ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интересно од светот

+6
VOL
Spray
Arhimed
хан Ацо
Centarec
king
10 posters

Страна 15 of 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Нед Сеп 03 2017, 22:31

http://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%81%d0%bd%d0%b8-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d1%98%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83%d0%ba%d0%b0-%d1%82%d1%83%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82/
Најопасни земји на светот: Тука туристите не се добродојдени
30 август
Политичка нестабилност, киднапирања, кражби, убиства, силувања, тероризам – сето тоа покажува дека патувањето може да биде многу опасно. Ви претставуваме 16 земји кои треба да ги заобиколите во широк агол ако ви е дојдено до сопствената безбедност.
1. Авганистан: Хотелите и сопствениците на разни објекти за издавање добиваат закани на дневна база, а заканата од тероризам е голема. Исто така се работи за земја со голем број пријавени случаи за киднапирање.
2. Буркина Фасо: Висока закана од тероризам, посебно кога станува збор за хотелите, рестораните и кафулињата.
3. Бурунди: Политичката нестабилност и голем број на инциденти поврзани со насилства: судири на вооружени банди.
4. Централноафриканската Република: Разни видови на тензии во земјата. Насилства, кражби, убиства, криминал и нарушување на човековите права во оваа земја се застапени во широка мера.
5. Чад: Висока закана од тероризам, посебно на места каде се движат туристи.
6. Демократска Република Конго: Политичка нестабилност, судири меѓу вооружени банди, насилства. Состојбата дополнително ја отежнува приливот на бегалци од соседните земји.
7. Ирак: Некои провинции ги контролираат различни вооружени групи, додека безбедноста на жителите и туристите е на ниско ниво.
8. Либија: Вооружени судири, висока закана од тероризам, киднапирања.
9. Мали: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања.
10. Мавританија: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања. Ризикот е најголем за жителите на САД. Се советува голема внимателност на јавните места.
11. Нигерија: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања.
12. Северна Кореја: Политички тензии кои можат да доведат до идна нестабилност во регионот.
13. Сомалија: Терористичките групи јасно упатија закана кон сите Западњаци, како и до луѓето кои работат во оваа земја, така и до туристите.
14. Јужен Судан: Состојбата во Јуба е релативно мирна од кризата во 2016 година, но во земјата и понатаму се случуваат напади на дневна база.
15. Сирија: Состојбата е исклучително ризична и опасна во оваа со војна опустошена земја. Воените операции се секојдневни, а локалната влада ја изгуби контролата над некои делови на земјата, со кои загосподари Исламската држава.
16. Јемен: Состојбата е многу тензична и нестабилна. Во некои делови на земјата не се знае која фракција ја држи контролата. Освен во постојаните вооружени судири постои и висока закана од тероризам и киднапирање, а нападите се насочени и на туристите.


..moj-do-mojega.

hepi ISLAM to ju..

lepotite i vonderfulisticniot efekt na islamot so se negovite civilizaciski produkti ..
na zdravje.

koga ke gi ostais sami, da se iskolat, izedat, im ostanuva uste kamenja da projadat, i da "sacekaat" nekoj "auslender" da go izedat.

ako ima nekoja nafta, nesto, aj ke im ja kupuvaat, pa nesto kao bogati ke bidat,ali da se civiliziraat- toa jok. ( kakvi se li zakonite vo saudiski arabii, emirati, dzamahirii i slicni sklopotini, secat glavi race, itn..)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Чет Сеп 21 2017, 17:13

opaa..
istocnite  ni sosedi poleka poleka ama ne ni sekjavaat sto im se sprema :eve kako izgleda >
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Чет Сеп 21 2017, 17:16

znaci si ima i cena, i moze da se naraca Cool Laughing
valjda i vo levovi...
poleka, poleka, ama im se spema scenarioto na bugaristancive..Shocked

tivka voda breg roni, ama izgleda ovie poleka ama sigurno vodata na nivni breg ja navedovuaat..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Чет Сеп 21 2017, 17:40

..inaku, OPASNOSTA za nasiov istocen sosed e do tolku pogolema, tokmu zaradi ova:

znaci toa e vekje poznato, i ovoj dizajn e vekje postoecki..
a ona sto se nudi sega e SOSEMA isto ( samo bez eden "detal")
na gorniot post;
a koga ke zapocne "deredzeto" samo ke go nadopolnat so oznakata  vo sredina.

tek togas ima da mu porasne kosa (ili rogovi) i na krastimir karakakanov, i na svinjodar dimitrov, i na gojko orizov.. pirat
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by concrete Пет Сеп 22 2017, 17:34

Интересно од светот - Page 15 Zaiiz10
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Diabolik Пет Сеп 22 2017, 20:22

Една т.е. две слики... милион зборови. Very Happy

И уште нешто!
Советска окупација на Афганистан, немаше, советите таму беа на повик на легалните власти.
А америте извезуваа демократија во нивни стил, сегде неповикани ... прво изруши им ја земјата а после изигравај спасител.
Diabolik
Diabolik

Posts : 19
Join date : 2014-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Пет Фед 02 2018, 06:59

Полјаците играат на опасна карта.

http://sitel.com.mk/polska-go-usvoi-kontroverzniot-zakon-za-holakaustot-izrael-polska-se-obiduva-da-ja-smeni-istorija

„...Полскиот парламент даде зелено светло за контоверзниот закон со кој се забранува обвинување на полскиот народ или полската држава за учество во Холокаустот врз евреите изврешен за време на Втората светска војна. Се забранува и концентрационите логори во Полска да се нарекуваат полски. За непочитување на одредбите предвидена е казна затвор до три години. Потегот предизвика тензии со Израел, кој ја обивни Полска дека се обидува да ја смени историјата. Инаку Полскиот претседател мора да го потпише законот за тој да стапи на сила ..“

Шпанците се цврсти околу ставот за неприфаќање на косово во Европа освен ако не е дел од Србија.

Полјациве ги збеснуваат Израелците со овој контраверзен закон, а и можеби и американците, затоа што се знае колкаво е еврејското лоби во Америка.

Турциве се на работ на конфликт со секого, со американциве во Сирија, со грците во егејот, Ердоган свати дека може да си игра како што сака додека го толерираат.

Русите мудро си молчат и гледаат како коската оди од едни во други канџи...

а со Трамп на чело на САД, без јасна идеја каде оди државата, ништо чудно и да се појават внатрешни немири и петиции за независност ..
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by concrete Пет Фед 02 2018, 14:08

Aмерика...онаа "соединетата" е капут.Како таква каква ја знаеме од приказните на УНРА, стриповите  и Холивуд.Дали ќе тргне накај Лудиот Макс  или нема не може да каже никој. Таму мозоците се ептен замастени и нашмркани. Лесно може некој од нив да си мисли дека е света крава доволно заштитена, па да почне нуклеарна војна. Многу блиску до тоа се клацкаат работитите. Било како да почне, големата тепаница од одма ќе стане нуклеарна....Страшно е што се повеќе луѓе веруваат дека конечна пресметка е единственото решение. Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Нед Фед 11 2018, 15:19

Major Filipov's last stand: 34yo Russian pilot who detonated grenade not to surrender to terrorists
https://www.rt.com/news/417923-hero-su25-pilot-remembered-russia/

treba vo temata za Sirija, ama e nastan od svetski ( naskoro i so istoriski) dimenzii, iako se raboti za samo eden edinstven covek, a ne za masoven nastan , no so pogolema poraka i akt za pocit.

Pilotot Roman Filipov, cij Su-25 e soboren vo Sirija, ziv se katapultira od avionot, a islamistite go opkoluvaat vo nadez deka ke go fatat ziv da go vleckaat pred kameri, da se izzivuvaat vrz nego i na kraj , kako sto  e "red" da go egzekutiraat.

Iako povreden i ranet Roman  ubiva najmalku dvajca od islamistive, a koga vekje doagjaat do nego, vadi granata i ja aktivira.
Najveronatno roknal i nekolkumina tuka, pri eksplozijata , gi raznel .

komuniciral so bazata po radio vrska i taka se znae za se' sto se slucuvalo dodeka bil ziv,
inaku sigurno islamistive ne bi priznale deka im ebal mameto iako ranet i opkolen so masa na islamisti.
duri ni koga bese soboren su-24  olku brzo ne bese povrateno teloto na zaginatiot pilot
The body of the Russian Air Force pilot who died last week after his plane was shot down over rebel-held territory in Syria has been returned to Russia.
ovojpat za neceli 2 dena, teloto na Roman e doneseno vo Rusija.
https://www.rferl.org/a/russia-repatriates-filipov-pilot-body-syria-su-25/29023489.html


posle padot, drugiot Su-25 ( bile dva) kruzel okolu mestoto na padnatiot pilot i so ogan gi unistuval vozilata na islamistite, unistil nekolku od niv - gi ubival kako se priblizuvale..
i pokraj komandata da se povlece, drugiot pilot dejstvuval dodeka imal gorivo i ne go napustal komandirot ( Roman)
https://www.rt.com/news/418170-russian-pilot-filipov-wingman/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by кнез Сре Фед 21 2018, 10:07

За дечкиве од форумов еден одличен текст за тоа што се случува денес во светот која е главната борба.
Одамна не сум прочитал вака бријилантно методолошки објаснет текст.Одвоите половина чес од вашето време за да настаните ви станат појасни.
Александар ДУГИН – Дудинка

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by VOL Пет Jул 02 2021, 21:37

vidi vidi, ja obesija pa ja tresnaa krlaljicava na zemja u Kanada
https://nezavisen.mk/video-vo-kanada-gi-urnaa-spomenicite-na-britanskite-kralici/
cudim!

kojzna zasto, olku nervozni ovie, lugjevo, a?

Mora da e Putin kriv... ko Grujo so e dezuren kaj nas.

inace kako toa nekoj da ne ja vozljubuva kraljicana, cak i vise od gospod,a?


poeka , poleka...

ke iskopa zemjava uste vistini za ovie belosvetski probisveti, kako sto iskopa stotini i stotini detski grobovi....

a kao Kanada "zemlja ljubavi , mira, blagostanja, socijala, ovo ono.."a situacijata e slednata...
NASILA se zemani deca od 4 do 15 godini.
noseni se na ASIMILILACIJA, hristijanizacija, po katolicki i slicni drugi prokatolicki objekti.
se smeta deka minimum 150 000 deca se zemeni nasila da se "britaniziraat-kanadiziraat" vo toj proces koj trael do 1970-tite!
voglavnom pod BRITANSKA kruna!
Kanada go slavi 1 juli kako den na "nezavisnosta" demek, od 1967 koga se kao stanala po-nezavisna od Britanija.Znaci i po nezavisnosta , kanada prodolzila so ovaa engleska pikanterija .

do pred nekoj den, najdeni se 751 grobovi- ostatoci od lugje za koi se utvdilo za preku 250 deka se od -deca.
grobovi na koi im se trgnati nadgrobnite spomenici da ne se znae koj e koj, ili pak voopsto ne im se ni staveni, tuku samo dzitni u dupka i potrupaj.

e zatoa ovie so gi vikame "indijanci" t.e starosedelci, odnosno u slucajov "nativ kejnedians" im skisnalo, pa ke baraat pravda..
imaat potpolno pravo.
aj so im se nasadile engleskive cepanici na nivna zemja, pa uste decata ke im gi kradat da gi "engleziraat" pa ako se nemirni ke im iskopaat dupka u koja ke gi zatrpaat bez obelejze.

isuse boze. ebati bolnata imperija ebati.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by king Саб Jул 03 2021, 01:51

Тоа се тие европски вредности ...
европски вредности низ историјата... белата раса е супериорна, сите други се суштества од понизок ред... европеецот и покрај сталните војни и дворски интриги помеѓу себе наоѓал време со крстот огинот и мачот да покорува, колонизира, експлоатира луѓе и природни богатства, пљачка, краде културни богатсва и наследства, киднапира луѓе и ги продава како робови, на сметка на староседелците запоседнува територии и ствара држави (америките и австралија)  и уште многу слично ... сума сумарум се сведува на едно ... правото на силата ...
... ама јбг... во втората половина од 20 век издишаа, изгубија на силата, се јавија нови играчи,  па сеа тие истите ни продаваат некоја нова идеологија ..како муда за бубрези...

.. само незнам како после вековното антисловенство (кое им е бетер и од антисемитизмот) примија еден куп словенски држави во ЕУ т.е. делови на бивша Австро-Унгарија...
...е добро де бугаристанците се исклучок тие се словенизирани туркмени... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Саб Jул 03 2021, 15:57

Бесот е насочен пред се, кон англосаксонската монархија.
Урната е бистата на Викторија и Елизабета. Домородното население во овој момент и оваа состојба која ги затекна,
како и нивните чуства и изненадување од пронајдокот, се одличен алат за манипуација. Чуствата се најверојатно искрени, се работи за откритие на геноцид. Но некој може тоа интелигентно да го искористи.

Французите?
Засега франкофонски Квебек стои настрана, недопрен од разочауравањето и бесот на домородните канаѓани.
Не е бесот насочен кон франкофоните, ниту кон француската држава како што е кон британската круна.
Квебек, да се потсетиме, имаше аспирации за независност.
Впрочем, во Квебек живеат потомци на таканаречените „вистински французи од пред-републичката империја“. Французи чии дедовци и прадедовци за сојузници ги имале токму домородците, против британската круна, пред 2-3 века. Французите, кои ја помогнале американската независност против британската империја, а нивното влијание и присуство е повеќе од ескпонирано- Статуата на Слободата, дар од Франција за САД на пример. Во Канада тоа е задржување на старото знаме и грб на империјална франција, монархистичкото знаме и Квебек, како ентитет.
Енигма е само што бенефит би имале или колку би добиле со протестов на домородциве. Можеби наклоност на домородците, како кон „ белите населеници кои не правеле геноцид туку биле сојузници“ против другите бели населеници ( брианците) кои правеле геноцид и им ја земале земјата.
тука франкофоните би можеле да се солидаризираат со домородните.
А Квебек е потчинет на Канадската федерација која пак до 70-те беше доминион на британската империја, и дел од Комонвелтот, како што е и денес. На канадските долари стои ликот на кралицата.
Секако , доминира британската круна во Канада а франкофоните се само дел од конгломератот на населението. Британците го имаат главниот збор.
Иако скандалот не е занемарлив воопшто.

Црквата?
Се спомнува католичката црква како главна мета и носител на асимилацијата.
секако дека британската круна не католичка туку протестанстска но најверојатно, католичката црква во чиј двор се најдени тие (засега) 215 ( не преку 250) детски гробови е прва експонирана па и се најде на главна страница.
А ако католичката институција која организирала геноцид била водена од британски а не од француски католички власти, тогаш јасно е зошто се рушат токму британските споменици.
Токму тука лежи клучот, католичката црква е ерга омнес, може бесот да се насочи кон католичката, или пак протестанската или друга кофесија. Но токму британските суверени се легнати на земја и ишарани со боја на главите.
По се изгледа дека црквите се само алат во крајната цел на британската империја, до пред 40-тина години: да се асимилираат или да завршат во необележен гроб.
можеби токму тоа го провалиле домородните канаѓани кои се бесни и протестираат.Го откирле вистинскиот виновник.
Или пак некој друг ко сторил тоа за нив, па сега нив им останува да протестираат и да дестабилизираат.?

кому сето ова може да му оди во прилог?
главна мета е британската круна.

а британците и круната не се омилени секаде.

Русите?
ако се повлече паралела помеѓу последните активности на британците последниве години, од излегувањето од ЕУ до хиперактивнста на британската морнарица и авијација на самата граница на Русија, би рекол дека ако е масло на руските служби- како потсетување дека британците не се воопшто некој фактор и лесно може да им се затресе столчето, тогаш тоа е полн погодок.
Сигурно на Даунинг стрит број 10 ова рушење на империјалната власт, и анти британското расположение нема да им се допадне на властите во Лондон, а најмалку на кралскиот двор.

Кралицата е спремна за оној свет, едниот внук е екскомунициран од кралското семејство, им влезе „обоена“ во фамилијата.
Но како велат, нападни кога си најслаб можеби и ке изненадиш?
Шкотска бараше независност, Ирците не се задоволни, кралската фамилија не е задоволна од црномурестата снаа, врв на се брегзитот кој ги освести сите заедно а голем дел се незадоволни,
а сега британците би војувале и со русите?

Сонародниците ..?
На шкотите и ирците кои и онака имаат сецесионистички амбиции, пак, Брегзитот им е аргумент плус на патот за самостојност.
Оваа афера им оди во прилог. Посебно на шкотските националисти, кои не се баш сигурни дека референдумот за независност беше нивно право , колку што беше инвестиција на кралскиот двор. Едноставно,се организира референдум на кој ќе се покаже „волјата“ и потоа ке се смират страстите за неколку години. Ете се покажа дека шкотите не сакале независност. Само што тоа им е соопштено, од страна на властите, а тие баш и не се чуствуваат така.Ирците во северна Ирска пак, после закопување на воените секира на ИРА не доживеаја некое препородување и напредок, за каков Шин Феин и британската империја преговараа кога потпишуваа примирје. Брегзитот ги освести претежно католичките ирци во Сев. Ирска и сватија дека се оставени единствено на - британците, додека ЕУ ќе им биде се подалеку, поради одлуката на монархијата. Тоа и ним воопшто не им се допаѓа иако се во уште понезавидна положба во Кралството-ги има околу 1.8 милиони, и се само 3 % од населението во обединетото кралство, а посебен акцент е ставен на нив затоа што војуваат со британците со векови, се до пред десетина години.
И ним во некоја теоретска анализа , би им одговарало да се растресе малце британската круна, која по Брегзит има аспирации за реинкарнирање во империја.

Канада е релативно мирна земја, богата и спокојна до вакви немири, се до сега.
Ќе биде интересно да видиме како такво хармонично општество ќе се справи со ваков скандал, и се надевам на цивилизирано решение кое ќе ги испочитува правата на домородците и задоволи нивните барања а можеби ќе видиме и посериозни реформи во власта.
Секакво друго “ирско сценарио“ на решавање на проблемот може да е само британско масло.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by чучулига Саб Jул 03 2021, 23:24

@Spray

Ме интересира зошто ја анулирате англиканската црква ко бичим главна во обединетето кралство шо го посочувате ко кабаетлија

Оти?

Сметате дека круната е католичка а англиканството е фарса или?


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Anglicanism
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Нед Jул 04 2021, 00:18

ако може малку поконкретно прашањето?
дали е прашањето зошто англиканската црква се анулира или?
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by чучулига Нед Jул 04 2021, 00:42

Spray напиша:ако може  малку поконкретно прашањето?
дали е прашањето зошто англиканската црква се анулира или?
Точно

Главатар на англиканската црква е кралицата


Кралицата не е католик


Телата се најдени во двор на католичка црква. Ко многу во Ирска, Шкотска, САД


Зошто директно не ја диференцирате 


Го прочитав писанието. Наговестувате бледо разлика, вешто инсинуирајки истоветност


Англиканската црква има жени свештеници и оженети мажи свештеници ако арно памтам?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Spray likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Нед Jул 04 2021, 01:08

колку ми е мене познато, гробовите се најдени во католички двор.
што не значи дека асимилацијата е направена само од нив.

Самиот факт што домородците токму британските кралици ги урнаа на земја нешто говори.
како институции во кои се вршело образование и асимилација, сеедно која е , англиканска или католочка, се додека се под британска контрола,
дали вршеле асимилација независно од потребите на круната,
за свои верски потреби или пак со премолчено знаење на кралицата, сеедно.
Католичката црква ја споменав само како заеднички именител на теориите, кои ги наведов, а тоа се Шкотска/Ирска и делумно можеби и Франција .тие се претежно католички.Но, нив не им се истура бесот, туку на кралицата, а таа е Британска.

Но тука не би ги генерализирал во целост, затоа што не се работи за , на пример, шпанската католичка, или италијанската католичка
туку за католичката црква под британска круна. И тоа во изолиран
случај.
Впрочем во нивно време се сторени тие дела и на нивна територија. Англиканската црква е излезена од католичката, иако е протестанстска по профил..

Интересна црква која Исус го слика со англиско знаме ( црвен крст на бела основа, како да е навивач на фудбалски натпревар)

можеби помогнав да се свати сето ова?
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by чучулига Нед Jул 04 2021, 01:43

Да

СФаќам

Пишите по своја желба

Генерализирате целосно создавајќи апстрактна форма со која читателот би се поврзал и поистоветил

Хороскоп рабоќе
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Нед Jул 04 2021, 16:28

Ова се тези и теории, на основ на познати податоци.
дали има конјукција на сите примери кои ги напишав, не би рекол.
сепак се само размисли а не влезни параметри или фундаменти за градење на интриги.

апстрактно, има, но тоа сеуште не е напишано .
апстрактна е засега разврската, која јас не ја напипав ниту најавив. Таа допрва следи а информациите се премногу оскудни за похрабра анализа.
а споровите на англичаните, шкотите, ирците, религискиот диверзитет на црквите не се апстрактни.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by чучулига Чет Aвг 26 2021, 23:12

Ми е интересно шо се случва со женската попоулација во светов.

Да прецизирам, маж не можи да роди

Мажи гинат, се посебно оетливи на вирусов, порано умират, одат во на мајка им такваата за неизживеани трауми шо и да е.... психијатри то треба да кажат... тукууууу

Шо се прај со жените?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by king Пет Aвг 27 2021, 01:23

чучулига напиша:

Шо се прај со жените?

Прашај ги талибаните .... Twisted Evil elephant
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by чучулига Пет Сеп 17 2021, 16:52

Не. Не така кинг, не во тој смисол.

Афганистанците традиционално си го имат то бизи бади, бичу бечи, бези бази.. како и да му се вика адетот кај шо силуваат машки деца од 6 г возраст. Велат, по 18 г ги ослободувале. Шо бива од тие машки незнам... женитебиле за раѓање, момченцата за задоволство, така велеле прочитав.

Друго е поентата ба моето писание
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Spray Пет Окт 01 2021, 15:53

Најновите потези на англоамериканскиот свет кој и без да ја праша Канада која и без прашање ја вметнуваат во својот свет, ги шири конечни крилата да види светот до каде достигаат: австралискиот континент.
очигледно дека најмногу ги трие рацете Британија,која успеа да испровоцира повторно некакви кризи и искористи Америка да им ја  брани Австралија и Канада .
круната задоволна, колониите пресреќни, американците конечно стопроцентно ставени во функција на заштита и остварување на великобританските интереси. Аманетот да се повратат и држат колониите под монархо феудална власт е на дело.
Некому му се сонило да ја испратат кралицата на оној свет со насмевка, со сознанието дека заграбиле и заграбеното го чуваат и по цена на излез од европска унија и некои нови сојузи.
Осумте подморници кои англоамериканците им ги продаваат ( цена никаде не се спомнува? ) на Австралијците, кои се нуклеарни „само по погон а не во наоружување“  се добар потег за застрашување на Кина. Секако не постои познавач кој барем владее со основите на геополитиката да не се насмее на тврдењето на британците и американците дека , само погонот бил нуклеарен, односно дека немале намера да ја направат Австралија нуклеарна сила наспроти сите можни договори на планетава кои тоа не го дозволуваат. Смешно е затоа што не постои таква будала на светов кој би направил подморница околу нуклеарен реактор а да не ја опреми со крстаречки или балистички ракети со нуклеарна боева глава. Едноставно никој нема да вложи во нуклеарен погон кој е скап сам по себе за изработка а потоа и за одржување а да нема стратешки потреби и намена, а тоа е стратешкото војување со нуклеарни ракети.
Осум не е мала бројка. 
Прашањето е , што ако на Кина и се преврти филмот, па извезе нуклеарна технологија во Северна Кореја или Иран?
Или пак инвестира барем малку во благосостојбата на Куба или Венецуела? доволно е само да инвестира во власта во Куба, да им се подигне малце стандардот, или да ја откупува венецуелската нафта, и повторно ќе мора Америка да се сврти во своето двориште. Кина е економски гигант без кој ни Британија, ни Австралија ни Америка не можат ни една недела да преживеат без кинеските производи . Иако се обидуваат да најдат замена за ефтината работна сила од Кина, преку овие миграции , мигранти вложување во земји од кои нема ни 0.1 % замена за кинеската работна сила, ниедна од тие групации, нема да може да прерасне во ефтина заменска работна сила.
Едноставно не е можно: мигрантите кои ги развлекуваатпо цел свет бегаат од токму тоа, да се ефтин предмет кој работи за мали пари и е подложен или на ригорозен режим или на шеријатски правила. Такви луѓе бараат подобар, полагоден покомфорен живот, што го виделе на телевизија и од нив нема да направат никаква работничка класа.

Европа се обиде од новопримените членки да направи нешто слично но истиот резултат ниту бугарите ниту романците ниту пољаците се некоја маса на работници кои би работеле за да може западот да не работи туку да газдува. Едноставно милиони се иселија на запад, како работници, кои за кратко време постигнуваат солиден стандард и од нив веќе нема  најниска работничка класа или чистачи и келнери. Затоа им требаат сиријци, авганистанци, арапи и слични но тие- не се дојдени ви европа за да работат.
Европа  е далеку од благосостојба. 

СОјузот АУКУС е дефинитивно храбар но неизвесен. Како да испловиле со кајче во атлантски океан. среќа што испловиле по мирно време па сега изгледа тоа кајче како да е носач на авиони затоа што се единствени. До првата бура, се разбира. Кина предизвикува респект дури и кај Путин кој е внимателен во односите со нив, затоа што, иако воено заостанува зад русите, несомнено е економски и инвестициски џин.

Самата постапка штоаа англоамериканците  отворено покажаа кои им се интересите и кого гледаат како иден непријател, еодличен аргумент за Кина да се превооружи, зацврсти своите ставови, инвестира во себе и свои сојузници. Доколку го направеа тоа подискретно , ако воопшто англоамериканците знаат за дискреција, на пример, да се префрлеа тие подморници под британско или америчко знаме со постојана матична база некаде во Австралија, Кина можеби немаше и австралија да ја стави на менито. Секако со американците не се најдобри, како и со британците, па такви маневри им се познати. една , две или дури и осум подморници  околу австралискиот континетн не им менува премногу. Ама сега, со отворено ставање на австралијците на маса, како отворена карта во покер, намерите се јасни, па и рекациите треба да се очекуваат.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by king Пон Фед 28 2022, 14:19

https://novatv.mk/anonimusi-soborivme-nad-300-ruski-i-beloruski-internet-stranitsi/

Ај, ај, ај .. си мислат дека се недодирливи ... се додека не им дојдат дома па ќе почнат да квичат ко прасиња... траги стално има... и нови начини на следење..

... од руската држава така и така, ќе куртулат ... но ќе биде ебано кога големите компании, банки ќе преземат мерки  за освета на своја рака ...

... од друга страна ... најверојатно името анонимуси го злоупотребуваат  и некои други...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by king Пет Мар 18 2022, 19:40

хихихи

https://www.novosti.rs/planeta/svet/1097869/kina-ismejala-zapad

... туку шала на страна...
... тој запад е едвај милијарда луѓе ... а си земаат за право да ја наметнуваат својата воља над другите шест милијарди луѓе...
.. ама и другите шест милијарди  озбилно напредуваа во сите полиња и имаат се помалку и помалку зависност од „западот“ кој сеуште не се разбудил од колонијализмот... како што поминува времето ама баш ич нема да им е потребен „западот“ а „западот“ што побрзо се разбуди од неоколонијазимот што подобро и што побрзо наметнувањето го замени со соработка до толку подобро за светот...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересно од светот - Page 15 Empty Re: Интересно од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот