ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

+3
concrete
чучулига
king
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Сре Сеп 09 2015, 21:31

Срѓан Керим ќе се обиде да стане македонски кандидат за престижната светска функција Генерален Секретар на Обединетите нации. Да седне на оваа функција идната година, по истекот на мандатот на сегашниот прв човек на светското семејство, јужнокорејскиот политичар Бан ки Мун, кој на оваа позиција е од 2006 година.
Кандидатурата треба да биде поднесена до крајот на годината, а Керим, според извори на Телма,  веќе почнал да лобира, и тоа уште пред неколку месеци. Засега не се објавуваат информации, но наводно ја има поддршката од владата на Република Македонија, а целиот процес, до официјално објавување на кандидатурата, се држи подалеку од јавноста.
Иако се работи за сосема неизвесна трка, проценките се дека македонски кандидат и покрај богатото искуство како дипломат, би имал многу мали шанси да биде избран на оваа функција. Сепак  Керим почнал да го составува тимот од Македонија, кој би го оформил како генерален секретар на Обединетите Нации и веќе контактирал со членови на неговиот поранешен кабинет во Њујорк од 2007 година додека беше претседавач на генералното собрание на Обединетите нации.  Бидејќи Источна Европа треба да го даде идниот прв човек на Обединетите нации, неофицијално, кандидати од регионот се Весна Пусиќ, министерката за надворешни работи на Хрватска, бугарката Ирина Бокова, актуелен директор на УНЕСКО, а се спомнува и поранешниот срспки министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, но извори во Белград велат дека тој ја нема поддршката на српската влада.
Актуелниот претседател на управниот одбор на  МПМ периодов што следува ќе ги активира и старите познанства ви пријателства во меѓународните кругови, а во таа насока велат е и неговата посета на Пекинг и неодамнешната промоција на книга во Москва. Телма ги контактираше и Медиа принт Македонија, а од таму ни одговорија дека директорот е на службен пат и дека ќе не контактираат по неговото враќање.
 Дарко Чекеровски


http://telma.com.mk/vesti/kerim-makedonski-kandidat-za-gen-sekretar-na

Сега наместо подршка очекувајте рафална паљба по него од страна на соросоидите....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Сре Сеп 09 2015, 21:33

Никогаш не ги објасни парите во шишето, се има основа.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Сре Сеп 09 2015, 21:35

Ебеш ти пари во шише, тоа е минорно во споредба со можностите што му ги нуди евентуалната функција ...
... па ако сме глупи и не ја искористиме оваа прилика ... тогаш ... немам зборови...

..па на крај од краевите ... баш таков треба за таа функција .. а не некое наивно муле ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Сре Сеп 09 2015, 21:38

Те разбирам.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by concrete Сре Сеп 09 2015, 22:12

..тешко да пројде ги има сите карти во рака , ама барем три земји во Советот за Безбедност со право на вето  НИКАД НЕМА ДА СЕ СОГЛАСАТ...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Чет Сеп 17 2015, 14:38

И званично


Керим номиниран за Генерален секретар на ООН

http://republika.mk/?p=482629
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Нед Сеп 20 2015, 16:30

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Нед Сеп 20 2015, 20:51

А што друго очекуваш од дежурните плукачи  кои едвај чекаат нешто за да имаат причина за олајавање и  оцрнување на Македонија ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Пон Сеп 21 2015, 21:40

А оти не ти е шубе дека самиот тој, исто така ако не и полошо од таја позиција, можи да ја изрезили Македонија?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Пон Сеп 21 2015, 21:51

Ај, ај, ај .... сега и ти ...
Па ако зајко и сорос не ја изрезилија .... тогаш не знам кој ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Пон Сеп 21 2015, 21:54

Не гледам така ко тебе.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by concrete Сре Дек 16 2015, 12:27

...незнам друго , ама снаа му Вилдан беше ЖЕНСКА со големо Ж.... Shocked
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by чучулига Пон Фед 01 2016, 10:14

Ич не ни треба брукава

http://plusinfo.mk/vest/56262/ekonomist-srgjan-kerim-e-beznadezen-za-prvata-fotelja-vo-on

аман бре аман!!!

Понатаму.....

А дипломативе... ај барем се одважија

http://plusinfo.mk/vest/56256/makedonskite-diplomati-izleguvaat-na-protest

Ги поддржувам!!!... нека е забаено битно не е забораено!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by concrete Пон Фед 01 2016, 12:46

чучулига напиша:Ич не ни треба брукава

http://plusinfo.mk/vest/56262/ekonomist-srgjan-kerim-e-beznadezen-za-prvata-fotelja-vo-on

аман бре аман!!!

Понатаму.....

А дипломативе... ај барем се одважија

http://plusinfo.mk/vest/56256/makedonskite-diplomati-izleguvaat-na-protest

Ги поддржувам!!!... нека е забаено битно не е забораено!!!
...пак некои протуви од минатите времиња бараат права...непринципиелно...
Дипломатската служба секаде во културен свет има три компоненти: дипломат од кариера, амбасадор-конзул по заслуга, "дипломат" од службите, сервис и логистика од професионалци у струка, кувар на пример Very Happy Very Happy Very Happy
Нормално е дека МИНИСТЕРОТ ја дефинира рализацијата дипломатската политика.., зар улицата треба тоа да го прави???
Точно е и дека вмро ги усеруе работите , но тоа воопшто не значи дека не биле усрани од порано..имајќи во вид на кое дереџе ни се донесе "ДИПЛОМАТСКИ" државава.
Се надевам дека , ако остане на власт има шанса да стаи прст на чело и да помедитира нешто малку кој, што и каде треба да стигнеме и постигнеме и дека за тоа треба нешто повеќе од плава крв, голем одмор у партиско школо или петка од улични протести.
Ако не остане, јеби га... ќе трпиме нова тура монсунски дождови на говна и друго срање....до даље...
Но тоа е веќе полнолетство , а ние уште сме у киндергартен..и тоа за деца со посебни потреби.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by хан Ацо Пон Фед 15 2016, 09:52

Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by concrete Пон Фед 15 2016, 10:17

хан Ацо напиша:Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
...жив си??  драго ми е .., си помислив те изела степата.... Very Happy
..зошто бе да не предлагаме некој "турчин" кој се вика Срџан, кога американци избрале за президент некој нигер со американско име Барак Обама???? Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by хан Ацо Пон Фед 15 2016, 10:42

concrete напиша:
хан Ацо напиша:Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
...жив си??  драго ми е .., си помислив те изела степата.... Very Happy
..зошто бе да не предлагаме некој "турчин" кој се вика Срџан, кога американци избрале за президент некој нигер со американско име Барак Обама???? Wink
Сеуште сум жив.
Па предложете некој Македонец,зошто треба да се споредувате со америте,они са олош и џубре?!
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by concrete Пон Фед 15 2016, 10:48

хан Ацо напиша:
concrete напиша:
хан Ацо напиша:Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
...жив си??  драго ми е .., си помислив те изела степата.... Very Happy
..зошто бе да не предлагаме некој "турчин" кој се вика Срџан, кога американци избрале за президент некој нигер со американско име Барак Обама???? Wink
Сеуште сум жив.
Па предложете некој Македонец,зошто треба да се споредувате со америте,они са олош и џубре?!
да бе..олош и ѓубре се, ама не држат за муда и не можеме да писнеме.., само т'нко пееме фалсет , како они што сакаат.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by VOL Пон Фед 15 2016, 16:41

хан Ацо напиша:
concrete напиша:
хан Ацо напиша:Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
...жив си??  драго ми е .., си помислив те изела степата.... Very Happy
..зошто бе да не предлагаме некој "турчин" кој се вика Срџан, кога американци избрале за президент некој нигер со американско име Барак Обама???? Wink
Сеуште сум жив.
Па предложете некој Македонец,зошто треба да се споредувате со америте,они са олош и џубре?!
se glea deka tece vo tebe sumadiska krv Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by хан Ацо Пон Фед 15 2016, 17:52

VOL напиша:
хан Ацо напиша:
concrete напиша:
хан Ацо напиша:Стварно не разбирам како може да предлагате еден Турчин за македонски кандидат!
...жив си??  драго ми е .., си помислив те изела степата.... Very Happy
..зошто бе да не предлагаме некој "турчин" кој се вика Срџан, кога американци избрале за президент некој нигер со американско име Барак Обама???? Wink
Сеуште сум жив.
Па предложете некој Македонец,зошто треба да се споредувате со америте,они са олош и џубре?!
se glea deka tece vo tebe sumadiska krv Laughing
Во сите луѓе на светот тече шумадиска крв.Ти имаш чуено за Нино Белов?
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by VOL Пон Фед 15 2016, 17:54

kako ne, be, sekoe sabajle citam ( a ne slusam, samo bugaristancite ja imaat taa vestina da "cujat" tekst...)
dodeka ostvaruvam na solja odsabajle, so oci ko sarmi napnati, prosto nino belov mi ide u glava I razmisljam... Laughing Laughing

uzivaj be, sumadinac!
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by king Пон Фед 15 2016, 17:55

„Ебала“ те шумадиска крв и нино белов ....
... овде за друго и друг прајме муабет ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by хан Ацо Пон Фед 15 2016, 22:49

king напиша:„Ебала“ те шумадиска крв и нино белов ....
... овде за друго и друг прајме муабет ...
Праиме муабет за тоа дека ми е чудно како не најдовте барем еден Македонец за кандидат.А со тебе се кладим дека ќе изберат Бугарката Бокова.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 333
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН Empty Re: Керим – македонски кандидат за генерален секретар на ОН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот