ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

На денешен ден: од македонската историја...

+7
Прч
Centarec
YAS
concrete
king
OSA
VOL
11 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Дек 08 2014, 09:59

Deneska se obelezuva Sv. Kliment Ohridski. (840-916).
zasluzen e za finaliziranje na slovenskata azbuka odnosno priagoduvanje na glaglicata kon -kirilica, koja e taka narecena vo cest na eden od negovite uciteli , brakjata Sv, Kiril i Metodij.
Denes, ovoj makedonski svetec, se slavi  po pravoslavniot svet I od site pravoslavni crkvi koi ja koristat kirilicata kako svoja azbuka.
Kirilicata e sozdadena vo Makedonija i treba da sme gordi na ovoj cin, koj gi oblagorodil kulturite na mnogu narodi i pleminja, slovenski i aziski.. Kirilica denes upotrebuvaat i drugi, neslovenski pleminja, nekoi pod vlijanie na sovetskata drzava ( mongoli, tatari , kazaci itn..) a nekoi drugi pleminja,  fascinirani od slovenskata kultura prifakjajki  go pravoslavnoto  hristijanstvoto  ( na primer, romancite ja zadrzuvaat latinicata no pripagjaat kon pravoslavnata religija, latinicata e adekvatno zastapena i kaj del od srbite no za sekojdnevna upotreba a vo crkvite -se znae, bugaristancite potpolno potpagjaat pod vlijanieto na slovenite, jazikot i makedonskata kirilica, pa denes pisuvaat na sv.Klimentovata kirilica i koristat makedonoslovenski jazik). Kirilicata e delo na ovoj makedonski svetec. Toa e podarok na svetot od Makedonija, pridones kon civilizacijata.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by OSA Чет Дек 11 2014, 07:58

tokmu taka ,na deneshen den .....ke zapamtish i den i mesec i godina ...
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пет Дек 12 2014, 01:05

1992.- Советот за безбедност на Обединетите нации одлучи да испрати 800 „сини шлемови“ во Република Македонија.

...кои по заслуга на топуркото со признавањето на Тајван и милијардата ...
...а со тоа и разбеснувањето на Кина се повлечени од Македонија, по што и со сесрдна помош на катализаторот патот за урамување беше широко отворен
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete Пет Дек 12 2014, 09:45

king напиша:1992.- Советот за безбедност на Обединетите нации одлучи да испрати 800 „сини шлемови“ во Република Македонија.

...кои по заслуга на топуркото со признавањето на Тајван и милијардата ...
...а со тоа и разбеснувањето на Кина се повлечени од Македонија, по што и со сесрдна помош на катализаторот патот за урамување беше широко отворен
...на сдсм-овците , соросоидите,транзиционите лоповчуги и фундаменталистчните шипатарес не им е разбирлива оваа твоја  високата математика на четвородимензионалните матрици..тие размислуваат во други  поприземни категории.
Но дефинитивно подобро од тебе и мена го познаваат она што србохрватите го нарекуваат праву чуд на нашиов народец...инаку тупурко не би се осмелил онака лежерно секое сабајле да пие кафе  директно пред револверот на војводата Чакаларов Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
На денешен ден: од македонската историја... Uea110
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by YAS Пет Дек 12 2014, 14:40

Нешто не се скавам кои беа на власт тогаш.Сум подзборавил.Имаше ми се чини некеков министер,кој од тогаш па до сега упорно повторува Буанко е куиф...  На денешен ден: од македонската историја... Smiley-laughing021

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Дек 14 2014, 10:12

Na denesen den 14 DEKEMVRI 1964 godina zapocnuva redovnoto emituvanje na TV programa na makedonski jazik, so TV Dnevnikot ( vesti).Podarena reportazna kola, limen hangar, improvizirano studio.
cestito.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Дек 15 2014, 10:48

1999.- Во Собранието на Република Македонија е извршена свечена инаугурација на новиот (втор по ред по осамостојувањето, по Киро Глигоров) претседател на Република Македонија Борис Трајковски.


1944.- Во Скопје почна Првата национална конференција на Антифашистичкиот фронт на жените на Македонија. Конференцијата ја отвори Мара Нацева, а политички реферат поднесе Веселинка Малинска. Притоа е избран Главен одбор на АФЖ на Македонија, а за претседател е избрана Васка Циривири.

1945.- Во селото Нестрам, Костурско, грчките власти изведоа пред суд 61 Македонец, бидејќи своите деца ги учеа да пишуваат и да читаат на свој мајчин македонски јазик.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Дек 15 2014, 10:50

Еве и нешто околу „воловите“

1890.- Убиен е индијанскиот полгавар „Бикот што седи“, водач на племето Сијукс, врз основа на наредбата на повереникот на владата на САД во резерватот во Јужна Дакота. Го предводеше сојузот на племињата, познат како „Дакота“. Се бореше против бруталната политика на САД која систематски се спроведуваше врз Индијанците. Тој беше најзаслужен за победата на неговите сонародници во битката кај Литл Биг Хорн во 1876 година кога беше уништен дел од Седмата коњаничка дивизија под команда на Џорџ Кастер.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Дек 15 2014, 17:02

Lele.....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Дек 15 2014, 17:16

OSA напиша:tokmu taka ,na deneshen den .....ke zapamtish i den i mesec i godina ...

a tebe uste te cekam da prekines so cvilenje, i da pokazes "jajca" da vidam sto toa i koj ke zapamtel.
nemoj da ti osvezam ja tebe nekoi spomeni "za pamtenje",  pa da pocnes maksimalno milozvucno da pisuvas a bogami i da se odnesuvas .. u stvari mislam deka i ova ti e dovolno za da izbegnuvas vo "sirok lak" bilo kakva belja so mene. Cool . a za sluzenje, ke sluzis. i toa so trcanje.
 jasno?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Вто Дек 23 2014, 15:05

1906.- На врвот Петлец, кај селото Русиново, Беровско, во борба против османлиската војска загина Дамјан Јованов – Даме, учител, еден од основачите на ВМРО во Солун, во 1893 година, истакнат организатор и раководител на националноослободителното движење на македонскиот народ на крајот на 19. и почетокот на 20. век. Потекнува од ѕидарско-печалбарско семејство. Се школуваше во родното место – селото Смилево, Демирхисарско, а потоа во Солунската машка гимназија. Од 1891 до 1893 година беше учител во селото Смилево и во Прилеп. Од летото 1894 година почна да ги формира првите револуционерни комитети на македонската револуционерна организација во повеќе градови и села во Македонија. Беше учител во Штип и инспектор во Солунско, а потоа и гимназиски наставник во Битола и раководител на Битолскиот револуционерен округ. Во август 1900 година беше уапсен и затворен во битолскиот затвор, а од мај 1902 година беше заточен во Подрум Кале, во Мала Азија. Беше претседател на Смилевскиот конгрес на Битолскиот револуционерен округ на ТМОРО од 2 до 7 мај 1903 година, на кој беше избран за член на Главниот штаб на востаниците на претстојното Илинденско востание, во кое активно учествуваше. По неуспехот на востанието ја продолжи својата револуцинерна дејност. Во 1904 година претседаваше на Прилепскиот подвижен конгрес, а извесно време беше и претседател на Окружниот комитет на Скопскиот револуционерен округ и на Рилскиот конгрес, во октомври 1905 година. Роден е на 19 јануари 1871 година.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Вто Дек 23 2014, 15:06

1924.- Во Милано, од агентите на бугарскиот двор – врховистите, е убиен Петар Чаулев, македонски револуционер, еден од потписниците на Мајскиот манифест на ЦК на ВМРО потпишан на 6 мај 1924 година, во кој е прокламирана борбата за ослободување и обединување на сите делови на Македонија во независна политичка единица во рамките на една балканска федерација. Својата револуционерна дејност ја започна уште пред Илинденското востание и беше учесник во истото, како војвода во Крушевско и во Охридско. Манифестот е отпечатен во Скопје, 1948 година. Роден е во Охрид, во 1881 година.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Вто Дек 23 2014, 17:04

king напиша:1924.- Во Милано, од агентите на бугарскиот двор – врховистите, е убиен Петар Чаулев, македонски револуционер, еден од потписниците на Мајскиот манифест на ЦК на ВМРО потпишан на 6 мај 1924 година, во кој е прокламирана борбата за ослободување и обединување на сите делови на Македонија во независна политичка единица во рамките на една балканска федерација. Својата револуционерна дејност ја започна уште пред Илинденското востание и беше учесник во истото, како војвода во Крушевско и во Охридско. Манифестот е отпечатен во Скопје, 1948 година. Роден е во Охрид, во 1881 година.

se znaat li gnasite koi go izvrsile ubistvoto? obicno se ili bugaristanofili ili potplateni odrodnici.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Сре Дек 24 2014, 21:45

1924.- Во Битола е пуштена во работа првата електроцентрала.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete Сре Дек 24 2014, 21:55

king напиша:1924.- Во Битола е пуштена во работа првата електроцентрала.
.таа или у Тетово е првата..., акционерско друштво основано во кафана за време на ручек.... се плаќало на сијалица, првиот далекувод до Скопје, куќата која била трафото уште постои карши Галија, а чашките од изолаторите се на место... Very Happy Very Happy Very Happy
На денешен ден: од македонската историја... Struja10
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Чет Дек 25 2014, 22:59

1877.- Во селото Мачуково, Гевгелиско, е роден Сава Михаилов (Јoсифов) – Савата, неуморен револуционер, организатор и доследен борец на македонското националноослободително движење кон крајот на 19. и почетокот на 20. vек. На 1 март 1905 година, во близина на Смол, на местото Голема Рудина, Гевгелиско, Михаилов го имаше последниот оружен судир против турската војска. Откако му приврши муницијата, за да не падне жив во рацете на непријателот, се отру.


1903. - Во Софија излезе од печат книгата “За македонцките работи” од македонскиот револуционер, публицист и лингвист Крсте Петков Мисирков. Во неа Мисирков ја истакнува и ја заштитува националната индивидуалност на македонскиот народ и неговото право на самостоен културен и национален развој. На едно место во книгата пишува: “Македонците, како посебен словенски народ, што низ вековите ја делел судбината заедно со соседните словенски и несловенски народи, си имаат сопствена национална историја и култура”.

1920. - Во Скопје е роден Јован Бошковски, македонски писател, книжевен и филмски критичар, преведувач и сценарист. Неговата збирка “Растрел” (1947) е прва македонска книга раскази. Други негови познати дела се: “Бегалци”, “Блокада”, “Луѓе и птици”, “Солунските атентатори”, и други. Автор е на сценаријата за филмовите “Солунските атентатори” и “Под исто небо”, а се појавува и како соработник на сценаријата за филмовите “Мементо”, и “Републиката во пламен”. Умре кај селото Ерџелија, Светиниколско, на 10 ноември 1968
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Сре Јан 07 2015, 14:46

da ne se zaboravi


Masakrot kaj Derviska niva
 od strana na bugarotatarskite manijaci vrz makedonskiot narod.
Ubieni se najmalku 103 ziteli, site Makedonci.

toj den se privedeni preku 200 ziteli od poreckite sela, eden del se nosat vo Prilep a drugote na Derviska Niva.
Vo crkvata vo Manastirec se cuva spisok so nivnite iminja..


od izvorot:По повлекувањето на Србите, за време на Првата светска војна, Бугарија ја окупирала Вардарска Македонија во која почнале да организираат казнена експедиција под водство на потполковникот Констатин Панов. Се воделе т.н. црни списоци на видни луѓе, сите свештеници, учители, претседатели на општините, началници на комитети, војводи и четници. Биле уапсени 205 лица од овој список. Едни биле однесени во Околиското началство, други во Прилеп, а половината завршиле на Дервишка Нива.
Во списите на манастирот „Света Богородица“ крај Манастирец се чува списокот на убиените. Сите жртви се од Поречието, најмногу - 22 се од с. Здуње, 11 од Лупште, 9 од Томино Село, по 8 од Долни Манастирец и Зркле. Поречани подоцна им подигнале костурница во близина на манастирот
ete vi gi bugaristancite....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пет Јан 09 2015, 17:21

1909.- Во Прилеп е роден Рампо Левков – Левката, народен херој на СФР Југославија, од Македонија, адвокат и поет. Поради својот револуционерен дух често беше затворан. Од есента 1941 година живееше и дејствуваше полуилегално и со голем успех работеше на омасовувањето на оруженото востание на македонскиот народ. Автор е на поемата „Бабуна“. Во Прилеп, по тешка тортура од страна на бугарската полиција, беше убиен со фрлање во варница, на 19 септември 1942 година.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пет Јан 09 2015, 21:05

inaku polno rodeno ime Haralampie ( Rampo..) Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Јан 12 2015, 15:35

2008.- Армиски хеликоптер Ми-17 се урна во селото Блаце кај Катланово. Хеликоптерот се урна на само 50-ина метри од последните куќи во селото. Во услови на намалена видливост, поради маглата, хеликоптерот ја започна постапката за слетување на аеродромот „Александар Велики“. На стравотниот пад на армискиот хеликоптер му претходеше експлозија. Нема жртви од мештаните. Во несреќата нема преживеани. Загинаа потполковник Тони Спасовски, водник Александар Васиќ, водник Александар Тасковски, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, мајор Горан Ристовски, десетар Златко Вељановски, капетан Бране Спасовски, водник Мики Ивановски, заставник Славчо Василев и капетан Игор Ѓоревски. Единаесетмината мировници се враќаа од мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Јан 12 2015, 17:13

slava im.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Centarec Пон Јан 12 2015, 19:25

сега гледав на вести еден од родителите убеден дека со проектил е гаѓан хеликоптерот...

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Јан 12 2015, 21:01

Centarec напиша:сега гледав на вести еден од родителите убеден дека со проектил е гаѓан хеликоптерот...
Тој изгледа не знае дека од проектил хеликоптерот никогаш не би се разлетал во милион парчиња.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete Пон Јан 12 2015, 22:27

небо пухом..што би рекле Русите и толку...

..ако почнеме да чепкаме , ќе почне да истечуе  пацерај на сите шавови, а бидејќи тоа тие што загинале нема да ги врати...нема ни потреба да се чепка.
Остануе живите да удрат малку со главата од ѕид и да се запрашаат колку  добро ги разбираат работите кои мислат дека ги знаат......
Инаку генерално :

  • One day you will walk out to the aircraft knowing that it is your  last flight in an airplane..   
  • One day you will walk out to the airplane not knowing that it is your last flight in an airplane..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот