ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина ... ???!!!

+10
Фири
хан Ацо
Laba
Centarec
Il presidente
чучулига
Arhimed
concrete
кнез
punter ohrid
14 posters

Страна 23 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next

Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Апр 22 2022, 22:32

Кога на тв на вести ќе дојде делот за војната во украина одма мењам канал ... лжат, сушат и се навијачки настроени ...
... толку од нашето објективно новинарство ... станаа измеќари на CNN фабриката за лаги...
... среќа постои нетов па можеме и од двете страни да добиваме информации... нормално војна е и секој малку подлажнува за својата страна...

... читам по нетов европјаните нашле начин, дупка во санкциите,  да плаќаат во рубљи за гасот и нафтата lol!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

хан Ацо likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Апр 30 2022, 21:20

Упсссс.... третокласниот кловн заработил повеќе и од најголемите холивудски ѕвезди... само како...

https://crnopile.com/nizozemsku-stranku-zanima-porijeklo-bogatstva-oko-850-miliona-dolara-od-zelenskog/?fbclid=IwAR1RR17waof7xaXbzN_HFBLbw8uE7hB0__qnDcQSh_KA7kWa2RrVLz0LBYU

... а америте им го спопикаа на укранците со оние 33 милијарди заем кои ќе треба да ги враќаат ко 333  милијарди...

...француската макарона откако победи на изборите го снема од сцената ... си заврши тој работа...

... бившите источно европски држави го „донираат“ советското оружје ама ќе купувале америчко по десет пати повисоки цени ... наздравје ебење...
... бугаристан ко и секој пат трча ко прле пред магаре и прва наебува, њет руски гас...

... џафери у киев ветува воена помош ... да не ги донира донираните чизми, чорапи и гаќи од арм ... Twisted Evil Twisted Evil

... честитки до американците, ја ставија еу во скут, ја окупираа без испален куршум, европјаните дури сами си побараа да бидат окупирани, ма бараат уште окупатори... и покажаа на еу дека нивната килава унија  за кур не ја бива, си играат кур-ташак со нив како сакаат...

.. полека но сугурно испливуваат апетитите на полска кон западна украина кои за прв пат срамежливо ги искажаа таму негде во 2014 година ... ќе напраат некој дил Полска(нато) - Русија, на русите ионака им е гајле за тој дел од украина
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Саб Апр 30 2022, 22:36

,,,rusite ke zemat pukanki i ke se anvalat u fotelja , u momentot koga slavnata poljska armada ke vleze u Ukraina...

..pa da im proraboti zickata na Ukraincive, vaka se pola pola, nekoi za rusive, nekoi protiv.

ama poljacive..... ne ke si pominat dobro..


i toa bas od Ukraincive. ne bi rekol deka se sakaat mnogu.
toa unijati, i katolici  pa poljacive ke praele kolonija nivna od mesta koi im odgovaraat.... 
malce se naduvani i napumpani...
a po izcrpeni po namaceni denes bar vo evropa od ukraincive, nema, imaat iskustvo borbeno, dodeka poljacive se dupka, balon prazen, naduvan.

dosta e da im se naljutat ukraincive sto osven rusive ko agresori ke dobijat i pojlaci koi ke im parcat drzavata, pa da gi iskvicat nazad od kaj sto dosle.


a deka poljacive ke se sretnat so rusive, toa , malo morgen.


najverojatno ke gi poklopat od 15 km of vozduh i od 50 metra pod voda... so oci nema da vidat ruski vojnik a ke se zbiraat gz preku glava, ako preteraat.


nema takvo nesto, toa zasega tek taka , ednostavno nema da se sluci. prvo se sto lete soboruvaat ovie, a so dusa cekaat da im doletaat tie slavni poljski f16

a koja armija ke se koncentrira da rizikuva da ja kalibriraat oli da ka kinzhaliiraat?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Мај 08 2022, 18:29

https://t.me/anna_news/31352

По духот на Киев сега и „Духот на Мегдоналдс“ Twisted Evil Twisted Evil 

... само овој сега е реален ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пон Мај 09 2022, 02:05

nego duhot na onoj so pubicni vlakna sto mu virat od usta, Dzaferi , mi e interesen...

zanci toa pederce, so cel pamet otide kaj Ukraincive da se trti tamo ko blesav...

a Ukraincite, nasi brakja, barem vo 2001, ni dadoa helikotperi , tenkovi, oruzje i municija za da vojskava makedonska tamani takvi pedercinja uck-osani po tetovsko i kumanovsko..

aj toa pa i Suhoi ni dadoa. za bagatelni ceni. za da im se rasturaat gazinjata na tie dzaferovci a toj , so se glavniot mu peder, onoj so mentalna dijagnoza, mali ahmeti, da kopaat podlaboko kako staorci da ne gi strmopizdi UKRAINSKI Mi24 , UKRAINSKI Su-25 , Ukrainski GRAD raketen sistem..

sega ke odel ovoj pubicniov vo Ukraina, kaj NASITE brakja da se slika  ko majmun u zooloska.

a be ednas peder cel zivot peder. mozda mu se priarnilo pa im posol za uste ....
samo da ne se seti nekoj od ukraincive deka e od tie pedecinja so gi gmecele pred dvaes godini... pa da go lansira vo vozduh i onaka se napizdeni od rusive, uste vakvo lingurce so usta polna pubicni i gazni vlakna da im soli pamet.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by DLM Сре Мај 11 2022, 10:11

Знам дека во војна прва страда вистината и дека пропагандата царува сепак, ме интересира вашето мислење, дали оваа вест би можела да биде вистинита и која е веројатноста од ескалација на состојбата?!?

https://t.me/rybar/32525

...на линкот станува збор за некаков “мировен контингнт на литванско послки воени единици кои би влегле во Украина на 22 мај во 04 часот....

Бидејќи Путин РФ претходно јавно изјави дека секој оној што ќе се вмеша ке добие воспитна, дали ќе има реакција од страна на РФ или се работи за договорена работа?

Украина ... ???!!! - Page 23 Image10
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Мај 12 2022, 22:44

Оној полскиот премиер ко да има беснило па ржи, лае ли лае... исто ко куче од позади ограда што се сили по други кучиња на улица ... ржи и лае зошто оградата го штити Twisted Evil Twisted Evil

.. од такви недоквакани нато ќе биде поебан... ќе им навлечат беља на сите...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Мај 24 2022, 16:55

https://www.slobodnaevropa.mk/a/31865451.html

Чавки и го испиле мозокот ... па што си мисли таа ... дека русија така мирно без одговор ќе гледа на сеопфатните санкции, русофобијата која веќе ги прејде сите граници на налудничавоста, шизофренијата  и глупоста .... и масовниот дотур на оружје, муниција и опрема на украина...
...и оваа со цел памет сака да русите и овозможат на украина да продава жито и со парите да купуваат оружје кое ќе биде употребено против нив.... која ли глупача......

...изглеа не и е јасно дека таму се води војна... а како викаат, во војната и љубовта се е дозволено...


...јас малку би и препорачал да малку поеќе се ангажира околу бугаристанците и нивната национал шовинистичка политика спрема нас... ама не, јок, тие во име на некаква си евросолидарност и со ѓаволот ќе садат тикви...

... како и да е ... оваа војна покажа дека европа по сите основи е неспособна за самостоен опстанок.... нит храна има доволно, нит енергенси има доволно нит природни ресурси има доволно нит колониите кои ги пљачкаа со векови ги имаат... џабе се чаталат ... времето на господари и поданици изминува
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Чет Мај 26 2022, 00:42

jurop kaput. skoro.

aj toa  gore, manje vise..

ama ova od DLM

...на линкот станува збор за некаков “мировен контингнт на литванско послки воени единици кои би влегле во Украина на 22 мај во 04 часот....

mozda panove iskaat da si praat "polsko litvanski komonvelt" ko u sreden vek, dzanam, da dojdavaat na konji pokrieni so carsavi a na carsavine  krstoi nasljapani, pa na toa glaite kofi limeni  a na grboine i na grudi pak krstoi nasljakani...so kopja u ruka da bodele kleti nevernici.,

neam videni tolkava fazna pomestenost ( mentalna) kako kaj poljacive so se ova civavive i pekinezerive od baltickiov breg.

uste malce ss diviii da reinkarniraat pa slikava da im bide kompletna.

kratko za polskiov mentalen fenomen:
katolicizmot gi jebe do jaja.
mozda se ok lugje ko nas, napateni, ama odsekogas bile na meta i iskoristuvani.

vo bitkata kaj Viena Jan Sobieski e game changer, ja spasuva viena i evropa najverojatno, bar toj del, od turcive. posto toa austrijanci svabi i ostala boranija opkoleni od otomancive, bile pred krah pa koga ovoj poljakov dovel pojacanje, turcive ppopustaat u opsadata i ne uspevaat....

za vozvrat , ponatamu, poljacive go jadat bas od taa evropa i bas od tie svabisanci.. eddvaj sklopile nekoe drzavice, za pak istite svabi da im go spizdat hitler za lugje ne gi racunal.

gi drzat na kratko lance preku katolicizmot, gi huskaat protiv kletite varvari na istok ( slavjani, belorusi i rusi) a vo istorijata ko lapnati i crpnati gi smetaat, pa ne im smetalo a gi rasturat koj kako stigne posebno svabive.

polska go ima Danzig denes blagodarenije na rusite, pa sega si go vikaat Gdanjsk...i ne samo toj grad i taa oblast, ama nejse.

a ova litvanci, estonci, latvijci...ne bi gi komentiral

denovive se pusta vo eter polsko vleguvanje vo Ukraina, 
ne znam dalis e voopsto svesni deka pri prviot cekor ima d gi evporiraat rusive so hipersonicni, masovno, i onaka ne jebat ni nato vekje ni megjunarodno pravo. od site poslusnici vo okolina na ruskite granici i sfera na interes,  nekakvi si tamu bugaristanski dzukelcinja, potoa rumunive, madjarive ne bi ni za ziva glava, baltickive, - najpotfateni vo umot se izgleda poljacive, 
ke gi nabockaat ko ukraincive, ke pomislat deka  se pogolemi od odrazo vo ogledalo i....so merak ke gi sackaat, edvaj cekaat nekoj  nakurcen od zapad da se obide da se meri so kinzhali, kalibri i iskenderi....

mnogu naucna fantastika, ova mora da zavrsi na masa so irovni pregoivori a ne so bockanje.
se razbudi meckata se razbegaa zajacite pa sega ke go oklopuvaat i opremuvaat najglupiot zajko da javne staorec i ko ricar da jurisa na meckana.... namesto da sacekaad da se umori i da sedne da se zadovoli od "medot" .. 

ama nejse, pamet nikogas dovolno, a budali,...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Мај 26 2022, 21:15

a ova litvanci, estonci, latvijci...ne bi gi komentiral
Зошто највеќе се чаталат баш оние кој ни за на такво да ги ставиш  не ги бива?????

а тоа пољаци , чеси, словаци, бугаристанци (мада овие се од непознато неодредено потекло)  па и словенци и хрвати што побрзо сфатат дека нивната улога во нато е иста ко и на украинците... словенско топовско месо, поарно за нив ...
... можда е потребна делатинизација! Very Happy Twisted Evil Twisted Evil

...тука сме и ние негде....
...колку ли само „ратоборни“ lol! изјави даваше онаа што по некоја грешка е министер за одбрана а сега нигде ја нема, заќуте, изглеа некој ја добро посоветувал..... Twisted Evil

п.с. ова украинците... „најхрабрите“ меѓу нив се распослаа по ЕУ, таму џева креваат наместо дома да се борат... се јорган борци ..... но како проаѓа времето на „еуропјаните“ од нивните зулуми им е преку тасета од нив... почнале веќе да по дуќаните лепат налепници „забранет влез за украинци“ и бркаат од хотелите, ршум напраиле мислат се им е дозволено... нетов е преполн со слики од нивните дивеења...
... по некои статистики најголемиот односно огромниот број украински бегалци се од реоните
кои се доста далеку од борбените региони.. по се ...вака иронично... ко да едвај ја чекале војнава за да емигрираат во ЕУ земја обеќана.. исто ко што и бугаристанците по приемот масовно навалија во еу....

... кај видов слики? од онаа украинската пратеничка која со калаш во рацете се чатали дека до последниот куршум ќе се бори за да на втората слика ја има со куфери на некој еу аеродром ... Twisted Evil Twisted Evil

... богатите први киднаа од украина, според нетов и фотографии од него Виена е преполна со екстремно скапи автомобили со украински регистрации, изглеа таму во украина останаа да се борат само сиромашни селани и работници кои немаат ама баш ништо што да изгубат, освен животите... а кои како и по секоја војна пак ништо ќе немаат...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by хан Ацо Саб Мај 28 2022, 11:18

хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Саб Мај 28 2022, 19:56

bugaristance, edno predupreduvanje

PROPAGANDA ovde da siris da podmetnuvas od sega te predupreduvam- poarno zaboravi.

znaeme nie vo Makedonija koj e koj. i za sto e.

toa vasite bugaristnaski FASISTICKI ili KOMUNISTICKI potrebi na tie vasi glupi forumi ekspresiraj si gi.

ovde NEPOTREBNO vnimanie NIKOJ ne diga, so nikakvi posebni klipovi nitu strana fakja.
nema da se dozvoli da se ofarba ova mesto so "proruski" ili "proukrainski" bugaristanski finti. pisuvaj ama ne se obiduvaj da privleces "necie vnimanie" pa da kodosis kako sto vie bugaristnacite sekoga cinite, deka e ova duvlo na prorusi ili profasisti. toa
 tamu vo taa vasa bugaristanija, tamu ste nedefinirani i putinovi podgazni muvi. ili hitlerovi seedno, tralalajki ste i onaka.

RAZBRA?
razbra.

ova e prva i posledna opomena.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Мај 28 2022, 20:28

Немој не го толку плаши ....
... изглеа србите го избркале од крстарица ...
... а да го ханот читаш на српски е исто ко да го слушаш оној нашиот полиглот зајко ... Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Јун 04 2022, 08:41

Интеракциите со вестите за војната во Украина на социјалните мрежи се намалени за 22 пати. ▪Бројот на онлајн материјали за Украина е намален за 8 пати.▪Во април и мај, написите за Џони Деп и Амбер Херд привлекоа 6 пати поголем интерес отколку за Украина.
http://t.me/RVvoenkor
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Јун 14 2022, 01:46

Желботеката на Украина!

https://makfax.com.mk/svet/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0-%D0%B0/

.... тие бе ... ни 200 години по војната не ќе можат да се отплатат...

... оружје, оружје и само оружје бараат, буре без дно, демек со тоа ќе ја добијат војната ... украина и пред војната беше доста добро вооружена така да оружјето само по себе не добива војни...
 
..и што ако им дадат уште ..и тоа за кратко време ќе биде уништено (секоја испорака е следена од почетна до крајна дестинација, шпиони има насекаде а изгледа подоста и во нивните највисоки воени органи кои работат за спротивната страна) при тоа губејки уште кој знае колку животи на војниците... нив не им фали оружје им фали способност за успешно војување но таму во центрите на одлучување изгледа седат дилетанти...
...нив изгледа не им е јасно дека русите нижат успеси со минимални ресурси со оглед на тоа со што се располагаат во армијата.. се чини дека ја трошат опремата која е зрела за расходување ( која тешко би се продала)  и замена со нова, ги празнат магацините од старото.... еј, со околу сто  пеесет илјади војска прават ршум во земја од 45 милиони жители ...значи не е само до оружјето... а не е за занемарување и тоа што во „освоените“ територии населението им е пријателски настроено

п.с. ова со вапаите за оружје и уште оружје личи ко она на третиот рајх во последните месеци на војната кога се надеваа на некое супер оружје Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Јун 24 2022, 01:36

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5/


Не  „ако“ поточно е „кога ќе падне“ ..прашање на денови е ...

п.с.   ММЕ ... кај ли ги снема оние силни видеа од „големите“ украински победи во битки...
... изглеа пропагандата им издиша....
..арно вели оној америчкиот полковник Мак Грегор ли беше ... војната за украина е изгубена, што побрзо украинците го сватат тоа дотолку поарно за нив...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Jул 01 2022, 11:08

https://denesen.mk/zelenski-golema-pobeda-e-toa-shto-gi-proteravme-rusite-od-zmiskiot-ostrov-so-shto-go-ogranichivme-dejstvuvanjeto-na-okupatorot/

Oвој па!
... се радува за една пуста карпа во морето а на исток губи град по град ...
... ебаго зелениот... ќе се помоча у гаќи..
... а таа карпа може во секој момент да биде „потопена“... како едните ја имаат на нишан така и другите така да бескорисна е..

... нема да биде изненадување ако деновиве прочитаме (сигурно не у нашите медиуми) дека таму западно, северозападно од карпата нешто големо е „калибрирано“..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пет Jул 01 2022, 23:27

ovoj do tolku e lud sto pola evropa javno vekje odbiva da go slusa i cita. prvo toj ostrov ednas rusite go iskoristija za mamka, se "povlekoa" pred "strasnata armada" na zelenski, pa koga jadnive ukrainci so se sto skrpile za napad trgnaa da go "ovojuvaat", izginaa skoro site, a telata na ukrainskite vojnici lezele so denovi na toj ostrov... izgubija desantni camci, helikopteri, tehnika, visoko obuceni specijalni sili, padnaa na ruska namestaljka.
pouceni od toa iskustvo, ne znam bas dali ovojpat ke potrcaat da go osvojuvaat napusteniot ostrvo i euforicno da proglasuvaat pobeda-pak... nekako baegi zaebano gi razlupaa rusive, edino zeleniot da se podmoca od srekja na televizija i da proglasi deka so "osvojuvanje" na ostrovot edinstveno uste osvajanje na Moskva sledi...

Vazno zena mu se trti u London, so skapi canti i stikli, dodeka on se sminka a na televizija, pojavuvajki se u zeleni i maskirni maici nebare on licno do zadnja sekunda go branel zmiskion ostrov....

za zal vistinskata slika evropa ja krie a ukraina snima filmovi vo koi nikoj vekje ne veruva. 
namesto da mu se dade humanitarna pomos na Ukrainskiot narod, im se m'knat topovi i raketni lanseri, nebare malce ukrainci izginaa pa pa daj uste nekolku iljadi za da bide London zadovolen... 

steta za takva golema i bogata zemja, ja vodi nekoj idiot , zelen, koj ne e ni ukrainec, ama toa e  moderno denes, neli znaeme po nasive nastani, taka da , krajot im e ne bas srekjen...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Jул 19 2022, 04:12

Украина ... ???!!! - Page 23 1653481761-1653478730-karta-napada-750x369

spored kartava, ima dobri sansi Ukraina da ostane bez izlez na crno more... odnosno voopsto, na more.
uste Odesa, i, ova crvenovo krajbrezje koe ne e voopsto naivno i ima dlabocina kon kopno, ako se spoi so Prodnestrovie odnosno Transnistrija, - del od Moldavija koj se odcepi od -Moldavija i e izrazito proruski posto se u stvari- rusi.... izleze Rusija na Dunav.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Jул 19 2022, 04:29

Ukrainski , moze da se rece, ambicionzi brojki, okolu ruskive zagubi do - zavcera
Украина ... ???!!! - Page 23 1658042918-991

dosta ambiciozno .
izgleda nemaat kontrola vrz tastaturava . 220 avioni...?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Jул 19 2022, 11:26

^^^

Заборавиле да напишат дека се пред портите на Москва Twisted Evil albino
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Jул 19 2022, 12:06

https://civilmedia.mk/zelenski-ushte-edna-ne-tolku-trezvena-izjava-za-navodniot-suden-den-za-ukraina-dojde-od-rusija-se-razbira-nikoj-ne-prifaka-takvo-zaplashuvane/

Тресе ли тресе зелени....

Глупак, кога неќеше да ги спроведе договорите од Минск (за кои Петрошенко неодамна јавно призна дека биле само купување време) кои не ни беа толку неповолни за Украина( за разлика од тоа што северџаните потпишуваат) сега е на добар пат да тој или некој друг во име на Украина потпише срамна безусловна капитулација а во најлош случај и престанок на постоење на Украина како држава.....

... а заплашувањето е сериозно, ако мисли дека е гола вода нек слободно удри на Крим... изглеа не му е јасно дека Русија сега засега не води озбилна војна туку со „мали“ ресурси си експериментира ко на полигон  и патем секојдневно освојува нови територии,,,

...а она крстењето во еу, сад, санкциите, донациите.... изгледа не чул за црногорското „уздај се усе и у своје кљусе“... зошто само прашање на време е кога сета таа „подршка“ која патем е прескапа полека но сугурно ќе ја снемува па ќе остане само на декларативна осуда на Русија која всушност ништо не значи (исто ко што и европјаните нас не тапшаат по рамо а од друга страна не  убедуваат во друго)

...стварно ли глупакот си мисли дека европјаните ќе дозволат да ради украина горат нивните градови!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Саб Aвг 13 2022, 22:07

fuj , ruski gas, fuj..  Laughing Laughing Laughing

ako vo upaljac se najde ruski gas, vednas da se frli!

dodusa, nie ke se praime pametni, ama svabovite UVEZUVAAT ruski gas, da mozat i gakjite ke gi simnat samo za da im vleze, sto povekje, 
energens...

stvarno paranormalna rabota.
nie ovde, se traskame od zemja nepotrebno
cernogorcine i juznine, primaat li primaatruski turisti na moreno, ne da im e kako voda na susa potrebno, ako treba i ke se naguzat samo da im vleze rusin so pari.

svabovine i pokraj se' i seta podrska za jadna li ukraina, prosto se ligavata za nekoj kubik gas , ruski.

a nie.....


https://republika.mk/vesti/Makedonija/Makedonija-ja-povleche-soglasnosta-za-pochesen-konzulat-na-rusija-vo-bitola-moskva-najavuva-vozvratna-reakcija/

dodeka taka ne mislat pak, ovie..

https://republika.mk/vesti/svet/germanija-protiv-zabranata-za-patuvanje-na-rusite-vo-eu/


i sea , koje ovde lud, zbunjen, i EBAN?!

ps: konzul, definicija,

Титулата Конзул се употребува за официјални претставници на владата на една земја на територијата на друга земја, вообичаено во функција на помагање и заштита на граѓаните од земјата на Конзулот, и за олеснување на економските односи и пријателството помеѓу народите на земјата кајшто е назначен и земјата која ја претставува. Ова го разликува конзулот од амбасадорот: додека амбасадорот е претставник на шефот на државата од земјата која го испраќа во земјата домаќин и е единствен и главно се грижи за дипломатските односи, конзули и конзулати може да има повеќе, на пример во поголемите градови, и се грижат за помош на сопствените и граѓаните на земјата домаќин за патувања, соработка, размена итн.

znaci i da se tepas so nekogo, nekogas ke moras i na masa da sednes.
nie so rusive ne se tepame, a nemame ni nesto posebna sorabotka.
ama otvorena komunikacija, ako vekje nekjeme rusi, treba da ima.

do dusa, za vakvi odluki od "kosmicki" razmeri, ocekuvano e, so ogled na toa KOJ e na vlast, i koj  ja vodi nadvoresnata politika..

svedeni sme na PLEMENSKI i KLANOVSKI mentalitet na poludeni i mentalno retardirani planinski ovcarski bandi , pa takvi se i odlukite...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Aвг 17 2022, 23:13

https://kanal5.com.mk/ukraincite-najavuvaat-kontraofanziva-go-objavija-i-datumot/a543071

По ли кој пат веќе....
... да не најавуваат украинско напредување кон Киев и западна Украина... Twisted Evil Twisted Evil

... заебанција на страна ... се повеќе западни медиуми и „неофицијални“ западни извори укажуваат на неизбежниот украински воен дебакл, губење на се повеќе територија,  полска анексија на западните делови и во блиска иднина драстично намалување на воената помош.... а тоа дека со некое супероружје ќе напраеле пресврт се само влажни соништа...
..по се изгледа САД ја остварија целта, од една страна ја турија ЕУ и нејзиниот економски потенцијал на колена а од друга страна Русија и Кина се се поблиску, малку Турција им ремети но којзнае можда и тоа е дел од планот ... а зелениот кловн кој е само крпа за еднократна употреба е пуштен низ вода...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Spray Саб Aвг 20 2022, 22:34

Украина и денес поседува солиден број на активни нуклеарни реактори, се разбира од советско време и технологија.
Чернобил поседува неколку кои се угасени а еден е уништен. Останатите функционираат.
Под руска контрола се Чернобил и Запорошката нуклеарна централа, која е активна, во функција и е изградена врз 6 реактори. Од тие 6 половина беа привремено исклучени а три се активни и ден денес.

Украинсите сили секојдневно испалуваат ракетни проектили на централата. Кој се разбира, во основите на принципите на дизајнот на овој вид на централи, може да разбере дека треба многу силно експлозивно полнење или  супер прецизен погодок си силна ракета да се направи посериозна штета.
Нуклеарните реактори и самата централа се во огромни количини бетон, за заштита од радијација.  Тој бетон е сериозна заштита и треба многу повеќе од класична артилерија или неводени ракети да се направи продор до целта. Иако оваа опасност е малку веројатна сепак теориски постои, 
Но, тоа не е вистинската опасност. Поранлива цел е нуклеарниот отпад . Најверојатно целта на нападите се да се префизвика радијациско загадување. До нуклеарна експлозина не е возможно да се дојде, со гранатирање на централата.  Но, со разнесување на контејнерите со нуклеарен отпад или осиромашено нуклеарно гориво, употребено, и тоа како може да се нанесе штета.

Една теорија е дека , украинците, со помош на западните сојузници, испалат Химарс водени ракети или слични на централата и да предзивикаат радиоактивно зрачење кое би имало ефект на најблиската околина но и пошироко ако влезе во атмосверата и да биде понесено од возушните струи. Претпоставката е дека ако се отвори заштитата и се распрска нуклеатниот отпад , цел свет ќе биде запознат со настанот-дека има радијациска хаварија и најверојатно со ветрови со неповолен правец по проруските сепаратистички републики и самата Русија. 
во таков хаос, лесно може да се долие масло на огнот, односно да се отворат опции  за дополнително загадување- нуклеарен отпад донесен од други места да го зајакне ефектот против руските земји, и онака веќе централата би била небезбедна и зрачи, па зошто и да не зрачи дупло повеќе.

Оваа варијанта им е позната на русите и затоа толку  срчано ги бранат и Чернобил и Запорожје.

од друга страна, од чернобил нема да има никакво производство но Запорожката централа која е најголема во Европа, може да произведе многупати повеќе струја за потребите на Донбаскиот и Луганскиот регион односно таканаречени републики. Со тоа опстанокот на овие региони се зајакнува, и тие стануваат енергетски независни, од Украина или Русија. 

Тоа е секако причина зашто Украинците сакаат да ја запрат работата на централата, затоа што се свесни дека ја губат а има непроценлива и извонредно корисна вредност.


Но не постои точна претпоставка колку високо би се кренала радиоактивната прашина, 
на пример, ако радиоактивниот материјал се крене на висина од 500 до 1000 метри, и јавне одредени возушни струи и ветрови кои би ги однеле кон исток, никој не може да предвиди промена на правец, губење на интензитет на сила итн. Или пак ако за украинците ветровите се поволни па одлучат да ракетираат да би кренале радијација која би се кренала на 2000 метри и дувнала кон Русија, никој не може да пресмета што ако се крене радијацијата на 7000 метри каде на пример, ветровите имаат различен правец кој е неповолен за украинците?

Временската прогноза посебно со сателитска подршка  е доста предвидлива денес и релативно точна.

но, ракетните удари може да игнат премногу радиоактивна прашина која напаѓачот не ја предвидел и дел од таа радијација да му се врати.


На украинците им станаа уште Ривне, Хмелницки и Јужно Украинската нуклеарни централни, од кои првите две на запад од земјата но последната е на дофат на руските сили.

самата идеја да лансираш ракети на нуклеарни централи е надвор од умот поготово што е на твоја територија.
Зеленски мора да има и некој психички проблем покрај проблемот што 20 проценти од земјата која ја води, му се окупирани и анектирани за подолг период. А светот имам проблем со резонирањето  очигледно. Ако една Фукушима беше тригер да една Германија одлучи да ги угаси своите нуклеарни централи, како опасни, после јапонскава катастрофа да прејде на зелена енергија, десетици илјади километри далекуод Јапонија. Што би се случило да се појави повторно чернибил ефект ама посилен од оној во 1986   на границите на ЕУ?
некому дефинитивно му треба освестување со кофа ладна вода за да не отиде светот во нуклеарна увертира пред нуклеарна војна, ако таква воопшто и биде потребна , откако ќе почнат да им светат и врапците на гранка, во Чешка, Полска, добар дел од Германија, балканот, скандинавија а можеби и пошироко.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 23 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 23 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот