ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ирак, Сирија...арапскиот свет

+9
king
хан Ацо
Laba
gestapo
Centarec
Il presidente
кнез
punter ohrid
Arhimed
13 posters

Страна 32 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32

Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Нед Јан 12 2020, 09:30

toa u avionot sFe iranci da ti bile. so stranski pasosi.
imase samo edna familija od svedska, Lindberg, prezime, cinam, ne e bitno.. dve stjuardesi izglea ukrainki a pajlotite ne gi prepoznav posto denes piloti se iznajuvaat od razni zemji taka da ne mora da znaci deka bile ukrainci,moze druga nacionalnost.. drugoto se' bese iransko ali najverojatno so razlicni pasosi, iranci so ziveat u kanada, u engleska, u nemacka, itn.

znaci si strmopizdija ovie irancive svoi sonarodnici. 
greota za lugjeno. pogodok so protiv avionska raketa ne znaci momentalno rasparcuvanje tuku najverojatno raketata drmnala motor posto najcesto prata toplinski izvor,. znaci gledale kako raketata go raznesuva ciljaniot motor, krilo, i agonijata traela do padot na zemja. 

vidi , ima razlika megju siitive ko teroristi i sunitive ko teroristi.
zaednicka karakteristika im e so mnogu jadat lajna sakaat da besedat pred kameri, vaka ke praime onaka ke praime i ova ona...

irancite ne se arapi. ima razlika.ima i arapi koi se siiti.
nastrana toa. 
hezbolah e , na primer, pro-iranska, siitska organizacija. tie  se granicija na voeni celi. tie ne lupaat civilni celi, ne se samoubivaat vrzani so bombi na pojas ko ovie ISIS, AL Kaeda i slicni sunitski izmisljotini.
Hezbolah e najzaebaniot neprijatel na Izrael koj mu ima naneseno mnogu zagubi . Za razlika od sunitskive teroristicki organizacii, ovie siitskive proiranskive, ne se bavat so secenja glavi, torturi i slicni pikanterii pa uste da se slikaat na televizii so toa dzelatite i zrtvite obleceni vo pomaradzesto. toa e ISIS a tie se sunitski .
druga maka si ima Iran, druga e kaj niv filozofijata , Iran moze da bide mnogu napreda drzava ako ne se treska od zemja so toa ajatolasite, posto ja butnaa zemjata epren vo toa ideologijata,inaku za razlika od arapite, irancive znaat da proizveduvaat...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пон Јан 13 2020, 00:35

VOL напиша:toa u avionot sFe iranci da ti bile. so stranski pasosi.
imase samo edna familija od svedska, Lindberg, prezime, cinam, ne e bitno.. dve stjuardesi izglea ukrainki a pajlotite ne gi prepoznav posto denes piloti se iznajuvaat od razni zemji taka da ne mora da znaci deka bile ukrainci,moze druga nacionalnost.. drugoto se' bese iransko ali najverojatno so razlicni pasosi, iranci so ziveat u kanada, u engleska, u nemacka, itn.

znaci si strmopizdija ovie irancive svoi sonarodnici. 
greota za lugjeno. pogodok so protiv avionska raketa ne znaci momentalno rasparcuvanje tuku najverojatno raketata drmnala motor posto najcesto prata toplinski izvor,. znaci gledale kako raketata go raznesuva ciljaniot motor, krilo, i agonijata traela do padot na zemja. 

vidi , ima razlika megju siitive ko teroristi i sunitive ko teroristi.
zaednicka karakteristika im e so mnogu jadat lajna sakaat da besedat pred kameri, vaka ke praime onaka ke praime i ova ona...

irancite ne se arapi. ima razlika.ima i arapi koi se siiti.
nastrana toa. 
hezbolah e , na primer, pro-iranska, siitska organizacija. tie  se granicija na voeni celi. tie ne lupaat civilni celi, ne se samoubivaat vrzani so bombi na pojas ko ovie ISIS, AL Kaeda i slicni sunitski izmisljotini.
Hezbolah e najzaebaniot neprijatel na Izrael koj mu ima naneseno mnogu zagubi . Za razlika od sunitskive teroristicki organizacii, ovie siitskive proiranskive, ne se bavat so secenja glavi, torturi i slicni pikanterii pa uste da se slikaat na televizii so toa dzelatite i zrtvite obleceni vo pomaradzesto. toa e ISIS a tie se sunitski .
druga maka si ima Iran, druga e kaj niv filozofijata , Iran moze da bide mnogu napreda drzava ako ne se treska od zemja so toa ajatolasite, posto ja butnaa zemjata epren vo toa ideologijata,inaku za razlika od arapite, irancive znaat da proizveduvaat...
...на темава  : Иранската гарда со религиозен предзнак е банда џаболебари кои ги уживаат удобствата на џаболебарењето и глумењето борци за алахова слава , а всушност за к..не ги бива освен за тоа да се самоубијат, а за славата на ајатоласите и тоа девиците свакоме, незнам по колку се на број. Срамота се за една величенствена историска нација, која исламот ја сроза у длабока кал. Многу ме потсеќаат на некои слични такви кои на целата територија на екс. Југославија сега се бусаат у ослободително-братоубиствени-глупави груди, а само крадат богу дане по разноразни обезбедувачки мутни приватни војски и ги билдаат равните вратови на бричените глави. Инаку Иранците , а и многу други спомнати слични не ја сватија една суштинска работа. Дека не се бара , глупо е и тупо да одиш безвеза да умреш за својата татковина, туку дека целата вештина е да ги натераш непријателите на татковината да умрат за неа, ако ја нападнат.... Ама оди објасни на глупандер. Жали боже будалетинките кои седнале у авион у Техеран у вакви луди времиња. Боље пешки да тргнале каде тргнале..
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пет Фед 28 2020, 12:44

https://www.mkd.mk/svet/vesti/22-turski-vojnici-ubieni-vo-vozdushen-napad-vo-idlib-erdogan-svika-itna-sostanok-za

Па ќе страдаат, што мајка бараат неповикани во туѓа држава?
... се знае како се постапува со агресор, друга дефиниција за присуство на странски неповикани воени сили не постои.

А копуците од ЕУ никако да се договорат што да прават со уцените од Турција за потерување кон ЕУ на големи маси мигранти, ене има нови вести дека Турција пак ги отворила границите и го потерала крдото. ... и тоа со мигрантите е еден вид на воена инвазија која многу бавно но сугурно ќе ги донесе очекуваните резултати...... ете им пример на ЕУ од САД, дебел ѕид и јака полициско-воена контрола со големи овластувања на границите помеѓу Бугарија и Јужниве од нас кон Турција, и второ... бескомпомисна контрола и блокада на територијалните води во Медитеранот..... ама, јок, ЕУ не е САД, во ЕУ секој влече на своја страна и затоа да во догледна иднина тешко биде нешто од ЕУ...
... а апсурдот да биде уште поголем е фактот дека мигранти (веќе никој и не ги нарекува бегалци) кај влегуваат од територија на ЕУи НАТО членки....ЕУ на хартија е едно но во јаве е ништо, доволно е да една членка се „инати“ и ништо од работата, впрочем ние многу добро тоа го осетивме на наша кожа кога сите освен јужните викаа дека спорот за името е ирационален и бесмислен за да на крај победи ирационалноста и бесмисленоста.

А, аааа ...еве го и овој....

https://www.slobodnaevropa.mk/a/30459720.html

нека прво каже по кое меѓународно право во Сирија се наоѓаат турските и американските воени сили па после да се повикува на него....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Пет Фед 28 2020, 18:43

povekje se. ne se 22.
do vistinskata brojka tesko da se dojde, 
osven so broenje na posadeni svezi direci na nekoja livada... nejse

preku trieset se,  povredeni raneti od lesno do najtesko okou 50-tina...

prasanje e STO naprvilo ovakov pokolj so obzir na orgomnata brojka na zrtvi..
vakva brojka se postignuva ako site ovie se nabieni vo lesnozastitena zgrada, na primer sator za molenje, namesto vistinska dzamija, ili na otvoreno ako se mnogu blisku edni so drugi.

ajde velat vozdusen napad, mozebi e i -raketen napad. 

da se zadrzime na vozdusen... znaci letalo, a takvo kaj sirijcite sposobno da anulira edna cela pesadiska ceta, e edinsveno koj drug, ako ne SU-24.
25-ki nemaat.

24-kata  ebava od povisoko i e pozaebana od slednava pricina: pobrza e , leta povisoko i  edna posebna pikanterija-modelot koj go imaat sirijcite bese donesen na nivo M2 ( SU-24 M2 )

e sea zasto pikanterija...
zatoa sto Ruskite se site doneseni na toa nivo.
moderno.
i se adoagjame do znakot na ednakvost, ruskite = siriskite modeli..
dobro ne bas taka no do toj standard.

teorijata na misterijata e...... a soferite...?


e tuka ke prekjutam..
samo naivno ke kazam deka SU-24 ne e IC naiven avion.

znae da tresne na zemja koja "junacki" ke mu se prikrade "muski" F-16 i koga bez nikakvi najavi ke ispali dve ( ne edna, dve) raketi AIM-9 na Suhojot koj nema sansi za odbrana zatoa sto ispukal se na zadaca i se vrakja kon baza a odzadi go gagja potpolno vooruzen F-16..

i vo takvo scenario, edniot pilot zaginuva, a drugiot se spasuva...
blagodarenie i na tehnickite karakteristiki na avionot ( sistemot za ejectiranje) na iskustvoto i prisebnosta na pilotite, na zilavosta na avionot da izdrzi dodeka se isfrlat itn.

ima tuka eden drug "problem" edniot gine, ama drugiot se spasuva.
ziv e i se vrakja vo Moskva da mu zadenat orden , 
Toa ne e problem, problem e krcanjeto so zabi i vetuvanjeto deka ke se odmazdi za mrtviot mu drugar, i kopilot.

e pa... zaebani se tie raboti.
bilo kako pilot- obucuvac instruktor na mladi generacii, od ruski , ili SIRIJSKI proishod Wink 
bilo kako pilot-advajzer i instruktor, vo Siriskiot centar za obuka na piloti,bilo kako POVRATNIK vo edinicata kojago sodrzese soboreniot Su-24 i koja sto seuste e angazirana tamu...

Karma is bitch...
ama epten, preku 30bitch...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Нед Мај 16 2021, 10:53

Namerno ovde, kaj arapive, azii, afriki.. u ovaa tema..
Od tamu i se..
https://infomax.mk/wp/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b5-%d1%9d-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%b3%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be/


Na vtorono video pak, ima eden pikanten belokošuljaš , taka, interesen,  doduša  kako so debelo muško meso u grlo se obiduva da poviši glas u forma na dranje sredselo,..

https://m.off.net.mk/lokalno/balkanshtina/ni-severna-ne-i-pomaga-na-Makedonija?fbclid=IwAR3_lop947i7ON6Q-8vGZkIJFLQbv3hwomMRbiuz37uWxYSXgvT9lSH8AB4

Ne go znam likov ama pročitav eden starokineski blagoslov
sozdaden za vakvi priLIKi , dalečnata 4556 godina p.n.e za vreme na Dinastijata Baotian Ha Ma chi, koja  glasi:

" dabogda svite dvorski šutevi koji ga zimav u usta i cicav ga do cedenje -poiše nego šo go primav odzad kako svi normalni pederi,
Daboda se od Crcorija do Moždivnjak preko Podržikonj- na svaki dvaes metra proljigavi na ezik i umoča u gakje...
I nazad!
A svaki put kd ke kivne da se porodi sz karakondžulče kako njega isto a kd ke prdne sa se usere u gakje.
Sa prdi na svaki deseti koraci!Ps: taka prevede Google translate .
Valjda deka originalot beše od starokineski ...
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Нед Aвг 07 2022, 18:59

Израел лупа ли лупа по палестинските територии а она што само себе се нарекува меЏународна заедница ќути ли ќути ко залеани,,, нигде ни збор за осуда на Израел и накакви санкции  а за доставување на оружје на палестинците за самоодбрана не се ни помислува...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Сре Aвг 17 2022, 23:22

Турците пак удриле по курдите во Сирија!
А на тие пустите курди неофицијалната „америчка“ пешадија во Сирија обучувана и опремена од САД кој е во НАТО, Турција која е исто така во НАТО им ебава мамата.... луд јебе збуњеног....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 32 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 32 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот