ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

На денешен ден: од македонската историја...

+7
Прч
Centarec
YAS
concrete
king
OSA
VOL
11 posters

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Сре Мај 30 2018, 13:10

https://a1on.mk/archives/900775

Ова востание во бивша југа И НЕ СЕ СПОМНУВАШЕ ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Саб Сеп 08 2018, 11:34

proglasena nezavsina suverena REPUBLIKA Makedonija.

na 8 sseptemvri, 1991 godina
makedonskiot narod i malcinstvata, ( kako koj...) na sloboden izbor- REFERENDUM, so prosto i ednostavno referedumsko prasanje
stekna NEZAVISNA , svoja drzava, REPUBLIKA Makedonija.


najsvetol praznik za makedonskiot narod i malcinstvata koi ziveat na terirorijata na Republika Makedonija!

ps:
aj pa dogodina , da se proslavi pomasovno i posrekjno ovoj praznik, na plostadot vo prestolnicata na nasata Republika Makedonija, kako vo 1945,6,7,8, koga se izbeseni bugaromongolskite fasisti , da se naredat i predavnickite glodari vo ludacki kosuli, da i vidi narod...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Чет Окт 11 2018, 12:06

Неподносливата агресија која ја вршел бугарскиот окупатор била причината за кревање на македонскиот народ и организирање во вооружени чети, како и подготовка на вооружени акции против ваквиот терор.

 
 na denesen den, krenato e narodno vostanie protiv bugaristanskite fasisticki okupatorski bandi.

 https://markukule.mk/%D1%81%D0%B5%D1%9C%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%98%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%87%D0%B0%D0%BD/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Саб Окт 27 2018, 09:32

na 27 oktomvri 1920 e roden NARODNIOT HEROJ Stefan Naumov ( Stiv Naumov) vo Bitola.

za da ne padne vo racete  na bugarmongolskata okupatorska FASISTICKA stoka, se samoubiva na 22 godini.

od maka, bes i strav ,  bugaristanskite fasisti, i mrtvoto telo go otkopuvaat i raznesuvaat na nepoznato mesto. 
ovaa familija dava uste eden makedonski heroj- brat mu, Georgi Naumov, koj e egzekutiran od bugarotatarskata fasisticka okupatorska banda  vo 1942 godina.

sekoja cest. na 22 godini . 


Во април 1942 година, Стив Наумов учествувал во формирањето на Битолскиот партизански одред „Пелистер“. На 6 мај 1942 година во Битола го убил бугарскиот областен полициски началник. Во јуни 1942 година станал член на Оперативниот штаб на Главниот штаб на партизанските одреди во Македонија.
Есента истата година, Стив Наумов заминал на партиска задача во Преспа каде, на 12 септември 1942 година, кај селото БолноРесенско, во борба против бугарската војска и полиција се самоубил, заедно со неговиот соборец, народниот херој Мите Богоевски...


nekoj, vo PRESPA POTPISA kapitulacija, i PREDADE se' sto e makedonsko

..a nekoj,  na svoi  22 godini POTPISA so svoja krv, "dogovor" za nepokor i borba za slobodna Makedonija.

e , ima razlika.

22 godini. 
NE SE PREDADE. nitu se prodade. 

( ova ,za zajackite banjati kopilinja koi potkreknuvaa deka na zajakot trebalo da mu napravat mileniumski spomenik u znak na voshituvanje i vozbuda.... )

ps: i "patriotite i predavnicite" neka UCAT od vakvi primeri: mozel i ovoj 22 godisnik da izvadi "pasos" i da bide "evropski graZDhanin" ( ili , carevinata im, fasisticka..).. 
pa da vidi nesto od zivotot , a ne na 22 godini da pokaze junacka hrabrost -do smrt za Makedonija  od koja do den denes se plasat naslednicite na togasnite fasisticki izdrkotini.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Spray Саб Ное 03 2018, 19:05

не знаев каде да го ставам, со оглед дека настаните се случиле изминативе денови, а во 1925 година,
можеби овде на оваа тема е најпогодно.

http://mn.mk/istorija/15480-Kako-cetite-na-VMRO-ja-porazile-grckata-armija

грчко бугарски конфликт во кој биле вовлечени и македонците.
грците биле поразени. но не од бугарската војска т
туку од четите на ВМРО.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Мај 05 2019, 09:41

На денешен ден, на 5 мај 1945 година, со Решение на Народната влада на Федерална Македонија е усвоена азбуката на македонскиот јазик, а по два месеци Министерството за просвета го озакони првиот правопис на македонскиот јазик.
На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Lossy-page1-785px-Decision_about_the_Macedonian_Alphabet_1_May_1945.tiff
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Јун 23 2019, 10:29

da ne se zaboravi  , vo ova vreme koga banjatite gnidi prodavaat se i 
sesto, na raznorazni trgovci so identitet, istorija, ime .


Нека не се надева ни Србија, ни Бугарија, ни Грција дека педа земја македонска ќе добие, зашто за нејзиното ослободување ние крвта ќе ја пролеваме, па не ја даваме на друг, е мисла на војводата Јордан Пиперката.Jordan Piperkata, MAKEDONSKI revolucioner. poklon do zemja.
[th]Роден[/th]
23 јуни 1870
КозицаКичевскоМакедонија
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete Пон Јун 24 2019, 11:03

VOL напиша:da ne se zaboravi  , vo ova vreme koga banjatite gnidi prodavaat se i 
sesto, na raznorazni trgovci so identitet, istorija, ime .


Нека не се надева ни Србија, ни Бугарија, ни Грција дека педа земја македонска ќе добие, зашто за нејзиното ослободување ние крвта ќе ја пролеваме, па не ја даваме на друг, е мисла на војводата Јордан Пиперката.Jordan Piperkata, MAKEDONSKI revolucioner. poklon do zemja.
[th]Роден[/th]
23 јуни 1870
КозицаКичевскоМакедонија

....ех мој VOL-е, нема одамна од таквите пиперки љути. Сега само некое холандско семе се сади... Smile Ни јабучар патлуџан, ни крива крастаица. Само ЛГБТ производ.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Сре Jул 24 2019, 16:36

Hа 24 јули 1957 година во Прилеп умрел М. А. Ченто, македонски револуционер и државник, прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ и борец за правата и слободата на македонскиот народ. Во 1946 година со пресуда на Окружниот суд во Скопје, бил осуден според Законот за кривични дела против народот и државата и тоа со лишување од слобода 11 години. Умре како маченик, а рехабилитиран е во октомври 1990 година. Ченто е роден во Прилеп на 17 август 1902 година.
https://republika.mk/zivot/kaleidoskop/mu-sudea-makedoncite-po-zatvor-vo-idrizovo-pochina-prviot-pretsedatel-na-Makedonija/
a, severdzanskite KOSI CRTI 
https://republika.mk/vesti/Makedonija/mileski-jas-sum-roden-vo-kosa-crta-plemeto-vashe-predavnichko/
ke ostanat samo KOSI CRTI i blanko stranici vo istorijata, toa e sigurno...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пет Aвг 02 2019, 09:35

ILINDEN.

ASNOM.

Sveti ILIJA, Gromovnik.
.................dabogda so grom gi sotrel.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Сре Ное 13 2019, 20:54

Cestit spomen, osloboduvanjeto na Skopje
42  i 50 makedonska divizija i 16 brigada..
Go osloboduvaat Skopje . Necela edna godina pred kapitulacijata na Germanija.

..italija vekje kapitulirala a bugaristanskite fasisticki LINGURI duvnale da begaat pred dedo mi Bogoja da vleze vo Skopje..pa moral da se puca malo s'z nemci , samo. Mu snemalo bugaristanci koi kako peechki duvnale da begaat na istok...
Nekoi se ispokrile po ambari, konjusnici, vizbi cekale so ke se sluci. Koga razbrale deka makedonskive partizani gi pobedile germancive vo Skopje, izlegle od dupkite i zagnale kon Skopje..
Podocna gi nacekal i lingurite kako staorci sakale da se vovlecat vo gradot " da go  osvobodat".
...ama  Bogoja ne oprastal  bas, ne posle nekolkudnevni borbi so svabenzi i ne posle izgubeni od familijata od bygaromongoski fasisticki masakri.
Ic ne kazuvase kolku nanizal ali negova rabota, jebiga Smile
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Мај 04 2020, 12:22

4 Maj?

1. Denot loga zaginuva Goce Delcev.
Znaeme koj e znaeme sto znaci za Makedonija.
Zatoa vo 1946 godina, istocniot ni susjed ni gi nosi koskite da bide zakopan VO Makedonija.
Znaat kaj sakal on za sto se borel i cij e..
Normalno ne go sakaat tamu za da ne voskresne mitot u Pirin pa milion ipol Makedonci togas, da ne im napravat Ilirida..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Мај 04 2020, 16:17

i...
2.  Denes e den na zalosta i odavanje pocit na JeBe Tito, 
Najzasluzniot za formiranje na NOV narod i NOVa drzava na Balkanot! 
Blagodarejki na negovite potezi posle vtorata svetska vojna doagja do formiranje na novokomponiranata drzava denes poznata kako...
...bugaristan!

Vo nivnata nova drzava treba da mu oddadat pocit i naklon do zemja 
Da trcaat so stafeta mladosti, a recitiraat za drugarot, da svirat sireni na 4 maj koga umrel JeBe
TITO ( Josip Visjaronovich ..Broz Tito, JBT, ) a milioni nasi istocni susjedi takanareceni bulgaristanci da stojat u stav mirno zdrveni i vidno uplakani od zalostinje, dodeka sirenite kukaat i placat u spomen na sakaniot sin ljubicica plava i bela, drugarot Tito...

Blagodarejki na nego tie istocni ni sosedi imaat denes drzava!
Treba do vek da mu bidat zahvalni da podignat za 3 metra povisoka bista na Tito u sred Sofija  pred koj ke se klanjaat i nosat buketi so karamfili i ruzi.
Beskrajnata blagodarnost i ljubav kon Tito e zatoa sto im formira drzava namesto da gi raskurcai razguzi   ko Crvenoarmejec - nemica pionirka u Berlin 1945 godina..inaku Pirin so okolinata t.e 1/3 do 1/2 od denesniot bugaristan nemase da bide onamu kade sto e, a milion ipol  vo 1946 godina Makedonci i nekolki stotini iljadi turci ( nekoi velat i milion)  koi odsekogas ziveat tamu nemase  da im bide tesko za odlukata za priponuva je na Pirin lon Makedonina a dimitrovgrad i istocno kon Srbija, odnosno Turcija da si pobara svoeto...
Drugo- na Tito najmnogu treba da mu gi baknuvaat mramornite balls na site statui i bisti tokmu blgaristancite zatoa sto zaradi nego tie kako GOLOGUZI PAGIJANI VO 1945- 1946 NE plakjaa voeni reparacii za stetata sto ja napravija na nasata zemja i narod i na srbite gore a ne sum siguren za grcite.

Znaci vecna blagodarnost od blgaristancite kon Tito sto im formira i im ja socuva drzavata koja i denes postoi,  i koga lutaa kako pretepani mandrili pod ruska cizma naguzeni i natrteni za podelba kako sto Staljin mu nudel na Tito, istiot toj pokazal milost kon jadnicite i im sacuval drzava.. 

Goce Delcev ne e "najvelikiot blgarski junak" tuku Je Be Tito!!
Taa istoriska nepravda treba da se ispravi, Delcev im vodel inat a Tito im naprajl drzava u 1946.

...
Mora ovaa istoriska nepravda da se ispkrivi.
Spomenjak na Tito u Sofija , pod itno! ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Окт 11 2020, 08:35

11 октомври, Денот на народното востание против бугаристанските фашистички окупаторски гниди.
. И нивните  подлизурковци, подопашести помагачи, предавници и продавачи тезгароши..

Smrt na fašizmot sloboda za narodot.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Ное 29 2020, 10:57

2018.- Почина академик Блаже Ристовски, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје (на Групата за литература на народите на СФРЈ и македонски јазик), а по одбраната на докторската дисертација „Крсте П. Мисирков – живот и делото“ (1965), бил избран за директор на Институтот за фолклор во Скопје. Како научен советник, преминува во Институтот за национална историја (1977-1991) каде што раководел со тимот за културната историја и со Балканолошкото одделение, а до пензионирањето работи како научен советник во Институтот за старословенска култура во Прилеп (1993-1995). Академик Ристовски го посвети целиот свој работен век како неуморен и многу плоден истражувач на македонската литература, на јазичната и националната историја, на фолклорот, на појавата и развитокот на македонскиот народ и македонската национална мисла, кои се објавени во голем број книги. Неговиот научноистражувачки интерес беше насочен кон истражување и афирмација на националните дејци од XIX и XX век – Крсте П. Мисирков, Димитрија Чуповски, Ѓорѓија Пулевски, Петар Драганов, Марко Цепенков, Кочо Рацин, Васил Икономов, Наце Димов и други. Објавил над 800 статии и други прилози во разни списанија и зборници на трудови во земјата и во странство. Собраните дела на Крсте Мисирков претставуваат еден од најзначајните проекти на академик Блаже Ристовски во МАНУ, којшто со документиран, аналитички и критички приод ја претстави панорамата на македонскиот културно-национален развиток во еден клучен период од нашата историја. Академик Блаже Ристовски бил член на редакциите на списанијата „Etnologia Slavica” (Братислава), “Demos” (Берлин), „Погледи“, „Современост“, Гласник на Институтот за национална историја (Скопје) и други. Бил претседател на Здружението на фолклористите на Македонија, на Сојузот на здруженијата на фолклористите на Југославија, потпретседател на Одборот на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во Охрид (1967), член на Републичката комисија за културни врски со странство, претседател на Советот на Филозофско-историскиот факултет во Скопје. Ќе остане во сеќавање неговата целосна посветеност кон работата, кој со зрелоста на неговите научни достигнувања значајно придонесе во афирмацијата на македонската историографија. Од 1991 до 1992 година, академик Блаже Ристовски ја вршеше функцијата потпретседател на првата Влада на самостојна Република Македонија. За дописен член на МАНУ е избран на 7 октомври 1988 година, а за редовен член на 20 јуни 1996 година. Беше научен секретар на МАНУ од 1999 до 2002 година, а во периодот од 2011 до 2015 година беше секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука. Академик Блаже Ристовски е роден на 21 март 1931 година во с. Гарниково, Кавадаречко.

https://www.slobodenpecat.mk/na-deneshen-den-29-noemvri/

Заедно со Коневски беа и останаа трн во окото на разни бугаристански каракачановци....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Ное 29 2020, 11:22

https://lokalno.mk/se-sekavame-denot-na-republikata-pionerite-imaa-titovki-tsrvena-marama-i-knishka/

Според тоа како е напишана статијата изгледа авторот е некое помладо лице кое појма нема од тогашните работи...

прво...
„претставници на партизанското движење на отпорот
е напишано ко да се работи за  дружината од „Рене кафичот“ од ало,ало...
...какво бе некое си партизанско движење... во тоа време веќе биле и војска ....

понатаму ...

со задолжителни приредби и читање состави на темата „Зошто го сакам другарот Тито“,

уште едно извртување... приредбите беа во чест на денот на републиката, прогласувањето на пионерите беше само успат...

...заклетвата...

Денес, кога станувам пионер,
давам чесен пионерски збор
дека вредно ќе учам и работам
и ќе бидам верен и добар другар.

и од денешен аспект што лошо има во ова


Дека ќе ја сакам нашата самоуправна татковина
Социјалистичка Федеративна Република Југославија,
дека ќе ги развивам братството и единството
и идеите за кои се бореше Тито.

... настрана идеологијата ... и овде како и во сите други земји во светот во разни заклетви се потенцира патриотизмот кон сопствената земја...

следно


Дека ќе ги почитувам сите луѓе на светот
што сакаат слобода и мир!“

зар ова не е универзална порака?
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

VOL likes this post

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Саб Jул 24 2021, 19:24

imame istorija na koja mozeme da se gordeeme.
Nema potreba da izmisluvame heroi i da ja iskrivuvame istorijata, da se obiduvame da zatskrieme nesto..

https://republika.mk/vesti/Makedonija/vechna-slava-chento-na-deneshen-den-pochina-prviot-pretsedatel-na-Makedonija/

povekje od citatot na avatarot koj go koristam, ne moze i nema ni potreba da se napise.

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Aвг 02 2021, 16:53

Na denesen den, 2. Avgust...1903..
izginale za МАКЕДОНИЈА, krenale vostanie oslobodile zemja posle milenium..
nema sto da se dodade.
slava Im vecna
da ne se zaboravi ZOSTO e vazen 2 Avgust vo Makedonskata istorija.

i 903 i 44.

Neka e vecen.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Aвг 02 2021, 19:18

На ТВ кажаа ... бугаристанската делегација денес у Скопје.... положила цвеќе пред споменик на илинденец а споменикот на АСНОМ  во гоооолем лак го заобиколиле... ко лепрозен да бил... Twisted Evil

... ебем ли га ... па на 02.08.1944... „шумкарите“ сеуште пукаа по бугаристанската царска армија... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Aвг 02 2021, 20:08

leprozni se fasistickite govna i nivnite domasni slugi.
semkata da im se sotre na site fasisticki so se slugi.
nema takvi neli kaj nas pa nikoj nema da se najde vo prikaznava, neli?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Чет Ное 04 2021, 13:41

vo 1944 godina, bitolcani so se bitolcanki ZNAELE koj gi okupiral koi fasisticki bugaristanski govna vrsele zverstva.
77 godini podocna zajackive kopilinja so draga volja i euforija se kenjaat vrz makedonskata istorija i brisat ona sto na kamen e vrzezano i se obiduvaat i ona sto vo memorijata , kolektivna i individualna, da go unistat, izbrisat.

kako bese ona, "malo morgen" .https://republika.mk/vesti/Makedonija/77-godini-od-deno-koga-bitola-e-oslobodena-od-trupite-na-podivenio-hitler-i-negovite-slugi-bugarskite-fashistichki-okupatori/

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Osloboduvanje-na-bitola-e1636025208689
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Фед 21 2022, 01:50

20 Fevruari 1943 godina e ubien
kukavicki ,  od zad grb, MAKEDONSKIOT REVOLUCIONER, na samo 23 godini , Rade KovcevSKI - Koracagin.

Ubien e od strana na PEDERSKATA BUGARISTANSKA FASISTICKA OKUPATORSKA VLAST  NA nivniot poznat fasisticki pederski nacin- kukavicki, so se veli 100 na eden, od zad grb.

na edno momce od 23 godini, koe najverojatno nemalo nisto poseriozno od eden pistol, nagrnale masa fasisticki okupatorski bugaristanski zaptii, zandarmi, "policajci"  domasni gazolizaci i slicni da so mizenje i vrtenje glava kako sto pedercinja rpavat, pukaat vo momceto.

da se znae da ne se zaboravi 
deka BUGARISTANSKATA FASISTICKA OKUPATORSKA VLAST  vo Makedonija vo Vtorata Svetska vojna zaedno so domasnite kopilinja podgazni muvi PREDAVNICI I PRODAVACI NA MAKEDONSKIOT NAROD, vrsele zlodela, ubistva, masakri..

bugariostanskote kukavicki fasisticki kopilinja i so odnos 10 na eden, MAKEDONSKITE BORCI lesno izleguvale na kraj, zatoa sto taaSTOKA FASITICKA na prviot pukot, ili zalegnuvala ili begala si gol gaz sto podaleku od MAKEDONSKITE BORCI, normalno  gol gaz, zatoa sto gakjite im visele na stap, vo znak na predavanje. Vprocem takvi se isprateni vo Sofija,vo 1944, koga site novini tamu pisuvale kako im se vratile "borcite" po , citiram "beli gashti"

Rade Jovcevski Korcagin e PREDADEN od domasni kopilinja- predavnici koi mu sluzele na bugaristanskiot FASISTICKI OKUPATOR  pomagale propaganda asimiliacija, go PREDAVALE I PRODAVALE  makedonskite ideali, jazik, nacija, istorija, vo interes na nivno luksuziranje pogale ni po glavcinjata od vlastite vo Sofija, kako blagonadezni. 

Kako Rade i site borci se izjasnile , pred smrt, a odeknuva i po nivnata smrt, Da zivee Makedonija,
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Чет Дек 08 2022, 19:58

na denesen den... a be Sveti Kliment , e, drzaven praznik... valjda.. Laughing

ne se raboti denes po Makedoniive, neli...?

8 Декември, Денот на Свети Климент Охридски, во Македонија се празнува како државен празник од 2007 година.

Со овој празник се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа. Заедно со Наум Охридски, тој е најистакнат ученик на творците на словенската писменост, светите браќа Кирил и Методиј, и најверен продолжувач на нивното дело. Ги придружувал дваесетина години во просветителската мисија за одбрана на словенскиот јазик во Велика Моравија.
ili sto bi rekol Naum, 
"..kaj zaglavivme so ova bugarive, nit slavjanski govorat, nit pismo nit krst znaat..."
..vo misija da gi hristijaniziraat ( delumno uspesno) , opismenat ( neuspesen eksperiment) i slavjaniziraat ( totalno neuspesna misija, silno bilo tataromongolsko vo niv, do den denes!)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 7 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот