ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Турција ... на крстопат!

+4
gestapo
Spray
ribar
чучулига
8 posters

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Вто Апр 10 2018, 23:55

Путин и Ердоган го обележаа стартот на изградбата на првата нуклеарна централа во Турција


https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd-%d0%b8-%d0%b5%d1%80%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bd-%d0%b3%d0%be-%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%b6%d0%b0%d0%b0-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0/

Оние од преку барата сега сигурно пиздат!....

Не ќе да им е ич по кеф оваа у последно време Турско-Руска љубов...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Сре Aвг 15 2018, 09:34

Се продлабочува турско-американскиот судир.
Турција денес воведе царини на цигарите алкохолот,автомобилите,оризот и овошјето.
Тоа е добро и за нас во некоја евентулана претумбација.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Чет Aвг 16 2018, 22:17

Se prodlabocuva jazot megju Erdogan so ostatokot od svetot. 
Golem del od turcite i pokraj neuspesniot puci ogromniot broj zatvoreni i privedeni, ne se zadovolni od ova distanciranje na zemjata od SAD. Evropa odamna gi otkaci a sega uste strateskiot partner-amerikancite da gi otkacat, ke moze slobidno erdogan da pocne da bara partneri na antartik ili venera.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Мај 05 2019, 09:31

ajdee...

ne se dava ovoj.
https://www.mkd.mk/svet/vesti/erdogan-ne-se-pomiruva-so-porazot-bara-novi-izbori-vo-istanbul

, pa kako taka, da izgubi, 
e ne moze taka. sanjal deka e vladar i ako izgubi ima pak da se preglasa dodeka ne pobedi. inaki kako. neregularno e.  Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Мај 07 2019, 20:14

dupat li dupat turcive.
maSHal..alalah!haha
%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D1%80-%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%98/


Претседателот на Кипар, Никос Анастасијадис, го ocyди турскиот oбид за дyпчење во водите на тој остров во потpага по природен гас и го нарече „втора инвазија“ од страна на Турција.toa se kiparskvie grci, a kako li grckive grci ke reagiraat ,..... bas e za pukanki pred televizor....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Фед 29 2020, 17:37

https://www.mkd.mk/svet/vesti/zakana-od-sovetnik-na-erdogan-vojuvavme-protiv-rusija-16-pati-povtorno-kje-vojuvame

Е добро де ... и 17 пат ќе изгубат! Twisted Evil Twisted Evil

....очигледно нема појма што зборува.... или само сака да ја ублажи горчината од масакрот од пред некој ден.

... прво и основно, Турција не е нападната на нејзина територија, сиријците се на своја земја (ене и талибанците го натераа Трамп да потпише некаков си мировен договор ...  интергалатичката супер веле сила е ставена на преговарачка маса од некое си таму племе)

... второ, Русија и Турција немаат копнена граница  а гледајки ја картата и улогата на морнарицата и е дискутабилна а за војна на дистанца тешко да можат да и парираат на Русија и нека ич не се надеваат дека НАТО членките би ризикувале непотребен  огин дома кај нив ( и кај нас, нели сме НАТО земја) само ради задоволување на амбициите на турската владеачка гарнитура... од НАТО би добиле само вербална подршка и осуда на Русија, а од вербална подршка ќе имаат корист колку што и ние имавме корист од исто таквата во спорот за името со јужните. Но сега после намерното потерување на емигрантското крдо, во кое огромниот број воопшто не се сиријци, кон ЕУ тешко да и вербална подршка добие.

..трето ... спомнува некакво си муслиманско малцинство  а намерно заборава на скоро 20 милиони Курди во Турција и околу неа кои многу лесно можат да станат „руска “ пешадија која многу добро го познава теренот а со тоа и да врши мали но многу чести и многу болни напади, заседи  и диверзии...

...  четврто .. многу брзо заборавија кој на колена го молеше Путин после херојското од заседа соборување на невооружениот су-24...

..  петто.. треба да заборават на сонот за втора Османлиска импрерија...

... и шесто, ама баш никако не им е потребен овој милитаризам после економскиот бум што го направија.
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Фед 29 2020, 23:16

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Мар 01 2020, 22:47

ne izdrzaa turcite. i puknaa kako tikva koga najmalce im trebase.
izbrzanata "akcija" na "nediscipliniranata NATO clenka" koja trebase da gi namami rusite kao prijateli, naeba.
naebaa prvo mozebi i stotina turski regularni sili, od koi najmalku triesetina izginati.
a toj nastan gi osvesti deka ne uspeale da gi namamat rusite, duri i so kupuvanje na S-400, kade sto vo toa scenario trebase turcite da bidat proruski, amerikancite kao da im se ljutat, turcija kao da se oddalecuva od nato, da ja kritikuva zapadot, ova ona....

a ispadna deka gi sledele celo vreme, deka im gi predvidele cekorite, gi prognozirale.... 

i im stvorile lazen vpecatok deka uspeale da se priblizat do rusite i deka se steknala nekakva doverba.

e jebiga. kvrc.sega , da vidime kako ke se nosat so zabranata za letovi.
svesni se deka sirijcive ke im ebat mamata, so PVO, ne e prvpat.
se sekjavame koga sirijskata pVO nad terororijalnite vodi rastavija na delovi eden turski F-4E, so se pilot ..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Сре Мар 04 2020, 13:22

https://netpress.com.mk/erdogan-poracha-ako-saka-kra-na-migrantskata-kriza-eu-mora-da-gi-poddrzhi-turiskite-inici-ativi-vo-siri-a/

...ова е класична уцена!
... сега не ред е ЕУ, ќе наведне ли глава  или остро ќе се спротистави?
... ќе докаже ли ЕУ дека е стварна унија или лажна збирштина на еден куп земји кои секоја влече на своја страна и никој не ебава никој... ќе докаже ли ЕУ дека не е онаа разиденетата Европа од 16, 17, 18 век на која турските султани и правеа што и да посакаат?
... ќе докаже ли ЕУ дека не е само заспаната убавица од истоимената бајка?
... или пак ќе има потреба да по кој знае кој пат   „омразените“ руси ја спасуваат ама и дебело тоа си го наплатат?

... а за отпор и дисциплинирање имаат и премногу опции од политички па се до економски а ЕУ и те како може да ја разниша турската економија..... или ЕУ покажува  сила само врз  „мали“ земји .. на пример како на нас...


https://netpress.com.mk/rusi-a-tvrdi-deka-turci-a-go-prekrshuva-dogovorot-za-idlib/

Чим Ердоган оди во Москава а не Путин во Анкара .... јасна е работата... пак на турчинот му гори под нозете...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Мар 06 2020, 00:52

https://fokus.mk/erdogan-ke-im-pomogneme-na-siriskite-begaltsi-da-se-vratat-vo-svojata-tatkovina/

Упсссс... ердоган рететрира... и со бегалците и со завојувачката реторика...
... бегалците назад во Сирија... клетите руси пак го спасија газот на европа....

...преговорите во Москва биле тешки ... тешки, но за кого  ... Twisted Evil Twisted Evil

..... а у турскиот парламент избила општа тепачка ... наводно го навредиле ердоган ...


А изгубената во свемир ЕУ .... ќе носела заклучоци ... ебале ги заклучоци... тие нон-стоп само некои си заклучоци носат а никако конечно и нешто конкретно да преземат.... е јбг Русија и Турција не се таму некоја мала Македонија па сила да покажува...

Факт... без САД, ЕУ е нула, компир.... Twisted Evil

https://netpress.com.mk/borel-smeta-deka-na-eu-se-potrebni-podobri-odnosi-so-turci-a-i-rusi-a/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Саб Мар 07 2020, 07:46

So ti e gajle , "nie sme vo Nato" tralala-la-la ,  Laughing
so bi rekla Rad(ne)mila.....pred znameto na..Arizona..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Нед Мар 08 2020, 08:01

Oд твитерLena Petroff
@L_Petroff

·
Mar 6
Средба Путин-Ердоган во Москва. Путин ја сместува турската делегација под статуата на Екатерина Велика која 11 пати ги победува Турците а Ердоган пред "Crossing the Balkans" - статуа во чест на победата во руско-турската војна. Па велам хихихихиТурција ... на крстопат! - Page 14 ESdQi83XkAIgUtT?format=jpg&name=small

Турција ... на крстопат! - Page 14 ESdQjWOWAAEeOLt?format=jpg&name=small
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Мар 10 2020, 00:19

Dodeka erdogan go vleckaat na sastanci so ukrasi figurcinja  od Ekaterina, Petar veliki , Romanovi... 
Nema so da se prai na  golemo rabotava...
Iako vo rusko turskite konflikti , na koi tokmu turcite  potsetuvaat, rezultatite se " russian victory" , i posle Romanovi, i posle Petar i Ekaterina .. vojnite ne zavrsyvale, i zapadot i turcite povtorno napagjale i povtorno imalo svetski vojni.

E sea, neka bide srekjen Erdogan so ne se soocil so OVOJ, poinakov spomenik, posto posle nego, nikoj ne se osudil da ja napadne Rusija, posle ovoj svetska vojna nemalo nit im padnalo na pamet, a cel zapad na celo so amerilancite postea 14 godini i ne se osuduvaa na vojna do korejskata koja ja vodea UN eden kup nacii ( i go popusija)...

Malce poinakov spomenik na OVOJ , koj ne se predstavuva vo minijatura kako figurcinjava na slikite od salata so erdogan i Putin..
Tuku se vo najmalce prirodna golemina do zastrasuvacki dimenzii.
Kako i nivnata vaznost i velicina.
Турција ... на крстопат! - Page 14 2dfd9110
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Пет Jул 31 2020, 17:14

Поради одлуката на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, за претворање на Св.Софија во Истанбул или како што на турски се нарекува „Аја Софија“ во џамија, грчката телевизија Антена- АНТ1 реши да го запре емитувањето турски серии во знак на протест.
E stvarno, aspirantive na za sila u regionov, samoproglasenive naslednjaci na vizantija, umislenive potomski na mitski "junaci" ( koi taa nivna mitogija blage veze nema so realbost niti so denesnive nivni samoproglaseni "potomci"), "junacki i hrabro" kako Leonidas so se 150 gej parovi (ukupno 300, raka e dojdeno do brojot..), hrabro znaci zavzemale pozicii, i se namrstile, po na sto mrskiot neprijatelj ke mu se stresat gakjite...
...od toa ..sto... ne pustile turska serija... na grcka lokalna televizija...
Bre so junaci... a ovoj wannabe sultan pak im busi za nafta u teritorijalni vodi.
Da ne se smesni bi bile tragicni.
Jaka muda so naprail- vekje preobratena crkva vo dzamija , ja "pretvoril" pak i dzamija, demek on e toj dzanam... taman da navlece nercoza na zapad.
A ovie dezurnive dzafkaci moze da laat samo na mesecina i toa polumesecina... 
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пон Окт 05 2020, 21:35

https://kanal5.com.mk/erdogan-so-nova-provokacija-erusalim-e-nash-grad-video/a442151

Почна ептен да се занесува... сонува за нова отоманска империја... ама па тој сон може на турција и турците да им донесе нова катастрофа ко онаа по првата светска војна...
... и западот и истокот па и самите турци полека го губат трпението кон ердоган...

нивни бил Ерусалим?????? ... јок бе, тој е после неколку векови конечно ослободен од османлиска окупација... османлиска империја е создадена со грабање и присвојување на туѓи територии... абе ни Цариград не е нивни...
... по неговата логика и се таму до Виена е нивно!
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Окт 06 2020, 07:13

Ocigledno e so temperatura.ama nema koj da go stavi vi karantin . Pa treska..

Izraelcite , prodavaat oruzje na azerbejdzan. Osobeno bezpilotni, 
A erdogan ne im e bas omilen. 
Nastrana sto koga i da imalo sporna tocka odnosno incident pomegju turcive skoro redovno na more, so izraelcive, turcite bez isklucok go izvlekuvaat podebeliot kraj.
Sea ako pak piel zovriena boza  pa preteral, ili stvarno poludel, moze da si sonuva i za mesecinata....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Окт 13 2020, 16:43

https://netpress.com.mk/rusi-a-potencira-deka-vo-nagorno-karabah-pristignale-militanti-od-siri-a-i-libi-a/

I sto?
Erdogan ke prebacue izebani ISIL-ovci od Sirija i Libija, vo Azerbejdzan/Ermenija, da..sto? 
Kasapat, secat glavi, siluvaat, palat se zivo i divo...?
Da zaplasuvaat "dusmani" demek eve dojdoa i sea ke vristat alah akbar...? A "kaurite" da begaat za se naseli šerijat?
So cel pamet turcive mislat deka ke pomine toa..?
Pa vaka: takva situacija, na seuste neutralna Rusija najmnogu i odgovara, dodeka trpi NATO i cel zapad.
Eve zosto:

Rusija, prodava oruzje na AZerbendzan daleku povekje odosto na Ermenija. Imaat pari kupuvaat. Ima ruska baza vo ermenija no samo ako e ermenija napadnata bi se aktivirale. Nagorno Karabah de jure ne e del od Ermenija . Rusija nema da vleze vo vojna zaradi Nagorno...
A turcite kolku i da rizikuvaat nemaat hrabrost da udrat direktno na Ermenija.
Se dokaza nivnata "hrabrost" vo nastanite posle padot na Su 24..
Koga Erdogan bukvalno koleničeše pred Putin vo Moskva.

Od druga strana , boišteto Nagorno Karabah e kako "ničija zemja"
Pa turcite kako nešto da sovetuvaat, instruktiziraat, ppmagaat..
Iako neoficijalno imaat zrtvi u konfliktot izgleda se zamesale podlaboko pa go krkale i tuka.

Na rusite im odgovara i najverojatno gi ostavaat zasega , gi lizgaat na tenok mraz turcive, koi najverojatno vlečkaat islamski "strašila" od bliskiot istok da se borele protiv hristijanskive ermenci.
Tuka leži zajakot.
Ermenskoto lobi vo Evropa, posebno vo Francija i vo Amerika e daleku posilno i pocenetobod turskoto ili azerbejdzanskoto .
I Francija na samiot početok na konfliktot pokaža interes, 
duri i pred rusite koi mudro molcea.
A molcea , za da vidi evropa i US, koj si igra igracki so vkeckanje teroristi posebno islamski za lìcni interesi.
I pazi sea koj- ČLENKA na NATO!
Turcija.

E baš toa im treba na rusite, da NATO pocne sam u sebe da sumnja, da se preispitaat koj e i za sto e.

Zatoa , veruvam deka ke ocekuvame " para-NATO "  jurišnicite, koi  drogitani vristat deka gospod im e ekler, ke se pojavat nekade zarobeni i vrzani ko zivincinja i pred kameri uplakani se ke si kazat, do posledno evro i naracatel....
A šahistot ni luk jal ni mirisal Wink
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Мар 12 2021, 12:00

Упсс!!!
... сега некој у белата куќа нервозно шета од ѕид до ѕид... Twisted Evil

...е јбг... ердоган ваков таков но сепак мисли на националните потреби и ги решаа како што мисли дека е најдобро и најповолно за Турција
...а не како овие нашиве ... членка сме на нато па и гомно да е мора од нато членка да е...


https://faktor.mk/putin-i-erdogan-dadoa-zeleno-svetlo-se-gradi-tretiot-blok-na-turskata-nuklearna-centrala
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Саб Мар 13 2021, 02:40

Prvo ke im sklopat nuklearna centrala...
Turcive se abdali za taa tehnologija, rusive ke im sklopat edna, ko od šala, ete.
Poleka , turcive ke se zaučat koi dugminja da gi čkrapaat, kade da ne r'čkaat a kade može da se slikaat so erdogan, za televizii, predizborni kampanji, "glejte šo vi izgradifme.." itn.
Za desetina godini turcive potpolno bi možele da ja operiraat, sami, ili da počnat samostojno i da ja održuvaat.
Edna e vo izgradba- na jugot od zemjata, ke bide gotova 2023, na sredozemniot breg, a dve drygi se predlozi, ednata severno od Istambul na vo blizina na Bosforot i do granicata so grcija  a drugata na bregot na crno more..
E od tuka , vekje, počnuva ludiot son na Erdogan.
Da naučat da "barataat" so uraniumot...
Prvite obidi da se napravi prviot čekor kon voen nuklearen kapacitet...
Sultanovite mokri sništa...
Koga može izrael , neli, zašto ne i Erdogan , džanum, a ?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Jул 31 2021, 23:10

https://tocka.com.mk/vesti/384115/video-vozdusnata-flota-vo-borba-so-ognenata-stihija-ruski-azerbejdzanski-i-iranski-avioni-gi-gasnat-pozarite-vo-trucija

Русија, Азарбејџан, Иран ... каде е НАТО да помогне?
..нека шекерната ги прати нашите расипани противпожарни авиони....

...ејјјј... во сезона на пожари да кажеш дека авионите ти се приземјени поради несервисирање... тука некој треба дебело да одговара, секој авион како и секоја друга машина си има своја сервисна книга во која убаво си пишува што, како и кога треба да се прави а според тоа и пари треба да се обезбедени... ама изглеа маца ги попапала парите...

уствари и што се чудиме ... сдс и Сухоите ги остави да скапуваат...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Aвг 01 2021, 18:16

suhoite....
..NOV , denes , e 10-11 milioni dolari. i toa TM, ili pak tries-devetka verzija Wink

poloven... po dva. tri. zavisi . od kade e se dovlecka, najdobro e ako e od nekoja "stan" zemja, bivsa sovetska, da receme- Kazahstan,
zosto?
zatoa sto na primer, Kazahstan gi nema optereteno vo vojna, ne im se preterano "rabljeni" pa moze da se najde nekoj dobar primerok so ogled deka taa drzava e solidno bogata i ima pari da odrzuva avijacija kako i potrebno tehnicko poznavanje na ona sto im e vo hangarite, plus obucen i kredibilen tehnicki personal....
..ako vekje se izbegnuva Ruskava federacija kao "puu! ish! nikako od ne-natovska zemja, !!.. eres!.." so bu rekla Zaharinka Radmilova kaj nas...
..ali, Ruski Sputnik moze, neli.. Rolling Eyes
\Zaharinka baegi se posloli togas uste mi izgleda neodsolena ali aj..da i progledame niz prsti i optostime zbog prostokja i urojdena glupokja\


mozea bar pola eskadrila da kupat... nova...

AT-6 ili Pilatus devetka, se novi okolu 6 milioni dolari, jes deka se turborpop ali pa i nie sme Makedonija, neli, mali po teritorija..
za 4-5 bi platile ne povekje od 30. za polovni sacuvani i pomalku.
za odrzavanje lesni, polesni od mlaznive , eftini za trosok, po saat let,
odrabotat rabota za bliska podrska ...

tripati poeftini se od eden Super Tucano ( dvaesdevetkata) koi gi imaat - afganistancite (?!?) da, istite onie "nepismeni pleminja" kade naseto ministarstvo za naHpad em od-brana prakjalo "mirovnjaci" - prosto da se lizne ministarkava od vozbuda od pridonesot na nasite divizii u Afgan... od sopstvenoto podmocuvanje i lokva pod sebe, so maskirnite i stikli...
ete, tie, imaat A-29-ki... a nie ... rasipani pozarogasci...

a nesto najeftino a poveke od korisno i sosema soliden avion za nase nebo bi mozel da bide sekogas ne vrniot no sekogas nad prosecen, L- familijava Albatrosi, kolki li samo 29-ki ( L29) koristse i sama usija odnosno SSSR, i dobar del istocnoevropski zemji, pa naslednikot 39-ka koj se upotrebuva uste posiroki a cini ... i toa najnoviot upgrade ( NG verzija, L-39 NG) okolu 12 milioni ( pazi, mlaznjak e...) iako 159-ta bi trebalo da e nesto ponapredno, samo za cenata ne znam..
znam deka 15 komada ( 159-ki) cesive prodadoa na - Irak za cca 30 milioni dolari! pa neka se i 50 milioni so se strafoci, auspusi i zimski gumi em lanci.... Laughing

pa ebem li ga, polovni , se ali....sto pa nie imame NOVO kupeno, osven kirkiriki, apetisani, viski i drugi luksuzarii na vlasta.....?


a ova Air traktorive.... moze da obezbedat casovi letanje i kondiciranje na taa vrsta pilotaza...

da se LETA vopsto so RABOTEN avion...
poljoprivreden, protivpozaren, voen...sto znaci ,mnogu razlicit rezim na rabota, oteznati uslovi, nisko letanje, mali brzini, pratenje konfiguracii na teren, opteretuvanje i podvesen tovar itn itn...

pa aj da so zakon zabranat vlastive letanje voopsto ako ne, posto maksumum sto moze do "ekstremni sportvi' da bide dozvoleno, samo kako saputnik na Knezot Zaev, na ZADNO sediste na motor, so pomosni trkala , normalno, i brzina ne povise od 40 na saat ( na avtopat!) so 6 policiski vozila obezbedjenje naokolu, a?
cim KNezot NE leta, znaci sto ke i e na Makedonija protivpozarna avijacija, a za voena pak da ne praime muabet... ja imame Zaharinka Radmilova da leta so pamet, da se podmocuva na tugj tepih po tamu nekoi ukotveni tankeri za koi i rekle deka e nosac na avioni, zatoa sto znaele deka lokva ke naprai pod nejze od radostinje...

ova gore i nema veze so temava, ama ova so sledi ima.

1, ( eden) avion da ispratevme da se pomoca vrz pozarite na grcka teritorija , ili da gasi vo Turcija, so Makedonski oznaki, e DOBAR poteg, prijatelska solidarnost, itn... nastrana sto mozebi ete ke pridonese i prakticno.

a ne pak , 4. kolku sto ( bi trebalo da ) gi imame.( ispravni)

ama ete.
mozda gi cuvaat za Siselegov i Zaharinka Radmilova da si praat "brmmm brrrrrrmmmmm" u kabina na parkirani avioni u hangar posle polnokj, a zaev za vikendi so muzika od top gan i stegnat u Lateks odelo ( ko za letenje skoro, bez razlika sto ne e ali ubav si e u ogledalo..) so kaciga od motorceto, kao PACK leader, a u drugiot avion - normalno, malce pomesten ponazad, mu e wing-man(ijak) Kenjko Vilipce, da mu "cuva ledja" dodeka "injaaaaaooooo brrrrrrr....' "pilotiraat i "gadzaat" " po belite palati, bombardiraat Budimpestanski mostovi na dunav, i go raketiraat spomenikon vo Krusevo...

ali, sekoj den si velam, MOJATA "cudesna zemja Makedonija" i si se krstam so desna raka, ednas, nasabajle..
za potoa cel den so leva ..
toa e.


VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Пет Мај 27 2022, 23:55

И Ердоган најавува „специјална воена операција“....
... па сеа да видиме дали западот ќе се ко примерот со русија обедини против турција и воведе санкции и cancel- ирање поради инвазија на соседна суверена држава...


https://vocentar.com/2022/05/27/%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82/

https://kanal5.com.mk/erdogan-najavi-nova-voena-operacija-vo-sirija/a531577
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Саб Мај 28 2022, 20:08

najkurnaz ispadna ovoj.
vo stilot na Putin: " e pa ako vazi za vas togas moze i za mene... ako vie taka togas i ja mozam vaka.." 
i toa e poentata na site momentalni aktuelni belosvetski zbivanja.

taka Putin.. koga vie 1999 na KiM, e pa sea ja na Donbas i Lugansk,..
pa sega i Erdogan... :koga vie si igrate batki, sea mozam i ja malce...:

dodusa go naceka momentot , pa se rasiri... inace ne bi ni on tolku, da ne se razbudi meckana da prca sve okolu sebe pa i mali zeka Erdo, se umisli deka e medved..
ama ako.

najjako e toa sto gi sprca ovie skandinavcive za u NATO.

nema EU, za Turcija, e pa eve vi go na za NATO/


e stvarno e bezobrazen Laughing .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 14 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот