ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

На денешен ден: од македонската историја...

+7
Прч
Centarec
YAS
concrete
king
OSA
VOL
11 posters

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Вто Апр 28 2015, 02:14

1983.- Во Скопје умре Кирил Миљовски, македонски револуционер, академик, општественик и прв ректор на Универзитетот во Скопје. Роден е во Ресен, на 27 мај 1912 година.

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Пон Мај 04 2015, 11:38

Пред 112 години во селото Баница, беше убиен најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев.

http://24vesti.mk/odbelezhuvanje-112-godini-od-smrtta-na-goce-delchev

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete Пон Мај 04 2015, 14:58

king напиша:Пред 112 години во селото Баница, беше убиен најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев.

http://24vesti.mk/odbelezhuvanje-112-godini-od-smrtta-na-goce-delchev
...се забележува една закономерност ...:  а се испили  ДРЖАВОТВОРЕН МАКЕДОНЕЦ, а го укокуваат додека трепнеш..од Филип II  навака без исклучок.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Пон Мај 04 2015, 17:19

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Goce_Del%C4%8Dev_sarkofag

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Goce

Slava mu.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Вто Мај 05 2015, 06:53


05.05.1993  Република Турција и Република Македонија воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади
eden od prvite efikasni i seriozni diplomatski uspesi na krevkata Republika.Seriozni, zatoa sto, od Turcija se ocekuvase i seriozen pristap. bugaristanskoto priznavanje i diplomatski odnosi bea daleku pod sekakvo seriozno diplomatsko nivo, zamateni stavovi , negiranja i podli nameri.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by хан Ацо Вто Мај 05 2015, 07:57

Треба да си повлечеме признаваньето штом кай вас нема благодарност кон Бугария.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by кнез Вто Мај 05 2015, 08:17

Ние го сакаме бугарскиот народ кој не почитува исто колку и ние него но од далеку можеме да намирисаме великобугарски провокатор кому единствено му е важно да создаде и да ја одржува колку може повеќе омразата помеѓу нас.
Гледам Хан Ацо си успеал добро да го испровоцираш Вол,а и нас сите помалку.Само на долг рок не верувам дека резултатите ќе ти бидат добри.
Глушец е глушец,на краток рок ќе направи штета ама човек ќе му најде лек.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Вто Мај 05 2015, 16:46

хан Ацо напиша:Треба да си повлечеме признаваньето штом кай вас нема благодарност кон Бугария.
koe "priznavanje"??
ona sto go "priznavaat" vasite evropratenici koi se PRIDRUZIJA na grcija vo negiranje i blokiranje na se' sto e Makedonsko?
odi bre duvaj pod opaska konjska.

ke priznavale oni- pogolemi tralalajki, vrtikapi i podlizurkovci od vas nema na balkanot. tesko na onoj koj poveruval vo vas. Ne izdrzavte - pa pokraj unilateralnoto negiranje i plukanje na se' sto e makedonsko- dodeka ne ve primija vo eu, uste pogolemi i bedni kampanji sproveduvate otkako ve primija. Sega LICEMERJETO na hunotatarskiot soj izleze na videlina. Vo  EU Parlementot i na site eu soveti gledate da ja BLOKIRATE Makedonija..
mizerii.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by хан Ацо Вто Мај 05 2015, 17:33

Нали не сакаш во Унията бре Вол?Нали си за союз со Русия?Зошто тогаш продаваш муда за бубрези?
Ние сме я признале државата Македония и тоа е.Язици и нации не се признават.Или кога вие признавте државата Косово,признавте и косовски язик и косовска нация?
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Вто Мај 05 2015, 19:33

хан Ацо напиша:Нали не сакаш во Унията бре Вол?Нали си за союз со Русия?Зошто тогаш продаваш муда за бубрези?
Ние сме я признале државата Македония и тоа е.Язици и нации не се признават.Или кога вие признавте државата Косово,признавте и косовски язик и косовска нация?
muda za bubrezi prodavaj ti tamu kaj tebe vo jurtata ( sator, mongolski, nomadski)
toa sto sakam jas e moja rabota.
treses gluposti na kvadrat
 nikade jas ne se izjasnuvam po licen stav so kogo trebalo da se sojuzime , pogotovo so Rusija. glup si ko tendzere koga si besen, ama koj te trkala.
 argumenti nemas ni za pred ogledalo, greoto edna,
drugo, Unijata, sto-unijata?Sto Kosovo, mosovo, ,...sto te boli tebe patkata za Kosovo ?
treto- ti ne postois ni kako nacija ni kako jazik.. ti si vestacki koktel ( genetski) zatoa i se narekuvas MELEZ ( bulga-mix, melezenje, bulgamak -melezenje, mesanje, bilgarlar-melezi)

aj vrati se na temata Istorija, so PRISTOEN recnik, oti i onaka ne te reckam bas..


Последната промена е направена од VOL на Сре Мај 06 2015, 05:28. Мислењето е променето 1 пати

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Сре Мај 06 2015, 00:14

хан Ацо напиша:Треба да си повлечеме признаваньето штом кай вас нема благодарност кон Бугария.
А што има ова врска со темата?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Вто Јун 16 2015, 21:41

Одбележани 72 години од масакрот во Ваташа


http://www.utrinski.mk/?ItemID=1EC8377220DBFA42905A6B13A7594716

Злосторството го изврши .. кој друг ако не .... бугаристанските гниди, германските пудлици ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Саб Јун 27 2015, 08:23

na denesen den od strana na bugaristanskite davajgazovci, e ubien Makedonskiot revolucioner Gjorce Petrov.


Ѓорче Петров, целосно име Георги Петров Николов, (2 април, 1865, с. Варош, Прилепско - 28 јуни, 1921, Софија, Бугарија)[1] — професор, публицист, историчар, идеолог на Македонската револуционерна организација. Се школувал во Прилеп, Битола, Солун и во Пловдив. Бил учител во Штип (1886-1887). Како учител во Скопје (1888–1891) соработувал со митрополитот Теодосиј Гологанов и ја поддржувал неговата идеја за возобновување на Охридската архиепископија. Бил професор во Битола (1891–1895) и во Егзархиската гимназија во Солун (1895–1897)."...Заради своите чисто македонски позиции станал најнапаѓаниот член на ВМРО од страна на врховистите. Конечно, како цел на братоубиствената политика во Бугарија на 28 јуни 1921 година бил убиен од платениците на Тодор Александров среде градот Софија..."
da se znae.

Член на Привременото претставништво на бившата ВМРО, противник на врховизмот и на делбите на Македонија на Версајската конференција. Убиен по наредба на Тодор Александров.
....koj drug ako ne, ako ne vecnite podli krvnici na makedonizmot-bugaromongolite i nivnite podlizurkovci..


Vecna mu slava.


https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%83%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B5_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Чет Jул 23 2015, 06:58

23. Juli, 1942 godina
Od strana na tatarofasitickata vlast ubien e Anton Popov, i Nikola Jonkov Vapcarov.


”Беснееја на македонската земја разни господари. Срби, Турци, Грци, Бугари... Тогаш, од македонската нива сите тие береа. До денеска само на еден правото не го признаа. Правото на Македонецот да ја ора својата земја и единствено тој да го бере плодот од својата нива. Стариот господар на таа земја, правото на големиот македонски дух-не беше признат.Историјата на човештвото е полна со неправди......Кој ги инспирира настојувањата да се избрише македонското сознание, македонското име,- да не го признаваат правото на македонскиот народ да биде господар и чувар на својата родна земја?... Кој ги поттикнува нивните свирепи мерки, нивното цврсто решение? Кој ги поддржува и оправдува нивните настојувања-плен на угнетување да бидат нивните славјански браќа?”
(Извор: Антон Попов „Дневник“, Млада Македонија, 1938 г.).


на 23 јули 1942, македонските писатели Никола Вапцаров и Антон Попов биле стрелани во дворот на една софиска касарна од страна на бугарските власти.
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%92%D0%B0%D0%BF%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2


Последната промена е направена од VOL на Чет Jул 23 2015, 07:01. Мислењето е променето 1 пати

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Чет Jул 23 2015, 07:00

Na denesen den 23 Juli, go ima i ova:

Тихомир Милошевски - Тиќо (Битуше, Гостиварско, 23 јули 1915 - Скопје, 1 април 1984), народен херој на Македонија. Беше генерал-полковник и прв командант на македонските воени единици во текот на НОВ на Македонија. Прогласен е за народен херој на 29 ноември 1953 година.
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Jул 26 2015, 09:21

Zemjotresot vo Skopje..

26 juli 1963 godina
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81_1963
Скопски земјотрес 1963
Од Википедија — слободната енциклопедија
Скопски земјотрес 1963
[th]Датум[/th][th]Магнитуда[/th][th]Длабочина[/th][th]Епицентар[/th][th]Зафатени земји/подрачја[/th][th]Жртви[/th]
На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 240px-1963_Skopje_earthquake
26 јули 1963
6,1 Mw
6 км[1]
На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 17px-WMA_button2b42° СГШ 21° ИГД [1][2]
На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 20px-Flag_of_the_SR_Macedonia.svg СР Македонија
1.000–1.100 загинати[1][3]
Друго:

  • 3.000–4.000 повредени[4][5]
  • 200.000 останале без дом[3]
  • срушен 75–80% од градот[6][7]

Скопски земјотрес од 1963 година — природна катастрофа која го зафатила градот Скопје. Земјотресот се случил на 26 јули 1963 година во 5:17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1000 до 1100 жители ги загубиле животите, а најмалку 3000 лица биле повредени. Бројот на лицата без дом бил 200.000. Земјотресот од 1963 е еден од најкатастрофалните природни непогоди во Скопје и Македонија

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Aвг 02 2015, 09:48

bidejki ima tema za "Ilinden.."  nema da odam vo detali ovde samo ke go spomeneme denesniot Den , golem Makedonski praznik, koj se slavel i proslavuval bez razlika na drzavnoto ureduvanje, bez razlika dali sme imale drzava ili ne, toa e makedonski nacionalen den, obelzje na makedonizmot i na makedonskata nacija.

eve nakratko:


Денот на Републиката е голем државен празник на Република Македонија. Се прославува на 2 август, кој е исто така и голем верски празник—Илинден, во чест на пророкот Св. Илија—според јулијанскиот календар. Денот на Републиката се прославува во знак на сеќавање на два големи настани кои се случиле на овој датум, и со кои се удрени темелите на македонската државност:


Прогласен е за државен празник уште на Првото заседание на АСНОМ во 1944.
Главната прослава се одржува на Мечкин камен,


slava im. i 1903, i 1944.
ostanuva na nas, da ja socuvame.
_----------------------------

PS: a
ko ima nekoj podobar tekst, neka sltavi,jas ova od wikipedia  go prevzemav

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Aвг 02 2015, 09:50

Денес е Илинден ... еден од најсветите денови во Македонската историја...

.... нека пукнат бугарите ама со вториот Илинден 1944 е ставена точка на нивните „најромантични“ желби ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Нед Aвг 02 2015, 10:44

amin

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Сре Сеп 02 2015, 08:43

1944 Президиумот на АСНОМ на својата трета седница, што ја одржа во манастирот Свети Прохор Пчински, еден месец по историското Прво заседание на АСНОМ, донесе одлука за основање на телеграфска агенција на Македонија – ТАМ. Оваа агенција одигра мошне важна улога во ширењето на вистината за праведната борба на македонскиот народ за национално и социјално ослободување.

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL Саб Сеп 05 2015, 16:33

Шест години од последната пловидба на „Илинден“
Минаа шест години од трагичната несреќа и тонењето на бродот “Илинден“ во која животот го загубија 15 бугарски туристи. Семејствата и бугарските институции се благодарни ...pred sest godini na ovoj den , 5. septemvri,


brodot Ilinden- so ohridska registracija, se prevrte , plovejki po ohridskono ezero, poradi pretovar, od prekubrojno iznakaceni bugar.patnici.


http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=98746#.Vet6lMsg_IU


_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17116
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 12:16

1903.- Кај селото Витишево, Кочанско, во борба против турската армија загина Милан Трајков Стоилов, македонски револуционер, еден од основачите и секретар на Македонското научно-литературно другарство во Санкт Петербург, член на Тајниот македонско-одрински кружок и учесник во Илинденското востание. Роден е во Кукуш, на 14 јануари 1881 година

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 12:17

1943.- Поради акциите што ги преземаше Вториот кичевски НОП одред низ Копачијата, италијанскиот окупатор заедно со балистичките банди го запалија селото Извор, Кичевско, во  пожарот изгореа повеќе куќи и плевни.
1944.- Ослободено е Кратово.

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 12:17

1962.- Во Струга започна првата поетска манифестација Струшки вечри на поезијата. Најзначајната награда на Струшките вечери на поезијата е “Златниот венец”, која првпат му е доделена во 1966 година на советскиот поет Роберт Иванович Рождественски за најдобра песна. Од 1971 година “Златниот венец” се доделува за целокупен поетски опус.

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 12:20

Па и ова може да се смета за дел од нашата историја ...


1944.- Царската влада на Бугарија и објави војна на нацистичка Германија. Одлуката е донесена во моментот кога единиците на Црвената армија веќе дојдоа до бугарската граница. Бугарија дотогаш беше сојузник на Третиот Рајх.

... и така бугарите тргнаа да ја ослободуваат Софија од бугарите ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11073
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

На денешен ден: од македонската историја... - Page 4 Empty Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот