Проблемот што грците го имаат со нашето име

Страна 11 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Сре Јан 24 2018, 22:44

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=143836

како беше онаа за ... прстот, раката и давањето ..

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9263
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Сре Јан 24 2018, 22:46

упссс...

http://republika.mk/875096

којзнае дали е за верување...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9263
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Сре Јан 24 2018, 22:50

so ocekuvas od lustriran kodos?
custvoto na vina za predavanje-prodavanje ke go goni dodeka e ziv.
pa koj bese boss na soros, bre, vo Makedonija do pred nekoe vreme?
istata firma koja gi sponzorirase site ovie sareni lajna.

sega go grize sovest- ili go grzie gazot za foteljce.

neka go,neka se svesti.
nitu zaboravame- nitu prostuvame.
avatar
VOL

Posts : 15063
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Spray on Пет Јан 26 2018, 10:27


"Ципрас: Со Заев договараме име за општа употреба, што ќе значи и промена на уставот"

http://denesen.mk/web/tsipras-so-zaev-dogovarame-ime-za-opshta-upotreba-shto-ke-znachi-i-promena-na-ustavot/

ако е ова вистина, односно ако не е преработено од домашни медиуми тогаш воопшто не е добро.

http://denesen.mk/web/grtsija-vo-solun-so-aerodrom-Makedonija-zaev-se-otkazha-od-imeto-aleksandar-makedonski-za-aerodrom-vo-skopje/

Заев се однесува како јапонската делегација на бродот Мисури во 1945 година
само што е насмеан за разлика од јапонците кои биле поразително сериозни кога
потпишувале документите и условите за капитулација.
Американските барања на маса, а овие требало само да потпишат.

Ако владата на СДСМ со петни жили објаснува на домашната јавност дека тоа се преговори, тогаш каде се нашите ставови, барања?
каде се и кои се ако воопшто има, грчките отстапки за добрососедство?
Дали во тие преговори на пример, е спомнато прашањето за македонците во Егејска Македонија, бегалците, нивните имоти воопшто нашето малцинство?
Сметам дека треба да се повлече и да извади карта за друг правец, Брисел или Вашингон.
avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Пет Јан 26 2018, 20:37

Спреј пријателе се тоа што пишуваш е точно,само што кај нас е ооооодамна поминато времето за зборење и пишување.

кнез

Posts : 643
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Spray on Пет Јан 26 2018, 21:53

Па зависи како гледаме на работите
голем дел интелектуалци, дури мислам сите кои сеуште размислуваат со своја глава ,
веќе почнаа да ја критикуваат работата и постапките на владата.
Тие јавно ги изнесуваат своите ставови.
Еуфоријата околу Груевски, полека но сигурно стивнува.
Не може успесите на новата влада да се базираат само победата над „режимот„.
Сега кога одамна го нема тоа, луѓето се отрезнуваат.
Цените рипаат, раст нема, се појавуваат афери, а сето тоа е смешно наспроти последиците кои ги намирисаа академците, научниците , и другите учени во државата.
За многумина доцна дојде тој момент но како паметни луѓе си велат можеби подобро некогаш него никогаш.

Пишувањето и зборувањето си има своја тежина,затоа што секогаш има некој кој сака да чита. Ако се пишува вистината, тогаш има уште поголема тежина.
Во овие времиња потребна е акција, да, но трезвена, не сме ние Ангола или Судан па да се исколеме до требење.

Во секој случај треба да се превземе нешто конкретно, и тоа уште -вчера.

avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Саб Јан 27 2018, 09:49

Спреј,секој човек кој следел политика а е интелектуалец знае дека после Диво Насеље,Македонија како и секоја нападната држава требаше да прогласи воена состојба и да почне да се бори од внатре(со апсење на сите соработници на нашите непријатели) и од надвор.Акај нас наместо тоа се случи еден месец подоцна Пржино и нашето капитулирање.После тоа се беше само гњавење и малтретирање на народот за да го изџвака тоа.
Тој што не го видел тоа тој не е интелектуалец.
Македонскиот народ го пропушти моментумот за да даде активна одбрана,сега ова е само чиста егзекуција како јагнето што стои пред волкот(а шарпланинец нема никаде на хоризонтот).Сега не е ништо во наши раце и македонскиот народ единствено што чека,барем јас така гледам е сево ова побрзо да заврши(неговата егзекуција)

кнез

Posts : 643
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Саб Јан 27 2018, 10:15

За турците сите бевме Раја, дојдоа србите не направија срби по нив бугарите станавме бугари а сега сме на добар пат самите да си се направиме нешто друго.

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9263
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Саб Јан 27 2018, 10:57

Баш така Кинг

кнез

Posts : 643
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete on Саб Јан 27 2018, 17:10

кнез напиша:Спреј,секој човек кој следел политика а е интелектуалец знае дека после Диво Насеље,Македонија како и секоја нападната држава требаше да прогласи воена состојба и да почне да се бори од внатре(со апсење на сите соработници на нашите непријатели) и од надвор.Акај нас наместо тоа се случи еден месец подоцна Пржино и нашето капитулирање.После тоа се беше само гњавење и малтретирање на народот за да го изџвака тоа.
Тој што не го видел тоа тој не е интелектуалец.
Македонскиот народ го пропушти моментумот за да даде активна одбрана,сега ова е само чиста егзекуција како јагнето што стои пред волкот(а шарпланинец нема никаде на хоризонтот).Сега не е ништо во наши раце и македонскиот народ единствено што чека,барем јас така гледам е сево ова побрзо да заврши(неговата егзекуција)
Па отприлика така, но капитулацијата и поразот беа потпишани мнооогу одамна ,кога бевме и урамени и обадинтерени. Сеа после доолго одложување, за жалби... ни дојде извршувањето. Ем немавме добри адвокати, ем генерално за кур не не бива. Џабе зафаќаме место , а шипатари и муџахедини се мрестат ко шарани... Cool
avatar
concrete

Posts : 6591
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by king on Нед Фед 04 2018, 23:17

Едно чудо народ во Атина викаше .... Македонија е јужноциганска..

.... сеа ни фали и у Софија да завикаат Македонија е блгарска...
...Београд не го ни спомнувам... тие ионака одат накај Нокиа ...

... а овие нашиве у име на добрососедски односи само да си се оптимистички „поднаведнуваат“

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9263
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by кнез on Чет Фед 08 2018, 20:31

Да напишам една кратка содржина(сиже,ретроспектива) за чекорите во врска со оваа тема,иако сите знаеме дека целта на овој параван е уништување на македонскиот народ икрадење  на неговото историско наследство и богатство.
Официјално сеуште се водат разговори, не преговори со кој нашата држава предизвикува страв кај нашиот сосед.
Затоа и официјалното име на американскиот  човек е медијатор.Значи во еден вид разговори ние требаше да ги убедиме Грците дека нашите намери не се никако загрозување на нивниот државен интегритет и суверенитет.
Ние за таа цел преземавме после двегодишно разговарање одредени чекори на менување на Уставот се откажавме од грижата за нашиот народ во соседството и менување на знамето и тоа требаше да биде доволна гаранција за Грција да се убеди дека нема опасност по нејзе и нема опасност по маѓународната безбедност.
Затоа и Циле им рече дека за две недели ќе се реши се, само ние да го смениме Уставот.
Откога Циле ја заврши работата за Американците и не се реши ништо тогаш нашиве подзинати ја видоа големината на проблемот и го ставија под тепих.Од тој момент разговорите станаа преговори иако тоа официјално не се,и почнавме да преговараме со грците кои официјално го ставија на маса нашето име(иако нашите знаеа дека се работи за егзистенцијата на македонскиот народ) како предмет на преговори а нашиве го проголтаа пелинот за нас..
После почнаа преговорите кои се оставија под маса за да се решат другите балкански проблеми и како пакет на албанското прашање да се реши кога ќе дојде времето за тоа.
Сега преговорите се претвораат во ултиматум,т.е. капитулациону услови на безусловно капитулираната страна.
Тоа што некој сега сака да глуми преговори е невиден цинизам,кога  двете таканаречени страни се во суштина една страна.
Македонска страна не постои,а официјално сеуште разговараме.
Тоа што ние имаме секакво право да се нарекуваме како сакаме и да ја нарекуваме нашата држава како сакаме го ставам настрана.
Ние и спрема превземените правни обврски кој во овој момент немаат никаква врска,ако еден ден се спасиме имаме секакво право да го дерогираме секое потпишано од сегашниов марионетски режим,а принципиелно да останеме во рамките на основното правило дека договорите мора да се почитуваат.

кнез

Posts : 643
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by concrete on Чет Фед 08 2018, 21:21

..додај дека задржуваме право да ги обезглавиме сите инволвирани во процесот од Циле навака... Evil or Very MadЦиле инклудед...
avatar
concrete

Posts : 6591
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by VOL on Пет Фед 09 2018, 07:20

sosema korektna analiza, @"knez"

 
problemot na tie banjati kopilinja e sto nie, makedoncite dobro go znaeme toa.
nivniot problem e toa sto- voopsto postojat -makedonci,svesni za sebe i okolinata.
toa debelo kopile, tupurkovski, odamna mi e smesten vo  "dzukeleRAJOT" ovde.

a i ne samo toj.

site tie, nalapani so narodni , makedonski pari, izskoluvani na drzaven trosok doma i po svetot, nasadeni na funkcii i pozicii, zastiteni ko beli mecki od besot na narodot koj mame mu ebaa od kirovo i brankovo navamu, bi bile presreknji da se kacat skalilo pogore, da bida profesori, funkcioneri, politicari koi bi bile pomazani, pogaleni od sponzorite, sakani, bar malce ceneti.
Makedonija e ja cenat nitu sakaat.
tolku i gi boli za ovde.
taka lesno menuvaat SE' i prodavaat SE' sto na sekogo vekje mu e jasno sto se slucuva

pogledaj te go samo "premierot" zajak: toa kopile doma ne se vrti.
seta, vecera, se ebava po stranstvo, sekade samo ovde da ne se sooci so narod.

onoj bivsiot pak, ke se simnese "megju narod" od TV ne sleguvase.
duri i zdosadi od "sredbi so gragjanite"
ne sum sega siguren deka "politicarive " od SDS bi smeele da se pojavat megju makedoncive, osven ako ne  e partiski kongres ili Aracinovo.

nejse.
avatar
VOL

Posts : 15063
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблемот што грците го имаат со нашето име

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот