ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Путин, Русија пред и со него

+13
Фири
хан Ацо
YAS
Sahara raj
Admin
reiter
OSA
Centarec
Arhimed
чучулига
кнез
punter ohrid
concrete
17 posters

Страна 23 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next

Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Сре Ное 08 2017, 19:26

Овој па ... најзаслужниот за денешниов хаос во светот ... нашол да јаде гурабии...

http://lokalno.mk/gorbachov-ne-gleda-demokratija-vo-rusija-i-vo-tekot-na-slednite-detsenii/

....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Нед Ное 12 2017, 09:31

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Нед Ное 12 2017, 10:44

Генерално Русија сеуште не може да се исчупа од говната у која ја лизнаа уште од времето на убиството на Николај 2 и намештаљката со болшевичката револиција и подоцнежните се до вчера заебанции на таа тема. Ментално не се многу далеку од нашава состојба на работите  овдешна. Никако да го ослободат умот и да ги размафтаат крилата . Путин во голема мера ги менува работите , ама тешко оди иако почнуваат да сваќаат дека американците и нивниот такозвани начин на живот треба да се млати со истиот камен со кој тие ги млатат сите наоколу. Историски гледано пред да ја сјебат Русија на почетокот на 20 век го има најголемиот досега во историјата виден пораст на БДП во единица време. Се додека Ленин , преку завојувана Европа( а и таа војна и нејзиното второ продолжение се апсолутно сумњиви)  , со специјален воз не им го донесоа во Петроград за да ги подбутне работите со помош на дивизиите на австоунгарски и германски заробеници..претежно словени... Smile Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Саб Мар 03 2018, 15:39

sami se dupat.
sekogas koga ke izlezat od nivnoto carstvo na semoznost, kade samo tie se najumni, najubavi, pobednici, spasiteli na planetava....pogotovo vo sredini kade sto treba da bidat ednakvi a ne da gi tintraat ko bogovi, amerikancite se soocuvaat so shockot - kolku se neuki, neobrazovani, kolku ziveele vo eden nerealen svet na mizitatari.


ubavo kazuva covekot: krekanje i vristenje vo Kongresot ( na SAD) ne znaci deka ruskoto pravosudstvo uste vcera treba da poapsi-osudi-presudi.tuku znaci deka nekoj vo americkiot obrazoven sistem isfrlil od upotreba- upotreba na mozok za ucenje.

ili ako nekoja voditelka ili novinarka od nekoja xyz televizija, postavi prasanje - koe lici na ultimatum, deka avtomatski treba da se izapsat site sto ne mislat kako amerikancite, odnosno zatoa sto nekoj nekade na nekogo mu rekol a toj na babamu i kazal a ovaa na cesma so zenite..

koga ke se naucat da ja  pocituvaat institucijata pretsedatel na stranska drzava, togas mozebi nema da im se smeat po konferencii i pressovi.
kako bas americkive novinari sekogas izgledaat najnerealno, najglupo, najneuko, majkumu...? slucajnost? Laughing

ubavo kaza covekot. dali novinarkava svatila voopsto...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by трендафил Пон Мар 19 2018, 07:39

Некои луѓе под демократија ја подразбираат диктатурата на врхушката на големата држава. На пример демократски е кога граѓаните на земјите на ЕУ преку своите претставници во Европскиот парламент ќе изгласаат дека Македонија ја заслужува препораката на експертите на ЕУ во комисијата за проширување, а врхушката на ЕУ на лидерски самит со таа одлука ќе си го избрише задникот и ќе побара Грција да одлучува за нашето име за евентуално членство.
Во секој случај честитки за големата победа на Путин на изборите со надеж дека нема да го дозволи разнебитувањето на нашата земја и народ од страна на странци и домашни предавници.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Мар 19 2018, 10:40

Не сум сигурен дека Русија нешто добро може да стори за македонскиот народ и Македонија овде ,сега и директно на терен , но нашата надеж е во тоа дека ќе ги пререди работите во светот во некоја  за нас поповолна конфигурација, па ќе можеме да земеме здив од притисокот на предаторите, да си ја ослободиме татковината од окупаторите и да ги решиме квислинзите, нормално како цивилизиран народ, најхумано што може.
Путин, Русија пред и со него - Page 23 Putin210
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Пон Мар 19 2018, 13:13

Ајдееееее!!!!!
Пак Путин е крив ...... Twisted Evil Twisted Evil

 http://tocka.com.mk/vesti/263693/ludilo-bez-granici-britancite-velat-vremeto-go-kontrolira-putin-i-go-obvinuvaat-za-sneznata-oluja

.... абе, кошмар, ноќна мора им е ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пон Мар 19 2018, 14:01

king напиша:Ајдееееее!!!!!
Пак Путин е крив ...... Twisted Evil Twisted Evil

 http://tocka.com.mk/vesti/263693/ludilo-bez-granici-britancite-velat-vremeto-go-kontrolira-putin-i-go-obvinuvaat-za-sneznata-oluja

.... абе, кошмар, ноќна мора им е ....
...претпоставувам дека се работи за заебанции,од одамна светот заплива во пропагандни води у кои ни еден Гебелс не би се осмелил ни палец да стаи...  Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Пет Апр 06 2018, 14:57

dali ocajnite-bregzit englezovci uste po ocajno posegnuvaat kon "Dzems Bond ziro-ziro -seven" finti..?Москва го конфронтираше Лондон со 14 прашања за „фабрикуваниот“ случај на „Скрипаљ“

Руската амбасада во Лондон испрати листа со 14 прашања до британското Министерство за надворешни работи, барајќи да ги открие деталите од истрагата на труењето со нервен агенс на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка.

...........

1. Зошто на Русија ѝ е одземено правото на конзуларен пристап до двата руски државјани, кои се повредени на територијата на Британија?
2. Со кои конкретни антидоти и во каква форма се инјектирани жртвите? Како таквите противотрови дошле во сопственост на британските доктори на местото на инцидентот?
3. На која основа е вклучена Франција во техничката соработка во истрагата на инцидентот, во кој руски граѓани се повредени?
4. Дали Велика Британија ја извести Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) за вмешаноста на Франција во истрагата на инцидентот во Солзбери?
5. Каква врска има Франција со инцидентот, кој вклучува двајца руски државјани во Велика Британија?
6. Кои правила на процедуралното законодавство на Обединетото Кралство дозволуваат вклучување на странска држава во внатрешна истрага?
7. Кои докази им се предадени на Франција да ги истражуваат и да се спроведе истрага?
8. Дали француските експерти биле присутни за време на земањето примероци од биоматеријалите од Сергеј и Јулија Скрипаљ?
9. Дали прочувањето на биоматеријалите од Сергеј и Јулија Скрипаљ е спроведено од француски експерти и, ако е така, во кои конкретни лаборатории?
10. Дали Велика Британија ги има материјалите вклучени во истрагата спроведена од Франција?
11. Дали резултатите од француската истрага се презентирани до Техничкиот секретаријат на ОПЦВ?
12. Врз основа на кои атрибути е утврдено наводното „руско потекло“ на супстанцијата користена во Солзбери?
13. Дали Велика Британија има контролни примероци од агенсот на хемиското оружје, кое британските претставници го нарекуваат Новичок?
14. Дали примероци од хемискиот воен агенс од ист тип како Новичок (во согласност со британската терминологија) или аналогни на него биле развиени во Велика Британија?


-====================


po red:
prvoto, ne e nesto misticno. mozebi i drugite.
povekje se odnesuvaat na aroganstnosta i otvorenoto neprijatelstvo na britanija, ama nivno pravo
no:
 2,4 11 i 12, definitivno ukazuvaat deka ne se razboti samo za izbrzana arogantna tipicno britanska mestenka ( ja ako te obvinam, znaci si kriv, ne vazi nieden sud,/)

britanskata laboratorija koja "ekspresno em senzacionalno" rastrubi deka "rusite se , garant" vekje ja povlece-izbrisa istata izjava od socijalnite mrezi i nivniot vebsajt,

jed da letaat englezive u oblaci,ama...
vo oblaci leta i aroganten ( so nosot) ama i onoj koj kje go dignat na kloci Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Пет Апр 06 2018, 15:12

Не е ама ич битно што англискиве љубители на опиум и истополно сексуално опчење ќе повлечат изјава или не , битно е што упорно такви местенки местат во упорното очекување дека доволно ќе ја надразнат руската мечка за да замавне со шепата. Тоа им е сонот. При што се надеваат дека Русија ќе ја изгази од бес европа , па тие ќе можат да ги с'снат своите американски загари. Мислам дебело се заебале. Башка Кинезите нема никогаш да им забораат кој тоа ги издрогира, опљачка и раскурца да ден денешен се оправаат. исто и Индијците гарант... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Пет Апр 06 2018, 16:53

toa mozda im e potajna neostvarena zelba.
ako go sledime Putin ( a povtorno dobi mandat, navistina iznenaduvacki!Smile )  vo negovive manevri, potezi,
makata na englezovcive doprva bi zapocnala.
Rusive vo poslednive 6-7  godini ednostavno gi vadat od koza anglosaksonskive meshetari.

mislam deka Putin nema da reagira na engleskovo dzavkanje, bez razlika sto mnogu dzukelcinja, vklucuvajki ne i nas, proteraa ruski diplomati vo znak na "soidarnost".

sto li ke bide ako ( koga) se pokaze deka toa ne e ruski napad?
dali site tie , vklucuvajki ne i nas, potocno ovie idioti na vlast, ke se izvinat, ke gi vratat dioplomatite vo rusija, ke gi proteraat britanskite od svoite zemji mega izmama?

problemot e, predvidliv: i da se dokaze po site parametri, deka Rusija nema blage veze so napadot, situacijata ke ostane ista.

Vistinata NE im odgovara na englezive, i SE' ke storat , i da se pojavi,- da ne ja priznavaat, da ne ja uvazat.
zasega najvazno od se' im e zateganje na jamkata okolu Rusija.

a fenomenot, koga vekje go znaeme problemot, kje bide, dali dzavkacite dzukelcinja, vo znak na "saucesce" kon englezovcive, ke ja UVIDAT mega-igrata na , bi rekol, ocajnata britanija, dali ke dozvolat da bidat izmameni idioti ili ke go igraat i ponatamu engleskoto "pajdusko"?

za nas, ne e vredno ni da se analizira.
so vakvi IDIOTI na vlast, srekja sto ne sme krajbrezna zemja.
da ne ni se krene nivoto na moreto, zbog zaradi "klimatski promeni"

Tesko da se nasetat reakciite na Putin, po ova prasanje.
No nekolku raboti ne odat vo prilog na englezovcive>
i Turcija bese lojalen nato clen, ama nekako se izalovija rabotite?
duri i "simna" ruski avion, ama site znaeme sto se sluci posle toa...
 
.... zateknavme kleknat erdogan koj si ja brise ustata i sednar Putin koj si go zakopcuva slicot Wink

Turcite i englezive nikogas ne se mirisale , a englezive otsekofgas stoele zad grcite.
Ova  Putin mnogu dobro go znae.

Spancite, se se' ponervozni , zaradi Gibraltar. Ionaka si imaat problemi so Katalonija i Baskija , SEKOGAS koga ke go postavat prasanjeto za Gibraltar ( denes britanska kolonija- na spansko tlo!)
ama ne veruvam deka se do tolku mutavi pa da ostavat na toa deka seto se slucuva poradi "klimatskite promeni" Wink
Putin veruvam deka vnimatelno go sledi i ponzava i toj proces...

Izleguvanjeto na englezovcite od EU, ja ostava istata vo racete na francuzistancite i svabite:  pogolem kolac za niv, no i POGOLEMI obvrski. Pred se za svabite. Koj li sega ke gi nacica gladnite dzukelcinja, vo forma na Romanistan, bulgaristan, baltiickive pudlici, Polska....? i slicni cicaci?

Jasno mu e na putin toa ko bel den. Dodeka e Merkel na vlast, ke gi ostavi na raat,mrdne li i taa, ke gi izmrdaat od mesto.

epte se naezija rusive, radi proteruvanjevo na diplomati, ene gi ne mozat da spijat.

matematicki precizno i pedantno- proteraa bez oko da im trepne, tokmu onolku diplomati kolku sto i niv im vratija doma, i toa tocno po ist broj i rang!

kade lezi GLUPOSTA na arogantnive englezovci?
za dzukelcinjata ( ko vlasta na sds) koi se "solidariziraa" ne  e ni bitno toa.

no, namesto da imaat prisustvo vo Rusija, da vlijaat kako filijala na SOROS, preku englesko vlijanie vrz rusite prekukulturni centri, skoli, nevlladini organizacii itn, t.e da se angaziraat da vlijaat ili formiraat, disidenti,prozapadni budukji ruski politicari koi bi gi zamenile Putinovci,
GLUPIVE englezovci si ja isekoa grankata na koja sedea vo Rusija.

rusive kako kontra merka im gi isekoa tie kanali na vlijanie, na "demokratizacija"  na ruskoto naselenie, go zatvorija britanskiot kulturen centar vo > Petersburg.
POGLUP potez na englezive, ne mozese ni da bide;.

na strana od mediumive, sega amerikancive si grizaat od kureto i se ljuti na arogantniov netatktick engleski poteg, zatoa sto KONTRA MERKITE imaat najgolem efekt tokmu nad anglosaksonskite agenturi, spijunuri, ranzorazni kvazi diplomati, koi bea instalirani vo Rusija.
] Vaka samo mu olesnija na Putin, koj i onaka ispozatvori eden kup "nevladini", SOROS kancelarii itn,
a ova mu bese kako odlicno alibi da dorascisti so site koi mu ja remetea "demokratijata" doma.

e pa nazdravje.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by concrete Саб Апр 07 2018, 10:53

VOL напиша:toa mozda im e potajna neostvarena zelba.
ako go sledime Putin ( a povtorno dobi mandat, navistina iznenaduvacki!Smile )  vo negovive manevri, potezi,
makata na englezovcive doprva bi zapocnala.
Rusive vo poslednive 6-7  godini ednostavno gi vadat od koza anglosaksonskive meshetari.

mislam deka Putin nema da reagira na engleskovo dzavkanje, bez razlika sto mnogu dzukelcinja, vklucuvajki ne i nas, proteraa ruski diplomati vo znak na "soidarnost".

sto li ke bide ako ( koga) se pokaze deka toa ne e ruski napad?
dali site tie , vklucuvajki ne i nas, potocno ovie idioti na vlast, ke se izvinat, ke gi vratat dioplomatite vo rusija, ke gi proteraat britanskite od svoite zemji mega izmama?

problemot e, predvidliv: i da se dokaze po site parametri, deka Rusija nema blage veze so napadot, situacijata ke ostane ista.

Vistinata NE im odgovara na englezive, i SE' ke storat , i da se pojavi,- da ne ja priznavaat, da ne ja uvazat.
zasega najvazno od se' im e zateganje na jamkata okolu Rusija.

a fenomenot, koga vekje go znaeme problemot, kje bide, dali dzavkacite dzukelcinja, vo znak na "saucesce" kon englezovcive, ke ja UVIDAT mega-igrata na , bi rekol, ocajnata britanija, dali ke dozvolat da bidat izmameni idioti ili ke go igraat i ponatamu engleskoto "pajdusko"?

za nas, ne e vredno ni da se analizira.
so vakvi IDIOTI na vlast, srekja sto ne sme krajbrezna zemja.
da ne ni se krene nivoto na moreto, zbog zaradi "klimatski promeni"

Tesko da se nasetat reakciite na Putin, po ova prasanje.
No nekolku raboti ne odat vo prilog na englezovcive>
i Turcija bese lojalen nato clen, ama nekako se izalovija rabotite?
duri i "simna" ruski avion, ama site znaeme sto se sluci posle toa...
 
.... zateknavme kleknat erdogan koj si ja brise ustata i sednar Putin koj si go zakopcuva slicot Wink

Turcite i englezive nikogas ne se mirisale , a englezive otsekofgas stoele zad grcite.
Ova  Putin mnogu dobro go znae.

Spancite, se se' ponervozni , zaradi Gibraltar. Ionaka si imaat problemi so Katalonija i Baskija , SEKOGAS koga ke go postavat prasanjeto za Gibraltar ( denes britanska kolonija- na spansko tlo!)
ama ne veruvam deka se do tolku mutavi pa da ostavat na toa deka seto se slucuva poradi "klimatskite promeni" Wink
Putin veruvam deka vnimatelno go sledi i ponzava i toj proces...

Izleguvanjeto na englezovcite od EU, ja ostava istata vo racete na francuzistancite i svabite:  pogolem kolac za niv, no i POGOLEMI obvrski. Pred se za svabite. Koj li sega ke gi nacica gladnite dzukelcinja, vo forma na Romanistan, bulgaristan, baltiickive pudlici, Polska....? i slicni cicaci?

Jasno mu e na putin toa ko bel den. Dodeka e Merkel na vlast, ke gi ostavi na raat,mrdne li i taa, ke gi izmrdaat od mesto.

epte se naezija rusive, radi proteruvanjevo na diplomati, ene gi ne mozat da spijat.

matematicki precizno i pedantno- proteraa bez oko da im trepne, tokmu onolku diplomati kolku sto i niv im vratija doma, i toa tocno po ist broj i rang!

kade lezi GLUPOSTA na arogantnive englezovci?
za dzukelcinjata ( ko vlasta na sds) koi se "solidariziraa" ne  e ni bitno toa.

no, namesto da imaat prisustvo vo Rusija, da vlijaat kako filijala na SOROS, preku englesko vlijanie vrz rusite prekukulturni centri, skoli, nevlladini organizacii itn, t.e da se angaziraat da vlijaat ili formiraat, disidenti,prozapadni budukji ruski politicari koi bi gi zamenile Putinovci,
GLUPIVE englezovci si ja isekoa grankata na koja sedea vo Rusija.

rusive kako kontra merka im gi isekoa tie kanali na vlijanie, na "demokratizacija"  na ruskoto naselenie, go zatvorija britanskiot kulturen centar vo > Petersburg.
POGLUP potez na englezive, ne mozese ni da bide;.

na strana od mediumive, sega amerikancive si grizaat od kureto i se ljuti na arogantniov netatktick engleski poteg, zatoa sto KONTRA MERKITE imaat najgolem efekt tokmu nad anglosaksonskite agenturi, spijunuri, ranzorazni kvazi diplomati, koi bea instalirani vo Rusija.
] Vaka samo mu olesnija na Putin, koj i onaka ispozatvori eden kup "nevladini", SOROS kancelarii itn,
a ova mu bese kako odlicno alibi da dorascisti so site koi mu ja remetea "demokratijata" doma.

e pa nazdravje.
 Путин, Русија пред и со него - Page 23 Thumbs10
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Саб Апр 07 2018, 11:17

za zal, nataka odi rabotava, konrkit.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Саб Апр 07 2018, 11:45

ajde malce , na domasen teren da ja svrtime analizava:
sto imavme nie od rusite, sto oni od nas, kjar, korist, koi ni se ekonomskite i trgovskite benefiti....??

kako ( za nas ogromen,) pazar neoptereten so EU merki, stadnardi, kvoti, carini , danoci...

Bi mozele da plasirame nesto tamu, taka?
znam deka srbive sorabotuvaat,izvozuvaat i uvezuvaat, bez carina ili so skroz namaleni, ne bi mozel tocno da tvrdam za brojki, sepak..

ladi, kaj nas, nemam videno. edno vreme posle zastavinive antikviteti se vrtea i ponovi i posolidni samari, pa posle onie ponovine sto gi vozea i taksistine itn.  Ne sum siguren deka i se isplati da se rizikuva so Lada kaj nas, vo sekoj slucaj, posle otvoranjeto na uvoz na zapaden otpad kaj nas najverojatno zamre voopsto pobaruvackata za novi vozila a ne pak za-Lada?

ama NIVI se vozat. seuste. gledam i novi.

kolku sto znam- jabolkava gi uvaluvavme na ruski pazat, preku srbite: tamu odea , vo Rusija, preku srpskive prekupci, taka ziveeja jabolkarive vo drzavava, sto ne e za zanemavuranje. Odzemi im go biznosot so jabolka na Prespancani, i pisi fajront so toj kraj!

mislam deka vo sekoja sfera "nekoj" tivko raboti na zatnuvanje na sekakov kanal, vrska so rusite.

prvo, celokupnoto vooruzuvanje na vojskata pa i policijata e od rusko poteklo. Nas ni doslo, kolku sto znam, ne preku rusija ( ili direktno od niv) tuku preku Ukraina.
no sepak, toa se isklucivo ruski proizvodi ( helikopterite, onie  4 jadni avioni, transporteri tenkovi itn.)

seto toa e - staro. bara remonti,bara zanovuvanje.

EDINSTVENO, za nas e da se "podnovi" so nekoe anticko- od arsenalot na zemji koi toa menuvaat za zapadno, na primer, da se "nabavat" delovi za nasive , od ukrainskite, bugaristanskite , polski, ceski, ne znam kakvi- OTPADI!

site tie nitu gi servisiraat, nitu mozat da gi obnovat, da nabavat delovi, zatoa sto nato im nametna da kupuvaat izmegju sebe ama nikako von NATO zemjite.. zatoa istocnite ni privremeni sosedi ostanaa so prstot v usta i morkovot  vgaz, bez lovecka avijacija!( bugaristanskite Mig 29 ke skapuvaat na aerodromi, za da gi zamenat so nekakvi krsevi stari po 30-40 godini, nekoi fantomi, plus ke si gi platat - DEBELO Smile .. zasega nemaat NISTO)

celokupnoto ex sovetsko vooruzuvanje vo ovie novoprimeni nato clenki NE E VREDNO da se razgelduva kako zamena za nasevo- anticko.

toa e isto kako da go menuvas magareto- za drugo magare. nit nosi , nit vlece a samo jade.

nastrana vojskata , iako edinstveno nato ni e najblisku, deka ovaa  sekerlinska ke stori nesto prakticno- ne veruvam, tie se umisleni deka se pogolemi papi od papata, po prasanje na nato, a nemaat dopirna tocka so realnata situacija,zatoa i ja sitkaat drzavata kako otpad koj mora da se zatvori.


kolku sto znam, ne mal broj industriski i energetski kompleksi koristea ruski masini, turbini, se pravi remont, ama i toa ne  vecno.
vo poranesnata SFRJ imase pari da se nabavi , na primer, del, turbina ili generator od SSSR, za nekoja hidro ili termo elektrana. Sega bi trebalo toa da odi- preku "zapadnite" sojuznici, ama tie imaat povisoki ceni otkolu standardi.. taka da neka ni e so srekja, ako zavisnosta ni e pogolema od procenkata vo ovoj sektor...

vo sekoj slucaj , ne bi se otkazal od daleku POEFTINATA ruska avio tehnika, so skoro slicen ako ne i podobar kvalitet od zapadnite,
za zemja kakva sto sme nie..

se raduvame na zapadno GJUBRE makar i polovno- od polovnoto ( ona sto na zapad e proglaseno za neperspektivno, za otpad, kaj na se reinkarnira vo polovno- ama zapadno, :> )

ona sto najmnogu me zamisliva, ajde da ja trgneme voenata tehnika za koja kolku sto mene mi e poznato, mozebi edinstena sfera vo koja rusite bi mozele nesto da ponudat a da e em eftino -poeftino em pokvalitetno, od zapadnite ni partneri, ne treba mozda da se treskame od zemja po frlanje pari za oruzje, ama:

ruskata nafta a posebno, ruskiot GAS i toa kako moze da ni pomogne da preziveeme od denes za utre, a bogami i zadutre.

ako NE SE GLUPIRAME kako sto se izglupiraa ovie ZAJACKI KOPILINJA OD SDS,  MOZEBI, ke mozese da se donese toj ruski gas, kaj nas , pa i da se dogovori nekoja poniska cena- koj go plakjame vo grupata so zemji koi najskapo plakjaat za 1000 kubni metri gas..

ama sega duri i takov ( teski da go ima) poskap otkolku da receme edna germanija go uvezuva, ednostavno rusite moze da recat- ke plakjate , ako sakate  gas, po 600 dolari /1000 kubni metri, a samo desetina km pogore, na srbite ke im go prodavaat za - 400.
duri i na kletite svabovi ke im go prodavaat po okolu 300 usd za 1000 kubici..

a nas dovolno e toa da ni go stegnat...

posle neka odi ZAJACKOTO KOPILE neka polni sisinja so gas od velika mu britanija, uz znak na solidarnost, da nosi tuka gas.. ruski..

a be IDIOTI do koska.
ne veruvam vo izbori, veruvam vo GLOGOV KOLEC ama TAP, ne niz srce oti go nemaat ami niz dolniot analen otvor , posto imaat dva.

dzabe izbori ako ja ZASRAA do tolku .

EM nikogas bez promena na KOZATA ( derenje!) nema da vlezeme vo NATO vo EU moze da sanjame, em pak pravat problemi istite KOPILINJA istiot mentalnen sklop , so golemi drzavi koi se POSTOJANI CLENKI vo SOVETOT ZA BEZBEDNOST pri UN., onoj istiot koj ni e edninstven OLTAR za kvicenje! ( baranje za plavi slemovi 1992, 2001, itn itn!)
a nie DVE clenki uspeavme da predizvikame , KINA ( so tajvan , ona govnono tupurkovsko...) i RUSIJA ( sega so ova KOPILEVO zajacko i banjatata mu tajfa)..
nit TAJVAN znae denes kade se naogjame na karta, nit na britancite liga im potece na spienje od nasava podrska...
ama i KINA i RUSIJA pamtat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Пон Апр 30 2018, 08:32

https://faktor.mk/video-svetot-se-trese-ruskiot-nukearen-titanik-isplovi

..... И ОДМА СЕ ЈАВИЈА ГОМНОЈАДЦИТЕ... таканаречени „зелени“ ...
... па сите бродови на нуклеарен погон може да бидат .... не Чернобил туку Фукушијама која патем  да не заборавиме е многу поголема катастрофа од Чернобил ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Нед Окт 21 2018, 11:08

upss...

Посольство России МК[size=15][size=1]Verified account[/size] [ltr]@Russian_Emb_MKD[/ltr] 12h12 hours ago
More[/size]
#Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува.

Rusive, 

pred 26 godini ne priznaa kako Republika Makedonija.
i toj stav nemalo da go menuva.
pravime muabet za.... Obedinetite Nacii....

znaci, ako se odlucat da go zadrzat stavot od pred 26 godini, nema da ne priznaat pod "wanna be " , "ustavno ime" severna?
https://twitter.com/russian_emb_mkd?lang=en
upss..... malo smo se zajebali, ili....?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Нед Окт 21 2018, 11:52

... е јеби га ....
... ОН направија преседан ... па сеа секој, нарочито некој со право на вето,  може да се повикува на него .... и да ги ебе работите...

..тоа не толку ради нас, ја заболе Русија  за нас баш.... изјавата е повеќе наменета за „западот“ т.е. дека у светот има и други играчи кои треба да се прашаат...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Нед Окт 21 2018, 12:29

nastrana kolku ne sakala rusija ili dali od vreme na vreme proveruva na globus dali moze so vrv od moliv- dobro naostren, da ne ubode.

izjavata e za zapadot, a problemot ke bide nas.
valjda....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Саб Јан 25 2020, 20:47

Ја мрзело да чека лифт и оп од 9 кат ...

https://a1on.mk/magazin/voznemiruvachko-video-zhena-padna-od-devetti-kat-no-se-ispravi-i-zamina/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by king Саб Мар 07 2020, 21:01

хихихи

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by VOL Пет Апр 10 2020, 04:30

Uf..ama e ova nezgodnooo.
..za vlastive... Laughing

https://republika.mk/vesti/svet/putin-izdade-nalog-za-apsenje-na-soros/

Sea , znaci , amerikancive izdale poternica po Soros i ke gi gonat sorosoidive, a po niv i Putin...

Znaci ovdesnava sorosova sarena vlast moze i da si go pribere ovde?
Ili ke pocne konecno lov na sareni soroscinja Twisted Evil 
Moze po bilo koj redosled , seedno..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Путин, Русија пред и со него - Page 23 Empty Re: Путин, Русија пред и со него

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 23 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот