ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

собрани дела на заеб

+5
трендафил
Spray
king
concrete
VOL
9 posters

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by кнез Нед Aвг 12 2018, 18:03

Вол,Мицко не е никаков лидер на партија(тој има само таква титула за пред народ кој верува дека постои демократија во една колонијална државичка),тој е обичен службеник во американската амбасада.
Заев и Мицко се мнооооогу добри пријатели и секој си го работи својот дел од работата во тесна консултација.Не постои повеќепартиски систем тоа е една обична лага за држава како Македонија.
Не постои сопствена воља на ниеден човек кој во во моментов се бави со политика во Македонија.Сите тие се само обични послушници  со доделени улоги од тој што има сопствена воља.
Македонското прашање е само објективна пречка за кројачите на НСП.Тоа ти е исто како камен дрво река која им се нашла на патот и кој мора да ја поминат ама исто како и каменто дрвото или реката така и македонскиот народ нема својасопствена воља т.е. не е субјект затоа што тие никогаш нема да дозволат создавање на живо битие .Така да секое политичко делување во Македонија до сега беше и било скроено од нив.Грујо кој одби да изврши наредба го шутнаа веднаш иако и тој никогаш не покажа ни клици од своја сопствена воља.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Нед Aвг 12 2018, 22:49

Zaev i Mickovski mnooogu dobri prijateli..?
Nekako ne mi se veruva.
Posle iskazanoto, videnoto, izjavite, TV soocuvanjata
Epten se  " sprijatelija".
Micko, mora da go odigra amerikanskoto tango. I kesh. ili bez kesh.
Partijata koja  ja vodi bese zapadno orientirana uste koga vo 1991 partijava na zajakot se vikase Sojuz na komunistite na Makedonija-PDP.
Koga tie ne mozea  svarat makedonska himna i baraa jugoslovenska , partijata na Micko barase atributi na nezavisna Makedonska drzava.

Zatoa Micko, ne moze da se kaze deka e pion na rabotodavecot-Bejli, zatoa sto po default VMRO e prozapadna partija.
Toa na nekoj nacin e prirodno , za niv.

Od druga strana, pak , decata na oligarsite i soc-kom elita uste od vremeto na Kolisevski, 
Plukaa po "mrskiot zapaden neprijatelj i kapitalisticki imperijalizam".
Kolku li samo Frufuljina Remenski, Proliver Spasovski, Sekerinska, Gerovci, Trickovci, vampiri ko Glistoslav Grcev ili onoj Ljungomir Frckulljkovski, naezeni prepoteni od uzbudjenje, recitirale stihitvorbi em pesnopojki protiv kletite kapitalisti?

A vidi i sega.
Gmizavci, bezkicmenjaci.

Se e prevrteno
Mnogumina gledaat bledotija vo Mickovoto liderstvo- dali ke bidat dusegriznicite pozadovolni ako Micko ako ima vlast, go protera, na primer eden zacin Vegeta za sekoja mandza, efendi Bejli?

Mozda treba da mu svrti skroz grb na zapadov i go usrekji Bacev Janko , pa otide vo Moskva na baciraka?

Slozena situacija, teska a mislam dosega najteska za eden lider- od vkupno trojcata dosega. LjuBGco nemase nitu ima kapaciteti, za toa mrsulavo bugaromance ne vredi da se komentira- polude i se izgubi skroz vo godinite 2001-2002. Ne mozese da se nosi so predizvicite a i ne mu bese toa cel. Nemu koncite i onaka Sofija mu gi vlecese.
Gruevski, obezbedi  dolgi godini vlast za partijata, a mnogumina i se ofajdija okolu nego.
Mnogumina  i go izlizgaa, pa na krajot svati deka se e od interes, nema prijateli.kako na primer , partnerite od DUI.

Ostanuva Micko, koj za razlika od prethodnive nasledi "da se bide ili ne" situacija, ne videl vlast ko ovie dvajcava, i ja zapocnuva karierata od debel minus, opozicija, srusen rejting izubeni izbori, pomalce od retka megjunarodna podrska,koja toj sega treba da ja vraka.

Pak ke povtoram, kooperativnosta na Micko ne e lizigazenje kaj amerikancite i evropa i toa ne treba da e cudo nevideno il da sokira.
Toa e vtemeleno vo partijata, koja i e formirana na Zapad!
..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by king Нед Aвг 12 2018, 22:59

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by Прч Пон Aвг 13 2018, 04:11

VOL напиша:Pak ke povtoram, kooperativnosta na Micko ne e lizigazenje kaj amerikancite i evropa i toa ne treba da e cudo nevideno il da sokira.
Toa e vtemeleno vo partijata, koja i e formirana na Zapad!
..

Да повториш уште седумдесет пати: “тази дупка не е дупка“.
Ич не се бригај, никој не се чуди ниту се шокира.
п.с. Тхессалоники е на југ.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by кнез Пон Aвг 13 2018, 12:04

VOL напиша:Zaev i Mickovski mnooogu dobri prijateli..?
Nekako ne mi se veruva.
Posle iskazanoto, videnoto, izjavite, TV soocuvanjata
Epten se  " sprijatelija".
Micko, mora da go odigra amerikanskoto tango. I kesh. ili bez kesh.
Partijata koja  ja vodi bese zapadno orientirana uste koga vo 1991 partijava na zajakot se vikase Sojuz na komunistite na Makedonija-PDP.
Koga tie ne mozea  svarat makedonska himna i baraa jugoslovenska , partijata na Micko barase atributi na nezavisna Makedonska drzava.

Zatoa Micko, ne moze da se kaze deka e pion na rabotodavecot-Bejli, zatoa sto po default VMRO e prozapadna partija.
Toa na nekoj nacin e prirodno , za niv.

Od druga strana, pak , decata na oligarsite i soc-kom elita uste od vremeto na Kolisevski, 
Plukaa po "mrskiot zapaden neprijatelj i kapitalisticki imperijalizam".
Kolku li samo Frufuljina Remenski, Proliver Spasovski, Sekerinska, Gerovci, Trickovci, vampiri ko Glistoslav Grcev ili onoj Ljungomir Frckulljkovski, naezeni prepoteni od uzbudjenje, recitirale stihitvorbi em pesnopojki protiv kletite kapitalisti?

A vidi i sega.
Gmizavci, bezkicmenjaci.

Se e prevrteno
Mnogumina gledaat bledotija vo Mickovoto liderstvo- dali ke bidat dusegriznicite pozadovolni ako Micko ako ima vlast, go protera, na primer eden zacin Vegeta za sekoja mandza, efendi Bejli?

Mozda treba da mu svrti skroz grb na zapadov i go usrekji Bacev Janko , pa otide vo Moskva na baciraka?

Slozena situacija, teska a mislam dosega najteska za eden lider- od vkupno trojcata dosega. LjuBGco nemase nitu ima kapaciteti, za toa mrsulavo bugaromance ne vredi da se komentira- polude i se izgubi skroz vo godinite 2001-2002. Ne mozese da se nosi so predizvicite a i ne mu bese toa cel. Nemu koncite i onaka Sofija mu gi vlecese.
Gruevski, obezbedi  dolgi godini vlast za partijata, a mnogumina i se ofajdija okolu nego.
Mnogumina  i go izlizgaa, pa na krajot svati deka se e od interes, nema prijateli.kako na primer , partnerite od DUI.

Ostanuva Micko, koj za razlika od prethodnive nasledi "da se bide ili ne" situacija, ne videl vlast ko ovie dvajcava, i ja zapocnuva karierata od debel minus, opozicija, srusen rejting izubeni izbori, pomalce od retka megjunarodna podrska,koja toj sega treba da ja vraka.

Pak ke povtoram, kooperativnosta na Micko ne e lizigazenje kaj amerikancite i evropa i toa ne treba da e cudo nevideno il da sokira.
Toa e vtemeleno vo partijata, koja i e formirana na Zapad!
..
Вол пријателе,еве да појаснам.Не е проблем ТИ да имаш ориеентација кон Запад.
Тоа е многу легитимно.Но проблемот е што  ТИ или Јас(ЕГО) значи т.е. сигурно наведува дека тоа суштество има сопствена воља да оди некаде.Во македонскиот случај тоа ЈАС или Мицковски нема сопствена воља да оди кон Запад туку тој само извршува наредба од некого каде да оди.
Овие политичари се поставени од Америка а не дека тие се стремат со своја сопствена воља да ја водат Македонија кон Америка.Тие сите при селекцијата се тотално бирани за личности без интегритет.
Види ги само од Заев па Еди Рама па Колиндица па замисли Бојко па Изетбеговиќ и Харадинај.....Ципрас ....
и на крај Мицковски.Еве што тие се имаат договарано кога демек преговараа за референдумот.Нивните газди ги мачат оние 40 проценти од тие што гласаат што не им веруваат ни на едни ни на други и со тоа се ствара простор да некој друг кој има сопствена воља(политика) да влезе и да ги привлече кон себа. Таквиот потенцијален субјект се вика Русија и затоа се тие изјави за некакво руско мешање  за да се превенира и однапред да се сатанизира и најмала клика на друга воља.Ако се појави некоја македонско движење кое ќе има сопствена воља многу веројатно е дека ќе побара помош од Русија и затоа тие прво го пуштија Бачев да анимира па кога тоа не им многу успеа сега го пуштаат Мицко.Секако дека тактиката која му е сервирана на Мивковски е тој да изгледа како патриот но никако со тоа да не се поврзе Русија ЗаРусија се резервирани најбудалестите нивни играчи.
Тоа ти е како во риалити.Ќе ги викнат двајцата во тајна соба и ќе добијат задача од продукцијата да глумат кавга,тепачка и што уште не
Тоа е реалноста.
Последен кој имаше воља сопствена воља на овие простори беше Југославија.Да не одам подалеку кој се нема сопствена воља во денешниов свет.
Затоа е Трамп денеска најголем проблем на Западот,затоа што веројатно има сопствена воља

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Пон Aвг 13 2018, 21:39

Прч напиша:
VOL напиша:Pak ke povtoram, kooperativnosta na Micko ne e lizigazenje kaj amerikancite i evropa i toa ne treba da e cudo nevideno il da sokira.
Toa e vtemeleno vo partijata, koja i e formirana na Zapad!
..

Да повториш уште седумдесет пати: “тази дупка не е дупка“.
Ич не се бригај, никој не се чуди ниту се шокира.
п.с. Тхессалоники е на југ.
Dupki, ne po sedumdeset,
tuku sedmdeset po sedumdeset -.moze da imaat tie koi se prostile so makedonskiot "inaet" (kako sto miluvaat da kazvat blgaromongolskite gnidosapiensi) ili makedonskiot nepokor ( neiskorenliva "navika" na makedonecot sto uzasno im smeta na "tazite dupki" od istok..)...
A toa se tie nivni dupki vo memorijata, vo sovesta, vo nacionalniot identitet

Inaku, Solun e na jug a tesaloniki moze i na mars da e.

Tolku li e tesko da "neverni Tomi" svatat deka postojat makedonci koi se gordi so toa sto se, i ne dopira nikakva  crna tragedija ( "ete, se otide u qrac, propadnavme.".)
...
I
Ili "jaki finti" koi najcesto doagjaat kako podbiv tokmu od sosedite ili od domasnive omeknuvaci gi slusame:
 " kao patrioti, a dojde li leto- pravac Grcka na odmor..( tesaloniki, a?)"

..mislam deka nekoj so labilni naconalno custva ako toa e moze da go svati ( ne mozat ni bugaristancive da podnesat deka postoime, ni grcive..) 
Togas si ima toj problem a ne makedoncite.
..naviknati sme na se, i sesto, ama  nekoj nesiguren vo sebe otpagja od stadoto -a ne da mudruva  za celo stado.
Mozebi posakal da bide strasen volk, lav, tigar,toa e po cool a ne stado gazeli,ovci, goveda, pa se gnasi od sopstveniot soj, nobtoa e toa.
Ke nauci da rika , vie, rzi ama pak ke pase treva. 
Toa e smesno.
Naseto stado e makeonskiot narod.Tam e naseto mesto. So nasiot soj. Drugi sorti se sosedite.mesojadni se, napagjaat vo grupa, imaat golemi usi, izrazito navednat zadnik i sareno telo. Nitu laat nitu rzat tuku vreskaat . Opeani se vo eden crtan film so edna brza ptica...itn
Ne lider na toa stado, glutnica , jato -da prekinam so ovie komparacii vekje, narod , ni Mickovski ni Zaev.
Toa se samo epizodi.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Пон Aвг 13 2018, 22:00

кнез напиша:....
Последен кој имаше воља сопствена воља на овие простори беше Југославија.Да не одам подалеку кој се нема сопствена воља во денешниов свет.
Затоа е Трамп денеска најголем проблем на Западот,затоа што веројатно има сопствена воља.
Ok e drugoto napisano, ne se soglasuvam mozebi so nekoi detalji ali ne boli i da ne komentiram.
A ovoj pasus citiran, bi go ocenil kako ok, so mala dodavka- dodeka bese Tito ziv.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by king Чет Aвг 23 2018, 10:34

Упссссс..... бугаристан почна да си ги покажува забите.... и најавите за идното вето за во ЕУ ако не биде се по нивно

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/podgotven-e-aneks-na-dogovorot-za-prijatelstvo-bugarskite-vladejachki-partii-vmro-bnd-i-ataka-porachuvaat-Makedonija-i-bugarija-toa-se-dva-zbora-za-istoto/


... е, па, сега, имаме бизарна ситуација ...
... од една страна се што е македонско едни викаат дека се тоа е јужноциганско..
...а од друга страна источните ни викаат се е тоа бугаристанско ...

.. па сеа биди паметен ...

Ова бе исто ко на самиот крај на 19 век и почетокот на 20 век ... сите не присвојуваат ... со обилна помош од  врховистичко-андартистичката сдс...

... се е бе на јужните или на источните, само идентитетот е наш, македонски ... а, бе, си ибало мамата ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by Прч Пет Aвг 24 2018, 07:16

king напиша: ... со обилна помош од  врховистичко-андартистичката сдс...
 ... и на колаборационистичката ДПМНЕ.  Sad
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Пет Aвг 24 2018, 07:45

..da, da, vlazniot " san letnje noci" na banjatite kopilinja.
Nedosanjan.

Od tolku "dpmnovski" bugarofilizam, duri ni so gnojavoto kopile LjuBGo, DPMNE ne vnese bugarofilstvo, ne uspeaja "bygaromanite vo dpmne" kade po "definicija" "vrie od bugaristanci neli,  em toa e bugaromanska partija"- pa za 27 godini nezavisnost najgolem "dostrel" na taa struja e velicanje na todor aleksandov  peenje na pesni za nego, pesna koa voopsto ne e za nego tuku ukradena  e napisana za Tole od Mariovo ( nesto ke te pitam babo).
..so tie matni bugaromanski strui lesno se spravuvame.
Todorco moze da posluzi kako lokum so kafe za treznenje posle pijanka. .

Ama za 27 godini, pak, ovie glasni em grlati banjati sds kopilinja koi povekje od polovina makedonski narod go smetaa za bugaromanski ako ima simpatii ima segasnata opozicija - a za tri dena DADOA NA BUGAROMONGOLITE SE STO TIE BARAA, istorija, crkva , jazik , identitet...
Pa uste KJUTAt ko vagini pod Lenkina t'nka kosula-lenena.
I sega IZEBANI so najnovive izavi na bugaromongolskio politicki vrv, deka ke ne blokirale ako ne sme izvadele potvrda od IGENEA za "blgaristanska DNK"?
Trebavda zemat po ne edno tuku dvete oci i edna glava da si izvadat. Vednas po priemot na Nobelovata a dostignuvanje vo predavstvata, podmolnosta i lagite.

Odi zakaci si gi tezive na diva krusa- bajati ti se ko reproduktiven organ na butgaristanska orospija od '90 te.

Ps: "treto poluvreme" na "dpmne" bese samar za bugaristancite i kamen za sopnuvanje i co evroparlamentot i vo megjusebnite odnosi.

Kako da ne im tekne na banjative kopilinja, vo nezavisna Makedonija da snimat eden istoriski film? 
Njama, a? Ami tazi hora bile vsicki blgari, izgleda, a?adi

Ako vekje, od saranje vo sarenata, zdosadi koloritnosta,
Pa sega "udaraj na crno belo" ali gledam pak nekoj saka da gi mesa i crnata i belata- "slucajno" ili namerno..
Red e da vi ja pokazeme linijata kade zavrsuva ednata q kade pocnuva drugata boja.
A vo avgust, magla dosega nemam videno kolku i da ja sejat...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by Прч Саб Aвг 25 2018, 04:28

VOL напиша:
Red e da vi ja pokazeme linijata kade zavrsuva ednata q kade pocnuva drugata boja.
Туф, туф, кај те погодив во осетлива точка.

Ајде, не деј да се срдиш, знаеш дека сичко ште бде на ред. Линијата е јасно нацртана, се знае кој е Западен а кој Северен. Се знае кој ќе тера трето полувреме. Во тајност се организирате, ама пак сите знаат дека ќе му го бојкотирате референдумот на муртинезот, ќе му ги расипете сите планови за во НАТО, жестоко ќе му ги одјебете и Бејли и Могерини, а пак Мицко кога вистински ќе се налути, има да го надене Заев на воловските си рогови, па за кусо време по тоа на пучанството за ужинка ќе му се делат брускети намачкани со паштета од зајачки изнутрици и црно вино мелничко ...

Знаеш дека и јас имам желба да ви се приклучам? Еве, ти давам збор, сечам вени и пуштам кило крв пред кама и пиштол, давам клетва дека кога кретенсково копиле муртинско ќе прогласува Северна Македонија, јас ќе бидам со вас, и ќе одам во Ташмаруништа, Драслајца или Свирипичино, не е важно каде - кајшто ќе одлучи Партијата, таму ќе одам пешки ако треба, и заедно со вас најостро ќе протестирам и ќе ронам солзи крокодилски заради тоа што Заев не им ги има собрано тиквите на селаните од Колешино, па дури   ни купци за семките не им нашол .... да знаеш, ако треба и кромид ќе понесам, за да ми бидат солзите поавтентични.

п.с. извини, ова само онака, процедурално.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Саб Aвг 25 2018, 18:06

Ako ti se davalo kilo krv idi na transfuziologija ke bides pokorisen em pomalku cinicen.
Vaka ispagja ko da se nudis za "Bal  Vampira" u glavnoj ulozi pa ke si secel veni da te primele u "tajni organizacii" 
Buuu.. strava!
Drugo, nemoj da se se podlazes pa da bacues nozevi po kasapnici demek se kunes u kilo krv em clanska knjizica KPJ deka ke I bides veren na organizacijata: Kurban e, kojznae kasapot kako ke svati koga ke te vidi zalepen so usta  vrna trupecotz "kamata".Jes da krvavi noz kasapski budi revolucionarni emocii, ali toa e samo zastojana krv od ovca a ne na klet dusman.
Za revolver, posto ritualot e so Kama I revolver, ke mozes da se snajdes I so turska kopija na bereta-plaslivec na kapisli, ke projde.

Inaku, not mi trebale za moja srekja partii , nit imam potreba od niv.
Nekako celo vreme mine dovolna I komotna Republika Makedonija, pa od vreme navreme se cudam dali ja sum skrenat sto neam partiskive obavezi ili lugjevo se ulse ulavi sto ne mozat da svatat deka ne mora da lizes nozevi, seces veni za kilo krvoi ili bacuvas pistolji za da si ja sakas drzavata I da ja cenis I pocituvas kakva I da e.

Makar , I stavovite na mnogumina od nas e poklopile, intersite , emociite, izjavite.ne znaci deka imam partiska domasna zadaca-.  
Ubavo e ako sme na ista frekvencija koga drzavata e vo kriza.
Polezno e. Jasno mi e zosto nekom mu e potreben razdor.

Takvi stavovi delat I "andartite, bugaromanite, srbofilite"..

Bugaristanecot cinicki ke dofrli "nerazbudeni blgarceta" a ako I'm kontras odma si za niv " srbojugotitovIsticki kuceta" 
Srbistanecot "nagaleno" koga e "raspplozen" ke te pocasti so "juzna braca... Juzniarbijanci" a ako mu kontras, odma sI " bugaras, cokalija, "
za etiopiskoafrickoto pleme juzno of gevgelija vo sekoj slucaj si " slavomakedonsko kopile" duri I koga muse polni budzetot preku leto so nasi pari.
A za domasnite "neverni Tomi" 
Redovno sme "makedonce" namesto makedonec, a patriotizmot go definiraat so zelba za kasnuvanje nesto blago u tri saat nasabajle.
I normalno, od usta ne go vadat ona " a be koi sme nie, daj se da dademe pa da ideme u.." ili "a be kakva Makedonija, da ne bese Tito.."
A na Tito drzavata- ja posravte.


Kolega definiraj se vo edna od ovie kategorii, poslednata I'ma nadez, prvite tri se se otpeani.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by concrete Нед Aвг 26 2018, 10:17

VOL напиша:Ako ti se davalo kilo krv idi na transfuziologija ke bides pokorisen em pomalku cinicen.
Vaka ispagja ko da se nudis za "Bal  Vampira" u glavnoj ulozi pa ke si secel veni da te primele u "tajni organizacii" 
Buuu.. strava!
Drugo, nemoj da se se podlazes pa da bacues nozevi po kasapnici demek se kunes u kilo krv em clanska knjizica KPJ deka ke I bides veren na organizacijata: Kurban e, kojznae kasapot kako ke svati koga ke te vidi zalepen so usta  vrna trupecotz "kamata".Jes da krvavi noz kasapski budi revolucionarni emocii, ali toa e samo zastojana krv od ovca a ne na klet dusman.
Za revolver, posto ritualot e so Kama I revolver, ke mozes da se snajdes I so turska kopija na bereta-plaslivec na kapisli, ke projde.

Inaku, not mi trebale za moja srekja partii , nit imam potreba od niv.
Nekako celo vreme mine dovolna I komotna Republika Makedonija, pa od vreme navreme se cudam dali ja sum skrenat sto neam partiskive obavezi ili lugjevo se ulse ulavi sto ne mozat da svatat deka ne mora da lizes nozevi, seces veni za kilo krvoi ili bacuvas pistolji za da si ja sakas drzavata I da ja cenis I pocituvas kakva I da e.

Makar , I stavovite na mnogumina od nas e poklopile, intersite , emociite, izjavite.ne znaci deka imam partiska domasna zadaca-.  
Ubavo e ako sme na ista frekvencija koga drzavata e vo kriza.
Polezno e. Jasno mi e zosto nekom mu e potreben razdor.

Takvi stavovi delat I "andartite, bugaromanite, srbofilite"..

Bugaristanecot cinicki ke dofrli "nerazbudeni blgarceta" a ako I'm kontras odma si za niv " srbojugotitovIsticki kuceta" 
Srbistanecot "nagaleno" koga e "raspplozen" ke te pocasti so "juzna braca... Juzniarbijanci" a ako mu kontras, odma sI " bugaras, cokalija, "
za etiopiskoafrickoto pleme juzno of gevgelija vo sekoj slucaj si " slavomakedonsko kopile" duri I koga muse polni budzetot preku leto so nasi pari.
A za domasnite "neverni Tomi" 
Redovno sme "makedonce" namesto makedonec, a patriotizmot go definiraat so zelba za kasnuvanje nesto blago u tri saat nasabajle.
I normalno, od usta ne go vadat ona " a be koi sme nie, daj se da dademe pa da ideme u.." ili "a be kakva Makedonija, da ne bese Tito.."
A na Tito drzavata- ja posravte.


Kolega definiraj se vo edna od ovie kategorii, poslednata I'ma nadez, prvite tri se se otpeani.
..јас пак мислам сите се отпеани. Образ може да ни спасат само некои нови гемиџии со неколку комада од по 3-4 килотона на локации кај треба, бар со стил да исчезнеме од лицето на Земјата.... Wink Но бидејќи е тоа невозможно , заради хроничен недостаток на муда..., ќе ни остане пијаното пеење по кафани: делетее ја парчете јаааааа, таа е нашааа најмилаааа.., додека и тоа не замолкне.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Нед Aвг 26 2018, 11:12

Otpeani se , mozebi.
Vekje pisav I postojano asociram na toa.
Koj saka krv vo mir I ocekuva poludeni makedonci vo vartolomejski pir, ili na petadra vika brza pomos - preventivno da ne go zdrvi infarkt- ili zaboravil kako voopsto opstanal makedonskiot narod.
Krv vo mir, lugje bozji. 

U staro maalo koga igravme fudbal, igraat neli, dva tima so ist broj igraci. Ali publikata  ne se bira, neli?a Tamu eden kup strucnaci: Dzaic, Sabanadzovic, Vokri, pa Mance, pa pa... Na stadioni gi gledale de- ali posto gledale, znaci "automatski" se strucno, postrucni I od nas sto igravme...e tie "strucnjaci - veterani" redovno dobacuvaa kako pojma se nemalo , koj trebalo da izleze oti vrska nemal, koj bill glup I imal dve levi noze I kako nekad se igralo em sade majstori bile a denes dupki site...se do eden moment koga falese eden igrac I so navistina pocit I respekt kon dezurnite komentari od strucnjaci ne upativme pokana da ni popolnat mesto...uctivo I ponizno so respekt I obrakjaje so pietet.
 A togas dojde osvestuvanjeto: od grupickata  eksperti , nikoj ne ne' pocasti da ni pokaze kakigralo. Se koskaa megju sebe " odi ti, odi ti.." nikoj ne dojde.  Nieden. Nikoas.posle toa ne slusavme ni cinicni, podbivni, zajadlivi, komentari.
Sami koi kolku gospod mu dal, si naucivme kako znaeme I umeeme. Ama naucivme da ucime od patalci a ne od gatalci .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by Прч Нед Aвг 26 2018, 12:46

VOL напиша:si naucivme kako znaeme I umeeme.
И, што научивте? Што е лекцијата? Да не е оваа:

Назор напиша:Pokoran i tih; - najveći je zakon 
Čovječiji: živjet, ma i kako bilo!"

Да те потсетам: темата ти е “собрани дела на Заеб“. Твоја тема, твоја идеја.  
Наскоро монографијата со собраните дела на идиотит ќе биде комплетирана.
Нема уште многу да се чека.
Последното поглавје и графичкиот дизајн се во фаза на уредничка ревизија.
Содржината е одобрена и ќе оди таква каква што е напишана досега.

Прашањето е: што ќе правиме ние на денот на прославата, додека Монструмот од Муртино ќе држи свечена академија со промоција на неговото капитално животно дело, а воедно, онака успат, и парастос со отпевање за оние што сеуште не се отпеани.

Што ќе правиме, ВОЛ?
Ќе си седиме дома и ќе опцуеме по една пред телевизор, или со комитска жар во градите ќе одиме на партиски митинг во Мешеишта, за да протестираме зашто ланските тикви имале криви рачки?
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Нед Aвг 26 2018, 16:31

Прч напиша:
VOL напиша:si naucivme kako znaeme I umeeme.
И, што научивте? Што е лекцијата? Да не е оваа:

Назор напиша:Pokoran i tih; - najveći je zakon 
Čovječiji: živjet, ma i kako bilo!"

Да те потсетам: темата ти е “собрани дела на Заеб“. Твоја тема, твоја идеја.  
Наскоро монографијата со собраните дела на идиотит ќе биде комплетирана.
Нема уште многу да се чека.
Последното поглавје и графичкиот дизајн се во фаза на уредничка ревизија.
Содржината е одобрена и ќе оди таква каква што е напишана досега.

Прашањето е: што ќе правиме ние на денот на прославата, додека Монструмот од Муртино ќе држи свечена академија со промоција на неговото капитално животно дело, а воедно, онака успат, и парастос со отпевање за оние што сеуште не се отпеани.

Што ќе правиме, ВОЛ?
Ќе си седиме дома и ќе опцуеме по една пред телевизор, или со комитска жар во градите ќе одиме на партиски митинг во Мешеишта, за да протестираме зашто ланските тикви имале криви рачки?
So naucivme, gospodine Sabanadzovic?..Dzaic..Mance...? Wink
Eve sto naucivme: deka od seirenje od strana, lazno navivanje, podbucnuvanje, provociranje, i potpagjanre pod vlijanie na lazni proroci i kvazi strucnjaci ,moze samo da si ja rasipeme igrata.
Ili drzavata.
Ja kazav eden primer ,vistinski nastan. Zivotnopoucen za nasite generacii...Ne znam sto si zapnal so tolku cinizam kon "komitska zar" I slicni  podbivacki komentari kon Mickovci, komitite, patriotizmot I slicno....Mickovci ne se vooruzrna paraformacija koi ko Putinovi kozaci ke gi kamsikuvaat zajackite predavnici po ulici, ko pickin nered t.e Pussy Riot vo Rusija;).... Za srekja , a nekomu za zal, Mickovci gi drzi pod kontrola, , pa nema nisto od tvoive zadocneti bacuvanje kami em revolveri I hipertransfuzioloski potrebi za polevanje so kilo krv za partiska kniska..... I na decana od gradinka I'm e jasno deka posle 27 April, Zajackoto kopile I negovite fekalni  ostatoci nareceni ministri so dusa cekaat "komitskiot zar" da se raspali vo ogan za da go "obuzdaat" I prirodniot vsaden patriotski duh  kaj makedoncite a ne samo onoj partiskiot- so stranska intervencija. A tebe, to ne to e jasno I sega pak da objasnuvam,nema problem Wink. Eve to edna zajacka tema pa razmisluvaj: namesto da bdees nad tezive so potsmev kon nedovolniot patriotizmot na Mickovci, ili lazen, kako miluvas, aj zaprasaj se kade e patriotizmot- Dali voopsto postoi kaj  sdsOVCITE,?aj I be posto e sabrani Dela em zlodela na zaev temava, a partija na vlast se, kakov patriotizmot pokqzuvaat ovcite od sds? Pardon, sdsOVCITE?sto ne baras ilindenska zar,  kaj niv? Koi se tie bre? Cii tradicii treba da prodolzat? Koi istoriski pridobivki da neguvaat? ...a vamu, komitite od usta ne vadis, ne bile dovolno ..sto? Ne mu se sekiraj Makedonija ne pocnala ni odd mene ni od tebe..pa nema ni so Nas da zavrsi. .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by кнез Пон Aвг 27 2018, 10:37

Вол,ако сме тргнеле на друг начин,и со други методи,освен оние кои ги опишува Прч(пцуење пред телевизор удирање во гради и дење по вмровски митинзи)ти си напишал дека ќе сме ја расипеле играта.
Значи нас сега добро ни оди па ако  направиме некој радикални потези ќе ја расипеме играта,која до сега оди во наша полза.
Или второто  објаснување е, не го вадите кубурот зошто ќе биде бетер.
Па зарем има и бетер од ова што како колективитет го доживува македонскиот народ?
Ти и порај се што се случува толку навалуваш на вмровска страна што е просто несватливо,а од друга страна да бидеш патриот во исто време е тотално контрадикторно.
Или ја држиш македонската страна или ја држиш вмровската страна.Тие две страна во овој момент се целосно спротивставени.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Пон Aвг 27 2018, 21:37

кнез напиша:Вол,ако сме тргнеле на друг начин,и со други методи,освен оние кои ги опишува Прч(пцуење пред телевизор удирање во гради и дење по вмровски митинзи)ти си напишал дека ќе сме ја расипеле играта.
Значи нас сега добро ни оди па ако  направиме некој радикални потези ќе ја расипеме играта,која до сега оди во наша полза.
Или второто  објаснување е, не го вадите кубурот зошто ќе биде бетер.
Па зарем има и бетер од ова што како колективитет го доживува македонскиот народ?
Nas voopsto ne ni odi dobro
 zatoa sto par idioti na vlast ni ja prodavaat drzavata , nim ocajno "odi" - ko jugo vo kal go hauba pa histericno slajfuva na site strani nebare ke izleze..

A im odi na ovie vo opozicija isto taka-zatoa sto ne moraat so prst da mrdnat za kampanja- so olku nistozna vlast, na sekogo mu e jasno  kakvi trci lazi se zajacive.

Ти и порај се што се случува толку навалуваш на вмровска страна што е просто несватливо,а од друга страна да бидеш патриот во исто време е тотално контрадикторно.Ne bi se koprcal sea okolu to kolku nemam veze so niv,ako ti e takov vpecatokot, ok. 

Ne mi e jasno samo , zasto teras filozofija deka ako si vmrovec bilo nesvatlivo da si I patriot:  vmrovcite ne se patrioti,  ne smeat da bidat, zabraneto im e? 

Ne gi branam ama tezava ti e malce...daleku od sekoja logika.I uste ednas ke povtoram: vmrovcive se opozicija.

Ama uporno od usta ne se vadat: pa zasto bile patrioti, pa mora li da postojat, pa zasto ke bojkotiraat, pa zasto sega ne se namestat,- ,da bidat kontra nato..

Ok, se e to NEBITNO!
Ama:
zajacite se na vlast : ajde istive tezi I prasanja da se postavat za sds?

Imaat li "crveni granici" ? Ili crveni gakji?

Imaay li nacionalno dostoinstvo..voopsto?

Kako tie go zamislyvaat patriotzmot...?

I eden ku prasanja...Ama za da to bide pojasno sto sakam da kazam I sto mislev da objasnam, ovie prasanja nemase da gi postavuvam devesesettite god. koga gi zdrobija vo Gostivar za bunt iredenta.toj cin bese vo zastita na drxavnite I nacionalnite intereste I odbrama na ustavot.

Iako taa zestokost bese blagodarenie na poniskite strukturi- pravlno obuceni od vremeto,da se socuva ustavniot poredok.Или ја држиш македонската страна или ја држиш вмровската страна.Тие две страна во овој момент се целосно спротивставен

Iskreno, ne znam kako da go komentiram ova 
Ne znam kako se "drzi" makedonska strana, ko da see navivacki grupi , pa..?
Mene to mi e prirodno, od ragjanje, pa nikogas ne mi padnalo napamet da biram- pomegju to sto sum I nesto drugo..?! Ko da si vol na primer, a biras da bides- koza, pa blees..?
A partiite, se dodeka partiskata filozofija na bilo koja partija  se poklopuva barem so nacionalnite interesi, 
Se podnesuvaat.

I uste nesto, jasno mi e mene deka e wonderfullisticno da  se pojavi "treta partija"' idealna ko licno sveti Petar da ja osnoval.
Bez mafijasi, bombi, teneri itn. I'ma mnogu popametni partiicinja I poedinci of vmro I sds zaedno.
No , kolkava podrska imaat?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by кнез Пон Aвг 27 2018, 23:14

Јас во никој случај не зборев за вмровците кои во добар дел се вистински патриоти туку зборев за вмровското раководство кое рабоѕи апсолутно против македонските интереси и како народ и како држава.
Манипулативно е да се поистоветува раководството, со членството и симпатизерите
Тие се на исто ниво како и сдсмовското раководство.Затоа поимите позиција и опозиција во Македонија немаат никаква разлика што се однесува до стратешките македонски интереси.На пониско ниво се разликуваат ,тоа се слагам  ама во моментот кога се загрозени животните македонски функции, козметичките разлики се неважни зошто нема да го спасат македонскиот народ и неговата држава од смрт.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Вто Aвг 28 2018, 10:50

Ok.
No, neli Micko, lider na vmrovcite?
Velis raboti protiv interesite na partijata em narodot.
 Interesno , da otvorime tema za zlodelata na Micka, so vrhuskata?

Mozebi I kolegata Prc ke moze da se izrazi prozaicno konecno, da se dotolcat vmrovcite, 
Inaku temava e za zaev I negovite ...dela.
 A GI Ima masala, podosta.
I duri ne mora da se se vadat sertifikati za verodostojnost na informaciite- frekvencijata i  Intenzitetot na "uspesite"  na zajackovo vladenie se izvonredno prisutni, osetlivi I dovolna jasni.

Padnal Grujo- za sto? Za ovie..?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Сре Aвг 29 2018, 20:16

gruevski i gruevci, bea NESPOSOBNI da si ja teraat agenata, zatoa i si ja platija cenata: po tolku komformizam vo vladeenjeto, da nasadis TIKVI da ti vodat resori , koi dozvolija VECNI vrtikapi, lizigazovci i srebroljubci da im se instaliraat ( aferata so bombite, "agentite spiuni" od Spion, Leproslav Bogoevski, neVerusevski i slicni)
pa, od niv ( gruevci) ne iskoristil samo onoj sto ne kazal barem ednas javno " carot e ubav!".
zatoa i im se iznapikaa poltroni i vrtikapi od sds. 

e pa cena na filozofijata- "carot e ubav" - vadi kniska ,e denesniot opoziciski status. 


od druga strana pak, zajackive (zlo)dela se nasobraa tolku mnogu sto sega , da e Micko ko Grujo, t.e da se zanimava duri i si bioritamot na "politickiot pprotivniK"
moze komotno da kaze deka , na primer:
-srekja sto Janakievski  vo bombite, blokiral, rusel, i slicno- zajaci, demek, kako "da znael sto predavnici se," pa toa go pravel za dobroto na Makedonija Smile
- patriotski bilo drobele crpki na crpnative, na 27 april oti znaele deka vlasta denesna ke ne ponizi i prdade.( tuka i ne se ograduvaat Mickovski , bas..)
- dobro e sto setale i "opametuvale" gradjani pred izbori, za da se sprecela prodazbava na zemjava, koja 
najverojatno sveti Grujo ja predvidel pa zatoa naprail sto naprail i sega od sud na sud  visi..

i eden kup "razmisluvanja" od pred kooperacija.

ama, cueni, t.e kazani se, pa prenesuvam. so se veli , "vekje pocna".

premnogu, premnogu gluposti za godina ipol .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Нед Сеп 02 2018, 09:46

[size=32]Заев вети оставка доколку референдумот не биде успешен[/size]
[size=32]https://alfa.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D1%83-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC/[/size]
[size=32]zajakot ke dael ostavka....?[/size]
[size=32]ova kao , na zimi majka, koga prodava kornisoni na pazar,pa koga Ljuljzim od Gjakovica ke kupi vrekjite kornisoni, cronatovo kopile mu veli- ako ne se dobri slobodno vrati mi gi, pu-pu ne vazi, i pari ke ti vratam?[/size]
za opstnarodna upotreba- iskustveno- dooobro gi zapoznavme karakteristikite na crpnatava zajacka crpka, i ne samo sto ne treba da mu se veruva tuku deka ke ne vivne i vo naucnite vodi, ke postavi nova merna edinicia (Laga od 1 Zc - 1 zajacka crpka = 1 zemen zdiv vo 1 sekunda. t.e  frekvencija i intenzitet na lazenje vo edinica merka- vreme od edna sekunda...)
..pa bi rekol ODNAPRED neka dade ostavka - za da ne morame da gi re-kalibrirame digitronive za negovive matematiki, crpnatiov samo sto zine laze.
a licno, mislam deka taa merka, da dade ostavka pred da se sluci ona sto najavuva, namesto odposle, ne e dovolna, odnosno nema da bide efikasna.
moze i za ostavkata-unapred, da izlaze nesto.
moj sovet, preporaka, koj kako svati , e da se cuva zatvoren vo BUNAR, ne vo zatvor, ne vo sanatorium, ne vo laboratorija , duri i so maksimalno obezbeduvanje.
tuku vo bunar, ama nikako ispod 20 metra dlabocina i so betonski ( mazni, lizgavi...) prsteni , ne od onie so kamenja..i zatvoren so poklopec od teska metalna ploca- model MZT - celicna sahta za kanalizacija tip-okrugla tezina <30 kg.
... pa sto i da se sluci so referendumot, neka se sluci ali da se deponira crpkava na vreme, na bezbedno mesto.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by concrete Нед Сеп 02 2018, 10:57

Одлично, нешто и овие сдс џукеливе да допринесат за Македонската промоција во науката.  Мерката за количина на лага ќе се вика
1 заеб и е наречена по онаа црпната зајачка креатура со големи лажливи уши и глупо кезење која се одазива на име Зоран Заев.
Еден заеб во секунда , тоа ти е количина на лаги кои во една секунда може да ги истресе тој трол. Браво VOL  идеата.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by VOL Нед Сеп 02 2018, 12:32

...blagodarenie, um neam al idei...
Tuku, daj da razrabotime strucnja saradna, mozda i ke se parime, kujznae, pa Nobel, pa zlatna Palma, pa Pulitzer, pa Maldivi Smile
Samo mala korekcija, ja predlagam edinica etalon 1(zaeb)
1Z, u idealno stanje koga dise, t e koga ic NE zbori vo vreme od edna sekunda!
Zine li "A" da kaze, to e vekje 1kZ ( 1 kiloZaeb) , a za "Aaa" ke imame I 1mZ (mega..)
Ke Mora skalava da ja utvrdime posto jak mu e intenzitetot na lagi.

..kolku da se znae Smile
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by king Нед Сеп 02 2018, 22:55

A за Аааа имаме веќе 1 Gz (гига) ... а, бе за ептен кратко време ќе ни снема мерни единици .... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

собрани дела на заеб - Page 4 Empty Re: собрани дела на заеб

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот