ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

+4
Spray
concrete
чучулига
king
8 posters

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray Пон Ное 20 2017, 18:33

Интересна е оваа понуда на МПЦ како се нуди да биде под БПЦ.
има неколку дилеми кои треба да си ги разјаснат попо ите од МПЦ.
пред се, ако прифатат, треба да му се каже на народот дека тоа значи МПЦ односно православието во Македонија ќе биде егзархиско. Ја губиме архиепископската Македнска црква.
од ово чин , имаат корист само поповите.
Македонија губи уште еден белег на независен, автохтон народ .

Ќе го поделат народот во таа нова БМПЦ па не знам колку паства - верници ќе имаат поповите од БМПЦ.

дефинитивно поповите во МПЦ збеснаа .
не знам и не ми е јасно, како, и кога со толку голема храброст и елан, се одвои МПЦ од СПЦ, и опстои како така, а сега овие попови да одлучуваат за нешто што не смеат ни да го помислат.

прво канонски застапник, на МПЦ е СПЦ, која ја признаваат и поповите во МПЦ.
затоа и се бараше до сега да се признае нашата црква од страна на СПЦ!

канонски, според нивни верски правила, ние сме се одделиле, од СПЦ.
ова го изнесувам затоа што
проблем број 1
на СПЦ нема да им се допадне оваа идеја- сеуште нерешени односи МПЦ - СПЦ а некои попови во МПЦ се пикаат под бугарска мантија.

проблем број 2
ова нема да им се допадне ни на грците, затоа што имаат одлични односи,
и секогаш се на иста фреквенција по прашање на македонските односи, се подржуваати во политиката на балканот: грците би ја подржале СПЦ во тоа сме може да сме сигурни. Сметајте на гркото влијаније, да не заборавије кој е Деметриос Архонтонис, а тоа е името на гркот кој го знаеме како вселенскиот патријарх Ваертоломеј .

проблем бр.3
И да влезе МПЦ под БПЦ, еве што ќе се случи: СПЦ и онака не ја признаваше МПЦ, нема ни сега да ја признае, па макар БПЦ и станала мајка на МПЦ. И не само СПЦ туку и грчката црква и други..

Досега, ако бевме барме споменувани, исто како и непризнатата црногорска , украинска, и други православни цркви, кои исто така ја делеа судбината со Македонската Православна Црква, ако евентуално се случи да ја прошверцуваат МПЦ под бугарска мантија,нема ни на тоалет хартија да не споменуваат.

Проблем бр.4
Од непризната, но горда и афрокефална црква, успех за македонскиот народ, МПЦ ке стане безгласна буква под БПЦ. Зарем некој навистина си мисли дека бугарите кога ќе ги стегнат рацете околу жртвата која цел век ја бвркале а наеднаш сама и влетала во рацете- дека ќе го попуштат стисокот, за да избега вратот пак?

и за крај, да резимирам: поповите се само луѓе. Овојпат претерале , и тие се и смртни, и грешни.
Црквата припаѓа на народото а не на поповите.
тие се менлива категорија.
Ќе се подели народот и верниците- ќе се изредат разни секти, ќе се изникнат разни православни , полуправиславни, западни, секташки и не знам какви цркви, како село без кучиња.
затоа, под итно, ако е ова вистина, народот, да ги реши сите овие авантури на одредени попови, и ако Зоран Заев, има прсти вмешано во оваа завера, односно ако е ова дел од договорот со бугарите, и ако решил и црквата да ја продаде која како спомнав е на народот, ќе треба да му се случи народ.


Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray Пон Ное 20 2017, 18:59

Околу планот „3-6-9’’ на Заев
тоа не е никаква енигма

се однесува на посветување кон соседите токму спрема овој систем кој е аплициран од бројчаникот на часовникот, и страните на светот


3- е исток, Бугарија
6- е југ, Грција
9- е запад, Албанија

ова не е од мене измислено, ова е и НАТО постапка за означување на правец.
ги нема „12“ т.е север, - Србија.
затоа што Србија е далеку од НАТО, а Заев сака експресно да не внесе во НАТО.
И тие му се приоритетите за решавање, дали за 3-6-9 месеци или плус минус не знам.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Пон Ное 20 2017, 19:28

..може сум малку екстремен , но мислам дека само дооолги цевки , калл 12,5 ,храбро срце,ладен ум, бистро око и мирна рака  го решаваат проблемот у десетина едноставни потези. Се друго е втер и магла... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пон Ное 20 2017, 21:57

concrete напиша:..може сум малку екстремен , но мислам дека само дооолги цевки , калл 12,5 ,храбро срце,ладен ум, бистро око и мирна рака  го решаваат проблемот у десетина едноставни потези. Се друго е втер и магла... Smile Smile

u, pa ova e premnogu nasilno, Shocked
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Вто Ное 21 2017, 13:00

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Вто Ное 21 2017, 15:26

king напиша:Упсссс....

http://republika.mk/849123
Глупандери, ништо не ги пере, ќе мора да му праат друштво на Заеб потпрени на бетонското ѕидче... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Вто Ное 21 2017, 17:46

bogami nisto

temata dzukeli na forumov, ima da gi opejuva i razvejuva da ne im se zaboravat delata komu zlodelata.

moroni.
ete im go grujo, neka go jadat sega.
grujo im bil kriv, nikoj ne go brani, neka go po sudovi.

a za predavstvata koi gi napravija site ovie linguri- ni gospod nema da gi spasi, od pravdata!

semeto da im se zatne.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Вто Ное 21 2017, 18:42

VOL напиша:bogami nisto

temata dzukeli na forumov, ima da gi opejuva i razvejuva da ne im se zaboravat delata komu zlodelata.

moroni.
ete im go grujo, neka go jadat sega.
grujo im bil kriv, nikoj ne go brani, neka go po sudovi.

a za predavstvata koi gi napravija site ovie linguri- ni gospod nema da gi spasi, od pravdata!

semeto da im se zatne.
.. јас мислам имам поконкретен предлог од семенарство, почнува со: доооолга цевка,....... Very Happy


.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray Саб Ное 25 2017, 07:03

Историјата се повторува.

во раните деведесети
Знамето- го сменија господата од СДСМ.
Името- го сменија господата од СДСМ.
затоа и не можеа да издржат повеќе од 4 години власт.
за кратко време се покажуваа нивните погубни политики кон Македонија како држава
и кон македонците како нација.

денес
ПАК СДСМ сака да смени име ( а зошто тогаш го менуваа првиот пат???)
а се оди дури и подалеку- да се расури државата.

Што ли ке донесе , ако преживееме до тогаш, некоја трета влада на СДСМ?? да не укинат скроз, како македонците во Грција или Бугарија???

д
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Саб Ное 25 2017, 09:04

Spray напиша:Историјата се повторува.

во раните деведесети
Знамето- го сменија господата од СДСМ.
Името- го сменија господата од СДСМ.
затоа и не можеа да издржат повеќе од 4 години власт.
за кратко време се покажуваа нивните погубни политики кон Македонија како држава
и кон македонците како нација.

денес
ПАК СДСМ сака да смени име ( а зошто тогаш го менуваа првиот пат???)
а се оди дури и подалеку- да се расури државата.

Што ли ке донесе , ако преживееме до тогаш, некоја трета влада на СДСМ?? да не укинат скроз, како македонците во Грција или Бугарија???

д
Мислам нема да треба трета мајка , овојпут ќе не спичкаат. А нормално ко увек ќосиња има кога не требаат, или ги има колку само да се усликуат за историја....т.е. пост фестум..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray Пон Ное 27 2017, 21:00

дали е ова првиот шамар?
кофа ладна вода?

пред некој ден,разговараме на темава, и му велам на еден пријател: па зошто да се меша државата со црковните работи. Ако црквата сака така, тоа е нивна работа, и каква врска има има Заев и владата со МПЦ?
ми одговори иста онаква каква што имаше и Груевски со МПЦ.
објективно- во право беше.

само една работа заборавивме да си кажеме а ќе ја искористам овде.
Црквата не е ни на Груевски ни на Заев. Предноста на Груевски е тоа што тој не може да се поврзе со вакви вратоломни политики на МПЦ ( или некои владици ?) додека умилкувањето кон БПЦ е директна последица на политиката на Заев.

Шамарот, или кофа ладна вода,
http://novatv.mk/odlukata-na-bpts-e-vo-stilot-na-pogovorkata-i-volkot-sit-i-ovtsite-na-broj/

БПЦ, не ја признава МПЦ за афтокефална. Дали е време да се лоцира отпадот во МПЦ и соодветно да се „награди“?

Како ќе се претстави сега на македонската јавност оваа кратка но кисела авантура , последица на политиките на владата со Заев на чело?


Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Вто Ное 28 2017, 11:15

http://telma.com.mk/vesti/poltika-spc-iznenadena-od-odlukata-na-bpc-da-ja-zastapuva-mpc

Па.... србијастанци .... изненадете ги и заебете ги бугарите .... признајте ја автокефалноста на МПЦ ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Дек 06 2017, 23:46

lele lele..
https://kurir.mk/Makedonija/vesti/ojo-molchi-po-priznanieto-na-zaev-deka-po-negov-nalog-so-brusalitsa-e-izbrishano-bugarski-od-spomenikot-na-mucheto/

ОЈО молчи по признанието на Заев дека по негов налог со брусалица е избришано „Бугарски“ од споменикот на Мучетоa be CRPNATIOV malku ke mu bide eden zivot... za da dolezi.]
ili pak,  i ovoj mu e mnogu!


Прв акт на фалсификувањето на македонската историја и вовед во точките од Договорот беше сквернавењето на споменикот на народниот херој Благој Јанков – Мучето во Стумица. Од спомен – плочата, со брусилица беше отстранета придавката „бугарски“ како опис за куршумот кој го убил херојот.
Нарачател на ваквиот акт бил токму Заев кој ја дал наредбата да се отстрани зборот во својство на градоначалник на Струмица. Тој ова самиот го призна во интервјуто за бугарската БТВ на 17-тти минатиот месец…
Како е донесена одлуката за промената на содржината не е јасно, но дозвола за тоа може да даде единствено Собранието на Република Македонија, авторот и фирмата која го изградила:
Член 16 од Законот за меморијалните споменици и спомен обележјата
На изграден меморијален споменик или во негова непосредна околина не можат да се преземаат дејствија со кои може да се наруши интегритетот на меморијалниот споменик без согласност на Собранието на Република Македонија, на авторот и на правното лице од членот 8 став 2 алинеја 2 на овој закон… Со одлука, Собранието на Република Македонија го уредува начинот за давање согласност за вршење измени на подигнат меморијален споменик.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Дек 06 2017, 23:47

Сквернавењето на македонските споменици почнува да добива на интензитет. Во поречкото село Манастирец, уништена е спомен – плочата на манастирот Света Богородица, поставена во чест на 103-јцата локални жители кои биле ѕверски убиени од бугарската војска во Првата Светска Војна. Видливо е дека е искршен токму делот што го содржи терминот „бугарски“, пишува телевизија Алфа.
semkata predavnicka...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Дек 07 2017, 20:34

bugarotestislizacot, crpnatiot "premier" , donese "zivot" i "sloboda"
ova kje da e najverojatno, negovata perspektiva za zivot em sloboda..
no za povampireni bugarolajna.

Негаторот на македонскиот народ и ултранационалист Каракачанов отвора политичка партија во Македонија
http://kurir.mk/Makedonija/vesti/negatorot-na-makedonskiot-narod-i-ultranatsionalist-karakachanov-otvora-politichka-partija-vo-Makedonija/


.. za ova se "borea" sarenite "revolucionari", da im ebam se po spisok, i na niv i na zajckoto pleme.

da dade gornion, vo pepel da se prebrojuvaat po doma, semkata predavnicka da im se sotre.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 18:03

Заедничка историја имале и Русите и Германците, на пример, посебно во Втората светска војна. Само биле на различни страни. Исто и ние со Бугарите.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Вто Мар 13 2018, 06:54

vo "duhot" na paktot sto vo svoe ime a steta na site ovde, go potpisa zajackoto kopile a banjatite si cel anusen otvor go primija kako vonredno voskresnuvanje i dar od semokjniot,

da gi potsetime kako toa izgleda na delo:
Борисов изрази жалење, ама не се извини за депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

Сепак по завршувањето на церемонијата на новинарско прашање дали е тешко да се даде извинување од страна на Бугарија за ваков настан, Борисов прашањето го оцени како пропаганда која треба да се адресира на друго место.
„Јас само можам да кажам дека се поклонувам пред бугарскиот народ кој се спротиставил на таа машина и спасиле 48 илјади. А таа пропаганда - другата немојте пред мене.“ - изјави Борисов.

analniot partner na zajackoto kopile,
se poklonuval vsusnost na negovite -bugaromongoli
toj mozda i gi zalel bugaistanskite fasisticki govna koi go sprovele genocidot a ne zrtvite, makedonskite evrei.

ne e tesko da se desifrira negovata izjava.

dodeka zajackoto kopile go vlecka veparov vo Makedonija za ocajno da pokaze  deka paktot mu funkcionira, makar sto toj e bugaristanskiot gazolizac vo slucajov,
bugaristanskiov vepar si tera sosema druga politika , i ne e ni mozno banjative toa seto da go prestavat kako uste edna "pobeda na reformite i sozivotot".

ednostavno, bugaromongolot- zina, si kaza.
i sto praime sega, banjati kopilinja?
ke se nacukate podlaboko vo bugaristanskite cmarovi?
veparot ne dosol da se izvini za gnasotiite sto negoviot tatko-dedo gi napravile.
tuku onaka, da se pokloni na nekakvi bugaromongoli- vo ...Makedonija?
ova e navreda i za evrejskata zaednica, zaednica koja iscezna od Makedonija blagodarejki na tatkovcite i dedovcite na ovoj vepar Borisov, koj nema doblest da se izvini!
i blagodarenie na preavnickite dusi - predcite na zajackite kopilinja i domasni sorabotnici so okupatorot, vo ona vreme na WW2 a denes, pojasno od den, vo forma na banjatite zajacki predavnicki kopilinja.
mozebi sega ja smeta Makedonija za del od nivnata prchija, pa se seta slobodno sekade kade zajackite kopilinja ke mu postelat crven tepih?

da se razbereme: zajakot i banjatite si go pokazaa bugaromongolskoto lice.
ke zavrstat isto kako i nivnite fasisticki predci, vo 1945, 46...
vo imeto na narodot, po kratka postapka.

ps: terminot "kopile", kako aditiv na "zajacki, predavnicki.."
go koristam uste pred JAVNO DA PRIZNAAT SO TRANSPARENTI  ma koi nackrtale "i jas sum kopile"
ke gi tuzam za  plagijat.
VOL odamna znae deka se kopilinja, ama kurata im srekja, konecno i priznaa.
taka da nema nisto navredlivo, izmisleno vo kovanicata so koja gi narekuvam- se' si e na mesto i vistinito Cool Cool Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by трендафил Вто Мар 13 2018, 17:24

Вчера на комеморативниот марш по повод годишнината откако бугарската држава, тогаш дел од меѓународната заедница со име Троен пакт, во која случајно членки се скоро сите земји од денешната меѓународна заедница, што би рекле НАТО и ЕУ, ги собрала Евреите од Македонија и ги испратила во логорот Шутка, пардон Треблинка, присуствуваше и бугарскиот премиер. Со оправдување дека ако Бугарите ги спасиле Евреите од Бугарија ИМААТ ПРАВО да ги убијат Евреите од Македонија, ако добро го разбрав.
Интересно е што имаше и претставник од Босна и Херцеговина, а немаше од сојузниците на Бугарија, балистите, односно од Албанија и Косово, иако Македонија беше солидарна со нив и не учествуваше на самитот на западен Балкан. Можеа ли и тие да бидат солидарни со Заев кога веќе не жалат за жртвите на холокаустот.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Мар 14 2018, 05:39

mizeren i eftin obid da se prikaze paktot na zajackite kopilinja so bugarotatarite kako , ete funkcionira.
da se "izrodi" nekoj "plod" na toj dogovor.
demek eve sega veparot ke dojde (vsusnost toj ne napravi nisto, osven sto gi pozdravuva svoite mongoli vo ww2, i toa od sred Makedonija!) da proseta so zajackoto kopile,
a kopileto predavnik ke skakuta okolu veparot , so custvo na kolku tolku sigurnost, zatoa sto  megju negoviot omilen narod siptarite, sluzi za predmet na podsmev i zaebancii, a megju makedonskiot narod ziv ne smee da  izleze.

e pa, banjatite, trebase da potrcaat kako petokolonasite vo 1941 godina da go percekaat carot blgaristanski  veparot , nivniot premier.
razno razni gerovci, glistoslavi , golum trickovci , borjan trtkovci, ordanovi i slicni fekalii trebase ( a mozebi i bea!) da go do-ukrasat nastanot, so svoeto prisustvo.
bi bila toa dobra semejna fotografija.
kompleten album zivotinsko carstvo.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by трендафил Саб Мар 24 2018, 17:18

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 IGENEA-DNA-Test-Results-MK-GR-696x371

http://javno.mk/dnk-analizite-potvrdija-makedontsite-se-direktni-potomtsi-na-aleksandar-makedonski-grtsite-se-isfrustriraa/

И покрај тоа што според мене поважни се чувствата, на пример ако јас усвојам и воспитам бебе од друга раса, црнче на пример, тоа ќе биде поголем Македонец од еден шарен Македонец, односно СС Македонец (социјалдемократ соросоид) еве ја генетската структура на нас, Македонците и на Грците. Поголем е процентот на Словени во Грција, 20%, отколку кај нас, 15%. Кај античко македонските гени односот е 6:1 во наша полза, 30% према 5%. Од тука е и желбата на Грците и меѓународната банда што се представува како меѓународна заедница со политички притисок да се изнуди да „признаеме“ дека не сме Македонци. За одредена количина на евра или долари признаваат дека немаат антички корени СС Македоците. Единствените Македонци што како свој симбол не го признаваат сонцето од Кутлеш, за разлика од обичните Македонци во Македонија, Бугарија, Албанија, Америка, Австралија, Канада и секаде низ дијаспората.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 17:52

dopolni i so ova:
onie 20% slavs, t.e sloveni, ne se nikakvi grci tuku ostatok od slovenskite pleminja koi go preorale grckoto kopno.pred 15 tina veka.
egejska Makedonija.

inaku, orientot e raj za civilizaciite.
islamot podocna mu eba mamata na se' sto bilo karakteristika na goemite narodi od bliskiot istok.
nasilen, ekspanzionisticki...
nema nisto od antickite i pred -grko rimskite civilizacii koi vireele na tie prostori denes.

a juznociganive uporno se prestavuvaat kako anticki lepotani junaci od vaznite, i mozaicite: a be 3 grka da seces i da spois denes, eden normalen ne mozes da izvadis
ako nisto drugo ke te sjebe bojata na kozata. Laughing
za grkinkive, pa da ne praime muabet: odi vo Sutka vo nedela, ke se iznagledas ko jajce na jajce, "plavi" grkinki.. Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Сре Сеп 05 2018, 20:24

ХИХИХИ.....
...еуропејциве кај нас дошле на печалба Twisted Evil Very Happy Twisted Evil

https://sitel.com.mk/dve-bugarki-kradel-parichnici-na-bit-pazar
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Сеп 05 2018, 21:36

mizerna grupa na melezi od aziskiot koktel, koj odnesuvanjeto ( razbojnistvoto, kradenjeto) go vo DNK..

se prefrlija od zeleno pazarce na BIT PAZAR.
otkako sobraa se sto moze da se sobere vo div, hunsko tatarski galop- baterii, grickalici , hanzaplasti , baterii za saati,cesli i ponekoj dneven promet na prodavacine na kartoni, a bogami i gi izpofakjaa i izapsija, sega divovo bugaristanskoi PLEME se prefrlilo na -Bit Pazar.

gi cesaat gazinjata izgleda pak, na BITPAZAR pocnaa ke da se prodavaat za  "dve cerveni" , vidi kako se vrti trkaloto Smile
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Пет Сеп 14 2018, 21:06

Ахахааааа .... лопужана монголотатарска коњоопашеста... Twisted Evil Twisted Evil lol!

 https://off.net.mk/lokalno/balkanshtina/bugarska-apashaana
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Саб Сеп 15 2018, 01:14

bugaromongolski kurvini dzukeli.
nivo na svest i sovest- ameba.
koja dolna , skapana rasa, covece....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 2 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот