ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

+5
хан Ацо
Laba
Centarec
concrete
king
9 posters

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 00:58

..a be ja sum ti baksuzen dzitkac , po sela u virovi do kolena , inaku nisto znacajno.
 ti se frlas, gnurac broj ..1..( ili 2 da bides?)
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Laba Пон Јан 19 2015, 00:58

по крстот досега не.
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 09:50

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 10922593_770626743030649_5842075483062761433_n

обичај традиционален охридски бил, на кумот да му се дозволи цигара да запали во кафана во присуство на градоначалникот. ВЕЧНА!

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 09:57

de be..Laughing Laughing Laughing
ovoj e onoj Joksim  pevaljko?
povekje e vo Makedonija otkolku kaj niv.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 09:59

лично и персонално кумот Smile дека ние немаме наши па моравме да увеземе.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:03

a be ako, ej.
 za ubavo neka e.
daj boze utre zadutre i nekoj grk ili bugaristanec da dojde da se osvestat deka tie se vo zabluda. nie sme  civiliziran narod.ima mesto za sekoj dobronameren gostin.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 10:05

ах, не проаѓа кај мене муабетов али ај ако.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 10:05

абе глеј у охрид пренос на сител која комедија е ова : )))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:06

ne ti teknuva deka o'rigjani mora da rabotat na turizam I privlekuvanje turisti Wink ?
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:08

Centarec напиша:абе глеј у охрид пренос на сител која комедија е ова : )))
PAK ke ripnat "trieset odbrani momcinja" od Varos, I pak nema da dozvolat nikoj drug da go fati,
Wink
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:19

Ovaa godina nema da ima kasetofoni, radiofoni, televizori, cedinja, glavnanagradaJugo45 I slicni raboti, MPC navodno, apelirala da nema kumovi-biznismeni a onoj sto ke go izvadel krstot dobival skromni podaroci,
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete Пон Јан 19 2015, 10:22

хе, стварно јеботе благи бог...и тоа не е до охриѓани, туку до организаторот-црквата...и нејзините главатари...кои добро би требело да знаат со кои џукели имаат работа, таму им се конаците.... и дека треба да консултираат вистински шинтери за да ги научат како со такви се праи циркуска точка Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
....срамота...ич не е битен верскиот аспект, тоа е нешто што многу народ го гледа..., а една трка на кучиња по кожен зајак е поорганизирна 1000 пута... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:27

a be lani da vidis, vo Skopje.. drz nedaj, pa ke go frlal vo kazanot, pa dole pirani zinati da ripnat od voda da go fatat u vazduh. uniformisaniot sloj na MPC pizdi, izdava ultimatum odozgora.
.. Laughing Laughing
prvata pridruznicka iskomanduva nalevo krug-pravec Anja na Kej i odtamu navivavme za srekjniot dobitnik..
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:31

ubav komentar na kanal 5 vo momentov,.
cela fekalna kanalizacija na Skopje odi vo Vardar, nema precistitelni sistemi , a raja skoka u fekalii.
znaci, so svetiot krst se osvetuvaat... fekaliite Evil or Very Mad Evil or Very Mad ?
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete Пон Јан 19 2015, 10:40

VOL напиша:a be lani da vidis, vo Skopje.. drz nedaj, pa ke go frlal vo kazanot, pa dole pirani zinati da ripnat od voda da go fatat u vazduh. uniformisaniot sloj na MPC pizdi, izdava ultimatum odozgora.
.. Laughing Laughing
prvata pridruznicka iskomanduva nalevo krug-pravec Anja na Kej i odtamu navivavme za srekjniot dobitnik..
ко носач на авиони си јеботе благи бог.....со придружни прва и други...крстарици Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 10:45

neka letkaat.. ima na paluba mesto, ima.. Laughing
-----------------------------------------------------

stotuku eden objasni na televizija deka Car Samoil pred bitka im daval na vojnicite da jadat pivtija, za da dobijat sila i taka oni dobivale sila i pobeduvale vo sekoja bitka,i pivtijata bila kako red-bul .. Suspect
leleee..
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete Пон Јан 19 2015, 10:52

VOL напиша:neka letkaat.. ima na paluba mesto, ima.. Laughing
-----------------------------------------------------

stotuku eden objasni na televizija deka Car Samoil pred bitka im daval na vojnicite da jadat pivtija, za da dobijat sila i taka oni dobivale sila i pobeduvale vo sekoja bitka,i pivtijata bila kako red-bul .. Suspect
leleee..
хмммм..можда имал некој малку афионкаст рецепт. Секоја пифтија не е Самоилова-пифтија.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 11:03

e sea i ti.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 11:04

гг стефан делува трезен а тоа ветува добар трзај.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Пон Јан 19 2015, 15:34

чучулига
чучулига

Posts : 13512
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete Пон Јан 19 2015, 15:38

чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing

http://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/vodici-forevealoun

И? Скокаше Хелена?
...која е па таа???, некоја од вас гњурците??? Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Пон Јан 19 2015, 15:40



: )))) тоа се чекаше

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Пон Јан 19 2015, 15:41

pojma nemam
----------------
 a ovoj morzov sega e najjak maz u selo.prva nagrada za fakjanje:
..TV Ei Nish, lampas.. u boja Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Пон Јан 19 2015, 15:51

concrete напиша:
чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing

http://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/vodici-forevealoun

И? Скокаше Хелена?
...која е па таа???, некоја од вас гњурците??? Very Happy Very Happy
Хелена мислам е сестра на Ребека, пејачката... а не знам дали е нуркачка.
чучулига
чучулига

Posts : 13512
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Пон Јан 19 2015, 15:55

@ Centarec

невидени верници децава со огромно поштовање... утоп го напраја попот.

И, пукаше некој или мене само така ми се слушна?
чучулига
чучулига

Posts : 13512
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 5 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот