ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

+4
Spray
concrete
чучулига
king
8 posters

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Нед Окт 25 2020, 22:54

Андреј Ковачев побара на спомениците во Македонија поимот „бугарски окупатор“ да се замени со „бугарска администрација составена главно од Македонци“
https://republika.mk/vesti/balkan/andrej-kovachev-pobara-na-spomenicite-vo-Makedonija-poimot-bugarski-okupator-da-se-zameni-so-bugarska-administracija-sostavena-glavno-od-makedonci/

Ajde de..

E pa VOL toplo preporačuva , sledekje.. :

- na site bugaristanci em bugaristanki, rodeni posle 1990 godina
Vo licnite karti i pasosi da im pisuva "..majka : bugaristanka, N.N, tatko:  od Makedonija, povekjemina, sostaveni glavno od makedonci , "

- na spomenicite vo veštačkata privremena tvorba Bugaristan da pišuva, "se izvinuvame , ama ne znaeme zosto e podignat ovoj spomenik, koga ovaa vestacka tvorba ja oslobodija - Rusite koi ni sozdadoa drzava.."

- ministerstvoto za kultura da objavi deka "bugaristanski jazik - ne postoi" deka toa e turkomongolski jazik a dijalektot na koj denes govorat takanarečenite bugaristanci e samo forma na makedonski jazik od istočnite dijalekti..

Ete  za pocetok.
Sosema korektno i bez spominjanje na fasizam ova ona.. a u duh na dobrosusedski odnosi.

Ps: iam i sosema korektnen predlog i proekt  koj nasite istocni sosedi  od privremeno zavzemenata teritorija koja se narekuva bulgaristan, a nivnite momentalni okupannti bulgaristanci..
Da ja uvedat svečano banknotata od 100 DINARI u originalna SFRJ forma, u nivniot sistem na pari ! Neka si imaat oni levovi, 10, 50 200 500 1000... ama za 100 da im bidat 100 dinari! Ne denari tuku DINARI.

Kakva sto ja pamtat , osobeno zenkite od ovaa skupina od istok, 
Em ke bide izvanredno lesno za računanje,pošo se naviknaa  na biznis  so presmetki u "červeni", em ekonomijata naglo ke im se podobri, em ke se sopre "bjalata čuma" i iseluvanjeto na onladinkite, kiga ke fatat od tie "červeni" vo raka...
... nema omladinka a bogami i veteranka koja nema da se uzbudi koga ke  i svetnat očite od "červeniloto"..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Нед Окт 25 2020, 23:19

VOL напиша:
Андреј Ковачев побара на спомениците во Македонија поимот „бугарски окупатор“ да се замени со „бугарска администрација составена главно од Македонци“


па,па, па ...овој бе изгубил контакт со реалноста

https://pressingtv.mk/Makedonija/na-smetka-na-makedoncite-kovachev-saka-od-spomenicite-da-go-ischisti-fashizmot-na-bugarija/

па еве му подолу линк што се бугарија има окупирано во втората светска војна... па сега фино лепо нека побара и од србите и од јужните да го избришат она бугарски фашистички окупатор  они бе не биле окупатори тоа таму месното српско и грчко население администрирало под бугарско знаме ... абе нека побара и од енциклопедија британика да ја исправи грешката за нашите источни соседи... тие бе не биле со нацистичка германија....
... бугарине се бе феномен ... не биле ни нацисти ни фашисти ама стоеле во став мирно пред германското знаме со кукастиот крст и онака добродушни им организирале бесплатна туристичка тура во еден правец на македонските евреи...https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B0#/media/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Map_of_Bulgaria_during_WWII.png
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Пон Окт 26 2020, 13:45

...следно ќе биде дека тие администратори се криви за депортацијата и истребувањето на евреите и Македонија да ја преземе кривицата за тоа..Би се кладел у пиво Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Окт 30 2020, 18:44

Ck.
Sledno ke bide nov bran...
..na bugaristanki koi im se namalil pazarot u eu zbog zaradi pandemijava..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Пон Ное 02 2020, 21:49

https://sitel.com.mk/karakachanov-makedonskiot-jazik-e-balkanski-esperanto-nema-otstapki-od-bugarija

На идиотот некој ќе му постави ли прашање...
... ако до 1941 па се до бугарската капитулација сме биле бугари и сме збореле бугарски тогаш зошто пролетта 1941 заедно со бугаристанската фашистичка окупаторска војска донеле и цела железничка композиција бугарски учители?
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Вто Ное 03 2020, 14:48

king напиша:https://sitel.com.mk/karakachanov-makedonskiot-jazik-e-balkanski-esperanto-nema-otstapki-od-bugarija

На идиотот некој ќе му постави ли прашање...
... ако до 1941 па се до бугарската капитулација сме биле бугари и сме збореле бугарски тогаш зошто пролетта 1941 заедно со бугаристанската фашистичка окупаторска војска донеле и цела железничка композиција бугарски учители?
.....ама батали со магариња и скудни на ум не се дебатира ни па прави муабет....  Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Чет Ное 05 2020, 21:44

https://www.24.mk/details/zakharieva-nemame-soglasnost-po-site-prashanja-so-skopje-za-da-kazheme-da

Нема овде у власта некој недоделкан па фино лепо на дотичната  да и каже .... „Та преку Тасета  ако стаите вето, со такви какви вас не ни треба ЕУ“

... суштината на проблемот се нашите долгогодишни напори за влез во ЕУ  и злоупотребувањето на принципот на едногласност и солидарност во ЕУ (тоа е тоа што не ебе и тотално разоружува)  кои некои квазидржавички преку бесруполозни уцени  го користат за остварување на свои националшовинистички налудничави цели...
... т.е.. ако сакаш мора ова и ова или јок ... не може...

... е сеа ако неќеш или баш те заболе дали ќе влезеш или не причините за уцена исчезнуваат и бугаристанците може да се сликаат.... значи причина за брзање и праење непромислени и избрзани потези кои скапо ќе не коштаат нема, и така или онака и се да е во ред бар уште минимум десетина години ќе бидеме во чекалната.... а дотогаш се е можно, па дури ни ЕУ ваква каква што е поставена да ја нема... јбг, таму кај што бугар пикнал глава тоа не трае многу, бугарите му се ко канцер...  (историски потврдено Twisted Evil ) ... ене Британија прва избега... Very Happy
... ама ние сами ако не се заебеме друг нема...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Ное 06 2020, 05:02

Ne e bitno EU.
Za bugaroglistite kako ligaviot Svinjola Dimitroff
celta e po sekoja cena da se stvori uslov za ostvaruvanje na velikobugaristanskite apetiti.
Toa bezkičmeno poltronče i sluga na bugaristanskiot dvor e spremno na se'. 
Makedonija i makedoncite voopsto ne mu se vazni- dali ke stradaat, tie se cenata, monetata ,za potkusuruvanje. 
Zatoa toa homoseksualno fekalnoidno sustetstvo bez troska sovest java od partija vo partija, voopsto ne mu e bitno, samo da ima partija kako odskocna daska za negovite crni scenarija i odrabotuvanje za bugaristan.
Oko me mu trepnuva sto do vcera bil "okoreli vmrovac" a sega goli so Zaev se slikat- Dimitrov e PARAZIT koj parazitira vrz "domakjinot" od nadvoresna strana, kako bolva, krlež, voška, krasta..
Za da ja napusti "zrtvata" vednas posle iskoristuvanjeto i da bara sledna.
Bez troska sovest i sram podlec bez konkurencija. Ne slucajno e dočepapn do minister za nadvoresni, do vcera..
Za da koga mu se ukaze prilika, da "napadne" i go stori toa, koga potpisa NEUSTAVNO dogovor , a ne smeese .no taka i raboti co vreme, vreba, prati koga ke mu se ukaze prilika i zadava udar na omrazenite mu Makedonija i Makedoncite. Kojznae sto se potpisal so istocnite sosedi. Zatoa i e zalepen za zajakot  za da mu bide intimen frend i desna raka  t.e da mu dise u vrat i sekogas koga ke go naceka zajakot u krivina, Dimitrov e tuka da mu ja podotvori vratata neli..
Takvite se od kalibar na Vraniskovski, koj i da go kolne crkvata on muva ne go lazi, zatoa sto svetinja ili Gospod od Makedonija on ne priznava i ne se sekira od nas, on se klanja samo na srpski ili grcki "Gospod" ako e "makedonski" on ne go priznava i grevovite ne mu se grevovi ako gi naprail protiv makedoncite posto ne gi ni ceni, kako da ne se lygje..tuku nevernici, varvari, seuste nepokrsteni.
Istiot kalibar e i Svinjola Dimitroff.. bi gi zrtvuval makedoncite i makedonizmot do posleden, za ostvaruvanje na sonot na velikobugaristanizmot. 
Tie prifili se' bi storile so trosenje  i na posledniot makedonec za svoi celi.
Zarem nekoj pomilsli deka Svinjola ke se potrese i naeži od sram koga kerkiceto lapna dzeparac od 40K evra za "studiranje" ?
A be istiot i Vraniskovski, zarem nekoj navistina misli deka ovie antimakedonski kalibri se potresuvaat od toa sto ke ukradat od "domorodcite" ? Pa tie ne go smetaat toa za grev!
Seuste nekoj se somneva .....?
Treba uste "dela" da osetime i vidime , od "kalibrive" ?
Do tolku se osokoleni a zajackata banda im dava za pravo, da grabaat, sto sudiite namesto da gi ispituvaat i sudat ke treba da im prepisuvaat imot i isplakjaat debeli sumi za voznemiruvanje. Varvarski "vlasti" treba na ovie "prosvetiteli" da im se obrakjaat kako na bogovi, neli..ko "administratori" vo 1941...
Apce za glisti.
Dupla doza.
Samo toa e lek.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Саб Ное 07 2020, 00:31

https://mk.tv21.tv/pendarovski-vo-berlin-beshe-postignat-kompromis-no-go-odbija-borisov-i-radev/

А да нешто бекне од што се состоел тој усмен компромис.... а, мукла!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Саб Ное 07 2020, 14:33

king напиша:https://mk.tv21.tv/pendarovski-vo-berlin-beshe-postignat-kompromis-no-go-odbija-borisov-i-radev/

А да нешто бекне од што се состоел тој усмен компромис.... а, мукла!
...магаре и будала не се коментираат..Незнам зошто воопшто се трудиш ??? Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Нед Ное 08 2020, 15:09

Ajde de. Ne se komentiraat, ama se dresiraat- za 270 000 evra?  Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

DLM likes this post

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Нед Ное 08 2020, 17:57

VOL напиша:Ajde de. Ne se komentiraat, ama se dresiraat- za 270 000 evra?  Laughing Laughing
..што очекуеш, да обучиш магариња да летаат е ефтина работа  Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Нед Ное 08 2020, 18:10

concrete напиша:
VOL напиша:Ajde de. Ne se komentiraat, ama se dresiraat- za 270 000 evra?  Laughing Laughing
..што очекуеш, да обучиш магариња да летаат е ефтина работа  Smile Smile
Mamumuibam dresersku,
 u pravo si.
Edno vreme trebase da se uci, i soodvetni ustanovi, 
magarinja nemase, 
ni za lek,....
...tuku arno velis,  da ne im tekne prvo implant propeleri da im vgradyvaat, da lapnat uste 2000000 evra za toa, a tek ko ke prejdat na napredna obuka so mlaznjaci..uf.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Нед Ное 08 2020, 21:07

VOL напиша:
concrete напиша:
VOL напиша:Ajde de. Ne se komentiraat, ama se dresiraat- za 270 000 evra?  Laughing Laughing
..што очекуеш, да обучиш магариња да летаат е ефтина работа  Smile Smile
Mamumuibam dresersku,
 u pravo si.
Edno vreme trebase da se uci, i soodvetni ustanovi, 
magarinja nemase, 
ni za lek,....
...tuku arno velis,  da ne im tekne prvo implant propeleri da im vgradyvaat, da lapnat uste 2000000 evra za toa, a tek ko ke prejdat na napredna obuka so mlaznjaci..uf.
Голема инвестиција е тоа, ако споредиш која пара лапна  Арачинове Ер Академи, ова со магарињава гарант ..тродупло Smile
 „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Aaa10
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

DLM likes this post

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Ное 11 2020, 08:04

https://faktor.mk/angel-dzambaski-Makedonija-bez-bugari-ogan-da-ja-gori

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 15260110


[size=32]етнонимот [/size][size=32]Булгар[/size][size=32], кој бил оригиналниот назив за Прабугарите, е изведен од [/size][size=32]туркискиот[/size][size=32] збор [/size][size=32]булга[/size][size=32] кој значи [/size][size=32]меша[/size][size=32], [/size][size=32]тресе[/size][size=32], [/size][size=32]мрда[/size][size=32],[/size][size=36][60][/size][size=32] па оттаму и "мешан народ". Друга претпоставка e дека етнонимот е изведен од туркискиот збор [/size][size=32]булгак[/size][size=32] кој значи [/size][size=32]револт[/size][size=32], [/size][size=32]безредие[/size][size=32],[/size][size=36][61][/size][size=32] што вообичаено се преведува како [/size][size=32]бунтовници[/size][size=32].[/size][size=36][62][/size][size=32] Според некои извори пак, етнонимот [/size][size=32]Булгар[/size][size=32] доаѓа од името на животното [/size]булга[size=32], коe веројатно било [/size][size=32]тотемот[/size][size=32] на Прабугарите.[/size]

Divi divjaci bezredie, melezi, mešani, ..
Zš be taka , kujznae..?!
Hmm..so životinja im e taa "bulga" majku mu....? Od koe poteknuvaat istocnive bi susjedi? Pitanje je sad.. scratch.
Ajde,  kvisko pita Gorenje nagradjuje.. scratch
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Сре Ное 11 2020, 09:49

На ова прашање може да се гледа-перципира од различен аспект, во зависност од достапните информации.
Сепак сметам дека енергијата повеќе треба да се насочи кон решавање на проблемот, а само првично недвосмислено да се утврди вистина и причините, кои пред се, се од геостратешка природа. (ако само малку се истражи и погледнат геостратешките интереси на големите сили на почетокот на ХХ век ќе стане јасно зошто Македонија и Македонците се поделени и дека само преку поништување на тие и наметнување на свои автентични интереси-концепција се решава прашањето)
Решението, во согласност со таквото гледање произлегува дека е: распаѓање на Бугаристан како творба која менува дресови (час руски, час германски, во зависност од ветриштата) и треба да се сочека таков моментум, и стекнување на геостратешка позиција на “стожер“ што повлекува одземање на окупираниот Пирин и припојување кон матицата Македонија.
Само такво решение е долгорочно и воспоставува мир на овој полуостров!

Хронолошки, до доаѓањето на Црпе на челната позиција во сдсСС само структури во дпСне пласираа големобугарски шовинистички позиции на македонската политичка сцена, но со доаѓањето на големиот Црпе Северџгански работите се исправија и сега имаме избор помеѓу лајт (ДПсНЕ) и ултралајт(СДСсс) бугарски позиции, а разликата е:
-лајт верзијата (ДПсНЕ вер. б.1.0) беше само со земање на бугарски пасоши и едукација на бугарските факултети постепено да се бугаризира македонското ткиво;
-ултралајт верзијата (СДСсс вер. б.2.0) има радикални позиции, најблизу е референдумот и..., преку забрзана административна бугаризација на Македонците да се припои или подели Македонија, северџганите стануваат еуропски грајџани со бугарско државјанство, Арнаутите си заминват во голема Албанија и еднаш засекогаш се решава македонското прашање преку - ЕТНОЦИД - финансијски и политички подржан од страна на ЕУропска и лидерот на четвртиот рајх!
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Ное 11 2020, 17:51

Posto zajackoto kopil.. povikuva na negovor na omraza so toj duh i ke mu posvetime eden nastan na koj , nie obicniot narod koj sekogas e od "onaa strana na bajonetot"  veruvame dela izvanredno iskreniot i beskrajno zasluzeniot za makedonskive ponižuvanj.. bleskanja , kako i 
bandat..partijata im..
..za koj veruvame deka prosto noze ke ispokrsat, ma ke poletaat da mu pоsvetat vnimanie, so nivnite "izvanredni prijateli istocniot im sused"

Da polozat nekoe cvekje, venec, nekoja svekja da zapalat , onaka za race potfateni, more i gusnati pandan so pandan, ensaf so esnaf, Zaev so Bojko, pa Rada so Karakacanov, pa Zaharieva so Dimotrov..redici li redici iskreni clanovi  na vlasta, pa Venko so Oli, pa onaa Šahtaska so Carovska,  zad niv moze i Boki i Katica na vikend da gi pustat i oni da odadat pocit...a moze i Lidija Dimovska u par so nekoe..magare..
Manulač   Kosta , solo, on sam so sebe ke se drzi i moze vencite da gi nosi...

Ete da se potsetat na iskrenoto prijatelstvo pred godini i godini koga EDEN DEN VO NOEMVRI  1915 godina,

brakjata im od istocniot sosed, zaedno so brakjata im od soživotot, 

vlegle vo seloto Dolgaec i pokažale na delo prakticno sto mislat za makedoncite i kakov sozivot moze da bide , so istocniot sosed i domasnite sozivotiteli...

Ete.
Mozelo i BEZ govor na "omraza" 
Neli?
Prosto  site ke bideme sreknji i veseli i ke se drzime za racinja i ke si peeme sozivotitelni pesnicki na celo so Tamara Dodevska.
Ona najdobro gi pee...

A za kraj, onaka neobavezno, ne mora nikoj da se zamara so ova, nitu da cita ili vozbuduva, nisto strasno ili bitno..neli.

Na vremeto bez rekla kazala bez babini devetini i gleanje u kugla kako bilo kako si pominale, so se desavalo na toj sozivotitelen nastan, 
Nekoi ucesnici u nastanot od toa sto go preraskazale kako si pominale 

Ostanal eden natpis na edna ploca i eden spomenik na koj sekakvi zborovi bi bile nedovolni, ili odvišok, tesko da se sklopi epitaf za takov sozivotitelen nastan, no najblisku i najrealno sto moze,  epitafot glasi vaka.кога би биле Волци би избегале, кога би биле Турци би се сожалиле, но тоа биле проклетите бугари"
https://www.novamakedonija.com.mk/Makedonija/ноемвриското-злосторство-во-селото-д/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Чет Ное 12 2020, 10:43

Деновиве ми се наметнува едно прашање на кое ако искрено одговорам, а при тоа го имам искуството дека 600.000 лоботоми на Македонија меѓу кои околу 25% Македонци, ретарди, гласаа дека нема Македонци и дека им смета тоа што се жители на Македонија, а сакаат да бидат жители на Северџистан, само за ветување од 500евра плата, и станат хигиеничари во ОТАН и ЕУропска, .... ме фаќа страв и да помислам кој би бил резултатот од едно такво истражување, макар и хипотетичко.

прашањето е:
Колку Македонци ја прифаќат политиката на Црпе дека се Бугари кои говорат на смешен бугарски дијалект само затоа што им е ветен или им се ветува бугарски пасош???


Последната промена е направена од DLM на Чет Ное 12 2020, 10:48. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : граматички грешки)
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Ное 12 2020, 12:29

Moj odgovor ne  bi bil relevanten zatoa sto e subjektiven, a prasanjeto e dovolno jasno samo tesko da se dojde do precizen odgovor ili, barem, nekoj odgovor..
.spored mene- mislam deka ovojpat nema lesno da pomine bugariziranjevo  vo laboratiriite  na SDS..naprotiv.
Ke se iznenadat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Чет Ное 12 2020, 16:55

И јас би сакал, таков да бидне одговорот, ама коа ќе се сетам дека над 400.000 гласаа за Црпе и уште говорат дека бил добар премиер, или ако сериозно гледаме и видиме дека над 70% од оние во МНР на Северџистан не прават разлика помеѓу Австрија и Австралија и говорат дека Иран и Ирак е едно те исто... би рекол дека без оглед на онаа што го посакуваме треба да се подготвиме дека свемирот веројатно е конечен што за глупоста не може да се рече.
Или пак, да поработиме за да добиеме таков одговор.

Ако за 500евра гласаа да се смени името, тогаш за бугарски пасош мислам дека и децата ќе си ги продадат, искуството ми говори дека се може да се очекува од недоносени.
Грубо звучи ама е вистина која никој не сака да ја види!
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Нед Ное 15 2020, 14:49

https://republika.mk/vesti/Makedonija/andrej-kovachev-najavuva-odzemanje-na-pasoshite-na-karakachanov-ako-nositelite-zboruvaat-protiv-bugarija/

Ниту тие се декларирале ниту докажувале дека се бугари, тие едноставно ви кажувале тоа што сте сакале да го чуете за да ве заебат и добијат пасош со кој ќе можат да патуваат и работат во ЕУ...

... а пасошите нема да им ги земат... ако им ги земат им паѓаат во вода сите „докажувања“ дека еве овде врие од бугари...

п.с. ако не заебеш бугарин кого друг ќе заебеш... Twisted Evil Twisted Evil
... а сега нека само повелат да тураат вета... слободно нека  ја разнишуваат климавата трула столица на која седи сдс власта... па да видиме што ќе остане од „Бојко љубави“
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Пон Ное 16 2020, 00:03

https://a1on.mk/region1/zaharieva-velime-ne-za-start-na-pregovorite-a-ne-na-chlenstvoto-na-s-Makedonija-vo-eu/

Тропа ли тропа глупости...
... на времето кога кај нас една тропаше глупости, стојан андов тогашен председател на собранието заборавајки дека микрофонот му е вклучен праша ... „мажена ли е ваа?“

... а дотичната ако не знае нека некој и каже колку светски лидери беа на погребот на Тито да му оддадат почит, не само бројка (hint ..120  председатели и премиери) туку и список кој се му одал почит на „најозлогласениот диктатор“
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Сре Ное 18 2020, 23:29

https://republika.mk/vesti/Makedonija/pendarovski-ne-moze-drzava-od-pozicija-na-zemja-chlenka-na-eu-da-nametnuva-uslovi-kako-treba-da-se-chita-istorijata/

Насловот....
...што кажува бе овој... не може... а што правеа јужните скоро 30 години ... се додека не најдоа (инсталираа) некој кој ќе  подвитка кичмата...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Чет Ное 19 2020, 19:05

ВО ПРВА МИНУТА И 30 СЕКУНДИ, 1990 година стадион Левски....  едногласно цел стадион Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Ное 19 2020, 19:19

E zamisli kolki li vrištela Ekaterina Zaharieva, na refrenot "jaa sam Jugoslooo-veeeen-kaaa"..!!
Pošto idela i bila na koncertov...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 5 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот