ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

+4
concrete
хан Ацо
чучулига
jambo
8 posters

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by concrete Саб Јан 24 2015, 11:47

VOL напиша:
concrete напиша:
VOL напиша:...musko go nosi, Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Brickwall  nemame konobarici jebi ga. nema gleanje u cicinja i pod minic..so da ti praam
јеби га...,  репа ја напраи онаа OSA, ваква таква..боље него ич.. мистер 100%, па сеа ќе зеваме ко грегеч на суво... Wink

    pa zimaj sidzim i dovleckaj ja  Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Icon_mrgreen, ja ke si kjutam i ke si bidam miren.
кај да ја најдам бе па ја, тоа кинг, ако знае, тој се мува навечер по темни места Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by king Саб Јан 24 2015, 12:12

concrete напиша:
кај да ја најдам бе па ја, тоа кинг, ако знае, тој се мува навечер по темни места Very Happy Very Happy Very Happy
... њамам приступ ...  турила бугаристански  цариници ... имам црн печат у пасворд...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Саб Јан 24 2015, 13:21



VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 09:47

Eden interesen tekst od akademik Blaze Koneski, koj gi iznesuva bugaistanofilite uste pred 14 godini..Kolumnata e od Makedonsko Sonce.

Neseriozno reagirawe za mnogu seriozen problem


Vo moeto intervju vo "Makedonsko sonce" (20.4. 2001) me|u drugoto konstatirav: "Koga promotorot akad. Gane Todorovski plasti~no progovori za antimakedonskata uloga na bugarskata Vlada na Cankov vo 1924 godina i za VMRO kako ubiec na Kova~ev, prisutniot i na promocijata zamenik-minister vo na{ata Vlada, Lambe Arnaudov, go primi toa kako navreda na negovoto bugarsko ~uvstvo i demonstrativno promar{ira po sredinata na salata i ja napu{ti promocijata. Naskoro potoa istoto toa go storija i generalniot direktor na Elektrostopanstvoto d-r Goran Rafajlovski (idniot na{ ambasador vo Germanija!) i sekretarot na VMRO-DPMNE (i upravnik na Fondot za zdravstvo) Vojo Mihajlovski".



Vo intervjuto na direktorot na Dr`avniot arhiv d-r Zoran Todorovski vo "Makedonsko sonce" (11.05. 2001 g) vo vrska so mojava konstatacija veli: "...sakam da istaknam deka toa e poseriozno odnesuvawe i iska`uvawe na eden akademik, bidej}i..., spored ona {to jas go znam, tie dojdoa da uka`at vnimanie kon mene i kon ovaa zna~ajna istoriska li~nost, a nivnoto izleguvawe ne se odnesuva{e na nekoi bugarski ili vrhovisti~ki spomenuvawa, tuku tie otidoa na edna ve}e najavena kulturna programa, na eden koncert. Toa izleguvawe ne be{e demonstrativno, tuku diskretno i ne koga govore{e akademik Gane Todorovski, tuku prof. Vlado Popovski i toa mo`am da go argumentiram so fotografii".



Nespomnatiot direktor na Dr`avniot arhiv ne mo`e toa da go argumentira so nikakvi fotografii, bidej}i salata be{e polna i site zabele`aa (i prokomentiraa) deka sega biv{iot zamenik-minister i sega{en direktor (i prodava~) na Elektrostopanstvoto na Makedonija Lambe Arnaduv izleze tokmu koga akad. G. Todorovski zboruva{e vo vrska so toa pra{awe i toa markantno demonstrativno po sredinata na salata, a vistina i podiskretno i navistina malku potoa (koga ve}e zboruva{e d-r V. Popovski!) salata ja napu{tija drugite dvajca. Zna~i, ne bilo ka`ano ni{to nevistinito i nema tuka ni "neseriozno odnesuvawe", u{te pomalku neseriozno "iska`uvawe na eden akademik", tuku samo konstatacija na edna vistina {to odrazuva na{a `estoka realnost. Jas voop{to ni{to ne rekov za probugarstvo na avtorot na promoviranata kniga.



No deka pokrenatoto pra{awe za probugar{tinata vo Makedonija po izborite vo 1998 godina e krajno seriozno, poka`uvaat mnogu drugi pojavi {to nemame mo`nost (ni potreba) da gi naveduvame ni da gi komentirame vo ovoj tekst. Nas seriozno n# zagri`uva promocijata na paravoenata organizacija "Todor Aleksandrov" voeno krilo na Makedonskiot nacionalen front, vo eden mo{ne krizen moment, pa nezavisno dali stanuva zbor za organizacija od 1.400 ili samo od 200 (od policijata) vooru`eni ~lenovi! Toa mnogu mi li~i na onie crnko{ulkari na g. Xaferi i Ta~i {to pred nekolku godini demonstrativno vo stroj promar{iraa vo centarot na Tetovo, a sega ve}e so kala{nikovi "planinarat" po [ara i Skopska Crna Gora.



Zagri`uva i javno i drsko iznesenata najava od zamenikot na generalniot direktor na na{ata dr`avna Makedonska radiotelevizija g. Ismaili na zavr{nata sesija na "rabotilnicata" na Dru{tvoto za Jugoisto~na Evropa od Minhen (pod naslov: "Interetni~kata koegzistencija i dijalogot vo regionot na Zapadniot Balkan: Makedonija") vo Ohrid na 20 ovoj mesec. Toj prkosno izjavi deka naskoro za Albancite nema ve}e da se zboruva kako za malcinstvo vo Makedonija, bidej}i u{te naesen popisot }e poka`el deka pogolemiot del od Makedoncite }e se izjasnele kako Bugari i deka toga{ nie preku no} }e sme stanele - malcinstvo vo dr`avata! Mo`ebi ovie izjavi se pothraneti so mnogu prazni nade`i i pri`elkuvani iluzii, no tie ne mo`e da ne se zemat predvid koga se slu{aat od eden zamenik na generalniot direktor na MRT i vrl propaganden ~elnik na g.Xaferi...



Ima li nekoj {to so seta odgovornost }e povede smetka kade n# vodat?



21.5. 2001


Bla`e Ristovski
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 09:49

za nasa srekja, ludacite bugaristanofili, se pofakjani kako gluvci, I nabieni vo zatvor. onoj Daravelski duvna, tatko mu crkna tuka, mnogumina I odlezaa.. za criminal. a sto da se ocekuva od bugaristanofilski gnasi , osven criminal. niv ne im e vazna drzavata tuku naprotiv, raznebitisuvanje na drzavata. ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by Centarec Нед Јан 25 2015, 10:10

VOL напиша:za nasa srekja, ludacite bugaristanofili, se pofakjani kako gluvci, I nabieni vo zatvor. onoj Daravelski duvna, tatko mu crkna tuka, mnogumina I odlezaa.. za criminal. a sto da se ocekuva od bugaristanofilski gnasi , osven criminal. niv ne im e vazna drzavata tuku naprotiv, raznebitisuvanje na drzavata. ...

впрочем државата е водена од такви луѓе константно.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 15:54

SPASKA SAVIC, rodena Mitrova.

Makedonka, rodena vo Gevgelija. Vo 2006 godina se mazi za nejzinata ljubov- srbinot VOISLAV Spasikj..
mnogu kratko podocna, pokrenuvaat brakorazvodna postapka.

Spaska i Voislav Spasikj , imaat vo brakot edno dete..
Poradi sprecuvanje na roditelsko pravo, sudot ja osuduva nekolku meseci vo zatvor vo Gevgelija.

Ovaa mizerija, zapocnuva da bara "care"  dodeka si lezi vo zatvor, i na pamet i doagja da krekne deka bila bugistanka,za da izdejstvuva pomos od "strana" so ogled deka gladnite bugaristanski propagatori edvaj cekaat nesto slicno za da "uskoknat vo pomos na blgaristancistinata"..

 i bi- Spaska-Piratka, blgaristanka  preku nokj. posto bugaristanci se pomalku se ragjaat zatoa sto toa ne e nacija tuku sklop na melezi, ova e edinstven nacin da se odrzi zbirot na lugje popoznati kako blgaristanci.
celata prikazna:


„Спаска Митрова не го сфаќа значењето на институцијата брак и родителството. Целта како институција не ни беше некого да санкционираме, туку да овозможиме нормален третман на двата родитела во остварувањето на родителските права, бидејќи грижата за детето е првенствена“, вели директорката на гевгелискиот Центар за социјални работи, Блага Челева.

Во утврдувањето на хронологијата на целиот овој случај ни помага и правничката Стана Петрова, која во детали и со конкретни датуми се навраќа на сето она што претходело. Раскажува како биле правени бројни обиди да се овозможи таткото непречено да го гледа детето. Најпрво, мајката се согласила тоа да биде еднаш неделно во нејзиниот дом во кој живее со родителите, но откако било оневозможено тоа, било договорено тоа да биде во Центарот за социјални работи. Кусо време Митрова дозволила детето да го зема таткото Воислав, кога бил правен записник во каква состојба детето се зема и се враќа.

Но, откако станало јасно дека донесените решенија од Центарот мајката не ги почитува, таткото повел кривична постапка, која во двата случаја завршува со условна казна затвор во траење од шест, односно осум месеци. И натаму предметните решенија не се спроведувале, поради што Савиќ преку своите адвокати поведува нова кривична постапка согласно со член 198 од Кривичниот законик, во која со правосилна судска пресуда и' е изречена безусловна казна затвор од три месеци со задолжително упатување на издржување на казната од 15 јули оваа година.

„Цело ова време и' остававме на мајката сама да понуди опции, но и покрај тоа што ги искористивме сите модалитети, не можевме да најдеме решение. Почнаа да стасуваат и дописи од Спаска, во која со најгруби квалификации се навредуваа вработените во Центарот“, објаснува Петрова.

http://utrinski.mk/?ItemID=16401624E93BE74D8AE61EB22DF2B168


clen e na radikalni nacionalisticki zdruzenija se muva po ATAKA i nekakva si nacionalisticka bugaristanska partija.. od kol na kol..
http://www.novinite.com/articles/137876/Spaska+Mitrova+Joins+Bulgaria%27s+New+Nationalist+Party

fala bogu sto nacijata ni se cisti od vakvi gjubrinja. a bogami ima i kanta za vakvo gjubre, sekogas otvorena Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by king Нед Јан 25 2015, 16:33

dodeka si lezi vo zatvor, i na pamet i doagja da krekne deka bila bugistanka

Не ќе да е баш толку паметна... дека така само и текнало ...
..мора некој да ја погурал ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 16:36

a be ja turnal srbinot Voislav, zguza, ja napumpal i naprvil dete, pa ovaa sega od inat.. imalo demek nekoj od nejzina familija u ona LGBT zdruzenieto ratko , ama da bide makata pogolema, ko za belja, deteto treba da nosi srpsko prezime... osven ako ne saka sama da go smeni koga ke napravi 18 godini..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 16:37

zgora na se, Makedonija treba da se zanimava so srpski jebac i bugaristaski ozalosteni nacionalisticki zdruzenija.
od edna domasna raspravija, si napravija film- ete im go . Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by king Нед Јан 25 2015, 16:37

Дерман немаат бугарине од србите .... се некој србин ги гузи Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Нед Јан 25 2015, 16:41

pa toa i bese cela drama: sto e kriva sudijkana vo gevgeliskiot sud?

Spaska- piratka da ne bila slepa/gluva koga go zasakala Voislav? ne i smetalo prezimeto Savikj, koga go zapoznala?  da ne nosela slika od bojko borisov protiv srpski uroci dodeka ovoj ja gnetel negde na zadno sediste?

a be luda rabota.
ama tolku e MIZERNA sto ednostavno ne moze da se skokne -da ne se spomene, kako se gradi taa izmislena vestacka "nacija"  bugaristanija - od gjubreto, odpadocite od opstestvoto..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty PREDAVNIK VO BELI RAKAVICI : ljuBGco

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 13:43

Eden od poslednite golemi izrodi ( golem samo poradi golemina stetata koja ja nanese i mozese da ja predizvika)

ova momce simnato od nekoie planinsko selo tamu nekade nakaj granicata,od selance koe ne znaelo za zivot i druzba, doturka do rabot na najgolemite izrodi na 21 vek za Makedonija.

ekspresno isplivuva na vrvot na partijata pokraj  osnovacite na partijata , koi go staval vo senka,za da dojde do vlast. Vo vremeto koga partijata trebalo da se etablira, da zajakne, koga se barala podrska od cesnite makedonci vo dijasporata, selanceto paralelno odrzuvalo sredbi -no ne so makedonci tuku s bugaristanski nacionalisticki drvizenja vo Kanada i Amerika.
   Kade i da odela delegacija, go vodela so sebe, no nego makedonskite zdruzenija ne go interesirale.. ... isceznuval od  sobirite i sredbite so makedoncite vo dijasporata i vednas trcal vo "centralata" t.e bugaristanskite antimakedonski zdruzenija.

Dodeka osnovopoloznicite na dvizenjeto-partija (koja e nositel na naporite za osamostojuvanje na Makedonija), D. Bogdanovski , M. Jakovlevski, B. Zmejkovski i niza drugi vlozuvaat maksimalno sopstveni sredstva, trud, napor, nekoi zatvorani i sledeni od togasnite slizbi za bezbednost,
liceto persona inkognita LjuBFco Georgievski parazitski se nasaduva i nasladuva na pridobivkite na patriotite -osnovaci na  partijata. Bez vlakno da mu fali. bez da se pomaci, ispoti, zasluzi mestoto vo politikata ili partijata.
Imajki premnogu slobodno vreme da se muva po stabovi, kako vecen student i nerabotnik, Lj.G  se vgnezduva i uspeva da doturka "na lepe oci" ,mnogu pogore, odosto nekoj vo partijata zamisluval za nego.Dodeka go jade lebot na starite, veteranite..

no odtakko se docepuva na vlast, LJ.G saka da gi ocisti tragite zad nego, eve sto veli B. Zmejkovski za ova spodoba:

Змејковски  се потсети дека откако Георгиевски станал премиер во 1998 година всушност почнала и хајката против него под диригентската палка на покојната Доста Димовска која преку службите на УБК го контролирале буквално секој чекор на тогашниот генерален секретар:
„ Не ми беше јасно зошто човекот кому му помогнав многу во животот, му крстив дете има потреба како што подоцна разбрав од сопартијците да ме мести“.

a za malverzaciite na ovoj bugaromanski kriminalec imaa sto da kazat tokmu negovite najbliski sorabotnici:

, во турско, ВМРО за една украдена лира изрекувало смртна казна, при што само среќниците добивале куршум в чело наместо нож среде грло, а сега одеднаш тие со кои до вчера делеа парче леб во автобус кон Охрид, одеднаш почнаа да градат куќи, да возат џипови, да летуваат и зимуваат во земји за кои до вчера не ни знаеле на која страна од светот се. Но и тоа му го простија на Љубчо.
no podocna ovo bugaroman- e sutnat od partijata tokmu poradi mnooogu ukradeni liri..od istata partija.


Според Змејковски, првиот генерален секретар на ВМРО – ДПМНЕ, институциите треба да се заинтересираат и да направат проверка на потеклото и на патот на парите, капиталот, недвижностите што ги има Љубчо Георгиевски. Надлежните органи, како што вели, треба да направат многу проверки: како Георгиевски го купил хотелот во Делчево, како се приватизирала „Белимбегово“, една од најголемите живинарски фарми, како работело „Благовестие“....
gornoto e samo eden del ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 13:48

човекот кој во деведесетите години немаше скршен динар в џеб, немаше пари ни за градски автобус стана голем бизнисмен, тоа треба да се  провери, повикува Борис Змејковски, еден од основачите на ВМРО – ДПМНЕ.

Љубчо Георгиевски  беше обвинет од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов и Дијана Таранталовска дека зад соработката и можноста за коалицирање со некогашниот ривал, Бранко Црвенковски и СДСМ, стојат само бизнис интереси.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 13:53

a za ovoj izrod koj ne treba da se pusti vo politika nikogas povekje,osven vrzan kako Hanibal Lektor,]

eve sto mislat tokmu negovite gazdi Laughing , koi si se podebavaat so selanceto od planinite , otkako go iskoristija kako napolnet kondom i go frlija kako partal





Фокус: Љубчо Георгиевски е вистинско богатство за Атина


Георгиевски е многу популарна личност во Грција поради очигледни причини - тој не сака да пропушти шанса да ја посрамоти Македонија, а Грција не сака да пропушти шанса да се направи сензација од тоа.
Љубчо Георгиевски веќе една деценија е непожелна личност за македонските медиуми заради неговите антимакедонски изјави давани главно за бугарските и за грчките медиуми. Љубчо е дете на бугарски родители, а усвоен од македонско семејство. Тој играше важна улога во македонската политика во 1990-те. Беше сметан за македонски патриот се додека не премина на „страната на темнината“ во доцните деведесетти и на почетокот на 2000 година заедно со Црвенковски, јави МИНА, македонска агенција информации.


Во 2002 година Љубчо Георгиевски имаше бројни здравствени проблеми, кај него беше дијагностицирана и шизофренија. Оваа информација долго време беше чувана во тајност од неговата партија. Како резултат на нередовното земање лекови, Георгиевски дал неколку бизарни интервјуа за локални телевизии.

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ по кратко време го отстранува од партијата. Сепак, Георгиевски и покрај несогласувањата со партијата продолжи со своите бизарности во неговиот приватен живот.

Познат по својата љубов кон поезијата, тој напиша детски песни во кои има сцени на сечење на детски глави. Ова предизвика црвено светло меѓу членовите на партијата, но тој одбиваше секаква помош понудена од партијата.


И покрај јавните изјави на Георгиевски против Македонија, главно дадени за странски медиуми, тој никогаш за ништо не беше обвинет од македонските власти. Во нормални услови државните органи би можеле и би морале да интервенираат во такви услови, но сепак, сите се свесни за неговата психичка состојба.


Сега за сега, Георгиевски е многу популарна личност во Грција поради очигледни причини - тој не сака да пропушти шанса да ја посрамоти Македонија, а Грција не сака да пропушти шанса да се направи сензација од тоа. Неговите коментари за весниците во Атина се вистинско богатство,
пренесува бугарската агенција Фокус.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 13:54

ovoj sizofrenik, moze samo SIZOFRENICI da prelaze denes..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 18:43

..samo intelektualno bOSA i nesfatlivo sizodrenicka licnost moze denes da go smeta ovoj odrod , za licnost koja treba da ima nekakvo znacenje vo politickiot zivot na Makedonija vo idnina..


pogore vidovme kako ziv svedok svedoci za ovoj odrod, bugaroman, so bolni i sizofrenicki apetiti za vlast i unistuvanje na Makedonija cie baenje, nmantranje i manipuliranje kaj vmrovcite ne pominuva povekje, tuku naprotiv, go sutnaa kako partal od partijata..

sega ke vidime deka ne bil samo B.Zmejkovski odlicno zapoznat so zlostornickite nameri na odrodot Lj. G.

da pocneme po red: Ljuben Paunovski. Ovoj funkcioner soocen so sudbinata-zatvorska kazna, vo nadez deka ke ja izbegne , gi razotkriva najstrasnite planovi na bolniot Lj. G.
A Ljuben Paunovski imalo sto da kaze, i toa od pozicija na minister za odbrana 2001!
.

...2001 година планирал поделба на Македонија и обединување на двата дела со Албанија и со Бугарија. Државниот врв, иако имал разузнавачки информации за подготовката на војната, таа година не реагирал. Државниот врв одбивал да ги реализира воените планови за одбрана на државата подготвени од воени лица. Главни актери во тоа биле тогашниот премиер Љубчо Георгиевски и вицепремиерката Доста Димовска, обвинува во драматична изјава за јавноста Љубен Пауновски, тогашниот министер за одбрана, кој вели дека веќе подолг период добива отворени закани за негова ликвидација....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 18:52

da ja prosledime izjavata na USTE EDEN blizok sorabotnik na bugaromanot zlostornikot LjuBGco Georgievski..


- Во април 2001 г., по еден од редовните ноќни состаноци на државниот политички врв и на безбедносно-командниот врв, Георгиевски и Димовска останаа во мојот кабинет, во кабинетот на министерот за одбрана. Георгиевски директно ми соопшти дека мора да се разделиме со Албанците, да им дадеме територии кај дебарско и гостиварско-тетовско, со прст ги означи териториите на картата на Македонија, а остатокот да го носиме кај нашите(?!) во Бугарија. Ова посебно го истакна Димовска. Георгиевски, пак, рече дека тоа сега конечно треба да се одработи, а главната работа е да се извадат сите тенкови во најкраток можен рок, за ден-два, и да се постават по должината на патот Скопје-Гостивар, на еднакви растојанија од левата страна на патот гледано кон Гостивар - вели Пауновски во обраќањето до јавноста.

EVE zosto bile PODMETNATI tie "danajski" bugaristanski tenkovi.
Koga bugaromanive ke skoknat i ke kazat-"eee, ni pomognala bugaristanija" vusnost OVA e priciata zosto, tie dojdoa vo Makedonija, iako realno ne ni trebaa povekje od desetina, ( Makedonija si KUPI daleku pomoderni tenkovi od bugaristanskite kanti, kako i SE DRUGO sto si KUPI, avioni, helikoipteri , transpoteri... so svoi pari ...od UKRAINA!!)

ETE ja bugaromanskata bolna namera: da se pustat tenkovite za da predizvikaat incident - no vo sustina lazen, samo da se "ukopaat" na linijata na frontot, zamislena vo kujnite na tajnite sluzbi vo Sofija i bolnata bugromanska glava na LjuBGco i Dosta.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 19:13

ZLOSTORNICKOTO zdruzuvanje PROTIV Makedonskata drzava, protiv makedonskiot narod, celovitost, postoenje, na bugaromanot Ljubco, i NEGOVITE podrzanici, vo negovata NP denes ( citaj-neprijatelska partija..) kako i negovite LAJACI I DZUKELI koi kako GLISTI se obiduvaat da se zavlecat sekade , vo sekoj medium, posebno na INTERNET preku razni FORUMI , kade sto se MELE svesta na prosecniot citatel, kako nekoja gjavolska melnica za lagi, LIFERUVAJKI Lagi za

-"dobrososedstvo" so bugaristancite , ama NE na ISKRENOST i OBOSTRANO pocituvanje tuku PREKU negiranje na se sto e makedonsko?? Znaci , se ke bide super, nie da sme gi sakale, a oni nas da ne NEGIRAAT ,???

-"Omeknuvanje " na makedonskata masa: SEKAKVO patriots makedonsko -pravilno razmisluvanje da go ocrnat kako "srbizam, srbokomunjari, ugonostalgicai" , VOOPSTO ne priznavajki deka toa e MAKEDONSKI a  ne prosrpski stav.... samo zatoa sto tie ne priznavaat  makedonci ...!?
Vo vreme koga ni srbi ni srbizam ne moze da se najde vo drzavata tie ne manipuliraat kako samo tie gledaat srbi kako da se nekoi duhovi a samo tie mozat da gi vidat pa ke ne opravale???

- "DOLOVUVANJE" na ubavinite i lepotite na "dobriososedstvo" vo koja prikazna bugaristanija mora da e sekogas " dobrata strana" SE' STO E MAKEDONSKO ne cini...?  a ako se spomne M od Makedonija tie vednas... zapocnuvaat  seansa za isteruvanje na srpski duhovi??
poglednete go samo ova:

Контроверзниот план на МАНУ

Тетово, Гостивар и Дебар да и се дадат на Албанија, а за сметка на тоа Македонија да ги присоедини кон својата територија Поградец, Пустец и Мала Преспа. Ова беше дел од контроверзниот предлог на дел членови на МАНУ кој предвидуваше и размена на населението. Планот обелоденет за време на конфликтот во 2001 година наиде на голема осуда во јавноста.


i za kraj: ZOSTO na BUGAROMANITE od razni DUVLA i OSARNICI
ne im odgvorase vlasta  od socijaldemokratite? pa normalno..BC bese nivni najgolem neprijatel. Go instaliraa Ljubco Georgievski..
koj NE USPEA da gi ostvari bugaromanskite zli nameri.

vmrovcite isto taka go nasetija pa go sutnaa kako kuce.Makedoncite sutiraat vakvi dzukeli. sekogas.


a sega TOJ i negovite govna propagatorski...... se zavrtija protiv desnicata ( sto navidum i samite bea...?)
 i ne e toa cudno- kako "vmrovci" se zavrtea protiv "vmrovska vlast|?

 Pa ne e cudno! tie se PROTIV SEKOJA VLAST  koja e izbrana od MAKEDONCI!
 
 Im smetase Branko, go zamenija so LJUBCO.
a sega im smeta i Premierot, zatoa sto IM SE SLUCI FILMOT TRETO POLUVREME koj e finansiran od segasnava vlada!

pa sega mantraat, "pastir, vakov, onakov.."


i pak apsurd!
namesto da vidime ZESTINA od strana na socijaldemokratite, zestina ta i vulgarnosta doagja  tokmu od - bugaromanskata kujna , od nivnoto duvlo i osarnilk...!?

---------------------------------------------------------------

rezime:
bugaromanove ke go SJAAT Ljubco  sekogas, a PLUKAAT po SEKOJA VLAST vo Makedonija. Sega e ovaa- ama ne im odgovara, ne im igra bas po zica..
Pred toa bea levite, tie pa ic ne im odgovaraat..Ke se poserat od srekja SAMO ako ja povampirat nekoja DOSTA i nejziniot megunozen parazit Ljubco G.
-------------------------------------------------------------


Последната промена е направена од VOL на Сре Јан 28 2015, 19:21. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Сре Јан 28 2015, 19:19

a sega, VOLOT ke zapali ubava dominikanska cigara... zapocnata zavcera.. ke ja dovrsi so dooobar rum.. opusten..
so dobra muzika u pozadina.
        i ic nikakva muva ni  zunzara nema da go lazi..Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcRAmbHrDE2Z3QDTJCcq7LylbUUM0t_1IiRV0wEo8YslyA7plbqZ
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Чет Јан 29 2015, 07:20





slepite creva vo makedonskata istorija  se vadat hirurski, ili- se ostavaat vo organizmot... da vireat.. NISTO dobro od slepo crevo- samo potencijalna opasnot- koga togas ke go zarazat organizmot.

taka i bugaromanive- samo cekaat povolna "infekcija" za da go rovarat makedonskiot bit...

gi zabole niv za makedoncite- niv planot im e sto poskoro da gi bugairstaniziraat..da gi unistat..

ZOSTO "brakja" blgaristanci, ne gi resija vistinskite makedonski problemi- nasilnite kacacki bandi, ako bea tolku "osvobozhditelno" nastroeni? ama namesto toa tie ja unistija evrejskata populacija i ogromen broj makedonski patrioti so makedonska nacionalna svest!

so kacacite naprotiv, bea sojuznici, kako i govnovo ljuBGco i ovie sto melat postojano, po internet!

ne e tema za srbite no  sto ne go napravija istoto toa pogore, od 1912 do 1991?
ama i ednite i drugite gledale da GENERIRAAT problem vo Makedonija, za napateniot narod , pobara "spas" kon "pogolemite brakja" , vo ovoj slucaj- pobugaistanuvajki se..


e malce qrac. zalam idioti. mozebi vo naredniot vek. pirat pirat pirat
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 15:06

Ако бугарофилите се слепо црево шо се србоманите со мокна државна подршка и по над 60% чисто српски програми по НАЦИОНАЛНИТЕ канали?
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 15:09

Пуштам Алфа Валтер ослободува Сараево. Пуштам Шител -Неда Украден. Вие немате ни еден 1% бугарски медиуми докле над 60% се на чис српски. Епа не е ли бугаромразтвото борба со ветерници?
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by Фири Чет Фед 12 2015, 15:17

Исто така еве дури за момент да примиме дека бугарската власт во Македониjа била окупаторска (шо не е било така) имаме нема и 4 години наспроти 25 години српска окупациjа. Прекрстиjа ви како овци на ич мамето ви ебаа за луге ви немаа и сега како чоек чита Вол ке реши дека пред неколку дена сте се ослободиле од 1500 годишна бугарска окупациja.
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by VOL Чет Фед 12 2015, 15:34

tresenje gluposti na pamet kakva i da e ako ja ima mozes kaj drugarkati. MAKEDONSKATA istorija e seriozen potforum. i takov ke ostane.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори  - Page 3 Empty Re: Слепо црево во Македонската историја: бугарофили и нивните спонзори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот