ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина ... ???!!!

+10
Фири
хан Ацо
Laba
Centarec
Il presidente
чучулига
Arhimed
concrete
кнез
punter ohrid
14 posters

Страна 22 of 24 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next

Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пет Фед 25 2022, 14:38

srekja pa Zelenski deneska se razmafral so belo znamence i pobaral da dojdat vo Moskva za da prifatele da stanat neutralna drzava...

e sega posto ja razbudija meckata, da vidime da ne i se zaarni, pa ke ostane samo na prcanje, ili ke prodolzi da im divee po selo.

da sakaa ovie od zapadov, ke ostane vo Ukraina i rusive nemase da smeat da gi pipnat. ednostavno taka e toa, znaat i ednit i drugite do kade im e cergata. 
DO-GO-VOR..

neka im e napomos hospod na civilive samo, ni tie ni nie ni izgleda bilo koj na svetot birale kakvi klovnivi ke givodat i vladeat. i vo kakvo sranje se sposobni da gi vovlecat.

https://360stepeni.mk/zelenski-go-povika-putin-na-pregovori/
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Фед 25 2022, 17:02

VOL напиша:srekja pa Zelenski deneska se razmafral so belo znamence i pobaral da dojdat vo Moskva za da prifatele da stanat neutralna drzava...

................
................

neka im e napomos hospod na civilive samo, ni tie ni nie ni izgleda bilo koj na svetot birale kakvi klovnivi ke givodat i vladeat. i vo kakvo sranje se sposobni da gi vovlecat.

Сега би кловнот да преговара... откако виде дека го навлекоа у безглава авантура и оставија да сам ги вади костените од огинот... слика и прилика на грузиецот му... изглеа му допрело до малиот мозок „што напраивме“
... комедијантот се разгракал дека е мета број 1... на крај од краевите што е неговиот живот побитен од било чиј  друг живот ... божество да не е тој...

... цивилите се ебаната странка никој не ги прашува за ништо...
... се фалат дека делат оружје на кој се ќе стигнат а забораваат дека многу брзо наскоро ќе им треба многу храна, вода, огрев, лекови и се и сешто за носителите на оружјето и цивилите... тек втор ден е залихите брзо се трошат а ќе нема од кај да стигнат...

... читам по нетов украинската војска ако такво нешто сеуште постои во прав смисол на зборот како се фали со огромни воени успеси ... убиле толку, уништиле онолку па чоек добива впечаток дека влегле во Москва и на суво го бричат Путин... Twisted Evil Twisted Evil

... се чаталат на сите страни а „непријателот“ им праи журка у главниот град...

... у вакви времиња сите страни лажат, сушат ...
...па и овие нашиве на власт не убедуваат дека рози ни цветаат у празните џебови...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Мар 01 2022, 06:37

bidnaa i pregovorite, vcera...
ne znam sto ocekuvaa, Putin si kaza, tri raboti, de-nazzi-fikacija,priznavanje na Krim i neutralnost na Ukraina. 
eden uslov ( da e pameten zeleniot) da prifatat ukraincite, ke ima uslov da popustat i rusite.
samo sto , ukraincite se samo figuri, a zelenski klovn na daljinsko.
dodeka narodot ne se svesti deka vlasa gi turkase 8 godini da i mocaat na meckana pred dupka, pa aj toa malce i da i prdat u dupkana, sea koga izleze meckana, grize, e grize..]

ama im se inzapomognaa vie evropljanivee... bas im se najdoa na jadnive ukrainci.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Вто Мар 01 2022, 17:43

https://vocentar.com/2022/03/01/%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BF/

Многу „самозвани“ аналитичари трубат ... не му оди по планот....
.. а од кај па тие знаат кој му е планот, тие ли го правеле па да тврдат „не му оди ... исто и за загубите ко да имаат ревизори на терен па бројат ... Twisted Evil...
... се тоа е пропаганда... а и хистерија...

... а што ако планот на Путин работи совршено?
... што ако досега „мекиот“ напад е само залажување... потез со кој украинската страна е натерана да се разоткрие и набие во неколку места?
... како што гледаме тоа и се случува, руските трупи си возат ко на туристичко разгледување, ги опколија  и набија украинците во неколку глувчешки дупки и најверојатно им следи страшен и брутален напад ... така да имаат сосема малку време да постигнат споразум со русите или да претпат енормно големи разурнувања и жртви...
..кога сме кај жртвите, украинската страна труби за цивилни жртви нои прашање е колку се тие цивили па сами се пофалија дека масовно го вооружиле цивилното население така што и тие сега се  легитимна воена цел..

... а пропагандата е само пропаганда, кој која страна ја зазел за таа страна работи и ја велича .. но таа е само краткотрајна утеха после која следува големо разочарување, доле на теренот   е вистината каква и да е која секогаш излегува на виделина...
... а пропагандата веќе е и смешна ... за факти се нудат обработени снимки од видео игри, сцени од ирак сирија, либија итн, сцени од филмови, руските загуби се множат со сто, украинските се минизираат, се читаат наменски срочени писма од наводно руски војници кој се посрале у гаќи од страв (а стравот е сосема нормална ствар за било кој учествува во вооружен конфликт, стравот се додека не прејде во паника е во ред, само лудак нема страв )

... се труби дека 400 платеници се пратени да го убијат зелениот ... грешка, пратени се скоро 100 000...
... да се потсетиме на чеченските војни и како беше отстранет нивниот водач генералот Дудаев...
...понатаму, чеченците беа екстремно непријателски расположени и закрвени спрема русите, а каде се сега.. му се колнат на верност на Путин... значи договор и се е можно...


... за крај, како и да е, војната е неубава работа, видовме и кај нас пред дваесетина години, додека од западот имавме ембарго на оружје само Украина ни помогна, на тоа треба вечно да им сме благодарни но благодарноста не значи и подржување на таму сомнителни власти, благодарноста е кон украинскиот народ и толку...

... она бугаристанското ослободување од старото железо не го рачунам за помош... тоа беше бонбона бизнис на бучко... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Сре Мар 02 2022, 06:28

a be golem nesto vlogot, za da bide se kako podmackano, ama ajde.
nekako epten cel svet go svrte protiv nego ovoj jahacov na mecki, 
brkaat rusi od sekade, gi brkaat od univerziteti, i zabranuvaat da igraat vo site sportovi , gi ignoriraat, gi izbegnuvaat, gi kaznuvaat bez sudenje, itn. dodusa nesto kako vo 1939 vo demokratska i napredna super razviena uest jurop, na celo so proevropskiot demokrat i filantrop, Adolf .H.
neli se se menja , pa i istorijava. imasenekoi kristalnacht, nekoi pogromi, nekoi zolti lenti, na racete, i tn.  Histerijava gi minuva granicive na solarniot sistem.
ne znam zasto nekoj americki grazdanin so rusko dzanam poteklo bi bil izbrkan od fakultet i deportiran samo zatoa sto e rusin. ispagja kako da im se pogodi ova pa sega site na juris - da se sotre plemeto rusko. 
se si mislam deka ovaa globalna rusofobija ke go nabiberi uste tolku ovoj vo Moskva. deka i invazijava mu bese so poraka "baravte-gledajte" ama moze i da se sluci, da evoluira vo masovna raspaljotka.
Coekot si kaza tri raboti- de nazzifikacija na Ukraina, neutralnost i priznavanje na Krim.
mislam deka ke bide zadovolen so dve eventualno i edna rabota koja i da e.
na primer, ako Zelenski, ukrainskiov precednik , prifati denacifikacija, toa znaci deka ke mora da gi predade fasistickite bandi vo paravoenite voeni formacii koi ubivaa civili od 2014 godina navamu. Toa mozda mu e najlesna opcija posto em ke se otarasi od vistinskite priciniteli i izazivaci za ruskava invazija- razni desni sektori, banderovci i nacisticki bataljoni. Krim , priznalm ne priznal, sekako nema da go vrati. a neutralnost i da prifati i da ne prifati, vo NATO ne vleguvaat so pola teritorija. A ako se otrasi od ovie sto 8 godini ubivaa deca i nevooruzeni civili, ke se spasi i samiot.Posto, mnogu verojatno, i onaka dobro podbrani od rusite, ako dojde do primirje posle povlekuvanje na rusite, ke udrat na se i sesto ,se ke im bide krivo, i moze da go pomodrat ovoj Zelenski.

Ako pak go priznae Krim, a ne saka da prifati neutralnost, i da gi denazzizira vie nazzi ukrainski, rizikuva da u gi istrebat do eden veke ufrlenite "specijalni naznacenija" lovci , potpomognati od ovie na Kadirov. pat pozicija. samo povekjeke trae ovaa avantura, se razbira na steta na dvete strani, samo sto izuzetna steta trpi tokmu ukraina.

ako eventualno prifati neutralnost, ke mora da ponudi garancii deka nema da se "popederci" i da gi zaebe rusive. 
pak ostanuva rusive sami da si gi ulovat  desnive, a za krim  bas gi zabole dali zelenski ke priznael ili ne. 

Izglea deka najdobro za Zelenski, kako evrein po poteklo, da napravi nekoja vlaska magija pa da se sluci da sam  gi zalovi neonacistite vo negovata militarija i da im gi predade na Meckata da gi pogali malce.
samo sto , bas taa varijanta mu e zivotoopasna i najrizicna od site.

sto i da napravi, desnicarive  neonacistive, ke mu ja skinat glavata za predavstvo. 

e na zdravje. neka se krsti , rusive da mu ja zavrsat raborava.

a vo megjuvreme, ne ke bese loso, "civiliziraniov" svet, namesto da lovi rusi vo sportot , biznisot, kulturata ( i direktorot na berlinskata filharmonija e izbrkan oti bil rusin!) da zapocne so HUMANITARNA pomos na ukrainskiot narod, zatoa sto za brzo vreme ke ogladnat o ozednat.barem toa.
a ne da "prakjaat" avioni, za koi se ispostavi deka bilo svirka, dosle pilotite ukrainski vo polska koja im vetuvala ne znam kolku komada dvaesevetki i slicno, i nisto. 

sramota, EU se zagnala da kupuva oruzja namesto da pomogne na narod. baska ne ni kupuvaat nitu davaat toa sto im treba na ukraincite, samo lazat, kako i dosega.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Мар 02 2022, 14:03

ама им го спопикал

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3882199/srbin-postavio-na-americke-sajtove-slike-bombardovanja-foto

... а цензурата одма го избришала ... ама касно, ефектите се постигнати ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пет Мар 04 2022, 06:12

vazno uvedoa i zabrana za nekoj si dab star 200 godini, koj go posadil Turgenjev, taka li se vikase onoj ruski pisac ili poet sto li bese, pred -dveste godini, ama oti bil rusin, znaci i dabon bil ruski, i go-zabranile.
nekade po Germanijava izgleda bese, histerija do jajnici.

pak nekade nie po pat ke naebeme so cenive, ukraincite vekje nabrljaa debelo, uste ne mozat da se sozemat sto gi snaslo, doprva ke se osvestat kakva "pomos" im se site nakolu, neli dodeka se navivase, "idi prdni i na meckana, idi pomocaj i se, nisto ne ti moze,more odi kloca mavni i dodeka spie..." 
e sega meckana izleze i prca li davi li grize li.... site si najdoa drvo da se kacat, a jadni ukrainci im snema drvo , pa sega trcaat okolu drvo kaj so se kacija raznorazni englezi, svabovi, kanadgjani poljaci i ostali. i pak odozgora uste vikaat, " trcajte okolu drvo, ama i zastanete da i zacukate boks na meckana, nie navivame za vas i odozgora i orevi ke vi frlame za da ja gadjate meckana..".

gospod napomos na ukrainskion narod. za greota.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Мар 05 2022, 14:04

Русија: Украинските националисти ја спречуваат евакуацијата на цивили

https://www.slobodnaevropa.mk/a/31737601.htmlСосем нормално дека ќе ги спречуваат ги користат за пропаганда!
... обиколени се, сардисани се, нема кај да одат па се кријат позади цивили,  присуството на цивилите им е единствената надеж дека нема за кратко време да бидат збришани...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Мар 08 2022, 06:20

a be....
kako velat. denes ima dva vida vojna,odnosno dva vida pobedi.. 
ednata e propagandna  a drugata e realna.
samo edna od niv e vazna....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Мар 08 2022, 06:51

Украина ... ???!!! - Page 22 Images?q=tbn:ANd9GcT3lAfhshN4_uPaKx4gneFo8Mb-lpMXVHm9eA&usqp=CAU
Gica Bonaparta: "Drang nach Osten!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Мар 09 2022, 02:29

https://denesen.mk/otfrlen-predlogot-od-varshava-pentagon-odbi-da-gi-primi-polskite-borbeni-avioni-mig-29-i-potoa-sad-da-i-gi-isporachaat-na-ukraina/

Обидот на Полска за воено профитерство изглеа пропаѓа...
... сакаа во име на некаква си помош да се ослободат од којзнае колку старите руски воени авиони што ги имаат а на нивно место да добијат за ЏАБЕ амерички воени авиони ... ама па и америте не пијат нафта, таму нема ништо за џабе, плати па клати....


... понатаму... од деновиве на  сите фанфари фалењето дека конечно западот се обединил полека но сигурно стигнуваат поинакви вести ..имено Турција тера своја политика ја заболе за некаква си ЕУ која со децении ги дупи, во ЕУ се слуша разногласие, од санкциите најголем профит ќе има америка додека европските земји веќе почнаа да го плаќаат цехот, рускиот граѓанин е навикнат на ограничувања додека на разгалените и расклашени европјани тие претешко ќе им паднат, нека само им потрае кризата и се поголемото удирање по џебот на граѓаните па ќе се соочат со масовни протести на улиците...
...
https://mk.tv21.tv/borel-eu-nema-da-zabrani-uvoz-na-energija-od-rusija/

https://www.slobodenpecat.mk/orban-ne-mozheme-da-funkcionirame-bez-ruska-nafta-i-gas-ne-go-zabranuvajte-uvozot/

https://tocka.com.mk/vesti/404057/germanski-minister-energicno-protiv-embargo-vo-toj-slucaj-sledi-teska-kriza-vo-evropa-treba-da-se-predoci-sto-znaci-toa

... а ние ... ко и секогаш у секоја криза, отпрво ќе пцуеме, малку гужви по маркетите и пумпите ќе се навикнеме, ќе се помириме, ќе речеме ... добро, може и полошо да биде ... и ќе тераме ко да ништо не било...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Чет Мар 10 2022, 03:05

upss...

bio laboratorii za patogeni, virusista, bolestinje... se i sesto...?
baska ovie imale dokazi, a amerive si svirkaat u nebo..?

ke bide interesno ako ukrainskive desnisektorasi se obidat da izvedat nekoja "akcija" vo ocaj, vo smisla na , diverzija na nesto radioaktivno, biolosko, hemisko ili slicno pa da se obidat da isceniraat demek ruski napad. Sto ne e iskluceno neli i ruskive sluzbi da gi nasankaat demek ukraincive napraile takva gjurultija.

ama spored seto ova dosega, Lavrov izgleda baegi seriozne, i muva ne go lazi za nisto drugo osven ona sto tie si go baraat, Putin e seriozno ozbiljen, kaj pljuka ne lize, i rabotava ide natamu, samo "jedan pogresan korak" na i onaka razljutenana Moskva, i vojnava ke zavrsi mnooogu brgu. 
ke gi udavat ko macinja u kada i onaka gi opkolija pa kao nat i go daj mi go ke si igrame, koridori ova ona.
okolu 10 procenti od ruskata vojska e angazirana vo ovaa vojna, i toa ne so full intenzitet.  Ke bide "zabavno" ako na Moskva na koja i onaka i prekipe i presedna se' pa nema zivci za zapadot, ne gi trkala dva posto, si tera vojni dodeka premrznati europljani so oci zabezeknuti i okokoreni u se prasuvaat u smisla - so ne snajde, zar je ovo moguce... da prezemerigorozni i blic krig cekori da go udavi i onaka stisnatiot Zelenski i kompanija.


a vo megju vreme, se "ubija" od pomos ovie EU , "blaze si im" na kutrite ukrainski nevini civili. Prosto skokaat od srekja kolku EU i ostanata bagra im pomogna. 

najpateticni se pa ovie novoniknati snagicki na NATO, ko rumunive, ovie baltickive bedotii, pa poljacive, a posebno ovie bugaristansive mizerii, koi ne eden , ne dva tuku ceeeeli 16 avioni ke prakjale vo Ukraina ko voena pomos... si mocaa sproti veter, ama izgleda i so podzinata usta.
ene gi letaat floti i flotili na avioni vo branovi kon Ukraina da im pomognele u odbrana...

kako im pomognaaa, auuu..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Мар 10 2022, 11:25

Зелениот.... авиони, авиони, дајте ни авиони...!
..па што ако и му дадат, од кај и кај ќе летаат...
... прво како ќе му бидат доставени... ?
... второ, нема аир од нив да види, по кратка постапка ќе бидат соборени или на земја уништени...

... глумецот тоа добро го знае , тој веќе и не бира начин да западот го вовлече во војна и предизвика општ хаос... а западот веќе почна да пере раце од него...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Чет Мар 10 2022, 14:15

Украина ... ???!!! - Page 22 479444_54896405_1

se e toa dobro, neka se mlatat vojskive


ama nikade nema kolku civili se zaginati, izbegani, domovi unisteni.


ne samo sto coeckava rasa ne evoluira kon podobro tuku i se vrakja nanazad..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пет Мар 11 2022, 05:05

opaaa.

aj rusive so sirat propaganda deka na desetici bio laboratorii niz ukraina na granicava so zlite rusi, praele zlobokji da hadele samo mali deca i toa rusi, tuku i amerikejncive sega isto taka ja sirat neli, nevistini deka u stvari imalo ju es sponzorirani laboratorii.
... za novi lakovi za nokti izglea, od onie , organskine..

vidi sega i oni se najdoa u propaganda Laughing


zaebano, ne ke e smesno ova.

ovie svarno kuvale nekoi biljki izgleda....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Мар 19 2022, 21:19

Читам по нетов дека оној one mаn army Вали го „завалиле“ за само 20 минути....
... а колку ли само го изнафалија демек тој сам маме ќе им заебел на русите... marvel и  dc продукција ...
..е јбг .. не е ова во украина таму некоја вукојебина во ирак или афганистан каде си седи и пие виски на веранда во некоја база додека десет други му бараат мета по околината...

... а оној зеленкото треба да свести дека војната не е тик-ток шоу... уствари тој и ќе биде најсреќниот кога русите ќе ги решат оние што го држат за муда ... оние од азов и разните десни-леви и којзнае какви се не уште сектори...

  а оние од западот ... зеленко не може да биде националист, нацист бидејки е евреин... тресат глупости..
... антисемитизмот опстојува насекаде по светот со векови и е различно од  нацизмот...
..нацизмот е идеологија по која само нацијата на која припаѓаат нацистите е виша раса и е предодредена да владее со светот додека сите други се нижи суштества од кои дел, вишокот,  треба да бидат истребени а другиот дел да им понизно служи...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Мар 20 2022, 22:21

ајдеее... толку од демократот... си го покажа лицето.. јбг, не може цело време да се глуми..
... а да образложи и докаже дека тие партии делуваат против украина...

тврдењето ...„можни врски“ ... не е никаков доказ за тој недемократски потез од позиција на сила...

https://puls24.mk/%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%81/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пон Мар 21 2022, 03:18

koga posleden pat zabranija nesto kaj meckive , za 26 minuti im spizdija 70 posto od aerodromite vojni. 
sega pak nesto brani zelenski, ama poletaa kinzhali. 
onie, koi mozes samo da gi gledas kao usporena snimka posto se tolku brzi so scenata e ko onie laserski zraci od Star Wars ili foronski torpeda od Enterpajz.

 ne znam dali e svesen ama zlite rusi ne planiraat da go lovat- tuku da go otkopaat , od bunkerot, a posto ne znaat racno u koj se krie, pocnaa da gi vadat od zemja so kinzhali site bunkeri po red.

taka da zelenkovski moze da trese zeleni kolku saka, da producira dekreti i da proglasuva deka polvina od mesecinata e nivna, deka zlite rusi poteknuvaat od orki, deka ukrainskite bezpilotni letelici se u stvari X-wing lovci na "The Repulic" direkten poklon od Master Yoda u znak na podrska na ukrainskata armada, ..ama...

.narodot mu strada,zelenski se bavi so vudu magija i kristalni kugli, a zapadot se "ubi" pomagajki mu.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Мар 25 2022, 07:12

Овој па плачкото ... сите да бираат за нив или против ... а у тоа зелената тиква изглеа не му е баш нај јасно дека огромен број држави во светот иако се декларативно демек против војната уствари ама баш ич не ги боли стојко ... си тераат своја работа и се бафтаат со своите проблеми... таков е светот, секој со своите грижи...

https://avaz.ba/globus/svijet/728930/zelenski-javno-prozvao-orbana-jeste-li-uz-putina-ili-uz-ukrajinu

Орбан го боли стапот и за русија и за украина ... тој веќе избрал ... Унгарија и само Унгарија...
...исто и Ердоган ... Турција...
... кинезот...кина .... итн...итн

.... а вчера пишуеше по нетов дека пољаците сакале да во западна украина откај Полска да пратат надвор од НАТО  „мировници“ да администратираат ... и тоа точно на оние територии во украина кои тие ги сметаат за полски... изглеа сакаат да на мала врата го протнат она што одамна го посакуваат, они би да у гужвава нешто ќарат...

..а у целава калакурница изглеа европа ќе го највише јаде немиен (не мислам на војна), таман европа после толку децении по втората светска војна напредна, се разви и крена глава, господарите од преку барата  решија да и покажат кој е газда... европа е окупирана од нато војска а нато е само америка и други 29 уопште небитни статисти, слепи црева... во целава работа се виде колку европа е лесно ранлива, буквално за се и сешто се зависни од надвор, имаат развиена индустрија скоро целосно зависна од надворешни суровини... јбг, ги изгубија колониите и сега немаат ама баш ништо, немаат кого да експлоатираат и пљачкаат... абе своја храна немаат доволно ... арно си беа само 12 кој ги заеба па да набутаат се и сешто во неа...

... а Украина, за жал на народот таму,  е само колатерална штета на многу поголеми процеси...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Пет Мар 25 2022, 11:37

vazno bolna i muvlosana evropa si uveze milioni zeni migranti namesto kuromanjasti  afganistanci i afrikanci..dodeka ukraincive se branat, zenive i decava se evakuiraa po evropa, taman da gi pretopat , i da si gi zemat ko trofej, i onaka nema kaj da se vratat , tamu vo Ukraina ekonomija vo narednite dvaes godini nema da ima...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Мар 26 2022, 05:47

concrete напиша:..можеби најголемите-пресудни битки во втората светска војна, која како и сите големи војни е водена за достап и контрола на природните ресурси.. се водени во Украина. Мислам дека ова не е веќе заебанција работава, за бргу време ќе достигне ниво: или ние нив , или тие нас...
Целта не е Украина, целта се 2/3 од достапните ресурси на планетата Земја кои се заедно-топтан се викаат Сибир.

Ако од некаде не се испилат сили во Европа да ги зауздаат веќе поодамна дрогираните, забегани..прекуатлански глобалистички свињи, лошо и се пишува.
Патем и ние сме Европа, уште и за несреќа во граничниот слој каде е триењето најинтензивно, посебно кога е недоволно , читај сиромашно..подмачкано. Во секој случај Европа пак ќе го јаде стапот.., овој пат без Маршаловиот план за после.... Very Happy Very Happy Very Happy
И ич не ми се допаѓа оној Феудалниот Замок Градиште, заради него за првпат во историјата стануваме доволно интересни за да сме ставени на список за атомски удар бар од 1 килотон..., што мора да се признае, ич не е пријатно..., онака нит криви, нит должни, нит демократски консултирани...

Само цитат од оваа тема од 2014 година!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Апр 02 2022, 00:02

https://telma.com.mk/2022/04/01/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%B2/

па нормално дека од петни жили украина ќе негира дека стои во нападот на руска територија ... уште само тоа и фали да признае па да биде исполнет еден од четирите услови како изговор за евентуален нуклеарен одговор

... а зелениот многу добро знае дека русите знаат во секој момент каде е и дека само од политички причини него и тие околу него  не ги разнеле или живи закопале под планина урнатини, а тој се нешто бара (проси)

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Апр 17 2022, 00:52

https://reporter.mk/zagovor/rusite-tvrdat-deka-vo-ukraina-postoi-taen-grad-koj-krie-golema-tajna-i-koj-bi-mozhel-da-bide-kluchot-za-pobeda-vo-vojnata/

https://mondo.rs/Info/Svet/a1623345/Zelezara-Azovstal-u-Marijupolju.html

Ајдееее... тој подземен град ко крушка ќе падне, се наоѓа во непријателско окружување...
граден во советско време, колку и да е модификуван русите му ги имаат плановите.... тоа што западните медиуми легенди му праат е гола вода ...
... влезовите во глувчешките дупки горе доле им се познати на русите, се блокираат и се седи и чека, а за истерување на глувците надвор има милион можности.... вентилацијата е слабата точка, поплава со вода, сценариото од московскиот театар, ионака азовци се ненаспани, уфрлање материи кои ќе шират несносна смрдеа и милион други несмртоносни малтретирања... прашање на време е само кога ќе молат да излезат на сонце...

...тие таму се изгубен случај, сами се напикаа у стапица... абе ич не мора да ги дираат кога тогаш прегладнети ќе исползат надвор... ако предходно не се испотепаат меѓусебно за корка леб...
https://24info.mk/%D1%81%D0%B0%D0%B4-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B7%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C/

е треба бе, ама како ќе ја достават до линиите на фронтот.... можда некое мало симболично количество прошферцуваат....
... а ако таму некој „најавуваната“ голема битка во украинскиот Верден очекуваат да се води класично дебело се заебале ... русите најверојатно прво од стратосферата ќе го „верден“ комплетно „теписираат“ и изораат по американски рецепт...


а зелениот кловн и понатака нека глуми лудило во најголемата „комедија“ што му ја приреди на сопствениот народ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Апр 19 2022, 00:52

ne znam sto da se komentira voopsto na temava ..

edinstveno za greota milioni narod, civili ukrainci koi osven ako ne se iselat, vo narednite dekadi bel den nema da vidat, 
posto se otepaa pomagajki im, zapadnive zemji.balkanot nikogas ne se opravi a bese daleku pokrvav od Ukraina.
Ukraina "ima" sansi ...vo narednite 50 godini
posto sekoj ja gleda kako ploden plen a ne kako drzava na koja im bi pomognale  da se postavat na noze.


a po pitanju onoj klovn zelen koj ne znam kako do sega samite ukrainci ne go lansiraa vo vselenata, koj od palata nekoja ne mrdna ama zatoa redovono nosi brendirani militari dzemperi, dukseri, puloveri i slicni dzinzurki so dzepovi na rukavi, demek taka e moderno, ko da e on licno operativec.. koj samo sto se vratil od vijetnam kaj so golim rukama i ostrim zubima udavil 43 zli rusi... pa sega dodeka zdivnuva pred nova akcija dava nekoja izjava od koznata dlaboka udobna fotelja, neli...

nego treba da si go preispitaat.  so nego ne postoi soliden lider, koj moze da im se sprotivstavi na rusite taka za da se razmislat i tie i Putin daki im trebase ovaa avantura.
dodeka im e zelenski , lesno im e.

interesen bese odgovorot na Kadirov na izjavata na Zelenski deka sega ete, ukraina bila spremna ne edna, ne tri tuku deset godini da vojuva protiv zlite rusi.
kadirov mu napisal, deka nemaat oni tolku vreme, ke gi spizdat nabrzo, a deka Zelenski treba da ide na psihijatar, posto bil crep.

e aj sega za nas laici , ova prepucavanje kako da go svatime, neli..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 22 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 22 of 24 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот