ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести, онака без врска - 4

Страна 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by Spray Вто Јун 04 2019, 23:31

Македонскиот најуспешен ракометен тим , Вардар е повторно европски шампион, тоа е тоа, честики и да има и трета титула догодина.

изненадува односот на власта и уште погласните приврзаници на власта,  кон несомнено огромниот успех за клубот. Уште пред самиот почеток на вчерашната церемонија за пречек на ракометарите приврзаниците на централната и градските власти побрзаа да ги прогласат навивачите и симпатизерите за националисти.
Најверојатно, од нивни политички побуди , со паралела дека се тоа членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ, па побрзаа да ги оцрнуваат како непожелни.
сосема погрешно и избрзано од нивна страна:  
-реквизитите кои навивачите и симпатизерите на Вардар потекнуваат од времето на СФРЈ.
-Истите бои, црвено црна, истите песни,знамиња!
- навивачкаата група на Вардар, Комити, е регистрирана и легална,има свои представници и позната ширум регионот и пошироко.

како тоа токму сега им засмета на одредени јавни личности не е јасно, но по се изгледа дека тие кои се осудија да го нарекуваат клубот , играчите и навивачите со погрди зборови , или никогаш во животот не навивале за никого, немале омилен клуб, не гледааат спортски натпревари или се им недостига елементарна култура и разбирање.

интересен е коментарот на професорката Најчевска, цитирам

https://iportal.mk/stav/najchevska-koi-ste-bre-vie-samonarecheni-komiti-koi-samo-go-valkate-istoriskoto-znachenje-na-ovoj-poim/

„..
Најчевска: Кои сте бре вие самонаречени Комити кои само го валкате историското значење на овој поим?
Дали им е дозволено на Албанците граѓани на Северна Македонија да бидат навивачи на Вардар?
А на комуњарите?
А на атеистите?
А на тие кои не веруваат дека потекнуваме од Аце таткоубиецот?
А Турците од Република Северна Македонија, може?
А тие кои гласаа на референдум за Северна Македонија, смеат да бидат навивачи на Вардар?
А баби како мене смеат да навиваат за Вардар, или само дедовци?
Да прашам
Да не има некаде некој правилник.
И кои сте бре вие самонаречени Комити (кои немате врска со комитите и кои само го валкате историското значење на овој поим) да кажувате кој е навивач, а кој не? И кој смее да биде на плоштад а кој не.
Ајде бре сиктер багро неписмена...“


Ако професорката навистина навива за Вардар, но ете не можела да дојде до израз од навивачите на клубот, тогаш не би пишувала вакви небулози.

прво, одлуката за кој ке навиваш е лична работа, и нема врска со сексуална ориентација, нема врска со нација , вера, возраст, пол итн.
тоа ако не е јасно, што очигледно и не и е, навистина промашила со квалификацииве.

Понатаму, името на ТИФО групата „Комити“ е старо со децении и датира уште во тогашна СФРЈ. На никому не ,му смета, ниту му сметало досега. Дали Најевска сега откри дека навивачката група на Вардар се вика Комити? или неверојатно збесна од глетката на плоштадот, па ги окривува комитите за ширење на македонштина вчера?

Интригантно е зошто токму вчера, и тоа исклучиво од  симпатизери и членови на власта се изнесоа навреди за комитите? дури и албанците во Македонија не се толку жестоки и вулгарни кон навивачките ривали, како што беше Најчевска, а и градоначалникот, кој по кажаното, си доби и сооддветен третман, односно игнорирање.

Има солидна група на посматрачи на целиот настан, на прославата и радоста за победата, кои исто така го напаѓаат и „играчот со број 5“, капитенот Стоилов. Тој е капитен на тимот, најискусниот, организатор на играта на тимот. Секој коплективен спорт има таква улога.  Неговите лични ставови се негови, и не е јасно зошто толку политичката елита се нервира и вознемирува од изјавите и ставовите на еден клубски капитен кога не се работи за репрезентација која ја представува државата, а од Стоилов направија непријател број 1 на новата држава?
Никој со сила не тера никого да го сака Вардар, а ако вардарци иако во голем дел странци се изјаснија, како „ сите сме македонци„ од Македонија ( а не Северна) тоа не треба никого да застрашува и нервира. Тоа  е работа на клуборт, индивидуални коментари и навивачите а не на универзитетски професори, градоначачници, политички финкционери итн.
зар до толку паднаа?

Исто така и дека тимот бил составен од странци а имало малку македонци и слични навистина непотребни и нерелевантни податоци .
Вардар не е клуб од Северна Кореја. туку европски шапмион со интернационален профил, како и секој клуб во светот. Дали некој погледна кој се играше , на пример, во Веспрем?
Но власта и приврзаниците оставаат впечаток со севернокорејските методи- да се забрани скандирање на името Македонија, знамињата со сонцето од Кутлеш и патриотските песни, со цел да не се наруши договорот од Преспа и да се орпвда пред грчкиот партнер.
Тоа, во некоја рака и можеме да го разбереме, превземале обврски и мораат да ги испполнуваат.
Но ако не сака да биде дел од скандирањата, знамињата кои ги провоцираат грците, пеење на македонски песни, тогаш што му требаше на Петре Шилегов да се замеша во организација на таков, зан нив а и за грците , незгоден настан? така власта му даде легитимитет, на скаднирањата и сонцето од Кутлеш, знамињата не се забранети, ни со закон ни со пропис, но сметаат на договорот.
Едноставно, ако се знае кој се ке дојде на плоштад и каква ке биде атмосферата, не мораше заради собирање поени, да се вмеша непотребно, ни во организација ни во пренос. Вака испадна дека сакаат поени да собираат, а народот ги одбива, па се повлекоа. Но доцна, грците имаат прилика да видат се што им треба, а од поените за власта, посебно градската, фијаско.

дали некој знаеше дека во унгарски Веспрем, играше Манасков, и тоа во финалето против Вардар?
Значи ли тоа дека клубовите треба да се чисто национални за да „важат“?

Политиката се замеша во спортската радост, но од страна на власта и подржувачите.
за „комитите„, и за симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, се знаеше и секој логичен би претпоставил дека и таа партија ќе собира поени, искористувајќи го настанот. Националната карта, вчера, доби, и тоа во огромен број.

Верните навивачи на клубот се такви какви се.
Тие нема да пеат хуманитарни песни и песни за љубов и мир, нема да пејат песни за Европа или за екологијата, ниту  песни од Евровизија, на пример, Проуд, од Тамара или некоја балада од Владо Јаневски- навивачите секогаш ке се викаат „Комити“ ке пеат патриотски песни и ке вејат национални знамиња. Така е насекада во светот, сите клубови имааат свои верни и жестоки навивачи.
Навивачите на Шкендија не ја пејат „Еј Вардаре Македонски, ти ја красиш Македонија„
ниту некогаш ке ја пејат. Но тоа е нивна политика.Не го почитуваат ни државното знаме, ни химна, ни новото име на државата, како ни сменетото. Најчевска тука молчи.

се санкционира насилство, а вчера немаше ни Н од насилство, освен говорот на омраза кај професроката Најчевска.
Ако се спушта до толку да коментира навивање , тогаш треба да  отиде на стадион и да се пикне да делот каде се најжестоките навивачи и ова истото да им  го каже во лице, повеќе ке ја ценат, ке ја прифатат како противнички навивач, заради годините нема ни ќотек да изеде.
А вака со говор на омраза, си направи поголема штета, да остане обележана како полна со омраза кон 100 000 луѓе.

Прво, на плоштадот не беа сите „Комити„ ги нема ни во толкав број. Понатаму, сигиурно не беа сите тие луѓе членови на ВМРО ДПМНЕ набуцкани да скандираат и пејат.
Најверојатно имало еден дел,како и со различни убедувања,но целта не е тоа, целта бепе друга.
И кога сите тие луѓе се како едно, а Најчевска и сличните не можат да го изменат, спречат или променат, останува да ги навредуваат.
Spray
Spray

Posts : 220
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Сре Јун 05 2019, 00:26

Батали ја бе несудената балерина... нит знае што мисли нит знае што пишува... одамна таа е зајдена... така да не вреди да и се обрнува внимание...
.. за такви само игнорирање... тоа највише ги боли...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Сре Јун 05 2019, 16:10

I da gi anuliraat skandiranjata, navijacive i rajata, ostanue big problem- a so prajme so teroristickite treneri, strucen stab igracite koi se izjasnuvaat za makedonci, baraat makedonski pasos i vristat nasilnicki patriotski em navijacki pesMi? I ni na kraj pamet ne im e do severdzanuvanje tuku, tie stranci u Vardar koi doagjaat od nato&eu zemji cepaat "Republika Makedonija" i ne go ebavaat Petleta Siselegovna ajrodrom, a plaketana od zaev ne mu ja zemaa, mu ja ostavija na masa, nepipnata?
Nasilnici edni, nevaspitani, da se izapsat, za nepostovanjenena severdzanija!😂😂😂
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Сре Јун 05 2019, 16:44

VOL напиша:I da gi anuliraat skandiranjata, navijacive i rajata, ostanue big problem
Големиот проблем т.е. големиот страв не е од скандирањето...
... стравот е од екстремно голема толпа народ спонтано собрана (без автобуси и сендвичи ... и по некое балонче ракија) која јасно стави до знаење што мисли за северџанското име ... т.е. стравот да не се најде некој мајчин кој тој револт ќе го канализира и насочи кон уривање на оваа власт...

...усвари оваа власт е веќе делегитимирана ... како што стојат работите, ако не се случи некое чудо,  нема никакви шанси на следните редовни избори, сите напори им се да паѓањето не им се случи пред изборите...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Сре Јун 26 2019, 21:05

WTF?!a volt miniszterelnök visszatért, és senki sem ismerte fel

cel tekst: 
[size=36]
!!!

[/hide]


kako NAS ova da ni pro'mkne, zar navistina se "serifot" vo egzil se prosetal .....!
ako e ova vistina, nekoj navistina ke najebe, pa ljudi zar je to moguce!

ps. od opravdani pricini mora da pazime na diskrecija.
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Чет Јун 27 2019, 22:50

Пак за Грујо ... веќе не ми се ни ставаат линкови за вести поврзани со него.... веќе е и комично ова манијакално занимавање на сдсоФци со него...
... уствари може е потребна и посебна тема за „фановите“ на грујо...  ова бе и Кардашијанките немаат толку фанови што ги следат во секој чекор... кај да погледнеш по нетот, грујо ова, грујо она... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by concrete Чет Јун 27 2019, 23:19

king напиша:Пак за Грујо ... веќе не ми се ни ставаат линкови за вести поврзани со него.... веќе е и комично ова манијакално занимавање на сдсоФци со него...
... уствари може е потребна и посебна тема за „фановите“ на грујо...  ова бе и Кардашијанките немаат толку фанови што ги следат во секој чекор... кај да погледнеш по нетот, грујо ова, грујо она... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
.....пааа, не е мала работа . Историското време на Македонија ќе се брои: Пред Грујо и После Грујо  BG и AG Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7016
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Саб Јун 29 2019, 08:54

moze Turtlface Filipce da patentira nova bolest, Grujovitis -akuten em hronicen, pa ministerot za se' zoKJi zaeB da tenderise so AMdi Angjusev uvoz na bajacki protiv gruevitis, naravno, od istocniot mu susjed, dabome
apcinja koja samo firma na Amdi Angjusev moze da gi uveze,zaradi specificnosti koi ne se za javnost, dabome, i toa preku Buenors Aires, Belize, Tanzanija i ne e bitno vekje za siroka javnost i raja..
i sirupi za masovno srkanje protiv proliv koj banjatite go dobivaat na sekoe spominjanje na gruevitis, koj licno i personalno go mesa zoKJi zaeB a zorka mu mesa so lazica za ajvar u kada kao asistent.


inaku bolesta gruevitis preizvikuva strasni stomacno-gastro-prolivni problemi. 
bakterijata koja predizvikuva gruevitis e po poteklo od Makedonija no poradi neprimerno i nedisciplinirano odnesuvanje a bogami i kranjo sumnjivo - pa nakaj krumpirano em mozda i kriminalno-na carinsko-pogranicno-izvrsnite vlasti na drzavava vo koja e pojaven  virusot, istiot e pusten, slucajno ili namerno, da se rasiri po EU. i ene go vo EU, momentalno hara i razara u Budim a bogami i Pesta. 
najnovite informacii sto naravno gi ima majnisterot za kahm...zd...zdr...zdrav....( e ne mozam, ne ide nikakko!)
pacienstvo vo Republika Makedonija  RAJATA vo EU e IMUNA na virusot, pa ne se zarazue!

Gruevitisot akuten e vo poblaga forma
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 PendarovskiStevo

predizvikuva ...cudni raboti i prividenija.


a ponekogas i izgubenost, ketargija, odsutnost...
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Kocho-Angushev


dodeka hronicniot ima nesto pozaeban efekt.
euforija tip 1, uz glavobolki i gubenje na kontrola na jazik, zdebeluvanje na jazik, fftanje, itn...
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 62e5b2a352ba8914b3b6f5f342309a9ad5c17492

..
odnenadez-nicim izazvana euforija, u sred masa, ko da se naogjas na woodstock, na iznenadjenje na okolinata koja se naogja na sosem drug tip na nastan ( euforija tip 2, stotuku probuden bez da znae kaj e i so kgoo e)
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Macedoine
..

eden primerok na koj probno e testiran lek protiv Gruevitis
dodusa namesto cetvrt doza mu sibnaa POLA doza pa ociglednise nus pojavite i posledicite od LEKOT .

poarno da go ostavea da boluje od hronicen gruevitis, nemase tolkavi simtomi
vaka od lekot.... udara na mozak
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 983498433434323-1200x545_c


se sobirase i solidarna pomos za zrtvata na ovoj eksperiment,pa se donirase surogat- lek protiv gruevitis, dozi za cel mesec...

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcSffpuYZ74xvJ86s9V8AI03DxP60j6Ot_gmU87bjceYWattiUwB


...ali... dzabe...
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Pederi-headlines

...

zrtva na gruevitis- tip 1 hronicen, overdoziran
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Petre-silegov-32889329-400x210


i "cist"
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcTBNGu8dqIt5ORrCupdS-pRCWTpLC2LHNP5TwFgzbwZoyg8hO-J

..so normalno, bez doza, predizvikuva uplav, potreba da se kries pod bini, odovi, ambari, i slicni habitati ..


no, najteskata forma na gruevitis e dosta opaka bolest


lekarski konzilium pri ispituvanja i donesuvanje na dijagnoza


dodusa , lekarskava komisija donesuva dijagnozi so lekarski recnik, a vo prevod "straknat e " koj e latinski lekarski naziv za teska forma na gruevitis tip 1 - hevi metal rang..znaci..

eve go vajrusot koj za srekja ne viree vekje kaj nas vo mojava cudesna zemja Makedonija 

ami go izvezoa vo EU, za da zarazue tamu ali tmu ima i pojaki antibiotici, neli.

VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by Spray Вто Jул 02 2019, 05:08

Ако по ништо друго, за ова сигурно ке сме биле на првите насловни страници ширум светот
https://republika.mk/vesti/Makedonija/za-malku-izbegnat-sudir-na-makedonskoto-nebo-poradi-greshka-na-vlastite/
https://republika.mk/vesti/Makedonija/objavenite-audio-zapisi-kje-dokazat-deka-pretstavnikot-na-mnav-dolg-period-ne-ja-realiziral-nabavkata-na-atm-sistem-i-so-toa-ja-zagrozuval-bezbednosta/

нешто е труло во државата Данска.
Се работи за животите на неколку стотини патници,
а ако во оваа држава каде што власта има обврска да се справи со виновниците за криминали, наместени тендери, непотизам и ренесанса на истиот, расчистување со криминалите на претходната власт , а сето тоа или не го прави или удира каде што не треба,
тогаш за ваков инцидент со недај боже стотици жртви, меѓународната заедница има да ги истресат како глувци од амбар и од тоа нема бегање.

Несериозноста, комфорноста во власта и владеење без грижа на совест и последици во оваа зрела и крајно поодмината фаза на мандатот, е опасна работа која може да ги чини сериозна реакција од ЕУ,европските и меѓународните воздухопловни власти и од земји од каде потекнуваат патниците и воздухопловите, итн
па потоа не само што ќе потрчаат кој попрво да даде оставка , која до сега ни за фатени ко „ вол у купус“ не се даваше
ама ЕУ и аспирациите за членство ќе го гледаат само во научно фантастични филмови, а прашање е и за НАТО, неверификување или повлекување на согласноста на оние кои веќе дале.
Како и во ЕВН и ЕЛЕМ се изнавработија и во МНАВ партиски кадри, а метлата никако да почне да си ги чисти својот двор.
Spray
Spray

Posts : 220
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by concrete Сре Jул 03 2019, 01:11

Spray напиша:Ако по ништо друго, за ова сигурно ке сме биле на првите насловни страници ширум светот
https://republika.mk/vesti/Makedonija/za-malku-izbegnat-sudir-na-makedonskoto-nebo-poradi-greshka-na-vlastite/
https://republika.mk/vesti/Makedonija/objavenite-audio-zapisi-kje-dokazat-deka-pretstavnikot-na-mnav-dolg-period-ne-ja-realiziral-nabavkata-na-atm-sistem-i-so-toa-ja-zagrozuval-bezbednosta/

нешто е труло во државата Данска.  
Се работи за животите на неколку стотини патници,
а ако во оваа држава каде што власта има обврска да се справи со виновниците за криминали, наместени тендери, непотизам и ренесанса на истиот, расчистување со криминалите на претходната власт , а сето тоа или не го прави или удира каде што не треба,
тогаш за ваков инцидент со недај боже  стотици жртви, меѓународната заедница има да ги истресат како глувци од амбар и од тоа нема бегање.

Несериозноста, комфорноста во власта и владеење без грижа на совест и последици во оваа зрела и крајно поодмината фаза на мандатот, е опасна работа која може да ги чини сериозна реакција од ЕУ,европските и меѓународните воздухопловни власти и од  земји од каде потекнуваат патниците и  воздухопловите, итн
па потоа не само што ќе потрчаат кој попрво да даде оставка , која до сега ни за фатени ко „ вол у купус“ не се даваше
ама ЕУ и аспирациите за членство ќе го гледаат само во научно фантастични филмови, а прашање е и за НАТО, неверификување или повлекување на согласноста на оние кои веќе дале.
Како и во ЕВН и ЕЛЕМ се изнавработија и во МНАВ партиски кадри, а метлата никако да почне да си ги чисти својот двор.
Читав за тоа. Но нешто ми остана нејасно. Процедурите не се баш такви како е кажано и ако нешто се случило гарант не е така како е кажано. Што е скриено не ми е јасно, но нешто има.., ако е така како е опишано.Одамна раздвојувањата по висина и правец не се баш така спонтани и по желба на контролор или пилот.
concrete
concrete

Posts : 7016
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Нед Jул 07 2019, 21:47

Упсссс...

https://a1on.mk/archives/1092136

... потребна е само една фотографија собрана негде на интернет, малку фотошоп и ете ти иновација ... па оп 350 000 евра од даночните обврзници во џеб ...

.... јбг... за живот во Македонија ... упс, северна...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Саб Jул 27 2019, 21:26

ah tie nerazbrani evropjani i amerikanci
pa znaat li tie deka ako izvisime za upad vo nato, 
direktno ja stavaat vlasta na celo so premierot vo izvonredno nezavidna polozba?
da prosto bukne megjugalakticka vojna kaj nas, da ne poplavi napliv od migranti, da ni nikne isil vo sekoja avlija i na sekoja tezga, i sto e najstrasno od se' , da se dovede vlasta pred parlamentarni izbori, uste pojezeivi-predvremeni?


Виси зачленувањето на С. Македонија во НАТО во декември
https://www.libertas.mk/visi-zachlenuva%d1%9aeto-na-s-makedoni%d1%98a-vo-nato-vo-dekemvri/


ne veruvam vo teorii na zagovor, Libertas e eden ozbiljen, provladin mediumski epicentar, i malku e verojatno deka se zaebava so vakva konstatacija. zatoa ke mu veruvame.

znaci aj so ne dobivme datum za eu, ami cvrc-malo morgen i za nato?

da ocekuvame izjava, komentar na premierot ni, za nevoljite i kosmarite koi moze da gi spopadnat ziteljite i vladite na clanicite na nato, so ova najnovo odlozuvanje na upad u nato, kolku li samo tie vladi na nato clanici ke si gi zagrizat i umislat nivnite gradjani, i kolku ke se osekjaat malo neugodno so si igraat mizitatara so nasiot premier, i go lazat stalno. 

pa posle on nas da ne laze, a ni kriv ni duzen.
neli.
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Нед Jул 28 2019, 08:58


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Сре Jул 31 2019, 22:53

https://expres.mk/makedonski-pejach-odbil-da-pee-himna-vo-smilevo-bez-strofata-so-goce-pitu-dame-i-jane/

Нели онаа тамара (намерно со мала буква)  онака случајно ги заборавила тие стихови!!!!

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by concrete Чет Aвг 01 2019, 08:58

...ваљда некој некаде прави списоче со детални образложенија,видео,аудио и други прилози..,за сите окупатори,квислинзи и други слуги .......  за Судниот Ден. Тоа единствено ме теши.А може е само надевање , лудо надевање... Sad
concrete
concrete

Posts : 7016
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Чет Aвг 01 2019, 17:35

concrete напиша:...ваљда некој некаде прави списоче со детални образложенија,видео,аудио и други прилози..,за сите окупатори,квислинзи и други слуги .......  за Судниот Ден. Тоа единствено ме теши.А може е само надевање , лудо надевање... Sad
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Giphy
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Пет Aвг 02 2019, 09:40

Cestit ILINDEN, denesen, pomen na ASNOM, ILINDEN i Sveti Ilija.

na makedoncite, se razbira.


oskvernaveni i prodadeni na tataromongolite, grkoligavcite, i domasnite lizgii.

no, ne mozat da gi unistat.
zatoa sto se praznici i pametnici na MAkedoncite i Makedonija
a ne na sevedzanite. tie nemaat istorija. nemaat identitet. 
imaat samo preriod od sega do pravdata. 
a pravdata e slepa , so mec vo ednata raka i so, trebase da bide vaga, terezija za merenje na grevovite ama severdzanbskava banda i stavi prangii so gjule, da ne digne raka da sudi pravedno.

,... samo, zaboravija i na drugata raka da i stavat, onaa sto go drzi mecot.. Wink 

cesti praznik.
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Пет Aвг 02 2019, 20:16

Северџанска мизерија... овие бе и дното го пробија...

https://365.com.mk/298185/se-e-slichno-samo-vmro-go-nema-spontano-organizirani-gragani-partiski-prevoz-skandirane-severna-video

... еден би рекол ...ко стока ги товараат и носат.... Twisted Evil Twisted Evil


...и оваа мизерија....

https://alfa.mk/%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0-%d1%98%d0%b0-%d0%b1%d0%be%d1%98%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b0-%d1%81%d0%b5%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81/

... е па неќат да се појават таму .... си знаат зошто ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Саб Aвг 03 2019, 10:52

Ova koga ke navijat nekoj severdzan da "balansira"  "ednoto im opstestvo za site" 

Нечии хирови, на некои недоветни политичари што не водеа, мислам дека треба да се исправат. И да се стават некои имиња , од инает, како Аминта Трети, на историски личности што реално не се дел од нашата историја, мислам дека е апсурд, самото по себе.“


A be banjati fekaloidi
A Volt Dizni, e del od nasata istorija, a ima ulica vo Skopje? 
 Aminta ima vrska ako ne so drugo so teritorijava i dinastijata na koja sme nie pocesteni da ziveeme a e svetsko a ne samo nase nasledstvo. No sekako imame POVEKJE i obvrska od drugite da go spomeneme onoj koj bil del od taa dinastija koja poteknuva i koja vladeela so zemjata koja ja cekorime.
Aminta ne go spomnuvaat grci bugari srbi, da osekjale istoriska obvska,bi imenuvAle ulici...
A Volt Dizni do krajot na zivotot nitu znael so ima na balkanot nitu znael koi narodi vireele a za nego svetot razbrav preku- Miki Maus,
Dodeka kaj nas moze da se kladam deka bar 10,20,50 godini podocna, rajava ovde se zapoznala so likot i deloto na crtacot na stripovi i crtani filmoci za deca,odnosno znaele samo onie koi videle  "bioskop" ....


Ima razlika, samo treba da se uklucat mozocnite kelii... 
Do kolku ne se i tie inficrani od fekal banjata na banjatite...
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by concrete Саб Aвг 03 2019, 13:42

VOL напиша:Ova koga ke navijat nekoj severdzan da "balansira"  "ednoto im opstestvo za site" 

Нечии хирови, на некои недоветни политичари што не водеа, мислам дека треба да се исправат. И да се стават некои имиња , од инает, како Аминта Трети, на историски личности што реално не се дел од нашата историја, мислам дека е апсурд, самото по себе.“


A be banjati fekaloidi
A Volt Dizni, e del od nasata istorija, a ima ulica vo Skopje? 
 Aminta ima vrska ako ne so drugo so teritorijava i dinastijata na koja sme nie pocesteni da ziveeme a e svetsko a ne samo nase nasledstvo. No sekako imame POVEKJE i obvrska od drugite da go spomeneme onoj koj bil del od taa dinastija koja poteknuva i koja vladeela so zemjata koja ja cekorime.
Aminta ne go spomnuvaat grci bugari srbi, da osekjale istoriska obvska,bi imenuvAle ulici...
A Volt Dizni do krajot na zivotot nitu znael so ima na balkanot nitu znael koi narodi vireele a za nego svetot razbrav preku- Miki Maus,
Dodeka kaj nas moze da se kladam deka bar 10,20,50 godini podocna, rajava ovde se zapoznala so likot i deloto na crtacot na stripovi i crtani filmoci za deca,odnosno znaele samo onie koi videle  "bioskop" ....


Ima razlika, samo treba da se uklucat mozocnite kelii... 
Do kolku ne se i tie inficrani od fekal banjata na banjatite...
VOL батали фазла муабет ,  со такви зомбирани креатури не се муабети. За со нив како што е ред со зомбиња... 
Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Giphy
concrete
concrete

Posts : 7016
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Саб Aвг 03 2019, 20:10

Vidi sea konkrit
Ja sum surov ali realen.
Upucavanje u sred tikva ne e opcija
Toa e nasilje a ja miroljubiv i bez govor na omraza
Upucavanje , toa , ne,
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by concrete Пон Aвг 05 2019, 11:44

VOL напиша:Vidi sea konkrit
Ja sum surov ali realen.
Upucavanje u sred tikva ne e opcija
Toa e nasilje a ja miroljubiv i bez govor na omraza
Upucavanje , toa , ne,
..тхен...Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Mariea10
concrete
concrete

Posts : 7016
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by VOL Нед Сеп 08 2019, 12:43

Srekjen Den na Nezavisnosta , na Republika Makedonija


-----------------------------------------------------------

ps: mal doprinos, razumes, 
inaku , ova e godinata 1986 , koga Republika Makedonija seuste bese vo sostavot na Jugoslovenskata Federacija.

poseben akcent, poterajte na 1:57 Wink

znaci 1986 godina EVE kako Makedoncite, ama ne onie na Miroslav Grcev, na profesorot Frfuljkovski, na zajackata banda, na site onie koi mislat deka se od "boga dadeni" da vladeat so tugji sudbini i da prodavaat se i sesto kako da e na tatka im...

ovie vo 1986 godina NE SE SRAMEA da zapeat ona sto peat, a od ona sto se SRAMAT denes banjatite, raznorazni silegovci, sekerkovci, poserekovci, remenkovci, kikifrikovci, zajacarnici i ostala trgovacka banda

https://es-la.facebook.com/sasha.uzunov/videos/10201745446851979/UzpfSTI3NDYwOTc3OTI0MDUwNjo5MDcwODg4NjI2NTkyNTg/
VOL
VOL

Posts : 16788
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Сре Сеп 11 2019, 20:21

https://alfa.mk/dhipot-na-ruskoska-na-peshachki-pod-rachna-za-alfa-se-pravda-ne-ja-videla-zebrata/

... ниту зебрата ниту тротоарот т.е. велосипедската стаза не ги приметила?????
..абе ајде!

... нек си смени диоптријата на наочарите...
... а оправдувањето ... само за кратко затанав ... го кажува секој кого сакаат да го казнат за слична работа...

..туку на сликата се гледаат уште куп други возила паркирани на пешачка патека!

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by king Нед Сеп 29 2019, 17:07

https://sitel.com.mk/30-pijani-vozachi-otkri-policijata-za-samo-edna-nokj-vo-skopje

И ова било за фалење!!!!!!!

150 фатени а бар уште 10 пати повеќе неоткриени ...

... и уште мвр се чатали ... демек работеле ...
... ова е бе катастрофа ... ова единствено значи дека низ улиците на Скопје се буквално дивее....

... абе не гледаат како и кај возат ... секој втор разговара со мобилен додека вози а многумина ја прават и поопасната работа ... се допишуваат додека возат... 
... аааааа ... уште една работа ... скоро никој и не дава жмигавец  така да раскрсниците се лотарија дали жив ќе ги пројдеш ...

... МВР ... ќе може да се пофали дека вовело ред во сообраќајот само и само ако контролите се зголемат (и дење и ноќе) а при тоа бидат фатени или приметени минорен број сообраќајни прекршоци ...


... туку ... што стана со оние камерите на семафорите ... работат ли или се лажњаци ...?????
... за тротоарите ич да не спомнувам ... претворени се во паркинзи така да пешакот и неговите права ко еден од учесниците во сообраќајот е тотално игнориран, запоставен и елиминиран ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10677
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести, онака без врска - 4 - Page 5 Empty Re: Разни вести, онака без врска - 4

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот