Проблемот што грците го имаат со нашето име

Страна 4 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 12:34

Centarec напиша:Има таму едни прашуваат

cekaj be pa i ti ne brzaj Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Вто Јан 13 2015, 12:41

Па нормално Smile

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Сре Јан 14 2015, 09:46

Попоски: Хан ќе се ангажира за отстранување на грчката блокада

Европската комисија нема никаков интерес да продолжи со давање препораки за почеток на преговорите за Македонија во очекување Грција во еден момент да го тргне ветото во Советот на ЕУ. Новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан со сигурност ќе се обиде да го поттикне интересот кај Грција за отстранување на формалната блокада.

Ова го изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за МИА запрашан за очекувањата од ангажманот на новиот еврокомесар за добрососедски односи и преговори за проширување Јоханес Хан кој се очекува месецов да ја посети Маједонија.

Тој појаснува дека, она што го има изјавено комесарот Хан соодветствува со тоа што ние го имаме констатирано неколку години наназад дека наметнатата блокада од Грција за формално неотпочнување на преговорите и воедно нерешавање, односно немање никаков фокус на надминување на наметнатиот спор за името, не дава никаков резултат.

- Оваа Комисија тоа го има како стартна позиција, наследена, и веројатно покрај тоа што ќе се обиде да го искористи Пристапниот дијалог на високо ниво како формат за де факто водење на преговори, со сигурност ќе се обиде и да го поттикне интересот кај Грција за отстранување на формалната блокада, која ни е наметната. Нема никаков интерес Европската комисија да продолжи со давање на препораки и чекање на тоа дека Грција во еден момент ќе го тргне ветото кое го има поставено во Советот. Мислам дека климата која се создаде и поддршката од повеќе земји-членки на ЕУ оди во насока на тоа да му се овозможи на комесарот Хан да води ефективен дијалог со Македонија, кој ќе не приближува до членството, а воедно да создаде клима во која и Грција ќе има помалку причини да бара само изговори зошто да остане да не блокира. Формулата мора да ја променат на еден или на друг начин, за нас клучно ќе биде да се водат преговори за приклучување кон ЕУ и тоа ќе се одвива во текот на 2015 година, вели Попоски.

Според него, за нас не е битно тоа што поаѓајки од принципот на солидарност секогаш ќе има определен број земји-членки кои ќе се постават на страна на тоа дека не треба Грција да се остави сама да биде таа која не блокира. Битно е, вели, да се надмине сегашната ситуација во која ниту има напредок во однос на наметнатиот спор, ниту има напредок со отстранување на блокадата, која ни е наметната на Советот, за што вели, три причини се клучни.

- Едната е тоа што сите земји-членки на ЕУ денес се преокупирани со нивните домашни проблеми бидејќи ЕУ е речиси насекаде притисната со економски потешкотии. Вториот фактор во овој правец е што од надвор не делува многу драматично тоа што Грција не блокира. Впрочем, Грција не блокира за отпочнување на преговори шест години, а во текот на тие шест години ние сме редовно помеѓу првите пет економии од аспект на раст или сме земја која остварила најмногу реформи за правење на бизнис според Светска банка. Што значи дека во нивните очи перцепцијата е дека тоа што Грција не блокира не е некоја драма, смета Попоски.

Третиот фактор, кој исто така, придонесува во овој правец е, вели, тоа што Грција реално е во многу големи проблеми и сите земји-членки на ЕУ имаат или мало ниво на сочувство за тоа што се случува во Грција или се плашат дека таквата драматична ситуација во Грција може негативно да се одрази на целокупната економија на ЕУ.

- Поради овие причини многу е тешко да се смени позицијата која Грција ја има, а таа е многу комотна во рамки на Советот - да не се занимава со спорот за името. Од друга страна, мислам дека во овој период, особено во текот на годината, со оглед на навестувањата кои ги направија во текот на минатата, повеќето клучни одлучувачи во европски кругови имаат дадено до знаење дека не им е сеедно тоа што се прекршува меѓународното право на грбот на случајот на Македонија и неотпочнувањето на преговорите. Особено со оглед на тоа што беше констатирано од Меѓународниот суд на правдата дека тоа е прекршување на меѓународното право и Грција нема право тоа однесување да го повтори, оценува шефот на дипломатијата Попоски.

Запрашан дали е потребна промена на платформата за преговори, форматот или динамиката, со оглед дека по долгогодишни преговори со Грција за името, напредок нема, Попоски вели дека најглавно е тоа што Грција која го наметна спорот за името, нема интерес и не се ни обидува да скрие дека нема интерес за надминување на спорот.

- Што значи се враќаме на онаа теза која Самарас во повеќе наврати ја има повторено дека најдобро решение за Грција во однос на спорот за името е да не се решава спорот и што е можно подолг временски период да се одолговлекува, за одолговлекувајќи да се надеваат дека на тој начин можат да направат некаква дестабилизација, проблем или регионални потешкотии. Ова мислам дека не е во интерес ниту на Македонија, ниту на ЕУ. Впрочем ако погледнеме малку подлабоко не е во интерес ни на самата Грција, но е една стратегија која се спроведува во пракса во изминатите неколку години под превез на тоа дека Грција има големи проблеми дома и со изговор дека рамката е воспоставена со Времената спогодба и резолуциите на ОН, посочува министерот за надворешни работи.

Од друга страна, пак, додава, самите тие се прекршуваат бидејќи со пресудата од Хаг е јасно дека не се почитувани ни тие преземени обврски.

- Во овој момент за нас е значајно прашањето да биде во фокус на оние кои можат да поттикнат поголем интерес, односно поголемите земји во НАТО и ЕУ и каков и да биде исходот од развојот на настаните во Грција да не се изгуби од обѕир дека на Македонија и треба кредибилен напредок со преговори за подготвеност по пет години да можеме да бидеме во некоја финална фаза пред завршување на преговорите и зачленување во ЕУ, подвллекува министерот Попоски во интервјуто за МИА.


http://alsat.mk/index.php/vesti/od_zemjata/12485-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%85%D0%B0%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%87%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B0.html
king
king

Posts : 9694
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 10:23

социјален немир и дестабилизација дека ке има не верувам. овде лугето камења и корења ке јадат ако треба, додека некој пука моет со нивни пари по разни азурни обали. така да тука се заебале грците.

дека името е некоја пречка за во ЕУ не верувам, ЕУ е сама по себе пречка пошто им се дешаваат внатрешни говнарии и наш евентуален влез нема да им реши ништо од проблемите.

24 годишна неинвентивност на дипломатијата на државава продолжува и на даље со вакви пубертетски изјави на разни министерчиња од двете партиски елити кај што ни го објаснуваат очигледното а не даваат никакви препораки и насоки.

ни хан ни ман нема да го реши проблемот за нас.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 10:27

poslozena e situacijata centarec.. mnogu poslozena. mozebi ne gi gledame ostanatite delcinja od mozaikot, tuku samo eden grst, pa donesuvame zaklucoci ( I ne sme za toa vinovni) koi ne vodat nikade.

 ne veruvam deka nieden diplomat ne napravil nisto za vlez vo EU.. vo ovie 24 godini.
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 10:38

вол проблемот према надвор е сложен да, ама 24 години не успеваме да си ги упростиме проблемите дома. тоа е маката. ние не признаваме дека имаме домашен проблем, него проблемот бил од надвор со грција.

да проблемот со грција постои, ама тој проблем никогаш нема да се реши додека имаш несреден двор. тоа го знаат сите што имаат некаков интерес земјава да нема прогрес и го користат максимално. а нашиве владетели во задњиве 24 години упорно им го сервираат тоа задоволство на тацна продавајќи ни на нас лажен елитизам (сдс) и лажен патриотизам (вмро) а фрустрацијата расте и расте.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete on Сре Јан 14 2015, 10:43

...дефинитивно држи она на Centarec , што се сведува на тезата дека Македонското буре нема дно.., но ако малку се мучне со глаа веднаш се таложи сознанието дека само затоа што е такво..не има уште.
Нема решение на проблемот со Грција...нас треба да не нема.
А тоа е решението и за Србија, Албанија, Бугарија..па сеа вие есапите.
Тоа што уште не има е превидот на оние коу сега се нарекуваат EU  околу дното на бурето.....и уште бараат решение. Cool
concrete
concrete

Posts : 6811
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Сре Јан 14 2015, 10:44

Centarec напиша:вол проблемот према надвор е сложен да, ама 24 години не успеваме да си ги упростиме проблемите дома. тоа е маката. ние не признаваме дека имаме домашен проблем, него проблемот бил од надвор со грција.

да проблемот со грција постои, ама тој проблем никогаш нема да се реши додека имаш несреден двор. тоа го знаат сите што имаат некаков интерес земјава да нема прогрес и го користат максимално. а нашиве владетели во задњиве 24 години упорно им го сервираат тоа задоволство на тацна продавајќи ни на нас лажен елитизам (сдс) и лажен патриотизам (вмро) а фрустрацијата расте и расте.
Проблемите дома си се за по дома...

Зарем членките на ЕУ си немаат проблеми дома...

Зарем и онаа дузина државички кои набрзина ги спикаа во ЕУ немаа домашни проблеми?
Имаа и сеуште имаат и тоа големи...

Сеуште имаат и надворешни „добрососедски“ проблеми ...
..па никому ништо ...

...кај нас проблемот влече корени на за жал  ( да не должам многу ...уздуж и попреку, туку само со еден збор) „назавршените“ балкански војни

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9694
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 10:46

I vo dvete partii ima dobri patrioti.zatoa nesakam da im gi navredam custvata I na obete strani. A ako liderstvoto zabegalo pa sega tuka nie polnime forumi so nezadovolstvo - vrz osnova na preprikazani prikazni, toa treba da si go resat clenovite na soodvetnite partii.

needinstvoto pomegju politickite opcii e ede od klucnite problem.
No od druga strana treba da se razbere, deka edinstvotom povlekuva poinakvi percepcii za nas odnadvor. Mozebi ke se smeni I nadvoresnata politika kon nas ako vidat deka sega, na primer, site Makedonci se obedineti, a mozebi I vo samata drzava nekoi klucni promeni ke se slucat, koi nema bas da ni odgovaraat...
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 10:54

конкрит ке не снема у скора иднина. бела чума. иселеништво. не се грците криви за тоа, ни па еу ни па кошер америте.

24 години ние не успеваме да создадеме вредности. 24 години се продава државното па откако се продаде, почна да се брца од буџетот. мене тие прашања ми се побитни за решавање од името.

името скроз не ме занима у моментов како отворено прашање, што се однесува до мене скроз напуштање на сите преговори. имаме ние домашна што треба да ја сработиме која што не кочи при било какви решавања на прашања од дипломатски аспект.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 11:01

кинг, кога проблемот по дома ти е поголем од тој надвор а ти пробуваш прво тој надвор да го решиш тогаш не иде.

у старт нашите преговарачи имаат товар што го влечкаат. што мислите незнаат странциве за белизе флорида кајмански острови и тако даље? не знаат што се е ветено а не испунето у нивна корист?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 11:07

Centarec напиша:конкрит ке не снема у скора иднина. бела чума. иселеништво. не се грците криви за тоа, ни па еу ни па кошер америте.

24 години ние не успеваме да создадеме вредности. 24 години се продава државното па откако се продаде, почна да се брца од буџетот. мене тие прашања ми се побитни за решавање од името.

името скроз не ме занима у моментов како отворено прашање, што се однесува до мене скроз напуштање на сите преговори. имаме ние домашна што треба да ја сработиме која што не кочи при било какви решавања на прашања од дипломатски аспект.


sakam da ti kazam "ne se soglasuvam" ama ke odam mace podaleku I ke ti kazam netocno.

sakam precizni, jasni i konkretni raboti. tie se zdrava osnova za analiza a ispravna analiza pomaga pri donesuvanje na pravilni odluki.

5 I kusur veka ne imale nikakvi prava, nikakvi institucii a "belata cuma" rabotela na dnevna baza. Denes mozebi ima povekje lugje so makedonsko poteklo ili Makedonci koi si go znaat potekloto otkolku vo Republika Makedonija.

I- ne sme seuste iskoreneti. AKO sme uspeale da opstoime vo takvi uslovi, sto mislis, nebulozive koi nekoj ni gi potpaluva a nie skokame na toj ogan- deka ke ne snemalo, znaci, ke drzat voda?


premnogu propaganda, lugje.. premnogu. od razlicen izvor a sega e najlesno- od domasni nezadovolnici.

samo ova ke go kazam: se sporeduvame so Severna Korea?
- sekoja godina se odi po odmori. sekoja godina se odi po odmori NADVOR od Makedonija.....zatoa sto ne ni cinel Ohrid em uslugata( edno vreme kolku sto se sekjavam , gi dupea so Vladini reklami , barem kolku da se zasramat Laughing )
- se iznakupija avtomobili- ama pazi, ne se kupuva spored cergata tuku spored-komsijata. ako on ima Passat, ja ke kupam BMW..
- vojska nemaat decava kako obaveza, da ne se potresat mnogu od stanuvanje sabajlecki..
- I samo eden posleden primer ke navedam: Tolku prasina se digna zad onoj Kili, koga go fatija so MARIJUANA, sto se ispolitizira do preku sekoja merka- "pisuval nesto protiv vlasta" pa go apsele Laughing Laughing Laughing
a be vo red e sto pisuval .. ama ako ne pisuvase- sto, ke si "gaese" vo negovata galenska labaratorija, lekovi za site bolesti vrz baza na ...marihuana?

zbesnati sme, malce. ni treba red.
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 11:09

kajmanski ostrovi ke si ima  sekogas,. ne se tie samo za Makedonija bre.

ama: sega jas , odovde, pred ulica mrazot uste ne mi e iskrsen I iscisten- od sto sum go zalepil gazot da otkrijam koj sve ima smetki na kajmanski ostrovi ..
..ete ke se pustam vo istraga, I ke najdam nesto, nemora da baram potvrda, znaci , si znam, neli.,a mozebi I kniga ke napisam ( kako eden kup kriminalci kaj nas...) Cool
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete on Сре Јан 14 2015, 11:21

Centarec напиша:конкрит ке не снема у скора иднина. бела чума. иселеништво. не се грците криви за тоа, ни па еу ни па кошер америте.

24 години ние не успеваме да создадеме вредности. 24 години се продава државното па откако се продаде, почна да се брца од буџетот. мене тие прашања ми се побитни за решавање од името.

името скроз не ме занима у моментов како отворено прашање, што се однесува до мене скроз напуштање на сите преговори. имаме ние домашна што треба да ја сработиме која што не кочи при било какви решавања на прашања од дипломатски аспект.
...еј кој буквалист си...не реков јас дека седат и само нас не думаат... Very Happy  Тие еднаш донеле некаква одлука на основа на некои свои интереси и концепции и сега тоа си го тераат нај бирократски и од страна на некои на кои тоа им е вработување.И така до следната одлука.  Но следниот "Никејски" собир за такви одлуки е кога муката ќе ги натера. Може утре , може никогаш , мерено со наш аршин.
Бела чума... исселеништво ова , она..нема веза  тоа отсекогаш го имало ..секогаш  топлото оди накај ладното..никогаш обратно, ако не вложиш енергија, а неа овде ја нема...
concrete
concrete

Posts : 6811
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 11:23

околу белата чума

http://www.mkd.mk/33593/Makedonija/bela-cuma-pelagonija-istocna-Makedonija

секоја година се оди на одмор претежно грција ради ефтината понуда која наредна година ке поскапи освен ако не искочат од евро зоната. значи или Македонецот ке се откаже од некој комодитет тука, за да штеди или нема да оди.

коли се купуваат на старо претежно крнтии, а кога се купува на ново се или кредити и лизинзи или вујко од швицарска донел на зурих таблица.

војска нема редовна пошто е скупа работа и неефикасна.

околу дрогата, ако сакаш да ја решиш прво мора да истражиш кој е најголемиот дилер во државава (а и во секоја држава) па да одлучиш како ке се самоапси тој Smile

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 11:30

Centarec напиша:околу белата чума

http://www.mkd.mk/33593/Makedonija/bela-cuma-pelagonija-istocna-Makedonija

секоја година се оди на одмор претежно грција ради ефтината понуда која наредна година ке поскапи освен ако не искочат од евро зоната. значи или Македонецот ке се откаже од некој комодитет тука, за да штеди или нема да оди.

коли се купуваат на старо претежно крнтии, а кога се купува на ново се или кредити и лизинзи или вујко од швицарска донел на зурих таблица.

војска нема редовна пошто е скупа работа и неефикасна.

околу дрогата, ако сакаш да ја решиш прво мора да истражиш кој е најголемиот дилер во државава (а и во секоја држава) па да одлучиш како ке се самоапси тој Smile

nepamtam nekogas da se otkazalo odenje na odmor, posebno vo juznata turska pokraina ..baska Turcija, baska Crna Gora, baska Hrvatska, a sega I novootkrienata zemja- albankiot breg.
a be se siri ponudata .

okolu kolite- pa kolite MORA od nekade da dojdat, taka? a ako se od nekade mora da imaat I poteklo, t.e  maticna reg.tablica I dokumenti. ne gledam sto e tuka nejasno. Ama zasigurno e podobro da soberes pari za bezbeden foksvagen star onolku kolku sto e I lada, jugo ili dacija,koi sakale ili ne , gi vozea do pred nekolku godini..

okolu drogata- pak ke ti kazam- ako mislis deka znaes koj e najgolemiot diler odma kazi go kaj treba neka go grizaat gluvci.   jas ne znam. Kili go navedov kako primer koj se ispolitizira. inaku snegot I mrazot mi se iscisteni..

vojska: koj ne rani svoja vojska -ke rani tugja. nemam sto da dodadam na ova:

vo sustina, ne se raziduvame, me razbiras? samo priodot ni e razlicen.
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 11:36

економијата (одмори коли кафани) ќе ја видиме кога јагнињата ке стивнат односно ратите ке стигнат.

да не бегаме од темата.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 11:40

ratite stigaat postojano.
pa sto..
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 11:42

почекај, уште не дошле оние правите кои повлекуваат мерки за штедење.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 11:46

toa samo gore na Olimp go znaat, jas I ti tesko..moze samo teorii da razvivame.
VOL
VOL

Posts : 15845
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Сре Јан 14 2015, 11:46

Centarec напиша:економијата (одмори коли кафани) ќе ја видиме кога јагнињата ке стивнат односно ратите ке стигнат.

да не бегаме од темата.
кафаните ... процветуваат во кризни времиња ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9694
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Centarec on Сре Јан 14 2015, 11:50

не би рекол кинг. кафаните 2015та ке ја памтат по најлошо. така и почна така ке продолжи.

во моментот во скопје се шири масовно најновиот бренд на продавници - "СЕ ИЗДАВА" -.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Сре Јан 14 2015, 11:53

Амерот во никој случај нема да дозволи решавање на овој наметнат проблем па ние и дубеле на трепки.
Тоа што кај нас е лошо или многу лошо ако сакаме да бидеме објективни и малку да погледаме наоколу тогаш ќе видиме дека сите проблеми што ги има Македонија ги имаат и нашите соседи.
Тие проблеми се исто така продуцирани од гравитационите сили кон кој нашето мало парче се врти.
Затоа и е воспоставена ваква поставеност на власта во сите балкански држави.
Балканот не е планиран да седи на главната маса туку да послужува на господарите,а за да се држи така се држи во постојано меѓусебно непријателство.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Пет Јан 16 2015, 16:50

Интервју на амбасадорот Волерс за Сител: Нема влез во НАТО без решение на спорот за името

http://sitel.com.mk/intervju-na-ambasadorot-volers-za-sitel-nema-vlez-vo-nato-bez-reshenie-na-sporot-za-imeto-0

И после .. нека пак ... сорос бандата  труби ... дека името не било никаков проблем ..

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9694
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Пет Јан 16 2015, 16:53


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9694
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот