ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

+2
чучулига
кнез
6 posters

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Сре Jул 07 2021, 13:35

https://www.slobodenpecat.mk/najdolgata-vojna/

И што по 20 години војна и окупација на Афганистан... што  се смени ... ништо... извозот на демократија не успеа, талибанците пак ќе го воспостават нивниот систем... џабе толку разурнувања и стотици илјади жртви... „најмоќната“ воена алијанса поразена од  парталковци со калаши и РПГ....

...а нашава недоквакана министерка за одбрана вели ...треба да сме горди што сме дел од „најмоќната“ воено политичка алијанса...  а, бе таа алијанса е „моќна“ против банана држави а не смее ни да помисли да завојува со сериозен противник како што се Кина и Русија па и Индија донекаде..

...и сеа каде сме ние во овој контекст на повлекувањето на НАТО од Афганистан... поразот се претставува како голема победа а ништо не е постигнато од целите пред агресијата, впрочен извозот на демократија нигде освен разурнувања, човечки страдања и бегалски миграции ништо друго не постигнал... Ирак, Афганистан, Сирија, Арапската пролет.... а ние ете сме дел од учесниците и подржувачите на тие несреќи и страдања...

По завршетокот на ладната војна наместо просперитет светот стана многу понесигурно место за живеење...

A ние... се уште не сме ги решиле нашите прашања а мешетариме по светот... луд јебе збуњеног...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Саб Jул 10 2021, 18:38

Можеби така изгледа.
но, за разлика од виетнамската кампања, научена е лекцијата.
Тоа треба да се гледа ( авганистанското повлекување ) од сите страни на призмата.
Притисокот на границите на Русија е најголем засега во Европа, не случајно, затоа што од Европа најкратко е растојанието до клучните руски потенцијали- Москва, Балтикот, Црното Море и најголемите руски градови и капацитети.
Друг одлучувачки фактор е кој би го ставил на исто рамниште не помалку важен е дека токму европските сојузници се најбројни, најмоќни, и нај-запалени за подршка во евентуален конфликт.
А тоа е само од две причини.
првата е што наверојатно до таков конфликт и нема да дојде така лесно, па се искористува сесрдната американска ( а делумно и западноевропска) помош во инвестивии, донации, што во военит што во цивилниот дел итн. На пример, клучни држави се Полска, Романија и балтичките земји. Тие требаше да го представуваат тој источен ѕид , но сметките им ги расипува една Унгарија, која води мнпгу понезависна политика од спомнатите, и секогаш политички изгубената Бугарија. Затоа најмногу се инвестира во полските и романските воени капацитети, како скоро докажани русофоби.
или барем така им чини, од интерес, и за интерес. Исто така и еконмијата знатно се подобрува во овие земји. Унгарија е исто така сосема добра во поглед на економијата и покрај се, додека кутра Бугарија, која секогаш кога ќе и се даде право да одлучува за нешто, избрано-брзоплето ќе се сопне од врвците на чевлите од еуфорија што некој на „игра“ па паѓа уште на старт.
другата причина за докажување на лојалност, покрај интересите, се стравот.
Знаат дека се на самата граница, и знаат дека играат на сечилото на ножот. А тоа е опасно. Се додека некој друг ги турка да бидат што поголеми русофоби , да ја менуваат историјата, да пркосат и провоцираат, дека мечката кога ќе заигра во дворот, прво ги лови пилците, мачките и кучките во дворот, додека домаќинот сигурно ќе влезе во куќата и ќе ја заклучи одвнатре- сигурно нема да ризикува да го удави мечката заради пар пилци или мачки..
во надеж дека бесот ќе го задоволи со она што ќе го најде во дворот па нема да оди на стопанот во куќата.
бадијала е што си ја отепал мечката со најновата сачмарска пушка, кога ти ја одгризала двете раце и една нога.
Мечката е мртва а ти со се најновата супер сачмарка, победоносно ќе се селфираш, со преостаната една нога врз мечката.
и ќе си умреш од сепси, инфекции, крварења два дена после мечката.
ете така би изгледала таа алегорија на нукреарната војна.
победници нема, ниту победи.

Истокот на руските граници е зацементиран во 1945. Најмокар сон на западот посебно на англичаните и американците е да Кина се сврти кон големите Сибирски пространства па љубовта Кина/Русија спласне. Засега освен Јапонија, која може само да сонува за Курилските, земени по 1945, нема соодветни сојузнички капацитети. Прашање е колку и Јапонија би се зафркнала да влезе во конфликти со Русија ( последно нешто што би им паднало на памет!) или со малку поберојатната варијанта, со Кина.
Сметам дека со Кина , јапонците би се охрабриле малку повеќе.
Кореја, онаа јужната, веќе си има доволно тензии со северна, за да размислува на офанзивни дејства , нејзниниот карактер е опстојувачки а не експанзионистички, без разлика на економската моќ.

затоа на американциве им треба НОВ фронт, за развлекување на руските фокуси, Балтик- Европа преку Белорусија и- Црното море.

наивно е да се смета дека повлекувањето од Афганистан треба да се гледа како пораз.

Талибаните се оние кои беа на мета на американската машинарија по 2001 , нападот на кулите близначки, па веднаш после нападот во Њујорк, извршија инвазија на Афганистан.

денес, токму нив ги оставаат да владеат, а самите се повлекуваат.
ако се земе сето ова , глобално, во предвид, нема многу пара-одговори, останува дека во интерес на западот е да на јужната граница на руските интереси, Таџикистан, каде што русите имаат своја војска и база, да се инсталира нестабилен, агресивен , офанзивен режим, каков што е оној во Афганистан.

едноставно, преку прокси елементи, русите да се позанимаваат посериозно со фокус свртен кон таа врста на исламски екстремисти а ги има во милиони, да одвојат знатни средства за одржување на воени бази и префрлање на техника за да се спречи надир на талибанска идеологија и тероризам кон Таџикистан- а од таму кон „мекиот стомак„ на Русија ( а можеби и Кина?) .
Со тоа би се омекнала руската напрегната одбрана оптеретила економијата и во подолг рок да се доведе русија во слична ситуација од осумдесеттие, кога американците директно ги помогнаа муџахедините, во Афганистан, советската економија паѓаше, источниот блок се распадна, а полека, една по една земја ги менуваа страните.

Геостратешки одличен потег, ако имаат план како да го спроведат.
Сепак, планови од ваков калибар, склопени од човек се подложни на грешки, недостатоци, пред се затоа што се наменети за мала група на луѓе кои само тие смеат да ги знаат деталите, и во основа, нема критички елемент, кој би правел аналитика за разни сценарија, и да се најдат тие грешки во плановите.

Најдобро се гледа во плановите на Хитлер, кои најчесто сам ги смислувал, па ги изложувал на работна маса. Иако биле налудничави, половина од генералите умилкувајки му се го поздравувале неговиот „гениј„ и се колнеле дека се ќе направат да се оствари визијата на фирерот, а другата половина само се гледала да види колкумина од нив останале, кои гледаат дека ги води луд човек кој ги води во пропаст.

Проблемот е што, во евентуален сличен план,денес, во денешни услови на страотна воена моќ, ќе мора лебарките и скорпиите да почнеме да ги обучуваме за да може да има кој да ја прераскажува приказната на вонземјаните во иднина, дека некогаш на црвената планета, постоела раса која се нарекувала хомо сапиенс..
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Jул 10 2021, 20:46

Spray напиша:

Сепак, планови од....
..........
..........
......
црвената планета
......
Планови ....
... западот прави планови  и мисли дека другите треба да играат според него....
... а што ако и другите прават планови како западот да игра .... така да кога сме кај планирањето, сите планираат, па планови во планови итн... ама како и во оној филмот од осумдесетите „Воени игри“ кога компјутерот учи да игра и согледува дека во играта нема победник  и се откажува од лансирање, така и сите овие планови водат само кон едно... нуклеарна зима...
... но, јбг... најверојатно сите тие планови имаат за цел заплашување на како своите така и на другите, држење на луѓето во виртуелен страв  само ради остварување профити... 

не е црвената туку плавата планета... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Саб Jул 10 2021, 23:10

[quote="king"]
Spray напиша:

не е црвената туку плавата планета... Twisted Evil
не си сфатил.
сега е сина заради сината боја на водата од океаните кои се 2/3 од вклупната површина.
тогаш, после претпоставена нуклеарна катаклизма, би била , најверојатно не толку сина, туку накај црвена.
затоа и црвена..
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Jул 25 2021, 18:02

https://press24.mk/na-bajden-ne-mu-e-dobro-zoshto-nikoj-ne-go-kazhe-toa-voditelka-pokazha-video-i-go-prozva

Кого бе „избраа“ за председател ... абе Трамп за овој е, ко што викаше Амди Бајрам. ...КОКА КОЛА...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Пон Aвг 02 2021, 02:49

Австралијскава ТВ досега најдалеку отиде во подбивањето со Бајден.
Редовни се во боцкањата.
https://www.youtube.com/watch?v=3pstedKqeHg
https://www.youtube.com/watch?v=Slrs29r5KW8
https://www.youtube.com/watch?v=gsIxP-c83ok
редовно си го обработуваат,со незгоден австралијски црн хумор кој е повулгарен и од британскиот.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Spray Нед Aвг 15 2021, 15:37

Канада има во план да одобри влез и населување на 20 000 мигранти од Авганистан. покрај веќе илегалните десетици илјади влезени во таа земја, бројката ќе се покачи ете, за уште 20 илјади легални. Очигледно демократизацијата на Авганистан сите вие 20 години присуство на најбогатите и најмоќните држави во светот, (САД,Канада, ЕУ, Јужна Кореја,Јапонија...) колку и да инвестираа во иднината на таа земја, за само десет дена се распадна и се врати во 15 век, каде и беше кога за првпат влегоа овие сили.
Талибаните кои во суштина требаше да бидат ликвидирани, скротени, обезглавени, за невероојатни десет дена покажаа колку се силни.
Или , ако се сврти приказната од другата страна, колку западот ноншалантно и безцелно се врткал на таа територија дваесет години. Односно колку е неспособна западнат доктрина.
Со среќа , канаѓани.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Aвг 15 2021, 16:01

https://press24.mk/bajden-gi-predupredi-talibancite-ve-ochekuva-brz-i-silen-odgovor-ako-ne-napadnete-dodeka-se

Ајдеее, и овој се чатали .... сега откако побегнаа... а талибанците ршум праат...
... и само на чаталење ќе остане... они таму веќе никаков интерес немаат...
... исто ко и во Виетнам, сега им останува само да снимаат филмови за некој си Рамбо во Афганистан... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пон Aвг 16 2021, 14:49

ovoj pak zaborail deka stanal precednik, a i izglea ne go potsetile deka deka kulturno umetnickoto drustvo "taliban" ne se na Balkanot, tuku na edno mesto od kade preku nokj, site koi trebase da "dadat brz i silen " odgovor, spakuvaa ona samo sto mozat da go nosat vo raka, i letnaa ostavjaki ne samo zbuneti "sojuznici" odednas isceznuvajki, tuku i ambasadana nivna si ja ostaija da se krijat po podrumi,pa sega moraat da prakjaat 5000 vojska da si go spasue ambasadorot so se svita!..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Пон Aвг 16 2021, 16:39

После 1мин и 20 сек .... лудница!

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Пон Aвг 23 2021, 23:27

Падна Авганистан, за девет дена. Нашата Крушевска република издржа подолго. lol!

првата реченица од линкот подолу ... останатото е надвор од оваа тема

https://kurir.mk/kolumni/fabrichko-podeshavanje-2/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Сре Сеп 01 2021, 21:15

Талибаните си играат мајтап и исмевање на  НАТО... одржале воена парада со комплет запленетата воена опрема (дури и прелет со запленет хеликоптер) и техника и како врв на се

https://faktor.mk/video-talibancite-gi-pogrebaa-nato-i-sad-nosea-kovchezi-so-nivnite-znaminja

... п.с. а и ние веќе сме дел од погребаната најмоќна алијанса.... сочуство до шекерната Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Окт 23 2021, 10:29

https://faktor.mk/vo-napad-so-dron-sad-go-likvidiraa-liderot-na-al-kaeda-vo-sirija-

Тие бе, пак да ти го убиле водачот на алкаеда.... Twisted Evil Twisted Evil
... така и бин ладен „стопати“ беше убиен.... albino
... убиството на еден од главатарите на некоја терористичка организација не значи ништо, одма друг е на негово место...па и за другиот одма има друг...
... тоа убиство не значи и пропаѓање на организацијата исто ко и што атентат на државник на една држава не значи и пропаст на самата држава....
.... џабе се физичките ликвидации...
....идејата треба да се убие... а тоа на америте им оди се потешко бидејки секоја нивна акција има спротивен ефект... т.е. во секоја акција имаат премногу колатерална штета, така го нарекуваат убиството по грешка на недолжни цивили чии блиски од револт ја прифаќаат радикалната идеја и им се придружуваат или почнуваат да ги помагаат....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Сре Ное 10 2021, 02:45

stvarno ,mislam, kako mozel da i se isprdi na Kamilava...

[size=39]Бајден прднал пред Камила, таа не може да престане да зборува за тоа[/size]

greota Kamilava, pa kako nema da zatne usta da ne zbori za ova, kojznae kakvi sokovi i predizvikal ovvoj so i se isprdel,,,,, moze coek da zamisli, ona snajka na kraljicava, so dobra dresura i pedigre, kamilava dodeka zborela, jadela podzinuvala ili sto i da praele, i nekoj da i se isprdi. Tek ako jadel luk, star coek, gnetat luk oni sto protiv vampiri, karakondzuli, sto protiv bolesti, bez oset. Ili ako se nakrkal vareni jajca za dorucek, ili nedaj boze nesto so kisel kupus da mezel . Grivnana na kamilana ke i dobie kafeavko -pecena boja instant, od toa hemijata,,ima trepavici da i padnat da i se odlepat
https://republika.mk/vesti/svet/bajden-prdnal-pred-kamila-taa-ne-moze-da-prestane-da-zboruva-za-toa/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Пон Фед 07 2022, 13:11

https://www.novamakedonija.com.mk/svet/islamskata-drzhava-ostana-bez-svojot-lider/

ајдееее.. кој по ред лидер го убиваат!
... еден убиваат тројца нови има...
... со убиство на главатарот ако навистина е тој главен ништо не се решава... освен некој политички поен за председникот на сад...
...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Вто Фед 08 2022, 04:25

a be reinkarniraat.
im prai Baltazar u epruveta eliksir vecne maldosti , i srkaat posle sekoe spizduenje so raketa, top, mitraljez itn.

alisa, zemja, cudata, ova ona..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Сре Мар 02 2022, 13:06

lol!

 

Republikanski kongresmen Tomas Masi je takođe prokomentarisao ovaj govor.
"Da li neko govori bajdenovski? Možete li mi ovo prevesti?", rekao je onhttps://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=03&dd=02&nav_category=78&nav_id=2114663ахахаааааааааа... кого бе избрале за председател ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пет Мар 04 2022, 06:05

za grevoj coekov, pa star e prai osumdese godinava, srekja pa moza i u ve-ce go pratat, da ne opali od onie dugminjana crveni namesto rackana za pustanje voda posle kake, pa da ispari planetava so se mesecinana od atmoska senilnost...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Мар 26 2022, 06:01

https://www.brif.mk/avion-otporen-na-nuklearen-udar-doletal-od-sad-vo-evropa/

Стварно .... ќе издржи ... го пробале ли... Twisted Evil Twisted Evil

... можда ги заштити таму негде подоста подалеку од експлозијата ....

... а насловот е ко да ќе издржел директен погодок ... е јбг,  во близина на центарот на експлозијата  ќе е ко да влетал во короната на Сонцето Twisted Evil Twisted Evil

... туку да не им го симнат со некој проектил од шеесетите минатиот век ... ко оној невидливиот...

.... аааааа.... друго ... команден центар ... а се запрашале ли со што ќе командуваат после нуклеарни удари и дали некој воопшто ќе ги слуша и се повинува на наредбите Twisted Evil Twisted Evil 

... туку работата е ... „одбраните“ да отлетаат на сигурно у некоја „пештера“  а за другите ..„ кој ги ебе“...
...а и пештерите којзнае колку се сигурни ... ривалите си ги знаат кај се, па ништо чудно и нивната околина предвремено да биде пеплосана  па иди око можеш стигни и  влези...

... бизнисот со мали приватни семејни бункери повторно цвета Very Happy .... абе тие се џабе инвестиција ... ќе заглават у нив па некои археолози во иднината ќе проучуваат „фосили“  на хомосапиенсглупердус...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Саб Апр 16 2022, 01:37

lol! lol! 

https://off.net.mk/net-roulette/video/bajden-so-podrasipan-avto-pilot


... таков сенилен и изгубен случај води нуклеарна сила!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 ... абе тие таму имаат ли некој лекарски конзилиум кој редовно води сметка за неговото здравје и уште поважно за неговата способност да ја извршува функцијата????????
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Саб Апр 16 2022, 14:51

kojznae koga im teknalo da mu ja zamenat nuklearnata aktovka so canta so lego kocki i nekoi spravici so pravat beep-beep i svetkaat demek se u funkcija i se onlajn.

za sekoj slucaj. 

igleda se setija amerikancive deka od drugata strana, za da ne pobrlavi Putin ili nekoj wanabe Putin ( za edno 16 godini) so toa dugmicite, sklopija avtomatsko ispaluvanje na nuklearen odgovor, pa ako na putin mu presedne kolonskata voda i pocne da se pozdravuva so sopstvenata senka kako ovoj, vo slucaj na napad, na prvata nuklearna ekplozija na ruska teritorija, izletuva raketa- proektil emituvajki signal gi aktivira site nuklearni proektili so gi imaat. Taka se programirani da od zemjite od koi e ispalen - napadot, da se nasocat i da gi preoraat nekolkupati.  bogami ima sto da oraat.

neka ne se laze nekoj deka moze da nuklearizira nekogo bez da popie soliden broj na proektili. 
edna nuklearka da drmne, emituva se i sesto, od termicka, radio, udarna energija do poprecuvanje na komunikacii so silni EMP. 

a tek nekolku iljadi....

dobra vezba so "koronava" (SVOZ, site vo odbrana i zastita) , nosete maski,( da ne disete radiokativna prasina, de) sedete doma so ZALIHI hrana voda ( da izdrzite bar nedela dena do mesec, posle drmanje) informirajte se samo od ona sto nie ke vi go servirame,( nema setanje , nema komunikacija, ke visite na internet, samo, a nie ke vi dozirame sto treba da sledite) , policiski cas ( samo vojska i policija ke se dvizat bas kako vo voena sostojba).. itn...

pa se znae koj ke prezivee neli, toj sto ima "vakcina" ( isto ko nas, neli) odnosno lekovi, ( isto ko nas....) bolnici ( ko nasive, so gorea..) izgradena infrastruktura i sredtsva za podrska na seriozni krizi (isto ko nas, FAP-on od 1956 pri pozarine e slika i prilika , na primer, KAKO nie ke odgovorime na nedajboze a nikoj ne bi mozel da pomogne, neli, sekoj ke si gleda svoj dvor....)

se si mislam srekja pa ovoj sto e izguben po vreme i prostor, pa u sustina drzavata im , koja ja vodi i ima silen precednicki sistem bez koj nisto ne bi smeelo da se moze, poradi takvoto negovo stanje, zasega izbegnuva bilo kakvo seriozni provokacii vo pravec na upotreba na nuklearki.

sekomu mu se zivee, pa sto ima neli, da krkaat ruski plutonium zatoa sto namesto da povlece racka od kazance posle mocanje povlekol nekoja racka za lansiranje ....

za greota coekov..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Апр 24 2022, 11:58

lol! lol! 

https://republika.mk/vesti/svet/kadirov-go-izruga-bajden-shto-ako-ovoj-kauboj-pomisli-deka-e-na-rodeo-i-treba-da-java-bik/

.... е па, Трамп не им чинеше па го добија овој што кој стигне го заебава... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пет Апр 29 2022, 14:17

tollku im e , vrvot.
od ova podaleku i pvekje ne mozat, a makar i vo labortorija da si sklopat precednik.

edinstvena sansa so Tramp im e sto toj e bankar, lihvar, voli zene, voli zivot, pa seuste se sekjava deka e musko za razlika od Bajden koj najverojatno sekoe sabajle go simnuvaat od pokriv po peleni kako si ja pozdravuva senkata..
kako takov Tramp ne bi rizikuval se toa da go izgubi, vo nekakva si nuklearna so nekoi si rusi, lajf is gud, .

samo toa e sansata, inace ako na bajden kuferceno so mu go krijat so dugmici, za lansiranje, ako slucajno go najde ke zasviri oi nego ko na armonika i ima da ne ispari site, mislam samo toj ke prezivee, sednar na wc sollja kako "svira armonika" na toa cudno spravice so dugminja i svetlenca,na koe pisue "launch"...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by king Нед Jул 10 2022, 23:04

Ахахахахаааааааа..... lol! lol! lol!

 
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by VOL Пон Jул 11 2022, 22:47

pa mozda Tramp i e u pravo
malce se prai "general posle bitka, sta bi bilo kad bi bilo" ali
ete mu sansa pa neka zeme vlast pak i neka se dokaze.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) ) - Page 13 Empty Re: Унитед Санаториумс оф Америка (ili:strav i trepet za vanzemaljcite.. :) )

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот