ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

+4
Spray
concrete
чучулига
king
8 posters

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Сре Ное 25 2020, 17:21

Пак пазарење т.е. распродажба ... а,бе мувлосани ли пиперки  продава?
Овде никој не тврди дека денешен бугаристан е фашистичка држава, тоа се однесува на периодот на втората светска војна кога бугарија занесена од сонот за санстефанска бугарија се придружи кон фашистите и нацистите т.е. како по обичај застана на погрешната страна... фашистичкиот период во бугарија е завршен но нацизмот за жал се уште е жив кај нив инаку не би ни го ова денес правеле...

https://www.dw.com/mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D1%84%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B0-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%88-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB/a-55726084?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

и како по обичај и овде во ова интервју се и секој е крив само тој не ... вмро е деградивна партија а пендаровски недораснат политичар ... па ако пендаровски е незрел политичар зошто го кандидираа и избраа за председател... им требаше само лик без тон?????

... а она ... не се мешаме во внатрешните работи на друга држава???????
... ние не се мешаме амо сите други нас ни се мешаат????... што праиме со тоа?

во продолжение одговор на опозицијата

https://360stepeni.mk/mitskoski-vo-skandaloznoto-intervju-zaev-prifaka-deka-imalo-bugarska-administratsija-i-pravi-chekor-kon-otkazhuvane-od-maltsinstvoto/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Сре Ное 25 2020, 19:58

king напиша:...
Овде никој не тврди дека денешен бугаристан е фашистичка држава, тоа се однесува на периодот на втората светска војна кога бугарија занесена од сонот за санстефанска бугарија се придружи кон фашистите и нацистите т.е. како по обичај застана на погрешната страна... фашистичкиот период во бугарија е завршен но нацизмот за жал се уште е жив кај нив инаку не би ни го ова денес правеле...
...
Што една држава ја прави фашистичка?
Негирање на постоење на народ, социјален инжењеринг, насилно менување на име,... и велиш дека НИКОЈ не тврди дека е фашистичка, ами што е?
Зарем нема еден ерудит чоек кој би им рекол на овие во Бугаристан дека се бетер од фашистите!
Еве како гледам на тоа, сигурно е НАЦИЗАМ (германска форма на фашизам, фашизмот конкретно се врзува за Мусолини и неговата фашистичка Италија, ама ако на фашизмот му додаеш еугеника тогаш добиваш НАЦИЗАМ), и ШОВИНИЗАМ.
кратко и јасно
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Сре Ное 25 2020, 20:43

DLM напиша:
king напиша:...
Овде никој не тврди дека денешен бугаристан е фашистичка држава, тоа се однесува на периодот на втората светска војна кога бугарија занесена од сонот за санстефанска бугарија се придружи кон фашистите и нацистите т.е. како по обичај застана на погрешната страна... фашистичкиот период во бугарија е завршен но нацизмот за жал се уште е жив кај нив инаку не би ни го ова денес правеле...
...
Што една држава ја прави фашистичка?
Негирање на постоење на народ, социјален инжењеринг, насилно менување на име,... и велиш дека НИКОЈ не тврди дека е фашистичка, ами што е?
Зарем нема еден ерудит чоек кој би им рекол на овие во Бугаристан дека се бетер од фашистите!
Еве како гледам на тоа, сигурно е НАЦИЗАМ (германска форма на фашизам, фашизмот конкретно се врзува за Мусолини и неговата фашистичка Италија, ама ако на фашизмот му додаеш еугеника тогаш добиваш НАЦИЗАМ), и ШОВИНИЗАМ.
кратко и јасно

Фашизам...

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC

Ова што денес бугаристанците го прават е  хегемонизам и нацизам со примеси на фашизам....но не и империјализам бидејки е и повеќе од смешно и да помислиме дека таков јад и беда од држава може да биде и империјална сила...

... но како и да го наречеме тоа што бугарите ( со сесрдна помош од неколку заблудени души од кај нас одвнатре  ) денес го прават факт е дека се коси со основните цивилизациски вредности.... слободата на самоопределување и самоизразување... а европската остарена ороспија од нејзе познати причини мижи на двете очи .,.. тоа е тоа...

... а преговорите/разговорите  со бугарија под итно треба да се прекинат зошто не само да се погрешна тактика туку се и тотално погрешна стратегија, бугарија треба тотално да се игнорира... сите напори треба да се насочат кон убедување на ЕУ и остатокот од светот дека бугарските позиции се апсурдни и граничат со лудило...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Ное 25 2020, 21:33


Eden kineski istoricar vo ranite '90 vo svojata doktorska disertacija objavena i arhivirana vo universitetot Harvard iznesuva za niv deka
"...toa se sklopotona na "koj - stignal- i -go-klal" na kjoravo sakatata ujguro- mongolo- tataro- huno- nindža- gagauz- turkmenistanka...
Pa sea šo se fatilo se fatilo..
I taka nekoj staroturčin od strana go gleal toj proces, i na krajot rekol, ova e teška melezarija, mix... što na turski znaci "bulgar".
Pa tie divi pleminja bez kompas, koga dojavale na balkanot, javale na konji bez sedlo, u šalvari so bričeni crpki i repčinja ..nemale ni pismo ni jazik, dzvakale sirovo meso, a totem, zname, simbol im bila nekoja lepeškosana konjska opaška od crknat konj...."
..
I posle oni, ja izmisluvaat kirilicata,slovenska , i Goce Delčev i Samuil.
Srekja so Juri Gagarin e IN , pa ne moze da bide i orviot blgaristanec u kosmos..  Laughing
...ali ne moze ni German Titov. Koj iako e na OV, na Tito e ..  Laughing
...
.. i Lajka i Belka i Strelka ne  mozat bugaristanski..
Bre muki


Nejse.

Tuku , vidi ja ti zeničkava

https://republika.mk/vesti/Makedonija/vnukata-na-mirka-ginova-do-zaev-se-pomocha-na-site-koi-go-zagubile-zivotot-od-bugarskite-fashisti/
Ве молам некој нека го прибери овој глупак, коментира внуката на реолуционерката Мирка Гинова, Билјана Гинова, за интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС.

Овој е толку неписмен, шо не смее да му се дава право да каже ништо повеќе од добар ден и пријатно. Ако толку си го сакате како лидер в партија, чувајте си го, ама, како премиер на држава е штетен и мора да се заќути!!
Сме чуле многу примери за ревизија на историјата, ама најчесто тие се прават во сопствен интерес, овој подлизурко, од шо е глуп и од шо го заболе за нас и за нашата историја, тоа го прави на наша штета!
Се помоча на сите кои го загубиле животот од бугарските фашисти и на нивните семејства кои сега слушаат како овој глупак ја обезвреднува и брише анти-фашистичката историја!, порача таа.


VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Сре Ное 25 2020, 22:09

https://vmacedonia.com/culture/poetry/kocho-racin.html

За љубителите на бугаристанците....
... на сликичката за песната денови има една лупа со знак +
... клик на тоа и ете ти го рациновиот ракопис... песните се пишувани пред 1939 година во нив нема ни трага од некаков си бугарски јазик и бугарско писмо...
...како бе тоа нели македонскиот јазик е створен после 1945 година....

https://kajgana.com/25-noemvri-1939-objavena-e-zbirkata-poezija-beli-mugri-od-kocho-racin
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Чет Ное 26 2020, 11:16

https://sdk.mk/index.php/naslovna/nikoj-ne-gi-prasha-bugarite-na-referendum-vo-1941-godina-kakva-e-nivnata-opredelba-pa-tsela-bugarija-da-ja-narekuvame-fashistichka-veli-zaev/

Насловот!!!!!

... никој не ги прашал.... а!
... ова држи вода колку и сито..
... па и кралска југославија го потпиша тројниот пакт па и се случи народ и се друго  во годините што следеа!

.. до кога бе со бранењето на туѓи интереси на сметка на своите?
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Ное 26 2020, 11:36

king напиша:https://sdk.mk/index.php/naslovna/nikoj-ne-gi-prasha-bugarite-na-referendum-vo-1941-godina-kakva-e-nivnata-opredelba-pa-tsela-bugarija-da-ja-narekuvame-fashistichka-veli-zaev/

Насловот!!!!!

... никој не ги прашал.... а!
... ова држи вода колку и сито..
... па и кралска југославија го потпиша тројниот пакт па и се случи народ и се друго  во годините што следеа!

.. до кога бе со бранењето на туѓи интереси на сметка на своите?

Vidi ti bre LINGUR zajački..
https://republika.mk/vesti/Makedonija/togash-nikoj-ne-gi-prasha-bugarite-kakva-e-nivnata-opredelba-pa-cela-bugarija-da-ja-vikame-fashistichka/

A be znaeš so mravki me lazat pri kenjanje dali nekoj gi prašal ili ne?
Prosto se naeživ za bugaristancite ..dali gi prašal nekoj niv ili ne, dali referendum imale ili jok.

Nas ne praša nekoj dali sakame da bidene severdzani? Ne praša nekoj za nacionalnive predavstva što sds so zajakot na čelo gi naprai? M?
Duri i na referendum bevme "prašani" i toj vi propadna, zatoa sto "nekoi prašanja ne zasluzuvaat odgovor" . I TOJ referendum propadna i se donese odluka SPROTIVNO od voljata na makedoncite.. ama za bugaristancite te zabole, govno predavničko? Za makedoncite ne e važno, ne se važni? Koj gi ebe, važno sponzorite na koi si im se prodal da se zadovolni?
Za tablite, IDIOTE.
Si izbrišal "bugar(istanski) fašistički okupator" da te ebe Bojko sega ponežno, da stoi samo "fašistički okupator"..
A koj bre, kopile edno?
Združenie na domobrani od finskata nacional socijalistička partija so fašistička ideologija, da ne ne' okupirala i da ne strelale tie?
Estoncite?
Titolskite italijanci?
Vitkung Kvinsling , da ne organiziral  u Strumica manifestacii u nordijski diciini?
Henri Ford , koj sorabotuval i gi podržuval do početok na ww2?
Hugo Boss da ne okupiral slučajno, eksploatiral tuka eftina radna snaga u šivakji konfekcii, pa koa imal vreme i strelal pomalku??

Uau.. pa to da ti bidat... ni pomalce ni povekje... prvite .mu komsii na zajackoto gomno...ma kakvi komsii... ljubavni partneri... istopolovi  topli brakja...
Vibam plemeto skapano vibam.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by DLM Пет Ное 27 2020, 07:19

Реакциите се разбирливи, оправдани и на место, сакам да речам ги делам истите ставови во поглед на Црпко и неговата квислиншка политика. Само да прашам, зошто некој очекува од инсталиран Квислинг да води поинаква политика?

Вчера 26.11 за прв пат го гледав настапот на Црпе и сето тоа заради тоа што морав, што се забележува во настапот.
Дека, некој добро го подготвил, ма што добро одлично.
Кога говори дека обичните Бугари никој ништо не ги прашал тоа е факт, не може да се оспори затоа што е така, но всушност се работи за вешта манипулација каде се вршат замени на тези затоа што не е важно дали некој и што ги прашал Бугарите, ами дали некој и што ги прашал Македонците за да ги ОКУПИРА?
Тоа е она што е спорно и околу што имаме различни гледишта со Бугаристан, ама екипата која го подготвила Црпе, одлично си ја знае работата и со вметнување на голи факти кои немаат врска со прашањето сакаат да ги прикажат обичните Бугари за жртви, како некој нив да ги окупирал и ги негира,... првиот чекор се прави така што се пласира вистина која никако не може да се оспори потоа ќе следува РЕЛАТИВИЗИРАЊЕ, па следувапокана на експерти историчари и друг вид платеници кои ќе потврдат се што ќе им се рече ако треба ќе напишат нова историја само за да се продаде зададената политика.

Затоа е потребно да речеме дека ова е обична манипулација добро забиберена со еуфемизми и други техникалии пласирана од Црпе-тимот и да се вратиме на работите кои нам ни пречат а тоа е: наци-фашизмот, шовинизмот, негирањето на Македонците од страна на Бугаристан и молкотѕ од страната на обичните Бугари како и медиумската поткрепа од страна на ЕУропска илити четвртиот рајх.
(...а прашањето зошто обичните Бугари никој ништо не ги прашал нека си го постават до нивните бугаристански политичари, и тоа гајле ли треба да го бериме, малку се нашите Црпки па треба и увозни!)

И повторно да прашам, зошто се мисли дека сето ова “спонтано, а не е според однапред подготвено сценарио каде се бараа само изведувачи, (и дека се работи за сценарио, подготвено од одлични познавачи на својот занает, кој предвидува процес кој опфаќа повеќе генерации и децении да се еднаш за секогаш избрише постоењето на Македонците??? ...???) зошто се мисли дека Бојко или било кој друг станал едно утро и одлучил да шири шовинизам кон Македонците?!?
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Вто Дек 01 2020, 07:18

najgolemi obozavoci na likot i deloto na drugarot Tito
bukvalno SEKOJ ziv grazhdanin na Sofija izlegol da vriska,pagja u nesves "Tito!TITO!TITO!" 
a nekolku milioni bugaristanski grazhdanni so nemozelo da gi sobere u Sofija, prosto kosi skubele sto im dosol najzasluniot covek , Tito, sto denes istocniot ni privremen sosed ima - drzava!i voopsto ne go mrazele tuku go sakale povekje odosto Makencite go sakale!
olku Makedonci ne se sobrale nitu vo nezavisna Makedonija, ama bugaristancive prosto bea i seuste se edni od najgolemite obozavateli i idolopoklonici na "druze Tito". ppovekje i od Todor Zivkov si go sakaat.

baska, nie ne ziveevme vo komunisticki totalitarizam kako bugaristancite.

nie go OTFRLIVME STALIN vo 1948 godina dodeka bugarisancite kako najverni slugi na Staljin, prodolzija da vriskaat vo trans i po drugarot im Staljin!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Вто Дек 01 2020, 07:22

bugaristan e BOLSEVISTICKA tvorba.. STAALJIN im e do denes vo srceto.
koga idel Tito vo bugaristan , vo Sofija, se zivo staro mlado krivo sakato, prosto trcale da go vidat i da mu se poklonat, majka od cicka dete otfrlala daotca  i fati mesto poblisku do druze TITO!
toa samite bugaristanci go kazuvaat, pokazuvaat..
dodeka koga Tito idel vo Makedonija odredeni lugje bile ZATVARANI, pritvorani, od OZNA, od milicijata, da ne napraat nekoja pizdarija,
vo bugaristan pri precek na TITO nemalo nikakva opasnost- prosto SITE BUGARISTANCI go obozavale TITO i nemalo ni potreba da se angaziraat milisiski i voeni sili povekje od normalnoto za tie vreminja..

________________

tuku.. drugo me zagrizuva od ovie tatarohuni...
tie otvoreno vriskaat "nie ne sme grci, osmanci ni srbi, ceda sme na Asparuha" turkomgolot... Shocked Shocked Laughing???
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Вто Дек 01 2020, 11:50

Kahm....
Uuups...
Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас. Ние Бугарите дозволивме на фашистите ..
bla bla..

Molenja i kolenicenja na bugaristanski ministar i, po cin GENERAL, kako kviči pred Makedonskite pretstavnici , 28 avg.'44. , Asnom, vol.2 Wink
Viddi vidi.. pa ovie Tito go molele da im dozvoli.. ?!

. "
Ja секјавам кривицата на бугарскиот народ што тој позволи на својот внатрешен непријател да се сојузи со германскиот фашизам и да му служи како слуга на Балканот. Ете, това е нашето стеснение и ете за това ние сакаме да ги избришиме сите тие дејствиа на нашите фашисти за да започне едно вистинско политичко единство и за да се оствари братството меѓу тие народи. Затова ние посакавме от Маршал Тито да ни позволи да се бориме рамо до рамо со вас против општиот непријател…“

Auuu..
Druze Tito mi ti se kunemo "bugaristaska versija?"

Vidi vidi bugaristancive so izjavuvaat...breej:
„…Бугарските фашисти наново използуваја особеното положение на Балканот во првиот етап на световната војна и наново го забија ножот на југословенските народиAJ Tito so mu ljubele ruke em noge i so go molele
Ama bugaristancive molele nasekade.. vidi ti kako i Mihajlo Apostolski go molele..:
. Ние го молевме генерал Апостолски да отпочне борби, за да ги привлечат фашиските сили. Ние го молевме другарот Тито да дејствува против бугарските фашиски окупатори за да им ги привлече главните сили и да не олесни во борбата… “
Cek cek.... bugaristanska vlast , kviči, moli koleniči kaj drugar im Tito i bacuva čizmi na makedonskiot general Apostolski...
Protiv bugaristanski fasisticki okupator...? Pa neli bea administratori? Auuii vidi bogatiii... znaci fasisti, a?

Cek malce.. scratch
Nie makedoncite nikogas ne sme bile alcni i agresivni. Nikogas tugja teritorija ne sme okupirale.
Ama bugarski minister, general, oficijalen najvisol predstavnik koj kolenici i moli od Apostolski do Tito, saka da ja spoi Pirinnska Makedonija kon Makedonija? Uuau..
Vidi vidi... ko lopov faten , pa gi prazni dzebovire od plenot, moli i se izvinjav:

треба да се врати оној дел от Македониа, кој денеска се навоѓа во границите на Бугарија, и да се приопшти кон Македониа во Југославиа…“

Uupss..
Go ljubat Tito.
Go molat Apostolski
Ja pripojuvaat Pirinska so Makedonija
Kolenicat molat se izvinuvaat..

Cek malce scratch

Ima li kraj na bugaristanskava mizerija i patetika....?


VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Вто Дек 01 2020, 16:15

VOL напиша:

Ima li kraj na bugaristanskava mizerija i patetika....?Нема!

.... колку сака утра да изгреат нив памет не им иде....
... чим малку ги стегнат за јајца квичат ко свињи...
...а чим малку од малку им се причини дека се силни т.е. дека некој друг стои позади нив кој ќе им ја заврши работата почнуваат да ајздисуваат...
...но стално се наоѓа некој кој пак ќе им ги стегне јајцата во менгеме...
...и така во круг...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Сре Дек 02 2020, 10:00

Sea zaŠekjerenata ke im skine plata cyclops
Tolku i fali, ke zdrmospizdi i ima "vsički da gi globi".
Vpročem, istoto bi go napravil i nejziniot partner u "otbranata"
gazda Gnasomir Kurokočanoff, a neli, što se Gnasomiru snilo Radmilu je milo..
Ali nema veze, neli smenu nato, jeeaa jeaa, jupiii..!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Пет Дек 04 2020, 12:40

Упсссс ...после војската, пожарникарите, мпц, ману, уким итн... се јави и полицијата!

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/spm-do-vladata-ja-nemate-nashata-poddrshka-vo-pazarenjeto-so-vitalnite-vrednosti-na-Makedonija-kje-se-soochite-so-zestok-odgovor/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Дек 04 2020, 13:27

Pozarna mu otkazue na zajacive..
Dzandarive isto, i vojskava...
Manu u kontra, popovive , hmm.. daskalive i oni izglea mu otkazaa.

Na zajackava banda so ona sustetsvo na vlast edino im ostanue ...polkot ma Karakacanov...

Samo, ladno e u zima za gej -parada Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Дек 10 2020, 22:27

Gospoda BANJATI  i temelni lizigazovci


zaednicka istorija,... spodelena istorija... tandra mandra... 

pa OVIE istocni IZGUBENI po vreme, prostor ( azija....?) i istorija solzi radosnici leat i u gakji se podmocuvaat 
za nivnite HANOVI , KANOVI, i slicni TATRO-MONGOLO TURKO HUNI bugaristanski tituli...

a zajackava banda so OVIE ne ramni???

e pa "uzivajte"


OMURTAG si go slavat  Laughing Laughing Laughing Laughing


vospeanive bugaristanci, na 0:43 od spotov, si go vospevaat KAN OMURTAGe pa, ovoj HAN , toest KAN:

gi progonuval i MASAKRIRAL hristijanite, 
a go odjebal i sin mu koj pokazal razbiranje kon hristijanite, go sutnal i go otkazal od sekakvo nasledstvo i se otkazal od nego . 

ovaa e SVETSKATA ISTORIOGRAFIJA za negoviot odnos kon slovenite

Omurtag conclusively eliminated the autonomy of the Slavic tribes in the vast country. 

a ova e negoviot "odnos" kon hristijanite voopsto, slavjani,  grci, ermenci, romei itn..


Omurtag pursued a policy of repression against Christians, ...


ovoj bugaristanski junak , predok,vladetel, a be sonce bugaritansko, eve vaka se ponesol so sin mu


 Omurtag disinherited his eldest son Envarota (Voin or Boyan), who had shown himself sympathetic to Christianity 
 e sega...
prasanje za MILION DOLARI

..OVIE go ukradoa SLVENSKOTO PISMO i gi ukradoa Kiril I Metodij i skoro cela Makedonska istorija?  Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Дек 10 2020, 23:45

odime ponatamu

 dodeka se osvestueme od folk rock blgaritanski tatristanski pesnicki 
za hamot im , Omurtag,
da ne zaboraime IZVORNI - NEUKRADENI originalni blgarskitanski "pesen"

za nivnitte predci, junaci, a be sonca zlatni, itn..

kakvi sto NIKOGAS nemalo vo MAKEDONSKATA istorija, vo legendite, more vo prikaznite pred spienje, nitu vo cesmadziskite muabeti, nitu vo proza , nitu poezija, nitu vo muzikata, nitu vo pesnite, a be nitu vo najstrasnite kosmari....
OVA makedonski , NE E !

tralala, KONJI, ( normalno..  Cool) livadi ( normalno, stepi, neli, tundri, livadi aziski  Laughing) kreeekanje, bez red, nekoe peenje nerazbirlivo, prosto pomocuvanje od srekja za HANOT im APSARUH
koj, se obidov da prevedam, osvoil ( dojavale od azija bugaristancive neli,) osvoile ova ona , i im rekol na negovite tatarohunski bugari
koga dosle na Balkanot, na delot koj denes tie si go narekuvaat ..bulgaristan..."Огънят в мене що гори
и сърцето мое що тупти.?
..обичта ми силна, знаеш само ти
с мен ще тръгнеш моя,моя обич ти.!
Танцувай, ти любима,любима Пагане.!nesto kao ogan gi gorel , tahijardija nesto aritmija so srce valjda
sakal nesto , obical demek, pa vika da tancuvale skakale, diveele 
PAGANI ( normalno, azijati, pagani, )

.
.Там зад Великата Река
виждам,виждам Моята Страна
и България ще я наричаме
до живот ще я обичаме..!"
e sea gleal zemjata si, PREKU REKATA
si "taksal" zemja ( so ke si ja osvoele pa ke im bila "mojata" t.e nivna ke bila)
i pazi sea, KE SI JA "NARICAT" toest ke si na NAREKUVAAT Blgaristanija!
znaci, OTADE rekana ke dosle  ( izglea DUNAV) znaci od azija nekade , kavkaz, itn, pa zemjana so ke ja osvoele, NASELELE, ke si ja vikale blgarija?
ami zs taka? ne se vikala taka, a? od PLEMETO od AZIJA ke si go donesete i imeto, blgari( melezi) e aj sea i zemjata ke si na "naricame" blgaristan???
uau
-----
 
"Път далечен чака тебе мили мой,
с народът верен и със коня твой
на Земя вълшебна Бог е отредил
Аспарух да бъдеш,Вождът ни тъй мил.!
Танцувай,ти любима,любима Пагане.!


tu fani tu bi translejt  Laughing Laughing Laughing 
ama interesno e deka azijative, dalek pat gi cekal- i kako da ne gi ceka koga OD KOJZNAE KOJA MONGOLSKA STEPA se zagnale na zapad, normalno dalek pat...
boldiranoto SE' kazuva... ASPARUH !miliot im aspraruh, HAN(KAN) Asparuh .....Тука рози ще цъфтят,
а реките злато ще текат
и България ще я наричаме
до живот ще я обичаме.!rozi ke im cvetale, zlato ke im tecelo, i osvoenata zemja bugaristan ke si ja vikale.... olele majko

koj ima usi, mora barem ednas da ja preslusa. za da znae SO KOGO SI IMAME rabota, 
i so kogo ke ne delel i ke ni zaednikuval istorija, zajko...


eve im go toj "ljubimiot im vozd, KAN ASPARUH" kako TIE go gledaat, 
„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 09_bg_10
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Чет Дек 10 2020, 23:53

U intermezzo...
SITE izvori , sliki, YT "peseni" tuka se ORIGINALNI, se naogjaat na mreza, od BUGARistanski izvori  i autori se, nema namestaljki, nema pomestuvanja, nema filuvanje ili menjanje voda na nasa vodenica.
SE' e lesno proverlivo, i nastrana zaebancii, nema "ni govor na omraza" tuku samo prosto edno postovanje, edna ..kako da se rece, prosto ljubav i postovanje kon nasite istocni susedi, kon nasite prvi komsii, dabome i kon nivnite obozavaoci ovde u  Makedonija
i dezurni ubeduvaci deka sme nie u stvari "istiot narod" ista istorija, a be isti- poisti ne mozelo da bideme...

samo cisto zbog zaradi postovanje i ljubaff, da se zapoznaeme podobro, eve vekje se osekjam kako pimp, olesnuvac na zapoznavanje, strojnik ..
ps: pozdraff do Kolev, Mladenov, Kanzurov, Radko, i ostala klientela a posebno do voivodata ljuBGco..  i negovite verni obozavaoci. Laughing Cool
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Дек 11 2020, 00:06

e sea, posto se otide do tamu, duri i MAKEDONCITE koi ostanale makedonci DURI i pokraj faktot sto NIKOGAS nemaat oseteno sloboda i makedonska drzava okolu sebe, vo PIRINSKA Makedonija, istite da se stavat na cedilo, odnosno da se otpise vlasta od niv,....

.. tolku vreme opstojale, negirani, nezapisani nikade kako takvi, so kratok blesok od 1945/6 do nekade pocetokot na pedesetite.. koga konecno se videlo, i na popis kaj istocniot ni susjed, deka ne samo sto gi ima tukku gi ima i toa mnogu, celi gradovi so preku 70/80 procenti makedonci...

sega, "pregovaracive" i "ljubav-politicive" od nasiov prostor ke gi odpisat za navek u interes na ..sto? veto?

pa NARODE Makedonski, i onie sto se zaamajani i izlazani deka se "blgaristanci"... duri i na onie koi im se mackaat oci deka se "slavjani" , ama bugarskistanski...
slavjansko pleme bugaristanci NEMA. imalo pleminja slavjanski, starosedelski, i ne znam kakvi. no, bile razbieni i okupirani a teritorijata narecena spored novo dojavanite aziski pleminja -bulgar-i-stanci.
ne treba da se cuka glava okolu toa sto ei koj e koj. tie sami si go opejuvaat nivnoto . 
se' ispomesale. vo se sakaat so da stavat vo sekoja mandza. bez obraz falsifikuvaat kaj stignat i sto stignat. 

makedoncite , koi se nasila terani da se "kazvat" za "blgari" kako i izgubenite po vreme i prostor a-la ljuBGcovisti treba da se zamislat kaj teraat.

ima tolku mnogu raboti sto bugaristanskite vlasti sakaat da skrijat, da izvitoperat, da falsiraat, sto prosto e nevozmozno i e smesno.

nekoj od strana ( od Makedonija!)  gi opismenuva- tie op! azbukata e blgaristanska!
nekoj od strana ( makedonski prosvetiteli i sveti lica) gi hristijanizira, tie OP! amebite se blgarski proizhod, Kubrat gi sadel....

Kubrato-Omurtagovi ceda li se makedoncite od Pirin!?
Goce Delcev doma slika da ne imal od Kubrat i i se klanjal sekoe sabajle kako "za srekja" pred mlatenje so turcite?

ima li nekoj UM vo narodov, do kaj ne zateraa?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Дек 11 2020, 00:18

interesni se samo, kako gi "maalce " podispravaat aziskive mongolski crti na slikive od raznorazni im junaci, Teveli, Toktu-evi, Asparusi, Omurtazi,  i slicni, da izledaat "maaalce" poevropski, demek, ete , skoro-pa -isto ko bela rasa, ne se beli, ama ete malce se, ama samu ste malce pa svedjani, jebote  Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king Пет Дек 11 2020, 16:08

Што заедничко имаат теоријата за еволуција на човекот и бугарската етногенеза?
........................
Алката што недостасува! Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Дек 11 2020, 19:17

king напиша:Што заедничко имаат теоријата за еволуција на човекот и бугарската етногенеза?
........................
Алката што недостасува! Twisted Evil Twisted Evil
Ja imame konečno "alkata"...

E sea, na "brakjava" ke im bide " malo neugodno" 
A na domašnive reinkarirani-ko-buraistanci-preparirani ke im bide ušte po- neugodno, kako sega so OVAA klucna alka da go do"šniraat"  raspenjavenoto propagandno i agresivno rabotenje vo Makedonina..
(Sorry, bugaromani, ali moralno beše, znam dek se krstevte " samo toa da ne ni go izvadi na videlina" ali jebiga 😈)

Prvo KAKO i sekogaš ke koristime primarno i isklucivo samo BUGARistanski izvori.
Nema lage nema prevare! 

Site podatici se potvrdeni i dokazani fakti a ke gi rabotime isklucivo od nivni izvori. 

Makedonski voopsto nema da igrame. Niti srbski. Za da im bide po"vjarno" na istocnive susedi a i na domasnive istocnososedo-mani i fili...
E pa vaka rajo napatena.


Tataromongoločuvaškohunskigagauzkoturskito poteklo na bugaristancite e dokažano do nivo na DNK..

Ama, vo nekoj del od "lanecot" falele "alki"

Eve edna , najkarakteristicna za da nema dilemi so kogo trebalo da sme imale zaednicka istorija odnosno zosto tolku istnive SE SRAMAT od taa "alka" i nerado "govorat" za toa , odnosno dobivaat amnezija, padavica, naglo im se ide u ve-ce, samo da odtrčaat od scenata, i tn.

Imeno, za vreme na caron im Simeon em Boris i obajcata so sufix "prvi"
Kako viden funkcioner, golemec, more i komandant na voen garnizon 
Si go imaat- Mostich!.
E toj , lika i prilika , e asli blgaristanec koj kao prav, originalen , ne moze da bide bilo što osven visoko pozicioniran vladetel.

Interesno deka , titulata koja ja ima samo vo azija , "HAN, Khan" ja imaat edinstveno bugaristancite! Vo Makedonija NIKOGAS nemalo ni takva titula ni vo jazikot se spomnuva ili objasnuva takvo nesto.. toa važi za site slovenski zemji, nikoj nema aziski tituli - osven bugaristancite.
Ali kao i u Top Shop, i toa ne e se Smile
ako im e malku ova so Khan, Han, na bugaristancive  tuka e i edna druga titula , koja tokmu ovoj Mostich , asli blgaristanec  ja nosel a se narekuva.....

Ичиргу Боил Мостич...


 Ај, zа Kan, Han, sne gleale samo u filmovi za Dzingiz Han, turski osmanliski serii, mongolski akcioni filmovi, Ujgurski ljubavni drami, Tatarski crtani, čuvaški sevdalinki, čerkezki zlatni slavejčinja...

Ama ova Ičirgu Boil nie makedoncite a i cel slavjanski a i evropski svet nit sme slušnale nit znaeme što nit imame takvi tituli,
, osven..bugaristancive!

Ama toj mostič ne bil običen bugarin.
Ami reprezentativen primerok na rasata koja vladeela.
Zatoa i držel visoki funkcii, bil i komandant na voen garnizon.ne može sekoj toa da bide.. . Sekako vladajuča kasta si bira svoi lideri i toa da se asli blgaristanci , ko Moskvič.. pardon, Moskič.

Toj šo umrel- umrel. Ama go iskopale, vo 1952.
 Toa što kosturot bil so nizok rast, do kaj metro i šeeset i nekoj santim, ko hun ili mongol  ne gi obeshrabrilo. 
Istočnive ni susjedi pobrzale glaata da mu ja rekonstruiraat .

Nestrplivo , na osnova na čerepot  počnale rekonstrukcija, vozbudeni i zapenjavenji deka  naskoro pred nivnite oči ke se pojavi rekonstrukcija na nekoj oridzinale asli blgaristanac, ali kako šo oni si zamišljale, nekoj "antički trakiec so crti na faca ko švegjanin"..ko u  bajkite.. 

Sekogaš nekoja vistina znae da pokvari nadobudna srekja i koga relonstrukcijata završila, so 98% točnost, im se "nasmeal" asli blgaristanecot, Mostič...

Alkata ,
 koja nerado ja spomnuvaat, ne bi oni za to da zboruvat,
im se pripagja u nesvest , gubat vid ,amnezija gi fakja, brzo-brzo trčaat u ve-ce samo da gi nema..

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Mostic12

Eve go, asli oridzinale . MOSTIČ

Ovoj e poznat deka e otkopan.
A vakvi bugaristanci imalo stotici iljadi, milion.
Samo, sto  , modernive, ne im e baš po volja taa "alka"

Rekovme, samo vistina i toa od bugaristanski izvori
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Мостич

Ovoj da go stavat na masa, gospodata
ičirgu-boil Zaev, i Han Borisov..

Nekoj si ima problemi so svojata istorija.
A toa ne se makedoncite za sigurno...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL Пет Дек 11 2020, 23:04

I kvakata leži vo slednoto: bez razlika što ovoj ičurgu boil nindza mozda bil zakopan ko pokrsten ili gazdata mu Simeon bil krsten- i ičirgu i Simeon se azijati...

Nema ništo zlobno vo naukaya, antropologijata i istorijata kako i genetikata ako se oktrivaat dokazi za potekloto na edno pleme, koe, podocna , stanuva narod, bilo kade vo svetot.

Na primer,  vladeačkata kasta , od vremeto na bugaristanskite Hanovi , koi titulite si gi donele od Centralna i Istočna Azija,  jasno se prepoznavala inik bila poznata kade e linijata pomegju bugaristancite, i domorodnoto naselebie i slovenite.
Taa kasta koja vleče koreni ušte od 8 vek do den denes se obiduva da ostane vo vlast i na vlast.. 

Normalno, mora da se održi  bul-gar karakter na zemjata.
Mora da se potencira silnoto vlijanie na generičkite bugaristanci , tataromongolskoto poteklo , kon nasledstvoto.

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Jivko_10
„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Jivko_11

Izvorite se - bugaristanski...

Eden od revnosnite  održuvači na likot i deloto na taromongolskite
Hanovi, ičirgu boileri i slični e tv voditelot , političar, bivš štpiun ( bivš?), dzandar, tv faca , i ne znam što vekje -Rosen Petrov.
Pred 13-14 godini e eden od "glavnite" koi se zalagaat i koi podigaat spomenik na tatarobugarskite hanovi , činam na Asparuh spomenik mu krenaa, taka nešto.
Znači tataromongolskiot duh mora postojano da se pali i održuva , za da ne se osvestat domorodnite trakijci na primer, koi ne se "blgari" tuku samo potčineti od toa azisko pleme , ili pak brojnoto slavjansko naselenie  koe  ništo nema so ičirgu boila i Hanovi..

Razbirlivo e zošto Rosen, i slični, koi se odsekogaš vo vlasta, digaat spomenici, peat pesni za tataromongoli, smisluvaat recitali i mitovi..
ROSEN...:
„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Texton13
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб. - Page 6 Empty Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот