ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

+5
хан Ацо
Laba
Centarec
concrete
king
9 posters

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Вто Јан 13 2015, 09:29

чучулига одамна нема дојдено во ск. секој втор е бабар : ))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 09:31

Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Вто Јан 13 2015, 11:46

околу темава дека не сум у тек... Црквата редовно се буни против палење оган за бадник или оваа година беше првпат?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 13:46

Памтам дека и лани кажаја дека то е пагански обичај.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 13:47

чучулига напиша:Памтам дека и лани кажаја дека то е пагански обичај.

I specijalno izmislen da plasat vrapci so maski od voloi Laughing Laughing Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 13:51

За бадник огнојте праша центарецот... не за денешните.

И не туку ми се сити на стравот! Не е убо!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 13:53

a be so ke ti se sitam. da znajs oti ijas se pram gjaol so rogojne, ama na drug den e to ovde, neet ko kajnas. Laughing Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 14:01

Кога е таму?

И шо е то.. маскембал некаков?

За 1ви Април?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 14:24

procka, vrabec. po selava..

ja kao gostin dodusa, ali prvo se pripremas, onaka, moralnopsiholoski a za toa ne mi treba m
nogu, se dozira u mali caski

a posle se rogosuvas.. Laughing Laughing Laughing
mene mi ide toa...neli..

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 14:29

Laughing Laughing Laughing

има некакви други интересни адети околу Прочка?


Последната промена е направена од чучулига на Вто Јан 13 2015, 18:48. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 14:45

ja samo na onoj del se zadrzuvam , koga treba da se zagree coek oti moze da se sluci I vo hulahopki da prodefilira, mada mene ko govedo takvo nesto dose a, ne. Laughing
znaci, adetot e : se zema vo ednata raka mala plasticna caska, a vo drugata se zema kolektivnoto sise na moralnopoliticka receptura.
plasticnata caska se frla, a se tegne od sise- I se predava da vrti malce, u krug.

potoa se zbesnuva se, plasat mali deca a devojcinja se stipkaat za gazoi, ama po prethodno dobro napravena opservacija, za da ne se naebe od nekoj decko pa se glea da se buljuk javricina, em doma nema da kazat, ( interesno im e ) em nema koj da gi brani.
toa, po pat.
a posle se ide na nekakva sirinka , pa nesto u krug se vrti   oro, mada mene i onaka mi se vrtese publikata okolu mene... Laughing Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 17:18

Еве некои фотографии од Вевчанскиот карневал

http://plusinfo.mk/vest/11132/galerija-vevcanskite-maski-gi-oziveaja-nastanite-od-minatata-godina
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 08:42

sleduva frlanje na Krstot , lugje.. Vodici.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 08:47

Се фрлаш по крстот?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 08:48

se imam frlano vo Ohrid
Vo nasite juzni kraista i vo Skopje

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 08:50

Секоја ти чест.

Студи бе В.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 08:57

samo koga ne e toplo.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Centarec Чет Јан 15 2015, 10:41битна е желбата

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 16:47

Битно арно му е на душата, си испочитувале вака така. Барем да не му е мисла.

(А јас сеирџифка, прости ми Господе, се насмеав за пивскиот чадор на дедо попе)
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 19:36

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 19:43

a be ok, mozda, preterale ,

trebalo da ja nadenat onaa liglana od Anima Mundi, na zivci mi lazi koga ja slusam .

............

kokoski ke zali,

 sto ne odi po selana do oktomvri-noemvri da gi spasuva svinjine od kolenje..

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 19:46

Оти свињите за то се товат, за да се заколат за месо за зимата.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 20:00

ama kako, ama toa se isto taka zivotinji, be, pa kokoskite neli se kolat, pa..
...pa umrenono kuce ( a ne utepano!) trebalo da pociva vo soodveten grob, neli so site pocesti i obelezja.


more.
vrabec.ok e.

i ja sakam zivotinji. ama samo kazuvam deka onaa Animal, se ponasa ko englez u nekoe visokoplaninsko selo na Sar Planina.

golema rabota- kokoskite gi drzelle za nozete.e kaj da drzis kokoska de..? Laughing Laughing Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига Чет Јан 15 2015, 20:06

Не бев таму да видам, во текстот пиши дека кокошките ги набивале на вили, не ги колеле.

бррррррр...

И после оти ми било страв од бабари!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL Чет Јан 15 2015, 20:23

pa na sto da gi nabivaat be, na ..r? Laughing

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн. - Page 2 Empty Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот