ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Нед Дек 13 2020, 11:50

Za da ,"zaedničkava " ili "spodelena" istorija koja nekoj se obiduva da ja protne na mala vrata a ne preku naučna analiza i dijagnoza treba nekoj da svati vo ovaa država, konečno, a i vo onaa , preky granica..

Deka.. Makedonija i Makedoncite ae s
se sigurni vo postoečkite dokazi 
I istražuvaat kon novi- nema što da krieme, tuku barame ušte povekje
Dodeka od drugata strana, i da ima  dokazi se krijat, vitoperat, uništuvaat.
Ne im odgovara realnosta so istoriskite dokazi.

Nieden artefakt za tugja istorija, zapis ili natpis  nitu sme ukrale, nitu sme prepravale, nitu falsifikuvale, nitu pogrešno tolkuvale.

A spisokot na ukradeni, odneseni, uništeni dokazi, preklesani, prepišani , falsifikuvani skrieni ( za da ne se doznae vistinata) knigi, ploči, arrheo otkopini itn , kaj "eden naš sosed" , koj insistira na nekakva "zaednička"(?) Istorija ....
e poznat i , dolg.
Toa e osnovnata razlika vo pristapot i odnosite so niv.
Nie istražuvame i barame dokazi. Tie se obiduvaat da gi skrijat i prepravat.
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Нед Дек 13 2020, 22:31

Каракачоглу пак се просерава....

https://alfa.mk/kolegite-od-skopje-vo-takanarechenata-istoriska-komisija-se-inatat-kako-magare-na-most/

да не турам сега линкови ...исто и неговите пајташи и таа бугарската шекерна...

... кога нашиве ќутат ко залиени на се пожестокото вреѓање редно е веќе да нашиве медиуми ништо не пренесуваат од бугаристан... од таму ништо ново, се е веќе видено и чуено... тотално игнорирање  треба...
.. да бевме нормална држава по се ова што го прават бугарите ако се има и најмалку достоинство и државност најмалку што треба да се направи е замрзнување на дипломатските и деловните односи со бугаристан... тие ја превршија веќе секоја мерка...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Нед Дек 13 2020, 22:38

e pa, i treba da se ostavi da drobi , ovoj Gnasimir Vlahocanov.

treba i tamu vo nasiot istocen susjed, da im se zgrozi i na domorodnoto naselenie, so junak, more prvenec imaat.. neka se napumpaat so arogancija, go nacekale momentot, i seta omraza kon se' sto e Makedonsko se ispukuva vo ovie momenti, da im padnat maskite, i da si ja otvorat dusickata da se doznae sto ni mislat.

da si znaeme so kogo si imame rabota.

ke povtoram, bugaristancite se pozestoki da zadavaat podli udari i od zad grb, i vo moment koga ke nacekaat prilika sekogas toa go pravat. Sekogas, nikogas ne prestanale, eve ni i dokaz za toa...

Gnasimir samo gi potsetuva i site onie koi se voshituvaat u trans na "zaevata sozivot-politika" , da se osvestat i da izlezat od taa mantra...
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Вто Дек 15 2020, 18:14

Хахаха... бугаристанската глупача од министер изјавила за велт... дека славењето на Тито е како Берлин да го слави денот на смртта на Хитлер ....

... абе, не само Берлин туку и цела Германија  треба да го слави тој ден... како ден на крајот на најмрачниот германски период... Twisted Evil Twisted Evil

п.с. кај нас и во бивша југа не се славеше денот на смртта на Тито ко што тврди забеганата... положувањето венци не е прослава ...
... да ми е само да знам од кај ископа дека убил 1,7 милиони луѓе... или можда се измешала па тие 1,7 милиони жртви на фашистичко-нацистичките хорди ги припишала на Тито ...
... би и препорачал да малку ги прочита мемоарите на Черчил за втората светска војна ... имаат само шест тома...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Чет Дек 17 2020, 07:52

...чекај, ова изјава за славењето на денот на смртта на еден од трите светски крвници навистина го изјавила гускава или е тролање? Мислам не ме изненадува ама некако ми побегнала таа вест, вакви бисери во категорија “тешка стратешка грешка“ се безвременски и мора да негува традицијата истите да се спомнат во секоја пригода. (особено на фестивали за ... без граници!)

Ретуширање на историјата е геополитичка дисциплина, процес кој е долго присутен, а по 70 години е повторно присутен и кај нас во форма на етноцид. Она што ме изненадува а е на локалниот политички пазар, е што сите останати кои формално не се власт стојат од страна и немо гледат што се случува со аргументација дека овие кобајаги победиле и со тоа стекнале право да колат бесат и пишуваат нова историја, копитата навистина веруваат во таа мантра и не само што веруваат туку не убедуваат и нас.

П.С.
...повеќе од 50 години Тависток имаше агресивна пропаганда со цел изедначување на Сталин со Хитлер, многу снажна техника за манипулација, како што гледаме денес секоја “самобендисана шуша“ говори-тврди-пропагира за злосторства на Сталин за кои нема никакви докази, ама кој пак да се занимава со такви ситници, на кого му се потребни докази, важно е да се оформи перцепција кај стадото дека Сталин е зло и после се оди како...
DLM
DLM

Posts : 39
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Чет Дек 17 2020, 13:03

https://faktor.mk/bugarija-odobri-finansiska-pomosh-za-Makedonija

Кое ли лицемерие!!!!!
Сакаат да протнат тројански коњ...
„Помошта “ треба да биде одбиена, треба културно да се заблагодариме за „добронамерниот гест“ ... благодарам, не треба...
... а тоа за кого е помошта ... за таканаречени „невладини организации“ е крајно сомнително... обично тие невладини спроведуваат агенди на тој што ги плаќа...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Дек 23 2020, 07:54

Sakat da protnat bugaristanski vakcini
Se "iznaraboti" efendi Kenjko Filipče u "bitkava" protiv koronava
Pa sega ko šamar na budala mu legna ova "ako ostanat vakcini ke vi daeme nešto" izjavata na b
 ²2ugaristanskite vlasti..
Što ovde, zajačkata banda se obiduva da ha protne ovaa majmuninada kako:
- gleate kolku sa dobri blgarostancite- mufte ke ne pelcuvaat! Sakajte gi sea..
- Gleate kolku sne dobri nija, i vsički esdees, kolku dobro vladeeme sosedski odnosi, čak i vakcini od so sme dobri obezbedifme i pokraj problemite nie se sakame so istocnite brakja sega i nas i niv da ne sakate!
- zivotot e najvazen znaci u momentov najbitno e da se izvakcinirame, znaci batalete istorija , Goce, jazik, ime, nacija, sega vazno e samo deka vakcinite se bugaristanski a raka koja te vakcinira  -ne se ape
Znaci batalete se, i sakajte gi i bidete zahvalni sto nie od SDS toa go ovozmozivme a Grujo ne sakase i e kriv, a nasite brakja Krasi i Bojko, milosrdno ke ni dadat vakcini..,golema rabota za edna istorija, heroi, jazik, itn..posle vakcinacina ke vi projde i je zabraite...

Ne znam dali ima pravda na svetov
Ali ne bi sakal da sum u blizina , koga  ke gi dostigne ovie lepotani .
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete Сре Дек 23 2020, 10:48

VOL напиша:Sakat da protnat bugaristanski vakcini
Se "iznaraboti" efendi Kenjko Filipče u "bitkava" protiv koronava
Pa sega ko šamar na budala mu legna ova "ako ostanat vakcini ke vi daeme nešto" izjavata na b
 ²2ugaristanskite vlasti..
Što ovde, zajačkata banda se obiduva da ha protne ovaa majmuninada kako:
- gleate kolku sa dobri blgarostancite- mufte ke ne pelcuvaat! Sakajte gi sea..
- Gleate kolku sne dobri nija, i vsički esdees, kolku dobro vladeeme sosedski odnosi, čak i vakcini od so sme dobri obezbedifme i pokraj problemite nie se sakame so istocnite brakja sega i nas i niv da ne sakate!
- zivotot e najvazen znaci u momentov najbitno e da se izvakcinirame, znaci batalete istorija , Goce, jazik, ime, nacija, sega vazno e samo deka vakcinite se bugaristanski a raka koja te vakcinira  -ne se ape
Znaci batalete se, i sakajte gi i bidete zahvalni sto nie od SDS toa go ovozmozivme a Grujo ne sakase i e kriv, a nasite brakja Krasi i Bojko, milosrdno ke ni dadat vakcini..,golema rabota za edna istorija, heroi, jazik, itn..posle vakcinacina ke vi projde i je zabraite...

Ne znam dali ima pravda na svetov
Ali ne bi sakal da sum u blizina , koga  ke gi dostigne ovie lepotani .
....јас баш би сакал...у први ред партер...да се  најдам у близина кога конферансието може ќе повика  од публиката за асистирање Smile Но неверувам дека ќе дочекам Sad
concrete
concrete

Posts : 7018
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Дек 23 2020, 19:12

Ke bide, ke bide..
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пон Фед 01 2021, 23:00

Šo stana so bugarskata milostinja u vakcini, be..?
Qrac na biciklu, a, severdžgančinja?
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пон Фед 01 2021, 23:12

Mala lekcija po istorija
A bogami i po logika, faktologija, zdrav razum i realnost...
za site neusevereni i nivnite brakja, bugaristancite.IMA RAZLIKA
300 000 bugaristanci  samoinicijativno, so ljubov, od radost i srekja, istrčuvaat da go prečekaat Maršalot..ni 300 civili, što petokolonaši bugaromani,  što nasila sobrana raja so zakani istereni, da glumat masovnost,Za pametnite dovolno.
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Фед 03 2021, 21:02

Najprvo od strana na eden bygaristanec e izmislena dupkata.
taka nastanala pra - černata dupka. Od tazi dupka ne e dupka.
Potoa od nea , nastana vselenata. 
Posle od vselenata niknale amebite. Koga amebite porasnale od niv nastanale bugarosaurusite!. Pa izcrkale vsički  zatoa što im snemalo voda. Pa od izcrkanite bulgarosaurusi , nastanale Adam i Ekaterina..
A od niv, Isus Hristov! Koga kletite rimjani go opnale na krst, go nasledil Han Asparuh. Od nego se izrodile mnogu bugaristanci.
Aziz, Živkov, Prcislava, Gjurgjana i drugi.
A posle oni go napravile nato i eu.

Samo taka može da gi razberam ...
VOL
VOL

Posts : 16794
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 7 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот