Проблемот што грците го имаат со нашето име

Страна 12 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил on Саб Мар 03 2018, 18:46

Таткото Верушевски е советник за безбедност во СДСМ. За младиот Верушевски се зборува дека работел на „обогатување“ на прислушуваните материјали.
Да се вратам на основната тема. Македонија има проблем со името и со врхушката на НАТО и ЕУ земјите. Да потсетам дека парламентот на ЕУ, што би рекле граѓаните на земјите преку своите претставници пратеници една деценија изгласуваат дека треба да добиеме датум за преговори, а врхушката на ЕУ мислењето на комисијата за проширување го отфрла со лажно оправдување дека FYROM не е заедничко и важечко решение за името (не дека ми се допаѓа, но тоа е важечки меѓународен договор).

трендафил

Posts : 54
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Нед Мар 04 2018, 11:24

Повеќе од 30.000 Македонци од Австралија протестираа против промена на името(фото)


По Протестот , во своите извештаи, сиднејската полиција изјави : „Ова е најголемиот протест одржан до сега, на кој учествуваа преку 30 000 луѓе!“
http://denar.mk/171685/ekonomija/poveke-od-makedonci-od-avstralija


...еблг ... по светот ќе лумпуваме а овде ќе се натпреваруваме кој повеќе ќе се подвитка у кичмата ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил on Нед Мар 04 2018, 16:53

Полесно е да излезеш на протест во Австралија отколку во Македонија каде има двојна власт, на СДС? и ДУИ. Овде може да те прогласат и за терорист и да те испратат во логорот Шутка. Во секој случај и бројката од 35 илјади протестанти во Скопје со оглед на околностите не е мала. Се работи за најголем протест што не е организиран, да не кажам без притисок, од некоја партија.

трендафил

Posts : 54
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Чет Мар 08 2018, 00:20


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Прч on Чет Мар 08 2018, 10:21

Да е само платите ... лесно би било.

Бугарија е во процес на изумирање. Во 1990 има 9 милиони жители, денес 7. Прогнозата е дека до 2050 ќе падне на 5 милиони. 

Не само апсолутна бројка, туку и составот на населението.
Во 1965 просечна старост е 29 години, денес 43. Статистиката ти кажува дека нема млади луѓе, остануваат само старите.

Откако феудалецот од Градиште (Џејмс Пердју) ја среди блгарската мафија (2002-2005), Бугарија е место од кое секој гледа како да избега. Селата се воглавно опустени.Она што не го кажуваат статистиките, е дека напуштените села сега полека ги заземаат роми. Тие се единствените чиј број се наголемува. За неколку децении Бугарија може да има нов службен јазик.
avatar
Прч

Posts : 216
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил on Пет Мар 09 2018, 16:10

Колку што гледам никој не сака да ни го смени името, туку сакаат да не натераат самите да си го смениме. Поточно кажано да ни го сменат Заев и Ахмети. Истото важи и за идентитетот базиран врз историјата која треба да ја пишува истиот двоец наместо историчарите. Ако некој знае нека напише име на барем еден македонски историчар што тврди дека ние имаме помали врски со античките Македонци од Грците, кои тврдат дека се нивни директни наследници.

трендафил

Posts : 54
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Пет Мар 09 2018, 18:41

Трендафил дали ти мислиш дека Македонија треба да влезе во НАТО и ЕУ?

кнез

Posts : 650
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Пет Мар 09 2018, 21:10

Не е проблемот дали треба или не.... од членството таму може само корист да имаме ....
..проблемот е што ...  за влез таму сме уценети ... и тие две места ... т.е. нашата желба да станеме дел од тоа јужноциганија ја користи како мотив за уцената ... тие со друго и нема со што да не уценуваат ....

Настрана тоа ... го слушам зајкото деновиве... дека промената на уставот не е никаква гаранција за јужноциганија дека таа промена не е еднаш за секогаш односно дека пак некој може да го врати на старо....
... па тогаш по таа логика кој им гарантира на јужноциганите дека и промената на името ќе е вечна, што ако после приемот во ЕУ и НАТО НИЕ ВО СОБРАНИЕ ПАК СИ ГО ВРАТИМЕ ИМЕТО !!!!!

... од сето тоа јасно произлегува дека името и не им е проблем на јужниве, нив проблем им е нашето постоење  под било кое име ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Саб Мар 10 2018, 05:15

zaklucok:
sme preziveale kako narod i masakri i genocidi, i svetski vojni i totalki..a sega se postavuva prasanjeto "da se bide ili ne se bide?" samo zaradi vlez ili - odlozen vlez vo eu/nato?

e pa , moj stav e da se BIDE. odnosno da odbereme da - POSTOIME.

ako evratlantskite integracii se krajna cel na nasava politika , vo red, ke vlezeme. koga togas.ne mora vednas.
duri i da si smenime se sto sakaat sponzorite na zajackoto koipile i negovoto siptarsko sponzorce, vlezot vo EU nema da bide "dok kazes piksla..i OP! ". 

zajackata IDIOTSKA politika ne zadolzi kaj site koi ne i mislat dobro na Makedonija ( kao stabilna drzava) makedonskiot narod - kako samostoen i suveren.

koj garantira utre deka taatromongolskite majmuni nema da ja smenat politikata i da zakrekaat  za povekje, otkako ke im se popusti na grcive tolku mnogu?

ke im se dade signal deka ovaa zajacka kopiljandura e podgotvena na bukvalno se'  i deka sega, ke mozat da si postavuvaat raznorazni uslovi za da si gi ostvarat sonistata i propagandite.

a od druga strana , zajackite najgolemi sponzori- siptarskite pari nacukani vo gazot na banjatite kopilinja za vozdignuvanje na siptarite do treta drzava na balkanot, ke pocnat da mu izleguvaat, ama niz usta.

zajackite kopilinja ja podgotvija zemjava za siptarskata dzamahirija, pari si se pari i ima da gi odrabotat, kako ke im e zacrtano vo agendata.
dvojazicnost, federalizacija, imunitet za kukavicite koi treba da glumat nasilnici po gradov, kako primerot so spajdermen-dzandarkata...

na krajot, od kraistata, zajackite kopilinja, se penjavea da dokazat deka rezimot bil kriminalen, ama NI NA SON ne im teknuva deka vo rezimot bese i dui.
ako rezimot bil kriminalen- togas zajackite kopilinja se - partneri so kriminalniot rezim!

zatoa, nema milost, nitu vo izrazuvanjevo, nitu vo odnesuvanjeto so predavnicki govna , koi ja podgotvuvaat zemjava za totalno fijasko.

badijala nekoi se "osvestuvaat" kako onaa dzukelana Milcin, pred nekoj den na televizija ili raznorazni "balerini" kako onaa Najcevska.

tie vo sustina izrazuvaat "nezadovolstvo" od huntata na zajackite kopilinja, a na televizija izgledaat kako "osvesteni kriticari na huntata".
nivniot jad i cemer se sostoi vo nivniot neostvaren son: da se napolnat zatvorite so se' sto gi "vredjalo" vo vreme na prethodnata vlast, zatoa sto seuste ne e unisteno skorz "dpmne" kako sto otvoreno i kazuvaat ( Glistoslav Grcev na primer) itn.

no ovojpat , nekoi od predavnickive kopilinja gi fakja strav , ne od samiot cin i ucestvo vo predavstvoto tuku od kaznata.
za OVA sto go spremaa(t) kaznite se MNOOOGU pozaebani .
..zatoa sto mnogu verojatno deka kaznite doagjaat pred da gi donesat na sud.
avatar
VOL

Posts : 15196
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by трендафил on Саб Мар 10 2018, 20:28

Ако народот суди, обично има само една казна. Се надевам дека нема да има потреба од нешто такво.

трендафил

Posts : 54
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Yesterday at 11:58

https://www.mkd.mk/Makedonija/politika/efimerida-pregovorite-za-imeto-vleguvaat-vo-najkritichna-faza-ima-plan-b-za-vlez

На некого ептен му се брза таму да не набута.... само не знам што толку многу време им требаше да се сетат на  хрватско-словенечкото сценарио....
.... сега Хрватска е таму а спорот „го решаваат“....


https://faktor.mk/grcite-isplasheni-deka-kje-vlezeme-vo-nato-i-bez-reshen-spor

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Yesterday at 22:51

http://24vesti.com.mk/nikos-kodzijas-pristigna-vo-skopje

... и што ако дојде, ќе се најаде, напие, малку позира, слика, ќе каже нешто колку да каже  и толку...

...голем таков ако дошол....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king Yesterday at 22:57

аааааааа ...се јавија и господата академци ...

https://faktor.mk/akademik-taki-fiti-za-manu-prifatliv-e-predlogot--republika-Makedonija-skopje--

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9312
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL Yesterday at 23:00

a be  ne e golem,
 ama za zajakot taman e Laughing  :
ke mu dojde deckoto, koj smee sega da go zakaca , a? haaa.. sega ima da vidime nie, koj toa sakal da ima nasilna analna romantika so Zorka negova i koj toa sakal da si pravi subara od zajacka koza.
zajko i grvci, deset milioni!
avatar
VOL

Posts : 15196
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот