ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

+2
чучулига
кнез
6 posters

Страна 12 of 14 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Сре Aвг 29 2018, 22:14

https://www.mkd.mk/svet/vesti/ambasadorot-na-sad-objasni-zoshto-mu-prechi-putin-na-venchavkata

хихихи.... на американецот му пречело тоа што бил втора виолина.... Twisted Evil Twisted Evil

... е, па ... јбг ...Путин е председател а тој само обично дипломатче кое дошло на бесплатна пијачка....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Пет Јан 25 2019, 07:48

Американците во досега непозната улога: повикуваат Совет за безбедност при УН?
навистина за чудење. Американците се сетија дека постојат Обединети Нации и дека Обединетите Нации имаат едно од најважните ако не и најважното тело- Советот за Безбедност

https://www.mkd.mk/svet/vesti/sad-baraat-sostanok-na-sovetot-za-bezbednost-za-venecuela-rusija-smeta-deka-ne-e-potrebna

А Русите сметаат дека тоа не е потребно.
Американците сакаат најверојато , малку по-легално да изманипулираат интервенција, како еве бараме седница на СБ, па да се покаже дека се за дипломатија пред војна,
а од друга страна можеби се подготвуваат за интервенција, како на многу други локации, веќе видено.
Слично како и во Сирија, однапред планираните „народни протести“ исфрлаат некој лидер, кој самошто ќе се појави, Американците веднаш го признаваат, му придаваат значење и подршка. Без разлика што легално, е- нелегално.
Така се случи во Украина. Либија. Сирија. Египет. а сега некако се протнува во Венецуела. Но , после Сирија,и цврстата одлука на русите да ја истераат работата до крај од една страна и одлуката за повлекување на американците од Сирија, не може да се смета за сигурен успех на американците.

Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by concrete Пет Јан 25 2019, 12:22

Spray напиша:Американците во досега непозната улога: повикуваат Совет за безбедност при УН?
навистина за чудење. Американците се сетија дека постојат Обединети Нации и дека Обединетите Нации имаат едно од најважните ако не и најважното тело- Советот за Безбедност

https://www.mkd.mk/svet/vesti/sad-baraat-sostanok-na-sovetot-za-bezbednost-za-venecuela-rusija-smeta-deka-ne-e-potrebna

А Русите сметаат дека тоа не е потребно.
Американците сакаат најверојато , малку по-легално да изманипулираат интервенција, како еве бараме седница на СБ, па да се покаже дека се за дипломатија пред војна,
а од друга страна можеби се подготвуваат за интервенција, како на многу други локации, веќе видено.
Слично како и во Сирија, однапред планираните „народни протести“ исфрлаат некој лидер, кој самошто ќе се појави, Американците веднаш го признаваат, му придаваат значење и подршка. Без разлика што легално, е- нелегално.
Така се случи во Украина. Либија. Сирија. Египет. а сега некако се протнува во Венецуела. Но , после Сирија,и цврстата одлука на русите да ја истераат работата до крај од една страна и одлуката за повлекување на американците од Сирија,  не може да се смета за сигурен успех на американците.

..така додуша,се случи и во Македонија..., па никому ништо.Ебаниот останува ебан , а тепаниот тепан Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Фед 02 2019, 09:34

Majkl Penis..
https://lokalno.mk/pens-isteche-vremeto-za-dijalog-so-venetsuela/

Ajde de.?

a so ubavo, em pod nosot im e , najgolemiot naften kapacitet na planetava so se veli so cevce za koka kola ke si srkaat nafta , gas, zlato...
smanjeni troskovi za prevoz, ke si mlatat tamu nekoi domorodci koi mislat deka imaat svoja drzava i deka moze da raspolagaat so svoite resursi, 
pa namesto nekoi tamu venecuelanci da gradat svoe na svoeto, zasto da se mucat amerikanoidive, koga mozat da gi isceznat site zelbi na venecuelancive za otpor, i da im ja kradat naftata?

zasto da ne se prodade mudata za bubrezi, da im se osvetli patot na venecuelancive, kako toa do sega nemale demoratija a imale nafta, koga moze da beeekaaat kako ovcicki so prirucnik za demokratija dodeka amerikancive im ja srkaat naftata>?
bre
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Мај 04 2019, 09:23

buaaahaha!!!

posle "dilov" so S-400 , ovie gi dupat amerikancive i zapadnjacive so .... Su-57??? Laughing Laughing Laughing


Russia was “ready to cooperate” to sell Ankara Su-57 fighter jets if Turkey’s participation in the F-35 jet program with the U.S. fell through, the head of the Russian state-owned Rostec Corporation’s Sergey Chemezov said on May 2.
http://www.hurriyetdailynews.com/russia-ready-to-cooperate-to-sell-turkey-su-57-fighter-jets-143123

ako amerikancive gi zaebavaat, t.e prodolzat da gi dupat turicte za najnoviov avion koj bil nevidljiv, ( bre!) - rusive ke im prodavale nevidlivi avioni, aaahahah..

ke se ispie mesecnoto sledovanje za kafe u pentagon, izglea, za dva dena, nekoj ke radi i trekja cevtra smena....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Вто Мај 14 2019, 22:04

пред да ја убие жената која е веќе на земја, со 5 куршуми, му вели дека е бремена.
но тоа не го спречи да го испразни пиштолот

https://www.youtube.com/watch?time_continue=39&v=PrDKkGLHG0s


секаде се користи метод кој е несмртносен пред да се употреби огнено оружје.
дури и кога се употребува огнено оружје треба да се нанесе повреда а не да се наполни со олово, небаре немаше да падне женава од еден куршум, ами требаше уште четири да испука после првиот .
Уште на првиот истрел глас не и се слушна веќе , а ја уби на земја, не беше ни станата.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Чет Окт 10 2019, 19:24

https://lokalno.mk/tramp-kurdite-ne-ni-pomognaa-vo-normandija/

Пааа... да не беа русите и нивната голема незапирлива офанзива на истокот од Европа, никогаш не ќе ја имаше Нормандија ...

... а Нормандија е непотребна кланица и жртвување на западните војници ... тие и така беа во Европа преку истоварувањето на Сицилија и нивното навлегување преку Италија... е сеа јес да беа малку заглавени и не им одеше се според плановите нарочито на далечниот исток против јапонската експанзија,  ама у Нормандија жртвуваа непотребно толкав број војници не ради Германија на која и се гледаше крајот туку поради стравот да црвената армија не ја земе цела Европа.... сума сумарум преку германски грб се водеше индиректна војна против СССР....

... да британците и американците на далечниот исток не посветуваа толкаво огромно внимание и напори играјки си брканица со јапонците по целиот пацифик и индиски океан  за  да си ги зачуваат колониите, војната во Европа би завршила многу пред Нормандија... војната на истокот не беше војна за ослободување од окупатор туку беше војна  да еден колонизатор не биде заменет со друг...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Чет Окт 10 2019, 22:56

Britancite  dolgo vreme si gi vadea sopstvenite cokuli zabieni i supacite-od bezanija pred japancive.
Skoro site kolonii gi izgubija na dalecniot Vostok, a ukenjanata Australija mozese da padne posto uste ona ostana na listata ali za srekja japancive moraa da se zanimavaat so amerikancive po 42, inaku englezi ke ostanea ko minerali u kisela voda , vo trag i miligrami...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пет Ное 01 2019, 21:01

Србија никогаш нема да влезе во Европската Унија без признавање на Косово“ порача денеска специјалниот пратеник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер, при својата посета на Приштина, информираат косовските медиуми.

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=25&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fpalmer-srbija-nikogash-nema-da-vleze-vo-eu-bez-da-go-priznae-kosovo%2F&referer=https%3A%2F%2Ftime
Палмер во обраќањето во Националната библиотека во Приштина изјавил дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, знае дека Србија нема да влезе во ЕУ без решавање на спорот со поранешната српска покраина.
Палмер денеска одржа средба и со косовскиот претседател Хашим Тачи во неговиот кабинет.
https://www.slobodenpecat.mk/palmer-srbija-nikogash-nema-da-vleze-vo-eu-bez-da-go-priznae-kosovo/


E pa, vaka...
1: od koga Palmer e portparol na EU
2: koga go propustivme momentot koga maticnata mu zalna USA stanala clanica na EU?
3: jaden li Palmer mozese da stane prviot iskren covek kon Kosovarive i namesto da gi goi od tanjir koj ne e negov, da im kaze v lice deka
- Spanija, Ceska, Slovacka, Ungarija, Polska, Grcija, mnogu verojatno sega i Francija, Romanija  nikogas nema sa go primat Kosovo vo EU
-istite i za NATO, mozda minus Francija ..
Za pametnite dovolno.

Koga TOA ke im se objasni na kosovarite ke im bide polesno da svatat deka so Kosovska Dzamahirija kakva sto imaat denes nemaat idnina duri o Srbija da ne gi cepka voopsto vo narednite 50 godini
Potoa da svatat deka de-otomanizacijata i de-arabizacijata i vo politicki a pred se' vo religijska smisla e glavna preokupacija na Evropa denes.
I konecno, ona najnevozmoznoto da svatat kosovarive deka vnimanie bi privlekle samo ako minimum za zname da opnat Hipi "peace" simbol, da go unistat sekoe oruzje do nivo- nozevi za domakjistvo, da se odnesuvaat kako blago marihuanizirani hipici nasmeani kon site i so topli zborovi kon site, a nasekade da saraat grafiti za mir em ljubaff a na dzamiite da isaraat srcinja, hipi simboli, i mudrosti na BobMarley.

A za onaa drugata strana, Palmer treba samiot da si rascisti  dali Srbija koja vleze vo evroaziskata unija bez nikakvi uslovi na pazar od preku 1.8 milijardi lugje- dali taa srbija ke se strese so nemalo da vleze vo EU koja patem ne e nitu ke bide maticna nikogas na Palmer ....so site uceni i baranja za odstapki..

Ednostavno izrazito glupo tolkuvanje od ocigledno GLUP covek .

E sea kolki glupi ima u publika....toa ne bi mozel bi jas..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Јан 11 2020, 11:55

se trkaat be Laughing Laughing Laughing


pa im se moze, be, dosadno, treba da se mlatat , mesto da se mlatat im dosle na 55 metra prema, CNN

e sea na ovaa snimka se glea bas deka ovoj ruskiov saka da go pretica, i izglea uspeal pa se kurci 
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Вто Јан 21 2020, 23:37

https://www.slobodenpecat.mk/stoltenberg-novi-dronovi-ke-ovozmozhat-uvid-na-nato-za-shto-se-sluchuva-vo-rusija/

Што рече бе овој????????

... никој друг немал .... добро, може нема, ама има и те какви можности да ги собори или уште пострашното да ги хакира и стави под своја контрола...
... овие америве претеруваат со чаталењето ... можеби заборавиле што им се случи за на времето нивниот „незабележлив и несоборлив“ шпионски авион U-2...
... тие бе никако да извлечат некоја поука од историјата....
... тие се уште си живеат во убедувањето дека само тие имаат нешто ... изгледа слепи се или самите себе се лажат дека другите се застанати во времето ...  
....уствари многу добро знаат на пример еве ... до каде стигнаа една Кина и Индија, не џабе толку скокаат против нив .... но и понатаму ги  лажат америчките граѓани дека они се ете интергалактичка империја а се другото е некоја таму си вукојебина...

п.с.  овие помладиве, студентите,  што биле на по неколку месеци во САД ... сите бе до еден кажуваат дека американците се невидени простаци, сељаци и  неписмени идиоти... дека таква проста маса досега нигде не виделе ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Фед 23 2020, 22:31

https://360stepeni.mk/sad-go-ubija-liderot-na-eden-od-najopasnite-ogranotsi-na-al-kaeda/

... овие бе „секој втор ден“ убиваат по некој лидер...колку ли ги има... Twisted Evil Twisted Evil
... и што ако го убиле, ништо не направиле, на секој убиен  тројца нови го заземаат неговото место...
... наместо да војуваат како што треба и завршат работа тие се занимаваат со поединци...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Нед Фед 23 2020, 22:56

AL kaeda e denes zaebancija , posle rahmetli efendi Obama, vo sporedba so ISIL i nivnite  ogranoci...
Sto toa nizat uspesi amerikenjcive , ne e bas jasno.. 
Ili ova novinarive pak se glupiraat od neznaenje..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Фед 29 2020, 18:10

https://www.mkd.mk/svet/vesti/sad-i-talibancite-potpishaa-dogovor-amerikancite-ja-povlekuvaat-vojskata-od-avganistan

... и така ... галактичката империјална супер сила си го доби вториот Виетнам...
... е арно русите, поучени од свое искуство, им велеа ... да не се занесуваат, дека у кал до гуша ќе заглават...

... освен разрушување што постигнаа, ништо, пак талибанците си дојдоа на свое....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Чет Апр 02 2020, 02:28

И тоа е Америка... немаш пари не вредиш ни ко куче скапано

https://republika.mk/tvitovi/propasta-na-edno-skandalozno-opshtestvo/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Чет Апр 02 2020, 23:31

Sea kje dojde kapetan Amerika so svojata verna druzina
Supermen betmen hulk i spajdermen.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Јун 06 2020, 16:37

Blek lajf maters.

Kaubojštinava na ju-es dzandars kulminira so toj dzandarot so go apsese crnacot so preterani metodi pa ovoj mu umrel.

E sea t.e dosea, poznato e deka ima 18 mrtvi kao posledica na protestite, stotici povredeni, stotici milioni dolari steta, opljackani nakaj 200 atm, prodavnici, dukjancinja, kafancinja,barovi i privatni domovi.

Treba kazni, revizija na rabotava ma americkive dzandarocajci, oti im fali vo glavata mnogu, izglea.

A sosema druga rabota e sto junajted stejts se u stanje da na tie 
11 000 uapseni protesteri, da sibnat mnogu povekje,  da gi mlatat protestantive  bez oko da im trepne, ..
Osven mirno resenie- kazna za dzandarot, ostavki na nadredenite mu, revizija na odnesuvanjeto na milicajcite, nema drugo resenie.
Crnacive podivuvaat ako im se zeme nesto, a, redovno gi ustreljuvaat po ulici i toa i e pricina za revolt.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пет Јун 19 2020, 14:52

Denes i statuata na Vashington....
https://youtu.be/EO0hTvwigzE
Nokjeska ja turnale pa mu ja palele glata so americko zname na glata zamotano

Dosta dukjandzii gleam, koga novinarin gi prasuvaa dali vikale policija oti gi crncive go pljackale ...kao policijava ne mozela, nemala lugje da prakja..se bilo angazirano.

Aj dva i dva sea Wink

Gi ostavaat namerno da zemaat sila

Da vudu cela Amerika kako sarenite im gi rusat istoriskite spomenici koi vrska nemaat so slyckata so Flojd.. Kolumbo statuana mi ja srusija..
Gi ostavaat za da vidat drugite, i da zbesnat.. da se stvori bes kaj nešarenite...
Ponatamu, gi ostavaat da pljackaat da vidi svetot za sto "se borat" , šarenite vo Amerika.
Krsat, kradat, pljackaat, palat...unistuvaat.

E sea ima eena mala razlika.
Koga drzavata ke odlyci da go pritisne kopceto " launch" 
Sarenive ke se razlozat sekoj na svoja boja.. i taka na sonce izvaeni, ke izlbednat skroz.
 Vekje se setaat naoruzani civili po ulici. Belata amerika e do zabi naoruzana. Desetici crnci vekje se zastrelani na kradenje. Vlasta namerno gi ostava da kradat, za da se predizvika reakcija a niv se znae, malku im fali..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пет Јун 19 2020, 14:55

https://youtu.be/unBVZY9pkuk
Ic ne izgledaat naivno.
Poranesni, a mozebi i aktivni vojnici, ama ne bas od obicnite Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Јун 20 2020, 19:12

Цело време се плашат од лошите руси а до глава ќе им дојдат нивните  „шарени“
... истите тие што ги извезуваа по глобусов....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Јан 17 2021, 15:27

https://360stepeni.mk/site-sojuzni-drzhavi-vo-sad-se-vo-gotovnost-poradi-mozhni-novi-protesti/

И кај извозниците на „демократија“ заигра мечката...
... како ситуацијата ќе се развива и до што ќе доведе ќе видиме, но тешко дека се ќе остане исто....
... и таму се уште се живи идеите за конфедерацијата, тие од „Осамената ѕвезда“ се се погласни за референдум за излегување од САД,  и некои околу неа....

https://vocentar.com/kako-teksas-stana-28-drzhava-na-sad-i-zoshto-site-smetaat-deka-teksas-ke-bide-kluchna-drzhava-za-opstanokot-na-amerika/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Мар 28 2021, 13:47

Овој што америте го избраа за председник те паѓа од скали (три пати едно по друго) те се губи не знае каде, те се цел помешува, те се замислува дека е број 1 од ТНТ групата на Алан Форд (чоекот изјавува дека е веќе 120 години во конгресот Twisted Evil)
... и на таков му ги довериле шифрите за лансирање и судбината на светот... или е само марионета за покажување бидејки е и повеќе од очигледно дека чоекот е тотално изгубен.... тој бе ни за во пензионерски дом без дадиља не е а не пак за председател...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Чет Апр 29 2021, 22:30

https://emagazin.mk/nato-pochna-da-se-povlekuva-od-avganistan-talibancite-gi-inteviziraat-napadite/

Мисијата во Афганистан била исполнета!!!!!!!!!!!!!!!!!!
... како бе исполнета, мисијата беше со цел талибанците да бидат збришани а сега бегаат под нивни притисок ...
...чудни критериуми за оценување на успешност имаат ....

... по напуштањето на НАТО силите и врапците на гранките знаат дека Афганистан го чекаат тешки крвави денови ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Мај 01 2021, 01:19

Amerika, realno nema precednik:
Vekje od start energija i fokus arčat na bejbisiting okolu Bajden od 78 ipol godinki, teško da dočekaaat on da prevzeme inicijativa za bilo što ili da ja napravi nulata ili minusot - vo plus.

Zasega se izglupira za site pari: uspea  da gi zaostri odnosite so Rusija kako nikoj od 1945, go narece Putin ubiec, na sto ovoj ne mu ni izreagira.. ednostavno im porača na Bajdenovite bebisiteri da pazat na nego, zdravje, psiha itn.. so se veli " de be priberete si go.." iako mu e protivnik, sepak , i bokser vo ring nema da udri na brliv i šašliv koj samo provocira a kako protivnik e za greota ..
Za čovek što nikogaš ne bil vo vojska- a saka da  bocka i zvečka so oružje i ima nostalgija po studenata vojna bidejki, kako politicari - paraziti cel zivot vireele so propagandna retorika i izmisluvanje dušmani, Amerika ke si ima pogolem problem so Bajden odošto so "dušmanite".
Koj normalen mu dava na Bajden aktovka so šifri za lansiranje..ke se zanimava mozebi i so pampers za vozrasni povekje od vremeto...
Duri i Putin i  Kinezot go vidoa i velat ok, nema da mu se ljutime, izlapel, za greota..

Toa što amerikancite se povlekuvaat od Afganistan odkako go pretvorija vo demokratski raj, kaj so cveta mir i ekonomija, 
e najverojatno plan uste od pred Bajden, samo so on toa ne go svakja ..za da gi bockas rusite vo "Stomak" ( od "dole" ) ti trebaat Turcija, Irak, Sirija, Afganistan, Pakistan...
Eden kup sateliti od " dolnata strana" na ogromna Rusija. Zatoa sto toj "mek" ogromen prostor e nestabilen kako prvo, pa amerite moze preku tie nestabilni drzavi da se obidat od taa strana da i se doblizat- opkolat Rusija..Kavkaz, Gruzija ..

Kako na primer, eve, Ukraina iako tesko im ide- separatistite se sosema dovolni da ja poremetat cela Ukraina , iako americkive instruktori se obiduvaat od Ukraina da napravat vtora Polska- jak antiruski bastion koj  ke "izgine do posleden ako treba" za odvrana od kletite rusi..
  eve vo Sirija se obiduvaat da etabliraat bazi iako krajno rizicno im e, 
Irak si go drzat  ,
 ponatamu ,  vo toj "sindzir"  sleden im e Afganistan... no sepak mnogu nepovolnosti ima toj juzen krak, 
Turcite ne im se bas nakloneti so Erdogan na celo, na amerive, Iran po teritorija ogromen, i ne popusta im bode oci , Kina e tuka najgolem problem itn..
Se zafatile so del od svetot amerive za koj nemaat kapaciteti da delat demokratija.

Afganistan e strateski ako planiraat so Kina nesto da muvaat.. a i moze na Rusite vo eventualen konflikt da odrabotat od teritorija na Afganistan, nekoi lansiranja ili poletuvanja.. 
Ne sum bas siguren deka Bajden ja razbira geostrategijata na prethidnicite i mislam deka e lider bez iskustvo vo taa sfera iako e od toa vreme.
Da, amerite moze da se povlekuvaat ama, zad sebe da ostavat haki bazi od koi ke zvečkaat so zakani kon Kina ili Rusija i da si gi kontroliraat vlastite vo Kabul.
Znaci ne bodes oci na talibani, mudzahedini i sto li ima uste vo toj Afganistan, povlekueš vojska doma da odmara ama s
držiši osržavaš jaki bazi..Tuka mi e Bajden nepoznanica, znak prašanje kolku i kako ja poima politikava..
Zatoa sto Kina za dva dena moze da vleze so investicii vo Afganistan i da im se ugodi na talibanite..

Ama ke vidime so e poentava so povlekuvanjeto, 
ameri ko ameri prvo nisto za bezpari ne pravat drugo oni "sakaat" nekogo samo od interes, bez taa matrica na logika ne rabotata ..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 12 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 14 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот