ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина ... ???!!!

+10
Фири
хан Ацо
Laba
Centarec
Il presidente
чучулига
Arhimed
concrete
кнез
punter ohrid
14 posters

Страна 21 of 24 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next

Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by concrete Сре Сеп 27 2017, 13:23

..зависи, но може и пијан украинец да испуштил нешто од рака што често се случува на такви места, а со божја помош, иако не би требела, капислата се детонира... Smile
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Нед Ное 19 2017, 20:25

Украинското сценарио  made in EU & USA

http://lokalno.mk/shok-vo-ukraina-italijanska-televizija-prikazha-svedoshtva-na-snajperisti-koi-strelaa-vrz-luge-na-majdan-pod-rakovodstvo-na-deneshnite-vladejachki-partii/

А овој будалиот откако ја „среди“ Грузија сега би и Украина, ако украинците имаат и грам памет под итно да им го вратат во Грузија...

http://lokalno.mk/shok-vo-ukraina-italijanska-televizija-prikazha-svedoshtva-na-snajperisti-koi-strelaa-vrz-luge-na-majdan-pod-rakovodstvo-na-deneshnite-vladejachki-partii/
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Окт 12 2018, 23:44

https://www.mkd.mk/svet/vesti/lavrov-priznavanjeto-na-ukrainskata-crkva-e-provokacija-so-poddrshka-od-amerika

.... е тука русите нема што кој кур да бараат, па нели православните цркви се со национален предзнак на организирање.....

...или некој може да има национална црква а некој не може ... е јбг у исто срање е и нашата црква....

... ама па на оние мантиите у Цариград некако не им се слуша за Македонска православна црква .... така да ова со украинците поеќе влече на тешка политика него на верско прашање ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Дек 07 2018, 23:14

Овие запнале да останат без морнарица!

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29643602.html
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Јан 17 2020, 14:49

https://mk.voanews.com/a/ukraine-politics/5249548.html

Кој му е крив што не е премиер во Македонија ... па да може комотно да лупа се и сешто и влакно да не му фали ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Ное 26 2021, 23:24

https://www.mkd.mk/svet/vesti/nato-rusija-kje-plati-ako-ja-napadne-ukraina

И овој скока ко попарен... абе да не дојде до војна...
... а ако дојде ... тогаш НАТО само ќе дипломатски протестира, ќе се тресна од земја и рипа до таван, можда некои нови бесмислени и неефективни санкции против Русија, евентуално затворање на северен тек  со што Европа ќе биде осакатена а америте ко спасители со бродови ќе и носат руски гас ама баиги поскап и толку...
..а директен судир НАТО - Русија па и со Кина не доаѓа предвид... таков судир во ниедна варијанта не би завршил само со конвекционално вооружување и без употреба на нуклеарно оружје... а после... филмот  „Ден потоа“

... се  сомневам дека ако работите ептен загустат на релација исток-запад дека во желбата да си го сочуваат сопствениот задник многу членки на НАТО еднострано ќе го напуштат и прогласат неутралност...
... а, бе никој неќе да гине за друг и својата земја ја стави во опасност, така да оној будалана од Украина не се занесуе многу и провоцира кај што нетреба... ене му го примерот на колегата од Грузија на кој НАТО се му вети ама кога баќушките влегоа го оставија ко сироче...


... епа ред е и НАТО малку зорт да види, да види како е кога некој друг го прави истото што тие веќе две децении го прават низ светот, колку воени интервенции имаат под изговор за борба против тероризмот, за отцепување на територија од една држава и стварање друга, на колку држави кои не играле по нивно им се на разно разни начини заканувале, во колку држави подбуцнувале и наоружувале групи за соборување на легалните власти, арапска пролет... од мирни држави ради пустата нафта и контролата врз неа направија хаос од кои тие земји и ден денес не можат да се извлечат...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Дек 04 2021, 11:27

https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BD-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%84%D0%B0%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%B0/a-60018038?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Лажат, сушат!

... а зошто работите да не се погледнат и од друга страна... имено јавна тајна е дека Украина со помош на западот засилено се припрема за воено решение во отцепените региони а руското парадирање со војската е само мерка за одвраќање т.е види како пројде Грузија во слична ситуација кога оној будалата од председател осоколен од лажните западни ветување безглаво влета во авантура која скапо ја чинеше и се уште ја чини Грузија?

Западот многу лесно ветува се и сешто за нешто му дадеш ама па откако ќе даешништо од ветувањата... ете, нашиот случај, тие е класичен пример на таа политика... ни ветуваат ама по исполнувањето ... е сега само уште ова и така во бескрај, стално ни генерираат нов проблем...
...абе ЕУ, за да ги смири овие нашиве лејки од политичари,  може комотно уште утре да ни додели датум за почеток на преговорите ама не и датум за крај на преговорите кои како што стојат работите би се одолговлечиле бар 50 години... да бевме на граница со Русија  ќе не примеа експресно уште пред 20 години а ни име ни бутур ќе бараа да смениме, ќе смислеа некое решение ко во случајот со Словенија и Хрватска кои се уште се тепаат за два три квадрата земја и малку солена вода...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Дек 09 2021, 11:22

https://plusinfo.mk/e-zaginat-mnogu-ruski-vo-nici-ukrainskiot-minister-mu-isprati-poraka-na-putin/

Шефот на украинската дипломатија .... многу бе воинствен, лета со паметот....
... време е да се таму во Украина се подразмислат зошто и  кој тоа ги подбуцнува за воено решение со отцепените територии...
.. а за гинење ќе гинат и едни и други само разликата е во тоа што Украина ќе биде срамнета со земја уште и пред еден руски војник да навлезе на нејзина територија... нека не се занесуваат дека борбите ќе бидат само на линија на разграничување на силите, цела територија и градови и села ќе бидат истовремена мета на воздушни,  ракетни и електронски напади... зар не видоа на примерот со Грузија кога грузиската морнарица беше потопена за 30 минути а војската опремена и организирана по нато стандарди доживеа тотален распад..имаа среќа што русите само по 5 дена рекоа  „доста е“.... зар украинците не гледаат дека нивната земја ќе биде само полигон за тестирање на руските нови вооружени системи и предмет на „западно“ проучување и анализа на тие системи во акција...
... во секој случај... бројката колку многу руски војници загинат ќе биде минорна спрема  катастрофата што ќе ја задеси украина... така да најпаметно за Украина ќе биде да ги странските воени подбуцнувачи отера упм и преговара и договори за статусот и интегрирање на побунетите региони во склоп на украинската држава ... наравно без Крим, тој е веќе завршена работа, преседан е веќе направен со Косово чак што више, Крим отсекогаш бил руска територија само што некоја будала во СССР го доделила на владеење на Украина...

п.с. ситуацијата со словенските народи е иста како и со арапите ... разединети и испокарани .... по заслуга на она што го нарекуваме „запад и западен империјализам“, католицизмот кој  дел од словенските народи ги латинизирал   и римјанската тактика раздели па владеј...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Чет Дек 09 2021, 15:35

se pretpostavuva deka Ukrainskata armada ke  napadne po primerot na "Oluja" vo Hrvatska. Zapadna podrska, masoven i zestok napad - eden finalen udar. Problemot im e sto Putin ne e Milosevic a Zelenski, seedno dali e Tudjman ili ne, ne e ni biten.Druga razlika e sto , separatistickite sili vo Donjeck i Lugansk vojuvaa protiv mogu poopremena armija ( ukrainskata) i uspeaja da izdrzat povekje vreme odosto Krajina vo Hrvatska. Uspeaja da zadrzat profilot na separatisti gerilci i nivniot nacin na vojuvanje.  I treta razlika e sto, za razlika od Jugoslavija, Rusija znae i kako i koga i kolku da im pomogne, a sto e najvazno, ne go ostava na cedilo ( zasega)  kako sto Milosevic gi ostavi krajincite da begaat na traktori, zad svojata vojska koja prva se povlece.
Navodno masovnata koncentracija na ruska vojska od nivna strana na granicata, dovolno govori za namerite sto bi bilo koga bi bilo.
Ona sto go plasi zapadot e daleku poinakviot pristap na rusite prema ovoj region odosto onoj vo Gruzija.
Vo gruzija interveniraa kako ekspedicionen korpus , dodeka Ukraina  odnosno separatistickite regioni im se daleku poseriozen pristap, emotivno politicki, voeno vazni. sepak se raboti za nivni sograhjani i simpatizeri ( rusi vo Ukraina i ukrainci -pro rusi) siguren e daleku pozestok odgovor od ruska strana vo slucaj na obid za bilo kakov obid za genocid, divenje, narusuvanje na covecki prava , proteruvanje, kakvi sto se gledaa na terirorija na Jugoslavija vo devedesetite.
Vo Gruzija, rusite nastapija so klasicna taktika i tehnika.Nemase nisto porazlicno odosto intervencijata vo Avganistan , 1979. Istite sredstva istite edinici, istite raket. Klasicen konvencionalen konflikt. A gruzijcite dobija ona sto dobija zatoa sto se umislija deka izgradile solidna moderna zapadna vojska. Da upotrebea partizanska taktika na odbrana e traeja mnogu podolgo. Rusite imaa zagubi vo tehnika, nekoja i duri nepotrebno, kako na primer, zosto li samo upotrebija Tu-22M koj bese pogoden , bombarder, nitu imase potreba od nego nitu im trebase da go zagubat.
No, vo Ukrainskoto scenario, rusite se enigma. Krim go zazeda so propaganda, bez da izgubat nisto. 
ona od sto zapadot stravuva ( a se nadeva deka ke bide testirano, normalno na ukrainski grb a za nivni potrebi) e upotrebata na elektronski sredstva za blokiranje i poprecuvanje. Imeno, momenatlnata ruska tehnika e vo sostojba da gi paralizira potpolno site komunikacii na ukraincite, a prasanje e dali ke se osudat da poletaat so bilo sto, od dron do avion, ako im ostana nekoj, na ukraincite.Dokolku se pokaze deka e nevozmozno da se vojuva so tehnika koja moze da se blokira od ruska strana, pod znak prasanje e bilo kakva konvencionalna operacija vo naredni dvaesetina godini na zapadot protiv protivnik blizok do rusite ili kinezite. Dodeka ne naucat kako da se odbranat, se razbira, od sredtsvata i taktikata ( koi zasega im se nepoznanica!) na rusite  a po se ozgleda i kinezite.
Prasanjeto e dali seto ova, go zemaat vo obzir "umnite glavi" koi dolevaat maslo na oginot: dalo nekoj navistina otisol predaleku i saka da si igra konvencionalni zaebancii vo koi misli da pobedi- nuklearna super sila, ne smetajki deka moze da pukne filmot oa da pretera do tolku sto ke predizvika treta i finalna svetska vojna.
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Јан 19 2022, 07:16

https://okno.mk/node/92079

Уште еден глупак кој сака да изиграва воен аналитичар ...
.. абе, што мисли тој, дека таа војна ќе е ко у „Точно на пладне“ ..
... или „ОК корал“  ... на една страна лошите момци со црни шешири а на другата добрите со бели шешири   во средина Клинт Иствуд кој  одбројува а во позадина иде музика од Ennio Moriccone... ебаго глупакот.. Twisted Evil

... видовме во Ирак и Афганистан ... одозгора ги посраа со по три бомби по на  глава жител...
... научија русите од америте... прво од воздух и дистанца „спржена земја“  па потоа влегуење внатре ко на екскурзија ...
... нека украинците не се крстат во западот да ради нив  влезе во отворена конфротација со русија па и со кина... тоа у старт е нуклеарна војна.. ги боли кур западњаците за таму некоја украина (трпи само сиромашниот украински народ, и тој ко и ние последниве триесет години бел ден не виде), западњациве сега креваат чалам ради и само ради свои внатрешни политички потреби, исто и русија која со право си го бара местото во новиот светски поредок  бидејки Јалта е мртва... во 1990-те оној председателот им ... со флеката на главата ... ја закопа Русија, западот којзнае колку пати жеден го пренесе преку вода... а пијандурата Елцин само вотката го интересираше...
... е јбг, сега некој во русија се сети дека се нуклеарна велесила и дека веќе нема заебавање на нивни рачун, тука е и Кина која се повеќе и повеќе крева глава, кина... нуклеарна сила со околу милијарда и четрсто милиони жители и огромна модерна и технолошки напредна војска која може да стане ако веќе и не е поголема ноќна мора од русија за западот...

п.с. а и Македонија ко членка на НАТО но не и на западот станува страв и трепет за Русија, а како сме тргнале да се праиме Папа поголем од папата ништо чудно да некој од нашиве будалетинки се истрча кај што нетреба ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
... од такво истрчување со Тајван на оној  салосаниот Тупурко знаеме што се ни се случи, лани се истрчаа со руските дипломати па руските вакцини заглавија во технички проблем а западот ни ги ко на просјак даваше вакцините пред сам крај на истекот на трајноста, колку да не ги фрлат а вака испаднаа добрите момци на кои вечно треба да им бидеме захвални....

... како и да е ... светот е во хаос и стана многу понебезбедно и понеубаво место за живеење отколку што беше за време на ладната војна .... тогаш терористи беа Карлос, некои си црвени бригади, ИРА што понекогаш  ќе негде у некој ресторан опнеа бомба и по некој арап одвреме-навреме ќе киднапираше  некој авион ...абе тие  беа пичкин дим во споредба со овие денес... овие денешниве баратаат со стотици милијарди долари (голем знак прашалник од кај им се, Македонија ни за сто години не може да ги има тие пари Twisted Evil Twisted Evil ) можат да купат што и да посакаат и можат  да поткупат и врбуваат било кој по желба им...

... у секој случај, се играат големи игри и заебано е, и тоа многу е заебано...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Сре Јан 19 2022, 08:28

pisanieto na ovoj crep mu e tolku relevantno sto  i slikine od grobovine koi se od ukrainski banderovci i slicni desnicarski dobrovolci a skinati od gerilcive vo Donbas - toa se kazuva. Toj tolku i razbira, sto e crno belo koi se crni a koi beli sesiri, sto vo tekstot i grobovite na otepani od ukrainska strana gi predstavuva kako "neznajni ruski drzavjani"

ne znam sto tolku dramatiziraat, Putin ubavo im kaza vo Zeneva. ruskata vojska e na ruska teritorija 10 ili 100 iljadi nivna rabota. Pocnat li "Oluja" ke gi zadavi ko macinja. 
sega se trudat vaka da go interpretiraat, onaka, ne znam kako, coekot si bese jasen. ili ili.  a bas da vidam  britanska ili americka intervencija iako mislam deka povekje britancite kako dezurni podleci sekade se pikaat, a da se izvlecat kao "mi nismo odavde" bez da izlezat direktno na megdan. koj saka da proveri dali stvarno bubasvabite i skorpiite se navistina tolku izdrzlivi, neka proba. velat prvite 10 000 godini struja nema da ni treba( ete ti resenie za severdzanive za energetska kriza, da se krstat vo nuklearkive!)  , ke svetat i skorpiite i bubasvabite iako nie nema da mozeme da go vidime toj fenomen, ke bideme parea ili pepel..bati svetot lud.
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Јан 19 2022, 09:23

Британците т.е. нивните служби, се гнаси подли невидени, уште си живеат у илузија дека се империја во која сонцето не заоѓа....
.. ама,  јбг... од тоа им остана само во лето благодарејки дека се малку посеверно да сонцето малку покасно им заоѓа Twisted Evil Twisted Evil

... тие, нека му мислат што ќе праат со Шкотска ... секоја вукојебина и свет доби независност што па не и Шкотска, нарочито сеа кога излегоа од ЕУ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Сре Јан 19 2022, 09:32

zatoa  i izlegoa od EU.
za da se zgolemat ingerenciite na imeprijata, da se zacvrsne imperijalnata vlast inaku otidoa jabana. 
Republika Irska ( ne severna Irska, onaa okupiranata) e odlicen primer kako se zivee i bez englezovci, pa Skotska tuka e vo podcineta polozba, zatoa sto e celata pod britansko vladenie a Ircive bar najgolemiot del si go socuvaa  si imaat nezavisna drzava.

I ne samo sto e nezavisna tuku im e EPTEN nezavisna pa ne e clenka na toj nivni Komovelt,
 odnosno e izlezena od taa sfera na vlijanie pa nemora da trpi nikakvi kraljici ili monarhii na nivnite moneti, banknoti, ceremonii i slicni gluposti tuku si e sosema nezavisna.

Skotska odamna gleda na toa kako uspesna prikazna, i sto potajno sto javno go posakuva pa duri i do referendum dojdoa (da, sigurno... Laughing.kako kaj nas,) ama, se ceka kraljicana dali ke go nadzivee Soros ili on nejze.
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Јан 19 2022, 09:40

Зар некој го ебава тој комовелт?
... тој е во бетер ситуација и од движењето на неврзаните земји..
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Сре Јан 19 2022, 09:52

toa e problemot. sto sakaat a bidat ebavani ama u nedostatok na paznja,posto, kralicana im e so dve noze dve race i na vilica se drzi samo - vo kovceg, ednata snajka im e malku ..crnkinja, drugana se zaletala da bide kraljica, posto ja isfrli jatrva i od kukja, klenon so Kamila ceka cel zivot ama mnogu se prodolzi kraljicana nesto pa mu projde i merakot..... e sea Komonvelt e aj komonvoelt...
ama toj komonvelt pak saka da se kprca da pokaze deka e mokjen. ene gpo sutnaa Novak.
crep i toj, mesto da se izbode ko sekoj posusnik na planetava kako e pisano vo biblijata na Bil Gejts neli, pa da im ebe mater za 21 titula, on padna u nivni race a se znae kako si pominuvaa site tie jadnici pocnuvajki od irci, skoti, arapi, zulu, afrikanci, i slicni , .

da bese popameten pa da "stavese " vakcina kaj onaa medicinskana sestra od italija koja a 400 evra bodela spric vo pamuk na ramo namesto vo ramo, pa ete nemalo da si ubrizga "aluminium i chip za 5G".

ama ete, sepak e samo sportist, ne e muvator, nema mrdnato od sportov pa padnal u nivni race, e sega ke znae.
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Сре Јан 26 2022, 12:34

САД се трескаат од земја и крекаат на цал глас зошто Русија ја рашешува војската на сопствена територија ...
... а да одговорат со кое право тие се во Сирија, никој таму ги нема повикано, окупирале таму некои нафтени полиња и не мрдаат а и по „грешка“ им се забал ГПС-от, не ретко испорачуваат потреби за исис и сличните,  по сите дефиниции тие таму се окупатори, истото важи и за турските војници во Сирија, па по аналогија на Украина, Садат и сојузниците, легално влезените руски и ирански сили имаат потполн легимититет да насила ги избркаат од таму...
... каде е ороспијата ЕУ да крека за таа окупација... ќути ко залиена...
...е тоа се двојни стандарди...

п.с. само оној од Северна Кореја мува не го лази, си напраи нуклеарки, балистички ракети а сега и хиперсонични  проектили... и си ги „ебе“ гоооооолемите демократии како сака Twisted Evil Twisted Evil ... ама тој баш и не е за верување, ганглиите во главата му работат на чуден начин па може да му залепат ламелите и да напраи некоја беља... ете на пример во ситуација на конфликт околу Украина и зафатеност на западот со тој проблем му падне  на ум да влезе во јужна кореја, од друга страна можда и Кина помисли ... сега е моментот за инвазија на Тајван, па од трета страна Индија и Пакистан се гледаат со крвави очи па и тие решат сега да се раскусуруваат, можда и арапите решат да го решат Израел еднаш засекогаш, Африка врие исис таму ровари, можда иаку е малку SF и Мексико реши да си ги земе своите територии назад тие и така се целосно латинизирани... аааа Иран го заборавив... како и да е западот премногу се самоуверено осили дека може да праи што сака па како и секој освојувач во историјата кој премногу се занел не гледа дека непријателите опасно му се намножиле.... и што е најтрагично не гледаат дека треба малку да сопрат бидејки за прв пат и нивната територија е лесно достапна, океаните веќе не им се доволно безбедна дистанца...

п.п.с. во Америка има и една голема латентна опасност ... колку и да се прикрива... има гоооолема расна нетрпеливот... бели против црни, жути, црвени итн... намерни или случајни инциденти ко оние бел полицаец убил обоен лесно може таму дома хаос да им напраи...

п.п.п.с.  ама бе што има западот да бере гајле, тука е онаа нашана залутаната у МО ... има сите да ги одбрани... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Сре Јан 26 2022, 15:54

duri i ukraincite se uplasija so tolku mnogu vleckanje raznirazni oruzja, so tolku bockanja i potturnuvanja da go resele Donbas i Lugansk.
kako gi poletaa, cinis, samo sto ne se zatrcale vo Kristalna Nokj, se da resele.. a be kamioni so vojni igracki im kipaat, samo da se izraduvaat ovie, pa da si napikaat po dzebovi po dve tri puski sekoj, i nekoj satar u zubi i - drang nacht osten.
ama ene, onoj nivni slavjanka petroska, samo malce popameten, pobaral sredba so ruskion miister za spizuvanje na nadobudni vojskicki naokoli a usput i po nekoj terorist, Sojgu. 
nesto mu se vide izgleda ova igrava od igrcka nakaj placka ide, pa sega ... aj da se vidime, vaka ne ide Smile
a be tie so site resursi a Ukraina ima(se) ogromen voen potencijal i po raspad na SSSR, so ogromna vojska , go izgubi toj Krim bez ispukan kursum, a koga pocna da puka kursumi - vo Doneck i Lugansk, taka fino se izrezili, sto ne smee od 2014 do den denes da mrdne kon separatistive bez da i iskipaat i nuklearki ovie englezive i amerive. ama nekako im e vide mnogu, taka i Gruzija vo 2008 , dobija novi boi za mackanje lice ko Rambo, i maici maskirni - bez rakavi , Rambovki, a zavrsija so gricnata teritorija kade nemaat pristap, isto ko Krim. 
ako toa ne im bese pokazna vezba, za pamet...
Evropa nema da vojuva za Ukraina, niti amerikancive.duri ni oruzje ne im dostavuvaat onaka kao sto se misli. Taka e toa tri puski i dve  bazuku i ajt- idi i na meckana u dupka da ja budis od zimski son.
Samo sto meckana odamna razbudena, gladna i ednaj ceka nekoj plen sam da i dojde namesto da se muci da lovi,

najgolem pederluk za bockanje tuka gleam od englezive.izlegoa od Eu , muljaat sekade, so ova ANALUS, AUKUS,kako li go krstija, komonvelt, izlegoa ama mesaat loncinja po EU pa im idat na zivci i na Francuzive i na Nemacive...
Germanija "nekje" ruski gas a zavisi od nego, a englezive da mozat so zavi ke gi izgrizaat cevkite od gasovodot. Na francuzive im pokazuvaat "imperijalna" sila demek e 17 ili 18 vek- pa se razbrkuvaat za nekakvi si ribi i ribari okolu nekoe ostrovce, ama toa ne e se; gi nabockaa svoine podanici vo Avstralija da gi odjebat francuzive za toa podmornicite, na sto ovie strasno se iznerviraa. od tolku so , ako gi nabockaa i asvtralijancive da go zaebat Djokovic-- francuzive sega bar kolku sto mozat-pokazuvaat "zabi" pa mu kazaa deka na Rolan Garos moze bez vakcina da si igra za razlika od toj anglo-avstralijski cinizam i zlobokja.

e sega, ajde ludilo, na primer, englezive i kanadjani si dovleckaa vo ukraina, a koja e celta  osven da pokazat "bratsvo i edinstvo " vo komonveltot kade , ako na kraljicana i se sonilo, podanicive vednas kako drogirani  da ostvarat. 

amerikancive KINA ja gledaat kako najopasen protivnik protiv koj ne ma nacin kako da se kontrolira. Ama englezive se odsekogas nervozni po prasanje na rival vo Evropa, a posebno Rusija. za Krim , so kleti turci se ujdisaa samo da se protiv rusite vo krimskata vojna pred par veka, . Sega Ukraincive im se idealni korisni budali so bi rekol tavaris Staljin, iako se i samive ukrainci se poglednuvaat megju sebe od vreme na vreme da se zaprasaat kako dojdoa do ova nivo i kade teraat. Ako ne svatile deka se samo zrtvi za potkusuruvanje za englezive i nivnite krajni nameri, ke im bide uste dolgo vreme interesno...
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пон Фед 07 2022, 13:04

https://www.mkd.mk/svet/vesti/blumberg-objavi-rusija-ja-napadna-ukraina-pa-ja-povleche-vesta

... не би рекол дека е случајна  грешка!
.. нема ништо случајно...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Вто Фед 08 2022, 04:27

poludeni se.
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Чет Фед 17 2022, 19:34

https://kanal5.com.mk/blinken-vo-on-eve-kako-bi-izgledal-ruskiot-napad-na-ukraina/a516879

бла бла бла .... тие бе се да ти знаеле ... исто така лупаа глупости во ОН и за Ирак за да си оправдаат воена интервенција ....
... абе да ти се присере кога најмилитализираната држава и државата со водено најголем број војни од втора светска војна наваму збори за мир ... тие бе просто живеаат за војна...
... се бунат зошто русија распоредува војска на своја територија а тие се со војска распослале по цел свет ...

.. и на тие украинците не им иде памет, наместо да седнат и се договорат со побунетите региони што и како понатаму у склоп на Украина (она колку беа...  10 милиони руси  живеат во украина а на она останато бар на пола рускиот им е мајчин јазик) тие ги држат у опсада и би воено да решаваат, се повеле по пропагандата и военото хушкање од западот да влезат у самоубиствена авантура, ги гураат а од друга страна западот јасно кажуе дека нема воено да се меша... е јбг, мешањето води во ледено доба но овој пат радиоактивно... ваљда нема да решиме да на инсектите им ја дадеме главната улога во еволуцијата..
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Саб Фед 19 2022, 23:44

https://tocka.com.mk/vesti/402185/objaveno-video-od-napadot-na-ukrainskiot-minister-za-policija

ахахахааааа .... кого бе дупат....
... крајно аматерска и смешна режија ....
... ај по ред ... некој вика ..позор ... и сите се доле па потоа сеслуша нешто налик на пукање...
... стануваат па онака сите цел булук трчаат по сред пат на бришано а еден по се трча назаедчки и ги снима...
.. пак се слуша команда да легнат и дури по неколку секунди се слуша истрел .. пак стануваат и чопоративно продолжуваат да трчаат ..и на крај „избегаа“...
.. она обезбедување на министерот одма треба да добие отказ ради нестручност ...а  режсерот на настанот на клоци да го избркаат...

..онака кога „преплашени“ трчаа по патот и слепец на кому иде со неколку рафали ќе ги покосеше... а не па некој со снајпер...


...абе еден љубе сестрата 2001 праеше бољи видеа како пукаат по него Twisted Evil Twisted Evil

гледам оној Зеленски ептен зелен у главата .. се повел по западната хистерија и воено хушкање бетер  своевремено и од неговиот грузиски колега за кој видовме како заврши ...  зар не гледа дека во случај на евентуална војна без оглед како и да заврши дека западот само ќе крека и протестира и дека само неговата земја дебело ќе наебе, разурнати градови, уништена секава инфраструктура, којзнае колку жртви, глад, болести и беда .... тие се и сега ко и ние сиромаштија уште војна им фали

https://alsat.mk/mk/video-ukrainski-novinar-i-proruski-politichar-se-stepaa-so-tupanitsi-za-vreme-na-emisija-vo-zhivo/

упссс... проруската партија била втора најсилна партија во парламентот ... е, па наздравје... во случај на надворешен напад ете им и граѓанска војна...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пон Фед 21 2022, 22:21

https://a1on.mk/world/dzhonson-ruskoto-priznavanje-na-odmetnatite-regioni-e-krshenje-na-megjunarodnoto-pravo/

кршење на меѓународното право ..
.. е јбг ... научи од вас ...

..а тој британецот се раскрекал ко жаба ... мисли којзнае што е ... си умислил дека е премиер на некоја си империја...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by VOL Чет Фед 24 2022, 14:05

taman zaspaa site, koga ona nautro, prc, ovie medvedive podivea, pa za nekolku casa ja strmopizdija odbranata na Ukraina.
a neli bese za nekolku dena? rusive pederi, 
za nekolku casa. 
spored megjunarodni normi, ova e agresija na Ukraina.
nikoj ne znae sto im e planot na rusive. posle napadive, so precizni raketi po site mozni i nemozni voeni instalacii na ukraincive, posle soboruvanje na nekolku ukrainski avioni, unistuvanje na site aerodromi i pristanisa, ovie na Putin se desantiraa vo reonite na gradovite. 
muabetot im e , batalete oruzje , i gitla. Izgleda deka toj poziv baegi ukrainski vojnici go poslusale. Vekje nema granicari se e ili predadeno ili izbegano.
taman Bajdenica da mu svari kafe na Dzo, koga ono- vidi cudo na televizija, pa mesto kafe voda i sekjer....
po se izgleda deka Ukraina e predadena od zapadov, deka ima nekoj dogovor.
ne e mozno nikoj da ne pritisne da ne pomogne, sepak se raboti za nezavisna suverena drzava kojad davase signali deka e vo nevolja uste od 2014 godina. Da sakaa ke pomognea, ke nemase ni rusite kade da odat, neli s epotpisa Minski dogovor. namesto da se pocituva, spored koj separatistickite regioni ostanuvaa vo ramkite na ukraina, se pumpase lazna sila i pomos na ukraincite. nekoj sitnis od oruzje koj ene go gori li gori sega.
kako velat za dve strani da imaat muabet treba bar ednata da slusa, ama ..
i sto sega, ete, napravena e agresija kako li sega UN ke ja spasuva situacijava?
VOL
VOL

Posts : 17144
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by king Пет Фед 25 2022, 01:52

VOL напиша:.........
................

po se izgleda deka Ukraina e predadena od zapadov, deka ima nekoj dogovor.
ne e mozno nikoj da ne pritisne da ne pomogne, sepak se raboti za nezavisna suverena drzava kojad davase signali deka e vo nevolja uste od 2014 godina. Da sakaa ke pomognea, ke nemase ni rusite kade da odat, neli s epotpisa Minski dogovor. namesto da se pocituva, spored koj separatistickite regioni ostanuvaa vo ramkite na ukraina, se pumpase lazna sila i pomos na ukraincite. nekoj sitnis od oruzje koj ene go gori li gori sega.
................
.............

Народ вика ... бегај ко од црн ѓавол од тој што те тапша по рамо.... (и нас у случајот со јужните западот не тапшаше по рамо ..во право сте, тоа е ирационален спор  се додека не го најдоа зајко и ирационалното стана сурово реално ... еве сега и со бугаристанците иста приказна

... друго што народ вика ... кога големите си ги „мерат“  пак бегај ... зошто ебаниот ќе бидеш...

... западот работи исклучиво за неговите интереси и ништо друго...  жално е што во овој случај најповеќе ќе страда недолжниот украински народ чие заслепено водство го внесе у многу опасна авантура ... (пак ние за пример ... 2001 оној робертсон ли беше ... прво беа терористи ама некој таму кај него му мавнал некоја заушка и оп не бе какви терористи тоа се борци за човекови права) ...

... нешто многу е сомнително у изјавата на америчкиот председател ... најпрво вовел санкции, изгледа едвај чекаше прилика,  на северен тек 2 ... ко да е негов, каде се тука европјаните нив никој ништо не ги прашува, босот од преку барата наредува.... т.е. вака грубо кажано ... по ѓаволите со таму некоја си украина, колатерална штета ....
... е, јбг   америка ќе користи ефтини деривати а ние останатите сите на куп има скапо да ги плаќаме...


... оној британецот скока и вреска ко попарен изгубил секаква самоконтрола ... изглеа сеуште не се отрезнил од ковид журките... Twisted Evil Twisted Evil

а Путин ... ништо не е ни поарен ни полош од западните му колеги ... од исти калап се сите... си вика ако Америка за свој интерес може да праи ршум по светот може малку и јас по комшии...

... а ние, на нас  малите односно остатокот од светот  ... ни преостанува само да се молиме да не влеземе у зоната кај што се судираат  нивните интереси ... они ќе си се договорат влакно нема да им фали а ние т.е. другите наебуваме ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Украина ... ???!!! - Page 21 Empty Re: Украина ... ???!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 24 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот