не е пророк во сопствена куќа....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Јан 24 2018, 19:37

vidi, majkata..

ova kasapive, od rodilki i bebinja ja prosirija dejnosta, masala.
prvo diveeja bez minister onolku vreme, a sega koga go stavija ovoj venko za minister, pa i prosirija delatnost- prejdoa od bebinja na deca...
...

Петнаесетгодишно дете починало вчера при операција на коленото на скопските Клиники, дознава Пресс24.
http://www.press24.mk/dete-pochina-za-vreme-na-operacija-vo-skopje
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Јан 24 2018, 21:30

VOL напиша:vidi, majkata..

ova kasapive, od rodilki i bebinja ja prosirija dejnosta, masala.
prvo diveeja bez minister onolku vreme, a sega koga go stavija ovoj venko za minister, pa i prosirija delatnost- prejdoa od bebinja na deca...
...

Петнаесетгодишно дете починало вчера при операција на коленото на скопските Клиники, дознава Пресс24.
http://www.press24.mk/dete-pochina-za-vreme-na-operacija-vo-skopje
 Shocked Јавашлукот и аматеризмот веќе преовладуваат. Резултат на многу политика и непотизам во здравството на сите нивоа  веќе преку 50 години. Многу често почна за да биде статистички проблем...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Сре Јан 24 2018, 22:37

А, бе ... името, името ... е најголемиот проблем.... Very Happy

..ќе го/се решиме ..и се ќе си дојде на свое место ... Twisted Evil Twisted Evil 
..ебаги шутраците ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Јан 24 2018, 22:52

nitu ke dojde nitu ke se sredi.
lugje umiraat, a moronive od sds, vekje ne znaat so sto da se bavat..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Чет Јан 25 2018, 12:42

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Фед 21 2018, 20:36

gi nizat decata ko trofei
Две и полгодишно дете почина на Клиниката за детски болести
http://www.mrt.com.mk/node/46966
gospoda od zdravstvoto.
ebete se.
site.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 15:51

Во здравството власта очигледно донесе живот. Само не на овој, туку на оној свет.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Мар 05 2018, 06:31

a be ke se iznaziveat vo "zivotot" i lekarive i medicinskiov personal
Кратење плати на Детска хирургија: За сестрите до 4.000, за лекарите и до 10.000 денари помалку!
http://vecer.mk/Makedonija/kratenje-plati-na-detska-hirurgija-za-sestrite-do-4000-za-lekarite-i-do-10000-denari

i onaka site duvnaa po stranstvo, sega barem da gi doizbrkaat....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Пон Мар 05 2018, 09:03

VOL напиша:a be ke se iznaziveat vo "zivotot" i lekarive i medicinskiov personal
Кратење плати на Детска хирургија: За сестрите до 4.000, за лекарите и до 10.000 денари помалку!
http://vecer.mk/Makedonija/kratenje-plati-na-detska-hirurgija-za-sestrite-do-4000-za-lekarite-i-do-10000-denari

i onaka site duvnaa po stranstvo, sega barem da gi doizbrkaat....
...ми кажуат германскиве пријатели главна финта била сеа кај постари богатунери кои вработуваат шофер тоа да биде лекар или барем медицинска сестра од Македонија . Три муви со еден удар: послушни и лојални , зихераши у возење и те спасуат у не дај боже здравствена ситуација....се тоа за малку повисока шоферска плата.А нивните лимузини у багажник се поопремени од брза помош овде. Shocked
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Пон Мар 05 2018, 16:51

Ветувањето за лекарите беше плата од 100 илјади денари. Ваљда за општ лекар, а не за специјалист.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Пон Мар 05 2018, 17:36

loso e koga lekarive ke se precenat, pa koga ke si pomislat deka lekar tuka treba da e lekar ko i vo dojcland: da zema plata iljadnici evra, da bide na peda povisoko od-visoka noga...

so ogled na haosot vo zdravstvoto, ogromniot broj na smrtni slucai- za mene i 1 edno novorodence pocinato zaradi lekarska negriza ili nedovolna griza e-ogromen broj..
.. bi trebali da se naje nekoj koj ke "sece i reze" vo toa duvlo, ke vovede red, ke gi plati ama ke bara i rezultati.

vaka nisto ne pravime. se sto misli deka moze da pecali nadvot a se obrazuvalo - kaj nas,duvnalo. so DOGOVOR na delo bi i go stegnal prvoto vrabotuvanje, da ZASLUZAT pa posle resenie.
ako im cini. ako ne im cini, tesko deka bez iskustvo nekoj vo stranstvo ke rizikuva so nekoi si tamu, od balkanot,....

vaka, najadi go , napij go, plati mu specijalizacija, plati mu stipendii, skouvanja, digni go na nivo na bog-zastiten ko bela mecka, zastiti go od istragi i - ke ti duvne vo stranstvo.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Мар 06 2018, 09:28

VOL напиша:loso e koga lekarive ke se precenat, pa koga ke si pomislat deka lekar tuka treba da e lekar ko i vo dojcland: da zema plata iljadnici evra, da bide na peda povisoko od-visoka noga...

so ogled na haosot vo zdravstvoto, ogromniot broj na smrtni slucai- za mene i 1 edno novorodence pocinato zaradi lekarska negriza ili nedovolna griza e-ogromen broj..
.. bi trebali da se naje nekoj koj ke "sece i reze" vo toa duvlo, ke vovede red, ke gi plati ama ke bara i rezultati.

vaka nisto ne pravime. se sto misli deka moze da pecali nadvot a se obrazuvalo - kaj nas,duvnalo. so DOGOVOR na delo bi i go stegnal prvoto vrabotuvanje, da ZASLUZAT pa posle resenie.
ako im cini. ako ne im cini, tesko deka bez iskustvo nekoj vo stranstvo ke rizikuva so nekoi si tamu, od balkanot,....

vaka, najadi go , napij go, plati mu specijalizacija, plati mu stipendii, skouvanja, digni go na nivo na bog-zastiten ko bela mecka, zastiti go od istragi i - ke ti duvne vo stranstvo.
..за скапи факултети како медицина, техника,информатика,хемија...би требало да се дефинира колку чини школарина  по семестар до диплома. И секој кој не ја платил , мора 15 и со букви петнаесет години да биде овде. Ако сака порано надвор или тој или тамошниот послодавец да му ја плати...Просто и едноставно. Мислам дека еден дипломиран лекар чини некои 250-300.000 евра. За специјалист  дупло. И пак нема да ги досегнат цените на фудбалери.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by трендафил Пет Мар 09 2018, 16:20

Само еден податок. Мартин Пановски, лидерот на Асоцијацијата на архитекти што наводно и ги презентираше на владата предностите на новата локација на клинички е сопруг на директорката на Институтот отворено општество (фондацијата на Сорос) во Македонија. Презентацијата мислам дека повеќе беше наменета за испирање на мозок на граѓаните за да прифатат клиничкиот да се гради без финансиска контрола, а во старт треба да чини четири пати повеќе од договореното од старата влада. А колку ќе излезе на крај само Господ знае.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Пет Мар 09 2018, 17:55

трендафил напиша:Само еден податок. Мартин Пановски, лидерот на Асоцијацијата на архитекти што наводно и ги презентираше на владата предностите на новата локација на клинички е сопруг на директорката на Институтот отворено општество (фондацијата на Сорос) во Македонија. Презентацијата мислам дека повеќе беше наменета за испирање на мозок на граѓаните за да прифатат клиничкиот да се гради без финансиска контрола, а во старт треба да чини четири пати повеќе од договореното од старата влада. А колку ќе излезе на крај само Господ знае.
Трендафиле се е отдено у красни курац, можеме само да констатираме дека не сјебаа и да се једиме што би рекол лала.. Грешка у чекори ко увек.Веројатно и непостоење доволно национална мирудија. Покрај толку бугарофили, гркомани, србомани и шипатари па и чудо би било да ја има.  А и дпмне џукелите не издупија здраво, тивко и елегантно. Сеа само чудо не спасува , а чуда нема. Ниту младина која би ја болела патка за Македонија. А кој ја има младината ја има иднината , одамна е познато. Сеа ние на овие години можеме само хроники да пишуеме....кој никој нема да ги чита.
Го глеам прееска Миленко кажуе како од понеделник ќе се рушел Александар како димна завеса за гласање на двојазичноста у Собрание.   И.....??? Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by кнез Пет Мар 09 2018, 18:39

Новата локација е избрана само ради тоа дека е од другата страна на Вардар,и тоа ќе припадне на шиптарите.
Се друго е второстепено за тој што наредил да се гради таму клинички центар.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 7 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот