ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Апр 18 2017, 22:12

dobro, i taa, "trudnata" majku mu, kako do tolku da ne oseti deka ne e trudna ?
neli valjda nesto se desava tamu dole, nema menstruacija, prdat, jadat se i sesto ko ke se trudni, zderat, im se due mevot, sto ja znam,,,,
do tolku ovca pa i taa 9 meseci da ja setaat po voda...???
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:16

Ја клукал со хормони и постигнал манифестација на лажна бременост. Си експриментирал Менгеле.

Неможам да најдам емотикон шо бар одблиску можи да опиши колку сум изреволтирана!!!


Последната промена е направена од чучулига на Вто Апр 18 2017, 22:18. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Апр 18 2017, 22:18

e pojma neam kako e nikad ne sum bil Laughing  , valjda i pokraj hormoni bre
ke osetela toa , nestoto, kako i raste u mev.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:19

Ја сега!!! Таја е крива оти на доктор му повервала дека е трудна а??!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Апр 18 2017, 22:21

ne deka e kriva, tuku , kako e mozno da ne primetila.
a toj  dzajnekologot, valjda imal nekoja pozadina cim vlegol vo vakva avantura.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:28

Кузнај шо приметвала жената на хормонални коктели... неја за ништо не можиш ниту смејш да ја обвинваш! 

На каква позадина мислиш дека имал 'докторот'?

И, ова не е авантура. Хорор е! Клај се на местото на парот шо сакал да има дете.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Апр 18 2017, 22:30

ako se "klam" najverojatno ke mu gi klam.
pa toj ke bide navistinski truden.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:34

И замисли ти се молам, го вработиле 'докторот' во ГАК после ова... И ние се згрозваме кога читаме дека умреле 60 бебиња во 90 дена таму после...

Кога веќе конечно некој ќе одговара за оваа состојба бе!!?? Аман!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Вто Апр 18 2017, 22:42

[size=40]Тодоров минатата недела скратил милион евра за набавка на инсулин[/size]

http://fokus.mk/todorov-minatata-nedela-skratil-milion-evra-za-nabavka-na-insulin/

Оти опционално е дали дијабетичарите ќе земат инсулин ова? Од ќеф нив му треба инсулинот?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Апр 19 2017, 18:48

Гнасниот 'доктор' сериски злоупотребувал жени. Кузнај колку жени вкупно излагал... 

 

[size=31]НОВА открива: Серија жени жртви на истиот гинеколог[/size]Македонско здравство - Page 5 Eho
Жената која нејзиниот гинеколог цели девет месеци ја манипулирал и лажел дека е бремена, не е единствена. Веднаш по објавувањето на сторијата на НОВА, во редакцијата се јавија десетина  жени кои раскажаа слични искуства со гинекологот против кој е поднесена тужба. Некои од нив застанаа со име и презиме зад своите изјави, други сакаа да бидат објавени со нивните иницијали.
Своето искуство со гинекологот го сподели Л.К од Скопје. Таа вели дека штом го видела текстот на НОВА знаела за кој лекар се работи.
„Истото ми се случи и мене со гинекологот Никола Дамчевски додека работеше во една приватна болница. И мене ми соопшти дека сум бремена, иако бев сигурна дека не сум бидејќи пред да ми направи ЕХО направив тест за бременост. Знаејќи колку желно чекаме бебе, излезе во ходникот и гордо му соопшти на мојот сопруг дека ќе стане татко, дури го викна да го види бебето на ЕХО. Мојот сопруг полета од радост, а јас пред лекарот му реков да не се радува непотребно бидејќи јас знам дека не сум бремена.
Му реков на гинекологот дека ме боли стомакот бидејќи очекувам месечен циклус. Тој ме убедуваше дека стомакот ме боли заради тоа што сум бремена. Јас му се јавив утредента да му кажам дека добив месечен циклус, а  лекарот упорно ме убедуваше да ми направи Ин витро, тој лично. Јас повеќе не сакав да го видам. Да си играш со нечии чувства е многу болно“, раскажа Л.К. од Скопје.
Македонско здравство - Page 5 Be
Друга пациентка, Билјана Крстевска, се чуди како гинекологот се уште работи и тоа во јавно здравство бидејќи, како што вели,  многу пати бил пријавуван:
„Јас имам многу лошо искуство со гинекологот. Заради него за малку ќе ја изгубев шансата да се реализирам како мајка. Ми даваше терапија која не сум смеела да ја примам, а воопшто не ми кажа дека имам тумор на матка. Се ова за малку ќе ме чинеше живот. На Клиника за гинекологија ме оперираа и одвај  ме спасија. Се е во парите “, изјави Крстевска на НОВА.
Таа вели дека особено подложни на манипулација се жените кои се борат со стерилитет, се обидуваат да забременат со Ин витро, а во тие моменти за нив лекарот е господ. Да лажеш жена која очајнички сака да стане мајка е ужас, вели И.Н од  еден град во внатрешноста.
„Мене истиот овој гинеколог ме лажеше дека ми прави Ин витро на природен циклус. Ми направи лажен трансфер и ме остави да лежам во сала повеќе од еден час иако имав платено болничка соба.
За тоа време отишол во болничката соба каде што ме чекаше сопругот и му побарал веднаш да плати, но рекол дека не може да му даде фискална сметка бидејќи не му работи фискалната каса. Сопругот му дал 40 000 денари на рака. Лежев дома две недели во надеж дека ќе успеам да забременам.
Во меѓувреме, гинекологот  ми рече проверка да направиме во мојот град и веќе не го видовме, не одговараше на телефон. Освен фискалната сметка за пункција, друг доказ немам инаку и јас ќе го тужев“, изјави И. Н. за НОВА.
Една од жените која сакаше да остане анонимна, за НОВА  раскажа слична сторија- дека исто така поднела пријава против гинекологот, но ја повлекла од обвинителство бидејќи не сакала да се потсетува на тоа како била изманипулирана и низ какви трауми поминале со сопругот.  Случајот е ист како кај нашата соговорничка која имаше храброст да ја раскаже својата приказна иако анонимно, но со докази и медицински документи.

Како започна откривањето на случајот со гинекологот

Се почна од вчерашното сведоштво на пациентка која ни изјави дека цели девет месеци била лажена и манипулирана од гинекологот кој и давал  хормонална терапија од која и растел стомакот. За време  на лажната бременост, докторот правел гинеколошки прегледи, и го мерел грлото на матката, ја убедувал дека е бремена, ја терал да прима непотребни лекарства и терапии и правел гинеколошки скрининзи за детално да се прегледа плодот.
Македонско здравство - Page 5 Ultrazvuk_Page_2-300x216-1
На секој преглед и давал ехо снимки на кои се гледа плод, кои претходно ги имал претходно подготвено да и ги даде,  и давал хормонална терапија за вештачки да се покажат параметри кои ќе ја убедат дека е бремена, и кажал дека носи машко дете и вршел детални прегледи каде во детали го опишувал плодот.
„Секоја недела одев на ЕХО преглед, а тој упорно ме убедуваше дека сум бремена. Цели девет месеци ми даваше хормонална терапија од која ми се зголеми стомакот, а од непотребните лекови и инјекциите против коагулација на крвта цело време крварев.
Лекарот на секој преглед ме убедуваше дека тоа е нормално и дека со бебето е се во ред. Ми покажуваше слики од бебе направени на ЕХО, ми пушташе да му ги слушам отчукувањата на срцето, а подоцна ми призна дека всушност ми пуштал да го слушам сопственото пулсирање на срцето. Ги мереше димензиите на бебето, неговата должина, должината на бутната коска, главата, “, изјави за НОВА, оваа четириесет годишна жена.
Таа поднесе кривична пријава  против гинекологот и против него во обвинителство се води истрага за следните кривични дела: Тешки дела против здравјето на луѓето, Измама и Фалсификување на исправа. Со честите вагинални прегледи таа вели дека била и сексуално вознемирувана.
За да се извлече од сето ова, гинекологот планирал да и направи царски рез или киретажа со целосна анестезија и да и каже дека бебето било мртво. Тоа му го кажал на сопругот кога му соопштил дека“ кога мислеле дека е бремена, неговата сопруга воопшто не била бремена“. Тој не дозволил такво нешто и лекарот морал да и ја соопшти вистината на жената која чекала подготвена за породување.

Надлежните институции не презеле ништо, на потег е тужба за гинекологот

Еден ден по ова, на 7 ми април минатата година,  сопружниците за случајот писмено ја известиле Лекарската комора, а подоцна и Министерството за здравство. Лекарската комора иако за случајот знаеле цела година не превземале ништо, од како што велат, технички причини.
„Во Лекарската комора на Македонија е поднесена претставка за предметот, а активностите околу спроведувањето на стручниот надзор  над стручната работа на докторот се во постапка. Во повеќе наврати направени се обиди за реализација на надзорот, но од објективни причини тој досега не се реализира“, се вели во одговорот на Лекарската комора.
Македонско здравство - Page 5 Dir-Marija-Hadzilega-1-Custom1
Марија Хаџи Лега, директорка на Гинекологија
Директорката на Клиниката за гинекологија каде што од септември минатата година е вработен гинекологот, Марија Хаџи Лега се уште не се изјаснила за случајот.
Гинекологот Дамчевски вчера изјави дека кажал се што имал во обвинителство и дека не сака да разговара се додека не заврши постапката.
„Тоа што сум го направил сум го кажал таму каде што треба. Тврдам дека не сум загрозил ничиј живот, не дошло до губење на органи, не сум убил човек, не сум направил ништо лошо што ќе донесе непријатности понатаму во животот“, изјави Дамчевски за НОВА.
Тој потенцира дека досега не бил осудуван, дека не наштетил на ниту една пациентка, а вакви работи постојат за пациентки да се извлечат од дадена состојба. Не сакаше да каже дали тој имал други вакви случаи.
Македонско здравство - Page 5 Ire
Ирена Фрчкоска, адвокатка
Освен тоа, сопружниците ангажирале адвокат, а за случајот ги известиле  Министерството за здравство и Лекарската комора. Нејзината адвокатка Ирена Фрчковска за НОВА изјави дека лекарот мора кривично да одговара и да му биде забрането да ја врши дејноста за да не наштети и на други пациентки.

„Овој лекар нема морален основ да врши лекарска дејност и треба кривично да се казни. Имаме граѓанска и социјална обврска да ја известиме јавноста, со цел да превенираме во иднина да не повтори вакво монструозно и нехумано дејствие на друга жена. Тој не смее да биде заштитен со вработување во државна Клиника за гинекологија, туку неговото кривично дело треба да и биде познато на целата јавност“, изјави за НОВА Фрчковска, адвокатка на оштетената. 

http://novatv.mk/nova-otkriva-serija-zheni-zhrtvi-na-istiot-ginekolog/

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Апр 19 2017, 22:25

cuculiga, dali se raboti za ovaa faca?
..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Апр 19 2017, 22:35

По се' изгледа тој ќе да е.

Види и ова...

http://www.plusinfo.mk/vest/112229/ginekologot-damcevski-ja-lazel-trudnicata-za-nejzino-dobro

за нејзионо добро ја лажел бе!!!

А пријавен во Лекарска комора пред една година и никој не го гиба!!!

Еееее моја чудесна Македонијо!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Апр 19 2017, 22:49

..ovoj ko so go gleam, samo turban na glava mu fali, I nekoja fluorescentna nametka so zvezdicki I polumeseci, kako vika "huuu-baba-huu" okou nekoja kristalna kugla..

ne ke e loso , site sto pominale pod negovi race- a on nekoj si strucnjak za in vitro, nesto, se kazuva..
da proverat dnk ( ako eventualno nekoja mu pominala da ne ja lazel,pa da zatrudnila slucajno...) , oti vakov manijak moze I da si go izd8kal pa so svoi gnasotii da oploduval zenki..
mene mi e baegi muten.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Апр 19 2017, 22:51

kade rece bil prijaven... za sto?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Сре Апр 19 2017, 22:59

Ко шо пиши горе, луѓето одма го пријавиле 'докторот' за кривична одговорност и ги известиле и во министерство за здравство и лекарската комора. Пред една година. 

И приватно го тужиле.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Сре Апр 19 2017, 23:09

taa komora lekarska nisto nema da mu napravi, se cuvaat megju sebe.
gledas, onoj vo gevgelija ne mozat da go osudat za smrtta na majkata I bebeto, a se vleckaat po sudovi vekje predolgo,
a ovoj em tuzen em prijaven...

ne znam samo, kako ne im e strav, na primer, od lugje kako Kadiev,koj vo eden moment gi gubi I zenamu I deteto zaradi pijani lekari, pa uste ke se vleckaat po creva po sudovi, ke lazat, ke se izmolknuvaat.. namesto da se soocat so vinata.
a be zivotite im gi doveruvame,aman.
ke se lizne nekoj, nema da doceka ni prijava ni sud, ke ja zeme nekoj pravdata vo svoi race, e ke ima posle oflele aman.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Сре Апр 19 2017, 23:16

.....да ти кажам право, во тие години и такви околности мислам дека без око да ми трепне ќе го одлежев некоја година...., не ми е јасно у што се измитари нашиов млад свет.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Саб Јун 03 2017, 12:25

Ај аирлија да е

http://telma.com.mk/vesti/vo-domot-i-kancelarijata-na-doktor-chaparovski-pronajdeni-pari

овај да биди прв од многуте таму шо се за суредвање. И Сузана Вељановска да не биди забораена!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Јун 03 2017, 13:33

Шо се чудиш, па Балканот е легло на мито, корупција и проневера ..... што и не е за чудење кога ќе се земе во обзир фактот дека турците биле овде 5 века .... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Саб Јун 03 2017, 13:35

king напиша:Шо се чудиш, па Балканот е легло на мито, корупција и проневера ..... што и не е за чудење кога ќе се земе во обзир фактот дека турците биле овде 5 века .... Twisted Evil
Ич не се чудам кинг, ич. Се надевам дека ова зло ќе се искорени и сите ко дотичниот ќе одат в затвор.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Саб Јун 03 2017, 13:38

I zatvor e za lugje Smile
tuku, ludnicive ne sum bas siguren...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Саб Јун 03 2017, 13:41

чучулига напиша:
king напиша:Шо се чудиш, па Балканот е легло на мито, корупција и проневера ..... што и не е за чудење кога ќе се земе во обзир фактот дека турците биле овде 5 века .... Twisted Evil
Ич не се чудам кинг, ич. Се надевам дека ова зло ќе се искорени и сите ко дотичниот ќе одат в затвор.
Џабе надежта .... лекарска професија е една од најкорумпираните професии во светот .... безочно ја злоупотребуваат болеста,  стравот од неа и стравот по животот, како на пациентите така и на нивните блиски.....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by чучулига Саб Јун 03 2017, 13:42

king напиша:
чучулига напиша:
king напиша:Шо се чудиш, па Балканот е легло на мито, корупција и проневера ..... што и не е за чудење кога ќе се земе во обзир фактот дека турците биле овде 5 века .... Twisted Evil
Ич не се чудам кинг, ич. Се надевам дека ова зло ќе се искорени и сите ко дотичниот ќе одат в затвор.
Џабе надежта .... лекарска професија е една од најкорумпираните професии во светот .... безочно ја злоупотребуваат болеста,  стравот од неа и стравот по животот, како на пациентите така и на нивните блиски.....
Dum spiro spero
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Саб Јун 03 2017, 13:44

u prevod "da im go nacuka pero so spirometer"
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Пет Aвг 18 2017, 00:33

Упсссс .... немало кој да ги печати ...
...а сини картони отпечатени и спремни за дистрибуција ...
... а бе ајде ...
...реформи ..си ибало мамата ...

http://tv21.tv/mk/?p=140999
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 5 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот