ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кој го собори малезискиот авион над Украина?

+3
Arhimed
concrete
king
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Guest Саб Aвг 09 2014, 21:03

Нешто деновиве не сум во тек со некои актуелности поврзани со соборувањето на малезискиот авион над Украина. Знам дека на невидено се крена голема врева од западните медиуми дека зад тоа стојат руските сепаратисти во Крим, знам дека дојдоа меѓународни експерти на местото на трагедијата и, одеднаш... молк. Дали некој има некоја понова информација за некакви резултати од истрагата?

Патем, поздрав до сите на Ветерница. Smile 

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Guest Саб Aвг 09 2014, 21:05

невен напиша:Нешто деновиве не сум во тек со некои актуелности поврзани со соборувањето на малезискиот авион над Украина. Знам дека на невидено се крена голема врева од западните медиуми дека зад тоа стојат руските сепаратисти во Крим, знам дека дојдоа меѓународни експерти на местото на трагедијата и, одеднаш... молк. Дали некој има некоја понова информација за некакви резултати од истрагата?

Патем, поздрав до сите на Ветерница. Smile   

Во нешто ја утнав командата и отворив нова тема, иако има наслов за Украина. Молам постот да ми се премести таму.

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by king Саб Aвг 09 2014, 21:11

невен напиша:
невен напиша:Нешто деновиве не сум во тек со некои актуелности поврзани со соборувањето на малезискиот авион над Украина. Знам дека на невидено се крена голема врева од западните медиуми дека зад тоа стојат руските сепаратисти во Крим, знам дека дојдоа меѓународни експерти на местото на трагедијата и, одеднаш... молк. Дали некој има некоја понова информација за некакви резултати од истрагата?

Патем, поздрав до сите на Ветерница. Smile   

Во нешто ја утнав командата и отворив нова тема, иако има наслов за Украина. Молам постот да ми се премести таму.

Нема потреба од преместување на постот (патем ..опција за преместување на пооделни постови во оваа верзија на софтверот ... не постои)... иако е овој настан дел од украинските искомплицирани и преплетени  настани сепак е доста занимлив и заслужува посебна тема.

.. за соборувањето ...
..како што негде по нетов прочитав .... се шпекулира или спинува или којзнае што дека на остатоците од авионот се забележани и траги на дејствување од авионско вооружување!!!!!!!!?????
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Саб Aвг 09 2014, 23:22

..авионот дефинитивно е соборен. Тврдењето дека е тоа со БУК е малку шпекулативно, земајќи во обзир колкава е количината многу јак експлозив  на неговата боева глава и последиците на авион  каков е Боеингот 777.  После тоа  лансирањето на таква ракета не е ко пукање во воздух и бара функционирање на многу сложен систем кој не може да остане незабележан од небото, неважно чив е.... Присуството на авиони во коридорот, русите дури го потврдија и типот и го документираа летот  е  исто многу  индикативно и необјасниво со прости реченици.
Се е многу закукуљено замумуљено. Русите немаат ама никаква причина, да направат ваква глупост во корист на својата штета, дури и ако се земе во обзир словенската душа, вотката и присуството на лудите козаци.
Не се јасни ни украинците ни нивните ментори...
Извесно е дека украинците, дал трезни , дал пијани го направиле тоа. Имаат веќе и една слична референца во тој смисол...
Гледав некои видеа , од некој канадски снимател , https://www.youtube.com/watch?v=WIoH0Ep6XkU      каде има некакви дупки на една оплата , ама некако калибарот ми е многу мал за топови од 30 мм какви би требело да имаат дотичните сухои..
http://en.ria.ru/military_news/20140806/191783761/MH17-Brought-Down-by-Air-to-Air-Missile-Finished-Off-by-30-mm.html
Таканаречените црни кутии се најдени , но никој не кажува што има запишано во нив. А снимаат се дури и разговор во кокпитот и мал милион други податоци, од кои буквално може да се реконструира се. А  Б777 е релативно многу нов авион така да ги има последната генерација такви направи. Моторите,ако на дотичниот авион се Ролс Ројсоови и по своја линија би требело да праќаат податoци во фабриката во Англија  што се случува со нив..., но тој тип има и Прат Витни и Генерал Електик мотори, ама незнам дали и тие ја имаат таа можност.
Факт е дека американците ќутат, тоа кажува се.... Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Во секој случај пробаа да го копираат гаврило Принцип.., незнам колку успешно.., жали боже за сите оние деца и патувачи на одмор кои изгинаа... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Guest Нед Aвг 10 2014, 01:00

concrete напиша:..авионот дефинитивно е соборен. Тврдењето дека е тоа со БУК е малку шпекулативно, земајќи во обзир колкава е количината многу јак експлозив  на неговата боева глава и последиците на авион  каков е Боеингот 777.  После тоа  лансирањето на таква ракета не е ко пукање во воздух и бара функционирање на многу сложен систем кој не може да остане незабележан од небото, неважно чив е.... Присуството на авиони во коридорот, русите дури го потврдија и типот и го документираа летот  е  исто многу  индикативно и необјасниво со прости реченици.
Се е многу закукуљено замумуљено. Русите немаат ама никаква причина, да направат ваква глупост во корист на својата штета, дури и ако се земе во обзир словенската душа, вотката и присуството на лудите козаци.
Не се јасни ни украинците ни нивните ментори...
Извесно е дека украинците, дал трезни , дал пијани го направиле тоа. Имаат веќе и една слична референца во тој смисол...
Гледав некои видеа , од некој канадски снимател , https://www.youtube.com/watch?v=WIoH0Ep6XkU      каде има некакви дупки на една оплата , ама некако калибарот ми е многу мал за топови од 30 мм какви би требело да имаат дотичните сухои..
http://en.ria.ru/military_news/20140806/191783761/MH17-Brought-Down-by-Air-to-Air-Missile-Finished-Off-by-30-mm.html
Таканаречените црни кутии се најдени , но никој не кажува што има запишано во нив. А снимаат се дури и разговор во кокпитот и мал милион други податоци, од кои буквално може да се реконструира се. А  Б777 е релативно многу нов авион така да ги има последната генерација такви направи. Моторите,ако на дотичниот авион се Ролс Ројсоови и по своја линија би требело да праќаат податoци во фабриката во Англија  што се случува со нив..., но тој тип има и Прат Витни и Генерал Електик мотори, ама незнам дали и тие ја имаат таа можност.
Факт е дека американците ќутат, тоа кажува се.... Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Во секој случај пробаа да го копираат гаврило Принцип.., незнам колку успешно.., жали боже за сите оние деца и патувачи на одмор кои изгинаа... Cool

Горе-долу и јас сум на таа линија на размислување, според која Русија (или нејзините марионети на Крим) не би имала ама баш никаков интерес да го стори тоа. Мене логиката ме носи накај косовски „Рачак“ или сараевско „Маркале“, каде свесно се жртвуваа невини луѓе за да се придобие наклонетоста и симпатиите на западот, односно да се демонизира спротивната страна. Останува впечатокот дека по првичната врева и обвинувања кон Путин, одеднаш Американците стивнаа како јагниња. И... главна тема стана еболата во Африка. Чудно, прилично чудно...

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Arhimed Пон Aвг 11 2014, 19:48

Поздрав до Невен, се надевам ќе развиеме дискусија овде.

За летот MH370 кој исчезна исто така ништо не се знае.

Ме интересира која информација е точна, дали коридорот бил редовен, или бил преместен коридорот на летање врз бунтовничка територија, како што пренесе РТ.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Arhimed Сре Aвг 13 2014, 20:50

РТ со прашања до Украина и САД http://rt.com/news/174496-malaysia-crash-russia-questions/
1. Why did the MH17 plane leave the international corridor?
2. Was MH17 leaving the route a navigation mistake or was the crew following instructions by Ukrainian air traffic controllers in Dnepropetrovsk?
3. Why was a large group of air defense systems deployed to the militia-held area if the self-defense forces have no planes?
4. Why did Kiev deploy BUK missile systems on the edge of militia-controlled zones directly before the tragedy?
5. On the day of the crash Kiev intensified Kupol-M1 9S18 radar activity, key BUK system components. Why?
6. What was a military plane doing on the route intended for civilian flights?
7. Why was the military jet flying at so close to a passenger plane?
8. Where did the launcher – from the video circulated by Western media and showing a Buk system being moved allegedly from Ukraine to Russia – come from? As the video was made on the territory controlled by
9. Where is it right now? Why are some of the missiles missing on the launcher? When was the last time a missile was launched from it?
10. Why haven’t US officials revealed the evidence supporting claims that the MH17 was shot down by a missile launched by the militia?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Arhimed Пет Aвг 22 2014, 20:31

Летот МХ370 за Кина исчезна, најверојатно во Индискиот Океан.

Од летот МХ17 ги најдоа кутиите, излегоа првични резултати на 26/27 Јули и ... толку.

До каде е истрагата?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by чучулига Саб Aвг 23 2014, 20:30

Пребрајте, некој романски истражител имал збор.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Arhimed Чет Сеп 11 2014, 18:53

Излезе првичниот извештај од Холанѓаните. Ама нема детални анализи.

Сеуште се пазарат со Русија?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Чет Сеп 11 2014, 20:30

Arhimed напиша:Излезе првичниот извештај од Холанѓаните. Ама нема детални анализи.

Сеуште се пазарат со Русија?

Не сега повеќе изгледа дека се мислат и думаат како да излезат од шумата каде залутаа, а во која ги налутија многу лекомислено волците, ко што вика Тони Брентон, бившиот британски амбасадор во Русија.
http://www.fakti.org/globotpor/brenton-zapad-je-zalutao-u-ukrajinskoj-sumi-a-boji-se-ruskog-vuka-kojeg-je-razljutio
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by king Сре Окт 29 2014, 21:55

Што тоа се шушка ... дека авионот е соборен од друго летало ...

..уствари ..до кај е со истрагата .... го дуваа ли дуваа балонот ... ама некако ненадуван издиши.. пуштал на сите страни ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Чет Окт 30 2014, 09:22

king2 напиша:Што тоа се шушка ... дека авионот е соборен од друго летало ...

..уствари ..до кај е со истрагата .... го дуваа ли дуваа балонот ... ама некако ненадуван издиши.. пуштал на сите страни ..

шушка се шушка, свашта се сушка кинг,......ама врв на бизарноста е приказната која почна да се вергла дека РУСИТЕ  , проклетите руси, ја измислиле еболата во своите менгеле лаборатирии и сега почнуваат да го тероризираат светот. Тоа бе чоек има напишано глупо американец. Ова станува веќе смешно.
А па ти очекуваш дека некој ќе ти каже дека авион кој од некои нејасни причини се мотал во сообраќаен коридор испукал ракета која завршила во еден од моторите на Ербасот..., кој потоа не можел да се стабилизира, влегол во стрм ковит, и бидејќи не е акробатски авион , туку воздушен автобус со структура од флис-папир, десетина секунди потоа почнал да се распаѓа и комада...Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by reiter Пет Ное 14 2014, 23:47

сега веќе нема бегање од одговорност
Кој го собори малезискиот авион над Украина? Avio_k10
infomax.mk/wp/?p=18974
reiter
reiter

Posts : 166
Join date : 2014-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by king Саб Ное 15 2014, 02:50

reiter напиша:сега веќе нема бегање од одговорност
Кој го собори малезискиот авион над Украина? Avio_k10
infomax.mk/wp/?p=18974

Што чоек ќе беше пилотот на воениот авион кој пука во патнички авион ...
...кај ќе му оди душата на проклетињата .... се да му е..м... и на тој што му наредил таква гнасна работа ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Саб Ное 15 2014, 09:55

...малку е шпекулативна сликава...,има ли некаде податок кој е изворот. Прво исечоците не потекнуваат од иста снимка, двомоторниот патнички авион и она што би требело да биде нешто ко Миг-29 кој испалува ракета од под лево крило. Мигот е на мноогу помала висина , барем према фотките. Значи може да биде био кој патнички и било кој миг  додека не ги видиме и патоказите на тлото....
Второ , ако  некој успаел ова вака да го сними..., тогаш тој е веќе господар на светот...., а таков мислам уште нема....барем мислам Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Незнам зошто толку шамата околу некои фотографски докази кога точно се знае кој и зошто утепа толку народ...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by кнез Саб Ное 15 2014, 11:44

concrete напиша:...малку е шпекулативна сликава...,има ли некаде податок кој е изворот. Прво исечоците не потекнуваат од иста снимка, двомоторниот патнички авион и она што би требело да биде нешто ко Миг-29 кој испалува ракета од под лево крило. Мигот е на мноогу помала висина , барем према фотките. Значи може да биде био кој патнички и било кој миг  додека не ги видиме и  патоказите на тлото....
Второ , ако  некој успаел ова вака да го сними..., тогаш тој е веќе господар на светот...., а таков мислам уште нема....барем мислам Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Незнам зошто толку шамата околу некои фотографски докази кога точно се знае кој и зошто утепа толку народ...
Ама де. Smile
Мотивот е јасен, и се знае кој го искористи во најважната битка што се одвива во модерниот свет-пропагандната(мислам додека не дојде до вистинската).
Кој ги искористи Рачак Меркале,сечењето глави на новинарите во Сирија и Ирак........тој и ги произведе,секако не чекајќи тие да му паднат од небо.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Саб Дек 13 2014, 09:22

concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 09:25

..I da ima dokazi rezultatot vo dogledno vreme nema da promeni nisto na terenot..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 09:36

inaku, megju prvite koi pocnaa otvoreno da komentiraat za ukrainskata vmesanost za soboruvanjeto na avionot se- germancite.
dovolno e samo malku covek da bide zapoznat/potkovan so znaenje za da bidat nekoi raboti jasni, od tehnicki karakter, no tuka ima I eden drug aspect a ne samo borbeno tehnicki: molkot na ICAO, info od FDR, kade e tuka TRACON , kade se izjavite od ACC nad zonata kade e "neutraliziran" I uste mnogu drugi informacii koi treba da ja popolnat slikata-mozaikot.


VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by concrete Саб Дек 13 2014, 09:45

..јасно бе и тука нашите маленкости не можат да направат ништо, но тоа не ни пречи да си се сметаме во 5% на човештвото што ЗНАЕ КАКО СТОЈАТ РАБОТИТЕ... Very Happy Very Happy Very Happy
Време е Господ пак да ја пушти големата вода и да испере ова говнава.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 10:19

mislam deka imase eden potpis , cinam, na ovaa cuculiga bese.. "sega znam deka nisto ne znam" Razz ..  epten e cool , ama  bi bil glupo nekoj koj bi zastanal samo na toa, da doznae deka u stvari nisto neznae Smile..
zatoa coek, kopa, bara, prasuva, istrazuva.. I toa mozebi e ona sto go ispravilo na dve noze, ljubopitnosta., inaku ke si lovevme sitnu divljac, na sve cetiri .
nebitno.

poentata  mi e: ( ke se obidam da napisam komentar koj bi go razbrale I po-nestrucnite clanovi posade Wink )

zapadot ima razvieno standardi koi gi nametnuva kako -univerzalni I seopfatni. A toa znaci, deka, na primer, ako nekoj saka da proizvede auto koe ke se prodava po svetot treba da zadovoli barem ona sto se bara po NCAP ( onie "zvezdici" za sigurnost.) odnosno crash test.EURO NCAP. A ne Kineski krash test..

Ako ne e napraven I sertificiran rezultatot po crash -test ne moze nikakva kola proizvedena vo nekoj kineski pogon, da bara pazar vo Evropa.
(FALA BOGU pocnaa I kaj nas nekoi standardi da se odrzuvaat, za da ne ne' preplavat so tursko-kineski wanna be koli.Ili onie "legendarni " zastavini, koi namesto slavno da zavrsat kako nostalgicni oldtajmeti-seuste se dozvoluva registracija na ...jugo..? )


 znaci, avtomobilskata industrija IMA eden ednostaven test koj odreduva kolku "zvezdicki" za bezbednost pri sudar, ima sekoj avtomobil  ( kolku povekje zvezdicki-podobro).
toa e najkratko sto mozev..

e sega: avio-forenzikata, si ja rabotat megjunarodni komisii, nacionalni komisii I strucnjaci od kompanijata koja go izrabotuva aparatot.

znaci ako se raboti za BOINGOV system, NEOPHODNI se boingovi strucnjaci na terenot:

a , kade e sedisteto na BOING? USA...
Sto izrabotuva BOEING? VOENI VOZDUHOPLOVI naracani spored programata I potrebata na voenovozdusnite sili na SAD!.

Ogromen e procentot na  borbeni lovci, jurisnici, bombarderi I toa vo sekoj segment na US military ( armijata, VV/PVO, mornaricata , marincite..!)toa znaci deka dlaboko se "ukopani" so sponzorstvo I pari za proekti- a da objasnam sto sakam da kazam konecno: GOLEM BROJ na TEST piloti, flight inzineri, tehnicari , od voeniot sostav se penzioniraat kako boingovi strucnjaci.
nebitno.

I NEKOJ ke pomisli deka voen TEST pilot za F// serijata na boingovi lovci, ispraten vo Ukraina, ke bide "krajno objektiven" I ke "sudi" krajno civilno, za da izleze "vistinata " na svetlo?

Vo vakvi slucai, vistinata NE SE gleda od "satelitski snimki" ili nagadjanja od BAbi Vangji.   Se vrsi TEMELNA povekemesecna istraga.A taa isrtraga  SEUSTE ne e ni zapocnata temelno: najdena e FDR, a kade e ispituvanjeto na motorite, tragite na materijalot, kontorlata na  vozdusniot prostor- zonata koja go prezemala avionot. I uste mal million detalji koi znacat mnogu.!

ILI: ako zapad nametnuva strucna ekipa za istraga koja spored ( citaj: zapaden crash-test standard Smile  ) odredeni pravila I standardi no so rizik nesubjektivnost, ke :utvrdi deka rusite go urnale avionot... sto moze tuka da se promeni? znaci ne postoi druga organizacija koja mzoe da se meri so krash testot na ADAC na primer, I tie ne priznavaat nisto drugo , kako sto ne postoi druga strucna sluzba koja moze da kaze nesto za BOEING osven- onie sto ke dojdat direktno od Boing..

NO!

tuka lezi novinarskata "zamka" vo koja samite kvazi novinari se fakjaat..

Kako ke utvrdi "civilen " inspector deka avionot e urnat? takvo nesto moze da se donese samo kako zaklucok na zbir od site poedinecni ispituvanja , da pomognam:
-motoristite ke utvrdat dali motorite vednas prestanale so rabota, dali se unisteni od nadvoresen factor, ( granata, proektil) ili prekinale so rabota koga tresnale na zemja
-drugi ke kazat dali trupot e dezintegriran vo vozduh ( mozna bomba vo samit avion) ili korpusot se raspadnal po padot..
- treti ke kazat sto e pronajdeno na FRD .. I se sto e zabeleno za sotojbata na gorivoto, visina na let , brzina, sensori za pizar I se si sesto itn, za komletna slika..

I na kraj bi se obidele da kazat nesto. no daleku od "tvrdnjata" deka e urnat - pa odozgora uste so kakvo tip na proektil e urnat. Toa e glupost.


NO! ako se najde makar najmal trag deka e urnat so voen avion, istragata treba da trgne od taa tocka- da se najde izvorot da se ispita , da se razive istraga!

a ne , prvite pretpostavki I tresenja zeleni da stanat I edinstveni , a sekoj sobirac na covecki ostatoci na teren da donese zakljucok deka rusite ( ili ukraincite) go butnale avionot..
samo zatoa sto e sobirac na coecki ostatoci po "megjunarodno-zapaden"  standard, pa drugite ne gi priznavaat. ama ovoj ima pravo I da pretpostavuva, I toa moralo da bide -tocno...


Za kraj: vo red e da dojde ekipa od US/EU/Boing/ da istrazuva. I nikoj drug da ne moze da se meri so niv.... nisto ne moze da se meri so koka kola, neli..
no isto taka e ok da se razgledaat detalnite I krajno logicni analizi na voenite eksperti  koj iznesuvaat dokazi ,  za raboti koi nema utvrdena  belosvetska standardna agencija,  tuku od militarija na edna svetska sila,(RF) koja vladee so vozdusniot I vselenskiot proctor so svoja tehnika, svoi metodi, svoi standardi.
Ostanuva samo dali bi bile objektivni, ili ke ja teraat vodata na svoja..uups.. veterot na svoja veternica..
a nie obicnite smrtnici moze samo da si pisuvame vo nedogled, radi zabava , jebi ga.,.

PS: ali najjaki "sme " koga so "sigurnost" ke "dokazeme" deka avionot padnal "garant zaradi..| I deka "nema drugo mora da e toa.." I pred se, "garant e taka , samo zatoa sto ja pisuvam a koga ja pisuvam pisuvam samo vistina, vistina I nisto drugo.."..

ili, ete- se znae koj sece glavi , se znae koj prodava muda..uups.. oruzje na glavosecite, koj vaka, koj onaka, a be se se znae ,od rukav, I znaci I ova so avionov- garant e taka, I se znae...
ziveli!


Последната промена е направена од VOL на Саб Дек 13 2014, 10:34. Мислењето е променето 2 пати.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 10:32

VOL напиша:mislam deka imase eden potpis , cinam, na ovaa cuculiga bese.. "sega znam deka nisto ne znam" Razz ..  epten e cool , ama  bi bil glupo nekoj koj bi zastanal samo na toa, da doznae deka u stvari nisto neznae Smile..
zatoa coek, kopa, bara, prasuva, istrazuva.. I toa mozebi e ona sto go ispravilo na dve noze, ljubopitnosta., inaku ke si lovevme sitnu divljac, na sve cetiri .
nebitno.
Знам дека ништо не знам - Сократ
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by VOL Саб Дек 13 2014, 10:33

cuculiga be, aman.. Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by чучулига Саб Дек 13 2014, 10:36

Шо бе?

Неќам да има можност за заблуда па да ми се припишуваат паметни работи ко да се мои.

Не, не, не, никако!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Кој го собори малезискиот авион над Украина? Empty Re: Кој го собори малезискиот авион над Украина?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот