ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ирак, Сирија...арапскиот свет

+9
king
хан Ацо
Laba
gestapo
Centarec
Il presidente
кнез
punter ohrid
Arhimed
13 posters

Страна 31 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез Саб Апр 14 2018, 13:08

Кинг не е ова крај за Трамп.Ова е помош за Трамп во борбата против неговите внатрешни противници.
Да беше Обама и неговата булумента немаше да смеат да провират во Сирија.
Тоа го рече и Трамп а тоа одекнува најсилно кај народот.
Трамп е храбар Трамп може да оди до крај ,Трамп не му се плаши ниту на Путин........ тоа беше поентата на овој напад.
Сега и најголемите критичари на Трамп во очите на народот стануваат мали.
Главно народот нема да ја анализира оваа работа туку ќе ги прими само фактите  за Трамп.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Саб Апр 14 2018, 13:22
Трамп е храбар Трамп може да оди до крај ,Трамп не му се плаши ниту на Путин........ тоа беше поентата на овој напад.

Пре би рекол дека глуми дека не се плаши т.е. дека Путин од некоја причина му помогна да дојде до власт и му помага да опстане на власт ....

...е сега при тоа ... на нечија трета глава ќе летне некоја ракета лево десно ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез Саб Апр 14 2018, 13:52

Десетина дена пред нападот Путин и Трамп се договараа по телефон.Трамп го донесоа сили внатре во Америка кои се противат на антицивилизацискиот нов светски поредок кој сакат да го воспостават јудео-американските сили.
Путин им помогна и постојано ќе уште помага за да се победат тие сили внатре во Америка.Таа битка на амерички терен е тоа што му одговара на Путин.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Пон Апр 16 2018, 07:11

103 raketi sekoja po stotici kg boevi glavi trebase da gi preoraat celite
sto e pointeresno, klasicna raketa, so cc 160 kg tnt ( Tocka-u) pravi krater od 2 metra dlabocina a sirina desetina metri.
a tomahavkot nosi povekje od 400 kg?!
e pa takvi krateri - nema!
 blage veze nema seto ova
kako i da e ISIL ke go zbrisat od povrsinata na zemjata, a amerikancite ne mozat povekje nisto da napravat da gi spasat.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пон Апр 16 2018, 09:34

VOL напиша:103 raketi sekoja po stotici kg boevi glavi trebase da gi preoraat celite
sto e pointeresno, klasicna raketa, so cc 160 kg tnt ( Tocka-u) pravi krater od 2 metra dlabocina a sirina desetina metri.
a tomahavkot nosi povekje od 400 kg?!
e pa takvi krateri - nema!
 blage veze nema seto ova
kako i da e ISIL ke go zbrisat od povrsinata na zemjata, a amerikancite ne mozat povekje nisto da napravat da gi spasat.
...ќе ги збишат од површината ,ама ќе отидат  у канализација.Со тие испрдоци на исламит циа уште гооодини ,ако не генерации ќе го загадува светот.
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Чет Апр 19 2018, 22:55

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Пет Апр 20 2018, 10:10

...мислам дека на секого кој не е дебел американец со замастен мозок, тоа му е јасно... Smile
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Вто Мај 15 2018, 18:13

https://www.alsat-m.tv/mk/%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%88%d0%b5%d0%bd-%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d0%bb%d0%be%d0%b3-%d0%be%d0%b4-%d0%b2%d1%87%d0%b5%d1%80%d0%b0%d1%88%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82/

Ова бе масакр било ....
... а западњациве изразуваат само „загриженост“ ...  се да им ....
.... а оние ратоборните кои лансираат проектили... сега ќутат ли ќутат... зашиени им се устите...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Сре Јун 06 2018, 05:58

[size=38]Младите џихадисти имале комплетна обука: Во Сирија откриен воен камп направен специјално за деца[/size]
https://sitel.com.mk/mladite-dzhihadisti-imale-kompletna-obuka-vo-sirija-otkrien-voen-kamp-napraven-specijalno-za-deca


ne e nekoja vest.. ne e za iznenaduvanje, i najverojatno postojat i drugi vakvi "skolsko-obrazovni centri" na islamistive vo deponijata za covecki otpad -ISIS .

vesta ja postavuvam od pricina sto, na mala vrata se protnuva ovoj "obrazoven" sistem i na balkanot.
vo Bosna i Hercegovina ,, vekje se digna prasina za slicen kamp za "obrazovanie" za muslimanska omladina.

"kinder garden" so alah ekler vrisoci od euforija.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Сре Јун 06 2018, 16:04

VOL напиша:
[size=38]Младите џихадисти имале комплетна обука: Во Сирија откриен воен камп направен специјално за деца[/size]
https://sitel.com.mk/mladite-dzhihadisti-imale-kompletna-obuka-vo-sirija-otkrien-voen-kamp-napraven-specijalno-za-deca


ne e nekoja vest.. ne e za iznenaduvanje, i najverojatno postojat i drugi vakvi "skolsko-obrazovni centri" na islamistive vo deponijata za covecki otpad -ISIS .

vesta ja postavuvam od pricina sto, na mala vrata se protnuva ovoj "obrazoven" sistem i na balkanot.
vo Bosna i Hercegovina ,, vekje se digna prasina za slicen kamp za "obrazovanie" za muslimanska omladina.

"kinder garden" so alah ekler vrisoci od euforija.
остај ираци или каде е тоа спомнатиот камп...го има бе и во Радовиш, не треба далеку да одиш, а власта се праи наудрена... Американскине скотови од кале јадат говна за некакво Руско влијание кое никој жив не може ни со микроскоп да го најде , а вами исиловци и слични ни се набутале ко змија у пазува ,а амбасадорскиве гњиди ни збор. Ај нашиве се знае , уста им е пуна нато патлаци па не можат ни А да кажат... Evil or Very Mad
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Саб Сеп 29 2018, 15:25

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Вто Окт 09 2018, 22:56

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Вто Окт 09 2018, 23:03

stignaa..
tuku , king, zarem nekoj od siriskiov komsiluk veruva deka tek taka se dodeleni na siriskoto PVO...?
Laughing
tokmu toa e zaebanoto-javno ne kazano...

vaka za ic pari, moze da imaat  samo ruski posadi, mnogu zagreani da soborat se sto ke im vleze vo radarskiot krug, 
a kletite dusmani mnogu dobro toa go znaat. normalno, posle ke si bide "siriskoto pvo uspelo da odbrani..."
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Пет Окт 04 2019, 09:26

https://makfax.com.mk/svet/%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%ba-%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d1%83-33-%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b5%d1%81/

.... не им чинеше Садам... сега имаат демократско право и слобода да се испотепаат за парче леб ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Сре Јан 08 2020, 09:38

https://tocka.com.mk/vesti/329268/iran-go-vozvrati-udarot-revolucionernata-garda-raketirase-amerikanska-voena-baza-vo-irak-ova-e-odmazda-za-sulejmani

Погодени две воздухопловни бази со повеке од десетина балистички проектили...
.... а против воздушната одбрана на галактичката супер сила ... спиела или за кур не  ја бива...

... и после зошто Турција купува руски против воздушни системи....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Сре Јан 08 2020, 18:33

a be...

big mooda.

80 milioni vristat kosi skubat tamu za nekoj si sujelmani.
ovie ludacive  trampovi im go koknaa so dron, jebote, 

pa irancive poludeni vristat, kletvi bacat, se zakanuvaat ova ona ke praele., i nokjeska isprdea nekoi "raketi" prema "americki bazi"

kako procitav negde, "suze gzenerala Sulejmanija kako kapele ke se prestorele u raketi i raketite kje paDZale na americkite vojnici i bazi..."

ebem ti dzafte-kuraftinja,  3 dena mantraat ko spoulaveni, palat nekoi raketi- "osvetnici". 
a koga u sred nokj sluzbive go razbudile Tramp da mu kazat za napadot, ovoj pak izjavil, ok e , se ovo red, utre sabajle kje vidime..!

ete tolku mu se zadrma levoto jaje Trampovo:

pa ovie 50+ razalosteni iranci si umrea sami, si gi izgazija za Zadusnicata vo nekontroliranata tolpa na tazaci i placaci po kletata sudbina na toj nekoj si Sulejmani,

uste im fali Tramp da gi sramni so zemja, sami se izgazile do smrt..

i sea  na edne umren, plus peeset si se samozgazuvaat i umiraat. 
Bilansot -51 iranec trgnat nakaj toa devicite...

a od bazive od toa 30 raketi ispaleni na amerikncive, zaginale edno magare iracanskokoe se obesilo tegnejki se po troa treva,  dve macki ednata od strav crknala drugata od zal po prvata i edno kuce si umrelo od prirodna smrt ali se pogodilo u ist moment.

koja reakcija vrz Iran kakvi bakraci, daj neka im zavrsi toa Zadusnicata, ke se izgazat zivi, ke ne moze na raat da gi bombardiraat ludacive od junajted sanatoriums.


lud jebe zbunjenog. 
se traga po zbunetite,ludite se pokazaa..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Spray Чет Јан 09 2020, 18:49

постои голема веројатност да е и соборен
https://telma.com.mk/ukrainskiot-avion-bil-pogoden-od-raketa/

иранските власти не ја даваат црната кутија на американците, ( авионот е американско производство) но треба да ја предадат на земјата која го посеувала авионот, Украина.
Ако и тука се заинаетат, сомнежите се се поголеми.

А соседите во малку незгодна ситуација
https://www.slobodenpecat.mk/mudhahedinite-ja-vovlekoa-albanija-vo-iransko-amerikanskiot-duel/
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Саб Јан 11 2020, 00:06

aj kurafte tehnika
https://a1on.mk/world/video-se-pojavi-snimka-kako-raketa-go-pogoduva-ukrainskot-patnichki-avion/
pa ovie irancive srusinela civilen ajroplan so dokazi, pa uste tazi dupka ne e dupka..  Laughing
aj kuku, ovie e greota da gi napadnes, kolku se zbrkani sami samim sobom. ukrainski avion ali pun iranci, oo kuku none, skapo gi kostase 4 dnevnana zalost po dronosanion general Solejmani.
Ova i Tramp ne go moze.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king Саб Јан 11 2020, 11:12

Ова само Трамп го може ... да добие честитки од исис

https://www.mkd.mk/svet/vesti/isis-go-pofali-ubistvoto-na-sulejmani-kako-bozhja-intervencija-shto-kje-i-pomogne

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL Саб Јан 11 2020, 11:59

ako amerikancive znaat kaj teraat - eve ja. Shocked
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Spray Саб Јан 11 2020, 16:35

Иран призна дека лансирале противвоздушна ракета на Украинскиот цивилен Боинг.
Можеби знаејќи ги го ова уште истата вечер, Трамп не нареди превентивен напад и остави да се расчисти маглата околу избрзаниов ирански напад на двете амерички бази.
Во секој случај режимот во Иран направи две стратешки грешки
-покажа дека не се баш организирани и тоа токму кога имаат иницијатива, кога тие го бираат времето и местото каде да нападнат а не им се враќа
- покажаа катастрофални грешки во командувањето, паника и избрзаност, иако не беа од притисок на контранапад од американците.
Корисни информации за непријателите на Иран, посебно за Израел и Америка.
А можни се и незадоволство и револт внатре во Иран од режимот кој ја става на тапет земјата пред меѓународната заедница наместо да добиваат симпатии, и кој освен што направи кочатерални катастрофи и зло сами на себе со ништо не ги вознемири ни Израел а ппсебно не американците.
Spray
Spray

Posts : 237
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete Нед Јан 12 2020, 00:47

Spray напиша:Иран призна дека лансирале противвоздушна ракета на Украинскиот цивилен Боинг.
Можеби знаејќи ги го ова уште истата вечер, Трамп не нареди превентивен напад и остави да се расчисти маглата околу избрзаниов ирански напад на двете амерички бази.
Во секој случај режимот во Иран направи две стратешки грешки
-покажа дека не се баш организирани и тоа токму кога имаат иницијатива, кога тие го бираат времето и местото каде да нападнат а не им се враќа
- покажаа катастрофални грешки во командувањето, паника и избрзаност, иако не беа од притисок на контранапад од американците.
Корисни информации за  непријателите на Иран, посебно за Израел и Америка.
А можни се и незадоволство и револт внатре во Иран од режимот кој ја става на тапет земјата пред меѓународната заедница наместо да добиваат симпатии, и  кој освен што направи кочатерални катастрофи и зло сами на себе со ништо не ги вознемири ни Израел а ппсебно не американците.
Иранската  гарда со религиозен предзнак е банда џаболебари кои ги уживаат  удобствата на џаболебарењето и глумењето борци за алахова слава , а всушност за к..не ги бива освен за тоа да се самоубијата за славата на ајатоласите и тоа девиците , незнам колку се на број. Срамота се за една величенствена историска нација, која исламот ја сроза у длабока кал. Многу ме потесеќаат на некои слични такви кои на целата територија на екс. Југославија се бусаат у ослободително-братоубиствени-глупави груди, а сеа крадат богу дане по разноразни обезбедувачки мутно приватни војски и ги билдаат равните вратови на бричените глави.  Инаки Иранците , а и  многу други спомнати слични не сватија една суштинска работа. дека не се бара , глупо е и тупо да одиш безвеза да умреш за својата татковина, туку дека целата вештина е да ги натераш непријателите на татковината да умрат за неа, ако ја нападнат.... Ама оди објасни на глупандер. Жали боже будалетинките кои седнале у авион у Техеран у вакви луди времиња. Боље пешки да тргнале каде тргнале..  Sad
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Ирак, Сирија...арапскиот свет - Page 31 Empty Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 31 of 32 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот